wico Voorzitter stipt in toespraak enkele landbouwproblemen aan Provinciale Staten eens met experiment voor kleine kernen Veel sneeuw STRUBBELING IN RHODESIË DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z.L.M.-Kringvergadering Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Op Schouwen-Duiveland GELD NODIG -VA (A lUtj l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mjiamlag 13 februari 197» 134stc jaargang Nr. 22252 waarin opgenomen (1797 1889} REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90. per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. tn dit nummer: Uitvoering Luctor et Emergo ZIERIKZEE, 9-2. „Wanneer wij, als boer, terugzien op liet jaar 1977, kunnen wij wat betreft de kg-op- brengst tevreden zijn. De prijzen echter per kg van de vrije produkten waren en zijn nog steeds zeer laag, zo dat vele kollega's een slecht financieel boekjaar zullen afsluiten", aldus ZLM.-kringvoorzitter L. J. v. Gastel. Hy zei dit tydens dc algemene ver gadering van de kring Schouwen- Duiveland van dc Z.L.M. donderdag jl. in het „Huis van Nassau". De heer Van Gastel wees in zyn toespraak verder op de uitbreiding van de gro ve groenteteelt in deze regio. Een teelt, die het afgelopen jaar werd ge kenmerkt door een goede kg-op- brengst maar tevens door een onge kend lage prijs per kg. Een gunstiger beeld vormde, naar het oordeel van de voorzitter, de veehouderij, waarin een redelijk re sultaat werd bereikt. „Wanneer ech ter de arbeidsuren en geestelijke be lasting, 7 dagen per week, in reke ning gebracht zouden worden zouden vele werknemers het er niet voor doen". Hij wees er verder op dat dc verontwaardiging van de minister van landbouw nog niet zo vaak had geleid tot verhoging van de garantie prijzen. Hij was van mening dat de land- en tuinbouw helemaal in de verkeerde hoek wordt gedrukt nu in EEG-verband de opstelling ten op zichte van de prijsvaststelling is ver anderd van producentenbeleid in konsumentenbeleid. Prijsverhoging blijft achter Verder dreigen de boeren door het achterblijven van de prijsverhoging steeds verder achterop te raken. Me de om die reden achtte de voorzitter het noodzakelijk dat op nationaal ni veau maatregelen genomen worden om in Nederland op gezonde oedrij ven een ekonomisch en sociaal inko men te kunnen verkrijgen. Hij ves tigde daarbij de hoop op het nieuwe kabinet. „Het kabinet Van Agt wil de le venskracht van midden- en kleinbe drijf ook in landbouw en visserij wel bevorderen, dc konkurrentickraehl vergroten en dc produktie gelijktij dig veilig stellen. Het klinkt hoopvol. De tijd zal leren wat we als land- en tuinbouw bij het huidige kabinet be tekenen". Daar de aardappel een sleutelpo sitie inneemt in het Zuidwesten drong de voorzitter aan al het mo gelijke in het werk te stellen als te ler de best mogelijke kwaliteit af te leveren. Verder ging hij in op het toekomstig suikersysteem voor de oogstjaren 78/79 en 79/80. „Er is reeds heel veel over gesproken, het enige zinnige wat er over te zeggen valt, zou kunnen zijn: laten we niet inkrimpen of uitbreiden, ten opzich te van 1977. Zo ergens tussen 120.000 en 130.000 ha zal vermoedelijk de oppervlakte liggen die de meest op timale prijs zal kunnen leveren. De natuur zal in de loop van het jaar bepalen welke de juiste was. Zoet water In het kader van een optimale be drijfsvoering in de land- en tuin bouw noemde dc heer Van Gastel de mogelijkheden van zoet water. „Ver leden jaar hebben we gehoord welk klein percentage zoet water er is. Uit dat oogpunt mag ik toch wel veron derstellen en hopen dat bij alle stu dio's in het Deltagebied het zoete water voldoende aandacht krijgt. Met het zoete water, zowel infiltratiewa ter in de duinen, als afvlociwater van 't Zoommeer zullen we in de toe komst zeer zuinig moeten zijn. Wat er met het Grcvelingenmeer gaat ge beuren is nog niet uitgesprokert. maar wanneer het zoel zou worden, zal dat voor de land- en tuinbouw op Schouwen-Duiveland van grote betekenis kunnen zijn". Zoals verwacht mocht worden be steedde dc voorzitter in zyn loc- spraak aandacht aan het hete hang ijzer „De Kop van Schouwen". Hrt zonder vooroverleg met provincie, gemeente, waterschap of bedrijfsle ven. eenzijdig vanuit natuurbehoud, aanwijzen van de „Kop van Schou wen" tot beschermd natuurgebied noemde hij een dikatoriaal beleid. „De ZLM heeft dan ook mede door middel van het Landbouwschap, de overweging tot aanwijzing met de daaraan verbonden direkte ingang van de rechtsgevolgen ten opzichte van land- en tuinbouwgrond afge wezen". Hij wees erop dat de land bouw echt wel het belang van na tuurbehoud erkent, maar dat de pro cedure die nu gevolgd is geen goed doet aan de onderlinge verstand houding en aan het begrip voor el- kaars standpunten. Rondvraag Tijdens de rondvraag merkte vice- voorzitter de heer W. A. Kuyper op bezord te zijn over de ontwikkeling in industriële ondernemingen zelf landbouw- en veeteeltprojekten ter hand te gaan nemen. Tweede ZLM- sekretaris de heer R. Heuting merkte naar aanleiding hiervan op dat Ne derland het vrije ondernemersschap kent, maar dat vanuit de georgani seerde landbouw er ongetwijfeld naar gestreefd zal worden dergelijke ontwikkelingen tegen te gaan. Alge meen ZLM-voorzit ter de heer A. J. G. Doeleman vulde hierop aan dat men om deze ontwikkeling tegen te gaan als land- en tuinbouwer dan ook meer bereid moet zijn antwoord te geven op de vraag van de expor teur en op overleg basis dc produk ten beschikbaar te stellen. Advertentie Wilt U goedkoper uit zijn! I Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg .Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel 01114-1373 ZIERIKZEE. Het Late - niet zo hevi ge - wintertje maakte het toch nog mogelijk hier en daar de schaatsen onder te binden. Druk uxls het za terdag, zowel op de Zoete Gracht, als op de watergang achter „Borren- damme". Zondag was het ijs (lichte dooi en sneeuwal heel wat minder van kwaliteit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 10-2. Provinciale staten van Zeeland liebben vrijdag ingestemd niet liet voorstel van g.s. om Schouwen-Duiveland aan te wijzen als gebied waarin een experiment zal worden uitgevoerd op bet terrein van bet bijzonder regionaal welzijnsbeleid. Een datum waarop dit alles zal gaan spelen kan ook de heer Van Geesbergen niet noemen. Hij ver wacht echter wel dat nog dit jaar op Schouwen-Duiveland de inspraak zal gaan beginnen. Dat betekent dat er ruim een mei- In eerste instantie wordt bekeken joen gulden beschikbaar is om dc wat er kan worden gedaan om dc Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies een lokale sneeuw bui; zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen; minimum temperaturen van ongeveer min één graad in het zuidwesten tot om streeks min 7 graden plaatselijk in het binnenland; maximumtempera turen om het vriespunt. Voor woensdag: Aantal uren zon 0 tot 4. Min.-temperatuur: van 0 tot 8 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 1 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geidt voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 febr. Zon op 7.58, onder 17.51 Maan op 11.02, onder 1.07 Eerste kwartier: 14 febr. (23.11) IIOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 febr. 7.35 20.06 1.06 13.36 Doodtij: 17 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-2. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven West-Europa bevindt zich een nogal gecompliceerde lage drukgebied waarin zich verschillen de kernen bevinden. Een van deze kernen bevond zich maandagmorgen even ten westen van de Deense kust. Verwacht wordt dat dit laag het ko mend etmaal dicht in onze buurt zal komen. Er blijft dan ook vrij veel bewolking en in vooral westen van het land kan enige sneeuw vallen. Overdag komen dc temperaturen om het vriespunt te liggen en in de nacht kan het licht tot maig vriezen. kleine kernen op Schouwen-Duive land leefbaarder te maken. Dit be-' drag wordt beschikbaar gesteld door het ministerie van CRM, dat aan de provincie heeft gevraagd daarvoor een gebied aan te wyzen dat een maatschappelijke achterstand heeft. De basis voor het advies van GS, dat werd voorbereid door de plan- kommissie Zeeland, vormt het rap port van het provinciaal opbouwor- gaan van de Stichting Zeeland: „Een vergelijkend onderzoek tussen regio's op basis van indicaties naar maat schappelijke achterstand in kleine woonkernen". Inspraak Dit onderzoek toonde aan, dat Schouwen-Duiveland in aanmerking komt voor het experimenteel beleid dat ongeveer vier jaar zal duren. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hier heeft de wintervorst zijn zetel opgeslagen, hier is zijn erf, zijn rijk, hier zijn geen lentedagen. Tollens leefbaarheid in de kleine dorpen te t 1 verbeteren en tot dat doel zal een in ltalie funktionaris worden aangesteld, die met de bevolking zal nagaan waar behoefte aan is. De bevolking van Schouwen-Dui veland zal zoveel mogelijk inspraak worden gegeven. ROME, 11-2. In het noorden van Italië waren zondag honderden berg dorpen gcisoleerd door zware sneeuwval en lawines. Bij Belluno zyn vier mensen in een taxi gestikt Sociaal planner werd begraven. doordat het voertuig door een lawine Het wachten is nu nog op de goed keuring van de minister. Gedepu teerde A. L. van Geesbergen, die ook als voorzitter van de plankommissie Zeeland nauw bij het voorgenomen experiment betrokken is, verwacht, niet dat dat moeilijkheden op zal le veren. Wanneer dat groene licht er eenmaal is, zal eerst de sociaal plan ner worden aangetrokken, die een programma op gaat stellen om de bevolking zoveel mogelijk mee te la ten pralen. Van alles In Tarvisio is in 24 uur meer dan twee meter sneeuw gevallen. De we gen van Friuli en Alto Adige naar Oostenrijk zijn zondag een uur lang opengesteld, maar moesten weer gesloten worden wegens gevaar voor lawines en grondverschuivingen. Bij Cortina d'Ampezzo is men drie uur bezig geweest 20 auto's met Duitse toeristen te 'bevrijden, die ondanks waarschuwingen een nachtelijke tocht naar de stad wilden maken. Door aardverschuivingen kwamen zij in moeilijkheden. SALISBURY, 12-2. De onderhan delingen voor een interne oplossing in Rhodesië, die sinds december vo rig jaar worden gevoerd, hebben zondag in Salisbury een ernstige te genslag geleden. Op een byzondere vergadering heeft bisschop Moezorcwa's „Vere nigde Afrikaanse Nationale Raad" de voorstellen van de blanke rege- ring Smith inzake toekomstige ver tegenwoordiging van de blanken in het eerste parlement van Zimbabwe afgewezen. Smith en de twee andere gematig de negerleiders Ndababingi Sithole en Jeremiah Chirau waren het we ken geleden al eens geworden over 28 blanke zetels ia een 100 afgevaar digden tellend parlement. 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieriiigskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 Tot die tijd kan over de konkrete uitvoering van het experiment nog weinig gezegd worden. De heer Van Geesbergen: „Dat kan van alles zijn, wanneer eenmaal bekend is wat de konkrete knelpunten zijn; waar de belemmeringen zitten om een kern leefbaar te maken. Zo kan het bij voorbeeld zijn. dat een kern akko- modatie nodig heeft zoals een dorps huis of een gymnastieklokaal. Maar het kan ook zijn, dat de in standhouding van een kruideniers winkel belangryk is, of dat een huis arts spreekuren houdt in zo'n kern. Verder bijvoorbeeld verbetering van het openbaar vervoer. Voor dat soort dingen is het miljoen beschik baar, afhankelijk van het onderzoek en van wat de bevolking wil". (Foto: Zierikzeebche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Zeer veel belangstelling trok een tentoonstelling in ,,'t Kof schip" te Zierikzee. De expositie - gewijd aan de stormramp van 1953 - werd voorbereid door de leerlingen van zes klassen. Ingelast was een spel, even eens met de ramp als thema, waarvan de foto een beeld geeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1