DE ONTVOERDE DIREKTEURSDOCHTER Seherp beeld van de landbouw en veeteelt op Bru-vergadering Russische militaire oefeningen „zeer indrukwekkend" Bij kontraktproduktie nadruk op algemene voorwaarden 4 STREEKNIEUWS Aardappelen- en uien-drama BRUINISSE, 9-2. De landbouw vereniging- „Landbouwbelang" hield afgelo pen week een algemene vergadering in het „Durps'Uus" onder voorzitter schap van de heer L. J. Jonker. Aan het begin van de vergadering stond de voorzitter even stil by het heengaan van een tweetal oudléden en een lid t.w. de heer C. Kik. de heer Jf. van Popering en mevr. C. de Jonge-de Koning. In zijn openingswoord zei hij dat het jaar 1977 aanmerkelijk slechter is geweest dan het jaar daarvoor wat de pryzen van de produkten betreft. „De opbrengst van de aardappel is nu ongeveer 7 cent, en de kosten lig gen tussen de 17 en 18 cent dus ver der kommentaar is hier overbodig. De opbrengst van de uien is nog gekker, maar daartegenover was het met de suikerbieten wat optimisti scher gesteld. De oogst van de tarwe was zeer goed, maar die van de gerst was minder en de opbrengst lag on geveer 3 a 4 cent lager dan vorig jaar. De erwten gaven een redelijke opbrengst, maar mede door het slechte weer kwamen er veel in de voersektor terecht. De veehouderij zit in een veel betere positie dan vo rig jaar. De vraag naar melk-kall'- koeien en kalveren is groot dit jaar. De glastuinbouw is ook niet ongun stig verlopen vooral de komkom merteelt niet. Gladiolen De opbrengst en de prijzen van de gladiolen liggen minder gunstig dan voorgaand jaar, maar daartegenover is het met de fruitteelt weer heel wat gunstiger gesteld". De voorzitter»" sprak zijn ontevredenheid uit over^^ de zogenaamde marktberichten van landbouwprodukten uit Goes. Men heeft de mening dat de kommissie die deze samenstelt niet objeklief is omdat de opgave voor de meeste produkten aan-, de lage kant is. leum. Tijdens de rondvraag werd uitgebreid gediskussieerd over dijk bewaking en dijkleger. De hele gang van zaken werd uiteen gezet door de voorzitter aangevuld door burge meester T. C. Hekman die tijdens deze vergadering aanwezig was. Met de recente hoogwaterstand in november jl. is de vrijwillige brand weer direkt in aktie gekomen, waar uit werd gekonkludeerd dat alles toch nog al vlot verloopt by zich voordoende kalamiteiten. Verder werd een verzoek gedaan om bij de instanties aan te dringen voor het zoet houden van het Greve- lingenmeer, omdat van andere zijde bijn^i dagelijks berichten verschijnen voor het zout houden van dit meer. Tot slot vertoonde de heer J. van Putte uit Haamstede een serie dió's over Schouwens Westhoek waarbij hij toelichting gaf wat of hier alle maal te zien is aan planten en vo gels. Onder dankzegging werd de vergadering door de voorzitter ge sloten. Jubilaris Het periodieke aftredende be stuurslid de heer J. Bal Kriger werd met algemene stemmen herkozen, wat inhoudt" dat hij met déze verkie zing 25 -jaar .'t sekretariaat vervult. De voorzitter feliciteerdè hem met zijn bénoerhing en. het bestuursjubi- i'eit dat „Nieuw Leven" dit jaar het 60-jarig jubileum- viert heeft men aan de jaarlijkse uitvoering een ex tra tintje willen geven. Derhalve wordt op vrijdag 3 maart het mu ziekprogramma en het toneelstuk voor de tweede maal gepresenteerd voor alle belangstellenden, die de drukte van eeri grote uitvoering een beetje schuwen. Er zal op die avond geen bal na zijn, maar wel is.er ge legenheid to.t wat gezellig napraten. NIEUWERKERK IJspret B ZIERIKZEE. De fraaie aangepaste bouw van een woning orp de hoek Lange Groèndal/St. Domusstraat is onlangs voltooid. Het resultaat is een prachtig her-stel van' het straatbeeld, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Terug uit Rusland DREISCHOR Heropening slagerij Op donderdag 16 februari wordt de vernieuwde zaak van slagerij C. v. Velzen aan de Weststraa't her opend. Gelegenheid om het resultaat van de verbouwing te bekijken, wordt gegeven tijdens een open huis op woensdagavond 15 februari. Alg. vergadering landbouwvereniging Op maandag 27 februari houdt de landbouwvereniging „Dreischor" de algemene vergadering in ,.De Drie Schapen". Algemeen-voorzitter van de ZLM, de heer A. J. G. Doeleman zal spreken over het onderwerp „Algemeen Landbouwbeleid". OUWERKERK Muziekuitvoering „Nieuw Leven" Vrijdag 24 februari organiseert muziekvereniging „Nieuw Leven" de jaarlijkse uitvoering in het dorps huis. Het programma bestaat uit een optreden van de muziekvereniging en de opvoering van een toneelstuk in drie bedrijven, getiteld: „Rozen geur.... ach schei maar uit" van Wim Bischot. De avond wordt beslo ten met bal na. In verband met het RENESSE. Er wordt hard gewerkt aan het nieuwe politiebureau. In september vorig jaar werd met de bouw begonnen. Volgens medede ling van bouwbedrijf Mooyaart zal het pand bi ieder geval voor de bouwvakvakantie opgeleverd wor den. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In Nieuwerkerk is een nieuwe mo gelijkheid om tè schaatsen op de be vroren plassen aan' hèt bouwterrein achter de Vierbannenstraat. De jeugd maakte daar dit weekeinde druk gebruik van. Zoals bekend is dit terrein onlangs in gereedheid ge bracht voor de bouw van een aantal woningen. Door dé vele regens en de sneeuwval onlangs, zijn op ver schillende plaatsen grote plassen ontstaan, die nu benut worden als ijsbaan. LAND- EN TUINBOUW Met het oog op de behandeling van de Landbouwbegroting heeft het Landbouwschap aan de Tweede Ka mer een brief geschreven over kon- traktproduktie in de intensieve vee houderij. In dat schryven worden enkele kanttekeningen geplaatst bij het door de minister van landbouw op 1 juli 1977 gepresenteerde rapport inzake de kontraktproduktie in de intensieve veehouderij. Het Landbouwschap is het eens met de opmerking in het rapport dat er een samenhang is tussen kontrakt produktie en de ekonomische en strukturele ontwikkelingen binnen de sektor waar deze produktie plaatsvindt. Een cijfermatige weer gave van voor- en nadelen bij de verschillende schakels in de bedrijfs kolom (waar gekontrakteerd wordt) zou zeer gewenst maar ook erg moei lijk zijn. De bestaande Algemene kontraktvoorwaarden géven geen kwantitatieve voorschriften inzake de ekonomische onderdelen van een kontrakt. Zij bevatten daarentegen wel kwalitatieve voorschriften. Landbouwvereniging Donderdagavond zal de landbouw vereniging Eendracht Bindt in hotel De Meebaal in Nieuwerkerk een al gemene ledenvergadering houden. Naast de huishoudelijke zaken en de bestuursverkiezing zal een inleiding worden gehouden door de heer F. Vader, assistent van de rijkstuin- bouwvoorliichtingsdienst over „de teelt van grove groenteteeltgewassen cp het akkerbouwbedrijf. OOSTERLAND Eenzijdig ongeval Zondag ontstond een eenzijdig on geval op Rijksweg 18 ter hoogte van km-paal 27.0. Een auto bestuurd door W. d. M. uit Katwijk raakte van de weg, reed tegen een lantaarnpaal en kwam vervolgens tegen een boom tot stilstand. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De lan taarnpaal werd geheel vernield. De auto raakte beschadigd. SIRJANSLAND Uitbreidin Van Dijk Co. De firma D. J. van Dijk en Co. te Delft, die in de aard-appel- en uien- sorteerloodsen in Sirjansland werk biedt aan ongeveer vijftig personen, zal in de toekomst voor nog" meer arbeidsplaatsen gaan zorgen. Op het ogenblik wordt de boomgaard aan de Dillingsweg gerooid. De l'irma heeft de grondsamènstelling laten onder zoeken en ontdekt dat die daar bij zonder geschikt is voor groenteteelt onder glas. Op een oppervlakte van meer dan vijf hectaren zullen daar om kassen worden gebouwd. De fir ma zal zich in de eerste plaats gaan toeleggen óp de tomatenteelt. Deze teelt zal waarschijnlijk in de toe komst ook door andere worden afge wisseld. De firma Van Dijk Co is een Van de grootste groentenexpor- teurs van Nederland en Dijko Delft is in heel Europa bekend. Om in de toekomst minder afhan kelijk te zijn van de veilingprijzen wil men nu deze exportproducten zelf gaan verbouwen. BRUINISSE Vergadering CHr. Woningbouwvereniging Christelijke woningbouwvereni ging „Schouwen en Duiveland" houdt donderdag 16 februari a.s. een ledenvergadering in het „DUrps'Uus" aan de Grevelingenstraat. Naast het huishoudelijk gedeelte staat verder op de agenda de bespreking bouw plannen, bestuursverkiezing, aftre dend en herkiesbaar zijn de heren K. Brouwer en C. G. Vre'ugdenhil en niet herkiesbaar is de heer S. A. Ju- melet. Verder zal ter sprake komen het plaatsen van tuimelra'men in woningen met een beloopbare vlie ring waardoor de mogelijkheid ont- Weinig nieuwe gezichtspunten De konklusies en aanbevelingen van het rapport bevatten volgens het Landbouwschap weinig nieuwe ge zichtspunten. Al enkele jaren wordt' intensief gewerkt aan het totstand- brengen van algemene voorwaarden. In dat verband kunnen genoemd worden kontraktvoorwaarden in de pluimveesektoren, de vleeskalver- sektor en de slachtvarkenssektor. Terecht wordt in het rapport van de minister van Landbouw veel nadruk gelegd op de voorlichting bij kon traktproduktie. Het Landbouwschap vindt het nu wat voorbarig om een standpunt in te nemen ten aanzien van een wet telijke regeling bij kontraktproduk tie. Terwille van de eigen verant woordelijkheid van het bedrijfsleven verdienen de Algemene kontrakt voorwaarden de voorkeur. Een even tueel wettelyke regeling zou zich moeten beperken tot de zogenaamde „kleine lettertjes" uit het kontrakt. Het Landbouwschap prefereert voorshands de vrijwillige toepassing boven de algemeen bindende Alge mene Kontraktvoorwaat-den. staat een vierde slaapkamer te kreëren. Een volgend punt is venti latoren/afzuigkappen dat tersprake zal worden gebracht. Het bestuur is voornemens een onderzoek in te stel len naar het nut en bruikbaarheid van de bestaande ventilatoren, die zonodig vervangen zullen worden door afzuigkappen. Hearing Watersportvereniging „Bru" In het verslag over de hearing van de watersportvereniging „Bru" ge plaatst in het nummer vun jl. vrij dag is een abusief lij ke vergissing ge maakt, die enige correktie verdiend. Het is niet de wijze van optreden van de havenmeester, maar die van de havencommissaris die aanleiding geeft tot enige moeilijkheden bin nen de vereniging. Het joviale op treden van de havenmeester wordt juist binnen de vereniging zeer ge waardeerd. Excuus voor deze per soonsverwisseling. Bijeenkomst N.C.V.B. De Nederlandse Christen Vrou wenbond afdeling Bruinisse komt donderdag" 16 februari weer bijeen in het Nederlands hervormd vereni gingsgebouw. Tijdens deze bijeen komst zal mevr. v. d. Hoek uit Re- nesse spreken over „Op safari in Afrika", met daarbij vertoning van dia's. Bezemwagen De straten van Bruinisse worden woensdag 15 februari weer geveegd door de bezemwagen. Bezitters van geparkeerd staande auto's worden verzocht deze tijdelijk op een andere plaats te zetten zodat de bezemwagen vrije doorgang heeft. ANNA JACOBAPOLDER Jaarvergadering Ondernemers In de 'bovenzaal van hotel „De Druiventros" kwamen de onderne mers van St. Philipsland en Anna Jacobapolder in jaarvergadering bij een onder voorzitterschap van de heer H; J. Bosman, die iin zijn ope ningswoord memoreerde dat, on danks de verschillende activiteiten door de plaatselijke ondernemers ondernomen, dé klanten toch nog el ders gaan kopen. Vérder werd nog medegedeeld dat de gehouden win kelweek, die op een andere leest was geschoeid dan de vorige jaren, een grandioos succes was geweest. Daar de meeste aanwezigen vóór een bra derie waren, is de mogelijkheid toch niet uitgesloten dat er ook nog een vóorjaarsbéurs georganiseerd zal worden. Tevens zal na 1 april de koopavond, die een jaar op proef is gehouden, afgeschaft worden. De periodiek aftredende bestuursleden de heren W. Neele én H. Kramer, werden met algemene stemmen her kozen. MIDDELBURG Expositie In 'het Zeeuws Kunsten aarscen trum' wordt van 18 februari t/m 16 maart de expositie. „Letters Te kens" van Wally Elenbaas gehouden. De opening op zaterdag 18 februari zal worden verricht door beeldend kunstenaar Willem Buijs. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Eén kat, vier par kieten en tien kanaries zijn zaterdag omgekomen bij een brand in een bo venhuis aan de Korfmakersstraat in Rotterdam. Drie andere katten en een hond konden worden gered. door G. FRANSSEN „U zult één of twee dagen geduld moeten hebben. Het is toch voldoen de, dat u nu de dader hebt? Die on ze dochter heeft ontvoerd? We wil len er zo weinig mogelijk rucht baarheid aan geven, omdat we van mening zijn, dat zulks ook in het belang is van onze dochter." De oudste rechercheur heeft al de pest in, omdat ze niet verder komen dan de hal en zegt: „Meneer Bronsa ontkent in alle toonaarden. Hoewel hij niet helemaal een sluitend alibi heeft, - er is een vacuum tussen la ten we zeggen half elf gisteravond en half acht deze morgen - is hij na uw receptie bezocht te hebben rechtstreeks naar een café gegaan aan het Weideplein. Volgens zijn zeggen was hij iets over zeven uur op uw receptie, is daar ongeveer drie kwartier gebleven, heeft wat gedronken en gegeten en was pre cies om acht uur in zijn stamkroeg in de stad. Daar heeft hij een paar uur gekaart en is zo ongeveer half elf vertrokken. We hebben dit in middels al gekontroleerd en dat klopt. Zoals gezegd, daarna is er een leemte. We hebben hein in de voor avond, toen hij van zijn werk kwam, aan de tand gevoeld en zijn huis door gelopen. Vooral in de slaapka mer hebben we gekeken, maar ner gens sporen gevonden, dat er een vrouw in huis is geweest. Meneer Bronsa woont er trouwens alleen, want zijn vrouw en hij gaan schei den. We hebben, alleen dus het feit. dat zijn horloge gevonden is op on geveer vijftig meter afstand van de abri. waar u vanmorgen uw over spannen dochter aantrof. Bronsa verklaart on bezweert bij hoog en laag, dat hij in geen weken in Te- felingen is geweest. Hij kan trou wens ook geen auto besturen, want hij bezit geen rijbewijs. Ik kan u SCHIPHOL, 12-2. De Nederlandse brigade-generadl A. P. A. van Daa- len, commandant van de 43e pant serbrigade, heeft zondagmiddag- op Schiphol na zijn aankomst uit Mos kou, de Russische legeroefeningen in Wit-Rusland van de laatste dagen „zeer interessant en erg indrukwek kend" genoemd. ROTTERDAM. Bij de Rotterdamse politie is aangifte gedaan van een diefstal van een partij wolfram-erts, ter waarde van zeshonderdduizend gulden. Het erts werd in de nacht van donderdag op vrijdag wegge haald1 uit een loods aan de Albert Plesmanweg. BREDA. Het uit de vijftiende eeuw daterende Huize Heilaar nabij de Leursebaan in Breda, is zondagoch tend vroeg door brand nagenoeg vex-woest. De oorzaak is onbekend. De bx^and is ontdekt door een van de bewoners na afloop van een verjaar dagsfeestje. YERSEKE. N.V. Nederlandse Maat schappij voor oestei'teelt De Meul- meester en Co. heeft in het op 31 mei 1977 geëindigde boekjaar 1976-1977 de winst, zien stijgen van f 317.000 tot f 524.000, zo blijkt uit het jaai'verslag. nu wel zeggen, meneer, dat we hem binnen vier en twintig uur moeten konfronteren met uw dochtex-, an ders zullen we genoodzaakt zijn hem weer op vrije voeten te stellen, want dat horloge is nu eenmaal niet voldoende bewijs." „De man heeft het waax-schijnlijk samen met een ander gedaan," meent Van Halverdingen te mogen vei*ondei*stellen." Pas op dit mo ment ziet hij in, dat het wel wat onbeleefd is om de beide recher cheurs in de hal te laten staan, dus nodigt hij ze uit verder te komen. Met zijn excuus. ,U begrijpt, we zijn er allemaal nog een beetje ontdaan door." En is naast de grote hal een ka mertje. Kennelijk om' bezoekers te ontvangen en te woord te staan. Hij wijst een paar stoelen aan, waarop de rechercheurs gaan zitten, maar blijft zelf staan. Een der bezoekers vraagt: „Hebt u of uw vrouw niet geprobeerd bijzonderheden te weten te komen over het gebeurde met uw dochter?" De fabrikant knikt. „Uiteraard. Maar het komt er allemaal bij stuk jes en bx'okjes uit. U moet proberen de gemoedstoestand van een vrouw van negentien jaar in te denken, als zo iets dergelijks heeft moeten doormaken! Dat is toch om te be sterven van angst? Daar is ze nog niet overheen." „Begrijpen we volkomen, meneer, maar we moeten nu eenmaal ons werk doen. Vertelt u me dus. wat u intussen van uw dochter te weten bent gekomen." De man denkt na. Claire zei. dat ze tijdens de receptie wat gebabbeld had met bezoekers en om ongeveer kwart voor acht is vertrokken. Ze ging naar buiten en omdat het nog zo mooi weer was en redelijkerwijs Brigade-generaal Van Daalen was een van de twee Nederlandse waar nemers, die dcor de Sowjet-autori teiten bij de Berezina-oefening werd toegelaten. Het was voor de eerste maal dat de Russische autoriteiten westerse waarnemers bij hun legeroefeningen toelieten. Hiertoe was besloten tij dens de conferentie van Helsinki, om het vertrouwen over en weer te vei-gx-oten. Geen slaapzakken Brigade-generaal Van Daaleii ver klaarde onder de indruk te zijn van de wijze waarop de Russische tr-oe- pen in de vaak barre weei'somstan- digheden opereei-den. Zo was hem verteld dat de troepen niet over slaapzakken beschikten en de nach ten soms in de BMP-voertuigen zit tend doorbrachten. Ook was hij ge troffen door een optreden van een groep parachutisten, in totaal 1200 manschappen, die terwijl ze naar be neden kwamen, schoten afvuurden. DEN HAAG. Het congres van de Partij van de Arbeid heeft zich za- tex-dag achter de boycotactie van het wereldkampioenschap voetbal in Ar gentinië geplaatst. 18 kon verondei'stellen, dat er nog nie mand thuis zou zijn, besloot ze een eindje te wandelen." „Uw dochter rijdt nog geen auto?" „Ze is aan het lessen." „Ze heeft dus niet de beschikking over een wagen?" „Allicht niet. Eerst het rijbewijs, daarna zien we verder." „Ze ging dus wandelen. In welke richting?" „Ze zegt, dat ze de Vondellaan in sloeg. Met. de bedoeling door te lo pen naar de Straatweg, waar ze een bus zou kunnen nemen naar Tefe- lirxgen. En daar word ze ineens beetgegrepen en duwde men een doek voor haar gezicht, waardoor ze bewusteloos raakte. Toen zo weer bijkwam, zat ze op een stoel vast gebonden." „En daarna?" „Men heeft haar een doek voor de mond gebonden, zodat ze niet kon schreeuwen. Daar heeft Claire de hele nacht doorgebracht. Een keer of drie is er iemand binnen geweest; een vrouw, die haar te drinken heeft gegeven en ook wat te eten. Ze is één keer losgemaakt omdat ze naar 't toilet moest en toen is die zelfde vrouw meegegaan. Voor de rest heeft ze vastgebonden gezeten in een donker vertrek." „Als ze eten en drinken heeft ge had, zal zc toch wel een beschrijving kunnen geven van het vertrek, waar ze vannacht heeft vertoefd." „Heeft mijn vrouw haar ge vraagd." antwoordt dc vader knik kend. „Zc zegt, dat het een kale, kleine kamer was. zonder wat op de vloer, met een geblindeerd raam en een gewoon lampje aan de zolder. Drie stoelen en oen tafel." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4