D. A. de Hooge neemt afscheid van de woningbouwvereniging GRAVENSTEEN Bronzen legpenning Heet carnaval in Rio Kwik sinaasappels in Bondsrepubliek Vrijwillige hongerdood Vermisten na lawines C.D.A. wil een jaarlijkse huurverhoging op 1 juli Kottervissers willen geld Vonnis inzake pornofilm AGENDA KNECHTJE Omdat de aktiviteiten in hel Gra vensteen, in de afgelopen zomer, al ler waardering kregen - inklusief die van het gemeentebestuur - is het bij zonder spijtig dat deze kulturele za ken thans van de baan zijn. De Kom missie Gravensteen immers heeft - als reaktie op het deze week gehou den - raadsdebat, gemeend de zaak er aan te moéten geven. De komende zomer derhalve dus geen akliviteL ten, althans geen vergelijkbare 1977 - aktiviteiten - in het Gravensteen. Spijtig voor het publiek, voor de Kommissie Gravensteen, voor de „Vrienden van het Gravensteen", maar ook voor het gemeentebestuur, dat maandagavond zich in ieder ge val uiterst serieus met deze kwestie heeft bezig gehouden. Alle fraktïes hebben materiaal aangedragen voor een kompfomis, dat er - het was Van te voren al dui delijk - in zat en er uit moest rollen. De Kommissie Gravensteen, heeft intussen publiekelijk bekend, „niet aan de leiband van het kollege van b. en w. te willen lopen", maar dit is een interpretatie van de noodzaak tot het vinden van een kompromis. die vrijwel niet acceptabel is. Te meer niet, daar de onderwerpelijke kommissie nog veel verder aan zijn trekken zou zijn gekomen, als er sprake was geweest van enige sou plesse. Het kollege van b. en w. was na melijk voornemens vergaande subsi- dievoorstellen te doen, ten aanzien van een te houden fototentoonstel ling. zó ver gaande voorstellen nl. dat het totaalsubsidie heel dicht zou zijn gekomen bij het aanvankelijk door de kommissie gevraagde be drag. Dat bedoelde kommissie op adequate wijze had mogen participe ren in de voorbereidingen tot deze tentoonstelling, is evident. Bijzonder jammer derhalve, dat de kommissie zich heeft opgesloten in het eigen gelijk en een beetje wrokkig inééns maar alles van de tafel heeft ge veegd. Zo moeten wjj - dunkt ons - te Zierikzee niet met elkaar omgaan. We mogen - bijwijze van spreken - alles willen, maar het móet geza-' menlijk ook kunnen en een gemeen tebestuur heeft nu eenmaal het on betwistbaar recht, sommige dingen bü te sturen, ziende op het veelzijdig patroon van gemeentelijke belangen. We hopen derhalve dat de kommis sie alsnog zich zal beraden over de te volgen \veg, terug komt op het veel te abrupte besluit niet meer mee te wïllen^doen en opnieuw aanhaakt om ook in de toekomst te zorgen voor een programma van kulturele aktiviteiten in het Gravensteen. Ve len zouden daar dahkbadr voor zijn. RIO DE JANEIRO, 2-2. Duizenden toeristen die voor het wereldberoem de carnaval naar Rio'de Janeiro zijn gekomen, beleven in deze dagen „bak-oventemperaturen". Het kwik steeg tot boven de veer tig graden in de schaduw. Bij ver keersopstoppingen in de brandende zon moest de politie automobilisten te hulp komen die door de hitte be zweken waren. HAMBURG/MADRID, 2-2. In West-Duitsland zijn donderdag vier nieuwe gevallen gesignaleerd van mensen die onwel werden door het eten van vermoedelijk met kwik in gespoten sinaasappels. Verder werd er in Herbrechtingert Baden-Würt- temberg) een sinaasappel gevonden die bolletjes van het zwarte metaal bevatte. In geen van de nieuwe ge vallen staat de herkomst der vruch ten onomstotelijk vast. CHICAGO. Illinois, 2-2. De Ame rikaanse Morris Chappelle is woens dag op 84-jarige leeftijd overleden omdat ze vond dol ze lang genoeg geleefd had en niet meer wilde eten. De buren van miss Chappelle had den bezwaren tegen haar voornemen en brachten haar regelmatig voedsel. Maar de oude vrouw nam er maar hele kleine beetjes van. Volgens de buren wilde Morrjs Chappelle thuis sterven en niet naar een ziekenhuis worden gebracht. De buren hebben het tenslotte niettemin gedaan, maar een paar uur na aankomst in het Cabrini-zieken- huis overleed Morris Chappelle. ZIERIKZEE, 2-2. Bij zijn afscheid van woningbouw vereniging „Beter Wonen" kréég de heer D. A. de Hooge dé" bronzen legpenning van de Nationale Wo ningraad aangeboden. Öeze,bénniitg w'erd. hem dóndér- dagavond overhandigd ,inde boven zaal van. liotél-...Mondragon" door de 'hèér.-Gv. Groenhof,, lid van "hét alge- frié,en "hëstuur en voorzitter yah het j*e^eStV;2iéèiahd van ,dè Nationale VVpningraad. DEN HAAG, 2r2.---Een aantal 'or- 'gapasaties -van. d^èterla'ndse-kbttef- yigsers. vindt dat .er .dit. jaar - 60 ,'n\il- jöeh /gulden op'rtÉkfelmoet komen-'brn •de.géVoigëivóp.tè vangen' van dé yerlagmgiyan -de'- maximum-vangsl- Itóevéélhéden' varr- voor- deze ..visserij bflahgrjjke.'yissoorten, met 'name. dé. pat geld zóu ".besiee.d-.moeten wotden 'aan een goed ,geintegreéi;d- Visserijplah niét èen'stilligregêling. AMSTERDAM, 2-2. De officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam, mr. F. H. von Meyenfeldt, gaat bij het gerechtshof in de hoofdstad in appél tegen het vonnis van de rechtbank in het proefproces over de pornofilm „Deep Throat". In dit vonnis werd donderdagmor gen de eigenaar van de Amsterdam se bioscoop Parisien vrijgesproken, omdat, aldus de rechtbank, niet kan worden bewezen dat de film aansto telijk is voor de eerbaarheid. Von Meyenfeldt eiste in het proces een voorwaardelijke boete van 5.000 gul den. AOSTA, 2-2. Zeven mensen Wor den sinds donderdagmiddag vermist in de vallei van Aosta in het noorden van Italië na twee sneeuwlawines. Naar men aanneemt gaat het om vier Belgische en drie Italiaanse toe risten. De gehele nacht hebben red dingsploegen met honden gezocht naar de vermisten, maar tot nu toe zonder resultaat. In de buurt yan de Franse Alpen* .stad Chamonix zijn vier mensen on der een lawine bedolven en omge komen. Twee personen worden ver mist. Dit heeft de politie in Chamo- nix meegedeeld. In het bijzijn vaii de raadvar» kommissavissèn en het personeel van. „Beter- Wonen" werd dè héér De. Hooge in h,et zonnetje gezet- .Eén taak, diae het beste,kon worden uit gevoerd, do,or de voorzitter van de woningbouwvereniging de hèer :J'. Cóumou. 1 Puttend.uit zijn zakelijke en per soonlijke-kontakten mét -dé": heer- De Hooge vertélde dé .heer Coümbu een .aantal anekdotes. Voor dë omschrij- ving van de persoon van dé héér De Hooge, gebruikte de voorzitter de woorden; bescheiden," nauwgezet, eerlijk en altijd dienstvaardig. Sèkretaris/ Penningmeester Vanaf de oprichtingvan:..' „Beter Wo.hèn" was de heer Dè Hooge werkzaam als sëkretaris/pënhing- - meester én na verloop van tijd .werd hij ais administrateur, aangesteld. Na zijn .pensionering deed' de .wo ningbouwvereniging .wederomeen beroep óp hém. Profiterend van zijnl grote achtergrond kennis wérd een kompleet kaartsysteem opgesteld. Voorafgaand aan deze afscheids receptie verrichtte de heer De Hoo ge het symbolische begin van de bouw van tien premiekoopwoningen door „Beter Wonen". De heer Cou- mou noemde deze laatste handeling van de heer De Hooge een nieuw be gin voor „Beter Wonen". Hjj besloot zijn toespraak met dankwoorden en de aanbieding van een enveloppe met aanbieding van een enveloppe met inhoud. Hierna was het de beurt aan de heer Groenhof, die wees op het be lang dat er destijds mensen het ini tiatief namen te komen tot de vor ming van woningkoöperaties. „Zij hebben laten zien dat er in het ka der van de huisvesting een zinvolle taak is te vervullen," aldus de heer Groenhof. Hij prees de heer De Hooge voor zijn grote inzet vooral bij die „vraagstukken van het eerste uur". Zijdelings belichtte de heer Groenhof ook het probleem van de kans op vervaging van kontakten als een woningbouwvereniging gro ter wordt. „Derhalve zijn in de wet thans een aantal zaken geregeld ten aanzien van de relatie huurder/ver huurder", aldus de spreker. Ten slotte overhandigde hij de heer De Hooge de bronzen legpenning van de Nationale Woningraad. Een afscheidswoord namens de kollega's van „Beter Wonen" werd gesproken door de heer A. v. d. Schelde, die als stoffelijke blyk van waardering een aquariumboek, een boekenbon en een doos sigaren aan bood. DEN HAAG, 2-2. Het CDA heeft donderdagavond in een motie van de regering geëist dc jaarlijkse huur verhoging ook na het Jaar 1978 op 1 juli te laten ingaan. Indiener van de motie was het ka merlid Corneljssen, die tijdens het huurdebat meedeelde grote moeite te hebben met het feit dat de regering kennelijk terug is gekomen haar toe zegging aan de sociale partners om de jaarlijkse huurverhoging blijvend óp 1 juli te stellen. Bovendien kriti seerde hij het regeringsbeleid omdat, volgens staatssecretaris Brokx. geen overleg met de sociale partners heeft plaatsgevonden over de koerswijzi ging die er op neerkomt dat de huur verhoging voortaan op 1 april Ingaat. „Op dit punt is het gewenst een einde te maken aan de onzekerheid, die is ontstaan naar aanleiding van regeringsverklaring van het kabinet- Van Agt". aldus Cornelissen. Staatssecretaris Brokx beloofde de Kamer snel te zullen komen met een voorstel tot plenaire behandeling van de huurprijzenwet woonruimte. Dan zal met de sociale partners overleg worden gevoerd, althans als een andere datum dan 1 juli uit de bus zou komen. De heer Groenhof feliciteert het echtpaar De Hooge mei de onder scheiding van dè. Nationale Woning raad. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 4 en zondag A februari Dokter Lodiers, Nóordgouwe, tel. (ö2112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes; dokter Vón Gëer en. dokter Visser. Spreekuur, uitsluitend voor dringende .gévallen zaterdag- morgén 11.00 uur. DQkler L. A: M. Bruel,Brouwers haven, tel; (01119) 280, rieenit waai* Vóbr - doktei* -Flach èn dokter Stenger. De weekenddienst gaatin op vrijdagmiddag; 18:00. uur 'en dü'ttrt tot maandagmorgen 8.00; uur. Tijdens de wbêkend- V/'. dienst is; er-bij ;dè .difenst.cloén- de arts 'Spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag ;en zoii- dag van 11:30 'tot 12.00. uur én van 16.30 tot '17;00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland telefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Buitendijk. Tandarts W. J. v. d. Velde, Haven park 18, Zierikzee. Tel. 01110- 2480, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren nl. zaterdag en zondagmiddag van 17.00- 17.30 uur. Tevens zal de dienstdoende tandarts bereik baar zijn van vrijdagavond 18.00 tot maandagmorgen 8.00 uur. Zuster C. P. v. d. Berg, Bergstraat 1, Bruinisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dienst voor Duive- land en Bruinisse. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Sqhouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Nieu «verkerk „Ons Dorpshuis" 19.30 uur muziek uitvoering „Oefening en Uitspan ning" en „Nu mol Hope". Oosterland Dorpshuis „De Oosterhof", 19.30 uur, SGP Forum-avond. Zaterdag 4 februari Zierikzee Concertzaal, carnavalsfeest voor de jeugd van 14.00 tot 16.30 uur. Bioskoop „De Concertzaal", 20.00 uur film „Silent Movie". De Lichtboei koffiebaravond. Youth for Christ. 20.00 uur Haamstede 's Middags Straviering „Big S" voor soosgebouw, Ellemeet Durps'Uus 20.00 uur feestavond VOO afdeling Middenschouwcn. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, kinderinstuif. Zondag 5 februari Zierikzee Bioskoop „De Concertzaal", 20.00 uur film „Silent Movie". Maandag 6 februari Zierikzee Bovenzaal „Zeeuwsche Herberghe" 14.15 uur bijeenkomst Plattelands vrouwenbond afdeling Schouwen. Huis van Nassau 20.00 uur, Algemene vergadering Landbouwvereniging VZOS Renesse PP Dorpshuis, 9.30 uur, distriklsverga- !/<-' dering Waterschap Schouwen-Dui veland, betreffende distrikt 1. Zönnemaire Café Bommenede, 14.30 uur distriks- vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland, betreffende distrikten 2 en 3. Dinsdag 7 februari Zierikzee Huis van Nassau jaarvergadering Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland 19.30'uur. Haamstede „De. Graef van Haemstede", 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Renesse Bowlingavond, 20.00-22.00 uur Bond voor alleenstaanden. Kerkwerve Zaal bij Chr. Ger. Kerk. Koorrepeli- tie 19.30 uur. Zönnemaire Café Bommenede, 20.00 uur. verga dering IJsvereniging. Bruinisse Ned. Hervormd verenigingsgebouw 19.30 uur Vrouwenvereniging „Helpt Elkander". „Durps'Uus" 20.00 uur vergadering „Landbouwbelang". Middelburg Provinciehuis, 10.00 uur, Provinciale raad voor het milieü. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Werkgroep „In.'t zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Tot en met 15 februari Zierikzee Stadhuis Vierschaar Watersnood ramptentoonstelling. Vrijdag 3 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, jaarvergadering bijenvereniging. 20.00 uur. Scharendijke Ned. Herv. Kerk. 20.00 uur bijzondere zangavond. Brouwershaven Tonnenmagazijn 20.00 uur. Oprich tingsvergadering gemeentelijk CDA- verbnnd. Woensdag 8 februari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Pand Nieuwe Bogerdstraat 56 In formatie-avond werkgroep „In 't Zelfde Schuitje", 20.00 uur-22.00 uur. Bruinisse Café-restaurant „Bru", 20.00 uur, vergadering watersportvereniging „Bru". Donderdag 9 februari Zierikzee Huis van Nassau 13.30 uur algemene ledenvergadering kring Schouwen- Duiveland ZLM Hervormd Verenigingsgebouw 20.00 uur Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen". Serooskerke Dorpshuis 20.00 uur vergadering streekfederatie P.v.d.A. Vrijdag 10 februari Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten 10.00 uur. Dreischor Dorpshuis, 20.00 uur: „Nut en Ge noegen" (110-jarig bestaan). Zönnemaire Café Bommenede. 20.00 uur Bingo avond Bond voor alleenstaanden. Zaterdag 11 februari Haamstede Jeugdsoos „Big S", 20.00 uur, carna valviering. Renesse „De Zeeuwse Stromen", 19.30 uur, feestavond Landelijke Rijvereniging „Westelijk Schouwen". Zondag 12 februari Zierikzee Mondragon, 14.30 uur, zondagmid- dagconcert. Maandag 13 februari Middelburg Kantoor provinciale waterstaat, ver gadering kommissie voor financiën 13.30 uur. Woensdag 15 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw 14.30 uur bejaardenmiddag NCVB Hotel Van Oppen, lozing Stad en Lande 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Kerk. Zangavond 20.00 u. Donderdag 16 februari Zönnemaire Cal'é Bommenede, 20.00 uur, indivi duele klaverjaswedstrijd om prijzen. Vrijdag 17 februari Zierikzee Herv. Ver."Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 16.00 uur. Zaterdag 18 februari Zierikzee Herv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 10.00 uur. Maandag 20 februari Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk, 20.00 uur. Schrijfavond Amnesty International. Dinsdag 21 februari Scharendijke Moederkursus, 19.30 uur. Vrijdag 24 februari Mondragon 14.00 uur Coöperatie middag C.C.C. West Nederland. Dinsdag 28 februari Zierikzee Aula Chr. Mavo 20.00 uur. Informa tieavond Amnesty International over Zuid-Afrika. Vrijdag 3 maart Middelburg Provinciehuis vergadering kommis sie van advies en bijstand voor de streekplannen 14.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 „Ach meneerzei een (andere) meneer, ook alweer in. hel zitje in het ziekenhuis, want daar hoor je nog eens wat, vooral als hoog be jaarde Rotterdammers aan het ver tellen slaan. Ach meneer, het was toen armoe troef en we wisselden van baantjes aan de lopende band. Trouwens wat wil je; ik was 12 jaar en thuis waren we met fn tienen en iedereen moest wat bijdragen aan de dagelijkse kost". „Het werd dus loopjongen bij een (toen uiteraard warme) bakker en ik maar brood bezorgen; eerst te voel en later met zo'n ticeestangige fiets, met een kanjer van een grote mand voorop". „Toegegeven in het begin gaf de baas me nog een ernstige waarschu wing mee: „nu moet je daar verdorie niet blijven hangen hoor, want zo'n snotneus hoort daar niet thuis", zei hij, „maar ïk begreep er niets van." „En je centjes mee thuis brengen, denk er om". Dat zei hij ook nog. „Ik bellen aan dat huis, maar - zeg nu zelf - je kunt toch geen brood op de trap neerleggen en toen er ergens boven aan het touw was getrokken, stommel ik naar boven. Kom maar door hoor," riep een vrouwestem. „Nou, ik gewoon naar binnen, maar er was maar heel wei nig licht in de kamer. „Zo, zo ben jij een nieuw kereltje. Kom eens wat dichter bij", zei de zelfde vrouwestem, die „kom maar hoor" had geroepen. „Zeg en schuif het gordijn eens wat open en leg de broden maar op dat tafeltje". „O, maar u begrijpt het vast wel. De vrouw - hel leek in myn kinderogen wel een relizin, met grote armen en een weelderige boezem - lag hele maal naakt op bed. „Heb je de bro den neergelegd", vroeg de stem en ik was zo onthutst dal ik alleen maar bedremmeld „ja" knikte". „Zo", zei de stem, „dat is aardig van je hoor en ze zijn al betaald ook, begrijp je wel, want je hebt mc toch mogen zien, lief jongetje". „Maar ik moet mijn centen heb ben," riep ik nog, maar toen maakte de vrouw aanstalten van het bed af te komen en enfin - hoe dan ook ik ben maar snel op de vlucht gesla gen. Mijn voeten roffelden over de treden van de kale trap." „Terug bij de bakker begon die te schelden en te tieren. Jij moet het brood betalen en anders sodemieter je maar op", riep de schuimbekken de man, maar zijn vrouw was wat milder. „Och gunst man, hij is nog zo jong". „Daarom mocht ik blijven, maar later is het toch nog mis ge gaan". „Op een zaterdagavond - het was al voorbij tienen - moest ik twee taarten weg brengen in Zuid. Nou, daar had ik nou eens niks geen zin en een beetje balorig reed ik op dc fiets, met een slecht brandende car- bidlantaarn. tk op een gegeven mo ment in een bocht onderuitgegaan en die taarten meneer dat was een kliedertroep. Die kon ik echt niet meer bezorgen". „De volgende maandag moest ik voor mijn moeder een hoest drank je holen bij de apotheker en die man zei: bent toch hef knechtje van bakker Bunderaars". „Ja meneer", zei ik. „Nou", sprak de man: „dan ben je nu mijn knechtje, want ik geef twee kwar tjes meer". Zo ping dat in die tijd; maar het kwam me toen „wel goed uit!" SCHIER EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2