LET OP! COEN HONIG Java kampt vooral met het probleem van overbevolking Schoolkinderen nipt gered van pier Hoek van Holland Doden-carnaval in Rio Zeevaartschool te Vlissingen 5 De Molukse problematiek Cholera in Tanzania Distrikten II en III Waterschap Schouwen-Duiveland 4 Brief uit Indonesië SALARIS REKENING MUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEUWS „FZiïsen" Gemeenten ook zuinig* aan Schoolverzuimend mee naai de wintersport Jongens doodden vogeltjes DJAKARTA. „Nee, beter is liet er- - in vergelijking met vroeger - voor de gewone man niet op geworden". Dat was het eerlijke antwoord van onze gids, een ge boren Javaan (Jokjakarta), op de vraag of de levens omstandigheden voor de 85 miljoen inwoners van Java nu eeht verbeterd waren. Voor de Oorlog lagen de lonen op ongeveer 15 per-week voor een rege ringsambtenaar; nu op f 60, maar de rijst kostte toen zes cent per kg en nu 17 (zeventien) maal zoveel. De spoeling trouwens werd dunner, omdat de be volking bijna verdubbelde. RIO DE JANEIRO, 8-2. Tijdens de vier carnavalsdagen van dit jaar zijn in Rio de Janeiro 150 mensen om het leven gekomen, van wie 30 door moordenaarshand. Deze cijfers heeft het gerechtelijk geneeskundig insti tuut van de stad woensdag bekend gemaakt. Het wordt niet uitgesloten geacht dat het aantal doden uitein delijk nog hoger zal uitvallen als al le onderzoeken zijn afgesloten. Vorig jaar kwamen tijdens carnaval 106 mensen om het leven. VLISSINGEN, 8-2. De Hogere Zeevaartschool „De Ruyter" In Vlis singen gaat met ingang van het nieuwe schooljaar de opleiding tot scheepsgezel in haar pakket opne men. Volgens direkteur G. Brouwer van de De Ruijterschool is men niet alleen bij scheepvaartinstellingen gelukkig met dit initiatief, maar biedt het vooral grote mogelijkheden voor de werkgelegenheid van jonge ren vanaf 16 jaar die graag naar zee willen. De hogere zeevaartschool leidt momenteel op tot officier der koopvaardij. Daarnaast is er aan de ze school een middelbare opleiding voor de kleine handelsvaart verbon den. Door de nieuwe opleiding van scheepsgezel toe te voegen wordt de De Ruijterschool een breed opgezet maritiem instituut. Advertentie l 'w iiitgjwn zwart up wit. Du vlotste mankt van modern betalen. Huur. gas, lichl, alMütttementPn. Natuurlijk aut'Hiiatiscfi? Kri Hke maand era vast bedrag naar uw spaarrekening.Orde op grid zaken: Salaris en pensioen via de Er zijn thans drie rijstoogsten (vroeger twee), maar de totaaloogsl is niet voldoende om de bevolking te voeden; er moet rijst worden ge ïmporteerd. Daardoor is een groot voedselprobleem ontstaan. De rege ring poogt de bevolking voor geboor tebeperking te interesseren. Op het 5-roepia-muntstuk wordt zelfs re- klame gemaakt voor het „family- planning"-projekt. Een man, een vrouw en twee kinderen vormen hierop het familie-ideaal. Transmigratie Ook wordt transmigratie naar het veel dunner bevolkte Sumatra ge propageerd, maar door de sterke fa milieband, krijgt men de mensen maar moeilijk losgeweekt uit de Ja vaanse dessa's. Vooral in de natte tijd is het dui zend kilometer lange Java een in- groene tuin: kokospalmen, bananen, tamarinden en verder bepalen de rijstvelden het aanzien van dit land. (Vervolg van pag. 1) worden besteed aan de toestand van de duikers onder de dammen: „Die verplichting rust bij de landgebrui- kers". Het blijkt dat de duikers vaak worden verontreinigd door slik en door weggewaaide plastic kunst- mestzakken. Over die schouw ontstond bij de rondvraag diskussie. Er gingen stemmen op, om maar eenmaal 's jaars te schouwen, maar het water schap houdt toch de schouw voor laan weer op 1 augustus en op 31 december, ook al om de zaak geheel rond te krijgen. Het uitstel van 31 augustus tot 19 september was geen succes. In bepaalde gevallen kan uitstel, zoals gewoonlijk, worden ge regeld. Deliiigsdijk- Zwadrclweg Waardering was er voor de oplos sing bij het kruispunt Delingsdijk- ZwaaCdweg. Doorvoering van deze „bajónetsluitingcn" op andere ge vaarlijke kruispunten zou erg veel financiële offers vragen. Tevens werd aandacht gevraagd voor de toestand van de pas opge knapte Gaandersewcg. paarover rapst nogal veel vrachtverkeer, dat ook in Zonnemairc levensgevaarlijke toestanden (wegens te hard rijden) met zich brengt. Het waterschap had deze kwestie reeds enige jaren gele den ter sprake gebracht. Een aantal chauffeurs maakt tot tevredenheid gebruik van de provinciale weg. Verder had het waterschap, dat bij voorbeeld wegomieggingen voor vrachtauto's aangegeven had willen zien, toen nul op het rekest gekre gen. „Toch zal cr in dé toekomst wat moeten veranderen", was ook de me ning van de heer Goemnns. WegenonrierhoiHl Griffier J. A. Rotte gaf een finan- F.en zgn. grobak met karbouwen be spannen. Passend - naar MuRatuli's beeld - in de „Gordel van Smaragd" En dan zijn er de mensen en vooral de kin deren; iedere straat krioelt er van. Het is soms beangstigend, maar de menen zijn vriendelijk, doorgaans knap van.uiterlijk; rarik gebou,wd- en zij zi.en er gezond .uit." Voor dag.en dauw zijn ze .al in de weer, omdat de hitte van de middag mis te lopen. De vochtige'hitte drukt zwaar op .de mensen, maarbewoners van gema tigde klimaatzones hebben er wat minder moeite mee. Verkeer Het (linkse) verkeer is werkelijk chaotisch. Het lijkt wel of iedereen de openbare weg met zijn motor voertuig, als een racebaan be schouwt; het moet blijkbaar zo hard mogelijk en met zoveel mogelijk la waai. In de steden zijner, behalve fietsen, brom- en motorfietsen en scooters ook nog duizenden fiets taxi's. Deze „betja's" alleen al in Jokjakarta 10.000 - zijn driewielig en rijden kris kras door al het overige verkeer, 's Avonds voeren ze geen verlichting, evenmin trouwens als de wielrijders. De chaos wordt gekompleteerd door twee- en vier wielige wagentjes, bespannen met hitten en door zware wagens getrok ken door ossen. Zij allen bewegen zich tussen de voortrazende auto's en daarbij komen dan nog de fre- kwent overstekende voetgangers. W. P. DE VRIEZE cieel overzicht en lichtte enkele vra gen hierover toe. Wat betreft het wegenouderhoud draag het rijk zo veel bij, verduidelijke hij, dat daar door de lasten van het beschot aan merkelijk worden verlicht. De heer Geluk besprak de te vol gen procedure bij de kandidaatstel ling voor vakatures. Eén ervan ont stond, doordat de heer M. J. Steur, voordien hoofdingeland, dagelijks bestuurslid is geworden. Ook zal er een opvolger moeten komen voor hoofdingeland J.' R. P. Berman, die heeft bedankt. De heer J. M. Goe- mans tenslotte is waarnemend dijk graaf geworden door het aftreden van de heer J. der Weduwen. NOORDVVELLE Het strao-feest Te Noordwelle wordt het Strao- feest gehouden op zaterdag 25 fe bruari. De paarden maken traditie getrouw weer hun ronde, waarna ringsteken te paard wordt gehou den. In de avonduren vindt een „groot dorpsfeest" plaats. NIEUWERKERK Beat ballet-dub opgericht In de onlangs gehouden vergade ring van de Verenigingsraad is ge sproken over het bieden van meer ontspanning, door het verenigingsle ven te aktiveren. Nu is het zover dat een beat-ballctklub is opgericht. Woensdag 15 februari zal de eer ste les gegeven worden voor leerlin gen van 6 t/m 15 jaar; donderdag 16 februari wordt er les gegeven aan leerlingen vanaf 16 jaar. Voor de eerste les, die in de gym nastiekzaal te Nieuwerkerk (West- straat) gegeven zal worden, kunnen nog leerlingen worden aangemeld. Inlichtingen: telefoon (01114) 2006 ol' (01114) 1299. Ook hier kunnen nieu we leerlingen aangemeld worden. OOSTERLAND Auto tegen bermpaaltjes Op dinsdagmiddag 7 februari j.l„ omstreeks half drie, reed J. L. L. uit Rotterdam met zijn personenauto op rijksweg 18 bij de Blauwe Keet in de richting Zierlkzee, toen hij plotse ling op onverklaarbare wijze in de wegberm terecht kwam. De man deed vergeefse pogingen om zijn wa gen uit de berm te sturen, waarbij een achttien bermpaaltjes en een re- flektorpaal omver gereden werden. De auto van L. liep hierbij enige be schadiging op. Persoonlijk bleel' hij ongedeerd. „Breng eens een zonnetje" Op donderdagavond 2 maart a.s., zal weer de jaarlijkse bejaardenbij eenkomst plaats hebben, die onder het motto „Breng eens een zonne tje" ieder jaar door het bestuur van de plaatselijke Oranjevereniging al hier wordt georganiseerd. Het ligt in het voornemen ook weer ditmaal het programma, dat nog nader zal worden bekend gemaakt, door eigen mensen te laten uitvoeren. De avond zal gehouden worden in de grote zaal van het cafetaria „Neffen d' Eule" van de fam. A. Dorst aan het Marktplein/Sint Joostdijk. Alle bejaarden van Oosterland, vanaf 55 jaar, worden op deze avond ver wacht. DEN HAAG, 8-2. „De Tweede Ka- iVier zal zo snel mogelijk een poli tieke uitspraak moeten doen over de problematiek van de Zuidmolukse minderheid in Nederland. Als 't kan moet die uitspraak gedaan worden vóór het begin van de zomervakan tie van de Tweede Kamer, eind juli aanstaande." - Deze mening van de Tweede-Ka merkommissie voor de problematiek van de Molukse minderhèid in Ne derland heeft de kommissievoorzit ter, het kamerlid mevrouw Kappeijne van de Coppello (V.V.D.) woensdag middag weergegeven. Zij deed dit nadat de kamerkommissie de proce dure had vastgesteld voor de behan deling van de tecente regeringsnota over de Molukse problematiek. uit het buitenland SALISBURY. De drie gematigde zwarte Rhodesische nationalisten leiders hebben de Brits-Amerikaan se voorstellen voor een oplossing van de kwestie Rhodesië eensgezind afgewezen. BRAZZAVILLE. Tien mensen die in Brazzaville ter dood waren ver oordeeld wegens betrokken zijn bij de moord op president Marien N'Gouabi op 18 maart 1977, zijn dinsdagochtend door een vuurpelo ton doodgeschoten. Dit heeft het Kongolese ministerie van binnen landse zaken bekendgemaakt. TRIER. In het plaatsje Hillesheim ini de Westduitse deelstaat Rijn land-Palts zijn twaalf mensen ern stig gewond, doordat bij een karna- valsoptocht een van de wagens om sloeg. Verscheidene gewonden ver keren in levensgevaar. LISSABON. Een Portugese familie is van plan een hoofdloos beeld van wijlen de dictator dr. Antonio Sala- zar aan zijn familie over te dragen, samen met een nieuwe bronzen kop die aanhangers van de gewezen „sterke man" hebben laten gieten. PARIJS. De Franse vrouwenbe weging heeft een lijst met 50 vrouwelijke kandidaten gepresen teerd voor de algemene verkiezin gen van maart a.s., en het verkie zingsprogram „GemG|enschappelijk program van de vrouwen", gepubli ceerd. LA CIOTAT. De Franse politie heeft in La Ciotat aan de Rivièra een grote hoeveelheid morfine ge vonden ter waarde van 20 miljoen gulden. Dat gebeurde bij een over val op een villa waar illegaal drugs werden geproduceerd. CAIRO. President Sadat van Egypte sluit de mogelijkheid van het zenden van troepen naar De Hoorn van Afrika om aan dc kant van Somalië te vechten, niet uit. zo meldt het Egyptische persbureau Mena. Onderwijs in Nederland DEN HAAG, 8-2. Hel lopende schooljaar genieten 3.606.161 Neder landers dagonderwijs. Dit leert een optelsom van voorlopige cijfers die het Centraal Bureau voor de statis tiek heeft verzameld. Volgens de tellingen zijn er 466.200 kleuters. 1.430.800 scholieren b{j het gewoon lager onderwijs cn nog 87.000 bij het buitengewoon on derwijs. Alleen het laatste aantal is hoger (2.072) dan een jaar eerder. De totale bevolking van de scholen in het kleuter- en basisondertvijs is evenwel 47.843 kinderen kleiner dan in het schooljaar 1976-1077. Inklusief het hoger beroepsonder wijs telt het voortgezet onderwijs thans 1.483.126 leerlingen, wat 33.764 meer is dan het voorgaande jaar. HOEK VAN HOLLAND. 8-2 Der tien schoolkinderen "it Schiedam cn enkele sportvissers zijn dinsdag bij na verdronken op de Noorderpier in Hoek van Holand. WASHINGTON. President Sadat heeft woensdag gezegd „ontmoedigd en teneergeslagen" naar Washington te zijn gegaan, maar nu te vertrek ken met nieuwe vastberadenheid voor het bereiken van vrede. Hij verwacht dat de V.S. meer zullen deelnemen aan zijn vredespogingen. DEN HAAG, 8-2. In de komende bezuinigingsoperatic zullen do pro vincies en de gemeenten niet buiten schot kunnen blijven, maar ze zullen niet onevenredig zwaar „gepakt" worden. Dit beloofde minister Andriessen van financiën woensdag aan de ka mer tijdens het debat over het on derdeel financiën binnenlands be stuur van de begroting van binnen landse zaken. Als schraalhans keukenmeester is, geldt dat voor iedereen, maar de pijn moet wel gelijkelijk verdeeld wor den, aldus Andriessen. De toestand van de gemeente-fi- nanciën lijkt niet ongunstig, al zal toch een aantal knelpunten bestu deerd en opgelost moeten worden. LEEUWARDEN, 8-2. De rechtbank in Leeuwarden heeft woensdag de 55-jarige administratief medewerker J. G. van H. uit Sneek en zijn 45- jarige echtgenote W. E. van H.-M. tot een boete van f 50.elk ver oordeeld. Het echtpaar nam in januari vorig jaar het zoontje mee op wintersport vakantie, zonder dat het hoofd van de school of een ambtenaar van de leerplichtwet daarvoor toestemming had gegeven. Dit betekende overtre ding van de leerplichtwet en daarom had de officier van justitie veertien dagen geleden tegen ieder van de echtelieden een boete geëist van 200 gulden, waarvan 100 gulden voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Slaapmuts van Napoleon MONACO, 28-2. Een verzamelaar van curiosa uit Monaco kan als hij dat wil voortaan onder de wol krui pen met de slaapmuts van Napoleon op het hoofd. Hij kocht de muts voor 1800 (in waarde dalende) Franse franken bij het veilinghuis Sotheby's. Men had gerekend op een veel ho gere prijs. De bewuste muts - een geval van ivqorkleurige zij met brui ne stippen - werd door Napoleon ca deau gedaan aan de Engelsman Wil liam Pyle. Deze Pyle was cipier aan boord van de Britse bodem „North- arberhend" waarmee de vroegere empereur na zijn Waterloo werd weggevoerd naar zijn laatste bal lingsoord St. Helena. Zij werden overspoeld door een hoge golf, die veroorzaakt werd door T Deense koelschip „Italian Reefer". Dit schip voer met ongebruikelijk e hoge snelheid de Nieuwe Waterweg af in do richting van de Noordzee. De kinderen, in de leeftijd van 13 tot 14 jaar, en de vissers hadden het geluk dat zich op de pier een richel beyindl, waaraan ze zich kenden vastklampen. De drenkelingen wer den op het politiebureau van Hoek van Heiland voorzien van droge kleding, waarna ze naar huis konden. Aan het begin van de Noorderpier bevindt zich een bord, waarop dui delijk vermeld staal dat het betre den van de pier op eigen risico ge schiedt. DOETINCHEM, 8-2. De- Doetin- chemse politie heeft drie jongens van dertien jaar aangehouden die van acht gevangen mezen de kopjes hebben afgetrokken. Het drietal was met en vangnet en een lokvogel in een kooitje bezig met het vangen van sijsjes. Toen twee mezen in het net verzeild raakten, lukte het slechts met grote moeite deze vogels uit het net te halen. Later vlogen nog acht mezen in het net. Om ver dere beschadiging daarvan te voor komen, trokken de jongens van alle vogels de kopjes af. Van het ge beuren is proces verbaal opgemaakt, aldus de politie. Advertentie DAR ES SALAAM, 8-2. Sedert vier maanden geleden in Tanzania de cholera uitbrak zijn in dat land 300 mensen aan de ziekte gestorven. Dit is woendag meegedeeld door ie mand van het ministerie van ge zondheid in Das es Salaam. In acht van de twintig distrikten op he vasteland zijn 5.000 gevallen van colera gerapporteerd. ZIERIKZEE. Voordat de eerste buis voor de ringriolering geplaatst kon worden, werd de gleuf op een diepte van ongeveer 2,50 m gebracht. Het karwei op de hoek van de Hofferstraat gebeurde met grote nauwkeurigheid. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4