Mevrouw J. Doeleman-Buijze opende het nieuwe kanto >r van gemeentewerken Ziei^kzee Eierbeschuit Raad Duiveland geeft krediet voor zorgwoningen Bruinisse DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nescafé Goudmerk Herinnering gasfabriek in de hal Voor speciale voorzieningen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 februari 1978 134ste jaargang Nr. 22258 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; ..Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. tn dit nummer: Landbouwvereniging D.E.S. pot 50gram. Spaarde punten vooreen uniek Drents-boeren koffieservies 387 348 ai Verwachting tot vrijdagavond: Nog iets zachter Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen; matige tot krachtige wind tussen zuidoost 5n zuidwest; minimumtemperaturen circa 4 graden, maximumtemperatu ren omstreeks 9 graden, maar in het -noordwesten enkele graden lager. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperatuur: omstreeks 4 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 febr. Zon op 7.38, onder 18.10 Maan op 20.05, onder 7.58 Volle maan: 23 febr. (2.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 24 febr. 4.16 16.42 9.55 22.02 Springtij: 25 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De aanvoer van zachte en vochtige lucht, met een overwegend zuidelijke stroming, blijft aanhou den. In deze stroming bevindt zich een neerslagzóne, die zich donder dagmorgen uitstrekte van de Spaan se noordkust tot in Schotland. Dc neex-slagzöne zal vrijdag dicht bij of over ons land liggen, maar dan nog van weinig betekenis zijn. De vorstgrens ligt inmiddels on geveer langs een lijn van Denemar ken naar Joegoslavië. In midden- Zweden werden in de nacht van woensdag op donderdag echter nog temperaturen van rond 35 graden onder nul gemeten. Als gevolg vail een föhn wind kwamen op hetzelfde moment aan de voet van de Pyre neeën in zuid-Frankrijk temperatu ren van iets boven 20 graden voor. De eerder genoemde zuidelijke stro ming is het gevolg van een komplex lagedrukgebied boven dc Atlantische Oceaan en een gebied van hogelucht- druk, met een centrum boven zdid- Skandinavië en een boven het zuiden van de Balkan. Advertentie roi nu ZIERIKZEE, 21-2. Mevrouw J. Doeleman-Buijze, echt genote van <le overleden wethouder M. C. Doelemaii, heeft dinsdagmiddag in Zierikzee het nieuwe kantoor van de dienst gemeentewerken officieel geopend. Zij deed dat vanwege de relatie van de familie Doeleman met enkele van de panden waaruit dit nieuwe gebouw is samengesteld. Burgemeester Th. II. de Meester van Zierikzee onthulde tijdens een bijeenkomst in de trouwzaal van het stadhuis, dat het gaat om vier pan den aan de Meelstraat, waarvan er slechts drie afzonderlijk te herken nen zijn. „Eén belangrijk, hoog opge trokken pand, dat direkt tegen de to ren aanleunt, dateer^ uit de tweede helft van de zestiende eeuw en is al heel lang onderdeel van het stadhuis. Het werd tijdens de verbouwing in de jaren 1775-1779 achter de grote stadhuisfacade van natuursteenblok ken in het geheel opgenomen. Iets verder naar links ligt dan een pand, dat oorspronkelijk als waag werd gebruikt, maar omstreeks 1873 de funktie van „Bureau van Politie" kreeg". De twee daarnaast gelegen panden waren eigendom van Ary Anthonie Willem Doeleman en diens zoon Ma- rinus Cornelis Doeleman. Het hoek pand droeg de naam „De Zoete In val" en in de panden was een koek- l'abriek gehuisvest, die later ook an dere zoetigheden, zoals boterbabbe- laars vervaardigde. Speling van het lot Opening Hij zei het erg prettig te vinden dat mevrouw Doeleman dit nieuwe gebouw wilde openen, waardoor de oude band tussen de familie Doele man en de gerestaureerde panden wordt onderstreept. Daarbij herdacht hij ook de wethouder, die onder de initialen MCD in de stad en wijde omgeving een begrip was. In zijn tijd als wethouder bovendien", werden de voorbereidingen tot deze restauratie genomen. Mevrouw Doeleman open de na de bijeenkomst in het stadhuis het nieuwe pand door gebruik te ma ken van de sleutel die haar op een fraai versierd kussen was aangebo den door Jeska Doeswijk, dochter van de direkteur Plantsoenendienst. Glas-in-lood raam Hierna onthulde de heer J. Baas oud-direkteur van de gasfabriek in de hal van het nieuwe gebouw een fraai glas-in-lood raam, dat na de oorlog door dankbare huisvrouwen van Zierikzee aan de gasfabriek was geschonken omdat deze fabriek had gezorgd voor gas in die moeilijke oorlogsjaren. Het raam was destijds aangebracht in de gasfabriek aan de Scheepstimmerdijk, kwam bij dc Zegam en vervolgens bij de PZEM terecht op die manier en werd ver wijderd nadat het kantoor werd ver kocht. Tot die tijd werd het bewaard om op deze dag weer in oude glorie hersteld te worden. Dat er ook konnekties tussen ge meentewerken en de gasfabriek be staan bleek uit de woorden van de burgemeester in de trouwzaal. Hij zei verheugd te zijn, dat ook de heer Baas onder de aanwezigen was om dat de relatie gasfabriek-dienst ge meentewerken genoegzaam bekend is voor de oudere generatie. Hij zei dan ook erg blij te zijn, dat een ob- jekt, dat de herinnering levendig houdt aan een zeer roemrijke perio de uit de geschiedenis van de gasfa briek, werd ingebracht in de hal van het nieuwe bureau gemeentewerken. Restauraties De heer De Meester verwelkomde verder in het bijzonder ook architekt B. V. v. d. Bergh, die bijna alle grote restauraties van monumentale ge bouwen in Zierikzee heeft geleid. „Wij waarderen in hoge mate de kennis van zaken, die u daarbij heeft getoond en uw liefde voor Zierik zee", zo zei de heer De Meester, die verder dankwoorden sprak aan het adres van de gemeente Rotterdam die haar stadsarchitect tot op de dag van heden aan Zierikzee „uitleent". Hij sprak verder de hoop uit dat on der leiding van de heer v. d. Bergh spoedig de Nobelpoort kan worden voltooid en een begin kan worden gemaakt met de restauratie van het „Tempelierenhuis". „Steigerstraat" Verder dankte hij de heer J. P. Jeska Doeswijk overhandigde mevrouw J. Doeleman-Buijze de sleutel die zij nodig had om het nieuwe kantoor van de dienst gemeentewerken te openen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Staal van Monumentenzorg voor de prettige samenwerking en verwel komde hij zijn opvolger de heer Rou- wenhorst. Bijzondere 'dankwoorden waren er tenslotte voor aannemer A. B. P. Woudenberg en opzichter H. Goedegebure. Spreker zei het ver drietig te vinden, dat de vader van de heer Woudenberg deze dag niet meer heeft kunnen meemaken. Ver der dankte hij ook de onderaanne mers en medewerkers. „Met deze restauratie heeft dan de Meelstraat, die een jaar of tien ge leden nog spottend de „steiger straat" werd genoemd vanwege de talloze steigers en stutten, weer een fraaier en gaver aanblik gekregen". De heer De Meester noemde het een merkwaardige speling van hel lot, dat juist dezer dagen op de rui me zolder van een grote werkplaats in Zierikzee in een ietwat duistere en vergeten hoek het bovenstel (de bak) van een antiek broodkarretje is ontdekt, dat afkomstig is van A. A. W. Doeleman. De bedoeling is dat dit objekt uit het begin van deze eeuw op een verantwoorde plaats wordt opgesteld. „Pogingen om deze kenmerkende herinneringen aan „De Zoete Inval" zo mogelijk in langdu rig bruikleen te verwerven en deze daarna in een of andere ruimte van het stadhuiskomplex (eventueel mu seum) te exposeren, lijken niet zon der uitzicht", onthulde de heer De Meester. SCHUDDEBETJRS. Nog steeds proeft men de unieke sfeer van de historie bij het zien van „Hostellerie Schuddebeurs". Deze eeuwenoude herberg werd volledig gerestau reerd en zal voor Pasen dit jaar her opend worden. Zie ook elders in dit num mer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) f 900.De aannemingsmaatschappij aan wie de opdracht aanvankelijk was verleend, heeft aan eigenaar ba ron F. A. L. C. Schimmelpenninck van der Oye laten weten, dat hij de werkzaamheden niet kan uitvoeren. Hierna werd de opdracht aan een andere aannemer verstrekt, die er echter een hogere prijs voor vraagt. Hulpverlening De raad ging verder akkoord met een door de Commissaris van de Ko ningin opgestelde ontworp-overeen- komst voor de Commissie Algemene Hulpverlening, waarin de diverse hulpverleningsvormen zullen wor den gecoördineerd. Deze/Commissie zal ëen nuttige schakel gaan vormen tussen de verschillende instanties. Een dergelijk team kan adviserend, coördinerend en stimulerend optre den, zo menen b. en w. Verder besloot de raad om aan dc westzijde van het oostelijk gedeelte van de Kerkring, tussen de Oude Noordstraat en dc Poststraat, het parkeren tc verbieden. Op dit oostelijk deel van de ring worden regelmatig auto's gepar keerd, aan de westzijde van de rij baan, met name bij de kruising Kerkring-Schoolstraat- Oude Noord straat. Daardoor wordt het uitzicht naar" rechts belemmerd voor het ver keer dat deze kruising nadert over het noordelijke gedeelte van de Kerkring. Ook besloot de raad om het parkeerverbod aan de noorde lijke zijde van de Poststraat le Nieu- werkerk uit le breiden tot aan de UNA-straat. Scholen Andere besluiten dinsdagavond waren het verlenen van enkele ga ranties voor geldleningen, het verle nen van medewerking aan de aan schaf van leermiddelen ten behoeve an het bijzonder lager onderwijs in Oosterland en om De School met de Bijbel te Nieuwerkerk medewerking te verlenen voor de aanschaf van in dividuele hulpmiddelen en twee brandblusapparaten. De openbare lagere school in Nieuwerkerk krijgt een krediet voor de aanschaf van vijf leerlingensets. De raad stelde verder het bedrag per leerling vast voor openbaar lager en bijzonder lager onderwijs.. Mevrouw A. F. V. d. Zande-Vleugels Schutter (gemeente belangen) vond een bedrag van f 4, pgr leerling voor de schoolbibliothe- (Vervolg op pag. 5) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Ouderdom is een zaak van hei William Curtis gevoel, niet van jaren. j NIEUWERKERK, 21-2. De raad van Duiveland heeft tijdens de vergadering van dinsdagavond ingestemd met het kollegevoorstel 0111 een eenmalige bijdrage van f 60.000 te verlenen aan de Stichting Protestantse Bejaardenzorg „Duiveland" te Bruinisse. Dit geld is nodig voor extra voorzieningen aan de 32 zorgwonin gen die in Bruinisse worden gebouwd. De gemeente Duiveland heeft aan deze bijdrage echter dc voorwaarde verbonden, dat de toewyziging van de woningen zal gebeuren in over eenstemming met het advies van de regionale indikatickommissie en dat verder wordt ingestemd met een on derzoek naar de mogelijkheden van de uitbreiding van het open bejaar den werk. De SGP-fraktie kon zich dinsdag avond volledig met dit plan vereni gen. De PvdA-fraktie had er meer moeite mee. De heer C. Hillebrand liet weten, dat hij het plan niet zou tegenwerken, ook al zag hij niet di rekt de noodzaak in van de 32 zorg woningen. Hij had dit geld liever aan andere vormen van bejaarden zorg besteed gezien. Verder kon hij niet begrijpen, dat nu nog niet ge zegd kan worden wat deze woningen de bewoners gaan kosten. Faciliteiten Raadsvoorzitter burgemeester J. D. de Kam deelde mee, dat de be woners gewoon huur gaan betalen voor deze huizen. Hij lus verder een lijst voor van de faciliteiten waar van de bewoners gebruik kunnen maken zoals verzorging, warme maaltijden van „In 't Opper", het gebruik van het ziekenzaaltje van dit tehuis enz. De raad van Duiveland verleende verder een krediet van f 136.144, om in het bestemmingsplan Ouvver- kerk een begin te maken met de aanleg van parkeerslroken, de her bestrating enz. Dc heer Hillebrand zei erg blij te zijn niet het besluit dal de toekomstige bewoners hierover geraadpleegd zullen worden. Hij meende dat dit meer gedaan moei worden. Restauratie Omdat de kosten van de restaura tie van de korenmolen in Oosterland hoger zijn geworden dan was ver wacht. besloot de raad een aanvul lende subsidie te verlenen Van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1