Christelijke school in Poortambacht wordt vierklassig Subsidie voor gekortwiekt programma van kommissie zomertentoonstellingen Honderd kotters blokkeerden acht havens 1 FEBRUARI 1953 6 iüÉ Uil DE ZIERIKZEESCHE COURANT Heeft U nog een goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii en bepaal meteen uw nieuwe keus. Nieuw voorstel voor Gravensteen Weinig mosselzaad op Grevelingenmeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 januari J 134ste jaargang Nr. 22245 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1P89) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakleur. M. J. Bij de Vaate Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91.-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; ..Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. IN DIT NUMMER: StOrmi'Ollip 1953 ZIERIKZEE, 30-1. De Vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs te Zierikzee heeft de aanvraag voor medewerking van het gemeentebestuur aan de stichting van een zesklassige basisschool in Poort ambacht ingetrokken. De Vereniging zal nu, voortbordu rend op de toestemming van de raad in 1972 gedaan, een vicrkla ssige school stichten in de nieuwbouw wijk. Dat schreef de Vereniging aan de raad van Zierikzee. die deze brief bij de ingekomen stukken vond, die jl.- maandagavond tijdens de raadsver gadering werden behandeld. Tijdens een vorige raadsvergadering hadden zowel de V.V.D. als de P.v.d.A.-frak- tie bedenkingen over de noodzaak van een zesklassige school. Ze voch ten de juistheid aan van het cijfer materiaal op grond waarvan het kol lege voorstelde positief te besluiten. Nood De heer J. W. Roskam (V.V.D.) kwam maandagavond opnieuw met cijfers. Hoewel hij geen behoefte had de raadsbeslissing van 1972, om een vierklassige school toe te staan, aan te vechten, meende hij toch dat ook nu de becijfering niet klopt. Het aan tal leerlingen zou, gemeten naar de algemene percentages, tegenvallen DEN HAAG, 30-1. Het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag zei desgevraagd dat het zich sterk bij de visserijproblemen be trokken voelt, maar dat de overheid tegen elke verstoring van de open bare orde is. vooral als die gepaard gaat met het schaden van belangen van derden. In Scheveningen is dat laatste ge beurd, doordat een schip van de Norfolklijn niet kon uitvaren, aldus een woordvoerder van het ministe rie. ■Zekerheid over wal ze dc komende maand mogen vangen zullen de vis sers vermoedelijk woensdag aan staande - de eerste dag van die maand - kunnen krijgen. Waar schijnlijk is dan in Brussel de. ver gadering van de EEG-visserijminis- ters achter de rug, waar de maxi- mum-vangsthoeveelheden vcor de verschillende EEG-landen definitief moeten worden vastgesteld. Het voor januari geldende Neder landse quotum voor tong en schol (een twaalfde van de jaarqouta van 1977) is al opgevist en zoals gemeld heeft de algemene inspektiedienst van het ministerie processen-verbaal opgemaakt wegens overschrijding. Maar met die processen-verbaal op zak is men toch weer uitgevaren, al dus de woordvoerder. Advertentie U bent van harte welkom. meende hij, omdat in de laatste twee jaar - landelijk gezien - het aantal kleuters is afgenomen. Daarnaast vond hij het erg jammer dat de school in de Raamstraat van 6-klas- sig vierklassig wordt. Daar komt nog bij dat de openbare school ,,'t Kof schip" ook zal groeien volgens de verwachting. „En dan komen we in hoge nood", aldus de heer Roskam, „en zullen we een andere plaats voor een tweede openbare school moeten zoeken". Verhouding De heer H. Asma (PvdA) begreep niet waarom de Vereniging de aan vraag heeft ingetrokken. Wethouder W. den Boer liet daar geen twijfels over bestaan. Het kollege heeft na de vorige vergadering de cijfers van V. V.D. en P.v.d.A. naast die van de Vereniging gelegd en is tot de kon- klusie gekomen dat beide partijen ge lijk hebben. In heel Zierikzee bezoekt 39 tot 40 procent van alle leerlingen een protestants christelijke school. In Poortambacht is dat percentage be dui'lend lager, namelijk 29 procent. Wanneer de situatie verandert en er in Poortambacht wel een christelijke school komt, zal er een andere ver houding te zien zijn, zo is de ver wachting.. Omdat echter ook het kol lege voorzag dat de raad de beslissing af zal laten hangen van de huidige cijfers, is het bestuur van de Vereni ging van het Christelijk Schoolonder wijs geadviseerd om de aanvraag in te trekken en door te borduren op het besluit uit 1972. De wethouder zegde echter toe dat bij de ontwikkelingsplannen rekening wordt gehouden met een mogelijk no dige uitbreiding van de openbare school. Gesprek Voorzitter burgemeester Th. H. de Meester, opperde in dit verband dat (Vervolg pag. 3) wêêsbbrb bmMmm mm Watervernieling over de oeroude aarde, uitgewiste grens tussen land en zee. De woning, de stille kluis van bet geluk, wordt zetel van de kille dood. Een schreeuw om redding en goddelijk erbarmen perst uit de keel van de geprangde mens. Over watergrijs de kreet van bet droeve dier, wachtend in regenstriemen eindeloos. Dit nummer beslaat uit 14 pagina's Rampspoed is wellicht de machtigste van alle banden. ZIERIKZEE, 30-1. Unaniem besloot de gemeenteraad maandagavond, met inachtneming van een aantal voorwaarden, aan de Kommissie Zomertentoonstellin gen Gravensteen een subsidie van f4.000,— voor 1978 beschikbaar te stellen. Het kostte de raad ruim twec-en- ccn-half uur om tot deze besluit vorming te komen. Dc beslissing kwam in dc plaats van het kollege- voorstel een garantie subsidie van f 11.050,niet toe te kennen. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester gaf, voor de diskussie omtrent dit voorstel open te stellen, een korte toelichting namens b. en w. op dc naar voren gebrachte be zwaren. Het eerste gedeelte van het voorstel - een aanvullende subsidie van f 1.479,56 over 1977 te verlenen - leverde weinig stof tot diskussie en werd eenstemmig - zij het wat rom melig - door de raad aangenomen. Sfeer vertroebeld Bezwaren van de zijde van het kollege bestonden er vooral door het feit dat de Gravensteenkommissie zich in het verleden een moeilijke gesprekspartner had getoond, het geen de sfeer had vertroebeld. Wel bestond waardering bij het kollege voor de geslaagde exposities van de afgelopen zomer, nu de kommissie echter had gemeend dc werkzaam heden te moeten uitbreiden, werd bijsturen noodzakelijk geacht. De mensen van het Gravensteen echter bleken niet zo geneigd tot kompro- missen. Een door hen opgesteld pro gramma voor 1978 werd door de Museumadvieskommissie in eerste instantie dan ook afgewezen op grond van veronderstelde te hoge ambitie. Na het aanbrengen van enige wijzigingen ging de advies- kommissie wel akkoord. Dit advies kwam echter na het nemen van het kollegevoorstel. Dc voorzitter wees vooral op liet feit dat b. en w. moeite hadden met langdurig uit handen geven van een gebouw als het Gravensteen aan een wat eenzijdig gerichte groepering. Later illustreerde dc burgemeester deze stelling met de mededeling dat men in 1977 een verzoek lot exposi tie van de Zeeuwse Kunstkring had moeten afwyzen omdat dc kommis sie Gravensteen hieraan geen mede werking wilde verlenen op grond van te laag geacht niveau. Heet hangijzer in de gehele verde re raadsdiskussie werd verder dc schamele toiletakkamodatie bij hel Gravensteen. Een situatie, die naai de mening van het kollege niet ge handhaafd kan blijven ais. naar het plan van dc kommissie, in dit ge bouw een zestal concerten en even zoveel filmavonden zouden worden gegeven. De voorzitter wees erop dat het kollege met zeer veel spijt en gemengde gevoelens gemeend had het verzoek om garantie subsidie te moeten afwijzen. Wethouder Den Boer wees erop dat bij de kommissie een houding bestond van: „Aksepteer onze plan nen, anders doen we het helemaal niet". Te groot pakket De PC.-fraktie gaf bij monde van dc heren Sprengelmeijer en De Rijke tc kennen het in grote lijnen met het kollege eens te zijn. De heer Becu wees erop dat de V.V.D. van mening was dat het aktiviteitenpakket van de kommissie wat te groot was. Men zag liever een aantal exposities van mei tot half september, terwijl drie concerten voldoende werd geacht. Films zag de fraktie liever ge schrapt en met betrekking tot de tentoonstelling van het Gravensteen fotomateriaal stelde de heer Becu voor dit als gemeentelijke aangele genheid tc onderzoeken. Dc heer Groen was het op vele punten oneens met het kollege en voerde in eerste instantie aan dat dc kommissie veelal uit enthousiasme had gehandeld en dat het niet ver wonderlijk was dat rekenkundig mis schien wat fouten gemaakt waren. De P.v.d.A.-fraktie kwam in twee de instantie tot het voorstel een ga rantie subsidie van f 9.000,te ver lenen. echter mei dien verstande dat de foto-tentoonstelling dan minder groots van opzet zou worden. De fraktie kwam tol dit besluit na rug gespraak met enkele leden van de Gravensteenkommissie. Verder acht te de P.v.d.A. het noodzakelijk dal bij de kommissie zou worden aange drongen op de vorming van een Stichting en dat nadere regels wer den opgesteld om gebruik van het Gravensteen voor anderen niet uit te sluiten. De heer De Rijke zei liever een nieuw programma van de kom missie tegemoet te zien en naar aan leiding daarvan een vast subsidiebe drag te verlenen. De V.V.D.-fraktie bleef bij de reeds eerder gedane sug gestie. Misschien tc laai De heer Vcrschelling zei de me ning te hebben dat P.v.d.A. en V.V.D. elkaar nu dicht naderden en drong bij de V.V.D. aan op het noe men van een subsidiebedrag, omdat de gehele besluitvorming anders misschien te laat zou komen. Het re sultaat van deze diskussie was een nieuwe schorsing waarin het kollege beraadslaagde over een nieuw voor stel. Na een kleine tien minuten kwamen b. en w. met de volgende suggesties: Geen films en concerten in het Gravensteen, met uitzondering van de muzikale omlijsting bij opening van een expositie. Het kollege zag zich verplicht dit voorstel te doen om geen onevenredigheid te krijgen met de eisen, die de horeca in de ge meente worden opgelegd. Mogelijkheid open houden om bepaalde gegadigden in te kunnen passen. (Vervolg pag. 2) BRUINISSE. 30-1. Voor het eor.st sinds de afsluiting van de Grevelin- gen, schpncn de in hel Grevelingen meer achtergebleven mosselen geen mosselzaad te hebben geproduceerd. Ambtenaren van.het Rivo gaan in dc komende weken onderzoeken of de veronderstelling juist is. dat er geen mosselzaadval is geweest. Mocht dat zo zijn, dan kan wellicht door het inlaten van water door de nieuwe sluis in de Brouwersdam. de mosselpopulatie in het Grevelingen meer in stand worden gehouden staal ii óók in 1978 4 met raad 011 daad J ter zijde t 4 Zierikzee - Meelstraal 24 J Telefoon 2191 T 4 ♦♦♦♦♦♦♦44444444444444444

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1