DE ONTVOERDE DIREKTEURSDOCHTER HET ONGELUKJE MET KOSMOS-SATELLIET IS NIET HET LAATSTE 7 VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Flitsen'9 uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS Concerttournee Dirk Jansz. Zwart ZIERIKZEESCfïÈ NIEUWSBODE v.yoag 3 w« N,, 22217 lijk een autobiografie van de schrij ver O'Neill. In Heel de mens praal Ad Langebent met mevrouw Sul man die lijdt aan de huidziekte pso riasis. Tol besluit Zingenderwijs met als thema Wie voor een dubbeltje geboren is. NED. II: In Paradijs der dieren, de Japanse natuurfilmserie wordt de camera-lens gericht op de aas en afvaleter de hyena die er, ondanks zijn wanstaltig uiterlijk en slechte reputatie, een interessant leven op na houdt. In de serie Waar hoor ik thuis?' gaat het programmateam met de veertienjarige Ayhan mee naar het dorp Gülek in Turkije. Na Spre- kershoek en Studio Sport, Van ge west tot gewest, vervult de vijfjari ge Els, die op een boerderij is opge groeid, de hoofdrol in het program ma Kijken naar kinderen. Sesam straat wordt gevolgd door Artsenij, waarin Aart Gisolf het gaat hebben over sportbeoefende epilepsiepatiënt en over brandwonden slachtoffers. Na de tweede helft van Studio Sport zet de VPRO de uitzending voort met Mary Hartman, waarin Tom Hartman kandidaat is voor de vak bondsverkiezingen. Loretta heeft een geheimzinnig papiertje onderte kend en Cathy denkt erover het klooster in te gaan. Vervolgens het vierde en laatste deel van Days of Hope. Het jaar 1926 staat in het te ken van de Algemene Staking, die begonnen is bij de mijnen maar zich algeheel onder de arbeiders heeft verbreid. Baldwin probeert tijd te winnen,, stuurt Churchill naar de pers en gebruikt de BBC. ZONDAG 5 FEBRUARI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 15.30 Teleac; 17.00 Vesper; 18.15 Teleac; 18.50 Paspoort; 19.00 Nieuws; 19.05 All you need 19.55 Tocht naar het duister; 22.35 Heel de mens; 23.05 Zvngenderwijs; 23.20 Journaal. NED. II: 16.00 Nieuws; 16.02 Pa radijs der dieren16.30 Waar hoor ik thuis; 16.55 Sprekershoek; 17.10 Studio Sport; 17.55 Van gewest tot gewest; 18.10 Kijken aar kinderen; 18.25 Sesamstraat; 18.50 Artsenij; 19.20 Studio Sport; 20.30 Nieuws; 20.35 Mary Hartman; 21.05 Days of hope; 23.20 Journaal. MAANDAG 6 FEBRUARI NED. I: In deze editie van Ont dekkingsreizen onder water gaat Bruno Vailati helemaal naar de zee van de Rijzende zon. Samen met en kele Japanse specialisten filmt hij de vrouwelijke duikers die ruim een minuut onder water blijven om spons te verzamelen. Daarna de film Babe gebaseerd op het levensver haal van atlete en golfspeelster Babe Didrikson. De film begint wanneer Babe in het ziekenhuis ligt Vrijdag 10 februari, 21.05 uur, Ne derland I: Wonderlijke wereld. De familie rond de tafel v.l.n.r. Wim Dröge, Bernard Droog, Jennifer Willems en Tonny Huurdeman. en zich afvraagt of ze zich zul laten opereren, nu ze te horen heeft ge kregen dal ze kanker heeft. Haar levensverhaal wordt verteld via herinneringen. In 1954 echter gaat ze toch mee doen aan de open Ame rikaanse golf kampioenschappen. Daarna een come back van een zan ger die ooit als tienerideool gevierd was Paul Anka's concert in Neder land. Hij zingt onder meer Diana, She's a lady, Anytime en het we reldberoemd geworden My way. In Superman en de bruid wordt op sa tirische wijze het beeld wat de mas samedia scheppen van de ideale man en vrouw. Aan de hand van lied,jes, tekeningen, filmfragmenten wordt dit beeld nog eens geschapen en bekritiseerd. NED. II: Na Tom en Jerry zetten Peppi en Kokki de feestneus op. In de negende aflevering van de Mup- pet show is danseres en zangeres Juliet Prowse te gast. Juliet zal uiteraard al haar talenten de revue laten passeren en speelt met Fozzie en Rowlf een Wild West scene-na. In Het dagboek van een herders hond, begint de kapelaan al aardig een vast onderdeel van het dorp te worden, maar daar werkt hij ook hard voor. Odekerke ondervindt echter nogal wat narigheid wanneer enige notabelen hem begonnen te berispen. De heer Persoon beledigt hem grondig en kollega Paulus Lu- men moet hem oppeppen. De vol gende dag gaat het gerucht rond dat de kapelaan is gezien 's nachts in een vreemde houding, met van Schoors dochter Miete. Vervolgens Sanford en zoon. Fred schenkt op aanraden Lamont de platenkollektie aan een muziekbibliotheek om be lastingtechnische redenen. Later blijkt de verzameling een fortuintje waard te zijn. Na de aktualiteiten- rubriek Brandpunt volgt het tweede deel van de serie over geloofsbele ving van jongeren Geloven tussen 12 en 17. MAANDAG 6 FEBRUARI NED. I: IS.15 Teleac; 18.45 De fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Ontdekkingsreizen onder water; 19.57 Babe; 21.35 Journaal; 21.50 Paul Anka's concert in Nederland; 22.30 Superman en de bruid; 23.10 Symbiose; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry; 19.10 Peppi en Kokki; 19.30 De Muppet- show; 20.00 Jcnirnaal20.25 Dagboek van een herdershond; 21.20 Sanford en zoon; 21.45 Brandpunt; 22.25 Ge loven tussen 12 en 17 jaar; 23.05 Journaal. -• - - - - door G. FRANSSEN En als we wat weten, 'krijgt u on middellijk 'bericht. Gegarandeerd. Sterkte en denkt u alstublieft niet dadelijk het ergste, meneer, want het kan misschien nog best meeval len. Ella is intussen weer wakker ge worden en kijkt haar man vragend aan, als deze in de salon terugkeert. De man schudt enkel het hoofd en zegt: „Men beschouwt het hu heel serieus en vandaag gaat men met een aan het werk. En daar moeten zij en haar zoon het weer mee doen. Als het daglicht doorbreekt - het is eind september - ziet iedereen grauw van vermoeidheid. Ella is weer enigszins opgeknapt en gaat naar de keuken om koffie te zetten en brood klaar te maken. Want men zal onderhand wél trek gekregen hebben. Enerzijds door het wakend door brengen van de nacht - wat kan een nacht dan verschrikkelijk lang duren - anderzijds door de na righeid. de spanning en de groeiende angst. Er moet wal gegeten worden. Wie weet, hoe men de krachten nog nodig zal hebben, als alls Om kwart over zeven gaat de te lefoon. De stem van een man klinkt, als Van Halvcrdingen aanneemt, zich meldt en denkt, dat het de po litie zal zijn. Maar een onbekende zegt op korte, vlakke toon: „Uw dochter is te vinden een kilometer buiten de stad. op de weg naar Te- felingcn, in een abri van de bushal te. Nog ongeschonden en net zo heel ais we haar gisteravond weggehaald hebben. Dit is een waarschuwing, meneer Van Halverdingen. Nog maar een voorproefje, van wat u te wachten staat. U hoort nog nader van ons. Goedemorgen." Klik. Nog voor Van Halverdingen er wat tegenin kan brengen, heeft de ander de verbinding al verbro ken. Bleek van de schrik over wat hij heeft gehoord, zegt hij tegen zijn zoon: „Ga mee; Claire is ergens bij een bushalte in dfe richting van de stad. Men had haar ontvoerd." Hoofdstuk 3 Wouter Bronsa kijkt een beetje verbaasd, als hij op de avond van de dag na de receptie bij Pharmolin bij zijn woning aangekomen, aange sproken wordt door een man, terwijl een ander zich geposteerd blijkt te hebben bij de deur. Voor hij wat kan vragen is het de man, die vlak voor hem blijft staan en vraagt: „Bent u meneer Bronsa? Wouter Bronsa?" De aangekomene is enigszins ver baasd. „Ook goeieavond," is zijn eerste reaktie en hij voegt er dan nog aan toe, op ietwat spottende toon: ,Als ik nu bevestig, dat ik in derdaad Bronsa ben, wat doen jullie dan? Word ik dan opgegeten?" Niemand lacht er om. Blijkbaar ontgaat het tweetal, dat hem heeft opgewacht de humor. De man legiti meert zich en zegt: „Recherche. Wij moeten u verzoeken met ons mee le gaan naar het politiebureau." De man blijkt helemaal niet uit zijn evenwicht gebracht te zijn. niet verwonderd en evenmin geschrok ken. Hij kijkt de een en de ander spotlachend aan. „Wel, wel, wat een ongewone belangstelling voor mijn nederige persoonlijkheid; is er er gens een vakature waarover men mij wil polsen? Heeft de hoofd- kommissaris misschien ook zaken gedaan met Lockheed, dat men hem wil vervangen?" De rechercheur, die tot nog toe al leen het woord heeft gevoerd, vindt het grapje heel ongepast, maar als politieman heeft hij in de loop dei- jaren een goede dosis zelfbeheersing f bij elkaar gespaald. Dat komt hem nu ook weer goed van pas. Hij gaat op deze nieuwe joke niet in, maar geeft enkel ten beste: „Men wil u spreken. Ik moet u dus verzoeken met ons mee te gaan." De man maakt ten overvloede een uitnodi gende beweging naar een zwarte auto, die op nige afstand langs de kant van de stoep staat. De uitdrukking op het gezicht van Bronsa verandert als bij tover slag. „Is dit een arrestatie? Dan wil ik het papier zien." „U bent goed op de hoogte." Dit maal klinkt de toon van de politie man spottend. „Zeker zoiets al eens eerder aan de hand gehad?" Bronsa voelt zich nJet beledigd. Hij weet terstond deze aanval te pa reren, door knikkend te antwoor den: „Klopt. Vreemdelingenpolitie vroeger. Daarom heb ik nu geen zin met jullie mee te gaan naar het po litiebureau. Ik heb honger en ga eten. Tenz.ij jullie een bevel tot in hechtenisneming hebben." Voor de eerste maal laat nu dc andere politieman zijn stem horen. „Wie maakt uw eten klaar, meneer? Op ons bellen werd niet openge daan". „Als er niemand in huis is. kan er ook niemand opendoen, nietwaar?" „Blijkens de inlichtingen die wij op het stadhuis hebben gekregen, bent u al een aantal jaren ge trouwd." „Klopt. Wat hebben ze dat op 't stadhuis goed onthouden, he? Dat ze het na al die jaren nog weten (wordt vervolgd) die al enige akkoorden tot stand heeft gebracht over registratie van gelanceerde voorwerpen, de regeling van schade en dergelijke. Maar of die kommissie veel kan beginnen op dit gebied is de vraag. Menige satel liet betrekt zijn energie van zonne panelen, maar daarvan zijn er heel wat -nodig voor de relatief grote stroomverbruikers als de Kosmos er een was. Dat zijn bijvoorbeeld de satellieten die met een soort radar bewegingen van schepen op zee re gistreren - een zuiver militaire nieuwsgierigheid. Het nadeel van de zonnepanelen is dat ze zeer groot en ook zeer kwetsbaar zijn. Het is mo gelijk - de Russen zouden al zoiets hebben - satellieten erop af te stu ren om de zonnepanelen te beschadi gen. En zo de satelliet o-nbruikbaar te maken. Met een kleine kernreac tor aai 1 boord is dit niet mogelijk. En dus zullen geleidelijk aan steeds meer militaire kunstmanen met een kernreactor rond de aarde gaan draaien. Daaraan kan ook de schrik na het Canadese ongeluk weinig veranderen, hoeveel er ook over ge praat zal worden. SALISCBURY. Bisschop Abel Mu- rewa bleef zich in het overleg over een interne regeling in Rhodesië vol gens konferentiekringen verzetten tegen een regeling waaronder blan ken in een toekomstig parlement van 100 leden alleen door blanken en de zwarte leden alleen door zwarten zoud enkunnen worden gekozen. MOGADISHU. Ethiopische vlieg tuigen hebben luchtaanvallen uitge voerd op twee steden in Noorct-So- malië. Daarbij zijn een persoon ge dood en zestien gewond. Dit heeft het Somalische persbureau bekend gemaakt. TEL AVIV. In Israël vreest men schade voor de zeer belangrijke zuidvruchtenuitvoer als gevolg van de kwiiksinaasappelaffaire, maar de kwekers zijn bezorgder over een soheepsst a'ldin g WASHINGTON. Op de betalings balans van de Verenigde Staten is in het afgelopen jaar een tekort van 31,4 miljard dollar ontstaan, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel meegedeeld. Het tekort is meer dan drie keer zo groot als dat van 1976. Dinsdag liet het ministerie weten dat bet tekort op de handels balans over het afgelopen jaar 26,72 miljard dollar heeft bedragen. JERUZALEM. Ds Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Mosje Day an, heeft in het Israëlische par lement verklaard' dat Israël door zal gaan met bet vestigen van militaire posten op de bezette westelijke Jor- daanoever die dan kunnen uitgroeien tot nederzettingen van burgers. WASHINGTON. President Carter heeft de Sowjet-Unie omgeroepen in te stemmen met een volledig verbod op het gebruiken van door kern energie aangedreven, rond de aarde cirkelende satellieten van het Rus sische type waarvan een exemplaar vorige week 'boven het noorden van Canada naar 'beneden kwam. MONROE, North Carolina. Een Amerikaanse jongen van tien die vertelde dat hij woorden met zijn vader had: gehad, is overleden, twee uur nadat hij zichzelf met benzine had overgoten en in brand en ver volgens' gillend haar de buren was gerend. BONN. De Westduitse minister van defensie, Georg Lebér, heeft bonds kanselier Schmidt woensdag zijn ont slag-aangeboden.. De minister zei het parlement te hebben misleid over il- lëgafe afluisterpraktijken van de Westduitse. militaire contraspionage dienst (MAD). MOSKOU. De'Russische president en partijleider Leonid Bre/jnjeV heeft in Moskou eeh onderhoud ge had met dc* Cubaanse minister van defensie, Raul Castro. Het gesprek ging kennelijk over de oorlog In de hoorn van Afrika. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND mo's eigen". Toen hij in 1935 promoveerde in de'letteren, sprak Nurmekund reeds alle Europese talen en was hij bezig aan de grondbeginselen van het Japans en het Arabisch. Had de taalbegaafde docent vroe ger naar zijn zeggen een jaar nodig om een taal te leren, „bij het ver strijken van de jaren volstonden weken." Het „ongelukje" met de Russische satelliet die boven Canada uiteen viel, heeft als nuttig bijverschijnsel dat een tot dusver nauwelijks be kend probleem aandacht krijgt. Het interessantste hierbij is wel dat pre sident Carter, waarschijnlijk daar toe genoopt door Russische ojymer- kingen, erkende - dat al eerder ten minste twee Amerikaanse kunstma nen met een kernreactor aan boord waren vergaan. In een geval is ze ker dat reactor en inhoud verbrand den zodoende een met plutonium besmette wolk lieten ontstaan die uiteindelijk als radioactieve neer slag moet zijn neergedaald, ivaar- schijnlijk zodanig verdund en over een zo uitgestrekt gebied dat er wei nig van gemerkt is. Toch gaat het hier wel om een hoeveelheid stra ling die enige malen groter is dan wat vrijkomt bij de kernproeven in de atmosfeer die de Chinezen nog af en toe volvoeren. In het andere geval lijkt niet be kend of de plutonium-reactor totaal verbrand is of dat de stukken diep in de oceaan zijn getuimeld. En dan is er ook nog een mislukte Ameri kaanse lancering geweest van een weersatelliet, waarna de reactor in tact met afscherming geborgen kon worden. Al klinkt het gevaarlijker, de plu tonium reactoren van de Amerika nen kunnen uiteindelijk minder kwaad bij ongelukken dan de Rus sische uraniumreactoren. Maar ver kwikkend zijn de ongelukken geen van alle. Voor beide geldt overigens dat de hoeveelheid kernbrandstof in de satelliet nooit zo groot is dat ge sproken kan worden van een rond de aarde cirkelende kernbom. Maar of er nu of binnenkort ook geen satel lieten rond de aarde zullen draaien met een bom aan boord is iets wat men alleen maar kan vermoeden. Vele satellieten, inklusief de verga ne Kosmos, behoren tot het militai re programma en de VS, noch de Russen voelen ervoor daarvan meer aan de grote klok te hangen dan strikt onvermijdelijk is. Er bestaat weliswaar een verdrag tussen Rus sen en Amerikanen waarin ze belo ven geen kernproeven in de ruimte uit te voeren, maar proeven is wat anders dan bommen opslaan die men eventueel vanuit de ruimte naar de aarde terug kan laten ke ren. Ook deze satellieten lopen uiter aard kans mankementen te gaan vertonen waardoor ze in de damp kring verbranden en de aarde op knappen met radio-actieve straling. VN - kommissie Dat het zo vaak gaat om militaire satellieten houdt ook in dat de eige naars doorgaans de minste zin zui len hebben er ook maar iets van te vertellen. In het Kosmosgeval was door bestudering van de baan al enige tijd gebleken, ook aan de Amerikanen, dat er iets mis was. Kennelijk is het instrumentarium voor het volgen van nadermans sa tellieten toch niet zo erg geperfek- tioneerd, want uiteindelijk moest men de Russen om details vragen over de plek waar de Kosmos in de aardse dampkring zou komen. Eer der was er Amerikaanse lof voor de Russissche informaties, maar Carter - die toevallig op het gebied van kernenergie een militaire opleiding heeft gehad - zwakte dat wel wat af: „De Russen vertelden ons zoveel gegevens als wij hun verstrekt zou den hebben." En die gegevens kwa men dan nog alleen na een belofte geen politieke munt te slaan uit het ongeluk. Het is een geschiedenis die we melt van de onbevredigende aksen ten en er zou best iets mogen ge beuren om deze risiko's aanzienlijk te beperken. Daarvoor is een instituut: de VN- kommissie voor het vreedzaam ge bruik van de buitenaardse ruimte DEN HAAG. De totale stroom van geldmiddelen van de staat en uil partikuliere bron naar de ontwikke lingslanden as in 1976 mot 44 pro cent toegenomen tot 1-727 miljoen dollar, wat overeenkwam met 1,96 procent van het bruto nationaal pro- duikt. DEN HAAG. Tijdens hét overleg in het overlegorgaan voor de sprei ding van de centrale di rekt ie PTT hebben staatssekretaris mevr. Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) en Ko ning (binnenlandse zaken) gezegd dat uitgangspunt van de dL'skiissie slechts lean zijn dat de spreiding doorgang zal vinden. Aldus donder dag een persbericht van het ministe rie van verkeer én waterstaat. DEN HAAG. Nu het beraad in Brussel over een EEG-visserij beleid is vastgelopen zullen in Nederland in de maand februari tot nader or der dezelfde vangstbeperkingsrege ling voor tong en schol gelden als in januari. Dat wii zeggen dat men ervan uitgaat dat de vissers, net als in januari het geval was, een twaalfde deel mogen vangen van het jaarkontingent dat vorig jaar voor deze vissoorten gold. DEN HAAG. Frits Bom (33) wordt de opvolger van Johan van Minnen als Vara's ombudsman. Hij treedt per 1 mei in dienst van de VARA en zal vanaf 1 juni op het VAiRA- scherm verschijnen. Dit heeft Bom desgevraagd meegedeeld. AMSTERDAM. De hoofdstedelijke recherche heeft de Amsterdammers W. H. (26) en A. S. (36) aangehouden wegens een mislukte roofoverval, die op een giro-agentschap in de Willem de Zwijgerlaan in de hoofdstad werd gepleegd'. Een man bedreigde daarbij de agentsohaphouder met een pistool en eiste geld. DEN HAAG. De proef met de zo genaamde snelpost 'binnen een paar uur bezorgen van post en pakjes van de PTT is in Amsterdam en Den Haag1 rustig van start gaan. In Rot terdam waar de snelpost al een paar weken draait, neemt het aantal op drachten toe. DEN HAAG. Tijdens een vorige week gehouden landelijke aktie voor het inleveren van restanten be strijdingsmiddelen in aldn- en tuin bouw, 'is 'bij de honderd depots' in totaal 170.000 kilo ingeleverd. Het ging om middelen waarvan de toela ting vervallen is. DEN HAAG. Het Nederlandse Rok de Kruis stelt een VolkswagéhCbrh-- bibus ter beschikking van het Suri naamse Rode Kruis die deze wagen zal gebruiken voor de activiteiten van zijn bloedtransfusiedienst. De waarde van dit geschenk 'bedraagt ruim 27,000 gulden. De wagen is don derdag uit Amsterdam naar Para maribo verscheept, aldus het Rode Kruis in Den Haag. „Toreu" van Babel MOSKOU, 1-2. Aan de universi teit van Tartu in de Sowjetrepu- bHek Estland doceert een man die, schreef zondag hét dagblad „Kom- somolskaja Prawda", „alle Europese talen en de belangrijkste Aziatische en Afrikaanse talen beheerst". Deze man als een toren van Babel heet Pent Nurmekund en hij is ze ventig jaar. Nurmekund was eigenlijk een wonderkind want, aldus de Moskou- se krant, „als jongen leerde hij in twee maanden tijd vloeiend en ak- sentloos Deens Spreken. In dezelfde tijd maakte hij zich het Zweeds en de taal van de Far-Oer en de Eski- ZONDAG 5 FEBRUARI NED. I: In de laatste van een se rie van vijf Vespers vanuit de Her vormde kerk in Beets staat het the ma Het zout der aarde, het licht der wereld, centraal. De avonduitzen ding begint met een aflevering van All you need is love, want vanavond worden de Beatles eji de hunnen be handeld, die meer dan wie ook de zestiger jaren bepaald hebben. Te vens worden behandeld The Byrds, The Beach Boys, Donovan, The Ani mals en The Mamas en the Papas. Tocht naar het duister is de titel van een Engels televisiespel met Sir Laurence Olivier in de hoofdrol. Het stuk neemt de kijker nog geen et maal mee naar het gezin Tyrone, waarin voorkomen een vader die zijn akteertalent vergooid heeft, een vrouw die daardoor te veel medicij nen slikt, een zoon met te weinig ta lent en die daarom drinkt en ten slotte een zoon die journalist is en aan het eind van de warme zomer dag te horen krijgt dat hij aan tu berculose lijdt. Het spel is gedeelte- In de komende week zal de orga nist Dirk Jansz. Zwart naar Canada vertrekken, daar hij is uitgenodigd in dat land een serie concerten te geven. Het eerste concert zal plaats hebben in Calgary, waarna een drie tal keren geconcerteerd zal worden in verschillende kerken in Edmonton •Voorts staan op het programma de plaatsen Winnipeg, Vancouver, New Westminster (twee concerten), Clo- verdale, Chilliwack, Fergus, Toron to, Burlington, Halifax en andere steden. In New Westminster zal ook een grammofoonplaat gemaakt, worden met samenzang van psalmen en composities van de concertgever. De programma's van de te geven orgel concerten bestaan uit composities van Bach, Handel, Reger, Widor, Franck en Langlais, waarbij als Ne derlandse componisten genoemd moeten worden: Sweelinck. George Stam, Hendrik Andriessen, Jan Zwart ea. Half maart hoopt Dirk Jansz. Zwart weer naar Holland te rug te keren, daar hij op 16 maart a.s. moet spelen in de Sint Laurens- kerk te Rotterdam. Vóór zijn vertrek naar Canada zal hij op maandag 6 februari a.s. óók een orgelconcert geven in deze kerk, dat aanvangt om kwart over acht n.m. BRUINISSE. Dit zijn de trieste res tanten van de landbouwschuur c.an de Langeioeg te Bruinisse, die prooi werd van het vuur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7