Werkgroep ,In 't zelfde schuitje' wil graag meer hulp bieden Tweede kamer wil nog beraad over UC-projekt en levering Bruse Middenstand STREEKNIEUWS Bezwaarschrift Landbouwschap Inleiding over kinderzorg voor vrouwenvereniging „Helpt Elkander" Voor gescheiden Vrouwen 3 ZOMERS VOORPROEFJE Debat gaat dinsdag verder ZIERIKZFESCIIF, NIEUWSBODE Vrijdag 27 januari 1978 Nr. 22213 ZIERIKZEE, 26-1. Do werkgroep „In 't zelfde schuit je" stolt zich ten doel hulp te verlenen aan vrouwen, die problemen hebben naar aanleiding van een echt scheidingsprocedure. ZIERIKZEE. Het ziet er nog wel een beetje kouwelijk uit, maar. er zat te Zierikzee - als voorproefje op de zomer - toch al een meisje in een strand stoel. De stoel stónd als artikelop de stoep van een zaak in de Lange St. Janstraat. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Deze werkgroep werd een jaar ge leden opgericht door de heer M. van Heck, funktionaris van de Zeeuwse Stichting Volksgezondheid, waarvan sinds enige tyd ook een dependance in Zierikzee is gevestigd. De heer Van Heck was van me ning dat veel hulp geboden zou kun nen worden aan vrouwen, die door een echtscheiding in de problemen komen. Een groepje mensen stak de koppen bij elkaar en zodoende kwam het tot de oprichting van „In 't zelf de schuitje". De mensen, die hierbij zijn betrok ken, zijn M. van Heck, Anna v. d. Berg, Agnes Brugman. Erik Bouw man (maatschappelijk werker) en ds. J. B. Assendorp. Kontaktpersonen Kontaktpersonen van de werk groep zijn Anna en Agnes, die op grond van eigen ervaringen menen daadwerkelijk hulp te kunnen bie den. In de eerste plaats willen zij fungeren als klankbord voor ge scheiden vrouwen, die eens over hun problemen willen praten. Daarnaast geven zij echter ook adviezen bij specifieke moeilijkheden. Anna en Agnes beschikken over een kaartsysteem met adressen van allerlei instanties om naar te ver wijzen. Zo kunnen ze bijvoorbeeld ook terugvallen op deskundig advies BRUINISSE, 26-1. De hervormde vrouwenvereniging Helpt Elkan der" kwam deze week weer nijeen in het Nederlands Hervormd vereni gingsgebouw. De presidente mevr. B. de Waal-Jumelet sprak een wel komstwoord tot allen en in het bij zonder tot de spreekster van deze avond mej. Meyers van huize Kla- renbeek te Midedlburg, die deze avond zou spreken over het werk in de verschillende tehuizen die kin- derzorg bezit. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van gezang 182 waarna de presidente voorging in gebed. Mevr. Kik-Boudeiing hield een me ditatie over Psalm 23: „Hij verkwikt mijn ziel". Na de pauze kwam mej. Meyers aan het woord. Zij vertelde de dames iets uit de geschiedenis van de vereniging kinderzorg die in 1904 tot stand is gekomen. De le den kwamen voort uit de Neder lands hervormde kerk. Men had het vaak moeilijk om financieel alles bij juridische problemen, die hen zouden worden voorgelegd. De dames zijn te bereiken onder telefoonnummer: 01110-4997 over dag en in de weekonden. In verband met studie zijn ze in de avonduren niet bereikbaar. Het is de bedoeling op andere dan de geijkte manier hulp te verlenen en vrouwen in een dergelijke krisissituatie op te vangen door mensen, die eenzelfde ervaring hebben. Drempelvrees Nu de werkgroep een jaar bezig is, moet echter gekonstateerd worden, dat een grote dreifipelvrees bestaat met „In 't zelfde schuitje in kon- takt te treden. De al niet zo talrijke telefoontjes waren nog hoofdzakelijk afkomstig van buiten Schouwen- Duiveland. „Het is duidelijk dat men niet zo gauw geneigd is bij mensen in dezelfde regio om hulp aan te kloppen en men de problemen liever in eigen kring uitvecht", aldus één van de woordvoerders van de werk groep. Om wat meer bekendheid aan het werk van „In 't zelfde schuitje" te geven wordt op woensdag 8 februari een informatie-avond georganiseerd in het gebouw van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening. Het is de bedoeling deze bijeen komst het karakter van een open avond te geven, tijdens welke men di'aaiende te houden. Maar door het oprichten van de busjes aktie, ba zars en andere aktiviteiten kon men weer verder. Zo liet mej. Meyers de dames elk van de huizen en pensions van kinderzorg de revue passeren. Doelstelling Het doel van de huizen is om een zo groot mogelijk en gelukkig leven v.oor kinderen en ouders te bevor deren. Mej. Meyers gaf de dames daarna de gelegenheid vragen te stellen, die zij op een prettige wijze beantwoorde. „Wel mag gezegd zijn dat de busjesaktie een geweldige steun is in het werk van kinderzorg", aldus spreekster. De presidente dankte mej. Meyers voor haar heldere uiteenzetting en overhandigde haar een enveloppe met inhoud voor het werk van kin derzorg. De avond werd besloten-met het zingen van gezang 144 waarna mevr. De Jonge met dankgebed ein digde. antwoord kan krügen op allerlei vragen over de gang van zaken in de werkgroep. Hoewel de mensen van „In 't zelf de schuitje", op een desbetreffende vraag, antwoordden dat ook zij wel van mening zijn dat ook gescheiden mannen met problemen zitten, wil len zij zich toch aanvankelijk beper ken tot de opvang van gescheiden vrouwen. Dit vanwege het feit dat vrouwen met meer specifieke vooral maatschappelijke - moeilijk heden te maken krijgen dan man nen. (Vervolg van pag. 1) daarom een spoedeisende vergade ring van de raad gevraagd, waarin zou worden aangedrongen op het in trekken van de vergunning aan Dek ker tot er een beslissing is genomen over'het al dan niet instellen van een weekmarkt. VerguiHining blijft Tijdens de raadsvergadering, die inderdaad donderdagavond om ze ven uur werd gehouden, namen b. en w. de vergunning niet terug. Daartoe werd besloten nadat het kollege over de kwestie in beraad was gegaan. Argument van b. en w. was dat deze vergunning niets met de weekmarkt te maken heeft. Dat Dekker al twin tig jaar groente vent in Bruinisse en dat hij deze staanvergunning heeft gevraagd vanwege personeelsgebrek. Op vrijdag zal hij dan niet meer met meerdere wagens door het dorp hoe ven rijden. Tijdens de vergadering waren de raadsleden A. Bal en J. J. van den Bos met kennisgeving afwezig. Wel aanwezig was een grote vertegen woordiging van de Bruse midden stand. De heer M. Verspoor alge meen belang) wilde in de eerste plaats van het kollege weten of het waar is dat b. en w. tijdens een ver gadering van de bedrijfskommissie hebben beloofd, dat er geen staan- vergunningen worden uitgegeven voor het rapport van de midden stand klaar is. Burgemeester T. C. Hekman beantwoordde deze vraag niet, waarna ook de raadsleden M. Meeuwsen en G. W. Houtekamer zeiden te hebben begrepen, dat het kollege deze belofte heeft gedaan. Ze zeiden verder het spijtig te vinden dat het kollege niet voor het verle nen van deze vergunning kontakt op heeft genomen met de midden standsvereniging. Tussenoplossing De voorzitter antwoordde, dat Dekker al twintig jaar met groente op Bruinisse vent en daar nu mee wil stoppen op vrijdag wegens per soneelsgebrek. De serviceverlening aan de konsument wil hij nu met een standplaats voor zijn rekening nemen. „Dit heeft niets met de weekmarkt te maken", aldus de bur gemeester. „Dit is een tussenoplos sing, omdat Dekker gaat reorgani seren. Raadslid Verspoor bleef vol houden dat de middenstand in de kwestie betrokken had moeten wor den en de heer Houtekamer zei het jammer te vinden, dat de midden stand nu zo'n kostbaar onderzoek voor niets heeft laten doen. De heer Meeuwsen wees erop dat er in Brui nisse bedi'ijven zijn, die onrendabel draaien en die konkurrentie gaan ondervinden van de venters. Hij zei het daar niet mee eens te zijn. Handhaven De raad vroeg daarom om een weigering of herroeping van de ver gunning. Het kollege ging hierna in beraad, waarna de burgemeester meedeelde, dat het kollege de ver gunning handhaaft, omdat het meent in alle redelijkheid die beslissing te hebben genomen. „We hebben ons stipt aan de afspraak gehouden, dal we geen beloftes zouden doen voor een weekmarkt. Dit hebben we al leen gedaan om Dekker te helpen", zei hij. Weigeren Kommentaar van de heer Meeuw sen „Dan is de weekmarkt er al". Hij zei het niet juist te vinden dat het personeelsgebrek van Dekker ten koste gaat van de Bruse midden stand. De burgemeester wees er nog maals op dat dit een tussenoplossing is en dat de raad uiteindelijk over de weekmarkt beslist. Deze vergunning is verder in overeenstemming met de politieverordening. Wanneer ie mand alle papieren van de Kamer van Koophandel heeft, hebben b. cn w. niet het recht een vergunning te weigeren, zo meende hij. Hoewel duidelijk geëmotioneerd na deze uit spraak van b. en w. besloten de middenstanders van Bruinisse toch om geen aktie te gaan voeren. Het bleef vanmorgen rustig in Bruinisse. Voorzitter Littooy van de midden standsvereniging: „Het leek ons het verstandigste om niet het publiek en niet Dekker te plagen. Maar we zijn niet van plan het er zo bij te laten zitten. Afspraak is afspraak cn ook de raadsleden zijn nu eigenlijk in hun hemd gezet. We zullen dan ook zeker maatregelen gaan nemen". Kamerorkest Donderdagavond 16 februari geeft het kamerorkest „Drieklank" onder leiding van Cora van Dijk-Kruis zijn eerste konsert in het bejaardencen trum „De Samaritaan" te Middel- harnis-Sommelsdijk. Dit kameror kest is vorig jaar opgericht en be staat uil leden van do regio's Schou- wen-Duiveland, Hoekse Waard en Goeree-Overflakkkee. Vandaar de naam „Drieklank". Uit de regio Schouwen-Duiveland spelen enkele strijkers, een fluitist en een hoboist in het orkest. Op het programma staan werken van Praetorius, 'Haydn Bovce en Vivaldi. ZIERIKZEE Rektifikatie lil de Zierikzeesehe Nieuwsbode van gisteren (donderdag) stond on der sport een verkeerd programma van de handbalvereniging Delta Sport. Het nieuwe en juiste pro gramma "staat vandaag onder sport in de Zierikzeesehe Nieuwsbode 3URGIÏ/H AAMSTEDE Oud papier Morgen (zaterdag) wordt er weer vanaf 9.00 uur oud papier opge haald voor de zending van de Gere formeerde Gemeente. BURGH Huldiging bij „Nu met Hope" Op de jaarlijkse uitvoering van de zangvereniging „Nu met Hope" te Burgh werden een drietal leden dooi de voorzitter van de vereniging de heer J. A. A. P. Fait gehuldigd voor het feit dat zij reeds 25- en 20 jaar lid van de vereniging zijn. De heer P. de Munnik, 25 jaar lid, werd een enveloppe onder couvert aangebo den. Eveneens een enveloppe onder couvert werd de direkteur de heel' M. Hogestein aangeboden, terwijl de pianiste mevr. E. Vos-Simons een boeket orchideeën en een cadeau in ontvangst mocht nemen. Beide ver lenen reeds gedurende 20 jaar hun medewerking aan het koor. De drie jubilarissen werden ook door burge meester H. P. Everwijn gefeliciteerd, die verder het koor een riem onder het hart stakt voor de deelname, aan het op 18 maart a.s. te houden kon- kours. HAAMSTEDE Poedel doodgebeten Donderdagmorgen werd de poedel van de familie B. doodgebeten door een herdershond van een nog onbe kende eigenaar. (Vervolg van pag. 1) standkoming van genoemde voorlich tingsvergadering is gevolgd. Tijdens de door c.r.m. gehouden voorlich tingsvergadering is gebleken dat Een meerderheid van de Kamer vroeg om uitstel van de levering van verrijkt uranium. Bij zyn verdedi ging daarvan heeft de (nieuwe) mi nister Van der Klaauw (buitenland se zaken) bevestigd dat non-profile- ratiebelcid van het kabinet-Van Agt „duidelijk continuïteit" ver toond met het beleid terzake onder liet kabinet-Den Uyl. De opvatting als zou er wijziging zijn gekomen in het non-profileraticbcleid noemde bij „volstrekt onjuist". Minister Van der Klaauw deed op de Kamer een dringend beroep zich in positieve zin op te stellen tegen de voorgenomen levering van ura nium aan Brazilië en zich tevens uit le spreken voor de uitbreiding van UCN-Almelo. Het steunen van het regeringsbeleid, zo hield hij de Ka mer voor. is in het belang van het ncn-profileratiebeleid. Volgens de bewindsman heeft ons land een unieke kans hiermee dit beleid op wereldwijde schaal te beïnvloeden. De minister wees er ook op, dat bij afwijzing van de regeringsvoor stellen ons land buiten spel komt te staan. Het kamerdebat werd na de ver dediging van dc regeringszijde ge schorst tot komende dinsdag 31 jan uari. Een verzoek om do besprekin gen te schorsen van PvdA-oppositie- leider Den Uyl verkreeg de instem ming van de kamer. Den Uyl vroeg dc schorsing om gelegenheid te heb ben tot beraad. geen zekerheid is verschaft óver de juistheid van de bij 'de beschikking horend kaart. Deze werkwijze wekt daarom de indruk, meent het Landbouwschap, dat in deze hoogst belangrijke aange legenheid geforceerd te werk is ge gaan. En dat vindt het Landbouw schap bijzonder ernstig, vooral om dat de rechtsgevolgen nu al in wer king zijn getreden. De Gewestelijke Raad heeft daar al bezwaren tegen gemaakt bij de minister van erm en heeft aan de voorzitter van de afdeling Recht spraak van de Raad van State schor sing gevraagd voor het betreffende onderdeel van de beschikking. Geen belemmering De Gewestelijke Raad staat op het standpunt, dat aan de bij de land- en tuinbouw in exploitatie zijnde gron den in het betrokken gebied geen enkele belemmering mag worden op gelegd in het kader van het land bouwkundig gebruik en zal zich te gen pogingen daartoe dan ook tot het uiterste verzetten. Naar de mening van de Geweste lijke Raad is er geen enkele nood zaak aanwezig om de in de Kop van Minister Van Aardenne van cko- nomische zaken heeft zich donder dagavond niet in konkrete termen willen uitlaten over mogelijke scha declaims als Nederland uit het pro- jekt stapt. Dit ondanks hevige druk uit de Kamer, vooral van de D'6R-afge- vaardigde Brinkhorst. Argum'eiitcli Het C.D.A. acht de voorwaarden waaronder Nederland Brazilië ver rijkt uranium zal leveren onvol doende, en meent dat de regering meej- overtuigende argumenten moet aanvoeren om aan te tonen dat het projekt bijdraagt tot non-prolifera- tic, dat wil zeggen dc spreiding van kernwapens tegengaat. Nederland, aldus de C.D.A.-afge vaardigde Van Houwelingcn, hoeft niets slechts op 14 juli ingestemd met de levering van verrijkt ura nium zonder preventieve kontröle- mogelijkheden te eisen, maar een der partners (West-Duitsland) zal, buiten Nederland om, aanvullende technologie over verrijking en op werking verstrekken. VVD-woordvoerder Porthcinr heeft in zijn bijdrage aan het UCN- debat met name dc minister van buitenlandse zaken een groot aantal vragen gesteld over de voorwaarden met betrekking tol de non-prolife- ratie van het leveren van verrijkt uranium. De ekonomischc aspekten acht de VVD-fraktie bevredigend. Schouwen' gelegen landbouwgronden te betrekken bij beschikkingen als de onderhavige. Het is de raad volstrekt onduidelijk waarom aan het normale agrarische gebruik beperkingen zou den moeten worden opgelegd. Der halve kunnen ze ook niet worden ge accepteerd. Bereid De georganiseerde landbouw in Zeeland heeft reeds meerdere malen blijk gegeven van zijn bereidheid tot medewerking, om aan redelijke ver langens op hel gebied van natuur en landschap tegemoet te komen. Ook met betrekking tot de Kop van Schouwen is de bereidheid aan wezig om besprekingen te openen over het afsluiten van beheersover eenkomsten op basis van de Relatie nota. Indien de overheid echter meent op de thans ingeslagen weg te moe ten voortgaan, dreigt er een sfeer te ontstaan die een averechtse uitwer king tot gevolg zal hebben, king tot gevolg zal hebben. De Gew. Raad wijst de thans genomen maat regelen dan ook met klem af en ver trouwt op de nodige steun van g.s. te mogen rekenen, tot het verkrijgen van een voor de landbouw aanvaard bare situatie. Portheine sprak ook waarderende woorden aan het adres van het vo rige kabinet en met name aan het adres van de toenmalige minister van buitenlandse zaken Van dei- Stoel. De PPR-fraktie in de Tweede Kamer heefl bij monde van Leo Jansen de uitbreiding van de Ultra- Centrifugefabriek in Almelo en in het verlengde daarvan de levering van in die fabriek verrijkt uranium aan Brazilië, afgewezen. D"66 kan onder de gegeven om standigheden niet akkoord gaan met leverantie van verrijkt uranium aan Brazilië. De internationale veilig heidswaarborgen tegen misbruik lo pen steeds achter de ontwikkelingen aan. Dit zei D'66-kamerlid Brinkhorst. Hij konslaleerde voorts dat er op dit moment geen dringende noodzaak bestaat direkt over de uitbreiding van de Ultra Centrifugefabriek in Almelo te besluiten. „Daarom zou hei goed zijn", aldus Brinkhorst, „als de regering op korte termijn bij dc Ultra Centrifuge-partners Enge land en de Bondsrepubliek nagaat of zij alsnog bereid zijn een sluitend systeem voor veiligheidsnormen voor de export in het algemeen van in Almelo verrijkt uranium aan tc gaan". On juist Het tweede-kamerlid Relus ter Beek, die donderdag het standpunt van de P.v.d.A. naar voren bracht over de transaktie van de Neder land-Duits-Engelse Urenco met Brazilië, verweet de regering „een onjuiste handelwijze" tegenover het parlement. In strijd met toezeggin gen van vorige regeringen is geen overleg gepleegd voordai lol leve ranties is besloten. „De Kamer kan een politiek van voldongen feiten niet over zijn kant laten gaan". BROUWERSHAVEN. - Dit is het front van het vernieuwde orgel van de Gereformeerde kerk te Brouwershaven, dat maandag 30 januari in gebruik zal worden genomen. DEN HAAG, 26-1. De twfeede kamfer heeft na bijna twaall' uur debatteren vrijdagnacht nog geen uit spraak gedaan over de uitbreiding van de liltracehtri- fugefabriek in Almelo en de levering van verrijkt ura nium aan Brazilië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3