Gemeenteraad Bruinisse gaat praten over behoefte aan sportvoorzieningen WllRl ®©V©r©fRl Kamer van Koophandel deelt bezwaren aan minister mede Voorzitter „Eendracht Bindt": 1977 goed oogstjaar maar met slechte prijzen Nieuw bestuur voor vogelvereniging „De Nachtegaal" „Nieuwerkerk" G.A. heeft nieuwe machines nodig 3 STREEKNIEUWS Ook voor ongewone vakanties... „Kop van Schouwen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 februari 1978 Nr. 22256 BRUINISSE, 20-2. De raad van de gemeente Bruinisse gaat in de vergadering van 24 februari onder meer praten over het rapport van de Ver. van Nederlandse Gemeenten over de behoefte aan sportvoorzieningen in de gemeente Bruinisse. Verder zal een voorstel van B. en W. worden behandeld om een kre diet te verlenen voor juridische bij stand in verband met de buitenge woon hoge waterstanden en de daar uit voortvloeiende overlast voor de buitendijkse gevestigde machinefa brieken Maaskant en Padmos, jacht werf Van Duiven en scheepswerf Van Duivendijk. Op de agenda staat voorts een voorstel tot het nemen van een voor- bereidingsbesluit voor het bouwplan Rabobank hoek Nieuwstraat Lange Ring en bouwplan H. G. van der Ark 't Hoefje in bestemmingsplan .West'. Verder de zuivering van de kada strale tenaamstelling; Aankoop pand Kerkstraat ongenummerd van de vennootschappen o.f. Gebr. J. en M. Padmos en gebr. Verspoor; Erf pachtsovereenkomst t.b.v. de verle ning van de Jachthavenweg; Aan en verkoop en ruiling van grond bij de woningen Molenstraat 51 t/m 57 (J. v. d. Bos, fam. Van Oosten, H. den Dikken en A. Wiebrens) o.a. t.b.v. de bouw van de 32 bejaarden woning wetwoningen; Aanvrage ontbinding pachtovereenkomst m.b.t. gedeelten van het bedrijfsterrein aan de Dorpsweg; bespreking over de aan te gane overeenkomst tot instelling van een regionaal Coördinatieteam Ram penbestrijding voor Noord- en Mid den Zeeland; Het voeren van ver weer en het aangaan van een rechts geding i.v.m. een aktie, ondernomen door A. van Popering over percelen grond aan het verbindingspad Lange Ring/Pr. Margrietstraat; Tariefrege ling werken voor derden met ingang van l januari 1978; Afrekening over 1977 van het voorschot van het be drag per leerling van de Vereniging tot Bevordering van Christelijk schoolonderwijs; Voorlopige vast stelling uitgaven openbaar lager on derwijs over 1976; Afrekening voor schot 1977 kleuteronderwijs vereni ging kleuterschool Bruinisse; Naam geving nieuwe straatverbinding Mo- lenstraat/Dr. de Kockstraat; Verlen ging huurovereenkomst gebruik glaskontainer op het gemeentelijk slachtveld aan de Molenweg; Vast stelling algemene politieverordening; Bezoldigingsverordening gemeente- personeel 1978-1; le Wijziging leges verordening; Wijziging verordening op de kampeerplaatsen en op de kampeermiddelen en krediet achter stallig onderhoud glooiingen en bag- genverken gemeentehaven. Verder voorkomende zaken en rondvraag. NIEUYVERKERK, 16-2. De rede lijke weersomstandigheden hebben in het afgelopen jaar gezorgd voor een goed verloop van de werkzaam heden op de akkers. Er werden zelfs goede opbrengsten geoogst, maar dat bleek vanwege de prijzen weinig uit te halen. Dat zei de voorzitter van de Land- bouwvereniging „Eendracht Bindt" tijdens de algemene ledenvergade ring in hotel „De Meebaal" in Nieu- werkerk. De heer J. A. Gaanderse wees- op de zorgen die uien- en aar- BRUINISSE, 17-2. De leden van de Oost-Duivelandse vogelvereniging „De Nachtegaal" hebben vrijdag avond tydens een ledenvergadering, die gehouden werd in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw, een nieuw bestuur gekozen. Dit bestuur, dat met meerderheid aan stemmen werd gekozen, ziet er als volgt uit: de heer J. de Boeü, voorzitter en bestuursleden de heren L. Beider. D. van Strien, F. van Ga len en J. v. d. Ouden. De funktie van penningmeester en sekretaris moeten nog onderling verdeeld wor den binnen het bestuur. De verga dering. die werd bijgewoond door 34 leden, werd voorgezeten door de dis tri ktsvoorzitter van de Nederlandse Bond van vogelliefhebbers, de heer J. v. d. Walle uit Hulst. Nieuw gezicht Aan het begin van de vergadering vroeg de heer v. d. Walle de mede werking van de leden om de proble men op te lossen en te trachten de afdeling een nieuw gezicht te. géven. „Met elkaar, verwijten naar hét hoofd te slingeren is de vereniging niet gebaat, maar getracht moet wor den de moeilijkheden te bespreken'!, aldus de voorzitter. Tijdens het ver loop van de langdurige vergadering werden verschillende meningen ge uit, en enkele leden konden zich met de gang van zaken niet verenigen. Aan het eind van de'vergadering zei de heer v. d. Walle tevreden te zijn over het verloop van -deze vergade ring en wenste het nieuwe bestuur veel succes toe. Er zijn nog wel enkele problemen gebleven volgens de heer v. d. Walle, maar deze zullen binnen het bestuur opgelost worden. Vertegenwoordigers van 'de pers werden tijdens deze ver gadering niet toegelaten, maar deze werden na afloop van de vergadering op de hoogte gesteld door de'heer V. d. Walle. REN ESSE. Scène uit het toneelstuk ..Gevaarlijk Snoepgoed" met de heer W. Lokker (l.) en mevrouw C'. Hoogerhuis-van der Linde. Hel stuk werd op gevoerd door de toneelvereniging „Op Drift". t\fdens de tweede uitvoering van fanfarekorps „Luctor et Emergo". Voor de pauze werd het programma verzorgd door de muzikanten van Luctor et Emergo. die met hun gevarieerde optreden veel bijval oogstten. De avond werd bijgewoond door ongeveer tweehonderd bezoekers. (foto: Ziorikxeesche Nieuwsbode) appelteelt vragen en op de geringe opbrengst die daar tegenover staat. De veehouderij, konkludeerde hij, maakt het wat beter, mede omdat er veel ruwvoeder kon worden geoogst. Ook de fruitteelt was redelijk. „Het prijsbeleid is helaas in vele zaken in onze bedrijfstak niet aan trekkelijk. In Engeland onder ande re zijn de grenzen gesloten voor aardappelen uit ons land. Ook in de suikerbieten-wereld is men met de zogenaamde mengprijs niet ingeno men". De voorzitter waarschuwde de leden voor het vroegtijdig afsluiten van kontrakten en raadde aan hier over eerst advies te vragen aan de kommissie voor de kontraktteelt. Grove groenteteelt Aan. het begin van de vergadering had hij in het bijzonder burgemees ter J. D. de Kam van Duiveland ver welkomd en de spreker van deze avond de heer Buijtenlaar, bedrijfs- takdeskundige, voor de vollegronds groenteteelt. De heer Buijtenlaar verving de heer F. Vader uit Goés, die wegens ziekte verhinderd Was. De heer Buijtenlaar gaf een uitvoe rige uiteenzetting over de teelt van grove groente zoals onder meer knolselderij, spruiten en witlof. Ook legde hij uit hoe de teler tot een sal do-rekening moet komen. Er zijn veel verschillen in het telen van de diverse gewassen. Sommige gèwas- sen vragen vèel arbeid, andere min der. Spreker droeg verschillende ideeën aan. Uit de goede diskussie na de lezing bleek, dat er onder de le den één goede interesse bestaat voor deze bedrijfstak. De heer Buijtenlaar deelde mee, dat ieder die dat wil in Goes meer gegevens kan vragen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden J. A. Gaanderse, L. J. v. d. Bos en St. v. Mourik met grote meerderheid van stemmen herkozen. Ze namen hun herbenoeming aan. Tot nieuw kas- kommissielid werd de heer L. v. Klinker Sz. gekozen in plaats van de heer R. v. d. Hoek, die aftredend was. Daarvoor had de kaskommissie al de jaarrekening 1977 goedge keurd en las sekretaris St. v. Mourik de notulen en het jaaroverzicht voor. De voorzitter sloot de vergadering met het uitspreken van de wens, dat 1978 een goed landbouw-jaar mag worden in alle opzichten. ZIERIKZEE Vernielingen in Concertzaal Zoals al vaker is gebeurd, zijn ook zaterdagavond weer, tijdens de bios coopvoorstelling in de Concertzaal Mondragon, vernielingen aangericht door een aantal jeugdige bezoekers. Zij trokken een aantal stoelen uit de voegen en verbraken de verbin dingen daartussen. De daders zijn spoorloos. De politie kan geen na dere inlichtingen verstrekken, om dat de beheerder van Mondragon geen aangifte wilde doen. Al vaker zijn de voorstellingen verstoord omdat jeugd met bierflesjes gooi de. Ook anderszins weet een groep bezoekers zich niet te gedragen: voeten op de stoel en roken in de zaal ook al is dat verboden. Vesperdienst Op woensdag 22 februari wordt in de gereformeerde kerk, weer een z.g.n. vesperdienst gehouden. Voor tijd: zie agenda. Botsing C. Th. B. uit Zierikzee reed zater dag op de Grachtweg tegen het in- rijverbod in, in de richting van de Nobeipoort. Vanuit de poort kwam de heer C. H. V. uit Zierikzee. Er ontstond een botsing met als gevolg materiele schade vooral aan de wagen van V. BL'RGH/HAAMSTEDE Botsing H. J. J. uit Den Haag reed zon dagmiddag om tien over vier op de Hogcweg in Burgh in de buurt van de supermarkt. Hij gaf zijn kinde ren wat snoep en lette daarbij niet op de weg, zodat hij aan de ver keerde kant terecht kwam. Daar kwam hij in botsing met C. J. v. B. uit Ellemeet en het gevolg was ma teriële schade. HAAMSTEDE Nachtelijke vraagtekens Zaterdagnacht omstreeks 23.40 uur werden de dienstdoende politie wagens op Schouwen-Duiveland op geroepen om met spoed naar het vliegveld Haamstede te rijden in verband met een op handen zijnde noodlanding van een vliegtuig. On ze eerste gedachte ging toen naar de vuurtorenwachten en deze nachte lijke uitkijk deelde ons telefonisch mede dat er inderdaad een vliegtuig rondvloog en dat het af en toe zijn schijnwerper op de grond richtte, vooral in de omgeving Verklikker. Een telefoontje met de Luchthaven Zestienhoven bracht in zoverre uit komst dat er een van de twee heli copters der Rijkspolitie in de omge ving Schouwen opereerde. Terug naar de vuurtoi-en en het bleek dal het toestel in- zuidoostelijke richting was verdwenen. Inmiddels waren de politiewagens ter plekke verschenen en één daarvan reed naar het Ver- klikkerstrand waar niets werd ge zien of gevonden. Wel had de vuur torenwachter nog een lichtstraal ge zien en die zou uit het Brouwersha- vense Gat of van de strandomgeving vandaan zijn gekomen, of van een schip, of van het vaste land. Om streeks 00.30 uur werd de alarmtoe stand opgeheven zonder dat ook iemand iets wijzer was geworden. KERKYVERVE Jaarvergadering N.C.V.B. Vorige week werd de jaarvergade ring van de N.C.V.B. gehouden In het Verenigingsgebouw. De avond werd op gebruikelijke wijze geopend. Na de presentatie van het jaarverslag en het financieel overzicht werd de aftredende sekretaresse mevrouw Bjj de Vaate-Flikwecrt per akklama- tie herkozen. De avond werd verder in ontspan nen sfeer doorgebracht. Mevrouw Kristalijn las een verhaal van. Annie M. G. Schmidt. Door de dames Hui- gens-Stoel en Bij de Vaate-v. d. Sluis werd een sketch in 't Zeeuws opge voerd getiteld „Pension de Vospit" wat wel in de smaak viel. Verder was er een originele diakwis samen gesteld door de dames Krfstaltj n-IIa- gesteijn en Meerbeek-Heersink. Het was de bedoeling om de plaatsen op Schouwen-Duiveland in de dia's te herkennen. Een Zeeuws gedicht werd voorgelezen door mevrouw Van de Velde-Stouten. „Bij de bushalte", een leuk stukje toneel werd opgevoerd door de dames Berrevoets-van IJs- seldijfc en KIoet-Kristalijn. In een pauze dié toen werd gehouden werd gezorgd voor éen verfrissing. Hierna volgde nog een sketch „Vrouwen achter het stuur" door de dames Stoutëii-v. d. Goot en Matthijsse-de Jonge en een kort verhaal gelezen dóór mevrouw Kristalijn. Al met al was het een gezellige en sfeervolle avond die werd besloten met het zin gen van het Bondslied en dankgebed. Ledenvergadering W.I.K. De Kerkwerfse sportvereniging W.I.K. houdt heden (maandag) de al gemene ledenvergadering. De ge bruikelijke punten staan weer op de agenda. Er zullen deze avond mede delingen worden gedaan over het nieuwe sportveldenkomplex. Verder is er een bestuursverkiezing. De heer G. Kooman is aftredend en niet herkiesbaar. Ook is er verkiezing van de elftalkommsisie. De heren Bos en Peute zijn niet-herkiesbaar. Het is in de regel zo dat er altijd veel kommentaar órordt geleverd of op de sportvereniging of iets daaromheen. Het bestuur ..hoopt nu dat ook zij zich op de leden vergadering zullen laten zien. Een goede opkomst is gewenst! (Aanvang zie agenda). DUIVELAND Neef. Bond van Plattelandsvrouwen Donderdag 2 maart zal mevrouw A. M. Bosshardt, luitenant-kolonel van het Leger des Heils te Amster dam een praatje houden in het Advertentie b.v. Per huifkar door Zuid-lerland (inklusief vliegreis)V.a. 266.— Per cruiser door Zuid-Frankrijk (inklusief vliegreis)V.a. 529.— Vakantie op Engelse boerderij (inklusief overtocht)V.a. 469.— Safaritocht door IJsland, 9 dagen (inklusief vliegreis)v.a. 1395.— Per camper door Engeland/Schotland (inklusief overtocht)V.a. 520.— reisburo watermolen 17—19 zierikzee tel. 01110-2319 Zorgelijke situatie in de landbouw NIEUWERKERK, 15-2. De Coöpe ratieve Vereniging tot Exploitatie van Landbouw-werktuigen en ma chines „Nieuwerkerk" G.A. in Nieu werkerk is toe aan vervanging van enkele machines. Dat deelde de voorzitter van de vereniging de heer H. J. v. d. Zande mee tüdens de al gemene vergadering woensdagavond in „Ons Dorpshuis" in Nieuwerkerk. Het bestuur heeft zich uitgebreid beraden over mogelijke nieuwe in vesteringen. In 1978 zijn een aardap pelrooier, een bietenrooier en een uienband nodig. Ook het spuitmate- riaal zal moeten worden herzien en verder is eigenlijk een extra traktor nodig. Dorpshuis te Nieuwerkerk voor de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Duiveland. Mevrouw Boss hardt zal diverse aspekten van haar werk belichten. SIRJANSLAND IJsfeest Als gevolg van de aanhoudende vorst kon er te Sirjansland tijdens het afgelopen weekend volop ge schaatst worden op het Dijkwater. Bestond er op de dag veel belang stelling voor deze schaalsplek, 's avonds was het zo mogelijk nog drukker. Door de leden van het co mité „Sirjansland Vooruit" was ge zorgd voor de nodige voorzieningen. Naast twee lichtagregaten die door de gemeente Duiveland beschikbaar gesteld waren, werd de gehele zater dag gewerkt aan een caravan, die met toestemming van Staatsbosbe heer op het terrein geplaatst kon worden, zodat 's avonds op de ge zellig verlichte ijsbaan de nodige warme versnaperingen genuttigd konden worden. Ook was een gemo toriseerde baanveger aanwezig, zo dat het kwalitatiejl niet al te beste ijs zo optimaal mogelijk bereden kon worden. Bij aanhoudende vorst zal de komende week tevens geprobeerd worden schaatswedstrijden voor de schooljeugd te organiseren. Het bestuur zal daarbij zo zojgvul- dig mogelijk handelen en de sugges tie van de leden om een traktor te huren zal nog uitgebreid worden be keken. In de april-vergadering ver moedelijk, zal het bestuur met een voorstel komen. Sombere geluiden De voorzitter had in zijn wel komstwoord sombere geluiden laten horen over de prijzen van bijvoor beeld aardappels en uien en de steeds hoger wordende lasten. Ook in de vereniging loopt de financiële afwikkeling erg traag. „De landbouw zit in een krisis-situatie", meende de heer Van der Zande, die verder zijn zorgen uitsprak voor het nieuwe sei zoen. „De vooruitzichten lokken niet. Laten we hopen-op een spoedige ver andering". Hij sprak verder de hoop uit op steeds meer samenwerking via de vereniging die alleen op die ma nier goed kan werken. Uit notulen, jaaroverzicht en ver slag van sekretaris A. v. Klinken bleek dat de vereniging ongeveer dertig jaar bestaat. Tijdens de ramp heeft de vereniging een tijd stil ge legen. Uit het overzicht bleek verder dat de groei en de oogst voorspoeo'ig waren maar dat de prijzen het knel punt zijn. Voorstellen De vereniging telt op het ogenblik 56 leden, maar omdat de prijzen van aankoop en ouderhoud van de ma- chineriën steeds hoger worden, word t het voor de vereniging ook steeds moeilijker om ekonomisch te werken. De sekretaris sprak dankwoorden aan het. adres van het personeel, dat veel werk heeft verricht, vaak in de late uren. De voorman van de vere niging, de heer H. van Driel gaf hier na een verslag van de werkzaam heden. Tijdens de rondvraag werd -nog gesproken over de aardappelrooi- problemen en over het dorsen van witte en bruine bonen. De voorzitter zegde toe tijdens de „cijfer-vergade ring" in het voorjaar met verschil-: lende bestuursvoorstellen te konten. Tenslotte wenste hij de leden een goede zaai- en poottijd toe. MIDDELBURG, 17-2. De kamer van koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland heeft zich met betrekking tot tie aanwijzing tot beschermd na tuurmonument van de Kop van Schouwen, met een brief tot de minister van erm gewend. Dc rechtsgevolgen, die voor groot aantal rekreaticbcdry ven in het be trokken gebied uit de ministeriële beslissing voortvloeien, z.yn voor dc Kamer van Koophandel aanleiding geweest enkele punten onder dc aan dacht van de minister te brengen. De Kamer van Koophandel zegt het bijzonder te betreuren dat in het betrokken rekreatiegeb'ed gevestig de ondernemingen in rechtsonzeker heid dreigen te geraken, nu de ex ploitatie van deze bedrijven onder worpen wordt aan nieuwe vergun ningen. naast de reeds bestaande ge meentelijke exploitatievergunningen en de richtlijnen, die krachtens de desbetreffende bestemmingsplan voorschriften in acht te nemen zijn. „On/.cs inziens wordt hiermede voor bijgegaan aan dc omstandigheid, dut aan de ruimtelijke indeling in bestemmingsplannen reeds een af weging plaatsvind van alle relevan te - inklusief natuur-belangen", al dus de Kamer van Koophandel in haar schrijven. Onduidelijk Men zegt van mening te zijn dat de onduidelijkheid over de aard van de handelingen, die al dan niet onder dc bedoelde beschikking vallen, de rekreaticondernemer in een positie van grote onzekerheid omtrent zijn rechten en verplichtingen brengt. Verder vindt dc Kamer van Koop handel dat de grensaanduiding. zoals deze op de plankaart is aangegeven. grote twijfels oproept omtrent de zorgvuldigheid waarmede de belan genafweging in deze heeft plaats gevonden, wanneer in aanmerking genomen wordt, dat in gebieden met dezelfde landschappelijke inrichting en waarde, het ene gedeelte wel cn het andere gedeelte niet tot het na tuurgebied gerekend wordt. „Een definitieve aanwijzing tot natuur monument zal. behalve in de exploi tatie, ook in de vermogenssleer on voorzienbare konsekwentics hebben voor de betrokken ondernemers", aldus de Kamer van Koophandel. Er wordt mcl klein op aangedron gen by dc definitieve beslissing met bovenstaande rekening tc houden. Tevens wordt dc minister verzocht zich op korte termyn nader te oriën teren by dc belanghebbenden, ten einde aan dc thans ontstane rechts onzekerheid zo spoedig mogelijk een einde tc maken. De Kamer besluit dc brief met de mededeling gaarne bereid te zijn deel te nemen aan een eventueel nader overleg omtrent deze aangelegen heid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3