Somalië en Ethiopië praktisch in staat van oorlog I Nederland en Suriname Het staatsbezoek aan Suriname Inzet: Joodse nederzetting in bezet gebied Politisering van het lokale bestuur Algemene mobilisatie Zomertijd 1978 Om defosfatering van afvalwater Geen koopsom polissen voor Kamerleden „Beetje lucht" voor de rijschool houders Landhuizen in Zeeland aan banden Vlaardingen gaat zwerfkatten afmaken Honden door het ijs gezakt Man gewond bij overval Doden in het verkeer Echtpaar dood door kolendamp Dode door heroïne Dood na prestatieloop Kind verdronk in wak AGENDA Gebed contra lust MOGADISJOE, 11-2. De algemene mobilisatie in So malië, het uitroepen van de noodtoestand en de mede deling dat geregelde Somalische troepen naar de Oga den-woestijn zullen worden gezonden, komen waar nemers in Mogadisjoe voor als een verhulde oorlogs verklaring aan Ethiopië. Men meent dat deze ontwikkelingen het antwoord vormen op het jongste Ehicpisehe ultimatum om de wapens neer te leggen en dat zij ook gericht zijn aan het adres van de twee supermogendheden na de onthullingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vancé dat Moskou de „verze kering" heelt gegeven dat Ethiopië Somalië niet zal binnenvallen. De Somalische maatregelen komen zeven maanden nadat het gewapen de conflict in volle omgang is uitge broken en tien dagen nadat de Ethio- piers de tegenaanval begonnen. Het heeft er lange tijd naar uitge zien dat de „Somalische bevrijdings strijdkrachten" de Somalië-gezinde bevolking van de Ogaden-woestijn - de strijd zou winnen. Ethiopië be- schuldigde Somalië ervan de vrij heidsstrijders met troepen en mate rieel te steunen. Cubanen en Russen Somalië sprak dit tegen en uitte op zijn beurt de beschuldiging dat Cubanen en Russen rechtstreeks aan de strijd waren gaan deelnemen, waardoor.de Ethiopiers, vooral in de lucht, sterker waren geworden. Ethiopië ontkende dit echter op zijn beurt en wilde slechts spreken van militaire „adviseurs". Westelijke in lichtingendiensten geloofden echter geen van de twee partijen en zeiden dat zowel het één als het ander waar was. ROTTERDAM, 11-2. De Neder landse minister van buitenlandse zaken, dr. C. van der Klaauw vindt dat Nederland en Suriname samen moeten proberen uit de moeilijkhe den te komen. In de besprekingen die hij de afgelopen dagen tijdens het staatsbezoek aan Suriname met premier Arron. tevens minister van buitenlandse zaken van Suriname, heeft gevoerd zijn er niet direkt konkrete zaken aan de orde geweest, maar wel zijn de .moeilijkheden rond de Nederlandse ontwikkelings hulp besproken. Dit verklaarde de Nederlandse bewindsman zaterdagavond laat na terugkeer uit Suriname op de lucht haven Zestienhoven bij Rotterdam. NAIROBI. Somalië heeft Ethiopië gewaarschuwd dal het de oorlog in De Hoorn van Afrika zal uitbreiden door geregelde troepen in te zetten om het hoofd te bieden aan het Ethiopisch offensief, in de Ogaden- woestijn. Het had donderdag al eer der aangekondigd dat het had beslo ten tot een-algehele mobilisatie van de burgerbevolking. Somalië heeft al gevangen geno men Cubanen getoond om te bewij zen dat de beschuldigingen juist zijn en windt er, sedert de bekendmaking van zaterdag, geen doekjes meer om dat zijn troepen in de Ogaden (zul len) vechten. DEN HAAG, 11-2. De periode van de zomertijd dit jaar is thans offi cieel vastgesteld. In de nacht van zaterdag 1 op zondag 2 april moet de klok om 2 uur één uur vooruitge zet worden. De zomertijd eindigt in de nacht van zaterdag 30 september op zondag 1 oktober: dan wordt de klok om 3 uur des nachts één uur te ruggezet. Het koninklijk besluit ter vast stelling van de zomertijd-1978 is ge plaatst in het staatsblad. DEN HAAG, 11-2. De defosfatering van het afvalwater kan slechts effekt hebben als deze voortvarend en in het hele land ter hand wordt geno men en niet meer plaatselijk, zoals tot nu toe het geval is. Daarnaast moet fosfaat in wasmiddelen worden vervangen, teneinde te zorgen dat de gemiddelde jaarlijkse fosfaatbe paling van het oppervlaktewater voor 1985 teruggebracht zal zijn tot minder dan 1 gram fosfor per m-\ Dit schrijft de voorlopige centrale raad voor milieuhygiëne in 'het ad vies „Fosfaten in oppervlaktewater" aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne. De minister had medio 1977 de raad de interdeparte mentale milieunota „Maatregelen voor het terugdringen van. de fos faat belasting van het Nederlandse oppervlaktewater" vcor advies aón- geboden. HANNOVER, 11-2. Door hardop te bidden heeft een 21-jarige XVestduitse ver- pleegster zich zaterdag enkele aanranders ran hel lijf ge- houden. De jonge rrouw werd za- terdagavond in Asendorf (Ne- dersaksen) bij het verlaten van een dancing lastig ge- vallen door een onguur type. Toen de jongeman zich aan haar wilde vergrijpen begon ze met luider stemme alle ge beden op te zeggen die haar te binnen wilden schieten. De aanrander schrok terug, maar waagde even later met twee kornuiten een nieuwe aanslag op de eerbaarheid van de ver pleegster. Ook gedrieën kon den de heren niet op tegen de kracht van haar door de straat schallende gebecl. De politie heeft het trio gearres teerd. 9? Flitsen uit het buitenland CHICAGO. Een man die op weg was van Amsterdam naar New York maar wiens vliegtuig wegens een sneeuwstorm naar Chicago werd ge leid is gearresteerd nadat men hem in het bezit had bevonden van 1 miljoen dollar (2,25 miljoen gulden) aan witte heroïne. Dit hebben Ame rikaanse douane-agenten donderdag bekendgemaakt. BONN. Plet Westduitse ministerie van binnenlandse zaken heeft de hoofdpunten bekendgemaakt van een program voor zuivering van het water van de Rijn en zijn stroomge bied. CAIRO. President Sadat heeft volgens het persbureau voor het Midden-Oosten op een perskonfe- rentie in de V.S. gezegd premier Begin verzekerd te hebben dat de Egyptische hoofdmacht niet ten oosten van de heuvels in de Sinaï zou komen. Die belofte houd ik en generaal Gamassi heeft dat generaal Weizman laten weten, aldus de pre sident. PIETERBUREN. Mevrouw Lenie 't Hart, beheerster van het zeehonden opvangcentrum in Pieterburen ont ving een cheque van 3S0.000 gulden, voor de bouw van een nieuw cen trum. Het geld is een deel van de opbrengst van de aktie „Geef om de natuur". Op de foto mevrouw 't Hart met links opperwachtmeester G. Wagenborg en rechts lucht macht-majoor R. Loonen, beiden steunpilaren van het centrum. Op de voorgrond de zeehond „Jennifer". PARAMARIBO, 12-2. Op de vier de dag van het staatsbezoek aan Su riname maakte koningin Juliana zondag een vaartocht over de rivier de Commewijne. Dat gebeurde in gezelschap van de Surinaamse president Ferrier en zijn echtgenote. Tijdens de tocht bezocht de koningin ook enige dorpen langs de oevers van de rivier. Prins Bern'hard maakte intussen een vistrip op een opleidingsschip van d e Surinaamse visserij dienst. Laat in de middag ibracht het ko ninklijk echtpaar het uitgesteld be zoek aan 'het Surinaamsmuseum irfc' Fort Zeelandia. Zondagavond woon-, de de koningin, samen met de presi dent en mevrouw Ferrier, een oecu menisch kerkdienst bij in de grote stadskerk in Paramaribo. Israël boos op V.S. JERUZALEM, 11-2. Israël heeft zondag de verklaringen van Ameri- ka's minister van buitenlandse zaken Vance verworpen volgens welke de Joodse nederzettingen in bezet ge bied niet zouden dienen te bestaan en dat een Palestijns thuisland zou moeten worden gevormd. Na het kabinetsberaad van zondag las premier Begin een verklaring voor de pers voor waarin het kabi net de uitlatingen van minister Van ce van vrijdag betreurt en ertegen protesteert. De verklaring van Vance dat de Israëlische nederzettingen in de Si naï strijdig zijn het internationaal recht was volledig in tegenspraak met de opmerkingen van president Carter tegen premier Begin toen de ze in december zijn vredesplan aan hem voorlegde, aldus de verklaring. Begin had toen speciaal verwezen naar de blijvende aanwezigheid van de nederzettingen binnen een zone van de Verenigde Naties met een Israëlisch militair contigent ter ver dediging van het gebied. „Geen voorbehoud" In de loop van de gedachtenwisse- ling met het Witte Huis was geen en kel voorbehoud gemaakt met be trekking tot deze verwijzing, maar „het plan als geheel had een positie ve reaktie gekregen", aldus de Is raëlische verklaring. Gezegd wordt nog dat de Verenig de Staten een afwijkend standpunt hadden, maar dat zelfs nadat Begins plan op 27 december schriftelijk was voorgelegd, gedurende zeven weken geen bericht was ontvangen dat de nederzettingen zouden moeten ver dwijnen. DEN HAAG, 11-2. „Wij hebben tot nu toe geen namen van kamerleden of bewindslieden kunnen vinden die bij ons een koopsompolis hebben af gesloten tussen 1 en 15 november 1975", aldus P. van Steensel, presi dent van de Raad van Bestuur van de verzekeringsmaatschappij „De Stad Rotterdam". Het bericht dat er één kamerlid was aangetroffen in die periode is volgens hem niet juist en is te wijten aan een naamsverwisse ling door zijn medewerkers bij het onderzoek. UTRECHT, 11-3. In overleg tussen de direktie van het Centraal Bureau voor afgifte van rijbewijzen (CBR) en een vertegenwoordiging van rij schoolhouders is afgesproken, dat de rij-instrukteurs meer vrijheid krij gen om hun eigen vakanties te rege len. Ook kunnen de instrukteurs vanaf begin 1979 het CBR laten weten, dat ze op zaterdagen geen examens meer willen in verband met vrije weekein den. Dit heejft de autorijschool-belan gengroep Nederland (ABN) dit week einde meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de belangengroep was 'het de rijschoolhouders al lange tijd een doorn in het oog, afhankelijk te zijn van het CBR, dat ongeacht vakantie-afspraken of vrije zaterda gen de data van het rij-examen vast stelde. MIDDELBURG, 11-2. Hel wordt in Zeeland moeilijker om nog een landhuis te laten bouwen. Vrijdag morgen hebben de staten van Zee land ingestemd met een door het kollege van gedeputeerde staten voorgestelde aanpassing van de be staande regeling met betrekking tot de bouw van landhuizen. Dit houdt in dat :de bouw van deze huizen in de toekomst alleen nog wordt toe gestaan, als het kollege van gedepu teerde staten aan de hand van de bouwplannen overtuigd is dat het te bouwen landhuis een verrijking van het landschap betekent. VLAARDINGEN, 11-2. Als eerste gemeente in Nederland gaat Vlaar dingen ertoe over het zwerfkatten- probleem op forse wijze aan te pak ken. In de komende vier jaar zullen circa 8.000 katten via een injektie, toegediend door een dierenarts wor den afgemaakt. Met de vangaktie, die voortvloeit uit een unaniem raadsbesluit in september vorig jaar, is een bedrag van ruim f 80.000,— gemoeid. In tegenstelling tot buurgemeente Rotterdam voelt Vlaardingen niets voor sterilisatie of castratie „om dat", aldus burgemeester W. Kie- boom op een perskonferentie, „daar mee het probleem van de agressivi teit en de schade voor de volksge- zondheid niet wordt opgelost". DEN HAAG, 11-3. Tientallen hon den zijn dit weekeinde door het ijs gezakt en in het ijskoude water te rechtgekomen. De sneeuw op hel ijs maakt de véle wakken voor de vro lijke viervoeters onherkenbaar. Het sekretariaat van dc Neder landse Vereniging tct Bescherming van Dieren is de algelopen dagen overspoeld met telefoontjes van mensen die honden door het 0S '/-a_ gen zakken. De dierenbescherming is geviaagcl een oproep te deen aan alle hondenbezitters hun dieren met dit weer aan dc lijn uit te laten ROTTERDAM, 11-2. Een 48-jarige man i.s zaterdagavond in de Hudson- straat in Rotterdam ernstig gewond geraakt, toen hij een vrouw te hulp schoot, die werd lastig gevallen door een drietal Turken. Een van de Tur ken haalde een schroevedraaier te voorschijn en begon ermee te steken. Zijn slachtoffer, J. D. Sijkes, liep wonden op aan een arm, borst en buik. Met een geperforeerde long werd hij opgenomen in het Dijkzigt- ziekenhuis. Zijn belager, de 32-jarige O. Z. K., kon worden aangehouden. DEN HAAG, 12-2. Zondagmiddag is op de Provinciale Weg 30 tussen Krimpen aan den JJssel en Schoon hoven de auto van een inwoner uit Berkenwoude op de verkeerde weg helft geraakt en frontaal in botsing gekomen met een tegenligger. De bestuurder van de laatste auto, de 37-jarige J. van Gent uit Ouder kerk a/d IJssel en diens, zes-jarige dochtertje zijn daarbij om 'het leven gekomen. Een drie-jarig zoontje moest met ernstige verwondingen in het Dijkzigfcziekenhuis' in Rotterdam worden opgenomen. De 'bestuurder van de auto die- de noodlottige manoèuvre maakte bleef ongedeerd. HEEZE, 11-2. In Heeze (N.Br.) is zaterdag een 'bejaard echtpaar door koolmonoxydevergiftiging cm het leven gekomen. Buren vonden de heer Loo-mans (82) en de 78-jarige mevrouw Loo- mans-Deelen dood in de huiskamer van hun woning. Een defekt aan de kachel in de kamer is vermoedelijk de oorzaak. AMSTERDAM, 10-2. De Amster damse politie heeft vrijdagnacht in een pand aan de Oude Zijds Achter burgwal het lijk gevonden van de 40-jarige Engelse prostitufee N. G. Hoewel op het lichaam nog sectie moet worden verricht, wijst alles er volgens de politie Op, dat zij is ge storven aan een „verkeerd gebruik van heroïne". Zij stond bekend als verslaafde aan dc hard drugs. APELDOORN, 11-2. Kort na de start van een prestatieloop in Apel doorn is zaterdag de 64-jarige R. T. van Gameren uit die plaats aan een hartinfarct overleden. Verzorgers langs het parcours hebben tever geefs geprobeerd met beademen dc man bij te brengen. Vermoedelijk heeft hij zich niet voor de cross la ten keuren. WEESP. 11-2, Onbetrouwbaar ijs heeft zaterdagmiddag in Weesp het leven geëist van het vierjarige meis je Claudia de Mol dat spelenderwijs in een wak terecht kwam en ver dronk. De brandweer van Weesp heeft na ongeveer twintig minuten het lichaam van het meisje uit het water gehaald. Zicrikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Tot en met 15 februari Zierikzce Stadhuis Vierschaar Watersnood- ramptentoonslelling. Maandag 13 februari Middelburg Provinciehuis, 16.30 uur, vergade ring kommissie voor ekonomische aangelegenheden. Dinsdag 14 februari Zierikzee Cafe-restauranl „De Witte Raaf", 20.00-24.00 uur. Vrouwencafé. Concertzaal. 20.00 uur, Z.V.U., Am sterdams PhiJharmonisch Orkest. Burgh/Haamstede Hotel Bom, 20.00 uur: Oranjevereni ging Kerkwcrve Verenigingsgebouw Herv. kerk, 19.30 uur: Bijeenkomst van jeugddiensl- kommissie. Chr. Geref. kerk, 19.30 uur:-Koor- repetitie. Oosterland De Pleisterplaats, 19.30 uur, leden vergadering „Even Buiten". Woensdag 15 februari Zierikzce Herv. Verenigingsgebouw 14.30 uur bejaardenmiddag NCVB Hervormd Verenigingsgebouw 19.30 uur NCVB-afdeling. Hotel Van Oppen, lezing Stad en Lande 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur. leden vergadering PvdA. Zusterhuis Corneliastiehting Z.O (rat).V. 20.00 uur Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.45 uur: Jaar vergadering N.C.V.B. Nieinverkerk Gymnastiekzaal, 16.00 uur: beat-bal- letles (6 t/m 10 jaar); 17.00 uur: beat- balletles (11 t/m 15 jaar). Ons Dorpshuis. 19.30 uur, Algemene vergadering. Bruinisse Ned. Herv. Kerk. Zangavond 20.00 u. Middelburg Provinciehuis, 15.00 uur, vergadering kommissie voor sociale zaken, volks gezondheid en maatschappelijk werk Donderdag 16 februari Haamstede Hotel Bom, 20.00 uur, alg. vergade- x-ing Motorclub „De Koppeling". Renesse „Wapen van Renesse" 19.30 uur, jaai-vergadering landbouwvereniging „Ons Voordeel" Noordwelle. Zonnemaire Café .Bommenede, 20.00 uur, indivi duele klaverjaswedstrijd om prijzen. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 20.00 uur, Regio nale agrarische kommissie. Nieuwerkerk Hotel „De Meebaal". ledenvergade- ring landbouwvereniging „Een dracht Bindt", 19.30 uur. Gymnastieklokaal, 20.00 uur: Beat- balletles. Bruinisse Dui*ps'Uus, 19.30 uur, ledenvei'ga- dering Chr. Woningbouwvereniging „Schouwen-Duiiveland". Hei-vormd Vei-enigingsgebouw, 19.45 uur, bijeenkemst N.C.V.B. Middelburg Gebouw Stichting Zeeland, 14.30 uur vergadering Zeeuwse Culturele Raad Vrijdag 17 februari Zierikzee Herv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 16.00 uur. Huis van Nassau alg. jaarvex-gade- ring hengelsportvereniging „Ooster- schelde". Zaterdag 18 februari Zierikzce Herv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 10.00 uur. Hotel van Oppen, 15.00 uur Koffie- uurtje Bond voor alleenstaanden. Kongres Partij van de Arbeid DEN IIAAG, 11-2. In grote een stemmigheid heeft het congres van de PvdA. het hoogste orgaan van de ze partij, zich zaterdag uitgesproken voor verdergaande politisering van het lokale bestuur, zowel op gemeen telijk als op provinciaal niveau. Dit geschiedde met het oog op de komende verkiezingen voor provin ciale staten (woensdag 29 maart) en voor gemeenteraden (woensdag 31 mei). De PvdA heeft er vanaf gezien om voor de staten- en raadsverkiezingen modellen op tc stellen voor door de plaatselijke en regionale afdelingen op te stellen inhoudelijke verkie zingsprogramma's. Dit wordt over gelaten aan die afdelingen Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering Luctor et Emergo. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 20.00 uur: Op treden van de groep T.S.E. Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur. Praat- en dansavond Bond voor. alleen staanden. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.00 uur. Jongensclub. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2