Landbouwschap wil fiscale hulp aan jonge agrariërs GOEDE VOEDERPOSITIE EN GUNSTIGE KRACHTVOERPRIJZEN VEEHOUDERIJ Winst voor dames van Mevo tegen koploopster Kangoeroes Pleidooi bij overheid Orgelconcert te Rotterdam Gewapende overval J. M. van Heijst in Z.L.M.-vergadering' DEN HAAG, 1-2. Het Landbouwschap gaal bij de overheid pleiten voor een vijftal maatregelen oni de problemen van jonge agrariërs voor, tijdens en na de oyerneming van een bedrijf te verlichten. In de woens dag gehouden bestuursvergadering van het schap in Den Haag is hiertoe besloten. Iedere belastingplichtige tussen 18 van zou een derde naar agrarische en 30 jaar, zo meent het schap, zou en twee derde naar andere jongeren maximaal f 7.500 per jaar moeten gaan. kunnen storten op een vestigingsre kening. Dat geld zou in eerste in- v» i stantie vrg moeten zijn van belas- x 3('htÓVerCCllkölllSt ting- en premieheffing en geblok keerd moeten worden tot de betrok- Verdei- achl het schap het van kene een bedryf overneemt. groot belang, dat de agrarische be- drijfsopvolger het recht krijgt, on- Daarna zou het moeten dienen als roerende activa over te nemen tegen begin van de oudedagsreserve van waarde die ze hebben in ver- de jonge zelfstandige, zodat de fis- pachte toestand. Dat zou te bereiken cale afrekening pas hoeft te komen 7jjn ais e rechter de bevoegdheid als hij zijn bedrijfsuitoefening beëin- krijgt, een pachtovereenkomst tus- digt. In de regeling zouden waarbor- sen de erfgenaam-bedrijf sop volger gen moeten worden ingebouwd tegen en andere erfgenamen op te leg- oneigenlijk gebruik (tijdelijk schijn- gerit het zou ook kunnen door een vestigingen om fiscaal voordeel te wijziging van het in het burgerlijk behalen). Lukt dat, dan zou de re- wetboek neergelegde erfrecht. geling volgens schatting van het landbouwschap de schatkist 75 100 miljoen per jaar gaan kosten. Daar- Stille reserves" j Oude zaden ontkiemen TOKIO, 2-2. In een proef- j station voor de tuinbouiv in f de Japanse provincie Goemna f op 150 kilometer ten noorden 11 f van Tokio zijn zeventien 1 eeuwen oude zaden ontkiemd. 1 Er zijn loten van tussen de 8 1 f en 20 cm lengte uit ontspro- 1 ten1 f De zaden van een onbekend 1 gelvas waren in juni van het 1 f vorig jaar gevonden, onder de 1 f grond gestopt met antiefce 1 f voorwerpen. Deskundigen f hebben vastgesteld dat ze da- i teren uit de derde eeuw na f t Christus. f KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Het CDA-kamerlid P. Van Zeil, de FNV en CLAT-Neder- tand hebben er bij minister dr. Chr. A. van der Klaauw van buitenlandse zaken op aangedrongen officieel te protesteren tegen de arrestatie van 21 vakbondsleiders in Paraguay. ARNHEM. Twee bedrijven van BNKA (onderdeel van AKZO) kam pen. met ernstige problemen bij de prod-uktie van nylon textielgarens. Het zal niet mogelijk zijn om maat regelen uit de weg te gaan. De situ atie in deze sector blijft ernstig ver liesgevend, aldus een woordvoerder van ENKA. DEN HAAG. In een gesprek met de Indonesische ambassadeur in Ne derland, luitenant-generaal Sutopo Yuwono, heeft minister drs. J. de Koning voor ontwikkelingssamen werking laten blijken dat schending van de mensenrechten in zijn land gevolgen kan hebben voor de ont wikkelingshulp. Per 1 januari zijn er in ons land 638 aanvragen ingediend voor de niet levering van melk en 38 aan vragen voor de omschakelingsrege ling. Bü beide soorten regelingen zo als die- nu zijn aangevraagd gaat het om ongeveer 10.500 koeien. Van deze aanvragers kwamen er 15 uit Zee land met 261 koeien en 147 uit Bra bant met 2079 koeien. Zoals het or nu uitziet denkt dc Europese kommissie straks tc kunnen melden dat er ongeveer 20.000 aan vragen zullen zijn goedgekeurd met ongeveer 200.000 koelen. Dc beide re gelingen zouden per eind maart af lopen. Het is nog afwachten of er een verlenging inzit. Wel is het zo dat de belangstelling voor deze rege lingen tegenvalt. Dc verwachting was dat het aantal melkkoeien via deze maatregelen met 1.3 miljoen zou afnemen. Voorts zou, volgens hel land bouwschap, de fiscus ermee akkoord moeten gaan dat „stille reserves" (verschillen tussen boekwaarde en economische waarde van gebouwen en inventaris) worden doorgescho ven van vader naar zoon-opvolger. Er ontstaan dan groter mogelijkhe den om fiscale claims naar de toe komst te verleggen, wat in bepaal de gevallen voordelig kan zijn voor de betrokkene. Uitvoerig van dat idee in de landbouw alleen zou de schatkist een half miljoen per jaar kosten, aldus de berekening van het Landbouwschap. Inventaris-aftrek of investerings premie zou volgens het schap algemeen toepasbaar moeten wor den gemaakt op de overneming van activa van familieleden. De wetge ver, bevreesd voor schijntransacties, wil daar nu slechts bij zelden toege paste uitzondering wat van weten. Een waarborg tegen oneigenlijk ge bruik moet er volgens het schap ook wel komen bij deze voorziening, waar de agrarische jongeren tussen de vier en tien miljoen gulden per jaar baat bij zouden kunnen hebben. Belastingaftrek Het landbouwschap denkt tenslot te, in navolging van de „Kommissie jonge agrariër" die het. enkele jaren geleden instelde, aan een extra-be- lastingaftrek voor jonge zelfstandi gen, boven de voor ieder geldende belastingvrije som en de voor alle zelfstandigen geldende zelfstandi genaftrek. Die extra-aftrek zou gelijk moe ten zijn aan de belastingvrije som, op het ogenblik 5.270 gulden per jaar, en gedurende de eerste zes jaar DEN HAAG. De gemengde Zuid- moluks-Néderlandse commissie van overleg zal volgende week een door haar opgesteld rapport uitbrengen over de ronde-'tafelkonferentie van 1949. In het toen bereikte akkoord droeg Nederland de soevereiniteit van Nederlands-Indië over aan de republiek der Verenigde Staten van Indonesië. Kenrings tarieven Over dc nieuwe keuringstarieven zei de heer v. Heijst dat die nu dras tisch zijn verhoogd. Speciaal de kleine slager heeft daarmee te ma ken omdat men een staffeling heeft ingebouwd. Voor de eerste 45 dieren gaat het f 45,per dier kosten; wanneer er meer dan 25.000 worden gesladht ligt het tarief op f 3,80. Voor het keuren buiten slachtplaatsen b.v. huisslachtingen, komt er nog eens f 25.extra bij voor zgn. voorrij- kosten. Voor een rund moet dan nog f 5,en voor een varken f 0.65 ex tra worden- betaald. Dit oni de ver liezen van de gemeenten te helpen compenseren die zij Jijden door de afschaffing van het zgn. artikel 8. Door 'het vaststellen van die staf feling wordt het voor de kleine sla ger een kostbare zaak cm zelf te slachten. Dat is jammer want juist die slager was vaak bereid voor een van de bedrijfsuitoefening toegepast moeten worden. Motief: de begin nende ondernemer moet zijn ar beidsplaats nog opbouwen en heeft daarom recht op een extra fiscale steun in de rug. Na zes jaar zou uit voering van deze gedachte de schat kist 14 tot 18 miljoen gulden per jaar kosten voor de agrarische sec tor en 40 tot 55 miljoen voor alle zelfstandige jongeren samen Voorrang De voorstellen moeten volgens het landbouwschap voorrang krijgen, ai heeft het ten behoeve van de jon geren nog wel meer maatregelen op zijn verlanglijstje staan en al vindt het dat ook een aantal algemene be leidsombuigingen, zoals beteugeling van de grondprijsstijging, van grote betekenis kan zijn voor de jonge agrariër. AMSTERDAM. Sinds de introduc tie in 1948 van de Solex in Neder land - het eerste rijwiel met hulp motor - kijn er in ons lartd in dertig jaar tijd vijf miljoen, nieuwe brom fietsen verkocht, aldus een bereke ning van de RAI in Amsterdam. DEN HAAG. Staatssecretaris Haars van justitie heeft donderdag avond de Tweede Kamer dringend ontraden Philip Agee alsnog de mo gelijkheid te verlenen in beróep te gaan bij de Raad van State om op die manier een verblijfsvergunning te krijgen. UTRECHT. Het aantal personeels leden bij de Nederlandse vestigingen van VMF-Slork is in 1977 met on geveer 1500 verminderd en dit jaar zal binnen het concern waarschijn lijk ongeveer eenzelfde aantal ar beidsplaatsen verdwijnen, ALMELO. De direktie van één van de drie vestigingen van Philips in Almelo gaat het aantalpersoneels leden terugbrengen van 320 naar 250. in het bedrijf, waar Philips-machines voor eigen gebruik fabriceert, zou, er een overkapaciteit aan personeel zijn, dié door de direktie struklureel wordt genoemd. DEN HAAG. ïr. Henk Vredeling, in de Europese Commissie belast niet sociale zaken en werkgelegenheid, heeft er donderdag in Dén Haag bij de Nederlandse regering op aange drongen, snel concrete voorstellen te doen voor hulp aan de in moeilijk heden verkerende Hoogovens. DEN HAAG. Voordat verrijkt ura nium aan Brazilië mag worden gele verd, moet een overeenkomst worden gesloten over de opslag en het gc- regeringspartijen uitgesproken in een bruik van plutonium. Dat hebben de motie tijdens het Ureneo-debat in de Tweede Kamer. Door ziekte van de organist Jan Jongepier zal Dirk Jansz. Zwart op maandag 6 februari a.s. het orgel concert geven dat die avond zal plaats hebben in de Grote of Sint Laurenskerk te Rotterdam. Het programma bestaat nu uit. werken van Sweelinck, (te spelen op het transpetorgel), en op het hoofd orgel, komposities van Bach, Reger, Widor (Toccata), Langlais (Suite brève), Andriessen, Jan Zwart en de concertgever. (20.15). extra goed rund een speciale prijs te 'betalen. Nu zal hij veel meer ge neigd rijn om het vlees via de' gros- sierderij te betrekken. Melkaanvoer De melkaanvoer ligt tussen de 5 a 10 °/o hoger dan vorig jaar, maar toen hadden we nog te maken met de problemen van het extreme droge jaar. Een goede vergelijking is ei genlijk niet mogelijk. Ten aanzien van dc reorganisatie plannen bij de Gezondheidsdienst voor Dieren voor zover Zeeland daarmee te maken heeft zei de heer v. Heijst dat samenwerking tussen de vier westelijke provincies de moge lijkheid schept om de aanwezige deskundigheid ten volle te benutten. Wel moet daarbij voorop staan dat de dependance Goes goed blijft funk- tioneren. Naar aanleiding, van het overzicht van de heer Van Heijst kreeg de veehouderijkommissïe van dc ZLM het verzoek om de problematiek rondom de fusieplannen van de Ge zondheidsdiensten voor Dieren in Zeeland, de Hollanden en Utrecht nog eens cp een rij te zetten omdat op een onlangs gehouden vergade ring van de Gezondheidsdienst in Zeeland gebleken is dat daarover bij de veehouders nog veel vragen bleven. De ZLMJveehouderijkommis- sie zal een en ander in zijn verga dering van 16 februari a.s. bespre ken. V GOUDA, 2-2. Bij een gewapende overval op een postagentschap in Gouda is vzijdagochtend ongeveer f, 6.000 buit gemaakt. 'Twee mannen met bivakmutsen óp kwamen met geweren hét post kantoortje binnen én vroegen onder bedreiging van dé vuurwapens, dê loketbediende om geld. Op dat mo ment waren twee klanten in het agentschap. Beide mannen verdwe nen daarna mét het geld in een grij ze auto, die voor bót kantoortje voor hén klaar stond. In de wagen zat nog eèn derde man. De daders zijn spoorloos. Flitsen uit het buitenland CAIRO. Zonder tastbaar resultaat is de tweede ronde van de Egyptisch- Israëlische militaire onderhandelin gen in Cairo geëindigd. De Israëli sche delegatieleider, minister van de fensie Ezer Weizman, vloog donder dag terug naar Tel Aviv. In het ge meenschappelijk communiqué dat aan bet einde van de tweede ronde werd uitgegeven werd geen datum voor de hervatting van het overleg genoemd. MANAGUA. De nationale staking tegen de uiterst reaktionaire presi dent Anastasio Somoza in Nicaragua neemt steeds grotere vormen aan. Donderdag zyn de vrachtwagen chauffeurs in staking gegaan. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oud-Beijerland: H. Jongerden, Veenendaal; .te Leer dam: W. L. van der Geer, Heuke- lom. Aangenomen naar Oldehove en Niehove (toez.): D. van Veen, kand., Groningen. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: G. van Leijen, Harderwijker- weg 9, Nunspeet (beroepbaar); C. van der Sluis, Pr. Margrietweg 11, Houten (beroepbaar); J. A. Wouden berg, Duivenkamp 334. Maarssen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Middelburg: S. van der Veen, Krimpen aan dc ÏJssel; te Rottcrdam-Charlois: dr. J. Vlanr- dingerbroek, Leeuwarden-West. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Slavenisse: J. van Prooijcn. Rhcnen. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 2-2. Aanvoer 285 stuks. Prijzen per stuk: j.ira- paarden f 1750-f 3400: vol jarige f 1475-f 2200: 2'''•-jarige (trekpaard) f 1700-f 2175; 2'y2-jarigc. luxe (merries) f 1625- f 2325; 2' Harige, luxe (hengsten) f 1600-f 2100; l"Harige, luxe (mer ries) f 1175-f 1700; l'/s-jarige, luxe (hengsten) f 1025-f 1325: V/s-jarige (trekpaard) f 1350-f 1650; veulens, luxe (merries) f 850-f 1450: veulens, luxe (hengsten) f 650-f 850; hitten f 750-f 1150; Shetlandse ponnies (ruins) f 175-f 300; Shetlandse pon- nies (merries) f 250-f 600. Prijzen per kg: Jonge slachtpaar- den f 4,75-f 5,40; oude slachtpaarden f 4,55-f 5,35. De handel was iets williger. De Eierveilingen BARNEVELD, 2-2. Coöp. Veluwse Eierveiling: Aanvoer 5.837.600 stuks (volgens véilinglijst1.870.920- stuks). Stemmingvlot. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram f 9,88-f 10,61; 55-56 gram f 11,66—f 12,86; 60-61 gram.f 12,23- f 13,07; 65-66 gram f 13,38-f 14,27. Eierveiling: Aanvoer 1.916.315 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram f 10,21-f 11,10; 56-57 gram f 11,57-f 12,20; 61-62 gram f 12,30-f 12,93; 66-67 gram f 13,51- f 14,19. Eiermarkt: Aanvoer ca. 1.400.000 stuks. Handel: redelijk. Eieren van 48-54 gram f 10,80- f 13,00 per 100 stuks, kg-prijs f 2,25- f 2,41; 57-61 gram f 13,50-f 13,75 per 100 stutó, kg-prijs f 2,37-f 2,25; eie ren van 64-67 gram f 14,00-f 14,50 per 100 stuks, kg-prijs f 2,19-f 2,16. SCHEEPVAART Acila, 2.-2 van Panama kanaal naar Yokohama Acteon, 1-2 t.a. Dubai Aludra, 1-2 van Hamburg naar Rot terdam Mercurius, 2-2 te Richmond Zaterdag jl. speelden de MEVO I- dames te Brielle een uitwedstrijd te gen Kangoeroes II uit Oostvoorne. In de thuiswedstrijd tegen dit team was een duidelijke 0-3 nederlaag ge leden, alle reden dus om deze uit wedstrijd pessimistisch tegemoet te zien. Wat uit kon worden verwacht werd toch werkelijkheid. MEVO won deze wedstrijd op fraaie wijze met 1-3. Na de week daarvoor ook al van Sparta'VCG te hebben gewonnen, stijgt. MEVO weer een plaats op de ranglijst, waardoor perspectieven op een goede klassering zeer duidelijk aanwezig zijn en blijven. In de wedstrijd tegen Kangoroes van afgelopen zaterdag waren er voor MEVO in het geheel geen pro blemen in de eerste en tweede set. Tegenstandster Kangoeroes probeer de wel - zoveel als dat mogelijk was - MEVO klein te krijgen met con structief aanvals-spel, maar of het goed gesloten blok van MEVO-kant of te zachte smashes van Kangoe roes-zijde zorgden ervoor, dat van die voornemens van Kangoeroes maar weinig terecht kwam. Integen deel - na een aanvankelijke 3-0 ach terstand in de eerste set - werd via 4-6, 5-12 deze eerste set met 7-15 door MEVO gewonnen. Door deze morele ruggesteun speelde MEVO een zeer goede tweede set. Kangoe- VQLLEZELE. Sinds een paar maanden worden in Vlaanderen óp- namen gemaakt voor een door de BRT/AVRO te produceren televisie serie .Marie Speermalie" (Tessie Moerenhout) naar de roman van Herman Teirlinck. ROTTERDAM. De Rotterdamse ex-hcofdinspekteur van politie Bóu- we Kalma eist van burgemeester Van der Louw een vergoeding van ten minste zestigduizend gulden wegens geledén inmmateriële schade; SPORT HANDBAL Klein programma Zondag wordt er i.v.m. karnaval een betrekkelijk klein handbalpro gramma afgewerkt. De dames spelen in Vlissingen te gen een van de betere ploegen in de afd. Ie klasse nl. Marathon. Maar wordt Marathon niet onderschat dan zullen de Zierikzeese dames zeker de winst mee naar huis nemen. Heren 2 speelt ook in Vlissingen tegen het sterke Zeeland Sport I. Winst zou een verrassing zijn. De jongens adsp. zijn kansloos tegen het zeer sterke Walcheren. Programma 5-2-1978 in Vlissin gen: 13.10 uur J. A. Walcheren-DS; 14.00 uur D 1 Marathon-DS; 15.00 uur H2 Zeeland Sport I-DS II. Heren 1 is vrij. roes was duidelijk verrast en tege lijkertijd aangeslagen door ME.VO's kunnen. Zeer geconcentreerd werd door MEVO deze tweede set met 415 gewonnen. Ommekeer In de derde set was er een omme keer te zien. voor MEVO jammer ge noeg in ongunstige zin. Niet het spel peil zakte, maar tegenstandster Kangoeroes begon in deze zeer goed. Ondanks de vele service-wisselin gen, die het spel alleen maar aan trekkelijker maakte voor de toe schouwers, kon MEVO niet tot sco ren komen. Dit leidde dan ook tot een 15-6 set verlies. De vierde set was niet dc meest aantrekkelijke, maar wel de span nendste. Na een aanvankelijk 2-7 voorsprong te hebben opgebouwd moest MEVO Kangoeroes zich toch nog naast zich dulden (7-7) en zélfs voorbij laten gaan. Op een gegeven ogenblik was do stand 12-8 in het voordeel van Kangoeroes. Na een tweede time-out van MEVO-zijdc werd de stand door MEVO weer om gebogen in oen 12-14 voorsprong. Een zeer slordige slotfase bracht MEVO het 15e setpunt en daardoor via 12-15 eindstand in de vierde set een 1-3 overwinning. Een prestatie, die er zeer zeker zijn mag! GOES, 31-1. In de veehouderij scktor is de voederposi tie goed en de prijzen van het krachtvoer zijn gunstig, hetgeen ertoe bijdraagt dat de vraag naar melk en kalfkoeien goed blijft. De prijzen zijn goed evenals die van het jongvee en ander gebruiksvee inklusief nuch tere kalveren, aldus de heer J. M. v. Heijst in zijn vee houderijoverzicht tijdens de hoofdbestuursvergade- ring van de ZLM. v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5