Raad verleent krediet voor plannen nieuwe vier-klassige christelijke basisschool Oesterkwekers moeten deel van schadeloosstelling teruggeven r 4 Cyprische regering protesteert bij Egypte De drie in hongerstaking zijnde leden van de R.A.F. ei it nyn: \nMÜ? DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kritiek van Partij van de Arbeid Nog eens: de middenschool Statenlid P. J. Huijbrecht: tiv ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 februari 107!! 134ste jaargang Nr. 22257 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1P89) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Uitvoering „Crescendo"''', Dreischor ZIERIKZEE, 20-2. De raad van Zierikzee heeft in de vergadering van maandagavond ingestemd met het be schikbaar stellen van een krediet van f 50.000 voor de voorbereidingen voor de bouw van een vierklassige christelijke basisschool in Poortambaeht. Tijdens de vorige raadsvergade ring besloot de raad al aan de bouw van deze school mee te werken. De bedoeling is dat de gemeente de zaak behandelt tot de bouw gereed is. Dan wordt de school overgedragen aan het schoolbestuur. De heer H. Asma (PvdA) kon bij de behandeling van dit - laatste - agendapunt toch niet nalaten om zijn onvrede te uiten over de gang van zaken rond de totstandkoming van de plannen voor deze school. Hij liet kritische opmerkingen horen, waar- AMERSFOORT, 20-2. Naast ver breding van het vormingsaanbod moet het bestaande onderwijsaanbod in de middenschool worden verwe zenlijkt. Is een middenschool zo veelvormig dan is het de vraag of er dan nog be hoefte is aan andere scholen. Mis schien lost een antal problemen zich dan in de toekomst vanzelf cp. Staatsecretaris drs. K. de Jong Ozn heeft dit maandag in Amersfoort ge zegd op een onderwij sforum van de Jan Ligthartschool, een gemeente- administratief onderwijs. Problemen en verwachtingen voor het toekom stig lager beroepsonderwijs werden daarbij aan de orde gesteld. De bewindsman vond dat er ook nog een belangrijk juridisch argu ment is voor één veelvormige mid denschool. Als er in een bepaalde plaats afzonderlijke scholen zijn voor LBO. MAVO, HAVO en VWO. en de MAVO wil middenschool worden, dan krijgt deze school er ook de an dere opleidingen bij. Dit nu is in strijd met de wettelijke planprocedu re, volgens drs. De Jong. bij hij er aan herinnerde dat hij des tijds, in 1972, als toenmalige wethou der van onderwijs, zij het schoorvoe tend heeft meegewerkt aan de goed keuring van het plan voor de bouw van een vierklassige christelijke school in Poortambacht. Noodzaak Het voorstel werd destijds door de raad aangenomen in de wetenschap dat, zodra de plannen zouden wor den uitgevoerd, eerst zou moeten worden aangetoond dat de noodzaak daarvoor ook bestaat. Hij miste ech ter nu de handtekeningen, die daar voor nodig zijn en vond dat de voor stellen wel in een enorme vaart op de raadsleden zijn afgekomen. Op 19 december 1977 werd de raad om toéstemming gevraagd voor de bouw yagi een zesklassige school en nadat Vfjp en PvdA daarop kritiek hadde^ gfiiit, werd dit voorstel aan gehouden, «fc Op 13 januari van dit jaar liet het bestuur weten, dat het voorstel was ingetrokken en dat het bestuur be sloot om de vier-klassige school, waarvoor de raad in 1972 al toestem ming verleende, te gaan bouwen. „De noodzaak daarvoor is echter niet aangetoond", vond de heer Asma, die daarom f 50.000 een heel bedrag vond. „Het spijt me, dat ik destijds niet meer tegengas gegeven heb. De goede argumentatie ontbreekt nog steeds. De school in het Vrije, kan met een groei van één leerling per jaar, het leerlingenoverschot gemak kelijk opvangen", zo zei hij. Boven dien vond hij, dat de leerlingen uit de andere plaatsen geweigerd moe ten worden, omdat de ouders de plicht hebben de scholen in deze kleine kernen in stand te houden. De das om Daarnaast, uitte hij kritiek op het voornemen om in de school in de Raamstraat een kleuterschool onder te brengen. Hij meende, dat het pro testants christelijk onderwijs zich zelf de das omdoet door van de school in de Raamstraat een vier klassige school te willen maken. „Het bijzonder onderwijs bewijst zichzelf een slechte dienst". Daar naast zei hij nog steeds te vinden, dat de scholen in Zierikzee beter herverdeeld kunnen worden. Uit eindelijk zegde hij echter toe, niet te willen tegenstemmen omdat hij zich ervan bewust is, dat er een plan moet zijn wanneer de situatie urgent wordt. Voortvarendheid De voorzitter wees de heer Asma erop, dat het kollege destijds wette lijk verplicht was om aan deze nieu we school mee te werken. Daarnaast zei hij dat met dezelfde vaart als nu door het bijzonder onderwijs wordt betracht, ook is gewerkt aan de openbare scholen. „Het is niet altijd de schuld van het kollege, dat er dan noodscholen zijn gekomen, in plaats van stenen gebouwen". Raadslid W. F. Sprengelmeijer (PCF) prees de voortvarendheid van het naar hij zei, aktieve schoolbestuur, dat dag en nacht de belangen van de school be hartigt. Hij zei daarnaast te hopen, dat de school gebouwd kan worden ten behoeve van de werkgelegenheid in de gemeente. Vrijheid van onderwijs Wethouder W. den Boer (onder wijs) deelde mee, dat volgens de huidige gegevens er al een vijfklas- sige school in zou zitten. Daarnaast heeft het schoolbestuur zelf aktivi- teiten ontplooid en risiko's genomen. Hij verschilde principieel van me ning met de heer Asma over het aan nemen van buitenleerlingen, omdat er een vrijheid van onderwijs is en ouders het recht hebben de school met de ideële achtergrond te kiezen, die zij willen, Wat de kleuterschool betreft is het nog de vraag of die in de school in de Raamstraat komt. Eer het zover is, dat de school in Poortambacht klaar is, kan ook daar een en ander gebeurd zijn, waardoor er meer leerlingen in aanmerking komen om de christelijke scholen te bezoeken. Hij zei het daarnaast de heer As ma kwalijk te nemen, dat hij veron derstelde, dat het kollege geen se rieuze pogingen in het werk stelt om de scholen te hei-verkavelen. Op 27 februari zal de inspektrice naar de school in de Nieuwe Bogerdstraat komen kijken en wanneer haar me- (Vervolg pag. 4) NICOSIA, 20-2. De Cyprische re gering heeft maandag bij Egypte ge protesteerd tegen het optreden van Egyptische commandotroepen op de luchthaven van Lancara, en het te rugroepen van de Egyptische mili taire attache uit Nicosia verlangd, zo meldt de Griekse televisie uit Ni cosia. Het protest is overgebracht door de Cyprische ambassadeur in Cairo. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Boutros Ghali is op Cyprus aangekomen voor besprekin gen met de Cyprische regering. Met diens toestel zullen ook de Egypti- sche doden, en gewonden worden ge repatrieerd, evenals de Egyptische commando's die na de aktie van zon dag op Cyprus worden vastgehou den. De Cyprische minister van binnen landse zaken Christodoulos Venia- min zei maandag op een persconfe rentie dat 15 Egyptische commando's •zijn gedood en 16 gewond. De ove rige 43 Egyptenaren zijn ongedeerd vastgenomen. ZIERIKZEE. De ijspret duurt on verminderd voort op de grachten rondom Zierikzee. De eenden zoch ten bij deze gelegenheid een veilig heenkomen aan de wal. Overigens begint het einde van het schaats plezier in zicht te komen nu de kans op dooi groter wordt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's UTRECHT, 20-2. Via een kort ge ding tegen de staat wil de verdedi ging van de drie RAF-leden die mo menteel in ons land gevangen zitten bereiken dat justitie de voorwaarden intrekt waaronder vjjf vertrouwens artsen de RAF-leden mogen bezoe ken en behandelen. Het kort geding dient woensdag 22 februari om half drie voor de pre sident van de rechtbank in Maas tricht. De RAF-lede;n - Folkerts, Wacker- nagel (gevangen in Maastricht) en Schneider (in Scheveningen) - zijn bijna drie weken geleden in honger- totale isolement, aldus een maandag staking gegaan uit protest tegen hun uitgegeven verklaring van hun ver dedigers. „Justitie is tot op heden niet ingegaan op hun legitieme eisen om het voor Nederland volstrekt on gebruikelijke isolement op te heffen. Daarmee draagt justitie de verant woordelijkheid voor de gevolgen van de hongerstaking", stellen de advo caten mr. A. W. M. Willems, mr. G. Spong, mr. J. Duynstee, mr. J. Du- bois-Brinkman en mr. P. H. Bakker- Schut. MIDDELBURG, 21-2. De heer P. J. Huijbrecht (P.v. d.A.) heeft er in de Zeeuwse staten op aangedrongen dat bekeken gaat worden of oesterkwekers, die in 1963, naar aanleiding van de vorstscliade, hebben ver klaard met hun bedrijf te willen stoppen, niet een deel van de schadeloosstelling, die zij daarvoor hebben ont vangen, moeten terugbetalen wanneer zij opnieuw in de oesterkultiiur worden ingeschakeld. ZIERIKZEE. De fraaie molen in de Lange Nobelstraat, waaraan men zojuist met de restauratie-werkzaamheden is begonnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Daarnaast vroeg de heer IIu(j- brecht om een akticf visserijbeleid en begeleiding van kommissies door een lid van GS. wanneer een gesprek met de minister moet plaats vinden. Onjuiste positie De kwestie van de uitgeschakelde oesterkwekers bleek ook voor ande re statenleden een heet hangijzer. Algemeen was de mening, dat hel onjuist zou zijn dat de in „Vervoex" georganiseerde kwekers die in 1963 niet afhaakten, een monopolieposi tie krijgen wanneer weer sprake zal zijn van een echte Zeeuwse oester kuituur in de niet geheel afgesloten Oosterschcldc. Oesterproeven De heer H. Schot (CDA) vond het Het onderwijs is alleen vruchtbaar, als het met liefde gegeven of ontvangen wordt. L. E. M. Bautain VAT W VI onjuist dat één man, werkzaam op het departement voor Landbouw en Visserij, feitelijk de dienst uitmaakt bij het toewijzen van vergunningen om aan de oesterproeven mee te doen. Hij suggereerde om weer het Bestuur op de Zeeuwse Stromen in het leven te roepen. Dit bestuur werd in 1969 opgeheven. Ditzelfde kommissielid bepleitte de instandhouding van het „Horntje" nu het proefstation op Texel zal worden gesloten. In dit proefstation worden mosselverwateringsproeven genomen. Hij meende dat in een der gelijk station oesterproeven kunnen worden genomen om de Zeeuwse oeste^ terug te kweken, met oester- broed uit de Grevelingen. Drs, A. C. Drinkwaard zou zich in dat geval optimaal kunnen inzetten voor de Zeeuwse oesterkuituur. Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk ijzel Zwaar bewolkt met plaatselijk ijzel en in de zuidoostelijke helft van het land later ook mist; meest matige wind tussen oost en zuid; minimum temperaturen om het vriespunt in het zuidwesten tot ongeveer min vijf graden in het noordoosten, maxi mumtemperaturen om het vriespunt. Voor donderdag Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temperaturen: omstreeks -2 gr. Max. temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een di'oge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 febr. Zon op 7.42, onder 18.06 Maan op 17.49, onder 7.06 23 febr. Zon op 7.40, onder 18.08 Maan op 18.56, onder 7.33 Volle maan: 23 febr. (2.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 febr. 3.10 15.31 8.56 21.00 23 febr. 3.44 16.07 9.25 21.31 Springtij: 25 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-2. Het K.N.M.I. deelt mee: De vorst begint zijn greep op het winterweer in Nederland te ver liezen. Dinsdagmorgen bereikte een frontale zone met ijzel het zuidwest van het land. Deze zone trekt heel langzaam naar het noorden zodat ook in de rest van het land de ijzel en sneeuwkansen foenemen. Omdat de winden vooralsnog in de zuid oosthoek blijven wordt nog koude lucht uit Duitsland aangevoerd. De temperaturen zullen daarom nauwe lijks boven nul komen. Plaatselijk zal zich mist gaan vormen. De echte aanval op de vorst is pas donderdag te verwachten. Ondertussen zijn de weerstegenstellingen tussen noord en Zuid-Europa groot geworden. In Scandinavië, Duitsland. Oost-Europa en op de noordelijke Balkan vriest het op veel plaatsen nog streng ter wijl in Spanje, Zuid-Italië en Grie kenland al maximumtemperaturen boven de 20 graden worden gemeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1