Noodzakelijke rem op ver slechtering landbouwstruktuur Presidente Plattelandsvrouwen bond Brouwershaven nam afscheid Leefbaarheidsexperiment Schouwen-Duiveland vrijdag in Provinciale Staten Afdeling Westerschouwen Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen kwam bijeen 3 Tweede Kamer STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dondcidag 9 februari 1978 Nr. 22250 een algemene ledenvergadering in hotel Bom. Aan de orde komt o.m. het programma van koninginnedag 1978. DEN HAAG, 7-2. De verslechtering van de landbouw- striiktuur in ons land moet worden afgeremd. Dat be tekent terughoudendheid bij het stichten van nieuwe bedrijven, het voorkomen van verdere bedrijfsverklei- ning en het beperken van nieuwe mogelijkheden om intensieve veehouderij uit te oefenen op'vrijwel grond loze bedrijven. Minister Van der Stee (landbouw) zei dit dinsdagavond b(j dc behandeling in de Tweede Kamer van dc landbouwbegroting 1978. Volgens de bewinds- man is er een wanverhouding ontstaan tussen de beschikbare arbeid en de aanwezige produktiemogelykhcden enerzyds en dc afzetmogelijkheden an derzijds. Op de agrarische markt doen zich verzadigingsverschijnselen voor, in het bijzonder voor melk en suiker. Bij de huidige ontwikkelingen stre ven naar een versnelde beëindiging van agrarische bedrijven noemde hij maatschappelijk niet verantwoord. De minister wil daarom een selec tief beleid voeren om op een aantal terreinen vei-beteringen te bewerk stelligen. Hij zei mogelijkheden te zien tot verbetering op het gebied van de afzetmarkt, op het gebied van de bedrijven en de produktie en op het gebied van de grond. Vrouwen in de P.v.d.A. Sinds kort is op Schouwen-Duive- land, zoals ook elders in Nederland, een aantal groepen gestart met de diskussie-avonden van de vrouwen in de P.v.d.A. Het is de bedoeling dat gepraat en gedacht wordt over wat socialisme eigenlijk inhoudt en wat het precies voor jezelf betekent lid van de P.v.d.A. te zijn. Helaas is door ziekte van één der medewer kers een aantal namen van belang stellenden verloren gegaan. Wie be langstelling heeft en mee wil doen kan zich opgeven bij Hennie Gilden, Fokkerstraat 22, Zierikzee. Toogdag Zeeuwse C.P.J. Zaterdag 25 februari zal in slot Ostende te Goes de Toogdag van de Zeeuwse Christelijke Plattelands Jongeren gehouden worden. Het thema van deze dag is Jeugdwerk loosheid. Na de opening en de behandeling van het jaarverslag en de financiën zal de film De muur vertoond wor den. Vervolgens geeft Leon Pher- nambucq, funktionaris van de wer kende jeugd CNV in Zeeland een toelichting. Rond half negen 's avonds wordt afscheid genomen van Wim van der Spek die de Zeeuwse C.P.J. per 1 februari heeft verlaten. Voor tijd zie agenda. Uitvoering van Koninklijk erkende Goese Operette Ver. Zaterdag 25 februari en zaterdag 4 maart zal de Goese operettevereni ging in de Prins van Oranje" de operette, „Die lustige Witwe", van Frans' Lehar opvoeren. Uitvoerenden zijn het koor van de Goese operettevereniging G.O.V., het orkest van de Goese operettevereni ging met versterking van leden van het West-Nederlands Symphonie- ZIERIKZEE. BakkerijBoot aan de Varremarkt beschikt thans over uiterst moderne apparatuur in de bakkerij. Er werd een nieuwe oven van hel type Thermosifon geplaatst, evenals een nieuwe opbol-installatie met af weger en een rijkast door In stallatie Kalmeijer en Bakovenbouw H. Becker B.V. Roermond. De foto toont de bakkerij met de nieuwe apparaten. Bevordering van de afzet zou, naar de mening van de minister, vooral in E.E.G.-verband moeten plaatsvinden, waarb\j - naar zijn mening - het gaat om stabilisatie van de markt en om stimulering van de afzet. De uitbreiding van de gemeenschap maakt het er, volgens de minister, niet eenvoudiger op, vooral waar het gaat om het overeind houden van de gemeenschappelijke markt met het vrije verkeer. Grote kritiek De verschillende woordvoerders bij het kamerdebat uitten grote kritiek op het gemeenschappelijk landbouw beleid. Gesproken werd over o.m. een falend Europees markt- en prijsbe leid, waarbij nationale politieke be langen de overhand krijgen boven een doelmatige politiek. Met name werd in dit verband de houding van Engeland inzake 'het visserijbeleid genoemd. Het P.v.d.A.-kamerlid Voortman bepleitte financiële steun aan boeren in middelgrote bedrijven. Bijzondere aandacht verdienen, volgens 'hem, de jonge boeren omdat deze van de grond af aan met de opbouw van een eigen 'bedrijf moeten beginnen. Hij stelde voer het huidige systeem van rentesubsidies anders te hanteren of eën beter systeem van investerings orkest en de Marinierskapel. Gastso- listen zijn, Angèle Geerts, als Die lustige Witwe, Chris van Woerkom, als Camille de Rosillon, Sylvain Adriaansens, als Graaf Danilo Dani- lowifcsch. Paul Juchtmans, als ge zantschapssecretaris Njegus. De regie is in handen van Chris van Woer kom. De muzikale en algehele leiding is in handen van Jan Kousemaker. Voor tijd zie agenda. steun op te zetten. Het C.D.A. be pleitte bij monde van de algevaar digde Tolman een beter pachtbeleirl omdat pacht als financieringsbron voor de landbouw naar de mening van het C.D.A. onmisbaar is. ZIERIKZEE Eenzijdig ongeluk Dinsdagavond omstreeks 23.15 uur reed de militair J. A. v. d. L. uit Nieuw Milllngen met zijn auto over de Laan van St. Hilaire. Door nog onbekende oorzaak schampte hij langs een boom om vervolgens met een tweede boom frontaal in botsing te komen. Per ambulance werd de bestuurder naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd. De auto werd totaal vernield en door takel- bedrijf De Jonge afgevoerd. Heropening van 't Lange Uus Na een interne verbouwing die in 't Lange Uus heeft plaats gehad, zal vrijdag 10 februari in de namiddag een „open uus" gehouden worden, om ieder in de gelegenheid te stellen het resultaat te komen bekijken. Bioscoop Vrijdagavond en zondagavond wordt in de bioscoop „De Concert zaal" de film „Twee door het dolle heen" vertoond. Wilbur Walsh en Mat Kirby ontmoeten elkaar voor het eerst na een ruzie met haven ambtenaren, die de twee niet in dienst willen nemen. Om toch aan geld te komen, vatten ze het plan om een supermarkt te beroven. De su permarkt blijkt echter een politie bureau te zijn. Voor ze het weten staan ze ingeschreven als politie agenten en krijgen ze de taak toe gewezen om de moord op een Chi nees te onderzoeken. Ondanks veel tegenwerkingen zetten zij hun on derzoek voort, waf tot rare gebeur tenissen leidt. Een komische film met Bud Spencer en Terence Hill in de hoofdrollen. Schijnwerper gestolen In de nacht van dinsdag op woens dag werd in de Kreeftstraat een schijnwerper ter waarde van f 300, gestolen bij een in aanbouw zijnd woningkomplex van bouwbedrijf Van Engelen te Dordrecht. BURGH/HAAMSTEDE Oranjevereniging Op dinsdag 14 februari houdt de Oranjevereniging Burgh/Haamstede BROUWERSHAVEN, 8-2. De Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Brouwershaven heeft on langs de jaarvergadering gehouden. De presidente mevrouw Drijgcrs- van Liere opende de avond met een welkomstwoord. Vervolgens las de penningmeesteresse het financieel verslag voor van het afgelopen jaar. In de kaskommissie werden.twee nieuwe leden benoemd, namelijk mevrouw Hoekman en mevrouw Bleyenberg. Hierna las mevrouw van Nieuwenhuyzen het verslag van het potje „Lief en Leed" voor. Tijdens deze bijeenkomst kregen de vaste medewerksters een kleine attentie aangeboden. Mevrouw Van den Bossche kreeg voor de gezette koffie, deze avond ook iets aange boden. Sekretaresse mevrouw v. d. Velde las hiei-na een uitgebreid jaarverslag voor. Bestuursverkiezing Mevrouw Hartman werd herko zen en mevrouw Bókelaar-v. d. Vel de werd met algemene stemmen in het 'bestuur 'benoemd. Mevrouw de Koeyer kreeg nog gelegenheid om 't verslag van de jaarvergadering ge houden in Utrecht, voor te lezen en toe te lichten. 'Nadat al deze punten waren be handeld was het zover, dat er af scheid moest worden genomen van de presidente mevrouw Drijger-van Liere. Van de oude en nieuwe be stuursleden kreeg ze een plakboek aangeboden, van de leden een ta fellaken. Na de pauze nam vice-presidente mevrouw de Wilde-v. d. Spek het woord. Hierna vertoonde mevrouw Hartman een film en burgemeester Slahbekoorn fraaie dia's van de fes tiviteiten van „500 jaar stad Brou wershaven". (Verlaat bericht). HAAMSTEDE Inbraak In de 2e woning van de heer v. V. aan de Strandweg werd dinsdagna middag een inbraak ontdekt. Het is nog niet bekend wat er eventueel vermist wordt. De technische recher che was ter plaatse voor een onder zoek. Gespreksdienst over bijbel en homofilie In de Gereformeerde kerk te Haamstede zal zondag 12 februari een themadienst gehouden worden over het onderwerp: Wat heeft de Bijbel öns te zeggen over homofilie? Na afloop van de dienst is gelegen heid om over dit onderwerp na te praten. Voorganger is ds. J. C. Eikelboom. Programma huisvrouwen Voor de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal op 21 februari a.s. de heer De Kok een lezing houden in „De Graaf van Haemstede". Onder werp: Het ongebruikt verloren gaan van wasmiddelen in onze wasmachi nes. Een voorlichtingsmiddag van het produktschap voor groente en fruit door de Zeeuwse Vrouwenraad is vastgesteld op 7 maart in het Dorps huis te Renesse, Toegankelijk voor alle vrouwenverenigingen. KERKWERVE Jaarvergadering N.C.V.B. Woensdag 15 februari aanstaande komt de afdeling Kerkwerve van de N.C.V.B. weer bij elkaar in het ge meentelijk verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat. Op deze avond wordt de jaarvergadering gehouden, die door de leden zelf verzorgd zal worden. Naast de huishoudelijke za ken zullen enkele dames sketches opvoeren. Vei'der staan er op het programma nog een paar voor dracht jes, een gedicht en een dia- kwis. Dit alles natuurlijk afgewisseld met de gebruikelijke pauzes waarin ook de inwendige mens niet zal wor den vergeten. Het belooft een erg ge zellige avond te worden en het be stuur hoopt dan ook, terecht, dat alle leden van de partij zullen zijn. (Voor aanvang zie agenda). Koor Afgelopen dinsdag was er koorre petitie in het zaaltje van de Chr. Ger. kerk. De belangstelling hiervoor was redelijk te noemen, zodat men. min of meer over kon gaan tot de oprichting van een Interkerkelijk Koor op Kerkwerve. Daarom zou het gewel dig fijn zijn wanneer het koor in wording nog met wat stemmen ge steund kan worden. De volgende re petitie is dinsdag aanstaande. (Zie ook de agenda). Kom gerust eens een keer luisteren.' Bijeenkomst jeugddienstkommissies Volgende week dinsdag (14 febru- arï) is er in het verenigingsgebouw van de Ned. Hervormde Kerk (Ring) een bijeenkomst van de jeugddienst kommissies op Schouwen-Duiveland. Op deze avond zullen o.a. vragen over het hoe en wat van een jeugd dienst worden behandeld. (Voor aan vang zie agenda). Deze bijeenkomst gaat uit van de Provinciale Her vormde Jeugdraad van Zeeland, wat gevestigd is te Middelburg. BROUWERSHAVEN Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Dinsdag 21 februari zal de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Brouwershaven een feestavond in verband met het 25- jarig bestaan in het Tonnenmagazijn, Haven Noordzijde geven. Tijdens de ze gezellige avond zal een toneel stukje onder het motto: Dóór de le den, vóór leden opgevoeixl worden. Het stukje werd geschreven en gere gisseerd cjoor mevrouw Boon. NOORDGOUWE Regionale agrarische kommissie BROUWERSHAVEN. De echtelieden H. Stouten en A. J. Stouten-Joele (beiden 84 jaar) vierden woensdag hun zestigjarige echtvereniging. Felicita ties waren er van burgemeester C. Slabbekoorn en Zeelands kommissaris dr. C. Boertien. Hei echtpaar heeft drie kinderen, zes kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ging „Even Buiten" houdt op dins dagavond 14 februari weer de jaar lijkse algemene ledenvergadering in de zaal van café-restaurant „De Pleisterplaats" onder voorzitter schap van de heer H. J. van de Zan- de. Bij de bestuursverkiezing zijn af tredend en herkiesbaar de heren J. van der Maas en W. P. Bij de Vaate. Aftredend en niet herkiesbaar in de Commissie van Toezicht is de heer Jac. van 't Hoff. Verder zal er een plaatsvervangend lid in de Commis sie van Toezicht moeten worden gekozen. Voorts zal tijdens de ver gadering, naast de gewone agenda punten, onder meer het overzicht van het weegresultaat over het boekjaar 1977 worden bekend ge maakt door de weger van de ver eniging de heer J. A. Beije. De heer Beije zal ook rekening en verant woording afleggen over de rekening over 1977. Aan het slot van de vergadering zal de heer A. P. Schoof vertellen over zijn reis naar Brazilië. Hij zal ook lichtbeelden vertonen. YOO-kindermiddag Op zaterdagmiddag 11 februari wordt in Oosterland weer de jaar lijkse filmmiddag gehouden van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs (V.O.O.) voor leerlingen van de Openbare kleuter- en basisscholen, in de zaal van het dorpshuis „De Oostei'hof" aan de Sint Joostdijk. Er zullen enige tekenfilmpjes gedraaid worden en de hoofdmoot is op deze middag de film „Met Leeuwen moed". Deze handelt over een leeuw, die kans zag te ontsnappen uit een circus. Het dier wordt door een paar kinderen verborgen ge houden, omdat zij bang zijn dal de leeuw gedood zal worden. Tenslotte wordt de leeuw toch weer veilig in het circus terugbezorgd. Een en an der beloofd weer een leuk kinder programma te worden, waarnaar ook kinderen uit naburige dorpen mogen komen kijken. Evenals ande re jaren zullen de kinderen weel een gratis traktatie ontvangen uit het cafetaria „Neffen d'Eule", van de familie A. Dorst. MIDDELBURG, 9-2. Provinciale Staten van Zeeland zullen vrijdag (morgen) geinformeerd worden over het voornemen van G.S. om Schou wen-Duiveland aan te wijzen als ge bied waar een experimenteel beleid zal worden gevoerd met betrekking tot de leefbaarheid van de kleine kernen. Intussen heeft de kommissie on derwijs G.S. laten weten volledig in te stemmen met de aanwijzing van Schouwen-Duiveland. Aanvankelijk stonden ook de Bevelanden op de no- naleminatie. G.S. hebben echter hun keuze op Schouwen-Duiveland laten vallen, orpdat de vereniging van bur gemeesters, wethouders en sekreta- rissen van de Bevelanden een regio nale instelling voor welzijnsbeleid niet nodig vonden. En een dergelijke instelling is van belang voor het goed funktioneren van het projekt. Onderzoek Er komen maar twee regio's in Nederland in aanmerking voor dit experiment. Naast een Zeeuwse re gio kan er één in het noorden van het land worden aangewezen. Het bedrag van ruim een miljoen gulden zal worden besteed afhanke lijk van de resultaten van het te ver richten onderzoek naar de leefbaar heid op Schouwen-Duiveland. Te zij ner tijd zullen G.S. informatie daar over verstrekken. Voorlopig is voor het experiment een termijn van vier jaar vastgesteld. De landelijke over heid, in dit geval de minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk, heeft nog geen beslissing genomen over wat er na die vier jaar gaat gebeuren. Dat delen G.S. van Zeeland mee in antwoord op vragen van de onderwijskommissie. De kommissie adviseert provincia le staten om de mededelingen die G.S. over dit experiment zullen doen voor kennisgeving aan te nemen. Vergadering te Haamstede (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE. 7-2. Dc afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen heeft dinsdagmiddag in dc jaarvergadering, die gehouden werd in „I)e Graaf van Haamstede" een aantal bestuursverkiezin gen aan dc orde gesteld. „Schouwen-Duiveland" Donderdag 16 februari zal in ho tel v. d. Weijde te Noordgouwe een bijeenkomst gehouden worden van de regionale agrarische kommissie Schouwen-Duiveland, Sprekers zul len deze avond zijn Jos de Regt, voorzitter provinciale agrarische kommissie en Marinus Geuze, vice- voorzitter NAJK. Ingegaan zal wor den op de opbouw en doelstelling van Rak's, Pak's en het NAJK. Fa ciliteiten bij bedrijfsovername en grondpolitiek. Voor tijd: zie agenda. Woensdag 22 februari zal de re gionale agrarische kommissie Schou wen-Duiveland een ckskursie ma ken naar de graan- en meelhandel Krijger b.v. te Renesse. NIEUWERKERK Algemene vergadering Woensdag 15 februari zal de Coöperatieve Vereniging tot Ex ploitatie van Landbouwwerktuigen en machines ..Nieuwcrkerk G A." in „Ons Dorpshuis" te Nieuwcrkerk een Algemene vergadering houden. Naast de gebruikelijke punten staan voorts op de agenda, de be spreking van aankopen in 1978, een machtiging credietaanvrage. Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND Vergadering „Even Buiten" De Coöperatieve Weegbrug voren i- De presidente, mevrouw Bchrend- Scvenhuijzen, die voor de laatste maal de voorzittershamer hanteerde, sprak een welkomstwoord tot de zestig aanwezigen en wees op de verbondenheid die in deze vereni ging aanwezig is. Nu de vereniging het 50ste bestaansjaar ingaat, sprak dc presidente de hoop uit dat geza menlijk een nog sterkere vereniging opgebouwd kan worden. Mevrouw Bchrend dankte de dames voor de gewaardeerde medewerking in dc periode, waarin ze zeven jaar presi dente is geweest. Uit het jaarverslag dal mevrouw RijpkemarTieltjcs voorlas bleek, dat de vereniging 157 leden telt. Er wer den vorig jaar zeer geslaagde exkur- sies georganiseerd en enige leerzame lezingen gehouden. Ook de kursus- sen werden goed bezocht. Financiën Penningmeesteresse. mevrouw Kenters-Verton deed de financiële zaken uit dc doeken en tot slot bleef een goed saldo over. Namens de kaskommissie werd aan mevr. Blom-Verwest goedkeu ring verleend. Nieuwe penningmees teresse werd mevrouw Fokker-Bo- demeijer. Mevrouw De Vrieze-Lan- degent deed verslag over het „Lief en Leed" potje en deelde mee. dat twee leden de vereniging door over lijden ontvallen zijn. In totaal wer den vierendertig attenties uitgereikt. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mevrouw Den Haan-Fokker en mevrouw Mulder-KHjnse Locker. Bij akklamatie werd als presidente gekozen mevrouw De Hamer-Feijter. Zij hoople in haar funktie op enig begrip en klemcntie te kunnen re kenen. Afscheid De nieuwe presidente fiam af scheid van mevrouw Bchrend en dankte voor het zeer vele belangelo ze werk, dat zij voor de vereniging verricht heeft cn bood haar een boe ket met een tegeltje aan. Op haar beurt nam mevrouw Bch rend afscheid van haar mcdc-schci- dende bestuursleden, namelijk me vrouw Kenter, mevrouw RüPkcma en mevrouw v. d. Zandc. Ook zij kregen een aandenken aangeboden. De niet aanwezige mevrouw Oost- dijk-Kooman werd dank gebracht voor het vele werk dat zij momen teel voor de vereniging doet. Veel wijsheid cn sterkte wenste mevrouw Kenters in dichtvorm toe aan hel nieuwe bestuur, onder aanbieding van oen attentie. Tot slot vertoonde de heer W. Kristclijn een diaserie over dc Schomvse Westhoek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3