Joke Noest opende expositie met drie-dimensionale tekening V oor jaarsvergadering Nederlandse Plattelandsvrouwen afdeling Duiveland Westerscheldegebied sterk industrieel in opkomst Verzwaring slechtste dijk in Westerscheldegebied „MOORDSPEL" EEN THRILLER MET GUUS HERMUS EN JEROEN KRABBE 3 ISOLEREN VAN HUIZEN Miljoenen guldens schade voor kottervissers Toch muurschildering in Vlissingen? Met muziek van Kort Dag Band STREEKNIEUWS Z.V.U. ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 januari 1978 Nr. 222-10 Advertentie t t t t J uil le voeren rloor de doe liet zeiver J Veol warmte gaal onnodig verloren. Wist u dat 40 van de warmte die u stookt zo door de spouw naar buiten gaat terwijl u eenvoudig l voor pakweg een paar honderd gulden een groot gedeelte van uw l huis kunt isoleren. Want behalve dat de stookkosten drastisch ge- p drukt worden en in vele gevallen het rijk 22 van de kosten betaalt i i stijgt de waarde van het huis. Ook als u warm kunt lopen voor veel i minder stookkosten, overweegt dan eens kontakt op te nemen met i IIUBO-KAR WEISHOP in RENESSE, tel. 01116-1343 die u kan in- formeren over isolatie en subsidie en prijzen. OOSTERLAND, 23-1. De afdeling van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hield woensdag de „voorjaarsvergadering" in het dorpshuis „Oosterhof" te Oosterland. De presidente, mevr. M. Schoof-Klaassen, verwel komde alle aanwezigen in het bijzonder de dames N. Klootwyk en M. de Koe van Amnesty International. Verder wenste zij alle dames en hun gezinsleden een gelukkig en voorspoedig 1978 toe. Hierna gaf de secretaresse, mevr. M. Holm-Schaap, een overzicht van de aktiviteiten van het afgelopen jaar, gevolgd door een financieel vei- slag van de penningmeesteres, mevr. M. Bouman-Friderichs. Als nieuw lid van de kascommissie werd mevr. M. Doeleman-Stols gekozen in plaats van mevi\ van Noorden-Polderman, die niet meer herkiesbaar was. Als volgend punt op de agenda stond een bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van enkele bestuursleden. In plaats van mevr. M. Bouman-Fri derichs, die niet meer herkiesbaar was, werd mevr. A. Boudeling-Kas- telein gekozen, terwijl de dames M. Holm-Schaap en J. P. Provoost-Hui- bregtse herkozen werden. De presidente dankte mevr. Bou- man voor het vele werk dat zij als penningmeesteres verricht heeft. De financiën zijn door haar secuur be heerd en zij was altijd bereid de an dere bestuursleden bij te staan waar dat nodig was. Speciaal bij het orga niseren van de kerstvieringen was zij de spil van alle voorbereidingen. Prettige samenwerking Mevr. Bouman dankte de presiden te voor haar hartelijke woorden. De afgelopen zes jaar, de jaren dat zij penningmeesteres van de afdeling was, zijn voor haar omgevlogen. Zij dankt ook de oud-presidente, mevr. M. v. d. Werf-v. d. Maas en de mede bestuursleden voor de prettige sa menwerking die zij al die jaren heeft ondervonden. Zij wenste het huidige bestuur en de gehele afdeling veel goeds voor de komende tijd toe. Na het officiële gedeelte hield mevr. Klootwijk een causerie over het werk van Amnesty International. Deze organisatie heeft rond 168.000 leden, verspreid over de gehele we reld. Over de toestand in Zuid-Afri- ka werden een aantal dia's vertoond, waaruit bleek dat de verhouding tus sen de mensengroepen onderling daar nog veel te wensen over laat. Er volgde hierna een geanimeerde discussie. Mevr. Klootwijk sloot haar causerie af met het voordragen van een gedicht van de Namibische jour nalist Nangolo. De presidente bedankte de dames Klootwijk en de Koe voor het gebo- dene en herinnerde de aanwezigen eraan dat de eerstvolgende bijeen komst op 2 februari in Ouwerkerk zal plaats vinden. IJMUIDEN. Hoogovens zal met ingang van 29 januari verlenging van de werktijdverkorting aanvra gen voor een periode van zes weken. In totaal betreft de aanvraag vol gens Hoogovens bijna 10.700 perso neelsleden voor gemiddeld 18 pro cent. De huidige periode betreft het 17.000 man voor gemiddeld 27 pro cent. De aanvraag zal worden be sproken met de betrokken in- en externe overlegorganen. VLISSINGEN, 21-1. De Nederland se kottervissers zullen dit jaar 25 miljoen gulden aan inkomsten der ven door de nieuwe quoteringsmaat regelen. Ze maken zich ernstig be zorgd om het voortbestaan van de Nederlandse kottervisserij. Dat bleek zaterdagmorgen tijdens een informele vergadering van de Zeeuwse kottervissers, welke in Vlis- singen werd gehouden. Dinsdag zal een delegatie van de Nederlandse zeevisserij een onder houd hebben met de secretaris-gene raal van het ministerie van land bouw. Daar zullen de vissers een duidelijke uitspraak van de overheid eisen over de vraag hoe men denkt de Nederlandse visserij in stand te houden. MIDDELBURG, 20-1. Twee be kende Chileense kunstenaars hebben aangeboden om de Chileense muur- schilderbrigade Ramona Parra, die in Nederland verblijft, te helpen by het aanbrengen van een muurschildering in Vlissingen. Zoals bekend hebben b. en w. van Vlissingen het verzoek van de Vlis- singse werkgroep beeldende kunst, het Chilikomitee Zeeland en het Rijn-Schelde-instituut om een muur schildering door de groep te laten aanbrengen, om niet nader omschre ven redenen afgewezen. Het Anjer fonds had al f 2.000,beschikbaar gesteld voor dit doel. Van de zijde van de PvdA-fraktie in de Vlissingse gemeenteraad zijn vragen gesteld over deze weigering. f 4 j Slang J f met tivee koppen i I FLORENCE, Italië, 20-1. In 4 de buurt van Florence heejt j men een slang mét twee kop- f pen gevonden. f Het 30 cm lange dier van de f soort Natrix Natrix was aan- 4 vankelijk zo verzwakt dat het niet wilde eten. Overgebracht 4 naar de dierentuin van Pis- 4 toia bij Florence veranderde 4 het van gedachten en be- gonmet zijn twee bekken tegelijk. f Natrix Natrix kdn volwas- sen 1,30 meter lang worden. Kunstenares Joke Noest. MIDDELBURG, 21-1. Zaterdagmiddag werd in het Zeeuws Kunstenaarscentrum te Middelburg een expo sitie van tekeningen van de Zierikzeese Joke Noest geopend. Een vjjf man sterke Kort Dag Band uit Zierikzee zorgde voor de muzikale omlijsting en uitvoering van een paar van Joke's teksten, terwijl ze zelf de in ruime mate aanwezige belangstellenden op een van haar „voordrachtjes" uit eigen werk trakteerde. niet naar de kunstnijverheidsschool tot je trouwt, dan heb je altijd iets waar je als vrouw op terug kunt val len als de kinderen groter worden". Wat wilt u uitdrukken in de kunst? ,.Mijn diepste gevoelens natuurlijk, als ik er tijd voor heb". Wanneer hebt u uw besté ideeën? „Als ik 's avonds met m'n handen in het lauwe afwassop hang en met m'n voorhoofd tegen de geiser leun, dat is voor mij het heerlijkste moment van de dag, ik besef dat ik leef en alles is goed". Waar houdt u zich op het moment mee bezig? „Hoe ik zonder slissen en spetteren kan spreken en of u de randjes van mijn plaat met kunst- kiezen kunt zien als ik lach." Verkoopt u veel? „Nee nooit, ze willen het nog niet kado hebben, maar daar lig ik niet wakker van, Op hartverscheurende wyze, geen enkel effektbejag schuwend, gaf ze in passende uitmonstering uiting aan de tekstuele kant van haar werk, zodat het publiek zich geplaatst zag voor een - zoals ze het zelf noemt - „drie- dimensionele tekening". De moeite van belangstellende vragen werd de aanwezige pers bespaard aangezien er onder het motto "Credo van een kunstenaar" een pre-fab interview werd voorgelezen dat qua strekking aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Interview Als volgt: Hoe bent u er zo toe ge komen? „Nou kijk, toen ik op de MMS zat, kon ik zo schattig tekenen en mijn moeder zei, waarom ga je TERNEUZEN, 20-1. Het gebied rond de Westerschelde is een sterk opkomend industriegebied in tegen stelling tot de landelijke tendens. Men kan in dat gebied dan ook een groeiende vraag naar industriële dienstverlening verwachten en het is de taak van de ondernemer om deze vraag vroegtijdig op te sporen. Aldus de heer A. J. Kaland, lid van gedeputeerde staten van Zee land en voorzitter van het Haven schap Terneuzen bij de opening vrijdag van het nieuwe havenkan toor van het scheepvaartbedrijf Aug. de Meijer B.V. in Terneuzen. Kaland zei te verwachten dat te gen het jaar 2000 ruim twintig mil joen ton steenkool voor vergassing in Nederland zal worden ingevoerd. Die ontwikkeling moet volgens Ka land in het oog worden gehouden voor de situatie rond de haven in Terneuzen. Hij doelde daarmee op het kandidaatschap van Terneuzen voor de vestiging van een kolenver- gasser. Kaland konstateerde verder een aarzeling tot investeren omdat volgens hem het rendement niet meer van te voren kan worden be rekend. HULST, 20-1. Vrijdag heeft de aanbesteding plaatsgevonden van dc dijkverzwaring tussen de plaatsjes Paal en Baalhoek in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Door die verzwaring zal het laatste gebied langs dc Wester schelde dat direkt door overstromin gen werd bedreigd verdwenen zijn. De verzwaring van de dijk heeft lange tijd op zich laten wachten omdat België Nederland indertijd verzocht heeft een zeekanaal langs en door de dijk te mogen graven. Dat kanaal was bedoeld om het nieuwe haven- en industriegebied van Antwerpen op de linker Schel- de-oever te ontsluiten. Uitstel dijkverzwaring Door dut verzoek van België werd in 1970 besloten tot uitstel van de dijkverzwaring. Toen echter in 1972 een springvloed het Schelde- water tot de kruin van de dijk stuwde, werd er in de streek heftig geprotesteerd tegen dat uitstel. Daarop besloot de toenmalige mi nister van verkeer en waterstaat Westerlcrp het uitstel ongedaan te maken. Dit besluit werd in de streek ook opgevat als een teken dat het Belgische zeekanaal er in ieder ge val voorlopig niet zou komen. echte kreatieve artisten zijn hun tijd ver vooruit. Ik beid mijn tijd." Wat frustreert u het meest? „Als ik 's morgens de boel de boel laat en lekker ga wandelen met de kinderen, dan hoor ik van huis tot huis de ap paraten loeien. Het is net of mijn eigen machinepark me naar huis jaagt: Wij willen óók, en dan loop ik gewoon door: kiezen op elkaar, ont spannen in de zon." Heeft u nog wensen voor de toe komst? „Ik ben nu bezig met het dichten van poëzie en oefen voor de spiegel in gevoelvol zeggen, ik hoop dit voor te kunnen dragen op echte poëzie-avonden en daar te kunnen praten over het wezen van de poëzie en hoe pas ik de poëzie in het dage lijks leven in. Etc." Ullali Puh Aan de hand van dergelijke grepen uit haar geschreven werk zag expo- sante kans het inhoudelijk parallel lopen van tekeningen, tekst en optre den duchtig te onderstrepen. Span ning en sensatie afgevuurd op een overigens bijzonder ontspannen pu bliek. Joke Noest blijkt, gezien de hoeveelheid in het Z.K.C. geëxpo seerde recent werk bijzonder pro- duktief. Liefst 71 tekeningen; blijk gevend van een sterk satyrische in slag, vaak voorzien van dito onder schriften als: dame met lekkers, ul- lah puh en platgereden tubetjes. Bij aankoop van werk is sprake van een rijks- en provinciale subsidieregeling van in totaal 35 procent. Wat betreft de ook in Zeeland gangbare gemeen telijke subsidie van 10 procent, liet de gemeente Zierikzee het afweten. Het kinderboek „Teken's van de ape- poes" en de in november in samen werking met uitgeefsters Inge v. d. Kooy en Lies Peiger tot stand geko men uitgave van „Gebitje wil me bijten' van Joke Noest zijn geduren de de expositie op het Z.K.C. ver krijgbaar. De expositie loopt in het Zeeuws Kunstenaarscentrum, Lange Nbordstraat 59, Middelburg van dins dag t/m zaterdag 1417 uur; woens dagavond 19.30-21.30 uur. HAAMSTEDE Inbraak In de nacht van vrijdag 20 op zaterdag 21 januai-i werd ingebro ken in hotel RTM-station. De da ders verschaften zich toegang via een raam aan de achterzijde. Er werden enkele goederen ontvreemd. RENESSE Aanhouding Een dezer dagen werd aangehou den A. L., verblijvende op het woonwagenkamp te Renesse. L. werd verdacht van diefstal in een kampwinkel te Renesse op Nieuw jaarsdag. De dader werd inmiddels voorgeleid en in verzekerde bewa ring gesteld. ELLEMEET Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Dinsdag jl. kwam de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Noordwelle e.o. bijeen in het dorpshuis te Ellemeet. De avond werd verzorgd door mevrouw Geel hoed uit 's Heer Arendskerke, die een demonstratie wolspinnen gaf. Zij wees erop dat op bepaalde dingen gelet moet worden bij het kopen van de vacht. Verder legde zij uit hoe de gesponnen wol behandeld moet wor den en wees op de gebruiksmogelijk heden. Ze toonde een en ander aan de hand van diverse kledingstukken van eigen gesponnen wol. Na deze inleiding gaf mevrouw Geelhoed een demonstratie van het wolspinnen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, dr. Th. L. M. Thurlings en dr. A. Vondeling, zullen niet naar Suriname reizen om aanwezig te zijn bij de ingebruik stelling van het carillon, dat de Ne derlandse Staten-Generaal Surina me heeft geschonken bij de onaf hankelijkheid van dat land. In hun plaats gaan plaatsvervangende voor zitters. UTRECHT. Vanaf vandaag trekt de Vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM) met een bijna manshoge kassa enkele weken lang langs een groot aantal kazernes in ons land. Op die kassa zullen per kazerne de bedragen worden aan geslagen die soldaten volgens de VVDM teveel betalen voor de kost en inwoning die het leger verschaft. DEN HAAG. Bij het ministerie van defensie zijn ruim 6.000 verzoe ken van voor het merendeel scho lieren binnen gekomen, die eerder in militaire dienst willen gaan. De ze ongebruikelijke grote hoeveel heid verzoeken is het gevolg van een brief, die het ministerie van de fensie kort geleden heeft verstuurd aan de 120.000 jongeren voor dc nieuwe lichtingsploeg 1979 (dege nen, die in 1960 zijn geboren) cn waarin de mogelijkheid werd gebo den eerder do dienst in te gaan. onbetrouwbare echtgenoot? Juist, hij wordt ongenadig afgeslacht. Maar wat. gebeurt er als de poli tie bij toeval op de hoogte komt van deze moord? En probeert de echtgenoot in de val te lokken? Dan wordt de echtgenoot ingerekend denkt u. In een normale thriller zou dat ze ker het geval ztfn, maar in „Moord- spel" gaat alles anders dan u denkt, maar dan ook alles. De echtgenoot en de minnaar spelen met vuur, met el kaar en met de zaal. De regie van dit toneelstuk is in handen van Nick Renton, terwijl Ernst van Altena voor de vertaling tekende. Scène uit de thriller Moordspel met Guus Hermus en Jeroen Krab bé. ZIERIKZEE, 23-1. Onder auspiciën van de Z.V.U. zal op vrijdag 27 januari a.s. in de Concertzaal te Zie rikzee een voorstelling plaatsvinden van de thriller „Moordspel" van Anthony Shaffer. Jeroen Krabbé betreft kunnen we volstaan rpet de opmerking, dat goede wijn geen krans behoeft. „Wat gebeurt er"? In „Moordspel" nodigt een bedro gen echtgenoot de minnaar van zijn vrouw uit in zijn verlaten landhuis. En wat denkt u dal er gebeurt als dan die echtgenoot diezelfde min naar inschakelt bij een misdadig, door hem opgezet plan? En wat zou er dan kunnen gebeuren als de min- naai% in het nauw gedreven en be lust op geld, mee gaat spelen met de Deze thriller, die als een Chinese puzzel in elkaar zit, zal worden ge speeld door Guus Hermus en Jeroen Krabbé en in de kleinere rollen door Pierre Verbeeke, Aart Reiss en John Edler. Van Pierre Verbeeke kan gezegd worden dat dit zijn debuut wordt op de Nederlandse planken, na veel suksessen te hebben geboekt in België, waar hij de Staatsprijs kreeg voor de beste bijrol in het afgelopen Vlaarhse toneelseizoen. Wat de hoofdrolspelers Guus Hermus en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3