wico ■"tas Herdenking stormvloedramp in hervormde kerk te Ouwerkerk Kransen gelegd bij gedenksteen begraafplaats en poortmonument Kranslegging te Dreischor DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Rampherdenking Zierikzee 1 februari 1953-1978 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ">m i&q24 Donderdag 2 februari 1978 134ste jaargang Nr. 22246 WAARIN OPGENOMEN (1797 1P89) REOAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agepda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. is dit nummer: SUuul van zaken in de akkerbouw Wilt U goedkoper uit zijn Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN j Burg. BoumanstrTl Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 OUWERKERK, 1-2. „Voor ons allen dient deze bij eenkomst te zijn: een bezinning en een herdenken van al diegenen die de rampnacht van 1 februari 1953 niet hebben overleefd". OUWERKERK. Kommissaris dr. C. Boertien tijdens het uitspreken van de boodschap van H.M. de Koningin. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Aan het woord burgemeester J. D. de Kam tijdens de herdenkingsbij eenkomst in de Hervormde Kerk te Ouwerkerk in verband met de 25- jarige herdenking van de storm vloedramp van 1 februari 1953. Deze dienst werd onder meer bijgewoond door zeeland's kommissaris dr. C. Boertien en de burgemeesters van de gemeenten op Schouwcn-Duiveland. Bijzonder trieste kanttekening bij deze herdenkingsbijeenkomst werd het feit dat oud-wethouder van de gemeente Ouwerkerk - later Duive- land - de heer C. P. Kuyper voor aanvang van de dienst werd getrof fen door een hartaanval. Direkte hartmassage werd toegepast door enkele in de kerk aanwezige ver pleegkundigen. Pas na vervoer van de heer Kuyper naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee werd met de herdenkingsbijeenkomst begonnen. Later bleek de oud-wethouder di- rekt na aankomst in het ziekenhuis le zijn overleden. Waarschuwende stem Burgemeester De Kam vestigde er in zijn toespraak de aandacht op dat dezelfde kerkklok, die thans had op geroepen samen le komen om te herdenken. 25 jaar geleden zijn waarschuwende stem in de ramp nacht liet horen. „In de loop der eeuwen hebben vele stormvloeden het Deltagebied geteisterd. Door neergang en opgang heeft de Zeeuw leren leven met het water. Het water wat geeft en neemt. Wij hebben land verloren en hel soms herwonnen op onze vriend cn vijand het water", aldus de burgemeester. Verder herinnerde de heer De Kam aan de hulpverlening van bin nen- en buitenland, aan de sluiting van het laatste d(jkgat in de nacht van 6 op 7 november 1953 en aan het herstel, dat met kracht ter hand werd genomen. „Zo kwam het verwoeste land weer tot leven en ontstond er een hernieuwd Schouwen-Duiveland, ontsloten door dammen en een brug, v/aar het ondanks alle veranderin gen en moeilijkheden van aanpas sing op bijna elk gebied, goed was om te leven, le werken, onder zo gunstig mogelijke omstandigheden." Tenslotte ging de burgemeester in op de afsluiting van de Oosterschelde en wees erop dat het niet juist zou zijn te stellen, dat dc direkte belang hebbenden geen oog voor het milieu- aspekl zouden hebben. „Het nu ge kozen systeem, dat beide aspekten dient had van harte ons aller in stemming". aldus dc heer De Kam. Boodschap koningin Kommissaris Boertien sloot op de ze toespraak van de burgemeester aan met het voorlezen van een bood schap van H.M. dc Koningin. Ver volgens zong dc Chr. Gemengde Zangvereniging „V.Z.O.S." uit Oos- (SUPER), 12 flesjes 0,3 liter, meeneemprijs NU 375 Boodschap van de koningin „Het is alweer 25 jaar gele den, dat ons land en ook in het bijzonder uw gemeente door de rampspoed werd ge troffen, die vandaag herdacht wordt. Natuurlijksteeds meer mensen hebben het niet meer meegemaakt en weten slechts van horen zeggen hiervan, maar voor ons die die dagen wel meemaakten, griften al die beelden van en rond het onheil zich onuitwis baar in het geheugen. Eh zo gedenk ik dan ook'vandaag met u wat de mensen in het rampgebied toen overkwam in de hoop en met de bede dat ons land herhaling gespaard mag blijven". Burgemeester C. Slabbekoom van Brouwershaven heeft woensdagmid dag in Dreischor op de begraafplaats een krans gelegd ter herdenking van de rampslachtoffers. De burgemeester wees hierbij op feit, dat mensen ondanks alle vernuft, alle technische bekwaam heden en rijkdommen die hen ten dienste staan, tegenover de natuur en haar kracht in welke vorm dan ook, nietige mensjes zijn, die alleen kunnen trachten de veiligheid zo groot mogelijk te maken. „Maar rampen voorkomen die zeker heid hebben we niet en als er dan een ramp plaats vindt als in 1953, zo dicht in onze omgeving, dan ervaren we de angst en het leed dat vele mensen treft en gaan onze gevoelens van medeleven uit naar hen die sla gen moesten inkasseren", aldus de burgemeester, die verder zei dat het goéd" is "dat ",;fnonze'"gërRëBiütë en ook in andere plaatsen de mensen die om het leven kwamen op deze dag worden herdacht en dat ze te vens de opdracht aanvaarden om datgene te doen, waardoor een kans op herhaling zo klein mogelijk .wordt gemaakt. De plechtigheid bij het rampmonu ment bij de Zuidhavenpoort. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Grond") e.a. en het eigen ramp- stadsverslag. Een prominente plaats kreeg de noodzender, destyds gebruikt om kontakt te zoeken met de buitenwe reld, toen Schouwen-Duiveland hier van geheel was afgesloten. terland onder leiding van de heer J. W. Zuidgeest: „Mijn herder is de goede God", Gezang 397, vers 1, 2, 4 qn 6 en „Waarom toch?". Het orgel werd bespeeld door de heer W. de Raad. „Ende despereert niet", was het thema van de herdenkingsrede van ds. E. P. Kuin, ten tijde van de ramp in 1953 Ned. Hervormd predikant te Ouwerkerk. Dc vraag of herdenken nu wel no dig is, zei ds. Kuin met een hard- grondig „.ja" te willen beantwoor den, omdat de basis van het heden eigenlijk is gestoeld op liet gebeuren van 25 jaar geleden. Dc predikant wees erop dat in de nacht in 1953 het punt werd bereikt dat dc geschiede nis stopte. „En toch zijn we verder gegaan, onthutst en ontredderd, geslagen in diepe rouw". Ds. Kuin zei opstand gevoeld te hebben op die zondag morgen 1 februari bij het zien van de tekst - psalm 146, 1:3 - op het gereedstaande gezangenbord, maar wees er ook op dat het God was, die perspektieven bood om opnieuw te beginnen. „God stond achter ons toen we de erfenis onzer vaderen op namen en verder gingen," aldus dc predikant. Belofle „Ik ben trots op wat gepresteerd is, maar ik ben trots met gevouwen handen. We zijn opnieuw begonnen omdat het mocht en omdat het kon, gesterkt door de belofte aan ben, die omkwamen in de rampnacht", aldus ds. Kuin. Het koor vervolgde hierna de dienst met „Lead me, Lord" en Am- brosiaanse Lofzang. Alle aanwezigen zongen vervolgens staande vers 6 en 7 van het Wilhelmus. De heer M. J. Rouw. voorganger van de Ned. Hervormde Gemeente OuwerkerV sloot deze herdenkings bijeenkomst met het uitspreken van het „Onze Vader". Onder gezang van hel koor „Blijf bij mij. Heer", verlieten de aanwezi gen dc kerk. UTRECHT. Volgens bestuurder Wiel Brand van de Industriebond N.K.V. is woensdag het cao-ovcrleg bij Hoogovens muurvast komen te zitten nu de Hoogovens-direktie op het standpunt blijft staan dat er pas over arbeidsplaatsenovereenkomsten (APO's) fe praten valf als de her structureringsplannen bij het bedrijf zijn uitgevoerd. Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en geen neerslag van betekenis; zwakke tot matige wind uil noordelijke richtingen; minimum temperaturen rond het vriespunt, maximumtemperaturen rond plus 2 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 febr. Zon op 8.17. onder 17.31 Maan op 4.10, onder 13.14 Nieuwe maan: 7 febr. (15.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 febr. 10.31 23.22 4.07 16.40 Doodtij: 3 febr. ZIERIKZEE, 1-2. In tic rij van rampgeineenten is Zie rikzee woensdag niel achter gebleven bij de herdenking van het onthutsend gebeuren van 1 februari 1953. Een korte eerste plechtigheid vond woensdagmiddag plaats op de algemene begraafplaats, waar burgemeester Th. H. de Meester namens hel gemeentebestuur een krans legde hij de granieten gedenksteen. In die steen zijn - gelijk bekend - dc namen gegrift van de Zierikzeesc burgers, die in dc stormvloed het le ven lieten. „Wij zijn hier samen gekomen om hen te gedenken, die op zo tragische wijze zijn omgekomen. Het ligt niet op mijn weg de gevoelens, die thans opnieuw leven bij de nabestaanden opnieuw te onderstrepen", aldus de eerste, burger, tijdens een aan de kranslegging voorafgaande bijeen komst in de aula van de begraaf plaats. Hij wees op de ontelbaar velen, die op deze dag met hen meeleven o.w. H.M. koningin Juliana, die zich met een boodschap richtte tot de bewo- ners van het voormalig rampgebied. Deze boodschap is woensdag, tij dens alle rampherdenkingen op haar verzoek voorgelezen. Met de zinrijke inhoud van deze boodschap, besloot de burgemeester zijn toe spraak, waarna de kranslegging plfiats vond, in aanwezigheid van het voltallig kollege, een deel van de raadsleden, vertegenwoordigers van de geestelijkheid, vrij talrijke fami lieleden van de rampslachtoffers en belangstellenden. Tweede krans Even later werd een soortgelijke krans gelegd aan de sokkel van het rampmonument bij de Zuidhaven poort. De aanwezigen begaven zich hierna naar het stadhuis ter bezich tiging van een in de Vierschaar inge richte ramptentoonstelling, die in kort bestek toch een treffend aksent legt op het rampgebeuren te Zierik zee, zij het gevat in een wat alge meen regionaal kader van de ver- schrikkelijké 1953-gebeurtenissen. Behalve indringende foto's is heel wat materiaal op de expositie aan wezig, dat de herinnering wakker roept aan de bange dagen van 1953, vooral ook geschreven dokumentalie, in de vorm van plakboeken, versla gen (R.W.S.), boeken („Gekwelde Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De zender werd destijds gehoord tot in Italië. De kleuterschool „De Woelwaters" droeg getekend en geschilderd mate riaal aan, met de ramp als thema. Voor groepen wordt bij tijd en wijle een kompilatiefilm gedraaid van Po lygoon-materiaal, met niet alleen de ramp als gegeven, maar vooral ook Zeeland (Walcheren) na de oorlog, met o.m. de komst van de toenmalige Engelse premier Attlee naar West- kapelle, die nog eens herinnerde aan het toen geldende Zeeuwse devies: „Better flooded as in slaves". (Beter overspoeld, dan in slavernij".) In harten te leven, die wij achterlaten, dat is niet ster ven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1