Afstand tussen de burger en de overheid verkleinen O Gemeenteraad geeft subsidie aan restauratie van molen Geen erkenning Zuidmoluks onafhankelijkheidsideaal Kamerfraktie Partij van de Arbeid over de Kaïnpeerwet Zondag 25ste Wereld- lepradag 4 Enquête in Westerschouwen STREEKNIEUWS Flitsen uit het buitenland U bent voor crematie? Wordt dan lid van de Koninklijke Vereniging voor Facultatieve Crematie. Niet naar Argentinië De garantie bij woningaankoop Nota kabinet P.P.R. ongerust over de kosmos Film over watersnood Voor 30 jaar Advertentie HAAMSTEDE, 27-1. De enorme afstand tussen bur ger en overheid moet worden verkleind. Raadsleden moeten gemakkelijker bereikbaar zijn. Het is eenvou dig te zeggen dat de burger zelf maar bet initiatief tot kontakt moet nemen, vooral als je weet dat de burger dat toch niet doet, door welke oorzaak dan ook. Dat is een van de konklusies van de PvdA-afdcling Westerschouwen over de uitslag van een enquête, die onder 338 burgers in kernen van de gemeente werd gehouden. De afde ling kreeg 129 antwoorden op de en quête binnen. „Deze enquête heeft ons geleerd, dat het intiatief tot kontakt juist moet uitgaan van hen, die door de inwoners in hun funktie gekozen zyn: de raadsleden, of b. en w. als uitvoerende macht van de ge meente", aldus de PvdA. Nieuw leven De afdeling, die in mei vorig jaar met een nieuw bestuur nieuw leven werd ingeblazen, heeft het onder zoek gehouden in de maanden juli en augustus. De vragen waren voor al gericht op de verhouding bui ge rij-overheid en meer speciaal op de gemeentelijke overheid. Het is de bedoeling dat de uitslag van de en quête wordt gestuurd aan alle frak- tievoorzitters en dat opmerking en suggesties worden gebruikt in het verkiezingsprogramma voor de ko mende gemeenteraadsperiode „Kri tisch Voorwaarts". Informatie Uit de enquête is gebleken dat 82 van de geenquêteerden zich interes seren voor gemeentelijke zaken, dat 68 de raadsverslagen lezen en dat 24 de raadsvergaderingen bijwonen. 51 mensen kennen alle gemeenteraads leden en 61 willen graag meer infor matie voor een gemeenteraadsver gadering. 9 geënquêteerden zijn het eens met de beslissingen die door de gemeenteraad genomen worden; 63 niet. 40 hebben de behoefte om wel eens te reageren en 23 vinden de in spraakmogelijkheden voldoende. 63 mensen zeggen niet te reageren om dat zij de indruk hebben dat het toch niet helpt. „Belangengroepen", zo wordt ook opgemerkt, „worden vaak als lastig ervaren. Reageren heeft toch geen zin, omdat je de feiten niet kent en je er daarom ook niet over mee kunt praten". Openbaar 44 geënquêteerden ondersteunen de PvdA-visie, dat vergaderingen van de gemeentelijke kommissies open baar moeten zijn en 41 mensen zou den ze dan ook bezoeken. Volgens het partijbestuur zijn diskussie- avonden, buiten de formele sfeer van het raadsgebeuren om; hoorzittingen in kleine kernen en voorlichtings avonden waar door het gemeentebe stuur informatie wordt gegeven, hard nodig. Het bestuur zegt daarbij te geloven in gesprekken met andere politieke partijen en met b. en w. en pleit voor een demokratisering van het bestuur van de gemeente door zoveel mogelijk mensen te betrekken bij de besluitvorming van zaken, die in aller belang zijn. Uit een bloemlezing van reakties, die het bestuur aan de uitslag van de enquête heeft toegevoegd blijkt dat er behoefte is aan een dorpshuis in Haamstede, dat de bevolking al lesbehalve gelukkig is met het ver dwijnen van de bushaltes uit Noord- welle en Serooskerke en het verder te druk vindt in Renesse in de zo mermaanden. Daarom wordt gepleit voor afremming van de rekreatie. Fietsers, paarden en voetgangers vaak samen op een smal fietspad, vinden enkele inwoners ook. al geen SCHARENDIJKE Gift van jeugdsoos Trace De jeugdsoos Trace bewees, dat hun leden zeker ook begrip hebben voor sociaal werk. Een deputatie van het bestuur van de Soos, bestaande uit Jan Landman en Co Lóuwerse, overhandigde woensdagmiddag j.l. een bedrag van f 200.aan de Bé- jaardensoos in Scharendijke. Twee honderd losse guldens werden hier toe uit een zak geschud. Het bedrag staat voor de Bejaardensoos ter vrije beschikking. Door de leden van de Bejaardensoos werd het gulle gebaar vanzelfsprekend zeer gewaardeerd. De jeugdsoosleden brachten nog eni ge tijd gezellig door met sjoelen met hun oudere collega's-soosleden. Bedrijfsongeval Donderdagmiddag ontstond een vrij ernstig bedrijfsongeval bij de werkzaamheden aan de jachthaven te Scharendijke. F. A. M. v. d.. M. uit Kalmthout (B.) liep tegen een talud op en verdween daardoor, uit het ge zicht van dragline-bestuurder J. R. uit Stellendam. De dragline overreed v. d. M., waarbij diens been werd verbrijzeld. V d. M; moest wó_fden overgebracht naar 'het Rode Krins ziekenhuis waar het been werd ge- amuteerd. De arbeidsinspectie is Van het gebeuren-in kennis gesteld;. BROUWERSHAVEN Kranslegging Op woensdag 1 februari a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat de watersnoodramp' delen' van de gemeente teisterde. Het gemeentebestuur van Brou wershaven zal de slachtoffers van de watersnood herdenken. Daartoe zal op de woensdagmorgen om 11 uur een kranslegging plaatsvindén bij het herdenkingsmonumentje vóór de algemene begraafplaats aan de Bogerdweg te Dreischor. Deze herdenking zal een sober karakter dragen. Alle belangstellenden worden in de gelegenheid gesteld de herden king bij te wonen. ZIERIKZEE. In het Korte Groendal wacht dit fraaie geveltje al lang (te langop restauratie. (Foto: Zicrikzcesche Nieuwsbode) gelukkige situatie. De enquête is in tussen bij all<e deelnemers thuis be zorgd. KERKWERVE Hond aangereden Woensdagavond werd door een personenwagen, bestuurd door J. v. d. B.-v. IJ. uit Brouwershaven, een hond aangereden op de kruising fleuvelsweg/Kakkersweelweg. Toen de geschrokken inzittenden uitstap ten waren de aangereden hond, en nog een tweede hond spoorloos ver dwenen. Voor de verzekering was het echter noodzakelijk de eigenaar op te sporen dus werd de politie ge waarschuwd die de omliggende ak kers met een schijnwerper afzocht. Zij hadden geen sukses. De volgende dag bleek dat de honden eigendom zijn van de fam. B. Q. te Schutje zo dat dezë'zaak hiermee is opgelost. Geluk bij een ongeluk Donderdagmorgen, 26 januari reed een personenauto, bestuurd door A. F. D. de V. te Kerkwerve, in de sloot, ter hoogte van „Nieuw Le ven" aan de Zandweg te Kerkwerve. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over negen en als oorzaak moet gladheid worden gezien. Toen enige tijd later de wagen uit de „modderdulve" werd gehaald, kon de eigenaar er zo mee weg rijden. Dë auto liep zelfs geen schrammetje op, ook de bestuurder bleef onge deerd. Spreekbeurt S.G.P. Middenschouwen D.V. maandag 30 janüari aan staande hoopt ds. Van der1 Meij, chr. geref. predikant, een spreekbeurt te houden in de zaal van de Chr. geref. kerk te Kerkwerve. Iedereen die hiervoor belangstelling heeft is hartelijk welkom. NIEUWERKERK Algemene Bond van Bejaarden Deze week werd de jaarvergade ring van de Algemene Bond van Be jaarden te Niéuwerkerk gehouden. In het uitgebreide jaarverslag van sekretaris De Vlieger werd aandacht besteed aan een groot aantal belang- rijke gebeurtenissen in het afgelo pen jaar. Het ledental op 31 decern-- ber jl. bedroeg 189, een nog nooit eerder bereikt aantal. Uit het ver slag van de penningmeester bleek dat zowel de afdelingskas als de reiskas met een batig saldo konden worden afgesloten. Bij de bestuurs verkiezing werd mevrouw W. Pad mos-Roggeband als nieuw lid geko zen. Als doel voor de komende zo merreis koos de vergadering voor de Koninklijke tuinen in Brussel. Tij dens de rondvraag werd het één en ander verteld over de te bouwen 32 zorgwoningen bij het bejaardente huis „In 't Opper" te Bruinisse. Inbraken In de nacht van 25 op 26 januari werd ingebroken bij het C.T.V. ge bouw en bij de firma Timmerman Natuursteen. In beide gevallen is nog niet precies bekend wat ontvreemd werd. BRUINISSE Weegbrug De gemeentelijke weegbrug te Bruinisse wordt nog steeds intensief gebruikt, wel niet dagelijks maar toch gaan er nog heel wat kilootjes over. In het jaar 1977 passeerden di verse graanprodukten en zaden de weegbrug met een totaal gewicht van negen honderd zestien ton en acht honderd zestien kilo. Ook hooi en stro passeerden de weegbrug met een totaal gewicht van eenentwintig ton en negen honderd 2es en negentig kg LONDEN. In Londen zijn de plan nen ontvouwd voor de viering van het negenhonderdjarig bestaan van de Tower. Het feestprogramma om spant acht maanden en begint in maart. JAKARTA. Generaal Maraden Panggabean, de Indonesische minis ter van defensie en veiligheid, heeft een beroep gedaan op het leger, verenigd te blijven en waakzaam, met het oog op het „ondermijnende" verzet van studenten tegen de rege ring. LA PAZ. De Boliviaanse militaire regering heeft een verbod op vak- bondsaktiviteiten opgeheven. Drie jaar geleden werd dat verbod opge legd wegens arbeidsonrust. BONN. Het ekonomisdh jaarover zicht van de Westduitse regering is in het parlement goedgekeurd. Zij verwacht dit jaar een werkelijke ekonomische groei van 3,5 procent, maar zij heeft momenteel geen plan nen voor verdere stimulerende maat regelen. PEKING. Drie Chinese kernfysici zijn donderdag naar West-Duitsland gevolgen waar zij zich een half jaar lang in het Westduitse kernonder zoek zullen verdiepen. Vraag een folder met inlichtingen aan: Kon. Ver. voor Facultatieve Crematie, Antwoordnr. 1394, Oen Haag. Plaats Naam Adres: Bon in envelop zonder postzegel opsturen Of neem contact op in uw regio met: J. Lustig, Renesse, tel. 01116-1455. ZN 1874 1978 Middenschouwen wil reddingsbrigade SCHARENDIJKE, 24-1. Dc koren molen „De Zwaan" te Moriaans- hoofd zal gerestaureerd worden. De raad van Middenschouwen besloot dinsdagavond daarvoor een subsidie tc verlenen van dertig procent van de geraamde restauratiekosten, die ongeveer f 48.000,zullen gaan be dragen. De gemeente zal het subsi- dieaandcel van het ministerie van c.r.m. voor-financieren. KORTE BERICHTEN UIT HEr BINNENLAND ROTTERDAM. De Roterdamse po litie heeft woensdagmiddag een in val gedaan in een illegaal gokhuis aan 'het Nooirdplein. Het casino was gevestigd' in een ruimte ondër een antiekwinkel. DEN HAAG. Dè Tweede-Kamer- fraktie van D'66 wil de ingangsda tum van dè jaarljjkse huurverhoging handhaven op 1 april en voor 1978 het percentage van dè huurverho ging terugbrengén van 7 naar 5JA. DEN HAAG, 26-1 Het Nèderlands voetbalelftal moet niet deelnemen aan de wereldkampioenschappen in Argentinië. Dat vinden Bram Ver meulen en Freek de Jonge (Neer- lands Hoop). Zij zjjn de initiatiefne mers van een actiecomité dat zich gaat inzetten voor niet-deelname van ons Land. De Argentijnse regering gaat de wereldkampioenschappen gebruiken voor politieke propaganda „Zoals de Olympische Spelen van 1936 door Hitler in dat opzicht werden uitge buit", aldus het aktiekomité. Het ziet verschil tussen de situatie in Argen tinië en die in Chili. In beide landen worden de mensenrechten op grove wijze geschonden, zo zegt het comité. Fietspaden Bij de ingekomen stukken bevond zich dinsdagavond ook het door ge deputeerde staten toegezonden Fietspadenplan- voor de provincie Zeeland. Voorzitter burgemeester E. Baerends deelde mee, dat voor Mid denschouwen vooral belangrijk is, dat het fietspad langs de Heuvels- weg vanaf de Lange Blokweg tot Nieuwerkerk is opgenomen. De voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van dit fietspad zijn al aan de gang. Op ambtelijk niveau zijn al enkele besprekingen ge voerd. Reddingsbrigade De raad besloot dinsdagavond tot het aangaan van een geldlening van een miljoen gulden bij de NV Bank voor Nederlandse Gemeenten. Tijdens de rondvraag informeerde de heer L. C. Hart naar het forme ren van eén reddingsbrigade voor de Grevelingen en langs het zeestrand, eventueel in samenwerking met de omliggende gemeenten. Hij vond dat, vooral in verband met de toeneming van de watersport, belangrijk. De voorzitter kon meedelen dat hij hierover al besprekingen heeft ge voerd met de rijkspolitie te water. De gemeente Middenschouwen zal de brandweer uitrusten voor bestrij ding van branden op' kleinere boten. Met het bestuur van de watersport vereniging Scharendijke is hierover ook al kontakt geweest. DEN HAAG, 26-1. De kostengrens, waarbij men nog een gemeentelijke garantie met rijksdeelneming kan krijgen voor aankoop van een be staande woning, met de bedoeling om die als eigenaar zelf te gaan be wonen, is verhoogd tot f 125.000 (was f 115.000). Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) heeft deze verhoging per 1 januari 1978 vastgesteld, zo heeft zijn departement meegedeeld. DEN HAAG, 26-1. Nederland kan bet Zuidmolukse streven naar onaf hankelijkheid niet als rechtmatig er kennen. Dat staat in de donderdag uigebrachtc regeringsnota „De pro blematiek van de Molukse minder heid in Nederland". Minister Wiegel van binnenlandse zaken, als vice-premier belast met de coördinatie van het beleid inzake de Zuid-Molukkers, zei donderdag in een toelichting op de nota dal de regering buitengewóón zwaar tilt aan de eigen verantwoordelijkheid en zich „er niet van af heeft willen maken". Het nu gekozen standpunt is een continu-standpunt, dat ook door vorige regeringen, van welke samenstelling ook, werd ingenomen. Erkend wordt wel het recht van Mo- lukkers op te komen voor hun poli tieke idealen binnen de grenzen die dc Nederlandse rechtsorde aan de beleving van de politieke overtui ging in de particuliere sfeer stelt. Den llaag. 26-1. Dc PvdA-fraktic in de Tweede Kamer vindt, dat dc nieuwe kampecrwct, waarvan het ontwerp enige tijd geleden bjj de Ka. mcr is ingediend, dc mogelijkheid moet bicden van bclangcnbcharti- gingf voor en participatie van de kampccrdcr/verbiyfsrckreant. Dit blijkt uit het donderdag door dc PrdA-fraktic gepubliceerde schrifte lijk verslag over het wetsontwerp. De kampeerwet zal volgens dc pvdA-fraktie ook een antwoord moe ten geven op dc problemen rond dc prijsvorming. „De prijs, die voor het gebruik van kampeorplnalsen betaald moet worden, staat in geen verhou ding meer tot hetgeen wordt gebo den. Door de prijs worden bepaalde vormen van de verblijfsTekreatic op bepaalde plaatsen Onbereikbaar voor bepaalde bevolkingsgroepen", aldus de PvdA-fraktie. •De fraktie van de PvdA heeft zich er over verbaasd, dat het ontwerp van de kampeerwet zich niet uit strekt tot de verblijfsrekreatie tc wa ter. „Dc overwegingen, welke ten grondslag liggen aan de behoefte het kamperen te land te regelen, gelden in wellicht nog sterkere mate voor het kamperen te water", zo stelde dc fraktic van dc PvdA. UTRECHT, 26-1. Aanslaande zon dag 29 januari, is het voor dc 25ste keer Wereldlcpradag. Dan. wordt in 137 landen extra aandacht gevraagd voor de 15 a 20 miljoen mensen, die vooral in Azië en Afrika, nog aan lepra lijden. •De Nederlandse Stichting voor Le prabestrijding (NSL) werkt in de In ternationale Federatie van Leprabe- strijdingsorganisaties (ILEP) samen met ruirn twintig andere organisaties in Europa, Canada, de Verenigde Staten, Japan en Iran. Samen wer ken ze, in 600 projekten in 75 lan den, aan de genezing van ruim een miljoen leprapatiënten. In dit inter nationale verband is de NSL verant woordelijk voor de leprabestrijding in onder meer Kenia, Gambia, noord- Nigeria, Oeganda en delen van Tan zania. Behalve met het behandelen van patiënten Ihoudt de NSL zich ip die landen ook bezig met de opleiding van medisch en para-medisch perso neel voor leprabestrijding. Dankzij moderne behandelingsmethoden is lepra niet meer ongeneeslijk. Maar volgens de NSL schieten de midde len nog tekort voor een volledige op lossing van het lepravraagstuk. DEN HAAG, 26-1. Het PPR-ka- merlid Waltmans heeft de regering gevraagd de Sow jet-Unie te laten weten dat in brede kring in ons land ongerustheid heerst over het feit dat Rusland de wereld niet eerder heeft gewaarschuwd voor een mogelijke ramp met de Kosmos, de met een kernreactor uitgeruste satelliet, die in de dampkring boven Canada is vergaan. In schriftelijke vragen informeert het kamerlid naar de maatregelen in geval van radioactieve neerslag ook in ons land. Tevens wil het kamer lid weten wanneer en door wie de regering officieel werd ingelicht over het vergaan van de Kosmos. Het ka merlid vraagt de regering de geva ren van satellieten voor leven, ge zondheid, vrede, veiligheid en milieu aan de orde te stellen in internatio nale organen. DEN HAAG-ZIERIKZEE, 26-1. Het ligt niet op de weg van ministe rie van verkeer enwaterstaat een of- fiële herdenking van de watersnood ramp van 1 februari 1953 te organi seren. Maar met de produktie van deze nieuwe filmmontage wordt er- toebjj gedragen om de geschiedenis van de rampzalige verstromingen en de les, die daaruit is betrokken, le vend te houden. Dit heeft donderdag in Den Haag minister ir. D. S. Tuijnman van ver keer en waterstaat gezegd bij de pre mière van twee films, die in op dracht van zijn ministerie zijn ver vaardigd. De eerste „De stormramp 1953" is samengesteld uit vroegere opnamen en gedeelten uit dokumentaires. De tweede film gaat over de be sluitvorming en technische werken in de afgelopen jaren: „Oosterschel- de, kerend tij" is de titel. De minister, zelf Zeeuw van ge boorte, herinnerde ondermeer aan het werk van de stuurgroep Ooster- schelde, die de weg heeft aangewe zen, die naast de groots mogelijke veiligheid de Oosterschelde als na tuurmonument garandeert. De film werden donderdagmiddag jl. voor een groot gezelschap geno digden in de Concertzaal te Zierik- zee vertoond. DREISCHOR. Het hier gevormde Comité tot herbcplanting der be graafplaats heeft voor dat doel van een familie uit Beycrland dc zeer gewaardeerde som van f 25, ontvangen. NIEUWERKERK. Op verzoek en onder leiding van de burgemeester is dezer dagen een comité gevormd waarin een 10-tal dames zitting hebben, welke zich ten doel stelt aan de jongens in Indi'c uit deze ge meente op hun verjaardagen een pakket verrassingen te zenden. BROUWERSHAVEN. In hel on derzoekingsseizoen 1946-'47 zijn 106 rundvccslallen in deze gemeente gctubcrculineerd. Daarvan waren er 6 vrij van tubcrculozc. BURGH. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, worden door de polder Burgh en Wcslland maatre gelen getroffen om bij de trap ie Westenschouwcn een terrein in orde te maken voor het stallen van fiet sen en het parkeren van auto's. ADVERTENTIE. Lage prijzen, pracht Engelse dressoirs met glas in lood f 110,Beste eiken dressoirs f 120,Eenvoudige eiken dressoirs f 100—. BRUINISSE. Zelfs insiders als dc mosselkwekcrs zelf, staan verbaasd over de grote hoeveelheid mosselen, die gezien de tijd van het jaar we kelijks worden verscheept. Verleden week werden 5000 tonnen mosselen aan de exporteurs afgeleverd. ADVERTENTIE. Goede inmaak- potfen een mooie hardgebakken kwaliteit voorradig in 10, 15, 20, 25 en 30 liter inhoud

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4