Beschikking is rechtsongeldig; 0,11 waPens rechtsgevolgen zijn niet nodig van (le v s Natuur- en Vogelwacht is blij met aanwijzing natuurgebeid Sadats verzoek Tracé Renesse- Scharendijke Herdenking van de „Unie van Utrecht" 2 B. en w. over Kop van Schouwen: Overneming in bakkerij grond- stoffenbranche „Flitsen" Kop van Schouwen AGENDA HAAMSTEDE, 23-1. B. en tv. van Westersehonwen zullen aan het kollege van g,s. een briel' schrijven waarin zij het voornemen van de minister van e.r.ni., ojn de Kop van Schouwen aan te wijzen als beschermd natuurmonument, afwijzen. Ze vragen aan g.s. om die zienswijze over te nemen en aan de minister te laten weten dat de maatregel ongedaan gemaakt moet wor den. Mocht de minister daarna een nienw voornemen koesteren om een gedeelte van de Kop van Schouwen aan te' wijzen als beschermd natuur monument, dan zou het goed zjjn, zo Vinden b. en w., dat dat slechts ge beurd nadat voldoende overleg is ge pleegd met zowel het provinciaal be stuur als met het' gemeentebestuur. De wet schrijft dit niet voor, maar zo vindt het kollege, er is sinds de totstandkoming van die wet tien jaar geleden, wel het een en ander veran derd met betrekking tot inspraak. Onjuist beeld B. en w. baseren hun verlangen om de beschikking ongedaan te ma ken op een aantal argumenten, die zij uitvoerig aan g.s. voor willen leg gen. Wanneer de raad van Wester- schouwen tijdens de vergadering woensdag geen andere zienswijze naar voren brengt, zal dit standpunt van het kollege aan gedeputeerde staten worden gezonden. LEIDEN-YVEESP, 20-1. Backer en Co B.V. te Leiden voert besprekingen om Trifax-Huisman B.V. te Weesp (een volle dochter van Condensfa- briek Friesland te Leeuwarden) over te nemen. Beide bedrijven zijn werkzaam in de bakkerijgrondstoffenbranche en hebben elk circa 50 mensen in dienst. Het ministerie van ekono- mische zaken, de fusiekommissie van de SER en de vakorganiaties zijn op de hoogte gesteld, zo deelt de Condensfabriek Friesland mee. Er wordt naar gestreefd de over neming per 1 maart 1978 te doen plaatsvinden. Backer beweegt zich voornamelijk op het gebied van grondstoffen voor de banketsektor. Bij Trifax-Huisman ligt het zwaar te punt van de aktiviteiten in de broodsektor zodat samensmelting van beide bedrijven een betere waarborg biedt voor de kontinuïteit van het geheel. (Vervolg van pag. 1) zeer gewenst dat een aansluiting wordt gemaakt bij de Helleweg, zo vindt waterstaat. Een enigszins ten opzichte van de Helleweg in ooste lijke richting verschoven aansluiting verdient uit het oogpunt van land schappelijke overwegingen de voor keur. Tunnelen De Nieuwe Weg kan gekruist wor den met een fiets- en voetgangers tunnel. Voor het fietsenverkeer, zo meent provinciale waterstaat, hoe ven in het algemeen geen aparte voorzieningen te worden getroffen. Daarvoor kan gebruik worden ge maakt van de al aanwezige of te ma ken landbouwwegen. Wel moet de fietsverbinding Ellemcct-Scharcn- dijke door de aanleg van een fietspad worden aangepast. Overleg Over alle mogelijkheden en moei lijkheden rond dit nieuwe weggedeel te is uitvoerig overleg gepleegd met de provinciale planologische dienst, het landbouwschap, het waterschap Schouwen-Duiveland, do gemeenten Westerschouwcn en Middenschou- wen cn de dienst voor dc landinrich ting. Bijna unaniem is bij dit overleg duidelijk gebleken dat het meest ge voeld wordt voor het noordelijkste tracé. Enkele jaren geleden is voor deze wegverbinding al een hoorzitting ge houden. Toen was de weg iets anders getraceprd. Provinciale staten zullen op 26 mei weer gaan diskussiëren over de wijziging van het streekplan. G.S. vinden het gewenst de resulta ten hiervan af te wachten voor de gemeente Westerschouwcn wordt be naderd over de noodzakelijke aan passing van de desbetreffende be stemmingsplannen. Voor de uitwer king van het plan is een voorberei- «lingskrcdicl nodig van f 900.000. G.s zullen jn de vergadering var) 26 mei provinciale staten duur pen voorstel over doen. Bij de beoordeling van de kaart, zo schrijven b. en w., blijkt nu dat daar op als beschermd natuurmonument respektievelijk staatsnatuurmonu- ment, zijn aangegeven een aantal percelen, die eigendom zijn van de staat. Een aanwijzing tot natuurmo nument is voor staatseigendommen pchter niet mogelijk. De kaart is dus niet juist en geeft een volledig on juist beeld, konkludeert het dagelijks bestuur van de gemeente Wester- schouwen. Rechtsongeldig De kaart is verder ook onjuist wal betreft de noordoostelijke punt die wordt gevormd door de „Zoeten- haard" en de „Zoutenhaard" en de zuidelijke punt door de „Westen- schouwense inlaag" en de „Koude- kerksche inlaag". Wel worden deze gebieden in de toelichting genoemd. Ook komen er op de kaart weer per celen voor die niet in de toelichting worden genoemd. Het kollege be twist daarom met klem de rechtsgel digheid van de beschikking. Waarborg Een ander opmerkelijk punt vindt het kollege, dat het grootste deel van de in de beschikking genoemde ge bieden de bestemming „beschermd natuurgebied" heeft of een nauw daaraan verwant zijnde bestemming als „beschermd gebied met agrarisch gebruik", „groenvoorzieningen", „bos" en „duingebied". Door deze bestemmingsplanmatige regeling door de gemeenteraad met goedkeu ring van g.s. is naar de mening van het kollege voldoende waarborg ge schapen voor een goede bescherming en tegen een ontwikkeling die af breuk zou kunnen doen aan de waar de van deze gebieden. „Als sommige van deze gebieden in de zin van de natuurbeschermings wet zouden worden aangewezen tot beschermd natuurmonument, ont staat de dreiging dat de gemeente raad en ook het kollege van gedepu teerde staten in het kader van om standigheden, die plaatselijk, regio naal en provinciaal van bijzonder be lang zijn, alle bevoegdheden verlie zen en tiitsluitend afhankelijk zijn van de meningen van de minister van c.r.m. en eventueel ook nog van diens ambtgenoot van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening", aldus b. en w. die er op wijzen dat bijvoorbeeld de drinkwatervoorziening in de regio Schouwen-Duiveland dan door de beide ministers gebagatelliseerd kun nen worden en van de tafel geveegd. Daarnaast, zo menen b. en w. zijn er bij de voorgenomen aanwijzing gronden betrokken waarvan de gel dende beslemming sterk afwijkt van die van beschermd natuurmonument. In het bijzonder wordt daarbij ge dacht aan gedeelten van de bestaan de rekreatie- en landbouwbedrijven. Met klem neemt het kollege daar om stelling tegen het niet gemoti veerd betrekken van deze gronden in het voornemen tot aanwijzing. Onaanvaardbaar Dit alles overziend konkludeert het kollege van b. en w. van Wester- schouwen dat gs.. het beste de minis ter kunnen verzoeken om de be schikking in te trekken, omdat het grootste deel van het gebied al vol doende bescherming genipt ingevolge de gemeentelijke bestemmingsplan nen en omdat bij de aanwijzing een aantal nodig geachte zaken volkomen afhankelijk zijn van de. visie van twee ministers. Dit is volkomen in strijd met de toch in hef voornemen van de rege ring liggende, centralisatie van be voegdheden naar de.lagere overhe den en voor ons onaanvaardbaar, al dus b. en w. Daarnaast maakt het kollege nog eens bezwaar tegen het onmiddellijk in werking treden van de rechtsge volgen van de beschikking. Het bestrijd dc dringende nood zaak daarvan en meent dat de minis ter op dit punt ztfn bevoegdheden te buiten is gegaan... MOSKOU. Een rechtbank in Mos kou heeft deze week een vrachtwa gen chauffeur ter dood veroordeeld omdat hij, dronken achter het stuur zittend, een ongeluk had veroor zaakt dat aan acht mensen het leven kostte en waarbij nog eens zeven mensen werden gewond. CAIRO. 23-1. President Sadat van Egypte denkt geen moment dut de Verenigde Staten hem evenveel wa pens zullen leveren als Israël, maar heeft met zijn verzoek slechts willen „seinen" dat Washington alle be schikbare pressiemiddelen moet in schakelen om premier Menahem Be gin te dwingen zich soepeler dan tot dusver op te stellen. Deze analyse viel zondag te horen bij westerse di plomaten in Cairo die Sadat's rede van zaterdag „tegen het licht" heb ben gehouden. uit het buitenland NEW YORK. De Amerikaanse V.N.-afgevaardigde Andrew Young gaat deze week naar Londen, Malta en Zuidafrikaanse. landen om het Brits-Amerikaanse plan voor be ëindiging van de guerrilla-oorlog in Rhodesië nieutv. leven in te blazen. Hij gaat in Londen met de Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, de pogingen om tot een meerderheidsbewind in Rhode sië te komen bespreken. DAMASCUS/BEIROET. De Syri sche kranten, allemaal staatsorganen waren zondag overwegend van me ning dat de mislukking vaq het Egyptische vredesinitiatief neerkomt op hei failliet van dc regering An war Sadat. Het is volgens de Sy rische pers slechts een kwestie van tijd voor Sadat. verdwijnt cn „ook de Verenigde Staten zullen hem niet in het zadel kunnen houden". TEL AVIV. De Israëlische autori teiten hebben twee buitenlandse korrespondenten beschuldigd van spionage. Hans Lebrecht, koires- pondent voor de Franse CP-krant „l'Humanite" en het Oostduitse partijorgaan „Neues Deutschland", en Panayiotis Paschalis van het Cyprische dagblad „Haravkhi" wer den vorige week in Israël gearres teerd. 400 jaar geleden UTRECHT, 20-1. De unie van Utrecht heeft grote betekenis gehad voor onze huidige staatsvorm terwijl in de tijd van de Unie (1579) kon worden gesproken van een opmerke lijke burgerlijke invloed en een re delijk tolerant bestel. Daarom is er alle reden voor een herdenking vol gend jaar waarbij op deze aspecten de nadruk wordt gelegd. Aldus burgemeester H. J. L. Von- hoff van Utrecht bij de presentatie donderdag van het handboek voor de herdenking van de Unie van Utrecht die in 1979 zal worden gehouden als het 400 jaar geleden is dat de Unie werd gesloten. De Unie werd aanvankelijk geslo ten tussen Holland, Zeeland,, het ge west Groningen, Utrecht en Gelder land. Later sloten zich de overige Noord-Nederlandse gewesten en acht Zuid-Nederlandse steden bij de Unie aan. Het was een verbond, waarbij HAAMSTEDE, 20-1. ,,Wij zijn blij met (|e voorlopige Aanwijzing van de Kop van Schouwen door de minister van c.r.m. als beschermd natuurmonument en hopen dat na één jaar de definitieve aanwijzing zal volgen". Dat zei vrijdagavond voorzitter F. Jan se van dc Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duivcland in de rekrealic- zaal. van dc gereformeerde kerk j.c Haamstede, in zijn openingswoord van dc druk bezochte dia-avond over Schotland door dc heren J. 1'. Vanc en I'. M. van balsem De heer F .lanse. (Foto: Ziorikzoosrho Nieuwsbode) Dc heet Janse merkte op dal de aanwijzing nogal heel wat tongen heeft losgemaakt en helaas ook heel wal onredelijke, zoals bijvoorbeeld „dal >JechJs dc vogels nog wel zouden miumm leven npnr dal het onleefbaar voor dc mensen zou wor den. Ilct is beslist niet zo dat men nu niets meer /.ou kunnen en niets meer mag d '-n, aldus de heer Janse. Wal er is. dal «is er nu eenmaal en wal er nu gebeurt daar zal niet zo veel aan veranderen, maar wat er nog gaat gebeuren in de toekomst, daar zal bij dc afwegingen dc natuur een zwaarder accent k< ogen. „Ik meen," zei dc heer Janse, „dal wij ons daarover oprecht kunnen verheugen. Het gaat om waarden waarvoor wij ons willen inzetten overeenkomstig de doelstelling van de vereniging." Doelstelling Artikel 2 van de statuten zegt ten aanzien van het doel: 1. De vereni ging stelt zich ten doel het bevorde ren van de bescherming en verbete ring van de natuur, het landschap en he| milieu. In dit licht van de doelstelling lieofl het bestuur unaniem bestolen tie mini -lor van erm le verzoeken dc Kop van Schouwe» onder de Natuur beschermingswet te plaatsen Deze brief werd op 7 dceember 1974 verzonden en precies vier jaar later .op, 8 december 1977 vond de voorlopige aanwijzing plaats. Sneller dan wjj hadden durven hopen, zei dc heer Janse. Er is beslist geen enkele reden om ons nu op de borst te slaan, want de minister heeft de voorlopige aanwij zing beslist, niet gedaan omdat wij dit zo graag willen, maar omdat het voor dit gebied blijkbaar noodzake lijk is*. Natuurlijk zijn er belangen die tegenstrijdig zijn met dc belan gen van de Natuurbescherming. Als dit niet zo was zou er niet eens een natuurbescherming kunnen zijn, liet de heer Janse weten. Landbouwbelangen Hij hoopte echter vurig dat dc landbouwbelangen niet strijdig zul len blijken te zijn met do belangen van de vereniging. Hij verwachtte dan ook dat deze landbouwbelangen gediend zullen worden mede door middel van be heers- cn oudcrhoudsovcreenkom- sten met crm. „Wij leven in een land waar de ruimte snel afbrokkelt wal nog erger is, verbrokkelt en versnippert. Wij zijn nog zo gelukkig een ruimte van formaat in onze nabijheid te hebben, gevormd door wind, natuurlijke ve getatie en mensenhanden" de Kop van Schouwen". Na het openingswoord door de voorzitter vertoonden de heren J. P. Vanc voor de pauze, en dc heer P. M. van Dalsen een serie fraaie kleuren dia's. voorzien van kommentaar, naar aanleiding van een reis welke zij vorig jaar naar Schotland maakten. LUXEMBURG. Nederland zal, evenals vijf andere E.E.G.-landen, deelnemen aan een studie die ten doel heeft om in nog sterkere mate dan thans oud papier en karton opnieuw bruikbaar te maken. Het Europees parlement ging er in Lu xemburg mee akkoord dal in drie jaar bijna 6,4 miljoen gulden van de E.E.G.-bcgroting beschikbaar komt voor studies naar o.a. het ver wijderen van inkt en gezondheids problemen van gebruik van vast stadsvuil voor dc papierfabricage. IIET WEEKOVERZICHT DE BJLT, 23-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Zondagavond en -nacht pas seerde een oceaanfront van west naar oost ons land en bracht op veel plaat sen regen of sneeuw. Alleen in het zuidoosten van ons land bleef de sneeuw liggen. Achter het front kwa men flinke opklaringen voor en kon de temperatuur in de ochtend in het binnenland tot dichtbij of iets bene den het vriespunt dalen. Op de oceaan staat een krachtige westelijke stroming, waarin verschil lende storingen naar west-Europa koersen. Een dergelijke storing arri veerde maandagmorgen bpven Ier land en trekt in de richting van de Noordzee. Het bijbehorend front pas seert in de nacht en ochtend Neder land en zal daarbij op veel plaatsen regen brengen. Achter het front draait de wind naar westelijke rich tingen en wordt lucht aangevoerd waarin dinsdag later op de dag weer enkele opklaringen zullen voorko men. Boven Rusland ligt al dagenlang een hogedrukgebied, dat geleidelijk minder krachtig wordt. Het zorgt daar voor strenge vorst, waarbij de grens van de koude lucht nog juist tol aan Polen reikt. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Vrijdag 20 januari Zierikzee Klubhuis De Lelie, 19.30 uur repeti tie Introavond „The Musical Inn". •■de partijen zich verenigden in de strijd tegen de Spaanse hertog van Parma en de heerschappij van de Spaanse koning. De herdenking zal bestaan uit di verse evenementen met een landelijk karakter, waarbij de betekenis van de Unie als grondslag voor de Neder landse staat duidelijk kenbaar zal worden gemaakt. De herdenking zal worden geopend op 23 januari 1979 in de kapittelzaal van de Utrechtse Domkerk, waar indertijd de Unie op die datum werd gesloten. Voorts wordt in het Centraal Museum in Utrecht een tentoonstelling ingericht, die een beeld moet geven van de pe riode waarin de Unie werd beklon ken. Zowel het funktioneren van de hedendaagse democratie als het his torisch perspectief van de federale staatsvorm zullen onderwerp zijn van twee afzonderlijke congressen, die in april en mei van het volgend jaar worden gehouden. Geref. kerk, 19.45 uur: Natuur- en Vogelwacht. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur: Uitvoering zangvereniging „Nu met Hope". Zaterdag 2f januari Zierikzee Huis van Nassau, vogelruil en ver koopbeurs, 13.00 tot 17.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal" Film Sil ver Streak Expresse, 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Oosterland Cafétaria „Neffen d'Eule", 20.00 uur dansavond. Middelharnis Grote Kerk, Orgelconcert, 20.00 uur. Zondag 22 januari Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal" Film Sil ver Streak Expresse, 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Maandag 23 januari Zierikzee 's Landskamer vergadering Water schap Schouwen-Duiveland 14.00 uur. Aula Chr. Mavo, 19.30 uur, afscheid inspekteur kleuteronderwijs. Huis van Nassau jaarvergadering vereniging voor openbaar onderwijs 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Dinsdag 24 januari Zierikzee Open huis nieuwe lagere school „Binnen de Veste" 16.00 - 18.00uur „De Graef van Haemstede", 19.30 uur Ncd. Ver. v. Huisvrouwen, lezing H. v. d. Salm. Middcnschou wen Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Scharcnilykc Gemeentehuis 19.30 uur vergadering gemeenteraad. 14.30 uur Bejaardensoos in Vereni gingsgebouw. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, jaarverga dering Plattelandsvrouwen. Nieuwerkcrk „Het Dorpshuis 14.00 uur vergade ring Algemene Bond van Bejaarden. Woensdag 25 januari Zierikzee Ilerv. Ver. Gebouw, 14.30 uur bejaar- atnmiddag NCVB. Geref. Kerk. St. Domusstraal, 19.00- 19.30 uur. Vesperdienst. „Huis van Nassau". 20.00 uur Vrou- wenkontakt P.v.d.A. uur Openbare bestuursvergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duive land. Hervormd verenigingsgebouw 20.00 uur. Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen". Vrijdag 27 januari Zierikzee Ned. Hervormd Verenigingsgebouw 18.00 uur Familieavond CPB/CBTB. Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U., „Moordspel". Oosterland Dorpshuis, 20.00 uur, feestavond V.O.O. Zaterdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau, 10.00-17.00 uur, ruilbeurs Philatelica. Zaal Chr. Geref. Kerk, 19.30 uur zen dingsavond m.w.v. drs. M. v. d. Klis Brouwershaven „Tonnenmagazijn" Grote Avond P.J.Z. 19.30 uur. Zondag 29 januari Zierikzee Foyer Concertzaal 12.00 uur Koffie concert. Maandag 30 januari Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst ZLM jongeren en agrarische kommissie, 20.00 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Geref. kerk 19.30 uur toespraak S.G.P. Geref. kerk, 18.30 uur, repetitie avond kinderkoor. Dinsdag 31 januari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn 20.00 uur Kring- avond Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 2 februari Ouwerkerk 19.30 uur, Ned. bond voor Platte landsvrouwen afd..Duiveland. Middelburg Slatenzaal Abdij, 15.00 uur, installa tie aktiekomité Rwanda. Vrijdag 3 februari Scharendijke Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur bijzondere zangavond. Nieuwerkcrk „Ons Dorpshuis" 19.30 uur muziek uitvoering „Oefening en Uitspan ning" en „Nu met Hope". Middelburg Statenzaalkomlex, 14.30 uur, verga dering kommissies voor de water staat en milieu beheer. Zaterdag 4 februari Zierikzee Concertzaal, carnavalsfeest voor de jeugd van 14.00 tot 16.30 uur. Maandag 6 februari Zierikzee Huis van Nassau 20.00 uur, Algemene vergadering Landbouwvereniging VZOS Dinsdag 7 februari Haamstede „De Graef van Haemstede", 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. „Durps'Uus" 20.00 uur vergadering „Landbouwbelang". Middelburg Provinciehuis, 10.00 uur, Provinciale raad voor het milieu. Woensdag 8 februari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Vrijdag 10 februari Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten 10.00 uur. Woensdag 15 februari Bruinissc Ned. Herv. Kerk. Zangavond 20.00 u. Vrijdag 1? februari Zierikzee Herv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie GaslhuiSkerk, 16.00 uur. Zaterdag 18 februari Zierikzee Herv. Ver. Gebouw. Bu/.ar restaura tie Gasthuiskerk, 10.00 uur. Gemeentehuis, 19.30 uur. raadsvergadering Donderdag 26 januari Zicriluec Horvnrmrl Verenigingsgebouw 19 30 (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2