Raad Bruinisse had geen moeite met krediet voor zorgwoningen Kosten van waterzuivering zullen nog omhoog gaan Dia-avond voor leden van Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen Noordgouwe e.o. Avond-atheneum voor Zeeland hard nodig Mobilofoonnet toegezegd voor de bussen van de Z.W.N. Sloop van krotten KRAN SLEGGINGEN Zeeuws Rwanda-komité geïnstalleerd STREEKNIEUWS Distriktsvergadering waterschap ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vr«** a tebruwt .Nr. 2a2« BRUINISSE, 2-2. De raad van Bruinisse had tijdens de spoedvergadering donderdag geen enkele moeite met het beschikbaar stellen van een krediet van f 45.000 aan «le stichting bejaardenzorg „Duiveland" voor de houw vau 32 zorgwoningen. Unaniem waren de raadsleden van mening:, dat deze zorgwoningen er moeten komen en ze zeiden daar bij zonder verheugd over ie zijn. Deze zorgwoningen, die naast het bejaardentehuis „In 't Opper" zullen worden gebouwd, vragen een extra voorziening, die honderd zeventig duizend gulden gaat kosten. Deze voorziening valt buiten de woning wet. De diakonie van do gezamenlijke gemeenten Bruinisse en Duiveland nemen vijftigduizend gulden voor hun rekening en de rest - dus hon derdtwintigduizend gulden - beta len de gezamenlijke gemeenten Duiveland en Bruinisse. Het inwo nertal van Bruinisse is afgerond 3000 en van Duiveland 5000 zielen, wat neerkomt op een verdeling van ®/s en 5/s. De bijdrage voor Bruinisse is f 45.000,en voor Duiveland komt dit op f 75.000,De Stichting Protestantse bejaardenzorg „Duive land" zal bij de verdeling van de woningen tussen de twee gemeenten ook uitgaan van de verhouding 3 tot 5. De woningen zullen gebouwd worden in opdracht van de Christe lijke woningbouwvereniging „Schouwen en Duiveland". Het ge vraagde krediet van f 45.000,stel de de raad zonder enige moeite be schikbaar. Er wordt naar gestreefd om op 1 maart de eerste paal voor deze woningen te slaan. Brandgevaarlijk Het tweede agendapunt: sloop panden Beursstraat 2 tot en met 5 werd ook door de raad zonder enige moei lij khedeh aangenomen. De raad toonde zich zeer verheugd, dat het nu eindelijk zover is dat men van deze krotten verlost wordt. De MIDDELBURG, 2-2. De commis saris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, heeft donderdagmiddag in de statenzaal in Middelburg het comité Zeeland helpt Rwanda geïn stalleerd. De aktie zal zich over de komende drie a vier jaar uitstrek ken. In die tijd zullen er voor het geld, dat door de Zeeuwse bevolking bijeen gebracht moet worden (men streeft naar een bedrag van 2,5 mil joen gulden) vijfduizend sterk ver waarloosde waterputten in Rwanda herherstelld, en zesduizend nieuwe aangelegd worden. Het idee voor deze aktie wordt door alle politieke partijen in de staten gesteund. De provincie Zeeland stelde vijftigdui zend gulden als aanvangskapitaal beschikbaar. DREISCHOR. Presidente mevr. A. Hcringa-Hoeufft heeft voor haar afdeling Noordgouwe e.o. van dc Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen een dia -avond verzorgd. Zij vertelde daarbjj veel interessante reis-indrukken van haar bezoeken aan Finland en Leningrad. Mevr. Heringa vergezelde (op eigen kosten) haar echtgenoot, die in Helsinki een bijeenkomst bijwoonde van een overkoepelend orgaan van boeren over dc hele wereld. Helsinki, zo toonden haar dia's, bleek een stad te zijn met slechts laagbouw, veel water en stille stra ten. Het was er koud. De langste dag van het jaar, die tevens in Finland als nationale feestdag wordt gevierd, valt daar op 23 juni. Mevrouw Heringa bracht die dag in Lapland door, waar zij met een afdeling van de boeren-or- ganisatie, met een vliegtuig heen was gevlogen. Als speciale attraktic werd een rendier geroosterd, dat niet vóór twaalf uur middernacht mocht worden aangesneden. Het werd een gezellig feest, er werd ge danst en dat gebeurde allemaal in daglicht. Dat bewees een dia, die om drie uur in de nacht was geno men! Het bezoek aan een rendier farm liep anders dan men ver wachtte. omdat het gezelschap geen rendier te zien kreeg. Oorzaak daar van was, dat deze dieren gewoonlijk vrij in de bossen lopen. Voor deze gelegenheid had dc eigenaar van de farm er echter wat gevangen, maar deze waren, voordat het bezoek ar riveerde, al weer ontsnapt. Toch waren er dia's van rendieren, maar die waren vereeuwigd in een natie nnal park! brand van afgelopen maandag heeft deze zaak bespoedigd, zodat op 13 februari de slopershamer zijn werk gaat beginnen. De heer Bal vond wel een droeve zaak, dat er nu al voor de derde keer brand is uitgebroken in het desbe-r treffende rijtje krotten. Het kollege schreef in de begeleidende- brief aan de raad: „gelet op de brandgevaar lijke situatie dient dit met spoed te gebeuren". De heer Verspoor merkté óp dat dit brandgevaar al lang is. pe voorzitter beaamde dit, maar zei dat helaas de gemeente ook de nodige vergunningen en toestemmingen moet hebben voor mén, tot slopen over kan gaan. De raad stelde het gevraagde krediet van f 7.788,inkl. b.t.w. beschikbaar voor het slopen van de panden. Verder gingen de raadsleden er mee akkoord het werk ZIERIKZEE, 3-2. In opdracht van b. en w. Van Vlissingen heeft bet provinciaal opbouworgaan van de Stichting Zeeland een prognose ge maakt over de kósten én 't (e ver wachten aantal léèrlingètt aan een avond-athéneum in Vlissinjgen. Ook werd bezien of het mogelijk is één dergeljjke school In Goés tc stichten. Schouwen-Duiveland spéélt ook een rol in de prognoses. Wanneer er ëen avondatheneurrt in Vlissingeh zal komen, verwacht de Stichting Zeeland, dat oók vanuit Schouweii- Duiveland belangstelling daarvoor bestaat. In cijfers uitgedrukt is daar bij echter maar rekening gehouden met de helft van de belangstellen den als op bijvoorbeeld Walcheren. Er wordt rekening gehouden 'met dé afstand en verder gaat de stichting er vanuit dat een gedeelte, vaii de potentiële leerlingen uit <Üt gebied avond-atheneum-onderwijs in Rot terdam pf Dordrecht zal (blijven) volgen. De reisafstand Van Schou- wen-Duiveland naar deze béide plaatsen verschilt nauV/ëlijks met die naar Vlissingen. Wannéér echter ih hét filiaal van de „Zeeuwse avondscholèngémeèn- schap" té Goés, oók avondathenefïïh- onderwjjs kan worden gèrealisêèrd, wórdt de afstand vanuit Schouwen- Dttivéland mèt ongevèér dértig kilo meter bekort: In dat géval rekent'dc stichting de hélé bévóïking van Schouwen-Duivélaüd tot het rekru- teringsgebied. Het lijkt de stichting erg gewehst dat het Zeeuwse avondonderwijs wordt uitgebreid. Op het ogenblik bestaat het avondonderwijs in Zeé- land uit de „Zeeuwse avondscholen- gemeenschap" (meao, mavo en Havo in Vlissingen; mavo en havo in Goes, Leningrad Met een klein gezelschap bracht mevrouw Heringa drie dagen in Le ningrad door. Een reisleidster bracht hen, nadat de paspoorten moesten worden ingeleverd, naar de beziens waardigheden van deze nog onge schonden stad met zijn vele beelden en met goud beklede kerken. Een stille stad zonder auto's, met toeris ten als enige voorbijgangers. Toch nog wat 'inwoners, in een rij - zo bleek later - voor kool en komkom mers! Volksdansen Een dankwoord met bloemen na mens alle toehoorders werd gespro ken door de vice-voorzitster me vrouw H. v. d. Linden-Duinhouwer. Het programma na de pauze werd verzorgd door de volksdansgroep van mevrouw Sinck uit Zierikzec. Na wat demonstraties werden dc aanwezigen uitgenodigd mee tc doen. Dat verliep goed, zij het met steun van de ervaren volksdansters. Mevrouw Sinck kreeg voor haar lei ding een platenbon en ook een bloe metje. Schaatsen De volgende samenkomst van dc Flattclandvroowcn Noord go n we e.ö. is op dinsdag 21 februari. Dat wórdt weer een heel ander soort gébeurén, want men is van plan te gaan schaatsen in Den Haag. Er kunnen nog enkele déelnècmsters (ook echt genoten zijn welkom!) worden inge schreven bjj mevronw Van Niéuwen- huyzen-Zwagcmakér, Ring 18 te Drelschor. tel. 61112-563. De deelne mers worden om 16.13 nor per bos nlf Noordgouwe, Zonnemalre en Drelschor opgehaald. te gunnen aan de laagste inschrijver: fa. Van Groningen's sloopwerken te Middelharnis. De afkomende lJssel- steen zal worden behouden en de noodzakelijke voorzieningen zullen worden getroffen aan de vrijkomen de muur van het nog bewoonde pand Beursstraat 1. Het kollege werd ge vraagd de nodige aandacht te willen besteden aan hel bewoonde pand, opdat dit geen schade zal oplopen doof de sloopwerkzaamheden. Herdenking Aan het begin van deze vergade ring stond burgemeester T. C. Hek man even stil bij de herdenking van de watersnoodramp die woensdag op verschillende plaatsen op het eiland Schouweh en Duiveland en elders in Zeeland werd herdacht. „Een zware ramp, die in vele gezinnen verdriet heeft gebracht", aldus de burge meester. „Het was een tijd van grote saamhórigheid, waarin veel hulp is geboden uit binnen- en buitenland". Verder zei de burgemeester dat de Watersnoodramp geweldige verande ringen heeft teweeg gebracht, die ook in Bruinisse goed zichtbaar zijn. mavo in Zierikzee) en de „Stichting Handelsavondschool Zeeuws Vlaan deren" in Terneuzen (meao, mavo en havo). Doorstroming naar avond- vwó is, gezien de ruimtelijke afstand tót die onderwijsvorm, nauwelijks mogelijk. Dé dichtsbijzijnde avond athenea, die men in Breda, Dord recht en Rotterdam vindt, vergen vanuit het gebied Middelburg, Vlis singen, Goes ë.o. een reisafstand van ongeveer tachtig tot honderd kilome ter. Dat betekent, dat op het ogen blik het grootste deel van de Zeeuw se bevolking, dat via het zogenoem de „tweede-kans- onderwijs" (waar toe ook het avond-onderwijs be hoort) eeh vwo-opleiding wil volgen, hiertoe geen mogelijkheden heeft. De kosten voor het stichten van opleidingen in Vlissingen en Goes vallen wel mee omdat verwacht Wordt dat het atheneum in de plaats kan komen van een van de twee ha vo klassen. ZIERIKZEE Koffiebaravond Op zaterdag 4 februari wordt er weer een koffiebaravond gehouden van Youth for. Christ in De Licht boei in Zierikzee aan de Poststraat 37. - Eeh gedeelte Van de avond zal worden gevuld door de toneelgroep „Maskeraf" uit Goes. Deze groep bestaat uit acht jonge mensen en is ongeveer een half jaar geleden op gericht. Sindsdien treedt de groep regelmatig op in verschillende kof fiebars. Iedereen is tijdens deze avond van harte welkom. Kursus Dramatische Vorming De Stichting Jeugd Schouwen-Dui- veland start woensdag 15 februari met een kursuS dramatische vorming voor: bestuurders en kommissieleden van verenigingen en sozen; jeugdteiding; jongeren, ouderen, vaders, moe ders; voor iedereen -die in het jeugd- en jongerenwerk betrokken wil zijn. Dramatische vorming betekent het uitdrukken door middel van hande lingen. Soms wordt het ook kreatief spel genoemd of improviseren of be wegingsexpressie. De kursus is ge richt op gebruik in de praktijk met kinderen en jongeren. De kursus staat onder leiding van Nelleke Mit- t'endorff en wordt gegeven op de woensdagavonden 15, 22 februari en 1, 8 en 15 maart in de bovenzaal bij de Gereformeerde Kerk. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij Gabri de Groot. Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, Maar straat 12, Zierikzee. Algemene ledenvergadering Z.L.M. Donderdag 9 februari wordt de al gemene ledenvergadering van dc kring Schouwen-Duiveland van de ZLM gehouden in het „Huis van Nassau", Na het huishoudelijke ge deelte zal door de heer mr. J. F. G. Schlingemann een inleiding worden gehouden over: „Welke toekomst mogelijkheden zijn er voor de land bouw met de huidige ontwikkeling in de maatschappij i.v.m. onder an dere planologie en milieu". Voor tijd zie agenda. Hérvormde Vrouwengroep Op donderdag 9 februari komt de Hervormde Vrouwengroep ..Wees een zogen" weer in vergadering bij een in het hervormd verenigingsge bouw. OOSTERLAND, 31-1. De kosten voor «le waterzuive ring zullen in «Ie toekomst op Schouwen-Duiveland nog hoger gaan worden. De reden daarvoor.is «lat Zie rikzee nog moet worden aangesloten op «Ie zuiverings installatie in Westerschouwen. Dat zal een dure transportleiding gaan vergen. Bovendien zal deze zuiveringsinstallatie ook nog ge schikt moeten worden gemaakt voor een biologische zuivering. Dat deelde griffier J. A. Rotte mee tijdens de waterschapsvergadering van distrikt 4 woensdag in het Dorpshuis in Oosterland. „De pro perste 'huisvrouw is de grootste ver- vui'lster", zo wist mevrouw Van der Zande-VIeugels Schutter te vertellen in antwoord om een opmerking van ZIERIKZEE. 3-2. De vervoers maatschappij ZWN (voorheen RTM) op Schouwen-Duivcland krijgt dc beschikking over ccn mobilofoonnet. Wanneer dc invoering daarvan plaats vindt is nog niet bekend. Minister Tuijnman van verkeer en Waterstaat staat in beginsel positief tegenover de plannen van het streekvervoer om een landelijk mo bilofoonnet voor autobussen in te voeren. Dit mobilofoonnet kan voor- Geslaagd Aan de Landbouw Hogeschool tc Wapeningen slaagde voor"hel kandi daatsexamen Moleculaire Weten schappon (Riologischo oriëntatie) de hoer I II Roskam. dc heer D. Rentier, die vond dat men zuiveringslasten moet betalen naar mate men water gebruikt. De be zwaren die daaraan kleven werden door griffier Rotte naar voren ge bracht. Het waterschap heeft er daarom de voorkeur aan om voorlo pig de 'heffing volgens inwonerequi valenten te blijven berekenen. Konijnen Tijdens de vergadering kwam vcr- al van belang zijn voor de veiligheid van chauffeurs en passagiers. De mobilofoon kan worden gebruikt voor noodoproepen en voor waar schuwingen bij mist en gladheid. Verder is het mogelijk om sneller in te grijpen bij storingen en zo nodig extra bussen in te zetten. Voordelen Dc mobilofoon zal het eerste wor den ingevoerd in gebieden waar dc voordelen van het systeem het meest tot hun recht komen. De heer J. Deïst, dircklcur van de ZWN kon nog niet meedelen of Schouwen-Dui veland tot die gebieden behoort. Het is wel zeker, dat er een mobilofoon net zal komen. Enkele vervoersbe drijven maken al ccn a.'inlal jaren gebruik van de mobilofoon op stads en agglomeratielijnen. der onder meer naar voren, dat de dijk bij het Góuweveer, de binnen dijk, doorzeefd is met konijnenholen en pijpen. Dijkgraaf A. M. Geluk zei daar weinig raad op te weten. Bij buitendijken mogen de konijnen worden afgeschoten, door het water schap, wanneer het een binnendijk betreft heeft 'het waterschapsbestuur veel minder rechten. De heer Rentier opperde tijdens de diskussie bezwa ren tegen de asfaltering van de Heesterlustweg ip Schuddébcurs, vanwege het karakteristieke van dit klinkerweggetje. Ir. G. D. Kloosterboer rekende hem voor dat het hoognodige herstel drie of vier .maal meer zou gaan kosten wanneer de klinkerbestrating wordt gehandhaafd. Gifput In Nicuwerkcrk is een pul gegra ven en van filters voorzien speciaal ten behoeve van loonspuiters en landbouwers, die met sproeimiddelen voor de landbouw ook met een scala vergiften werken. Hel uitspoelen van werktuigen cn bijna lege spuit bussen, direkt op de waterleiding brengt grote gevaren mee voor mens en dier. Wanneer vergiften worden gekonstateerd in monsters afvalwa ter door de milieuinspektic. zijn dc ..poppen aan het dansen". Vandaar de nu gegraven put, waarmee men hoopt tc voorkomen dat nog langer onvoorzichtig wordt gehandeld met spuitmiddelen. Betreurd werd, dat allerlei instan ties. die zouden kunnen bijdragen In dc kosten van dergelijke putten, het laten afweten. Ook in Zierikzee zou men eigenlijk een dergelijke put moeten hebben. Voorgesteld werd verder om in de verschillende kernen merkpalen cn vloedmerken aan tc brengen waarop het N.A.F. staat aangegeven en de ligging van polder of dorp ten óp- zichtc van het peil btf gewoon hoog en Jaag water. Dijkgraaf Geluk iel dit een interessante gedachte ic vin- den, die voor verwezenlijking vat baar is DUIVELAND. In het kader van de 25-jarige herdenking van de slacht offers van de stormvloedramp in 1953 vonden op diverse plaatsen in de regio woensdag kranslegging en plaats. Bovenstaande foto toont de kranslegging door burgemeester J. D. de Kam op de algemene begraaf plaats te Oosterland. Foto onder: de kranslegging te SirjansUind. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3