C. O. J. Hendrikse neemt afscheid van „Bij en vereniging" Overzicht van bijzondere werken in aanbiedingsbrief TE WEINIG BEGELEIDING VOOR BESTUREN VAN PEUTERSPEELZALEN Op Schouwen-Duiveland Initialen zijn voldoende In gemeente Dili vel and NIEUWERKERK, 3-2. B. en w. van de gemeente Duiveland geven in hun aanbiedingsbrief by de gemeentebe groting een opsomming van alle bij zondere werken die gereed gekomen zijn of die nog worden uitgevoerd. Dat zijn: restauratie van de ko renmolen te Nieuwerkerk; verbouw en uitbreiding van het voormalig N.H. verenigingsgebouw tot „Dorps huis" te Oosterland; verbouwen van de voormalige Conferentiezaal tot „Voorkerk" te Oosterland. Plannen dienst gemeentewerken: uitbreiding van de Chr. Lagere school te Oos terland met één lokaal; aanleg van een zwemslciger te Sirjansland: verbreding en verbetering van de Baalpapenweg te Ouwerkerk; riole- ringsstruktuurplan van Witteveen en Bos; aanleg sportveldenkomplex te Nieuwerkerk; vernieuwen van de toren te Sirjansland; verbetering en verbreding gedeelte Bredeweg te Sirjansland; aanleg tennisbaan te Nieuwerkerk en de aanleg van pers leidingen van Ouwerkerk en Sir jansland naar de Centrale Rioolwa- comina L. Dekker, d. van J. A. Dek ker en J. Snijders (Kerkwerve). SCHARENDIJKE Zangavond Heden (vrijdag)avond wordt in de hervormde kerk te Scharendijke in samenwerking met de bijbelkiosk- vereniging een zangavond gehouden. De bijdrage in de kosten via de kol- le'kle en in het werk van de bij bel- kioskvereniging door opgave als lid is vrijblijvend. De bekende zanger Jaap Jan Hunze zingt op deze avond enkele oude en nieuwe liederen. Me dewerking verlenen verder de Chr. gemengde Zangvereniging „Sursum Corda" o.l.v. J. A. C. Schouls, de kin deren van de Chr. Jfa'fr. School, orga nist Henk Leendertse en trompettist Jan Terpstra. Het thema van deze avond is' „Com nu met Sangh" OUWERKERK Ophalen oud papiet Zaterdag 4 februari zal SVOWK weer oud papier ophalen. Gebun deld gereed zetten wordt op prijs gesteld. BRUINISSE Kollekte Kinderzorg Over het laatste kwartaal van 1977 werd voor kinderzorg een be drag van f 384,87 bij elkaar gekol- lekteerd. De volgende kollektantjes hebben dit bedrag bijeen gekollek- teerd: Diana van Gilst f 25,68; Piete- ko de Koning f 27,41; Ineke de Ko ning f 55,12; Ellen Schilperoort f 18,25; Fenny Ottens f 33,50; Ans Plug f 22,90; Cora de Ronde f 21,70; Janneke Kik f 34,65; Jeannette Schraver f 12,80; Mieke Okkerse f 63,14; Anneke Okkerse f 40,00, Margaret de Korte f 12,47; Nina Ju- melet f 17,25. Herkeuring maten en gewichten Voor inwoners van Bruinisse zal een herkeuring van maten, gewich ten en meetwerktuigen plaats vin den in de gemeente Nieuwerkerk op maandag 13 maart van 11 tot 12 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. terzuivering te Bruinisse, door het waterschap Schouwen-Duiveland. In voorbereiding zijn: de bouw van een kleedlokaal voor het sport veld te Ouwerkerk; riolering en be strating voor bedrijfsterreinen ie Oosterland; bouw kleedlokaal voor sportveld te Nieuwerkerk; Renova tieplan en uitbreiding Openbare la gere school te Nieuwerkerk; riole ring van de Zandweg nabij de cam pings te Sirjansland en verbetering Sportweg te Sirjansland. Verder: verbetering brandweergarage te Oosterland en aanleg van het .sport veldenkomplex te Oosterland dooi de Grontmij. Verder doei het kolle ge nog mededelingen over een aan tal andere zaken. Onderwys Als opvolgers van de heer Dekker en mej. De Glopper zijn aan de Openbare Lagere school te Nieu werkerk benoemd: mej. C. E. van Iwaarden en de heer H. E. F. Frie- sen. Het personeel van de O.L. school te Sirjansland is uitgebreid met een tweede leerkracht, nl. mej. S. Bruijning. Met ingang van 14 ok tober 1977 is opnieuw een noodlo- kaal van de O.L. School te Nieuwer kerk in gebruik genomen. De voor bereiding van deze school is gevor derd. De bouw van het vijfde lokaal aan de Chr. school te Oosterland is reeds begonnen. Het gemiddeld aan tal leerlingen van de scholen in de gemeente, is als volgt: Nieuwerkerk: bijz. kleuterschool 87; O.L. school 132; bijz. lagere school 95. Totaal 314 leerlingen. Oosterland: Openbare kleuterschool 48; bijz. kleuterschool 47; O.L. school 141; bijz. school 143. Totaal 379 leerlingen. Ouwerkerk: Open bare kleuterschool 15; O.L. school 41. Totaal 56. Sirjansland: O.L. school 24 leerlingen. Rekreatie In 1977 waren weer 5 kampeerex- ploitatievér gunningen van kracht, en de totale bezettingsgraad bedroeg 650. Er werden tien boerenerfver gunningen afgegeven, die gelegen heid gaven tot 53 standplaatsen. Door 47 kampeerders werd gebruik gemaakt hiervan. Verkeer Ook in het afgelopen jaar zijn door de raad enige verkeersmaatre gelen genomen. Te Nieuwerkerk werd aan de westzijde van het ge deelte van de wethouder van Klin- kenstraat, tussen de Burgem. van Eetenstraat en de Dolfijnstraat, een parkeerverbod ingesteld. Tevens is door de raad een gedèelte van de Dolfijnstraat aangewezen als woon erf. Voor het -dorp Sirjansland zijn eveneens een tweetal verkeersmaat regelen genomen. Besloten werd om het links afslaan van de Korte Post- straat naar de Lage weg te verbie den. Ditzelfde werd ook besloten met betrekking tot het rechts af slaan van de Dorpsstraat naar de Lage weg. Tevens is in de Lage weg het parkeerverbod uitgebreid, waar door het thans aan beide zijden van deze weg verboden is te parkeren, en een vlotte doorstroming van het verkeer is gewaarborgd. Sociale zaken In de loop van 1977 heeft de raad het belangrijke besluit genomen om toe te treden tot de „Intergemeente lijke Sociale Dienst voor Schouwen- Duiveland en St. Philipsland". Deze dienst is per 1 januari 1978 in wer king getreden, en verwacht wordt dat deze dienst ieder jaar de raad een verslag zal doen toekomen. ZIERIKZEE, 3-2. Het ontbreekt (le besturen van peu terspeelzalen op Schouwen-Duiveland aan begelei ding. Van de acht peuterspeelzalen, die hebben meege daan aan een enquête van de Provinciale Werkgroep Kindercentra Zeeland, krijgen slechts in twee peuter speelzalen, de leidsters of besturen een of andere vorm van begeleiding. De peuterspeelzaal in Zierikzcc. zo blykt uit de resultaten van het onderzoek dal werd gehouden door het provinciaal opbouworgaan stich ting Zeeland, heeft het vragenformu lier niet teruggestuurd. In totaal deden 75 van de 88 peu terspeelzalen in Zeeland mee aan de enquête. Een van de konklusies van onderzoeker, drs. J. A. M. Schouten is, dat de begcleidingssituatie op uit voerend en bestuurlijk vlak vooral op Schouwen-Duiveland, het platteland van Walcheren en Reimerswaal in verhouding tot andere regio's weinig rooskleurig is. Hij konkludeert ver der, dat de besturen hel rnecsl be hoefte hebben aan begeleiding op financieel en organisatorisch vlak en dat de leidsters het hardst een peda goog en psycholoog kunnen gebrui ken. Behoef le „De peuterspeelzaalleidsters blijkbaar meer georiënteerd op dc toekomstige „onderwijssituatie van het kind dan op de thuissituatie", al dus drs. Schouten, „aangezien aan de disciplines, die de relatie school (of peuterspeelzaal) - ouderlijk huis normaliter zou moeten onderhouden, minder behoefte bestaat dan aan de disciplines die ook bij de onderwijs situatie zo van belang zijn". Dc leidsters, zo haalt hij verder uit het onderzoek, hebben meer wensen ten aanzien van deskundig heidsbevordering, dan dc besturen. Dc besturen van peuterspeelzalen blijken hun taak niet louter als hel „besturen" van de speelzaal te zien. maar geven de indruk zich ook bij het inhoudelijke van het werk be trokken te voelen. Het bestuur van hel provinciaal opbouworgaan van dc stichting Zee land zal op vTijdag 17 februari de uitslag van het onderzoek gaan be spreken. plaatst tussen de kweekbloemetjes in de Westhoek, dit ter kompensatie van do sterk geslonken vruchtbloe soms in do boomgaarden". Gymnastiek Herinneringen in overvloed heeft de heer Hendrikse ook aan de gym nastiek. Oprichter was hij van zowel „Rust Roest", als het toenmalige „Olympia", beide lange tijd geweldig aktieve en levenskrachtige vereni gingen en „Rust Roest" nog. Toen beide nog het gymnastiek- leven bepaalden, was Zierikzee tóch anders. Het was feitelijk één grote familie en veel van de vooroorlogse gezelligheid is teloor gegaan", over weegt „C.O.J.", die alweer stapels plakboeken tevoorschijn heeft ge haald, o.m. van talrijke reizen naar allerlei Europese landen en Israël. Hij houdt tijdens zo'n reis nauwkeu rig aantekening van alle belevenis sen, maar daarbij blijft het niet. Hij noteert ook allerlei bijzonder heden over land en volk, met uiter aard - het bloed kruipt waar het niet gaan kan - typische merkwaardig heden over land- en tuinbouw". Illustraties van en bij al die schrijfsels zijn er ook en die bestaan dan uit tekeningen van de schrijver. Dat blijkt een andere hobby, waar van ook de bijen vereniging profi teerde. Alle propagandamateriaal weid door hem getekend en geschil derd. „Duizendpoot" Met respekt gezegd, de heer Hen drikse is een soort „duizendpoot". Een" boeiend mens, die terug ziet op een tot aan. de rand gevuld verleden en die met een antieke, deugd doen de degelijkheid, al zijn ervaringen, ook zijn professionele, heeft geno teerd, vastgelegd, beschreven, ge rangschikt, in mappen geborgen, ge ïnventariseerd, en het staat wel vast dat bij zó'n man, in een gesprek van enkele uren, niet alles boven water komt. Het zou teveel worden, maar vast staat wel - om bij de gebeurte nis van de dag te blijven - de bijen houders zullen hem uitbundig dan ken en altijd een bijzondere plaats inruimen voor deze Schouwen-Dui- velandse boningman van het eerste 'uur. ZIERIKZEE, 2-2. Er zijn weinig mensen wier ini tialen voldoende zijn voor algehele herkenning door het pu bliek. De heer C. O. J. Hendrikse (81) - markante fi guur in het Zierikzeese leven is één van hen. Althans dé middengeneratie heeft voldoende aan de letters ..C. O.J." 0111 te weten wie. wat eu waar. De beer. Hendrikse komt fvrijtUiiï) in het tjfftuws door. zijn ar- scheid van hét bestuur van de Aftdeling Schomv^-Duivélattd van de;>7ereni- ging ter bévordering van de Bijenteelt in Nederland. -Niet imndér dan 51 jaar heeft hij zich.bézigr gehouden, met deze zoete kompörtent.vanihct; pluri forme verenigingsleven. Hy was - om het maar mèteeti te verklappen -.in 1923 de oprichter van de Vereniging (toen nog fraai mei twee „e" 's), „Bijen teelt". Dé' heer C. O; J. Hendrikse:'aan zijn overvol' bureau. (Foto: ZierikZeeschë Nieuwsbode) mulerèn en 'het nut. van "bijénho.udeh -.tén faveure' „van devtüinjSöüWf - 'P9~ •BPfatir,'te'Jijtóken. Deze - Vooral dn de .Westhoekvl.i'met zich toenontwikekfdefiriufteclt; waaryooif-déójhstandjlghedêiiid dié %pqjarén al^rgunsti'g^twaf én. v; /Déheer ,'Hehdrikse::. ^ï'angev tijg Whs-'de bijèzihqiföérij/ r'hö'rfi-pg) /.een! \opmérkelijlc ...yaii;off ioi'élé i-SjcJe ^gjeprppégeerdé' 'zaak, Jrha'afvJ&tejr kwam' daar eéh stevige -kentérihgih. Merkwaardig dat thans Wagenitfgén (Landbouwhogeschool) weer terug kómt op de honing". f U- hebt al' heel wat opgeschreven', maai'ér moét wel bij dat ik ai Üai verenigingswerk, alleen '"hiaar c: héb kunnen doen door samenwerking, eja goede-verstandhouding met'" de 'm'eri- 'sen- in een sfëér Van vViëhdSc.hajp» •zegt dé'heer Hendrikse,. want "hij 'is duidelijk bang dat hem. 'teve;èl- lóf Wordt itbegpzwaaidi.J Vereniging van Oud-leerlingen „C-O.J." oprichter van de Turn- bouwvereniging Schouwen-Duive land en de Tuinboinvwinlerkursus, dekt ook ten volle de Vereniging van Oud-leerJingen (opgericht in janua ri 1923), een aktieve organisatie, die de vinger hield en houdt bij de pols van de gevarieerde en steeds interes- B VR GH HAAMSTEDE Een (Zeeuwse) door de heer Hendrikse ontivorpen affiche, dat de aandacht vestigt op de bloemenhoning. Uit die vereniging is later de Schouwen-Duivelandise afdeling ontstaan, nog altijd aktief en uiter aard - net als toen - op zoek naar de honing voor de bijtjes. „C.O.J." is trouwens promotor ge weest van talrijke verenigingen, die diep geworteld waren of zijn in de Zierikzeese samenleving. Van in totaal acht verenigingen - waarvan écn Goese - was hij de grondlegger en het begon al in de zomer van 1910, toen de stedelijke fietsklub „Eendracht Maakt Macht" werd geboren, de peddelende en ont spannende taak waarvan drie jaar later werd overgenomen door de Ry- wielklub „Juliana". De klubs waren typisch voor een tijdperk, waarin het mechanisch vervoerswezen. tot ontwikkeling kwam. Dokumentatie- materiaal Er is nog een oude foto uit die be gintijd van de fietserij. „De namen ken ik allemaal nog, maar helaas zijn alle personen op die foto over leden", zegt de heer Hendrikse even peinzend, nadat hij uit kasten en la den stapels dokumentatiemateriaal tc voorschijn heeft gehaald. „Ik heb eerv leven lang alles ver zameld, gerangschikt, bewaard en opgeslagen en het enig probleem daarbij is wal eens de jaarlijkse schoonmaak geweest". Inderdaad zijn werkkamer in het pand Kraan plein 22, puilt uit van wat hier kort heidshalve zij aangeduid als „de spullen", met veel liefde bijeen ge bracht in een leven boordevol par- tikuliere- en verenigingsaktiviteiten, die achteraf alleen maar de vraag oproepen: „hce kan eens mens het allemaal aangesjouwd krijgen". santé ontwikkelingen in de tuin bouw. 50 jaar was hij bij dit werk betrokken en in het verlengde van zijn opleiding aan de R.M.L.T.S. (Rijks Middelbare Land- en Tuin bouwschool) te Goes, lag zijn sekre- tariaatswerk (ook alweer vijftig jaar) van de Ver. v. Oud-leerlingen van die school. Hetzelfde geldt voor de - al genoemde - Ver. v. Oud leerlingen Tuinb ou wwfnterkursus Een werkzame periode van ongeveer 42 jaar mondde uit in een erelid maatschap. De bijen Terug echter naar de bijen, waar het thans exakter om gaat. Exkur- si es, tentoonstellingen, propaganda in woord en geschrift, dat waren de instrumenten om de bijenteelt te sti- Een ouwetjeuit het archief; beeld van een „Bij env er eenifjing"-ten toonstelling te Zierikzee in 1926. In het midden de 'oprichter „C.Ó.J.". Sproeierij De tuinbouw in de twintiger jaren daar willen we nog wel wat van we ten, want de intensieve sproeierij blijkt in die tijd begonnen. „Dat was in die begintijd voornamelijk „Bordeauxe pap" zegt hij „en ook voor mij was het nieuw, want tijdens dé opleiding aan de landbouwschool, verwachtte de Ieraar nog uitsluitend heil van het beka'lken van de boom stammen. Inderdaad bleken bespuï- tingen nuttig te zijn, maar niemand kon toen vermoeden hoe sterk het later allemaal uit de hand zou lo pen". De heer Hendrikse gelooft thans heel sterk in de absolute noodzaak van afremmen van bespuitingen. „Er is hier en daar wel een kente ring, maar over het algemeen wordt er nog veel gespoten. Het zou een goede zaak zijn, als de landbouwers tijdig hun spuitbedoelingen zouden doorgeven, want heel wat bijen sneuvelen en er gaan ook veel plant jes en bloemen dood, die voor dé ho ning noodzakelijk zijn". „Twee schoven" „Ach ja", zo gemakkelijk gaal het niet altijd in de landbouWsfeer. Ik herinner me nog hoe moeilijk het is geweest de landbouw te wennen aan „twee schoven" in plaats van drie. Elders was dat toen al gebruikelijk. Toch weer terug op de bijen zegt hij: „nu komen we bijen tekort, al worden er thans ook wel kasten ge- Sfrafeest A«s.\ zaterdag wordt-in Haamstede en Burgh. hét jaarlijkse Strêfe.ëst géyièrd. Des middags, omstreeks 12.45' uur vertrekken dé. paarden vanaf da parkeerplaats, .voor, hotel j.Hét -igroté zwijn" via de. Hogeweg haafhét -strand..' Aldaarworden.en kele kilometers over liet str.and ge galoppeerd- én' natuurlij k, gaan de paarden even te - water. /Na terug komst langs-de-,opritbij „De >Pünt" het. .bèzöèk"; aan hórejea-zaken in Westénschóuwen en dandoor de BurghVe, poldër'- over 'de Meeldijk naar -Burgh:. .Te ca. T4.45 uurwordt de 'sloét-tbij het:,begin der Wéelde- wég^op'gèWaCht dqór :'d,é,: Kon. - Mu ziekvereniging; „:Wïtté -van Haemste- dé' die de paarden door beide dor pen vooraf zal marcheren. In Haam stede zal loco-burgemeestér Steur de ruiters en amazones toespreken op het parkeerterrein voor het post kantoor. SEROOSKERKE Vergadering streekfederatie P.v.d.A. Donderdag 9 februari aanstaande houdt de streekfederatie van de P. v.d.A. haar eerste vergadering voor 1978. De bijeenkomst wordt gehou den in het dorpshuis te Serooskerke. Mevrouw Riet de Boois, Tweede Ka merlid voor de P.v.d.A- en lid van onder meer vaste kamercommissie voor kuituur, rekreatie en maat schappelijk werk, zal komen spre ken over de aanwijzing tot be schermd natuurgebied van de Kop van Schouwen. Gezien, de aktualiteit van het onderwerp rekent de P.v.d. A. op een grote opkomst. MÏDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand januari 1978 Geboren: 10. Abraham M. L, Wan del, z. van J. A. Wandel en G. H. van der Maas (Scharendijke); 24. Ja-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4