Zevibel vraagt om doorvaart- mogelijkheden Oosterschelde De politie in ZuicLAlrika De positie van Litouwen Isolerende dubbele ramen besparen veel energie Afvalproblemen bij ^gewone" centrales worden onderschat Minister stelde maximum-vangsthoeveelheden vast voor tong en schol Bij Deltawerken Andere opzet arbeidsbureaus Geen geld, maar vrije tijd Doodslag in Den Haag AGENDA VETPOT 2 BRUINISSE, 21-2. De Vereniging lot bevordering van de Zeeuwse Visserijltelungeu ;#pYibp|"i heeft inlieh- tingen gevraagd over het voornemen van Rijkswater- Staat diii de twee ittldrdelijkj; strooingeuleii van de Oosterschelde ai' te sluiten. Het gaat hier om de Hammen en de Schaar van de flfyggepplaat tus- scij het wprkeilaijd N.eplt^è Japs en de kpst yan Schouvypp. pe afslujtipg gebeurt in hpt Mtfer yap flc pcffa- >verfccp. KAAPSTAD, 20-2. De Zuidafri- kaanse politie heeft vorig jaar 149 mensen doodgeschoten en 403 men sen gewond bij het uitoefenen van haar taak, zo heeft minister van po litie James Kruger maandag meege deeld in het Zuidafrikaanse parle ment in antwoord op vragen. Hierbij zijn de slachtoffers die vie len bij rellen in de zwarte woonwij ken niet inbegrepen. De politie schoot 138 volwassenen en elf kin deren dood, en verwondde 362 vol wassenen en 41 kinderen. De meeste slachtoffers (111 doden en 268 ge wonden) vielen toen ze probeerden aan arrestatie te ontkomen, aldus Kruger. VILNJOES- Litouwen, 20-2. De socialistische Sowjetrepubliek Litou wen, die deel uitmaakt van deSow- jet-Unie, wil naar de woorden van zijn minister van buitenlandse zaken Vitoutas Zenkevicoes worden erkend door de Verenigde Staten, als begin van een normalisering van de be trekkingen - die werden afgebroken na de communistische machtsover name in het land ten tijde van de tweede wereldoorlog. „Het is een absurde situatie, zo verklaarde hij in een interview in de Litouwse hoofdstad Vilnjoes, dat een land wel de hele So wj ét-Unie erkent en een deel daarvan niét". DEN HAAG. 20-2. Minister Albe- da van sociale zaken heeft in prin cipe besloten de meer dan honderd arbeidsbureaus in ons land in de ko mende jaren geleidelijk ingrijpend te reorganiseren. Op een persconferen tie heeft hij maandag meegedeeld, dat hij verwacht na het nodige over leg met de instanties, die moeten worden geraadpleegd, over enkele maanden een definitief besluit te kunnen nemen. De reorganisatie van de arbeids- bureau's houdt in, dat de bureau's eën open karakter krijgen, waarbij de werkzoekenden voor een grobt deel zelf hun gang kunnen gaan. EINDHOVEN, 20-2. Als er een compensatie komt voor de verhoging van de btw op aardgas wil hét hoger personeel van Philips die uitgekeerd krijgen in vrije tijd en niet in geld. Dat staat in de arbeidsvoorwaarden die de Federatie Hoger Philipspbrso- neel (FHPP) maandag heeft inge diend. De FHPP wil verder dat de prijscompensatie wordt uitgekeerd op 1 juli en op 1 januari 1979. Luiigstë tüiinel YOASHIOKA, 20-2. Japun is bezig een tunnel te graven die de langste ter wereld zal worden. De tunnel krijgt een lengte van 64.2Ö0 meter en verbindt het hoofdeiland Hon shu, waarop de grote steden TokioOsaka en Hiroshima liggen, met het noordelijke eiland Hokkaido, dat Sapporo als hoofdstad heeft. Aan de tunnel, waarvoor de eerste werkzaamheden in 19(13 begonnen, werken momenteel ongeveer 3.300 mensen. Aan vankelijk had men berekend dat het werk binnèn veertien jaar voltooid zou zijn en dat de kosten ruim 200 miljard gen (1,3 miljard gulden) zou den bedragen. Door de infla tie en onvoorziene technisch'e moeilijkheden Is dat bedrag intussen gegroeid tot 355 mil jard yen (3,5 miljard gulden) en zal de tunnel pas in J982 in gclriuik worden genomen. Zevibel wil onder meer weten hoe hoog de doorvaarhoogte wordt van de aan te leggen Baleybrug tussen de kust van Schouwen en écn van dc werkeilanden. Gebleken is. dat Rijkswaterstaat inderdaad een stu die maakt van de afsluiting van ge noemde geulen voor de scheepvaart. Door de werkzaamheden zal de doorvaart immers automatisch wor den gestagneerd. Priffleq eif kufjplg Bij een dergelijk gigantisch kar wei als de afsluiting van de .Ooster schelde, wórden veel schepen gé bruikt, dié aan boeien worden ver ankerd en die piet meerdraden aan elkaar en aan de boeien zijn ge meerd. Dezè draden lopen zbivel on der als boven water. Naast deze dra den van zestig tot tacjitig schepen, wordt er ook oyer gedacht om een zogenaamde vangkabel over de wa terlijn té spannen. Deze kabel moet verhinderen, dat eventueel door de stroom losgeslagen schepen, tegen de Baleybrug aandrijven en deze ver nielen, waardoor dé verbinding met de vaste wal wordt gestagneerd. Scjteepvaapt Om de scheepvaart tussep Ooster schelde en Noordzee zo lang móge lijk intakt te houden, wil men de werkschepen zo dicht mogelijk bij elkaar koncentreren tegen de Schouwse kust. De vaart door de Roompot blijft open. Men wil daar een korridor betonnen, zo mogelijk met behulp van en in overleg met het Loodswezen om de vaart veilig te houden. Pure overheid DEN HAAG, 20-2. Waurom gaat het' kollege van gedepu teerde staten van Zuid-Hol land 3 maart met Zuidhol landse kamerleden en heli- .kopters vliegen boven de pro vincie? Waarom wórdt in hel Provinciehuis een kunstten toonstelling gehouden die 60.000,-kost, terwijl de provincie een groot financieel tekort heeftDit heeft het Zuidhollandse kamerlid W. T. van den Berg Boerenpartij aan g.s. van die provincie ge vraagd. Hij noemt dit 'qróvfi geldsmijterij en onzorgvuldig omspringen mei geld van de gemeenschap. Hij vindt dat de leden van g.s. en provinciale staten jiun - kamerledpn zi>lf kunnen informeren over de situatie in Zuid-ljolland. pAJRp- Egypte jóe.eft zjjn fropi- mapdo's die liét blpedbad op Cyprus vap zondag oyerleyfden, dinsdag ochtend vroeg eep hcldepppty^pjgst bereid. liét héle kabinet yvas op fret vliegveld aapyyezig tpep het spéciale transportvliegtuig arriveer.de, waar- fxxec ook de lijken yéryoerd werden yan de slachtoffers vap dc beschie ting door de Cyprische natiopalc garde. UTRECHT, 21-2. Volgens theore tische berekeningen zou vervanging yan enkel glas door isolerende dub bele beglazing gemiddeld per jaar een energiebesparing van 27 kubieke meter aardgas per vierkante meter glas moeten opleveren. In werkelijk heid blijkt de besparing echter ge middeld 38 kubieke meter gas te zijn. Dit blijkt uit een nog niet gepubli ceerd onderzoek dat de afdeling bin nen milieu techniek van het bouw centrum in Rotterdam in opdracht van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening heeft uitgevoerd. Bij enkel glas is het warmteverlies per vierkante meter zo groot dat er 53 kubieke meter gas moet worden verstookt om het op te vangen, bij isolerend glas loopt dat terug tot gemiddeld 15 kubieke me ter. „Meevaller" Ir. H. van Bremen, hoofd van de-' ze afdeling van het bouwcentrum, noemde dit resultaat van het onder zoek maandag op een persconferen tie in Utrecht opmerkelijk. De oor zaken van de „meevaller" zijn nog niet wetenschappelijk vastgesteld. Ir. Van Bremen heeft er wel enkele vermoedens over. Een ervan is, dat het grotere komfort van isolerende beglazing (minder „koudeval" bij hel raam) er wellicht toe leidt dat de thermostaat iets lager wordt, afge steld, omdat dan toch dezelfde be hagelijkheid wordt bereikt. Direktie vait S.E.P. ARNHEM, 2-1. Niet alleen dc toé- passing van kernenergie levert een afvalprobleem op. tiét toenemend gebruik van, kolen en olie in dc ge wone elektrische centrales leidt tot aanzienlijke problemen die vaak sterk worden onderschat. Voor de verwerking van de te verwachten grote hoeveelheden zogenaamde vliegas uit "kolencentrales is nog geen definitieve oplossing gevonden. Ook zyn er problemen met rookgasont- zwavcling. Aldus de direktie van de SEP (Sa menwerkende Elektriciteits-Produk- tiebedrijven) in een concept-nota over het energievraagstuk. De kom- missarissen van de SEP (de elektri citeitsbedrijven) zullen die nota op donderdag 23 febtuari in Atnhcm behandelen. Milieu Volgens de SEP is het zeer de vraag of de gevolgen van het stoken van kolen en olié voor de dekking van het nog toenemende gebruik van elektriciteit voor het milieu aan vaardbaar zijn. Het gehalte zwavel- oyxide in de lucht zal te hoog wor den. Verder onderzoek naar de ver werking van radio-aktief afval zal nodig zijn. Aangezien er voor op vang van het radio-aktief afval in de eerste tientallen jaren nog be trekkelijk weinig ruimte nodig is, kunnen de risico's daarvan nu aan vaardbaar worden geacht, aldus de SEP, die in de nota een nieuw plei dooi houdt voor een uitbreiding van de toepassing van kernenergie in ons land. De SEP vindt het noodzakelijk dat de regering en het parlement spoedig een beslissing nemen over het gebruik van kernenergie. DEN IIAAG. 21-2. Minister Van der Stee (landbouw eh visserij) heeft dc hoeveelheden tong en schol vast gesteld, die onze vissers gezamenlijk ih 1978 ln bepaalde gebieden maxi maal mogen vangen en de verdeling van dc vastgestelde hoeveelheden tong en séliol in dc Noordzee in in dividuele kontingciitcri. De thans door de minister geno men maatregelen, waarover overleg is gepleegd met het visserijbedrijfs leven. zijn overeenkomstig de voor stellen van de Europese kommissie, zo deelt hel ministerie van landbouw en visserij mee. In de Noordzee, waartoe ook ge rekend worden de kustwateren (Waddenzee en Zeeuwse stromen) mogen onze vissers gezamenlijk van 1 februari 1978 tot het eind van dit jaar 6.595 ton tong en 30.855 ton schol vangen. Gedurende januari 1978 mocht bij wijze van voorlopige regeling reeds 765 ton tong en 2,950 ton schol worden gevangen. De vis sers die in 1977 op tong en schol mochten vissen, krijgen voor de pe riode vanaf 1 februari 1978 tot het einde van dit jaar 75 procent resp. 91 procent van hun individuele kon- tingenten long en schol over 1977 toegewezen. ilisen uit het buitenland CAIRO. I)e Egyptische regering heeft maandagavond de diplomatieke betrekkingen piPt Pyprus in feite yerbroken Jqpj- zijp diplomatieke missie pit Nicpjjia terug te roepen én de Cyprische rpgeripg te verzoeken zijn legatie jp Cairo te sjujten. BONN. Westduitse kinderen stellen zich hun ouders, Jezus Chris tus of Elvis Presley ten voorbeeld, maar wenden eensgezind Adolf Hit ler de rug toe, zo blijkt uit een opi nieonderzoek onder de jeugd van 12 tot 18 jaar in 81 Westduitse ste den. JERUZALEM- De Amerikaanse afgezant naar het Midden-Oosten, onder-minister van buitenlandse za ken Alfred Atherton, is daar terug gekeerd om te proberen het vredes overleg uit te breiden tot andere par tijen, waaronder Jordanië. Hij zal zijn missie woensdag beginnen met een bezoek aan de minister van bui tenlandse zaken, Mosje Dajan. DEN HAAG, 20-2. Maandagmiddag is de 17-jarige P. W. Kok uit de Stortstraat in Den Haag in een wijk en dienstencentrum aan de Noord- polderkade neergestoken. De jonge man kreeg met de 29-jarige con structiewerker E. W. ruzie over het al of niet sluiten van een deur. Bei den grepen een mes en Kok werd in de hartstreek geraakt. Hij overleed op het moment dat de politie, door personeel gewaarschuwd, het pand binnenkwam. De dader had toen al de benen genomen. Hij heeft zich la ter op de middag bij een politiebu reau gemeld. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.46 uur, carillonconcert. Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Tweede en vierde donderdag van de maand, Nieuwe Bogerdstraat 56, 2-echlswinkel 19.00-20.00 uur. Dinsdag 21 februari Zierikzee R.K. Centrum, Mosselslraat 19.30 uur U.V.V.-kontaktavond. Concertzaal 20-00 uur filmvoorstel ling „The Deép". „De Graaf van Haemstede 19.30 uur: Lezing Ned. Ver. van Huis vrouwen. 19.30 uur, jaarvergadering Pomona, R.T.M.-hotel. Serooskerk Dorpshuis, eerste les gymnastiek voor jongeren dan zestig jaar, 19.00- 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, jubileumviering Platt.elandsvrouwenbond afd. Brou wershaven. Scharendijke Moederkursus, 19.30 uur. Verenigingsgebouw, 14.30 uur: Be- jaardensoos. Zaal Chr. Geref. Kerk 19.30 uur, Koorrepetitie. Nicuwerkerk Gemeentehuis. raadsvergadering, 19.30 uur. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur filmvoorstelling. „In 't Opper", Poëzieavond, 19.30 uur. Woensdag 22 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Get*. Kerk. Vesperdienst, 19.00-19.30 uur. Huis van Nassau, vergadering Vrou- wenkontakt PvdA, 20.00 uur. Haamstede Rekreatièzaal Gereformeerde kerk 19.45 uur jaarvergadering N.C.V.B. afd. Haamstede. Zonnemairc Ge(bóuw I. M. v. d. Bijlstraat, 20.00 uur: Ned, Bond van Plattelandsvrou wen Noordgouwc c.p. Café-restaurant „Storm", 20.00 uur: Jaarvergadering Kon. Verbond van Ondernemers. Donderdag 23 februari Zierikzee J. W. van den Duclschool t'ccsl- en ouderavond 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw 20.00 uur Bijeenkomst Hervormde en Ge reformeerde Vrouwengroep. Zaai Chr. Gcr. Kerk, A.R.-Kiesverc- niging, 19.30 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. C.D.A.-verga dering, 21.00 uur. Haamstede Hotel Bom. 19.15 uur. algemene le denvergadering landbouwvereniging ,.C et C Bruinisse Nederlands Hervormd Verenigings gebouw, 19.30 uur. bijeenkomst Vei lig Verkeer. Vrijdag 24 februari Zierikzee Mondragon 14 OU uur Coöperatië- middng C.C'.C. West Nederland. Huis van Nassau. 19.30 uur, alg. le denvergadering S. V. Delta Sport, ul'd. atletiek. J. W. van den Doelschool, leest- en ouderavond 19.30 uur. Hotel Van Oppen, 19.45 uur: Lezing met dia's Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duivcland. Burgh Bar ..De Westhoek". 19.30 uui. voor jaarsvergadering. H.S.V. ..De Krab be". Haamstede R.T.M.-hotel, Hogezoom, 19.30 uur: Jaarvergadering „De opgaande zon". Brouwershaven Tonnenmagazijn, 19.30 uur Ruiter- avond L.R. en P.C. „De Schouwse Ruiters". Zonnemairc Café „Bommenede", 19.00 uur: Finale biljarten eerste klasse libre. Dorpshuis 19.30 uur uitvoering „Nieuw Leven". Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur. raadsver gadering. Durps'Uus, 19.30 uur muziekuitvoe ring „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspanning". Middelburg Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551. Zaterdag 25 februari Kerkwcrve Verenigingsgebouw, 20.00 uur: Feest avond V.O.O. Zonnemairc Café „Bommenede", 14.00 en 19.00 uur: Finale biljarten eerste klasse libre. Sirjansland Herv. Kerk Verkoping Welfare-goe deren. 14.00 uur. Goes Slot Ostende, 13.30 uur, Toogdag Zeeuwse C. P. J. „Prins van Oranje", 19.30 uur: „Die lustige Witwe". Zondag 26 februari Zonnemaire Café „Bommenede", 14.00 uur: Finale biljarten eerste klasse libre. Maandag 27 februari „De Zeeuwsche Herberghe", 20.00 uur algemene ledenvergadering VVV. Dreischor „De Drie Schapen", algemene ver gadering landbouwvereniging „Drei schor". Dinsdag 28 februari v Zierikzee Aula Chr. Mavo 20.00 uur. Informa tieavond Amnesty International over Zuid-Afrika. Huis van Nassau, jaarvergadering 1 zwemvereniging Onderdak, 19.30 uur Ned. Herv. Verenigingsgebouw Jaar vergadering C.P.B. afd. Schouwen- Duiveland 19.45 uur. Hotel Van Oppen, 20.00 uur: Jaar vergadering ABVA. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur Gemeente raadsvergadering. Kerkwerve Zaal Chr. Geref. Kerk 19.30 uur. Koorrepetitie. Woensdag 1 maart Zierikzee Huis van Nassau, Praatavond D'66. 20.00 uur. Scharendijke Putmeet 19.30 uur ledenvergadering C.D.A. Donderdag 2 maart Zierikzee Hotel Van Oppen. 20.00 uur, jaar vergadering vissersvereniging „Helpt Elkander". Zonnemaire Café „Bommenede", 20.00 uur: Kla- verjaswedstrijden. Nieuwerkerk Dorpshuis 19.30 uur Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Oosterland Cafétaria „Ncffcn d' Eule". 19.30 uur „Breng eens een zonnetje". Bruinisse Durps'Uus, 20.00 uur jaarvergade ring Ned. Rode Kruis. afd. Bruinisse. Vrijdag 3 maart Zierikzee Vergadering Rode Kruis-afd., 19.30 uur, Palernoslerstraat 1. Jaarvergadering van vogelvereniging „Zang en Kleur", 20.00 uur in het „Huis van Nassau". Burgh 1S.30 uur, rekreatiezaal camping Duinrand, uitvoering sportvereni ging DFS. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 19.30 uur. Uitvoe ring „Smalstads koor". 20.00 uur. Kantine sportpark „Onder de Molen', vergadering voetbalver enigingen op Schouwen-Duiveland. Zonnemairc Café Bommenede 20.00 uur Praten en dansen. Bond voor alleenstaan den. Dorpshuis. 19.00 uur. extra uitvoe ring muziekvereniging ..Nieuw Le ven". Middelburg Provinciehuis vergadering kommis sie van advies en bijstand voor de streekplannen 14.00 uur. Zaterdag 4 maart Goes ..Prins van Oranje", 19.30 uur: „Die lustige Witwe". Zierikzee Hotel van Oppen 15.00 uur Koffie- uurtje Bond voor alleenstaanden. Wcstenschouwen Café-restaurant „Zeelust", 20.00 uur Belangenvereniging. Maandag 6 maart Haamstede 19.30 uur, gemeentehuis, raadsver gadering. Schoolgebouw Chr. kleuterschool- vereniging 20.00 uur ledenvergade ring. Dinsdag 7 maart Repesse Dorpshuis, 14.00 uur: Voorlichtings middag Zeeuwse Vrouwenraad. Vrijdag 10 maart Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur: Jaarvergadering Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Dinsdag 14 maart Haamstede Hotel Vliegveld, 20.00 uur: Demon stratie schoonheidsverzorging, make up en huidproblemen. Hotel „Bom", 20.00 uur: Voorjaars vergadering V.V.V. Burgh-Haam- stede. Donderdag 16 maart Haamstede 19.30 uur, jaarvergadering Rode Kruis, afdeling Schouwen (West hoek). Hotel „Hel Wapen van Zeeland", 20.00 uur: Voorjaarsvergadering V.V. V. „Renesse Vooruit". Maandag 20 maart Zierikzee Huis van Nassau 20.00 uur Ver. „Philatelica". Huis van Nassau 20.00 uur jaarver gadering Ver. „Philatelica". (01110) 22i»5 ZBERBKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na haif zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 ln spreeuwenland wordt de idylle van de natuur onthalst rond een vetpot. We hebben die vetpot neer gezet voor „de vogelsen het is wonderbaarlijk, wat daar allemaal op afkomt. Het betekent echter niét, dat ook iedereen aaii zijn trek ken komt, want de spreeuwen be heersen - zo gezegd - het slacht- veld. Het vei is ontsproten aan spek, dat zich in deze koude tijden eten laat, maar er ontsnapt zoveel vet, dat een mens - ook al zou hij (of zij) het Zeeuwse produkt stroopvel aanbiedden, het niet aangegeten kan krijgen. Dc vogels profiteren daar van. Ze merken toch niet dat ook het vet niet meer is, wat het ge weest is. Vroeger werd dat binnen enkele minuten hard, maar tegen woordig blijft het papperig. De knorbeeslen krijgen onder voedsel blijkbaar. Maar goed. daar staat dus de vetpot in de vrieskou, rijk gevuld en groot genoeg, maar de spreeu wen beheren de pot met ijzeren poot en vleugel. Er is altijd één su perspreeuw, een diktat.or, een krachtpatser, ene brutale schreeuw lelijk, die mei gc-agitecrd vleugel geklap en snavelhauwen alles en iedereen op een afstand houdt. Soms vliegt dat duivelse beestje met een andere velbegerige vogel een eindje mee, met hel doel hem te verdrij ven. Je zou zo denken: er is toch vel genoeg, maar nee hoor, die agressie ve bediller moet hel blijkbaar alle maal alleen hebben en de winter koninkjes. de kollcga's spreeuwen, de koperwieken en de mussen heb ben het nakijken. Hoe ongaarne ook, maar een ver gelijking met de mensenwereld dringt zich op. In allerlei verbanden zijn daar ook engerds met de ellebo gen in de weer, om anderen van de vetpot weg te houden. Ze zijn al rijk (vet), maar willen meer, meer. meer en daardoor ont staan spanningen in dc kleine en de grote mensenwereld. Daardoor ont staan ook voorpagina's vol onheilen, gevechten, toestanden, drama's. De vetpot is neutraal. Die staat daar maar in de vrieskou en betekent een uitnodiging voor iedereen, maar slechts weinigen profiteren. Meer dan driekwart van de wereldbevol king komt niet aan de vetpot toe en als ik die spreeuw(en) bezig zie, groeit de overtuiging: dat moet toch eens veranderen, maar hoe, want er groeit geen. kruid tegen menselijke heb zucht! SCH1EREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2