DE ONTVOERDE DIREKTEURSDOCHTER élopen met mals vlee u kippepootje s, moet nemen. Rhodesië en Namibië tonen dat de macht van de wereldopinie niet gering is C.R.M.-ambtenaren onverzoenlijk tegen plattelandsbevolking Bijlmerbajes wordt in maart gebruikt Magnetisme helpt tegen brandwonden 7 BLIK DOOR HET WERELD „Flitsen'1'' uit het buitenland Getallenvreugde Man overleefde dubbele botsing ~4\ Als ze bii u we Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIIvZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 21 februari 1978 Nr. 22297 Zowel Rhodesië als Namibië zul len eens zelfstandige staten zijn met een regering waarin de zwarte meerderheid van de bevolking de toon aangeeft. Hoe de overgang naar die toekomst zal zijn ts nu nog een kwestie van onderhandelingen die in beide gevallen bijzonder moeizaam verlopen. De Zuidafrï- kaanse minister Botha liep ineens weg uit een internationaal overleg over Namibië dat in New York ge voerd werd. Binnen Rhodesië is het vooral de zwarte bisschop Muzore- wa die ervoor gezorgd heeft dat premier Smith nogal wat moeite heeft met de zwarte organisaties een akkoord te treffen. In dat laat ste geval is er dan de extra kompli- katle dat er behalve de onderhan delende zwarte groeperingen ook nog zijn die slechts in strijd een toe komst zien en zo is het ook in Na mibië waar de Zuidafrikaanse „be heerder" van het gebied niet wenst te spreken met de Swapo-beweging, een akkoord zou alleen met de an dere organisaties getroffen moeten worden. Dit iLitsluiten van een deel der zwarte organisaties is natuurlijk geen al te grote hinderpaal op zich zelf. Als eenmaal de onafhankelijk heid er is zal toch een ontwikkeling plaats grijpen waardoor de geboy cotte organisaties - als ze grote aan hang blyken te hebben, of veel mi litaire macht - hun aandeel kunnen opeisen in het landsbestuur. Dat is op geen enkele manier tegen te houden als men een gebied onafhan kelijk maakt. Anders is die onaf hankelijkheid maar schijn. Nu is al wel eerder een onafhankelijkheid verleend met tamelijk beperkende bepalingen. In de praktijk ging het dan zo dat de naar zelfstandigheid snakkende beweging zich ermee ak+ koord verklaarde en er vervolgens geen spaan van liet terechtkomen, wat dan toch niet meer verhinderd kon worden. Dat lijkt een beetje het standpunt van Sithole in Rhodesië die eerder dan Muzorewa bereid is om ergens zijn handtekening onder te zetten om daarna wel te zien wat ervan terecht komt. Militaire ingrijpen Dat Muzorewa minder meegaand is komt omdat hij beseft dat Smith ook geleerd heeft uit de geschiede nis. Smith gelooft ook niet dat al leen maar een papiertje icaarop staat dat Nkomo en Mugabe niet mee mogen regeren niet veel bete kent en hij wil de strijdkrachten in een positie plaatsen dat die erop toe kunnen zien dat het ook niet ge beurt. Dat pikt Muzorewa niet en hij heeft gelijk als hij vaststelt dat de onafhankelijkheid niet verdraagt dat een leger daarin nog na een re gering het laatste woord kan nemen. Sithole denkt misschien dat zoiets voor een overgangstijd wel uit te houden is - hij is dan optimistisch dat een kontraktueel overeengeko men overgangstijd dan niet door het leger eenzijdig wordt verlengd. In Zuidwest-Afrika is het net zo. Zuid-Afrika gaat dan wel akkoord met de idee dat dit gebied de onaf hankelijke staat Namibië wordt, maar wil een legermacht ter plekke houden. Anders zou de kommunisti- sche terreurorganisatie Swapo de bevolking gaan onderdrukken, is de argumentatie. Of de Swapo die be titeling verdient is een omstreden zaak. Maar niet dat deze een grote aanhang heeft - zij het niet over heel Namibië - en dat ze heel goed georganiseerd is en een linkse ideo logie aanhangt die overigens niet regelrecht kommunistisch hoeft te zijn. En een ander middel dan mi litaire ingrepen zal er wel niet zijn om de Swapo uit het bestuur van Namibië te houden. Geen wonder dat het punt van het bevel over de strijdkrachten voor de blanken in beide gevallen zwaar weegt. Dat onderhandelingen daar op stuk lopen is echter geen reden tot pessimisme. Het is tenslotte nog maar enkele jaren geleden dat Smith in Rhodesië kon beweren dat er in geen duizend jaar een zwart meerderheidsbewind zou komen - nu wer.kt hij eraan mee er een tot stand te laten komen en de conces sies die hij daardoor al gedaan heeft kan hij onmogelijk nog terugne men. Het principe heeft hij erkend en daar zit hij aan v>ast hoezeer er nog gekissebist kan worden over de realisatie ervan. Idem met Namibië: nog maar een jaar of wat geleden wa het idee in Pretoria het gebied gewoon te behandelen als een stuk van de republiek met op zijn best een thuisland of wat, net als in Zuid-Afrika zelf. Ook hier is nu het principe van de zelfstandigheid er kend en kan men die erkenning niet meer terugnemen alleen omdat over de details van de machtsoverdracht meningsverschillen blijken. De laat ste concessie waarbij ook van het militaire garantie-apparaat wordt afgezien, zal dan ook wel komen. Als men nog wat geduld heeft ten minste. Of men dat in deze twee landen zal hebben is de vraag. Maar in beide gevallen is wel aange toond dat de pressie via de wereld opinie die toch al een grotendeels door de knieën gaan heeft bewerk stelligd, als geweldloos wapen toch sterker is dan pessimisten ivel eens beweren. CAIRO. Vele honderden mensen hebben zondag deelgenomen aan de begrafenis van Joussef Sibai, de hoofdredakteur van het Egyptische dagblad Al Achram, die zaterdag werd doodgeschoten toen hij deel nam aan een bijeenkomst in de Cy prische hoofdstad Nicosia. JERUZALEM. De Israëlische re gering heeft de Israëlische onderwe reld de wacht aangezegd. De rege ring besloot hiertoe nadat uit een rapport van een bijzondere commis sie was gebleken dat in het land een moderne en goed georganiseerde on- onderwereld actief is. WASHINGTON. Premier Mena- chem Begin van Israël heeft in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard dat Saoedi-Ara- bië een ander Arabisch land beloofd heeft het in geval van oorlog zeer geavanceerde Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen ter beschikking te stellen. TEHERAN. Bij ernstige onlusten in de stad Taebris in het noordwes ten van Iran zijn zes doden gevallen, en 125 gewonden, zo heeft het Iraan- se persbureau zondag gemeld. De monstranten zouden hier vier ban ken en vier hotels en een bioscoop in brand gestoken hebben. JONESBOROUGH. Leden van het Ierse Republikeinse Leger hebben in Noord-Ierland een helikopter neer geschoten bij een gevecht met Britse militairen. Een Britse luitenant-ko lonel kwam om het leven. De piloot en een kapitein werden ernstig ge wond. UTRECHT, 18-2. Een gevaar dat kleine woonkernen in de provincie bedreigt is wanneer ze komen te lig gen in door 't rijk aangewezen land- schaps- of rekreaticparken. De afdeling openluchtrekreatie van het ministerie van CRM stelt zich onverzoenlijk op tegenover de belangen van de plaatselijke bevol king. Een groep ambtenaren wordt op het gebied losgelaten met maar één doel voor ogen, namelijk het realiseren van het geplande rekrea- tiegebied. Dit verwijt maakt voorzitter F. J. A. van IJsselmuiden van de lande lijke vereniging voor kleine kernen vrijdag op een congres van de ver eniging in Utrecht. Hij zei, dat agrarische bedrijfsvoe ring compleet onmogelijk wordt ge maakt in een gebied, waarvan de agrarische bestemming wordt veran derd in een rekreatieve. Ook de in het gebied liggende kleine kernen worden uitsluitend dienstig gemaakt aan de rekreatie. En dat, terwijl er geen gunstiger combinatie mogelijk is dan een samengaan van het re kreatieve en agrarische belang, aldus Van IJsselmuiden. AMSTERDAM, 21-2. Bebin maart zal een begin worden gemaakt met de ingebruikneming van het nieuwe penitentaire complex aan de II. II. E. Wenckebachweg e Amsterdam, In de volksmond „Bijlmerbajes" genoemd. Op 7 maart wordt de afdeling voor vrouwelijke gedetineerden in ge bruik genomen. Thans zitten deze vrouwen nog in oen oud gebouw in Rotterdam. In het najaar zullen de mannelijke ge detineerden, nu nog ondergebracht in de twee huizen van bewaring in de hoofdstad, in het nieuwe gebouw worden gehuisvest. De twee oude Amsterdahse huizen van bewaring zullen na het overbrengen van de mannelijke gedetineerden worden gesloten. Het is de bedoeling dat dan ook de centrale inkomstenafdeling in gebruik wordt genomen. Het vier de huis van bewaring op het com plex en de observatie- en begelei- dingsafdcling zullen in de loop van 1979 volgen. JERUZALEM. Bij een bomaanslag op de Hebreeuwse universiteit in Je ruzalem is een dode gevallen. Zeker tien mensen zijn gewond. Een twee de bom op de Campus kon tijdig on schadelijk worden gemaakt. De Campus van de universiteit ligt te genover het bureau van de minister president. OOST-BERLIJN. Het Sowjet-le- ger, sterker dan ooit tevoren, zal zijn militaire macht blijven ver sterken om te allen tijde in te kun nen springen om het socialisme in Oost-Europa te verdedigen, aldus de opperbevelhebber van het 400.000 man sterke Russische leger in Oost- Duitsland, Jewgeny Iwanowsky. PARIJS. In Frankrijk ging maan dag officieel de campagne van start voor de algemene verkiezingen die op 12 en 19 maart gehouden zullen worden. Het is onwaarschijnlijk dat iemand het verschil zal hebben ge merkt want onofficieel is de verkie zingsstrijd al bijna een jaar aan de gang. BONN Een eventuele hereniging van Duitsland stuit bij de meerder heid van de mensen in West-Europa en de Verenigde Staten niet op be zwaren. Dat blijkt uit een opinie-on derzoek dat de Westduitse regering vorig najaar heeft laten verrichten in Zweden, Nederland, Italië, Frank rijk, Groot-Brittanntë, Denemarken, Griekenland en de Verenigde Staten. KIEL. De (West) Duitse Bond van rechercheurs (B.D.K.) is maan dag in de gehele Bondsrepubliek een kampagne begonnen voor een bete re bestrijding van de misdaad. Dat gebeurt via aanplakbiljetten met de leuze „Stop de kriminaliteit - meer veiligheid". Aanleiding hiertoe zijn de statistieken over 1977, waar uit een toeneming van de kriminali teit met 10 tot 15 procent blijkt. CAIRO - NICOSIA - LARNACA. Egypte heeft gedreigd de betrekkin gen met Cyprus te verbreken in ver band met de schietparty die zich zondagavond op het Cyprische vlieg veld Larnaca voordeed tussen Egyp tische commando's en Grieks-Cy priotische militairen. Dit zegt het ge zaghebbende Egyptische dagblad Al Akhbar in zyn editie van maandag. NEW YORK. President Nixon was „vanaf de eerste dag" op de hoogte van de expeditie van de „loodgieters" naar de plaats in het Watergate ge bouw waar het hoofdkwartier van de democratische partij was. Dit zegt voormalig stafchef van het Witte Huis Robert Haldeman, die thans een gevangenisstraf uitzit wegens zijn rol in Watergate, in een boek dat in de komende dagen zal uitkomen onder de titel „The ends of power" (gren zen van dp macht). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Bij een vechtpartij in en buiten het café Istanboel aan de Crooswijkseweg in Rotterdam zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie Turken en een Marok kaan ernstig gewond geraakt. Zij moeten allen in een ziekenhuis wor den opgenomen. EINDHOVEN. De 80-jarige me vrouw M. Manders- Boumans heeft minstens tien dagen dood in haar woning aan de Edelweisstraat in Eindhoven gelegen. Tijdens het weekeinde werd zij gevonden door een nichtje. De vrouw is volgens de politie een natuurlijke dood gestor ven. HILVERSUM. De Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Hilversum heeft het skiën rond de Veluwse Postbank verboden. Een aantal skiërs heeft volgens natuur monumenten de afzetting doorbro ken en maakt de laatste dagen ge bruik van het Nationale Park Ve- luwzoom. ARNHEM. Het provinciaal bestuur van Gelderland is een wettelijke pro cedure gestart voor de samenvoeging van de gemeenten Herwen en Aerdt en Pannerden. De provincie meent dat versterking van het plaatselijk bestuur op het zogenaamde Gelders Eiland noodzakelijk is. SCHIERMONNIKOOG. Terwijl het twaalf kilometer lange strand van Schiermonnikoog bedekt is met sneeuw en ijs, gaat de gemeente raad daar vandaag praten over naaktrekreatie. Als laatste Wadden eiland wil Schiermonnikoog ook een plekje inruimen voor naturis ten. LONDEN, 20-2. Sjakoentala Devi kan de 23-ste-machts- wortel van een getal van 201 cijfers net zo snel uit haar hoofd uitrekenen als een computer. Zij springt op won derbaarlijke wijze met getal len om, lepelt ingewikkelde vierkantswortels op, zegt van elke willekeurige datum van om het even welk jaar wat voor dag in de week dat was, en rekent de elfde macht van uw telefoonnummer in een handomdraai uit. In „Cijferen - de vreugde van getallen", dat zij onlangs in Engeland heeft gepubli ceerd legt Devi enkele van de door haar gebruikte me thoden uit. „Het boek toont de mensen de schoonheid van getallen en is bedoeld om hun een inlei ding te geven tot het mathe matisch denken. Ik hoop dat het de houding van de men sen ten aanzien van getallen zal veranderen. Getallen zijn iets waar iedereen plezier in kan hebben", zei ze in een vraaggesprek. AMSTERDAM. In een woning in de Mesdagstraat in Amsterdam is het afgelopen weekeinde het stoffe lijk overschot van de 19-jarige Am sterdammer Th. R. aangetroffen. Volgens de recherche overleed de jongeman vermoedelijk aan een te grote dosis verdovende middelen. TEUGE. Twee gemaskerde en ge wapende overvallers hebben maan dag tevergeefs geprobeerd geld los te krijgen van de beheerster van een hulppostkantoor in het Gelderse Teuge. Het tweetal bedreigde de vrouw met pistolen, maar die was niet onder de indruk. Ze trok zich terug in de woning achter het kan toor. De overvallers sloegen daarna op de vlucht, aldus de politie. DEN HAAG. De Nederlandse Le vensverzekeringsmaatschappijen hebben in 1976 een winst gemaakt van 677,5 miljoen gulden tegen 48G,5 miljoen gulden in 1975, zo blijkt uit het jaarverslag over 1976 van de verzekeringskamer. Van de winst over 1976 was f 254,5 miljoen be stemd voor toevoeging aan de extra- reserve en f 52,9 miljoen voor belas tingen. DEN HAAG. Door het grote aan tal vervangende uitslagen - twaalf van de dertien - zijn er in Toto, 7 een overstelpend aantal prijswin naars, die zich telefonisch gemeld hebben bij het bureau van de sport- toto. Er wordt eventuele winnaars verzocht niet meer te bellen. Vrij dag 24 februari zullen de gegevens over aantal en grootte van de prij zen worden bekendgemaakt. EINDHOVEN, 20-2. De 40- jarige Eindhovenaar J. V. heeft maandag een dubbele botsing met twee trei nen overleefd. Erst werd hy met zyn auto op een met lichten beveiligde overweg in Eindhoven gegrepen door de Intercity uit Best. Deze slingerde de wagen dertig meter verder. Daarojf kwam vanuit de andere richting de stoptrein Eind hoven-Best. Ook deze raakte de au to van V. De man bleek na de botsingen nog bij kennis. Hij is met een shock ter observatie opgenomen in het zieken huis. De auto werd grotendeels ver nield, maar het bestuurdersdeel bleef gedeeltelijk in takt. MOSKOU, 20-2. Russische medi sche onderzoekers hebben een op vallend succes geboekt by de behan deling van brandwonden met mag netisme. Het persbureau Tass deelde mee dat zij de proeven hebben verricht op enkele tientallen patiënten in het Instituut voor onderzoek van eerste hulp Sklifakovski in Moskou. „Als bron van het magnetisch veld wordt een materiaal op rubberbasis, gemengd met magneetijzer in poe der vorm, toegepast dat magnetafoor wordt genoemd. Het magnetische ijzerpoeder in het dikke rubber vormt een stabiel magnetisch veld. Na enkele behandelingen met de magneet en soms al enkele minuten na de toepassing van de magnetofoor houdt de pijn praktisch op en trekt de zwelling terug. Bij weefseltrans plantatie" slaat de huid bijna meteen aan, zonder littekens te vormen", al dus Tass. WOENSDAG 22 FEBRUARI NED. I: In het middagprogramma allereerst Applaus vooy mij een pro gramma over een ontmoeting tussen gezonde en gehandicapte kinderen. In Wat heet oud praat Han van der Meer met kleinkinderen en groot ouders, waarna Maja, de bij pro beert Max, de regenworm, van zijn eenzaamheid af ie helpen. In De luchtbus proberen Boris en Bram een vliegreis te maken, 's Avonds, na Van gewest tot gewest, en een politieke uitzending van het CDA, volgt de verkiezing voor het Euro- Visiesongfestival 1978, dat in Parijs zal worden gehouden. Willem Duys presenteert de i>olgende kandidaten: de zangeres Kimm, The Internatio nals, de beroepsmuzikant Barry Duncan en de groep Harmony. Ver volgens twee afleveringen van Hoe Yoekong de bergen verzette. De eer ste helft is gewijd aan nijverheid en ambachtslieden, de tweede helft aan de professor Tsien, die van het westen goed op de hoogte is. Voorts nog Panoramiek, Studio Sport en Den Haag vandaag. NED. 11: In de vooravond De aar dewerkers en de rovers, waarin de rovers de aardewerkers op zodanige wijze bestelen, dat ze hun produktie kunstmatig op de spits drijven en rijk worden door uitbuiting. Het Veronica-programma begint met de Keuze top 5, gevolgd door Robin's nest waarin een gokmachine in de zaak komt en Vicky vertelt dat ze zwanger is. Vervolgens Popjournaal en De wonderbaarlijke wereld van Will, en Een avond met Diana Ross, die onder meer vertolkt Do you know where you're going to? In Onze wereld op eigen kracht wordt aandacht besteed aan Sri Lanka, dat slechts een exportmiddel kent: de thee. Starsky en Hutch hebben te kampen met tippelende prostituees, die door junkies beroofd worden. Hutch heeft een Avontuurtje dat hem niet. in de kouwe kleren gaat zitten. Tenslotte de rubrieken Info en Agenda. WOENSDAG 22 FEBRUARI NED. I: 10.30 Schooltelevisie; 15.00 Teleac; 15.30 Applaus voor mij; 16.00 Wat heet oud; 16.35 Maja, de bij; 17.00 De luchtbus; 18.25 Sesam straat; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Politieke par tijen; 20.00 Ned. Songfestival; 21.00 Hoe Yoekong de bergen verzette; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag Van daag; 22.05 Panoramiek; 22.35 Stu dio Sport; 23.00 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18A5 Staatsloterij18.55 Nieuws; 19.05 De aardewerkers en de rovers; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 So- cutera; 20.30 Overzicht keuze top 5; 20.33 Robin's nest; 20.57 Popjour naal; 21.05 Een avond met Diana Ross; 21.45 Onze wereld op eigen kracht; 22.10 Gasten aan tafel; 22.15 Starsky and Hutch; 23.05 Info; 23.30 Agenda; 23.35 Journaal. DONDERDAG 23 FEBRUARI NED. I: De avond begint met een aflevering van O, moeder wat is het heet. De dames uit het legerkabaret ondervinden moeilijkheden met pi loten die al twee jaar geen vrouw gezien hebben. In Simonskoop praat Simon van Collem met de alcteur Clint Eastwood, bekend van Raw hide en Dirty Harry. Daarna Barel- ta waarin het een juwelenroof be treft. Baretla kampt meP de moei lijkheid dat zijn slachtoffer een zeer schone jongedame is. In TV-privé praat Henk van der Meyden met Rita Corita,Yanaika Lempers en Mimi Kok over de voordelen van het „dik" zijn. In de serie Arm en rijk specials van Panoramiek wor den vanavond de verschillen in voedselproduktie en voedselkon- sumptie tussen Nederland en de Derde Wereld belicht. NED. 11: Paddington treedt van avond op als doe-het-zelver en gaat de waterleiding van meneer Curry repareren. Daarna De Verschoppe ling, waarin Paul met Bruno naar vader Florentin is gevlucht. Het pleeggezin Maillard heeft echter wel de politie ingeschakeld. Na de Dik Voormekaar Show volgt een afle vering uit de Engelse serie Ten from the twenties. Onder de titel De liefde van Fanny en Annie speelt het verhaal zich af. Ene Fanny be sluit met haar eerste liefde te trou wen. Deze loopt echter niet over van hartstocht. Bij nader onderzoek blijkt de oorzaak daarvan te zijn, dat een zekere Annie van hem in verwachting is. Vervolgens Van een reiger en een kraanvogel, een gete kende idylle. Daarna de Familie Bellamy, waarin er moeilijkheden ontstaan wanneer een Belgisch vluchtelingengezin, dat bijzonder boers en plomp blijkt te zijn, op Eaton Place intrekt. James zelf zit in België om tegen de vijand te vechten. Na Hier en Nu volgt het slot van de serie Groeten van Pau- lus die vanaixmd uit Rome worden gegeven. DONDERDAG 23 FEBRUARI NED. I: 10.30 en 14.00 Schooltele visie; 18.15 Teleac; 18.45 De fabel tjeskrant; 1S.55 Nieuws; 19.05 O moeder, wat is het heet; 19.35 Si monskoop; 20.00 Baretta; 20.50 TV- privé; 21.35 Joïirnaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Panoramiek- special; 22.55 Joimiaal. NED. II18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Paddington; 19.10 De verschoppeling; 19.35 De dik voor mekaar show; 20.00 Journaal; 20.15 De liefde van Fanny en Annie; 21.15 Van een reiger en een kraanvogel; 21.30 De familie Bellamy; 22.20 Hier en Nu; 23.00 Groeten van Paulus; 23.10 Journaal. door G. FRANSSEN „Ach meneer, wat moet ik daar op zeggen? Hier is nooit herrie of iets dergelijk, maar ik heb liever twintig klanten, die de hele avond op één biertje zitten en rustig naar huis gaan dan één zuiplap, die zich volgiet en dan bonje gaat maken. Tegen een klant van een gulden ben ik net zo beleefd als tegen één die drie tienen besteedt." „Dus u wilt er niet aan, dat Bron- sa wat met die ontvoering te ma ken heeft?" „U dan wel? Dan ben ik bang, dat u op een verkeerd spoor bent, me neer. Helemaal niets voor Wout om zich aan een dergelijk experiment te wagen. Overigens, hij was de he le avond hier. Zeker tot over half elf. Maar dat heb ik al aan een kol- lega van u verteld." Sloef knikt. „Ik heb 't gelezen. Waarschijnlijk komt hij vanavond zijn biertje wel halen. Apropos, had hij die avond zijn horloge om?" De kastelein haalt zijn schouders op. „Dat is me al een keer gevraagd. Ik let op heel wat dingen, meneer, maar zoiets ontgaat me. Vergeet u niet, dat iedere avond hier zo'n twintig, dertig mensen zitten Na thuis gegeten te hebben, is Sloef tegen tweeën weer op het bu reau. Daar hoort hij, dat zijn kolle- ga Pitman is vertrokken. Er is een telefoontje geweest en daarna ging hij meteen weg. Waarheen? Heeft hij niet gezegd. Ook niets gehoord over dat telefoongesprek? Nee, ik was zelf druk bezig, dus Het moei. wel belangrijk zijn, denkt Sloef. Jammer, dat hij mij niet even heeft gewaarschuwd. Nu ja, ik hoor het wel. Pas twee uur later Is hij er weer. Met een sip gezicht. „Er is een vrouw gearresteerd, die beant woordde aan het betrekkelijk vage signalement, dat die Claire van Halverdingen heeft gegeven. Ze is trouwens een oude bekende van ons. De rijks in Tefelingen belde ons op: ze hadden haar daar aangehouden. Ik erheen. Ontkennen in alle toon aarden. Goed, we zijn meteen maar met haar naar de villa van Van Halverdingen gereden om haar te konfronteren met de jongedame. Maar die zei pertinent, dat ze het niet was. De arrestante, Leida Fis- sering je weet wel, die winkel dievegge is tamelijk dik met een bol gezicht. Volgens juffrouw Hal verdingen was de bewuste vrouw normaal van figuur, redelijk knap, naar schatting een jaar of vijf en veertig en in verpleegstersuniform." „Ja, dat is dan wel een heel ver schil." Maar ineens is hij nu als het ware door een gedachte getroffen. „Verpleegstersuniform, zei je?" „Ja, blauwe jurk, witte schort, je weet wel Maar Sloef is al aan het zoeken in het telefoonboek en gaat, als hij het gezochte nummer heeft, aan 't draaien. Het duurt maar even, of hij heeft verbinding. „Met mevrouw De Kuiper? U spreekt met recher cheur Sloef van de gemeentepolitie Boshagen. Ik was vanmorgen bij u, weet u nog? Juist. U had het over uw werk in 1944 in de Betuwe tijdens en na de slag om Arnhem. Dat u verplecgsterswerkzaamheden ver richtte. Had u toen een uniform? O. En later? Hebt u het gehouden? Hebt u het momenteel nog? Nee, zo maar een vraag. Zegt u? Och, een inval, het kan misschien iets, mis schien niets betekenen. Dank u voor uw inlichtingen." Pitman heeft naar het geprek ge luisterd en kijkt nu zijn kollega aan. „Ik was vanmorgen bij de in schei ding liggende vrouw van die Bron- sa." zegt Sloef. „Ze kende hem al sinds 1944. Heeft verplecgsterswerk gedaan en kreeg een uniform. Dat heeft ze al die jaren bewaard. En weet je, wat nu het eigenaardige is? Als je het mij vraagt, komt zij wel enigszins overeen met het tweede signalement, dat die Claire van Halverdingen van de betrokken vrouw heeft gegeven. En daarom kan ik nog altijd niet loskomen van de gedachte, dat er toch iets niet klopt met die Bronsa. Best moge lijk, dat zijn vroegere vrouw in de ze ontvoering medeplichtige is ge weest." Hoofdstuk 6 Pitman is op zijn beurt op bezoek geweest bij Piet Vrieze, de oudste direkteur van Vrieze en Co. Hij woont eveneens in Tefelingen. Er is een afspraak gemaakt en Vrieze heeft uit hetgeen zijn bedrijfschef heeft verteld over de beweegrede nen zijner arrestatie en de berichten in de kranten er wel zoveel van be grepen, dat Bronsa onschuldig is. Piet Vrieze lijkt een serieuze man, ernstig en bezadigd. Pitman denkt: een tegenvoeter ten opzichte van zijn chef. Maar ongelijkmatige po len trekken elkaar aan. Vandaar dat Bronsa daar al meer dan twintig jaar werkt. En als er niets tussen komt, zal hij daar wel blijven lot zijn pensioen. Van Sloef weet hij, dat Bronsa erg zuinig is en waarom. Misschien heeft Bronsa dan tegen die tijd voldoende geld om een mooi huis te kopen, want dat is immers zijn ideaal! Pitman wordt als oen welkome gast behandeld. Krijgt een sigaar, koffie en koek. Maakt kennis met mevrouw Vrieze, een ietwat verlep te blondine, maar van wie je \yel kunt aannemen, dat zc vroeger een schoonheid is geweest. In ieder ge val een aristocratische vrouw. Toch voelt Pitman zich al dadelijk op zijn gemak in dit huis en geniet van de koffie met de koek, maar vooral van de geurige sigaar. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7