Kommissie Gravensteen stopt met kulturele aktiviteiten mi Israël en Egypte Ti El hoort erbij De koppeling aan het netto-minimumloon Stralingsbron ontdekt Brazilië ligt al dwars SILENT MOVIE Nu raadsbesluit Meer voor defensie? SUKSESVOL EERSTE VROUWENCAFÉ Ziekenhuis-C.A.O. Zeeuwse en Belgische jeugd Kinderhuis bezet AGENDA ZIERIKZEE, 31-1. De Kommissie Zómerientoonslel- liugen Gravensteen heeft in een brief aan het kollege van b. en w. medegedeeld haar aktiviteiten met be trekking tot het Gravensteen te zullen staken. De kommissie, bestaande uit Wil lem van Paasseu, Gerrit van der Ven Willem van Anraad en Ria Meinte- ma-Saman, kwam tot deze beslissing naar aanleiding van het raadsbesluit van maandag jL de kommissie voor een „gekortwiekt" programma een subsidie van f 1000 toe te kennen, in plaats van een garantie subsidie van f 1.050. „Juist het feit dat men niet bereid is een garantiesubsidie te verstrek ken wijst er op dat geen vertrouwen bestaat in onze aktiviteiten"; aldus Gerrit v. d. Ven. Waarom maakt do kommissie nu tGch geen gebruik van die L' 4000 subsidie? „Met zo'n bedrag'zouden We slechts drie exposities kunnen or ganiseren.. dat is een hele gróte stap Terug in vergelijking met vorig jaar. Bovendien kunnen we niet aan onze doelstellingen -voldoen als we de ge plande concerten en films uit ons programma moeten schrappen", al dus Willem van Paassen. Het doel, dat door de kommissie wérd nage streefd is van het Gravensteen een cultureel centrum te maken. „Het kollege zegt het wel met deze plan nen eens te zijn, maar door hun op stelling blijkt wel dat zé alleen maar bang zijn dat de revolutie uit zal CAIRO. 1-2. „Er zijp nóg' steeds verscheidene punten .waarover wij het niét eens zijn (met Isi-aël), maar wij zijn bereid de onderhandelingen voprt te. zetten". Dit heeft de Egyp tische minister van 'buitenlandse za ken,.. IbrahamKamel, verklaard na een onderhoud van tweè uur niet de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, Alfred Ather- ton. Deze had hem het Israëlische standpunt over een ontwerp-begin- selverklaring voor het bereiken van vrede overgebracht. Mannen- mishandeling WASHINGTON, 1-2. Het slacht offer van een huiselijke twist is, al thans in cle VèrëriicfHe Staten, niet altijd degene trie men zou denken. Volgens een verleden week in Washington uitgegeven studie wor den in de Verenigde Staten name lijk 12 miljoen mannen geregeld door hun wederhelft afgepoeierd. Volgens dè opstellers van het ver slag, Roger Langlèy; schrijver van een hoek over vrouwenmishande ling, en dr. Suzanne Steinmetz, pro fessor aan de universiteit van Dela ware, geven manne-.i echter aan die hardhandige behandeling door hun vrouw weinig ruchtbaarheid uil vrees .rich belachelijk te maken. Drie kategorieën van mannen zijn voorbeschikte slachtoffers van de huiselijke onenigheid: kleine man netjes van lijvige vrouwen, gehan dicapten en mannen die een flink stuk ouder zijn dan hun echtgenote. breken in het Gravensteen", aldus de kommissie Zcmertentoonslellingen Verbitterd Uit de nogal verbitterde uitlatingen van deze cuiurele groep blijkt over duidelijk de teleurstelling en woede over de gang van zaken in do raads vergadering van afgelopen maandag avond. Met betrekking tot het argument van b. en w, dat in verband met de slechte toiletakkomodatic geen con certen en films in hét Gravensteen gegeven kunnen worden, wijst men erojb dat vorig jaar viermaal toe stemming voor een concert werd ver leend zonder één enkele opmerking over de toiletten. De kcmniAie is van mening dat' het deze zomer nog wel gtkurid had de huidige teiietakkom- niódatie-iri de tuin bij het Graven steen en eeii volgend jaar aan op knappen had moeten worden, ge el acht. Wat betreft het ópen houden van de mogelijkheid ook andere groepen in het Gravensteen toe té laten, zegt meii best medew erking ie willen ver lenen als dé verschillende plannen góecj op elkaar zijn afgestemd. „We hébben vorig jaar niet meegewerkt aan, eén verzoek van de Zeeuwse Kunstkring, omdat die expositie midden in onze plannen zou vallen en wij voor het toezicht zouden moe ten zorgen", aldus Willem van Paas- sènï- Bijzqndev te jeu rgesteld is men ook over 'het niet doorgaan van do fo.to- exopsitie over het Gravensteen. In het ïaadsbesluit w.erd neg de moge lijkheid open gelaten met een nieuw plan te-komen, waarvoor een nadere subsidié verstrektzqu kunnen wór den. Waaróm wordt "hier dan géén gebruöfe van gemaakt? „Omdat het allemaal veel te laat zou worden. Die mensen hebben geen flauw idee van wat er allemaal bij zo'n foto-expo sitie komt kijken", aldus de kom missie. De groep is teleurgesteld over het beleid van alle drie de politieke •frakties in de gemeenteraad. „De P-C.-fraktie gaf er duidelijk blijk van zich niet in de materie te heb ben willen verdiepen, de VVD-fra'k- tie 'kwam zomaar met een nieuw programma zondër iets van onze plannen èn „doelstelling' af te weten en de PvdA-fraktie had niet de moed tegen -te stemmen tegen het nieuwe kollege voorstel", aldus Willem van Paassen. Inmiddels zijn er zo'n 130 „Vrien den van het Gravensteen", die hun geld terugkrijgen met de mededeling dat men zich genoodzaakt ziet de ak tiviteiten te staken. JNh'l aan leihand „We willen nu eenmaal niet aan de leiband van het kollege lopen, maar. het is wel verdrietig dat de deuren van hei Gravensteen nu weer een hek' tijd dicht zullen blijven. Er is nooit ever gepraat of het zinvol was wat ei vorig jaar allemaal gebeurde. Gezien de vele reakties en medewer king zijn wij van mening dat het wel terdege zinvol was", aldus do kom missie Zomertentconstellingen Gra vensteen. DEN HAAG, 1-2. De politieke top van het ministerie van defensie streeft ernaar de defensiebegroting voor dit jaar met ongeveer 250 mil joen gulden te verhogen. Dan zou Nederland namelijk voldoen aan de verplichting, die minister Stemer- dink óp de Navo-coni'erentie van de cember in Brussel is aangegaan: te streven naar een jaarlijkse verhoging mol om en nabij drie procent. De huidige stijging, zo bleek woensdag op een persconferentie in Den Haag, bedraagt niet. meer clan eén half procent. Advertentie UTRECHT, 1-2. Het Tweede Ka merlid voor de VVD rar. A. Geurtsen heeft donderdag in zijn funktie als voorzitter van de Internationale Le- vensmiddelenbeurs Roka verklaard, dat de koppeling van netto-mini mumuitkeringen aan netto-mini mumloon opnieuw moet worden be zien. Hij pleitte bovendien voor hel waardevast (inplaats van welvaarts- vast) maken van dè sociale uitkerin gen, met andere woorden voor het optrekken hiervan met het percen tage van de prijsstijgingen, in plaats van met dat van de loonstijgingen. Mr. Geurtsen sprak op een pers- konferentie ter gelegenheid van de Roka-1978 die van 13 tot en met 17 februari in de Utrechtse Jaarbeurs hallen wordt gehouden. ZIfjRlK7.EE. 31-1. Café-restaurant De W'iffp Raaf ih Zierikzee was dinsdagavond trefpunt door vrou wen vaii Schouwen*Duivdlaiid. De befangstelling voor het eerste „vrouwencafé" was orfertpelrligpnd. Meer dan zestig vrouwen, jong en oud, uit alle lagen van cle bevolking, maakten van de gelegenheid ge bruik oni kontakten tc leggen of ge zellig wat tc praten. De werkgroep Vrouwencafé Zicrikzee" is Crg te vreden over deze eerste resultaten en Is vast van plan er' voorlopig op twee.de eu vierde, dinsdagen van de maand mee door te blijven gaan. Ook is cle bedoeling dat vanuit het vrouwencafé andere aktiviteiten worden georganiseerd. (Foto: Zierikzèesche Nieuwsbode) EDMONTON, 1-2. Een woordvoer der van het Canadese ministerie van defensie, majoor Vic Keating, heeft' woensdag gezegd dal de vliegtuigen die speuren naar brokstukken van de verongelukte Russische saleliet Kosmos 054, een zeer- sterke stra lingsbron hebben gelokaliseerd. „Zij is de sterkste bron die tot nu toe is ontdekt, ongeveer 10 maal zo sterk als het brokstuk dat bij Wardens Grove werd ontdekt," aldus Keatin. Dit stuk zendt een straling uit van tussen de 10 en 20 röntgen per uur. BRASILIA/DEN HAAG, 1-2. Als de Nederlandse regering beperkingen of nieuwe voorwaarden stelt aan het akkoord over de uraniumleveranties, dat vorige maand is gesloten, zal Brazilië dat niet. accepteren. Dat staat in een communique, dat het Braziliaanse ministerie van buiten landse zaken woensdag heeft uitge geven. De Braziliaanse regering wacht overigens pp een toelichting van Nederland, alvorens een defini tief standpunt te bepalen. DEN HAAG, 1-2. Een kabinetsde legatie onder leiding van minister dr. W. Albeda van sociale zaken hoeft woensdagavond in het gebouw van hef ministerie van sociale zaken in Den Ilaag eèn gesprek gehad met vertegenwoordigers vgn negen orga nisaties die partij zjjn ÓM de cao voor ziekenhuizen. De bewindslieden kijken nu aan tegen het feit dat in het zieker.huis- tarief-1978 zullen moeten worden opgenomen dé door de ziekenhuizen in 197-7 voorgeschoten 'kósten die zijn betaald aan de wérkneipers, plus het elfekt van het invoeren van de ziek tekostenregeling. De bewindslieden stellen da* er in 1979eèn kuhaulatie optreedt'-van de doorwerking van de invoering van de cao in de tarieven. Daarbij kerpt dan 'nog de normale trend (de cao volgt het zgn. trend- beleid yan het overheidspersoneel bjj de 'bepaling van de salarisverho gingen). Als er over inleyeren zou moeten worden gepraat, ?o werd van de kant yan de NZR opgemerkt, dan zou dat betekenen dat men minder dan de trend zou krijgen, derhalve in. -feite minder dan de prijskompen- 'Salie, m'inder. dan de nullijn, minder dan de koopkrachthandhaving. „En dat is een moeilijk verhaal". MIDDELBURG, 1-2. De Zeeuwse Jeugdraad vindt dat er te weinig uit wisselingsprogramma's tussen België en Nederland zijn voor jongeren. Vorig jaar vond er in Nederland in totaal vijf keer een jopgerenuitwis- seling plaats tussen deze landen, terwijl dat aantal alleen al voor Duitsland 110 bedroeg. De Zeeuwse Jeugdraad vindt dit niet juist, temeer daar er wel geld voor deze jeugduitwisseling beschik baar is maar ongebruikt blijft liggen Om verandering in deze situatie te brengen is-er een overleg op gang gebracht tussen de Zeeuwse en Bel gische Jeugdraad. Deze kontakten zullen uiteindelijk moeten resulteren in het uitwisselen van groepen jon geren uit allerlei plaatsen in Zee land en de Belgische provincie West- Vlaanderen. OOSTVOORNE, 1-2. Donderdag morgen zeyen uur hebben 2 van de 17 groepsleidérs het medisch kinder huis „Ooslyoprne" in het gelijknami ge dorp op yoorne-Putten bezet. De bezetters hebben het vertrouwen in de direktie van het huis en in een hoofdleidster opgezegd. Ook geloven ze. zo zegt een woordvoerder, niet meer in het beleid van de centrale direktie van het Centraal Genoot schap Kinderherstellingsoorden. Dit' genootschap beheert het huis. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Vrijdag wordt veel bewolking en geen neerslag, van betekenis ver wacht. Een oceaandepressie, die zich woensdagmorgen nog ten noordwes ten van Ierland bevond, koerste het daaropvolgend etmaal nnar het zuid oosten en nam daarbij in betekenis af. De kern van deze depressie trok in de nacht van woensdag op don derdag over het midden van Neder land. waardoor het weer in ons land grote verschillen vertoonde. Ten zui den van de grote rivieren regende hel bij temperaturen lussen 4 en 6 graden: ten noordon ervan viel er sneeuw en schommelden de tempe raturen rond het vriespunt. De de pressie trekt naar het zuidoosten weg. Ten westen ervan, boven dc Britse eilanden, komt een rug van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, die zich langzaam naar het oosten verplaatst. Vrijdag bevindt ons land zich in het overgangsgebied tussen het eerder genoemde laag en de rug van hogc- druk. Boven Rusland bevindt zich al da genlang een krachtig hogedrukge- bied. Op de wéstflank ervan stroomt koude lucht naar Scandinavië, waar het overdag licht tot matig vriest. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. zaterdag 4 en zondag 5 februari: HET NIEUWSTE OP HET GEBIED VAN PUUR ENTERTAINMENT IN GLORIOUS PHONIC SOUND MARTY DOM FELDMAN DeLUISE Uitgebracht door CFM filmverhuur I De originele filmmuziek is leverbaar op L.P AS. 30009' Aanvang 20.00 uur Toegang alle leeftijden' CAIRO. Egypte en Israël hebben woensdag hiin overleg in de gemeng de militaire kommissie in Cairo voor onbepaalde tijd opgeschort. Zierikzec Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur. carillonconcert. Werkgroep „In 't zelf&e schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Tot en met 15 februari Zierikzee Stadhuis Vierschaar Watersnood ramptentoonstelling. Donderdag 2 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Filmvoorstel ling ramp. 19.30-21.00 uur. Ouwerkerk 19.30 uur, Ned. bond voor Platte landsvrouwen afd. Duiveland. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, vergadering/ruilavond Philatelica, jeugdleden 19.00 uur, seniorleden vanaf 20.00 uur. Gemeentehuis, 19.00 uur, vergade ring gemeenteraad. Middelburg Statenzaal Abdij. 15.00 uur. installa tie aktiekomité Rwanda. Vrijdag 3 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, jaarvergadering bijen vereniging, 20.00 uur. Scharcndijke Ned. Herv. Kerk. 20.00 uur bijzondere zangavond. Brouwershaven Tonnenmagazijn 20.00 uur. Oprich tingsvergadering gemeentelijk CDA- verband. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis" 19.30 uur muziek uitvoering „Oefening en Uitspan ning" en „Nu met Hope". Oosterland Dorpshuis „De Oosterhof". 19.30 uur. SGP Forum-avond.- Middelburg Stalenzaalkomlcx, 14.30 uur, verga dering kommissies voor de water staat en milieu beheer. Zaterdag 4 februari Zierikzee Concertzaal, carnavalsfeest voor dc jeugd van 14.00 tot 16.30 uur. Bicskoop „Do Concertzaal". 20.00 uur film „Silent Movie". Haamstede 's Middags Strfivioring „Big S" voor soósgobouw. EUcmcel Durps'Uus 20.00 uur feestavond VOO afdeling Middensehouwen. Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. 14.30 uur, kinderinstuif. Zondag 5 februari Zierikzee Bioskoop „pc Concertzaal". 20 00 uur film „Silent Movie". Maandag 6 februari Zierikzee Bovenzaal „Zeeuwsche Herberghe" 14.15 uur bijeenkomst Plattelands vrouwenbond afdeling Schouwen. Huis van Nassau 20.00 uur, Algemene vergadering Landbouwvereniging VZOS Ren esse Dorpshuis, 9.30 uur, distriktsverga- derlng Waterschap Schouwen-Dui- veland, betreffende d'istrikt l. Zonnemaire Café Bommenede, 14.30 uur distriks- vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland, betreffende distrikten 2 en 3. Dinsdag 7 februari Zierikzee Huis van Nassau jaarvergadering Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland 19.30 uur. „De Graef van Haemslede", 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Kerkwerve Zaal bij Chr. Ger. Kerk. Koorrepeti- tJe 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, verga dering IJsvereniging. „Durps'Uus" 20.00 uur vergadering „Landbouwbelang". Middelburg Provinciehuis, 10.00 uur, Provinciale raad voor het milieu. Woensdag 8 februari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing .Stad en Lande 20.00 uur. Pand Nieuwe Bogerdstraat 56 In formatie-avond werkgroep „In 't Zelfde Schuitje", 20.00 uur-22.00 uur. Café-restaurant „Bru", 20.00 uur, vergadering watersportvereniging „Bru". Vrijdag 10 februari Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten 10.00 uur. Dorpshuis, 20.00 uur: „Nut en Ge noegen" (110-jarig bestaan). Zaterdag 11 februari Haamstede Jeugdsoos „Big S", 20.00 uur, carna valviering. ,,De Zeeuwse Stromen", 19.30 uür, feestavond Landelijke Rij vereniging „Westelijk Schouwen". Zondag 12 februari Zierikzee Mondragon, 14.30 uur, zondagmid- dagconcert. Maandag 13 februari Middelburg Kantoor provinciale waterstaat, ver gadering kommissie voor financiën 13.30 uur. Woensdag 15 februari Zierikzêé Herv. Verenigingsgebouw 14.30 uur bejaardenmiddag NCVB Hotel Van Oppen, lezing Stad ën Lande 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Kerk. Zangavond 20.00 u. Donderdag 16 februari Zonnemaire fcafé Bommenede, 20.00 uur, indivi duele klaverjaswedstrijd om prijzen. Vrijdag 17 februari Zierikzee Herv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 16.00 uur. Zaterdag 18 februari Zierikzee Herv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 10.00 uur. Dinsdag 21 februari Scharend ij kc Moederkursus. 19.30 uur. Vrijdag 24 februari Zierikzee Mondragon 14.00 uur Coöperatie- middag C.C.C. West Nederland. Vrijdag 3 maart Middelbut-g Provinciehuis vergadering kommis sie van advies en bijstand voor de streekplannen 14.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrt. na half iet Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2