Raadsvoorzitter heeft kritiek op Nota Be woningspatroon WEEKMARKT 1 Westerschouwen in 1977 Ontvoerde Italiaan vrij Ontvoerders van Empain vragen 50 miljoen Ontwikkeling in Rhodesië Canadezen vinden brokstukken kosmos Bedrijfssluiting in Utrecht AGENDA VERHAAL Uit de „botsing" tussen het ge meentebestuur van Bruinisse en de georganiseerde middenstand in die plaats, bl\jkt in ieder geval dat er in laatstgenoemde kring een panische agnst leeft voor een weekmarkt. Het geheel herinnert aan lang vervlogen verwikkelingen te Zierikzee, waar het zakenleven destijds ook zo tegen de komst van een dergelijke markt opzag. De debatten en botsingen daar over zijn toen echter snel wegge-ebd, met het doorslaggevend blijkende argument dat een weekmarkt ook een grote trekker is voor het zaken leven. Een markt brengt veel men sen op de been en groot deel daar van - zo blijkt uit de praktijk - maakt van de gelegenheid gebruik ook in de middenstandszaken inko pen te doen. W'aar het volk is, is de nering, zegt een oud spreekwoord. Het gaat wellicht niet aan, de toenmalige situatie te Zierikzee te vergelijken met Bruinisse en het bo venstaande mag dan ook best als een algemene opmerking worden be schouwd. Niettemin kjin er wellicht wat stoom van de ketel worden af genomen, als een wat bredere oriën tatie dingen uit de praktijk .naar vo ren sohuift, die elders uiteindelijk toch als positief zijn ervaren. YVie wil, kan daar prfyt van trekken. Het gebaar van het kollege aan een zakenman - aansluitend op een feitelijk al gegroeide situatie - inci denteel een ventvergunning te ver lenen, behoeft niet onmiddellijk als opstekKer van een komende week markt ter plaatse, te worden gekwa lificeerd. In dit opzicht is Bruinisse - wellicht toch wat al te hevig en te snel ge-alarmeerd. temeer daar dc (twee) rapporten uiteraard nog niet op hun inhoudelijke merites zijn be oordeeld. Overigens is een goed. vooroverleg tussen gemeentebestuur en in dit ge val de middenstand nooit weg; ook in dit opzicht heeft Zierikzee in het - inmiddels verre - verleden, de no dige ervaring opgedaan. De midden stand was „bang" van het gemeen tebestuur en laatstgenoemde was zo „machtig"; dat vooroverleg niet zo hard als absoluut noodzakelijk werd ervaren. De nadien gegroeide prak tijk heeft echter het tegendeel be wezen. Het ljjkt er intussen op, dat voor Bruinisse uiteindelijk zal worden ge adviseerd dat 'n weekmakrt toch niet zo'n goede zaak voor Bruinisse zal blijken te zijn. Mocht dit zo zijn, dan kan de hele zaak nog serieus worden bekeken en kunnen de in het geding zijnde belangen, tegen elkaar wor den afgewogen. Het durend bestaan van een gezonde middenstand is daarbij een belang, dat uiteraard du rend voorop dient te staan. MILAAN, 26-1. Tweeenzeventig dagen na zijn ontvoering is de Itali aanse fabrikant Lodovico Zambeletti vrijgelaten, zo heeft de Milanese po litie donderdag bekendgemaakt. De 57 jaar oude Zambeletti werd in de vroege ochtend door zijn ont voerders op een verlaten weg buiten de stad in vrijheid gesteld. Zijn toe stand is goed. De fabrikant was op 16 november in de buurt van zijn farmaceutische industrie ontvoerd'. Hij was één van de 76 Italianen die in 1977, een re cordjaar in dit opzicht, werden ont voerd. Volgens politiekringen heeft Zam- beletti's familie woensdagavond een losgeldsom voor de vrijlating van de fabrikant betaald, maar de hoogte is n'iet bekend. WESTERSCHOUWEN, 25-1. Op <l<- deze week gehou den raadsvergadering van de gemeente Westerschou wen, opende burgemeester H. I'. Everwijn de vergade ring met het uitspreken van een korte nieuwjaarsrede. De nota hewoningspatroon ligt de burgemeester - zo bleek - nog altijd zwaar op de maag. In het afgelopen jaar is de gemeente Westerschouwen gegroeid met 108 personen waarmee het een inwonertal van 4792 heeft, een aantal dat volgens de nota hewoningspatroon pas in 1981 bereikt zou mogen zijn. Aan goederen werd er in de ha ven 26.695.376 kg verscheept. Dit is een bewijs temeer dat do- ze nota slechts een theoretisch stuk is, waarmee de raad het ook in zijn algemeenheid niet eens was. De burgemeester verwachte niet dat de provinciale stalen van Zeeland, die deze nota binnenkort te behandelen krijgen, een noemenswaardige ver andering in de opstelling van hel kollege van g.s. zullen willen bren gen. De raadsvoorzitter betreurde dit in hoge mate, maar als bestuur der die de democratie hoog in zijn vaandel heeft, moet hij zich daarbij neerleggen. Tegen zijn zin en over tuiging uiteraard, omdat hij van mening is dat deze nota geen recht doet aan de belangen van het plat teland in onze provincie. Het welzijn van de provincie en zijn inwoners is naar zijn overtui ging niet gedienl met alleen maar PARIJS, 27-1. De ontvoerders van de Belgische industrieel baron Edou- ard Jean Empain, eisen een losgeld van 100 miljoen franc (50 miljoen gulden) voor de vrijlating van de zakenman. Dit is vrijdag (vandaag) vernomen in kringen van de familie van Empain. Als het losgeld betaald wordt, is dit het hoogste in de Franse geschiede nis. Gezegd werd vrijdag dat de ont voerders van Empain zich door puur criminele motieven hebben laten in spireren en niet door politieke zoals eerst werd aangenomen. Volgens het conservatieve dagblad Laurore heb ben de ontvoerders in een bagage- kluis van een Parijs station een brief van de baron gedeponeerd als bewijs dat zij hem werkelijk in hun bezit hebben. SALISBURY/LONDEN, 26-1. Rho desië krijgt op zeer korte termijn een overgangsbewind van blank en zwart. Het hoogste orgaan wordt de staatsraad waarin zitting zullen heb ben: premier Ian Smith, bisschop Abel Muzorewa, dominee Ndabanin- gi Sithole en „chief" (stamhoofd) Je remiah Ohirau. De staatsraad zal zorgen voor de verdere uitwerking van een grondwet waarover Smith en die drie gematigde zwarte leiders het in principe al eens zijn. Met de totstandkoming van dit overgangs bewind is het „interne" overleg over de evolutie naar een onafhankelijk Zimbabwe afgesloten. een toegestane bevolkingsgroei voor de steden en centrumgemeenten; een gezonde ontwikkeling van dorpen is daarbij evenzeer van groot belang en de nota hewoningspatroon zet daar een grote rem op die naar zijn in ziens niet verantwoord is. Voor wat het afgelopen jaar be treft wees de burgemeester op de verkoopmogelijkheid van de Oos tenrijkse woningen waarvan door 13 permanente bewoners gebruik werd gemaakt. Waarschijnlijk dit jaar zal de raad een beslissing moeten ne men over de bestemming van de andere Oostenrijkse woningen. Sociale Dienst Een andere belangrijke zaak in 1977 was het besluit om deel te ne men aan de Gemeenschappelijke Regeling Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. Jammer vond hij het dat de gemeente Bruinisse nog niet meedoet. De ervaringen van nau welijks een maand werken als r.S.D. zijn blijkens uitlatingen van de direkteur van die Dienst niet slecht. De voorbehandeling van het voor ontwerp en in een. later stadium van het Ontwerp herziening Streekplan Schouwen-Duiveland nam veel- tijd in beslag van de raad. In de raad kon. geen. unaniem standpunt be reikt worden daar de mening van de P vd A-f raktieop een aantal -punten afweek van de andere fi*akties. Verheugend noemde de burge meester het dat de begroting voor 1978 kon worden vastgesteld zonder belastingverhoging en nog ruimte om zich enkele nieuwe kapitaalsuit gaven te kunnen veroorloven. Als een donderslag bij heldere he mel kwam op 8 december jl. de be schikking van de minister van c.r.m. tot aanwijzing van een gedeelte van het gebied van de gemeente tot na tuurmonument. Om de sfeer De raadsvoorzitter betreurde het dat de laatste tijd de onderlinge verstandhouding in de raad weel was verslechterd. Hij sprak de wens uit dat in dit jaar, met het einde van de zittingsperiode in het zicht, de sfeer weer zal verbeteren. Voor wat de samenstelling van de raad betreft zijn er bij de nieuwe samenstelling in september ingrij pende wijzigingen te verwachten daar o.m. de beide wethouders M. J. Steur en L. C. Hoogerhuis niet op hun post zullen terugkeren evenals enige raadsleden. In 1977 werden in totaal 213 bouwvergunningen afgegeven met een totaalbedrag van f 13.675.324,72. In de haven van Burghsluis kwa men 5640 schepen in. AMSTERDAM. Tijdens de feestelij ke opening van de 10e Landbouw RAI is een symbolische hulde ge bracht aan twaalf pioniers op het gebied van de mechanisatie in de land- en tuinbouw. De heer H. Lems, voorzitter van de Federatie Het Landbouwwerktuig" overhan digt hier links op de foto de oorkon de voor de provincie Zeeland aan de heer C. J. Steketee uit Driewe gen. Rode Kruisgebouw, Paternoster- straat .vergadering raadsfraktie P.v.d.A., 20.00 uur. Jeugdsoos Brogum, Mr. Max and New Respect. 20.30 uur. Haamstede Hotel Bom, 19.30 uur: Jaarvergade ring Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede". Verenigingsgebouw. 19.30 uur: Feest avond W.I.K. Dorpshuis „Oosterhof", 20.00 uur: Feestavond V.O.O. Bruinisse „Stool'polder". T.O.G, 19.30 uur. Zateidag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau, 10.00-17.00 uur, ruilbeurs Philatelica. Zaal Chr. Geref. Kerk, 19.30 uur zen dingsavond m.w.v. drs. M. v. d. Klis Brouwershaven „Tonnenmagazijn" Grote Avond P.J.Z. 19.30 uur. OTTAWA, 27-1. Canadese onder zoekers hebben naar alle waarschijn lijkheid brokstukken ontdekt van de Russische satelliet Kosmos 954 die dinsdag in de dampkring verging. De brokstukken zijn, aan de hand van hun radioaktieve uitstraling, geloka liseerd in de buurt van het Baker Lake en het gelijknamige plaatsje. Dit is verklaard door Barney Danson de Canadese minister van defensie. Volgens Danson verspreiden de brok stukken een „bijzonder gevaarlijke straling". „Wij zijn er zeker van iets in het gebied te hebben gelokaliseerd en proberen op het moment uit te vin den of het om een door mensen ge maakt objekt gaat," zo zei de minis ter. UTRECHT, 26-1. De direktie van Stork-Bepak (onderdeel VMF) met vestigingen in Utrecht, Eist en Grouw wil de vestiging in Eist, waar 135 man werken, binnen één jaar sluiten. Volgens de direktie zullen er voorlopig geen gedwongen ontsla gen hoeven te vallen. Distriktsbe- stuurder Jan Peters van de Indu striebond NKV zei echter desge vraagd dat naar zijn mening het on mogelijk is de sluiting door te voe ren zonder gedwongen ontslagen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 28 en zondag 29 januari Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J, L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse 'tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Tandarts G. M. Poldermans, Post- straat 35, Zierikzee, Tel. 01110- 2380, neemt waar voor Schou wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren nl. zaterdag en zondagmiddag van 17.00- 17.30 uur. Tevens zal de dienstdoende tandarts bereik baar zijn van vrijdagavond 18.00 tot maandagmorgen 8.00 uur. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Weelstraat 16, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster Werkman, Vloedstraat 1 Kerkwerve, tel. 01110-2309 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C, H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14144. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Vrijdag 27 januari Zierikzee Ned. Hervormd Verenigingsgebouw 18.00 uur Familieavond CPB-CBTB. Klubgebouw De Lelie, 19.30 uur „The Musical Inn" repetitie Intro-avond Concertzaal. 20.00 uur, Z.V.U., „Moordspel". Zondag 29 januari' Zierikzee Foyer Concertzaal 12.00 uur Koffie concert. Haamstede Soosgebouw „Big S", 20.00 uur film avond. Maandag 30 januari Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst ZLM jongeren en agrarische kommissie, 20.00 uur. Gemeentehuis, 20.00 uur: Vergade ring gemeenteraad. Huishoudschool, 20.00 uur, cursus Beter Bewegen. Brouwershaven Ger. Kérk, 19.00 uur, ingebruikne ming nieuw orgel. Haamstede Ger. Pastorie, 20.00 uur. Bijbelkring (Markus). Kerkwerve Zaal Chr. Geref. kerk 19.30 uur toespraak S.G.P. Brouwershaven Gemeentehuis 19,30. uur vergadering gemeenteraad. Nieuwerkerk Vergaderzaal Geref. Kerk, 20.00 uur AR-kiesvereniging- Bruinisse Geref. kerk, 18.30 uur, repetitie- avond kinderkoor. Dinsdag 31 januaii Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 .uur Voor lichtingsavond Nunhem's Zaden B.V. Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Café „De Witte Raaf', vrouwencafé, 20.00 tot 24.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn 20.00 uur Kring avond Plattelandsvrouwenbond. Oosterland Dorpshuis St. Joostdijk, 9.30 uur: dis- triktsvergadei'ing waterschap Sch.- Duiveland. Donderdag 2 februari Ouwerkerk 19.30 uur, Ned. bond voor Platte landsvrouwen afd. Duiveland. Middelburg Statenzaal Abdij, 15.00 uur, installa tie aktiekomité Rwanda. Vrijdag 3 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, jaarvergadering bijenvereniging, 20,00 uur. Scharendjjke Ned. Hew. Kerk, 20.00 uur bijzondere zangavond. Brouwershaven Tonnenmagazijn 20.00 uur. Oprich tingsvergadering gemeentelijk CDA- verband. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis" 19.30 uur muziek uitvoering „Oefening en Uitspan ning" en „Nu met Hope". Middelburg Statenzaalkomlex, 14.30 uur, verga dering kommissies voor de water staat en milieu beheer. Zaterdag 4 februari Zierikzee Concertzaal, carnavalsfeest voor dc jeugd van 14.00 tot 16.30 uur. Haamstede 's Middags Strfiviering „Big S" voor soosgebouw. Ellemeet Durps'Uus 20.00 uur feestavond VOO afdeling Middenschouwen. Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. 14.30 uur, kinderinstuif. Maandag 6 februari Zierikzee Bovenzaal „Zeeuwschc Herberghe" 14.15 uur bijeenkomst Plattelands- vrouwenbond ^ifdeling Schouwen. Huis van Nassau 20.00 uur. Algemene vergadering Landbouwvereniging VZOS Dinsdag 7 februari Haamstede ,.Dc Gracf van Haemstede", 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Kerkwerve Zaal bij Chr. Ger. Kerk. Koorrepeti tie 19.30 uur. „Durps'Uus" 20.00 uur vergadering „Landbouwbelang". Middelburg Provinciehuis, 10.00 uur, Provinciale raad voor het milieu. Woensdag 8 februari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Pand Nieuwe Bogerdstraat 56 In formatie-avond werkgroep „In T Zelfde Schuitje", 20.00 uur-22.00 uur. Vrijdag 10 februari Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten 10.00 uur. Zaterdag 11 februari Haamstede Jeugdsoos „Big S", 20.00 uur, carna valviering. Woensdag 15 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw 14.30 uur bejaardenmiddag NCVB Hotel Van Oppen, lezing Stad en Lande 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Kerk. Zangavond 20.00 u. Vrijdag 17 februari Zierikzee Herv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 16.00 uur. Zaterdag 18 februari Zierikzee Herv. Vei*. Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 10.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Zittend in het zitje" van het zie kenhuis vertelde de man zijn ver haal „O, maar ik heb het arm ge had hoor vroeger en ik stam uit een gezin van elf kinderen en toen ik twaalf was, moest ik er al tegenaan. Eten, nee dat was er niet altijd en als hei heel erg was, moest ik op een winterwortel gaan werken in de (Rotterdamse) haven en van die hefdingetjes, nee, die waren er toen nog niet, het moest allemaal over het ruggetje". De man is nu 85 jaar en dan is het geen schande, als je in het zie kenhuis terecht komt, omdat dit niet meer zo lekker zit en dat niet meer zo goed funktioneert. „Maar toen kwam ik bij een an dere firma. Die deed in vet, in die- revet, en dat liep gesmeerd; daar voor is hel i>et hé en die gekke baas van mij, kreeg het toen opeens in zijn hoofd, dat de Fransen ook best rundervet zouden lusten en ik moest er op af. Dat was allemaal nog voor 1914". De man - toen de held van de fa milie - werd uitgestuurd naar het land van Marianne, met als stand plaats Parijs. Een ivoord Frans was er niet bij. Hij slingerde een plunje- zak met wat „schoon goed" en nog wat spullen, over de schouders en zo naar Parijs, in een tijd dal er soms nog een met paarden bespannen wagen over de Pont Neuf reed. Aankomen aan het Gare du Nord nadat de trein met lange stoom- slierten door hei lage noord-Franse land was gel rokken. „En daar stond je dan en ilc moest toch ergens slapen. Zoeken, zoeken, zoeken en ja hoor daar krijg ik wa rempel een kosthuis, niet eens zover van het centrum van de vrolijkheid, waar de cancandanseressen zo voor lijk voor die tijd, hun zwarlgekousde benen hoog de lucht in zwaaiden." „Nu „de madam" stond al - zeg maar dreigend - op me te wachten, haar eisen in rap Frans spuiend, maar gelukkig kon ik die niet ver staan. Wel begfeep ik het interna tionale gebaar van duim en wijs vinger en betalen moest meteen en liefst een hele maand vooruit. Nou, vooruit dan maar hé, want ik was doodop en er stond in ieder geval een (ijzeren) bed in mijn kamer. Toen ze de deur met een klap achter zich had dichtgegooid, kroop ik snel in mijn mandje, maar dat duurde maar een uur. Hel was al tegen de avond en er was een vreemd en stil geritsel in dc kamer en allerlei griezeligheden begonnen zich voor te doen. Dat als gevolg van. een leger kakkerlakken. Ik ren mijn bed uit en naar be neden en schreeuw tegen mevrouw, „beestjes, beestjes". Enfin zij naar boven en kijken hé. Ik me aankle den, mijn pullen bijeen pakken en de hand ophouden: „mag ik mijn centjes terug?" Maar niks hoor; het laatste wat ik van mevrouw zag, was haar schuddend hoofd en het laatst wat ik hoorde was „non, non". Daar stond ik weer op straat. Het ging niet vlot en trouwens met dat rnndvêt is het ook nooit wat gewor den, maar dat was niet mijn schuld!" SCHtÊREtL ANDMAN I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2