DE ONTVOERDE DIREKTEURSDOCHTER HOE HET VROEGER GING OP SCHOUWEN-DUIVELAND MET DE AARDAPPELS V oorlichtingsavond over leefbaarheidswedstrijd voor bevolkingsgroepen 9 Snufje landbouwhistorie Afwijzing van neutronenbom Ouderen willen meepraten over beleid Huurders bang voor huizenspekulatie Flitsen uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VrtJJaf 21 februari 19*8 Mr, 2?.2f9 WESTERSCHOUWEN, februari - Burghse kermis of tewel de derde maandag in september, was vroeger - tot vóór de tweede wereldoorlog - de dag voor de ar beiders om hun aardappels uit te doen. Elke knecht (een knecht was een specialist omdat htf met de paarden kon r\jden en werken) en arbeider had op het land van z(jn baas een zeker aan tal roeden aardappelland waarvoor hij elke zaterdagmiddag bü het uitbeta len van het loon een paar dubbeltjes moest missen. Gulle boeren deden dat wel voor niets doch dat waren uitzonderingen. Op de dinsdag van de Burghse „mart" was het bijzonder vroeg op staan voor het personeel van de boer want met heel de familie moest de wintervoorraad aardappels uit de grond en naar de „pit" vervoerd worden. Met de „riek" werden de Eigenhei mers of Blauwe gerooid en de vrouw met de kinderen (schoolvrij) raapten de aardappelen in speciale aardap pelmanden en twee manden vormden ongeveer een mud. Te denken valt natuurlijk nog aan de jutetijd want elke boer had wel een paar honderd „baelezakken" ergens boven de dors vloer te hangen die afkomstig waren van geleverde kunstmest en in het najaar na bewezen diensten keurig gedroogd, werden opgeborgen. „In de pit" Na de middag werden een paard en wagen van de boer gebruikt en tesamen met wat bossen stro kon men een met vrouw en kind en aard appels beladen voertuig langs de „kuresel" en de kramen zien rijden op weg naar huis. Daar had de eigenaar al een „pit" gegraven en werden de aardappels in gestort. Keurig in kegelvorm werden ze opgetast en voorlopig met stro afgedekt, want anti- spruitmid- dels waren nog niet in de handel of zelfs nog niet uitgevonden. Pas begin november ging een flin ke laag grond over de strolaag en de voorraad was praktisch vorstvrij be zorgd. Zonder aardappels was het werkend volkje ten dode opgeschre ven, want de piepers vormden wel de hoofdmoot van de middagpot, met daarnaast een stukje van de keu. Keutjesdag was voor de arbeider een waar feest want een varken slachten gebeurde maar eens in het najaar en AMSTERDAM, 23-2. Het hoofdbe stuur van de Vereniging Nederland- USSR 'heeft er in een brief bij de Eerste en Tweede Kamer op aange drongen de neutronenbom af te -wij zen, in het bijzonder wanneer deze bommen in Nederland en elders in Europa worden opgeslagen. Het hoofdbestuur wijst de Kamers erop het motief dat de bommen beter ge schikt zouden zijn voor bestrijding van offensieve tankwagens van de landen van het Warschau-Pact, met kracht te verwerpen. De gedachte die aan deze motivering ten grond slag ligt, berust- aldus de brief - op de door een lange praktijk weer legde foutieve voorstelling als zou de Sowjet-Unie agressieve 'bedoe lingen jegens het Westen hebben. SCHUDDEBEURS, 24-2. Met de lente op nog geen maand afstand neemt het aantal lentebodes toe. Een ivel heel bijzondere blijde ge beurtenis vond plaats bij de familie Fierens aan de Hanenweg in Schuddebeurs. Daar zorgde het „zwarte schaap" van de familie voor een verrassing door maar liefst vier lammeren te werpen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) sommigen die het konden doen, slachten in het voorjaar nog eens. Die beesten moesten ook gevoerd worden en daar was het kriel van de aardappels goed voor. De molenaar kwam eens in de veertien dagen langs om wat meel (meestal mais- meel) te brengen en die combinatie, meel-aardappels, slobberde het beest gretig op. Vrouwcnhulp Inmiddels was na de kermis het uitdoen van de aardappels bij de boer zelf aan de orde en ook hier waren vrouwenhanden welkom. Met een „baeleschorte" voor kropen de vrouwen op hun knieën over het land om de rijen „uitgedane" aard appels in de manden te deponeren en dan te legen in de zakken. Tegen de avond werden de zakken opgela den en in de lange „pitten" achter op de boerderij („staepelof") leeggestort. Altijd een fraai gezicht zo tegen november; de mooi opgezette aar dappel putten en de stapels koren, afgedekt met riet die wachten op een dorsdag. Met een oude „doskassc" meestal aangedreven door een één- pitter Lister met meer dan 100 liter koelwater werd het werk begonnen. Radio was er hier en daar wel doch weersvoorspellingen waren nog niet zo betrouwbaar als nu. Zo kon het gebeuren dat op een decemberdag in de namiddag plotseling het weer om sloeg, de wind werd oost en de tem peratuur daalde zeer snel. Dan gaf de boer het sein om te stoppen met dorsen en werden in allerijl wagens met mest geladen (meestal koeie- mest) en de aardappels werden extra beveiligd met een laag mest. De stedeling moest ook eten en af en toe verscheen er een commission- nair op de boerderij om aardappels te kopen. Werden de heren eht eens dan werd er een borreltje op ge dronken. Zo niet dan Verdween de man boos en sneller fietsende dan normaal naar een ander* adres. Een week later kwam er een scheepje in de haven van Burghsluis en vele boeren lever den dan aardappels. Opzakken bij de „pit" via een „aerpelmole" die de kleintjes er uit haalde en het produkt ging opnieuw de zak in. Sommige boeren sorteerden de aardappels al voordat ze de put in gingen en dan werd het zetgoed voor het volgende jaar apart in de schuur bewaard. Waren er weinig kleintjes dan be hield hij zelf een deel grote en die werden dan door de arbeiders bij slecht weer in twee delen gesneden. Elke helft was evengroot en tegen elkaar aangedrukt werden ze in aardappelbakken bewaard tot aan het „zet"-tijdperk. Dan werden de twee helften van elkaar genomen en apart in de kuiltjes gezet. Wel voor zichtig want ze waren al flink uitge lopen. Scherm van stro Bij de „pit" werd een scherm van stro gezet want het was meestal bit terkoud op die leveringsdagen en daarachter werd met grote „aerpel- rieken" (met stompe punten) het pro dukt in de zakken geschept. De „kwaeje" werden weggegooid en daar er nogal veel in zaten in die tijd veranderde de omgeving der aardap pelputten langzaam in een prutboel. En de levering ging door, soms tot in februari, maart, doch dan moesten de scheuten er afgestroopt worden met de hand en was de kwaliteit veel minder. Wie afgelopen najaar door Schou wen reed en de modernste appara tuur bekeek waarmee de aardappels worden gerooid, denkt onwillekeurig nog eens terug aan vrouwen met „baeleschorten", „aerpelmandjes" ju tezakken en aan de geur van een ge pofte aardappel in de gloeiende as van verbrand aardappelloof. Burgh. C. J. B. UTRECHT, 23-2. De Landelijke Ouderenbonden (400.000 leden) die samenwerken in het Centraal Or gaan Samenwerkende Bejaarden Organisaties (COSBO) hebben met het oog op de Gemeenteraadsver kiezingen aan i&le gemeenteraden een program van eisen gestuurd. Een van de eisen is, dat de plaatse lijke afdelingen van de Bejaarden- bonden door B en W, gemeenteraden en politieke partijen worden erkend als de enige officiële vertegenwoor digers van de ouderen. Op landelijk niveau is het COSBO al als zodanig erkend. ASSENDELFT, 23-2. De bewonei-s van 71 huurwoningen in Assendelft zijn i-n overleg getreden met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, omdat zij vrezen slachtoffer te wor den van speculatie in 'huizen. Het Bouwfonds heeft inmiddels toege zegd alles in het werk te stellen om de belangen van de huurders veilig te stel'len. Het Bouwfonds heeft eerder met succes bemiddeld bij soortgelijke ge vallen in Enschede en Apeldoorn, aldus hebben de bewoners donder dag in een persbericht bekend ge maakt. PARIJS. De jongste opiniepeiling geeft gekombineerd links een ruime overwinning op de regeringspartij en bij de volgende maand in Frank rijk te houden algemene verkiezin gen, maar de socialistische leider Francois Mitterand rekent niet op overeenstemming met de kommu- nisten voor de verkiezingsdatum. SAN DIEGO. Bij een brand in het vliegtuig museum van het Ameri kaanse San Diego zijn woensdag avond 50 vliegtuigen verbrand, waarvan vele uniek waren. Een schatting van de waarde die de vliegtuigen vertegenwoordigden was niet voorhanden. De schade aan het gebouw zelf bedroeg ongeveer 15 miljoen dollar. LONDEN. De Verenigde Staten ontwikkelen een nieuwe klasse oor logsbodems die op luchtkussens worden voortbewogen met snelhe den tot 100 knopen. Ze zijn bedoeld om de groeiende Russische vloot van onderzeeboten te bestrijden. Dit meldt donderdag het gezaghebbende Britse blad „James Surface Skim mers" in zijn editie van 1978. LONDEN. Het Hooggerechtshof in Londen heeft aan dr. Milton Obote, de afgezette president van Oegan da, en aan twee van zijn vroegere medewerkers 66.000 pond (f 275.000) schadevergoeding toegekend, te be talen door de 73-jarige gravin Ju dith van Listowel, die tevens in de kosten van het proces is veroor deeld. ZONDAG 26 FEBRUARI NED. I: In de derde editie van de Orgelvespers wordt als thema gehanteerd: De Samaritaanse vrouw was een vrouw. In de vooravond Jonge mensen op het concertpodium, waarin muziek van Brahms, Puccini en Rachmaninov. Jan Brusse pre senteert zijn kroniek Hier Parijs, gevolgd door de filmkeus van de maand: The Hot Rock, met Robert Redford en George Segal in de hoofdrollen. Tegen achtergrond van realistische decors, wordt een bijna perfekte inbraak in een museum ge pleegd, waar een van de grootste diamanten ter wereld ligt tentoon gesteld. Dan Zwart op wit, een DAMASCUS. Eritrese guerrilla strijders hebben verklaard dat zij bij de provinciehoofdstad van Eri trea, Asmara, met Ethiopische land en luchtstrijdkrachten slaags zijn geraakt en de Ethiopiërs ernstige verliezen hebben toegebracht. MADRID. Spanje heeft donder dag de 200-mijlzóne voor zijn At lantische kust in het noorden afge kondigd om zodoende speciale vis- en bodemexploratierechten te kun nen doen gelden. Dit naar het voor beeld van andere landen. De zóne geldt ook voor de Canarische eilan den, maar niet voor Middellandse zeekust en de Balearen. Dinsdag 28 februari wordt er in de schouwburgzaal „De Prins van Oran je", Nieuwstraat 14 te Goes, een voor lichtingsavond gehouden over de lan delijke leerbaarheidswedstrijd „Een kern waar pit in zit". Deze twee jaar durende wedstrijd, die op initiatief van de 90-jarige ver eniging Koninklijke Nederlandsche Heide Maatschappij wordt gehouden, heeft tot doel een bijdrage te leveren aan de verbetering van de leef- en woonomgeving. Zij staat open voor inwonersgroepen in de steden, dor- door G. FRANSSEN „Dat is mijn eerste gedachte en denkt u nu niet, dat dit een fanta sietje is van mezelf, want zulke dingen gebeuren in de wereld der chemie. Vergeet u niet, dat een paar landen momenteel bezig zijn voor bereidingen te treffen tot het, voe ren van een eventuele chemische oorlog. En ook studeert op tegen maatregelen. Die de gevolgen van een chemische oorlog dan wel niet geheel zullen kunnen uitschakelen, toch wel op de een of andere manier bestrijden of afzwakken. Verschil lende grote bedrijven zijn in de la boratoria bezig daarmee en het feit, dat Pharmolin zijn laboratorium aanzienlijk heeft uitgebreid en ver groot, voorzien heeft van de nieuw ste instrumenten, microscopen, com puters, materialen, noem maar op, geeft mij persoonlijk te denken. Als men bij Pharmolin ergens mee bezig is, hetzij pro dan wel contra de che mische krijg, kunnen machtiger concerns er belangstelling voorheb ben. Om nog te zwijgen van spion nen. Maar aan de andere kant kan het een poging geweest zijn van een stelletje amateurs voor de jon gedame losgeld te vragen, maar op het laatste ogenblik de draagwijdte van hun stunt inzagen, het benauwd kregen en daarom maar gauw weer het slachtoffer vrij lieten." De rechercheur knikte. „Meneer Van Halverdingen kreeg te horen, nadat men hem verteld had waar hij zijn dochter zou kunnen vinden: dit is nog maar een voorproefje, van wat u te wachten staat. U hoort nog van ons." De direkteur dacht even na. „Ja, u zult als politieman zdiets wel an ders bekijken dan ik. is mijn veron derstelling. Zoals bijvoorbeeld een bom-melding in een vliegtuig. Je kunt dan geen enkel risiko nemen, haalt alles, wat leeft uit zo'n kist boekenprogramma, waarin wordt gepraat met de schrijver Harry Mu- lisch. Tot besluit een filmpje van het Humanistisch Verbond, waarin stelling wordt genomen tegen een aflevering uit de EO-serie Hoe zou den wij dan leven? NED. II: In Paradijs der dieren wordt aandacht besteedt aan moei lijkheden die de Afrikaanse dieren wereld ondervindt aan het gebrek aan water. In Waar hoor ik thuis gaat Anna naar Portugal. Daarna een reeks korte programma's: Spre- kershoek, Studio Sport, Van gewest tot gewest, Kijken naar kinderen, Sesamstraat, Cinevisie en weer Stu dio Sport. Dan de derde aflevering van Het is weer zo laat. Zijn psy chiater gaat in Waldolala spioneren om alles over Waldo te weten ie ko men. Na Hollands Glorie volgt een aflevering van Mary Hartman. Ten slotte Weimar: opkomst en onder gang van een republiek. De jaren van de hoop: 1924-1929. ZONDAG 26 FEBRUARI NED. I: 11.00 Goede morgen; 15.15 Teleac; 17.00 Orgelvesper18.15 Te- leac; 18.50 Paspoort; 19.00 Nieuws; 19.05 Jonge mensen op het concert podium; 19.55 Hier Parijs; 20.05 Hoe steel ik een diamant?; 21.40 Zwart op wit, een boekenprogram ma; 22.10 EO-supplement; 22.25 Journaal. NED. II: 16.00 Nieuws; 16.02 Pa radijs der dieren; 16.30 Waar hoor ik thuis?; 16.55 Sprekershoek; 17.10 Studio Sport; 17.55 Van gewest tot gewest; 18.10 Kijken naar kinderen; pen of op het platteland die geza menlijk hun eigen woon- of leefkli maat willen verbeteren. Er zijn in deze wedstrijd prijzen tot een totaal bedrag van 100.000 gulden. Aan de hand van een dia-serie zal de inleider van deze avond voorbeel den tonen van partikülier initiatief en zelfwerkzaamheid. Er zal worden verteld op welke manier plaatselijke groeperingen deze verbetering in ei gen omgeving kunnen aanpakken. Over de wedstrijd wordt informatie verstrekt en gelegenheid tot inschrij ving staat open. en gaat op onderzoek uit. En dan blijkt het in vrijwel alle gevallen loos alarm. Maar je kunt er nu een maal niet zonder meer aan voorbij gaan. Zo zal het met de justitie ook wel zijn omtrent dit dreigement. Persoonlijk zie ik het als bluf. Ten minste, als mijn laatste gedachte de juiste zal blijken te zijn." „We hebben uiteraard al een aan tal maatregelen genomen," voegt Pitman er aan toe. „Zoals u zelf al oppert: er mag geen enkel risiko ge lopen worden. In deze en dergelijke gevallen laten we niets aan het toe val over." Tegen tienen verlaat Pitman de gastvrije woning, hartelijk uitgelei de gedaan door het echtpaar Vrie- ze. Maar als hij op straat loopt, moet hij tot de konklusie komen, dat hij in feite van dit bezoek geen cent wijzer is geworden. Al blijft hij bij zijn veronderstelling, dat het onder zoek inzake de ontvoering op een dood spoor is gekomen. Maar onderweg naar huis krijgt hij ineens een idee. Het is haast te gek om serieus te nemen. Toch wil hij een poging wagen om klaarheid te brengen in dit aspekt, want het is nog altijd niet opgelost: het verlo ren polshorloge van Wout èronsa, dat in de berm van de straatweg naar Tefelingen werd gevonden door een speurhond van de rijkspo litie. Daarvoor maakt de recher cheur nu een omweg naar het Wei- deplein om alsnog een bezoekje te brengen aan ome Jaap. Tot zijn te leurstelling ziet hij Bronsa niet. Wol zitten er mannen te kaarten, die even opkijken naar de vreemdeling. Pitman loopt naar de tapkast en neemt op een kruk plaats, in een hoekje. Jaap Schalkjaar knipoogt naar de rechercheur en zegt: „Kom zo bij u, even dit wegbrengen." En gaat dan met een blad vol glazen de Zaterdag 25 februari, 20.40 uur, Ne derland I: De man die nooit bestond. Een scène uit deze spionagefilm. 18,25 Sesamstraat; 18.50 Cinevisie; 19.20 Studio Sport; 20.30 Nieuws 20.35 Het is weer zo laat; 21.05 Hol lands spoor; 21.35 Mary Hartman; 22.05 Weimar: opkomst en onder gang van een republiek; 22.55 Jour naal. MAANDAG 27 FEBRUARI NED. I: Na de mini-voetbalshow Popparade met de vaste onderdelen: interviews met popsterren, elpee- tips, debuut van de maand en de slapstick-film. In de Lucy Show bladert Lucy haar trouwboekje nog eens door en ontdekt dat Ricky's naam verkeerd geschreven is. Zou haar huwelijk wel geldig zijnJan van Hillo presenteert daarna de vijfentwintigste editie van De tijd stond even stil, waarin aandacht wordt besteed aan het Polygoon journaal dat al zevenvijftig jaar be staat. Deze witzending gaat natuur lijk gepaard met de bioscoopstem van Philip Bloemendaal. In Eerlijk gezegd wordt gepraat met Bert Boersma, gevolgd door Onderwijzen kunst of kunde? waarin het school werkplan aan de orde wordt gesteld. NED. II: Na Tom en Jerry halen Peppi en Kokki hun schoolgeld te rug. Bruce Forsyth is gast in de Muppet Show. Vervolgens Dagboek van een herdershond. Erik Odeker- ke zit met nogal wat schuldgevoe lens ten aanzien van de arrestatie van Rene Bongaerts. Tevergeefs zoekt hij hem op in de gevangenis. Hans van Willigenburg presenteert dan zijn Rondje Theater, waarin de volgende gasten ten tonele verschij nen: Chris Hinze, toneelgroep Thea ter, Robert Long en Dimitri Fren- kel Frank. Na de aktualitèitenra- brxék Brandpunt volgen Geloven op maandag en Vastenoverweging. MAANDAG 27 FEBRUARI NED. I: 10.00 Schooltelevisie18.15 Teleac: 18.45 De fabeltjeskrant; 18:55 Nieuws; 19.05 Minivoetbal show; 20.10 Popparade; 21.05 De Lu cy shoto; 21.35 Journaal; 21.50 De tijd stond even stil; 22.55 Eerlijk ge zegd; 23.05 Onderwijzen, kunst of kunde?; 23.30 Symbiose; 23.35 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry19.15 Peppi en Kokki; 19.30 De Muppet show; 20.00 Journaal; 20.25 Dagboek van een herdershond; 21.25 Rondje theater; 22.15 Brandpunt; 22.55 Ge loven op maandag; 23.25 Vasten- overweging; 23.30 Journaal. 25 zaal in. Pitman denkt: een kelner zou het werken voor ome Jaap heel wat gemakkelijker maken en hij zegt dat dan ook tegen de eigenaar, als deze terugkeert naar de bar en een glas bier voor hem tapt. De kastelein antwoordt: „Ik heb er in het weekeind een, een part ti mer. Toevallig is het vanavond ta melijk druk, maar ik heb nu wel een paar minuutjes. Nog altijd troubles rond Wout?" „Wout is vrij man. Ik had hem hier verwacht." „Hij is een kwartiertje geleden naar huis gegaan." Pitman kijkt rond. „Ken je al die mensen, die hier zitten?" „Verscheidene," antwoordt de kastelein. „Zoekt u iemand?" „Misschien. Zijn het allemaal ste delingen?" „Vrijwel allemaal. Hoezo?" „Je zegt: vrijwel allemaal; wie dan niet?" Ome Jaap wenkte met zijn hoofd. „Die rossige daar, in dat spijker pak. Woont halverwege Tefelingen. Daar is zo'n smal weggetje van de straatweg naar de rivier. Het Ver- maningspad heet 't. Een beetje lou che straatje. Er staat een twintigtal huizen. De meeste bewoners zijn werkloos. Af en toe doet P.T.T. een inval en pikt dan een of meer klan- destiene radiozenders uit de lucht. Er wonen ook een paar penose jon gens, die waarschijnlijk nog nooit in hun leven gewerkt hebben." Pitman kent het straatje, dat vrij wel doodloopt op de uiterwaarden van de rivier, heel goed. Het vormt tevens de gemeentegrens tussen Boshagén en Tefelingen. „Ken je zijn naam?" vraagt hij de café-eige naar. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9