„Hopen op voortzetting van geboorteoverschot gemeente" Als u 'ii blik appelmoes in uw mandje zet, leg er dan'n kip bij. HERINNERINGEN VAN UITGESPOELDE NIEUWERKERKSE BAKKER Distriktsvergadering van waterschap in Oosterland Gemeenteraad van Bruinisse beslist over bouw zorgwoningen Zwarte scholieren bleven thuis Russische griep waart rond in Oost-Europa Levering uranium aan Brazilië onder voorbehoud 4 Burgemeester Brouwershaven Samenwerking van Stichtingen Oude Kerken Het alkohol- misbruik De huurverhoging Kwik in Spaanse sinaasappel Israëlische sinaasappels „Kern met pit" Nog eens de ramp BROUWERSHAVEN, 30-1. Bij de opening van de eer- ste raadsvergadering in liet nieuwe jaar, -sprak de raadsvoorzitter, de lieer C. Slabbekoorn, de lioop uit dat in 1978 voor de gemeente Brouwershaven en de inwoners veel goede dingen zullen zijn weggelegd. De heer Slabbekoorn zei te hopen, dat de kleine toename van het aantal inwoners zich zal voortzetten als resultaat van een behoorlijk geboor te overschot. Waardoor tot uiting komt, dat we een gezonde en levende gemeente zyn". De voorzitter /.ei te hopen op een voorspoedige bouw van de woningen in Dreischer, de schoolgebouwen en de sporta'kkomcdaties; het verkrij gen van gronden voor de woning bouw in Noordgouwe en een goede voortgang van de renovatie. Ver wacht wordt dat dit jaar de defini tieve richtlijnen en leefregels voor de haven Den Osse aan de raad aan geboden zullen worden; hopenlijk zal vcor het Grevelingenbekken als -to taal een beheersinstituut worden ge vormd en zal de planmatige aanpak der rekreatie gestalte krijgen. De aanzet, die wordt gegeven vóór hel welzijnswerk op Schcuwen-Dui- vtland kan cok voor de gemeente Brouwershaven van groot belang zijn Gehoopt wordt, dat een goede be jaardenzorg en een juist jeugdbeleid het resultaat zal zijn. GRONINGEN, 1-2. De stichtingen tot behoud van oude kerken in Ne derland hebben een samenwerkings verband opgericht. Op het ogenblik bestaan er vijf van die stichtingen: in de provincies Groningen, Fries land, Gelderland, Noord- en Zuid- Holland en in Zeeland. De oudste en. grootste stichting is de Stichting Oude Groninger Kerken die in 1969 werd opgericht en nu 26 kerken in eigendom heeft en 4800 donateurs telt. De jongste stichting is die voor de Oude Zeeuwse Kerken, die in oktober 1976 van start ging en één kerk in eigendom heeft. Het doel van het samenwerkings verband is om ervaringen uit te wis selen en het behartigen van gemeen schappelijke belangen. Zo zal bij de overheid woeden gepleit voor een gunstiger subsidiëring van kerkres tauraties. en ander doel is om te be reiken dat de restauraties van ker ken en orgels meer parallel gaan lopen. Burgemeester Slabbekoorn besloot zijn toespraak met op te merken dat 1978 weer veel drukte zal geven; ver schillende verkiezingen, provinciaal en gemeentelijk zullen de gemoede ren bezig houden. Tenslotte sprak de voorzitter de hoop uit, dat de raad in goede samenwerking met de diensten in goede onderlinge ver standhouding zijn werk voor de ge meente zal kunnen doen. Tomieivmagazijn Nu het Tonnenmagazijn klaar is wilde mevrouw S. Loschaeoff-de Kanter (PvdA) daar graag de aah- daeht op vestigen bij de Cultuur spreiding Zeeland. Ze bracht dit naar voren, naar-aanleiding van de behandeling van de ingekomen stukken tijdens de raadsvergadering maandagavond. In dit geoutilleerde gebouw kunnen best meerdere kui tuurevenementen plaats vinden, meende zij. Geen bezwaar ondervond de vast stelling van de derde wijziging ver ordening geldelijke voorzieningen raads- en kcmmisieleden, waardoor de jaarlijkse vergoeding voor de raadsleden wordt vastgesteld op f 2343,per jaar plus f 629,ter gemoetkoming in de gemaakte, kos ten. Voor het bijwonen van kommissie vergaderingen is het presentiegeld gesteld op f 58,per bijgewoonde vergadering. Telefoon De raad kon zich cok unaniem verenigen -met net voorstel tot het aanleggen van telefoon in de open bare basisscholen te DreTschor, Zon- nemaire en Noordgouwe. Het krediet hiervoor bedraagt f 840. Per 1 janua ri 1979 zal hierdoor de tegemocts- komingsregeling voor de telefoon aansluitingen van de 'hoofden der scholen komen te vervallen. Mevr. Loschacct'f: „Eindelijk zijn ze cr dan, hartelijk dank!" De benoeming van een voorman gemeentewerken in de vakature van de heer D. Viergever, waarvoor het kollege na enkele oproepen als enige aanbeval de heer C. P. Haringsrha te Alblasserdam, leidde tot enige dis- kussie tussen de heer C. J. de Mun nik en de voorzitter. Niet, züals de heer De Munnik zei over de persoon maar over de gevoerde procedure. Spreker wist, dat iemand uit de buitendienst met 18 a 20 jaar erva ring - wat soms meer oplevert dan vakdiploma's - niet in1 aanmerking kemt voor deze funktie en ook nooit de kans krijgt in een hogere funktie te komen. Dit is wel mogelijk in de binnendienst. De heer De Munnik zou gi'aag ver nemen of er overleg gepleegd is binnen de dienst en zo ja, of toen gebleken is dat hierbij geschikte kandidaten werken, die zo nodig met een proeftijd als voorman zouden kunnen opereren. De raadsvoorzitter deelde mede dat 'bij de tweede oproep deze kan didaat naar voren is gekomen. Meer dere inlichtingen op het persoonlijke vlak zou de heer Slabbekoorn graag geven, maar dan in besloten zitting. Wethouder P. de Moor lichtte nog toe, dat in de dienst geen enkele ge schikte kandidaat aanwezig is en mede op aandringen van de voorman is toen geadverteerd in de vakbladen. De 'heer Klaasse vond- het nu toch wel te persoonlijk worden en vroeg een besloten zitting.' Na heropening van de vergade ring werd na stemming de heer Ha riri gsma benoemd. Dè raad kon zich verder verenigen met de hérzieiiüff uitgifteprijzen van gronden in dé bestemmingsplannen Delingsdijk, Dreischor en. Zonhe- inaire voor de prijzen respCktieVe- lijk van f 85,—. f 43,50 en f 56,50 per vierkante meter. OOSTERLAND, 31-1. Gezworene H. J. van de Zande heeft tijdens de distriktsvergadering van het water schap Schouwen-Duiveland dinsdag morgen in het dorpshuis in Ooster land herdacht dat de ramp, vijfen twintig jaar geleden, juist ook in distrikt 4 zoveel slachtoffers eiste en zoveel verwoestingen aanrichtte. Hij herdacht verder de heer C. J. Zoeter, machinist van het gemaal Viane, die door een ongeluk om het Spoedeisende vergadering- BRUINISSE. 22. De gemeenteraad van Bruinisse komt heden (donder dag 2 februari) in spoedeisende ver gadering bijeen in het gemeentehuis voor de behandeling van een tweetal punten. De raad zal gevraagd wor den een bedrag van f 45.000, beschik baar te stellen voor de stichting pro testantse bejaardenzorg „Duiveïand" ten behoeve van de bouw van twee en dertig zorgwoningen. Dit geld is nodig voor de extra voorzieningen, die in deze woningen worden aangebracht. De stichting protestantse bejaardenzorg heeft voor deze voorzieningen de finan ciële steun gevraagd van de gemeen te Duiveïand, Bruinisse en de ker kelijke instanties. Het kollege is van mening dat een bijdrage naar rato van het aantal inwoners van de ge meenten Duiveïand en Bruinisse de meest billijke verdeling is. Zij gaan uit van afgerond 3000 en 5000 inwo ners voor respektievelijk Bruinisse en Duiveïand en komen dan op een verdeling van 1 en 'A. Uitgaande van de totale gemeentelijke bijdra gen van honderdtwintigduizend gul den wordt dit voor Bruinisse een bij drage van vijfenveertig duizend en voor Duiveïand vijfenzeventigdui zend gulden. Bij de verdeling van de zorgwoningen zal de stichting even eens uitgaan van de verhouding 3 tot 5, al'dus het kollege. Sloop Het. tweede punt, dat de raad voor gelegd wordt, betreft de sloop van de panden Beursstraat 2, 3, 4 en 5. De raad wordt gevraagd een sloopkre- diet van f 7.788,inklusief b.t.w. beschikbaar te stellen en het werk te gunnen aan de laagste inschrijver, van Groningen's sloopwerken te Middelharnis. Voorgesteld wordt de afkomende (IJssel)-steen te behouden om ze aan te wenden bij verbouwingen van soortgelijke bouwwerken. Men denkt hierbij aan de Oudheidkamer waar voor. een subsidie-aanvraag reeds in voorbereiding is. Verder wordt de raad gevraagd akkoord te gaan met de noodzakelijke voorzieningen, die men moet Ireffeh aan de vrijkomen de muur van het pand Beursstraat 1. Gelet op de brandgevaarlijke situatie dient dit met spoed te gebeuren al dus b. en w. Advertentie leven kwam en wiens verscheiden door het bestuur erg wordt betreurd. De heer Van de Zande deelde mee, dat twee gezworenen en wel de heer J. van de Stolpe uit Ouwerkerk en de heer H. C. van de Zande uit Nieuwerkerk, uit het bestuur van het waterschap zijn gegaan en dat zij werden opgevolgd door de heren W. E. Kuyper uit Ouwerkerk en H. B. van de Zande uit Oosterland. Het waterschap hoopt nog dit jaar de dijkverzwaring bij het Gouwe Veer te realiseren. Wanneer daar mee begonnen kan worden is nog niet bekend. Wel komen dit jaar nog de. persleidingen van Sirjansland naar het gemaal aan het Mastgat klaar en de leiding vanaf Ouwer kerk daar naar toe. Verder zal de Langeweg in Bruinissë worden ver breed en opnieuw geasfalteerd, en het gemaal bij Viane worden geau tomatiseerd. Werkzaamheden Ir. G. D. Kloosterboer gaf een overzicht van de werkzaamheden aan het onderhoud en het behoud van de dijken en vooroevers. In 1978 hoopt men bestortingen aan te bren gen tussen Blinde Dam en Zoeter- bout (vooroever polder Bruinisse, in Mastgat en Zijpe om de stroom daar te beteugelen. Aan de verhoogde dijk Bruinisse-Viane worden de raaipa- len herplaatst en aan de Ooster- schelde-oever van Viane tot en met 't Stelletje worden Hoechst-slakken gestort. De heer Kloosterboer gaf verder nog een overzicht van de an dere werkzaamheden zoals het on derhoud van de basallglooiingen bij de stroomgaten bij Ouwerkerk, het werk aan de zuidkust van Schou wen, werk aan de Philipsdam, de brug daar naar toe vanaf St. Phi- iipsiand en de verbeteringen aan de verschillende wegen. Besloten is verder om geen koeien meer op de dijken te laten grazen. Deze worden overal door schapen vervangen. Zuivering De heer Kloosterboer deelde ten slotte nog mee. dal de zuiveringsin stallatie aan het Mastgat bijzonder goed werkt. Verwacht wordt, dat de bijdrage die het rijk vraagt voor de lozing op het Mastgat, belangrijk zal worden verminderd wegens de hoge zuiverheidsgraad van het water, dal buitendijks wordt geloosd. Verschil lende campings in Sirjansland, het barakkenkamp in Bruinisse en „De Blauwe Keet" zijn nog niet op de persleiding aangesloten. Griffier J. A. Rotte gaf tenslotte een overzicht van de rekening en de begroting van het waterschap. Dc ontvangsten en uitgaven post be draagt 7,4 miljoen gulden waarvan 2,7 miljoen gulden nodig zijn voor de zuivering van het oppervlaktewater. GRONINGEN. Dc politierechter in Groningen heeft woensdagmiddag schipper J. T. uit Lauwersoog ver oordeeld tot duizend gulden boete of veer tig dagen hechtenis. De officier van justitie had een boete van vijf duizend gulden geëist of vijf maan den hechtenis. JOHANNESBURG, 2-2. Duizenden zwarte scholieren zijn woensdag in Soweto, de zwarte voorstad van Jo hannesburg, thuisgebleven aan het begin van het schooljaar 1978. Ge wapende politie in oproer-uniform stond bij de ingangen van de mid delbare scholen in Soweto om inti midatie te voorkomen. Er waren geen berichten van geweld of arres taties maar bij de Mahlobo-school verbrandden leden van de studen tenliga van Soweto de registratiepa pieren van ongeveer 200 leerlingen die tot de school wilden worden toe gelaten. DEN IIAAG, 2-2. „Er zijn helaas vele alkoholgebruikers die door on matig gebruik - dus misbruik - ziek zijn. Het bedrijfsleven dient zijn ogen daarvoor niet te sluiten". Dit 'heeft de voorzitter van het be drijfschap detailhandel in alkohol- houdende dranken, de heer Th. G. Chr. Hooij, woensdagmiddag gezegd bij de opening van de bestuursverga dering van dit schap. Alleen maat zitten afwachten wat de overheid al cf niet seat doen bij het zogenaamde ontmoedigingsbeleid acht hij niet juist. Hij meent dat het bedrijfsleven aktief over deze pro blematiek moet meedenken. Wellicht verdient 'het aanbeveling de kommis sie ter bestudering van het alkchol- vraagstiïk weer tot leven te brengen. Die kommissie heeft in het verleden goed gewerkt. DEN HAAG, 1^2. Het kabinet Van Agt vindt het voorbarig om thans reeds uit te spreken, dat de ingangs datum van de jaarlijkse huurverho ging blijvend verschoven moet wor den van 1 april tot 1 juli. Dit heeft staatssecretaris Brokx van volks huisvesting aan de Tweede Kamér meegedeeld: in antwoord op schrif telijke vragen over het regerings voorstel voor 1978 de ingangsdatum té verschuiven. Het regeringsvoorstel komt van daag (donderdag) in openbare be handeling. Oudste Rus jarig MOSKOU, 1-2. De oudste inwoner van de Sowjet-Unie, Medzjid Aga- jev, heeft woensdag zijn 143-ste ver jaardag gevierd, berichtte het pers bureau Tass. Onder de gasten in de Transkau- kasiscïie republiek waar Agajev waren negen mede-dorpelingen van boven de honderd. De bergachtige streek van Lerik waar Argajev woont is befaamd om de oudèrdom van haar bewoners, on. der wie 71 honderdjarigen zijn. BELGRADO. 1-2. De Russische griep is Öost-Europa binnengemar cheerd en alom hoofdpijn, koorts en maagklachten veroorzaakt. Hongarije lijkt er het ergst aan toe te zijn met een geval of 90.000 en minstens 4 sterfgevallen. Roemenië maakt melding van 65.000 gevallen en Joegoslavië van ongeveer 40.000. Het virus rukt intussen verder op, richting westen. „De epidemie heeft nog niet eens haar hoogtepunt be reikt. Wij verwachten dit omtrent het midden van februari", verklaar de een onderzoeker van het Hon gaarse instituut voor epidemieën in Boedapest. Het aantal gevallen waarvan het Hongaarse ministerie .van volksge zondheid melding heeft gemaakt, is in nog geen week van 70.000 op 90.000 gekomen. In het buurland Roemenië werd over de radio meegedeeld dat er in Boekarest 15.000 griepgevallen wa ren en in de provincie 50.000. De zie kenhuizen in de getroffen delen van deze landen zijn gesloten voor be zoekers, om het gevaar van besmet ting te beperken. DEN HAAG, 1-2. Hel ultracentri- fugeprojekt in Almelo mag worden uitgebreid, maar de levering van verrijkt uranium aan Brazilië zal pas mogen plaatsvinden na de tot standkoming van, een Internationaal plutonium-opslagrcgiëm. Als zo'n regiem niet tijdig tot stand kan komen zal een ad-'hoc overeenkomst met Brazilië gesloten moeten worden voordat de daadwer kelijke levering van verrijkt ura nium een feit wordt. Deze besluitvorming van de Twee- MAASTRICHT, 1-2. De keurings dienst van waren in Maastricht heeft woensdagavond kwik gevon den in een Spaanse sinaasappel. De sinaasappel behoorde tot een partij die woensdag was gekocht in een supermarkt van Albert Heyn in Kerkrade. Bij het opensnijden van de sinaasappel merkte de koopster kleine zilverkleurige bolletjes op. Een gewaarschuwde apotheker kwam tot de konklusie dat het om kwik ging en waarschuwde de keu ringsdienst van waren. De partij si naasappelen (1200 stuks) is inmid dels aan de handel ontWokken en wordt verder onderzocht. DEN HAAG, 1-2. Het ministerie van volksgezondheid in Den Haag stelt een diepgaand onderzoek in naar berichten, dat een Palestijnse groep Israëlische sinaasappels ver giftigt teneinde de Israëlische eko- nomie te schaden. Het dreigement wordt serieus genomen omdat in Maastricht vijf kinderen in een zie kenhuis moesten worden opgeno men, omdat zij Israëlische sinaasap pels hadden gegeten die kwik be vatten. Hun maag is leeggepompt, maar zij hebben verder geen nade lige gevolgen ondervonden en heb ben het ziekenhuis reeds verlaten. de Kamer kwam woensdagmiddag tot sfand door de aanvaarding van de CDA-VVD motie, die was inge diend tijdens het debat over de be sluiten van het nieuwe kabinet in zake de uitbreiding van Urenco en de levering aan Brazilië. DEN HAAG, 1^2. Prins Claus heeft het erevoorzitterschap op zich genomen van de leefbaarheidswed strijd „Een kern waar pit in zit". Deze aktie is een initiatie! van de vereniging Koninklijke Nederland- sche Heidemaatschappij en beoogt een bijdrage te leveren aan de kwa liteit van de menselijke omgeving in ons land. De kompetitie eindigt met een prijsuitreiking begin 1980, zo meldt de rijksvoorlichtingsdienst. 5 Pöef-pbèf- zuurtje LOKDEN, 28-1. Voor de snbeijgoedindustrie is volgens dé Sunday Times ih Londen een nieuw tijdperk aangebro ken met de komst van het zuurtje dat ontploft. Het gaat om een zuurt je dat is gevuld met een ongevaar lijke hoeveelheid kooldiöxydé. Al sabbelende komt het gas vrij en worden kleine ont- ploffinkjes veroorzaakt die drie fruitsmaken losmaken en de prikkelsensatie verhogen. De Sunday Times wenst hei mensdom geluk met dit zuur tje, dat hij als uiting van technisch vernuft op één lijn stelt met de uitvinding van het wiel, Mickey Mouse, de ruggekrabber en de penicilli ne. De krant luaarsehuivt wel mensen met een kunstgebit ervoor te ivaken dat het zuur tje onder de protése tot ont ploffing komt NIEUWERKERK, 1-2. Nee, de ramp „van toen" laat ons niet los. Op de herdenkingsdag vermenigvuldigen zich de gedachten van allen die in de ramptijd hier woonden of er ziéli lijdelijk bevonden. Uiteraard ,T het is al trieet opge merkt - heeft ieder zijn eigen ramp- Hèritttierittgèh. Hier die vah een Nieuwerkerkse bakker in die onstui mige en leedvolle tyd. Een aparte belevenis! „Ik was bakker van beroep. En welke bakker op Schouwen-Duive land heeft ooit op zondag brood ge bakken zonder dit van plan te zijn geweest? Dit heb ik meegemaakt - gedaan - beter gezegd. Zondagochtend 1 februari 1953 werden we om kwart voor 7 wakker door lawaai, vlug daarop gevolgd door klokgelui. Dal betekende wel iets bijzonders! Al spoedig hoorden we, dat de dijk was doorgebroken, en het water het eiland binnenliep. Wat nu? Hetgeen nooit was ver toond bleek gebeurd. Er kwamen mensen om brood. En dat was vlug op, want die enkele restanten van zaterdag verdwenen snel. Misschien denkt mert: „wie dacht cr nu. aan brood?" Ik zal dat uitleggen. In de oorlog hebben we hier ook inunda tiewater gehad. De Duitsers hebben toen de polders tot op bepaalde hoogte vol laten lopen en alles wat rondom het dorpscentrum en in dc polder lag, kwam in het water te staan. Alleen het centrum van het dorp niet. omdat dat hoger lag. Veel mensen uit de rand van het dorp en uit de polders kwamen hierheen en trokken in bij familie of kennissen. Alleen het allcrnodigstc was mee genomen, maar voedsel niet. Ande ren dachten dat nog wel te kunnen halen. Eerst nog niet Water was cr vooreerst midden op 't dorp nog niet te zien, dus wat te doen. Eerst had ik nog even ge tracht een familielid te bereiken in de Meidoornstraat, maar daar stond al enkele decimeters water, en we veronderstelden dat die wel naar de eerste verdieping zou gaan. Weer thuisgekomen, nam ik snel een be sluit en sloeg aan 't werk. Niet een voudig, want inmiddels was dc elektriciteitsvoorziening uitgevallen, met alle problemen daaromheen, wat mede tol gevolg had dat telefo nisch kontakt ook niet meer moge lijk was. Ik begon vlug grondstoffen klaar te maken, kneedde met de hand mijn deeg en stak de oven aan. Wie enigszins met het bakken van brood op de hoogte is, weet dat daar tijd voor nodig is. Als bijzonderheid z(j vermeldt, dat ook de oven op ou derwetse manier gestookt moest worden dus met takkebossen, omdat er geen „stroom" was. Laat ik erbij vertellen, dat nie mand enig idee had hoe hoog het water die dag zou komen. Stijgend water Maar de tijd verliep. Ondertussen steeg het water en ongeveer half elf was het brood gaar. Het water had inmiddels ook ons huis bereikt, en met laarzen aan heb ik het brood - vierponders voor 't gemak - uit de oven gehaald. Er stonden al mensen te wachten en sommigen namen het hete brood zo meteen mee. Op rekken De rest (want het water steeg snel) heb ik op de hoogste broodrek- ken gelegd en dat werd ook al spoe dig door het water bereikt. Het bleek me reeds in de nacht die daar op volgde. Toen rond 12 uur 's nachts het wa ter was gezakt, konden we, zy het moeilijk, hier en daar een kijkje ne men. Wat een toestand in htiis, op het dorp en overal! In de loop van de ochtend was ook in onze garage een aantal koei en gebracht, in de hoop, dat het daar droog bleef. Maar dat was niet het geval. Alle beesten daar waren verdronken en buiten lag er ook veel dood vee op straat. Op de hoog ste gedeelten liepen hier en daar nog wat paarden en kooien verkleurhd on wat rond. De inaitndag In de loop van maandag kwamen mensen overal vandaan, met som bere gezichten, vreselijke tijdingen brengend. Enkelen probeerden nog wat tabak te krijgen, om droeve din gen te vergelen. Zelf hebben we veilig boven do ddg en de nacht doorgebracht. Zondag 1 februari 1953: nooit zul len we die dag vergeten. Wat een ongelofelijke toestanden opeens. De kerk stond diep in het Water, Ihat staan, dat cr dienst gehouden zou kunnen zijrt. Dinsdags werden we van het dorp afgevoerd. Normaal leven was er niet meer friogelijk, oh flaafrom Wil don We cr wel wég. DO watersnoodramp ligt nu 25 Ja ar achter ons, maar zoats ik in het be gin reeds zei: Een droeve mijlpaal blijft het. Zovelen kwamen om. Zü waren echt niet anders, laat staan minder dan wy. J. R. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4