Bouwplannen aan de orde in algemene ledenvergadering Huishoudelijk watergebruik Verkorting arbeidsduur? Heel koud in Zweden „House of Wax" 2 Wetsontwerp investerings rekening Boek over kabinetsformatie Christelijke Woningbouwvereniging -Oud papier niets waard Man wekenlang dood in huis AGENDA TOPPER Het water - blijvend een teer punt in de samenleving - staat weer eens in de publieke belangstelling. Dit mag men heel letterlek nemen, gelet op de jongste uitspraak van minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, die de aandaeht ves tigt op het huishoudelijk waterge bruik. Bedoeling van deze uitspraak is, de vanzelfsprekendheid van het huis houdelijke watergebruik te doorbre ken, in dier voege dat de gebruiker (ster) op een gegeven moment de fi nanciële konsekwenties moet besef fen en dragen van onoordeelkundig watergebruik. De overheid schuift de problema tiek vftn het watergebruik duidelijker naar de konscmcnt toe en uitgangs punt hierbij is de overweging, dat veel (te veel) zuiver drinkwater als afvalwater, in dit geval de woningen van de gebruikers verlaat. Op een vergadering van de Ver eniging van Waterleidingsbedrijven, zei de bewindsvrouw dat er één 'kop peling dient te komen van de water heffing aan het huishoudelijk water gebruik. Het zal - ooit tot wet ver heven - niet zonder mécr inhouden dat Water duurder wordt, maar wel dat er selekticver gebruik Wordt ge maakt van konsumptiewatet. In een gegroeide situtatic kan niet inééns verandering worden gebracht, maar het blijft een absurde situatie dat echt goed, zuiver drinkwater'voor allerlei triviale doeleinden wordt ge bruikt, als tuinen sproeien, auto's wassen en stoepen schrobben. Wie dat toch wil doen, zal naar evenre digheid van dit oneigenlijk hieerge- bruik moeten bctaleh, als gevolg van vernoemde koppeling. Men mag er van denken wat men wil, maar ér steekt een element van redelijkheid in en het kan een eerste stap vormen op de weg naar grotére zuinigheid met water. Dit (drink)water immers zal steeds moeilijker te destilleren zijn uit aan gevoerd vervuild rivierwater, want het staat vast dat de nog aanwezige voorraden grondwater zullen moeten worden ontzien met het oog op de belangen van land- en tuinbouw en veeteelt. Bovendien hebben bepaal de takken van industrie dit grond- water nodig en feitelijk - dat is de teneur van de nieuwe visie - moet men met gebruikswatcr even zuinig zijn als met aardgas. Rond het jaar 2000 immers - maar ook van jaar tot jaar in die toekomstige periode - zal het watergebruik steeds groter zijn en worden. Derhalve is een filosofie rond konsumptiewater op dit ogen blik zeker niet overbodig. DEN HAAG, 16-2. Het kabinet heeft het wetsontwerp investerings rekening in grote lijnen overgeno men. Het wil ook de daarin besloten fasegewijze invoering handhaven en het is van plan de eerste fase op 1 april a.s. te laten ingaan. Dit staat in de memorie van antwoord op wetsontwerp investeringsreke.hog van de ministers Van Aardenne (economische zkken) Andriessen (fi nanciën) en van Albeda (sociale za ken). DEN HAAG. 16-2. Voor het eerst heeft een politicus die als onderhan delaar betrokken is geweest bij een kabinetsformatie zijn ervaringen van uur tot uur en van dag tot dag in een boek verwerkt. „Dagboek van een onderhande laar'' heet het donderdag verschenen werk van drs. Ed van Thijn, die als fraktievoorzittcr voor de Partij van de Arbeid de onderhandelingen voerde nadat de verkiezingsuitslag van 25 mei 1977, volgens velen, de vorming van een tweede kabinet- Den Uyl tot een logische zaak had gemaakt. Van Thijn behandelt o.a. de drie foi-molicpogingvn van drs. Den Uy) en de diverse informaties van Albe- da, Veringa-Den Uyl, Verdam-Vro lijk en tenslotte de informatie-Van der Grinten. BRUSSEL. 16-2. Van nu tot 1985 zullen er in de Europese Gemeen schap nog negen miljoen arbeids plaatsen meer ..dan normaal" nodig zijn. Dat komt omdat de na-oorlogsc geboortegolf gepaard gaat met een geringere natuurlijke afvloeiing van ouderen. Om het meer dan normale aantal jongeren werk te verschaffen zijn acht miljoen extra arbeidsplaat sen nodig en omdat ook meer vrou wen een plaats in het arbeidsproces wensen, zijn er nog eens een miljoen extra plaatsen nodig. Dat heeft de Europees commissaris ir. Henk Vre- delittg donderdag in Brussel gezegd. BRUINISSE., 16-2. „Voor de Christelijke woningbouw vereniging „Schouwen en Duiveland" is 1977 een rus tig jaar geweest niet een goed verloop zonder moeilijk heden binnen bestuur en leden" zo zei de voorzitter de heer B. de Groot tijdens de ledenvergadering die ge houden werd in het dorpshuis. ken. De vergadering werd ook bijge woond door burgemeester T. C. Hek- Voor deze vergadering was een goede belangstelling van de leden c.q. huurders, waarvan enkelen uit Ouwerkcrk en Nieu'werkerk. De 'voorzitter zei verder dat het onder houd van de woningen een goed ver lóóp had gehad, alleen het schilder werk Vvas 'niet geheel naar wetis en dit zal in 1978 wat extra aandacht krijgen. Er zijn ook nog veel woningzoe kenden binnen de gemeente, mede door de ontwikkelingen binnen het Wilmagebied dat veel werkgelegen heid biedt en vanzelfsprekend de vraag naar woonruimte met zich mee brengt. Zorgwoningen Zeer verheugd is het bestuur met de bouw van de twee en dertig zorg woningen, waarvan de heiwerkzaam heden omstreeks 10 april zullen be ginnen. Gestreefd wordt de wonin gen omstreeks Kerstmis glasdicht te hebben. Het bestuur stelde de leden voor een bouwplan te gaan ontwik kelen voor kleine woningen voor al leenstaanden, die zouden moeten verrijzen op de plaats waar de ge meente de woningen langs de Beurs straat gaat afbreken. STOCKHOLM, 16-2. De bijna-re- cordkoude in Zweden heeft voor tal van problemen gezorgd zoals het „zoek raken" van een vrachttrein, een man die twee keer een winkel ruit ingooide om zich een plaatsje in de warme gevangenis te verzekeren en het afbranden van een huis door dat blussing vanwege bevriezing van het water in de brandslangen onmo gelijk was. Zwedens lcoude-record van 53 gra den onder nul in 1941 werd bijna ge ëvenaard in Gargnas, 125 km ten zuiden van de noordpoolcirkel waar het kwik tot 52 graden vorst daalde. Verwachting tot zaterdagavond; Matige vorst In de nacht en ochtend hier en daar mist en minimumtemperaturen van rnin vijf graden tot ongeveer min tien graden; weinig wind. Voor zondag Aantal uren zon: tot 5. Min.-temperatuur: omstreeks -2 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op eerf geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 febr. Zon op 7.50, onder 17.59 Maan op 13.47, onder 4.46 19 febr. Zon op 7.48, onder 18.01 Maan op 14.41, onder 5.28 20 febr. Zon op 7.46. onder 18.03 Maan op 15.41, onder 6.04 Volle maan: 23 febr. (2.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 febr. 12.07 - 5.45 18.16 19 febr. 0.43 13.15 6.57 19.17 20 febr- 1.42 14.13 7.47 19.57 Doodtij: 17 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitloper van een hoge- drukgebied'boven Groenland strekt zich via IJsland en de Noordzee naar onze omgeving uit. Onder invloed van deze rug was er in de nacht van donderdag op vrijdag weinig bewol king en in vrijwel geheel Nederland vroor het matig. De laagste tempe ratuur werd van de vliegbasis Twen te gemeld n.l. 11 graden onder nul. Omdat een front, dat de voorste begrenzing vormt van warmere lucht en zich uitstlekt van de oceaan via Bretagne naar de Alpen, nagenoeg niet in onze richting opdringt, komt er nog weinig verandering in hot huidige weer. Deze woningen zouden dan in de stijl gebouwd moeten worden zoals die van de woning en de timmer werkplaats die blijven staarn De voorzitter noemde dit plan tevens een antwoord op de kritiek, dat thans be jaarden woningeb voor echt paren door alleenstaanden worden bewoond. Met algemene stemmen ging de vergadering akkoord met dit voor stel, zodat het beslui- de plannen verder kan gaan uitwerken. Het be stuur hoopt volgend jaar de leden een definitief plan voor te leggen. De aftredende bestuursleden de heren K. Brouwer en C. G. Vreug- denhil werden met algemene .stem men herkozen. De heer J. de Key zei- werd in de vaka'ure. ontstaan door het Zich niet meer herkiesbaar stel len van de heer S. A. Junulei. even eens mei algemene stemmen geko zen. De heer Jumelei 'va?' vanaf 1967 lid van het bestuur. Toen hij in het bestuur kwam, was de woningbouw vereniging alleen nog maar eigenaar van de zeventien woningen :n de Pr. Margrietstraat te Bruinisse. Sterk uitgebreid N i Het woningenbestand is nadien sterk uitgebreid, waaraan dhr. Ju- melet zeker zijn steentje heeft bijge dragen. Als dank voor wat hij ge daan heeft kreeg dhr. Jumelet uit handen van de voorzitter een baro meter en voor mevrouw Jümelet was er een boeket bloemen. De lieer Jumelet dankte voor deze attentie en zei aangename herinneringen te heb ben aan de bestuursperiode van de woningbouwvereniging, maar dal er een tijd is van komen en een tijd van gaan en dat de tijd van gaan nu voor hem is aangebroken. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over het aanbrengen van een tuimelraam in die woningen die beschikken over een beloopbare zol der. Het laten aanbrengen van zo'n tuimelraam brengt wel enige finan ciële konsekwenties met zich mee voer de huurder. Bij een deelname van tien wordt de huur bij die aan vragers verhoogd met elf gulden per maand en bij een deelname van 25 wordt de huur verhoogd naar f 10,25 per maand. De aanwezige ventilatoren "in de keukens zijn aan vernieuwing toe, maar omdat interesse bestaat voor afzuigkappen werd ook dit uitvoerig met de huurders besproken. De huur- ders die in aanmerking willen komen voor een tuimelraam en afzuigkap, moeten dit opgeven bij de admini strateur van de woningbouwvereni ging binnen veertien dagen. De rond vraag leverde alleen een grote lijst ,met diverse klachten op zoals stank overlast en lekkage in de douchecel len. Uit de vergadering bleek dat ook een behoefte bestaat aan parkeerga rages, maar deze komen volgens de voorzitter veel te duur. Om van de plaatselijke parkeerproblemen ver lost te worden kan men dit het beste aankaarten bij de .gemeente met het verzoek parkeergelegenheid te ma- DEN HAAG. P.v.d.A. en C.D.A. hebben er donderdag in het Tweede- Kamerdebat over de problemen bij Hoogovens bij de regering op aan gedrongen zo snel mogelijk duide lijkheid bij de Europese Commissie inBrussel te 'verkrijgen over een Europese bijdrage in de opvang van de sociale gevolgen van dc noodza kelijk geachte sanering. DEN HAAG HAARLEM. 16-2. De opbrengstprijs van oud papier is door het sterke overaanbod zo gering ge worden. dat dc handel in oud papier aan de inzamelaars (zoals scholen en verenigingen) geen of nauwelijks geen vergoeding meer zal kunnen be talen. Gezien dit feit cn de grote voor raden adviseert de Nederlandse ver eniging van groothandelaren in pa- pierafvallen in Den Haag cn de ver eniging van Nederlandse papierfa brikanten in Haarlem de inlevering van oud papier tijdelijk te slaken, aldus oen gezamenlijke bekendma king. ROTTERDAM. 16-2. Dc politie in Rotterdam heert donderdag de 67- jnrige J. P. Vos in zijn woning aan de Crooswijkseslraat dood aangetrof fen. Dc man moet al enkele weken geleden overleden Hijn. Het lichaam verkeerde in stoat van ontbinding. De politie bezocht dc woning nadat buren hadden geklaagd over ren on dragelijke stank. Zij deelden tevens mee. dat zij de heer Vos af in geen weken gezien hadden. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE HEDENAVOND LAATSTE VOORSTELLING van: (De man met de wassen beelden) Aanvang 20.00 uur Toegang 16 jaar A.s. zaterdadg - 20.00 uur A.s. zondag -15.00 en 20.00 uur A.s. dinsdag 20.00 uur Een Columbia'EMI Presentatie Do Casablanca FilmWorks Produktio Een PeletYjIes film ROBERT SHAW JACOUEUHE BISSET HICK NOLTE "THE OEEP LOUIS GOSSETT cn ELI WAllACH Naar de roman van Peter Benchley Scenario Peter Bencfiley en Tracy Kcenan l'rVnn Produklie Peter Guber Regie Peter Yates Muzielc John Barry Toegang 16 jaar Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Vrijdag 17 februari Zicrikzec Herv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie Gaslhuiskerk, 16.00 uur. Huis van Nassau alg. jaarvergade ring hengelsportvereniging „Ooster- schelde". Bioscoop „De Concertzaal: Film „De man met de wassen beelden" 20.00 u. t Jeugdsoos Brogum 20.30 uur optre den „Attraction". Burgli Klaverjasavond kantine DFS, Le- liëndaleweg, 20.00 uur. 20.00 uur, Bowling-centrum, Hoge- zoom. Evencmentenavond SV Re- Bruinissc Dorpshuis 20.00 uur filmavond „De Pul". Zaterdag 18 februari Zicrikzec Herv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 10.00 uur. Hotel van Oppen, 15.00 uur Koffie- uurtje Bond voor alleenstaanden. Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling „The Deep". Renessc Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering Luctor et Emergo. Kerkwervc Verenigingsgebouw, 20.00 uur: Op treden van de groep T.S.E. Zonncmaire Café Bommenede 20.00 uur, Praat- en dansavond Bond voor alleen staanden. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.00 uur, Jongensclub. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 18 en zondag 19 februari Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Dokter J. Stenger, Haamstede telefoon (01115) 1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Tandarts Tj. li. cte Klip, Vroonwcg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt geheel waar voor Schou- wen-Duiveland. SpoedgcVaiicn uusiuitcnd op spreekuur, zaterdag- cn zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterwcg 30, Haamstede. tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zuster v. d. Have, Haamstede, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zicrikzec tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zic rikzec, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alnrmcentrum Noord- en Mldden-Zcefand tel. (01109) 11111. Dinsdag 21 februari R.K. Centrum', Mosselstraat 19.30 uui U.V.V.-kontaktavond. Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling „The Deep". „De Graaf van Haemstede", 19.30 uur: Lezing Ned. Ver. van Huis vrouwen. 19.30 uur, jaarvergadering Pomona, R.T.M.-hotel. Dorpshuis, eerste les gymnastiek voor jongeren dan zestig jaar, 19.00- 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, julbil eumvieri ng Plattelandsvrouwenbond afd. Brou wershaven. Scharcndjjkc Moederkursus, 19.30 uur. Kcrkwcrve Verenigingsgebouw, 14.30 uur: Bc- jaardensoos. Zaal Chr. Geref. Kerk 19.30 uur. Koorrepetitie. Nicuwerkerk Gemeentehuis, raadsvergadering. 19.30 uur. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur filmvoorstelling. „In 't Opper", Poëzieavond. 19.30 uur. Woensdag 22 febiuari Zicrikzec Herv. Verenigingsgebouw 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Huis van Nassau, vergadering Vróu- wenkontakt PvdA, 20.00 uur. Haamstede Rckrcaticzaal Gereformeerde kerk 19.45 uur jaarvergadering N.C.V.B. afd. Haamstede. Donderdag 23 februari Zicrikzec J. W. van den Doelschool, leest- en ouderavond 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw 20.00 uur Bijeenkomst Hervormde cn Ge reformeerde Vrouwengroep. Haamstede Hotel Bom. 19.15 uur. algemene le denvergadering landbouwvereniging ..C et C". Nederlands Hervormd Verenigings gebouw. 19.30 uur, bijeenkomst Vei lig Vorkoor. Vrijdag 24 februari Zierikzee Mondragon 14.00 uur Cooperalie- middag C.C.C. West Nederland. Huis van Nassau, 19.30 uur, alg. le denvergadering S. V. Delta Sport, afd. atletiek. J. W. van den Doelschool, feest- en ouderavond 19.30 uur. Hotel Van Oppen, 19.45 uur: Lezing met dia's Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Burgh Bar „De Westhoek", 19.30 uur, voor jaarsvergadering H.S.V. „De Krab be". Haamstede R.T.M.-hotel, Hogezoom, 19.30 uur: Jaarvergadering „De opgaande zon". Brouwershaven Tonnenmagazijn, 19.30 uur Ruiter- avond L.R. en P.C. /,De Schouwse Ruiters". Dorpshuis 19.30 uur uilvoering „Nieuw Leven". Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering. Durps'Uus, 19.30 uur muziekuitvoe ring „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspanning". Middelburg Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551. Zaterdag 25 februari Kerkwerve Verenigingsgebouw, 20.00 uur: Feest avond V.O.O. Slot Ostende. 13.30 uur, Toogdag Zeeuwse C. P. J. Zondag 19 februari Concertzaal, 15.00 en 20.00 uur film voorstelling „The Deep". Maandag 20 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw 19.30 uur bejaarden-ontspanningsavond U.V.V. Gemeentehuis, raadsvergadering, 20.00 uur. „Huis van Nassau", 20.00 uur, ver gadering Ver. „Philatelica". Rekreatiezaal Ger. kerk, 20.00 uur. Schrijfavond Amnesty International. Serooskerke Dorpshuis, eerste les gymnastiek voor ouderen, 15.45-16.30 uur. „Neffen d'Eule" vergadering D.E.S. 19.30 uur (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Die toevalligheden van u; wel aardig hoor, maar dat is toch niks bij mijn verhaal." Enfintoen ging die man vertellen en hel décor werd meteen verplaatst naar een brok heet en vochtig Borneo. De A-bom had al zijn makaber merkteken aan de Japanse aarde gehecht en het eind van dc oorlog ivas er eigenlijk al. „Nu is het wel duidelijk dat de Indonesische archipel beregroot is en - enfin dat is toen nog een vre selijk gedoe geweest - eerst kwam Java, maar voordat er nu eens ge allieerde troepen op Borneo aan wal stapten. Wel, dat duurde even." Langs een modderige kali stond een loederig barakje en de palmbo men. die even verder op bij het snel vallen van de tropenavond zo prachtig tegen de hemel stonden, konden de ellende van een uitge mergeld troepje, geslagen en ver nederde krijgsgevangen echt niet maskeren. Wachten, de pijnen verbijlen, hongeren en hopen, niet helemaal tegen beter weten in, want - waar vandaan? - er was een gerucht dal er met dc oorlog, of zo men wil de vrede iets aan de hand was. Trou wens, wat deden die bewakers raar de laatste dagen. Soms waren ze cr; soms weer niet en ze kregen - ook alweer zo nu en dan - soms wat menselijker trekken. Enfin dat duurde zo een paar roeken en dan opeens dat ongelofe lijke en krankzinnige geren en ge vlieg van vreemde soldalen, mei een heel andere uitmonstering. Jeeps zagen de mannen en geschut zelfs en die mannen spraken Engels. Eén van hen - geweer in dc aan slag - rent lenig en behendig, eerst rond de barak, duwt dan de gamme le deur open en richt zich tot dc eerste de beste man, die hij in dc kijker krijgt. Roept intussen dat hij Australiër is en „where you come from?" („waar komt u vandaan?"). „Nederland", zei de uitgemergelde gevangene, maar dat was de „Aussi" niet voldoende. Welke plaats? *Ntt toen zei de gevangene het meieen: Zierikzee. De Australische irriUtoir: „o maar dan ben jij Jan van de kruidenier, want ik ken je nog van vroeger". Niemand roepe: dal is fantasie. u'fxut hel is echt gebeurd cn hoe dat nu kon hé? Nou, de Australiër - oorspronke lijk Schouwcn-Duivclander - was een beetje wilde in de familie en bezeten van reis- en trekdrift. Hij zoekt zijn geluk in het verre Australië, ivordt genaturaliseerd, krjjgt zeljs een andere (Engelse) naam, ivordt opgeroepen als militair en gaat deel uitmaken van dc allied forces". Zo is het gekomen cn in een rij tje toevallige ontmoetingen", mis staat - dacht ik - deze topper niet. Het herinnen aan de overspannen dokter uil Deventer, die „er eens helemaal uit moest". Hij maakte een teisje naar de Timbocktve-oase in de Sahara en komt al de eerste dag ran zijn aankomst, een patiënt uit zijn praktijk tegen, die hij een uwek tevoren had behandeld. SC111 FR F.l LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2