Amerika moet impasse in het in Teheran vredesoverleg doorbreken staakten Kooplui Israëlische grenspost dicht Carter wil belasting verlagen Pinochet ontmoet Videla Pakistaans vliegtuig gekaapt Ombuigingsnota komt niet voor Pasen klaar Regering komt vlug met wetsontwerp landbouwgronden Nederlands vrachtschip in nood Egypte en Israël: AGENDA 2 JERUZALEM CAIRO, 20-1. Zowel Israël als Egypte hebben donderdag duidelijk gemaakt, dat de huidige impasse in het vredesoverleg nu moet worden door broken niet Amerikaanse druk op de tegenpartij. Minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance gaat vrijdag naar Cairo voor een gesprek met president Sa- dat, die de impasse woensdag schiep door zijn onderhandelingsdelegatie uit Jeruzalem terug te roepen. Premier Begin van Israël, die don- derdag een uitvoerig onderhoud had met Vance, hoopt dat de Amerikaan METULLAH, Israël, 20,1 De Israë- lische-Libanese grenspost bij Metul- lah is vrijdagochtend niet open ge gaan, aldus bewoners van dit noor delijkste Israëlische dorp. Zij zeiden dat. Libanese soldaten bewoners van Libanon terug stuur den. Veel Libanezen passeren ge woonlijk daar de grens om in Israël te werken of medische behandeling te halen. De burgemeester van Me- tullah en de nabijgelegen stad Ki- ryat Shmoneh, waar veel Zuid-Li- banezen werken, zeiden geen reden te weten voor de sluiting van de grenspost. In de bestrokken streek zijn geen tekenen van gevechten waargenomen. WASHINGTON, 20-1. President Carter heeft vrijdag in zijn eerste boodschap omtrent de toestand van zijn land, de „State of the Union", aan het Amerikaanse congres ge zegd dat hij als zijn voornaamste taak op het gebied van de binnen landse politiek ziet de kwakkelen de economie van de Verenigde Sta ten nieuw leven in te blazen door middel van een belastingverlaging en andere maatregelen. Hij verklaarde dat 96 procent-van de Amerikanen van.- de belasting verlaging: zal profiteren. „Ons land is gezond", zo vertelde Carter het congres. Hij beloofde de belasting druk op de Amerikaanse burgers te verminderen met 25 miljard dollar. Hij verklaarde: „Ons land zal dit jaar de eerste economie van -twee biljoen dollar uit de wereldgeschie denis hebben". Het was de tweede toespraak van Carter tot het Ame rikaanse congres. In april kondigde hij' zijn plannen voor bezuinigingen op hetenergieverbruik aan die nog steeds niet door het congres zijn aangenomen. Hij zinspeelde er weer op door te zeggen dat de energie het centrale element van de Amerikaan se economie is. IIAAMSTEDE. De restauratie van het pand Weststraat IS is inmiddels voltooid. Het gemeentebestuur van Westerschouwen heeft het plan op gevat dit gebouw voor een proefpe riode van één a twee jaar dienst te laten doen als aula. Deze vroegere kleuterschool werd voorheen ook gebruikt als repetitielokaal door het Koninklijke Muziekgezelschap „Wit te van Haemstede" en de zangver eniging „Nu met Hopeuit Burgh. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Sadat kan overtuigen „om binnen het raamwerk van de politieke com missie verder te praten". Begin herhaalde echter de punten waarover naar zijn mening niet kan worden gepraat - zelfbeschikking voor de Palestij nen, ontmanteling van Joodse nederzettingen in de Si- naï en teruggave van oost-Jeruzalem. Begin verwacht van Vance dat hij dit nogmaals onder Sadats aandacht brengt. De Egyptische president - die dondèrdag overigens als een sfynx bleef zwijgen in zijn landhuis aan de Mijl verwacht nu juist dat de Ame rikanen pressie op Begin uitoefehen om op zijn minst meer souplesse te betonen tegenover zijn minimum eisen - teruggave van de bezette Arabische gebieden en zelfbeschik king in enigerlei vorm door de Pa- lestijnen. Geen compromis Tussen deze standpunten is geen zinnig compromis denkbaar en dat is vanaf het begin duidelijk geweest. Sadat lijkt echter te hebben gehoopt dat Israël zijn standpunten onder Amerikaanse druk zou afzwakken en het terughalen van de onderhande lingsdelegatie wordt algemeen gezien als een wanhopige poging zijnerzijds in Washington alsnog tot die pressie te bewegen. De omstreden opmer kingen van Begin en andere Israëli sche leiders hebben volgens de mees te commentatoren hoogstens een zij delingse. zij het vervelende rol ge speeld. Begin erkende dat impliciet door te zeggen dat hij bereid is zich van .prikkelende, uitspraken..te onthouden als Sadat zijn team naar Jeruzalem terugstuurt. Overigens moeten beide partijen naar het oordeel van Begin hun tong aan banden leggen. Mysterie Het blijft een groot mysterie wat Sadats volgende zet zal zijn. Zater dag zal hij het Egyptische parlement opening van zaken geven. In Cairo wordt zeker niet uitgesloten dat de president dan zal toegeven dat zijn vredesinitiatief althans in de huidige vorm heeft gelaaid, hoewel Vance en de Israëlische leiders voorshands nog spreken van een „pauze" in het bipo laire commissie-overleg, komen zo wel in Egypte als m Israël specula ties los over eventuele andere vor men van overleg. Misschien, rede neert men, moet er op de een of an dere manier in het geheim worden voort gepraat waar men in de volle schijnwerpers zo duidelijk is uitge gleden. Ook wordt steeds drukker gespeculeerd over een top in Wash ington tussen president Jimmy Car ter, Begin en Sadat. Als datum hoort men al de tweede helft van februari noemen. Het State Department in Washing ton ontkende donderdag dat er plan nen voor zo'n topgesprek worden ge maakt, maar Begin verklaarde zich al bereid om tc gaan wanneer Car ter hem zou uitnodigen. DEN HAAG. Hel debat in de Twee de Kamer over de regeringsverkla ring is donderdagavond besloten met de verwerping van alle, door de op positie ingediende moties. Partij v. d. Arbeid, D'66 en PPR stemden voor alle moties, CDA, VVD, GPV, SGP en Boerenpartij stemden in alle ge vallen tegen. PSP, CPN en DS'70 stemden wisselend. De stemming had plaats in een vrijwel volledig gevul de. kamer,.alle. 150 leden-hadden de presentielijst getekend. TEHERAN, 20-1. De kooplui op de grote markt in liet centrum van Te heran hebben donderdag gestaakt uit protest tegen wat zij noemden de barbaarse moord op onschuldigen in de Zuidiraanse stad Qom. De Iraanse regering heeft bekend gemaakt, dat er zes mensen om het leven zijn gekomen en dertien ver wondingen hebben opgelopen toen de politie tien dagen geleden het vuur opende op betogers, die een politiebureau in Qom aanvielen. Maar een kemité dat rich bezig houdt met de verdediging van de mensenrechten, liet weten dat er in Qom 76 doden en 300 gewonden rijn gevallen. MENDOZA, 20-1. De Argentijnse president Jorge Videla en zijn Chi leense ambtgenoot Augusto Pinochet hebben donderdag onder vier ogen met elkaar gesproken over het grens geschil tussen de twee landen. Het gesprek vond plaats op een luchtmachtbasis buiten Mendoza, waar Pinochet met zijn presidentiële vliegtuig naar toe was gevlogen. Het belangrijkste onderwerp van gesprek was het dispuut tussen Ar gentinië en Chili over het Beagle-ka- naal, bij de zuidelijke punt van het continent. Een hof van arbitrage kende vorig jaar Chili het eigendom toe over drie kleine eilanden. Verwacht wordt dat Argentinië deze uitspraak zal aan vechten. Het land heeft tot 15 febru ari de tijd om in beroep te gaan. LAATSTE NIEUWS „Huis van Nassau", 20.00 uur Vrou- wenkontakt P.v.d.A. Haamstede raadsvergadering DEN HAAG, 20-1. Minister-presi dent Van Agt heeft oppositieleider Den Uyl duidelijk gemaakt dat de nota van het kabinet inzake de om buigingsoperatie onmogelijk voor Pasen bij de kamer kan zijn. Volgens Den Uyl moet dat moge lijk zijn, maar de premier merkte tijdens de voortzetting van het debat over de regeringsverklaring op dat niemand beter dan de oud-premier kan weten dat een zorgvuldige afwe ging niet met haastwerk gediend is. De operatie zal bovendien niet alleen betrekking hebben op de periode 1979-'81, maar ook op het jaar 1978 zelf. Gelijktijdige behandeling van de nota met de voorjaax'snota wordt mogelijk. Het is de bedoeling de be zuinigingen nog dit jaar te laten in gaan. De inkomenseffekten van de ope ratie zijn nog niet té voorzien. Reden waarom evenmin tegemoet kan wor den gekomen aan de wens van de so cialistische fraktieleider om het wetsontwerp inzake de afschaffing van de kinderaftrek in de belastin gen en de verhoging van de kinder bijslag op 1 juli van kracht te laten worden. Van Agt wilde niet verder gaan dan 1 oktober als uiterste da tum van invoering, als het kan zelfs vroeger, maar hij wilde zich tot niets verplichten. DEN HAAG, 20-1. De regering zal haar uiterste best doen om zo vlug mogelijk bij de Tweede Kamer in te dienen een wetsontwerp over de landbouwkundige toetsing bij de overdracht van landbouwgronden. Dit heeft premier Van Agt donder dag in de Tweede Kamer gezegd tij dens het voortgezette debat over de regeringsverklaring. De fractievoorzitters Aantjes (CDA) en Den Uyl (PvdA) hadden daarnaar geïnformeerd. Het aange kondigde wetsontwerp speelt, een belangrijke rol bij het oplossen van de problematiek rond de grondpoli- tiek. Volgens premier Van Agt zullen twee maanden nodig zijn voor de inhoudelijke invulling van 'het be oogde wetsontwerp. Het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven zal daarna neg eens twee maanden ver gen. De ministerraad en de raad van stqte zullen tezamen ook twee maan den nodig hebben voor de beoorde ling van het wetsontwerp. „Het wetsontwerp kan over ongeveer een half jaar cp de kamerbanken lig gen". aldus ptemier Van Agt. KARATSJI, 20-1. Een Fokker Friendship van de Pakistaanse natio nale luchtvaartmaatschappij is vrij dag op een binnenlandse vlucht van Sukkur naar Karatsji gekaapt, zo is van politiële zyde gezegd. De kaper, de politie 'weet niet of er meer kapers zijn. eist 100.000 dol lar en een vrijgeleide naar een ander land. Het is niet bekejid hoe groot het aantal mensen aan boord is. DEN HAAG, 20-1. Hdt Nederland, se vrachtschip Strombeek bevindt zich op de Atlantische oceaan in moeilijkheden. Heden (vrijdag) och tend om half tien seinde kapitein II. de Velde aan Brestleeonquet radio dat de deklading was gaan schuiven en dat hij assistentie no dig had. Het cship bevond ziöh toen op 150 mijl ten zuidoosten van de punt van Bretagne.. Verscheidene sche pen, die in de buurt waren, zijn op weg naar de Stormbeek. De 1.599 Ion metende Strombeek is met een la ding hout op weg van Finland naar Algiers. Er bevinden zich négen be manningsleden aanboord, bij wie enkele Nederlanders/ Eigenaresse van de Stormbeek is het Spliclhoffs Bevrachtingskantcor in Amster dam. Kivakkelweer DE BILT, 20-1. De afgelo pen dagen is vrijwel in ge heel Europa wat sneeuiv ge vallen. Uitzonderingen hierop vormde onze omgeving en de landen rond de Middellandse Zee. Zelfs in Engeland lag vanmorgen 1 tol 4 centimeter sneeuw en daar is vandaag bij het overtrekken van een oceaanfront nog wat bijgeko men, Uit het Alpengebied ko men sneeuwhoogtemeldingen binnen van 20 cm tot 1 meter. Overigens kan niet van echt winterweer gesproken worden afgezien van de Sovjet-Unie ivaar het 's nachts 15 tot 20 graden vriest, is in de rest van Europa slechts sprake van lichte vorst (1 tot 5 gra den onder nul). WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 21 en zondag 22 januari Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodders. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. Stenger, Haamstede telefoon (01115) 1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buytendijk en dokter Speelman. Tandarts D. II. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren nl. zaterdag en zondagmiddag van 17.00- 17.30 uur. Tevens zal de dienstdoende landarts bereik baar zijn van vrijdagavond 18.00 tot maandagmorgen 8.00 uur. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse. tel. (01113) 1418, heeft dienst vAor Duiveland en Bruinisse. Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18. is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 11444. Zierikzee Iédere donderdag, van 11.45-12.45 uur. carillonconcert. Vrijdag 20 januari Zierikzee Klubhuis De Lelie, 19.30 uur repeti tie Introavond „The Musical Inn". Haamstede Geref. kerk, 19.45'uur: Natuur- en Vogelwacht. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur: Uitvoering zangvereniging „Nu met Hope". Zaterdag 21 januari Zierikzee Huis van Nassau, vogelruil en ver koopbeurs, 13.00 tot 17.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal" Film Sil ver Streak Expresse. 20.00 uur. Noord go uwe Hotel v. d. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Oosterland Cafétaria „Neffen d'Eule", 20.00 uur dansavond. Middelharnis Grote Kerk, Orgelconcert, 20.00 uur. Zondag 22 januari Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal" Film Sil ver Streak Expresse, 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Maandag 23 januari Zierikzee 's Landskamer vergadering Water schap Schouwen-Duiveland 14.00 uur. Aula Chr. Mavo, 19.30 uur, afscheid inspekteur kleuteronderwijs. Huis van Nassau jaarvergadering vereniging voor openbaar onderwijs 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Dinsdag 24 januari Zierikzee Open huis nieuwe lagere school „Binnen de Veste" 16.00 - I8.00uur Haamstede „De Graef van Haemstede", 19.30 uur Ned. Ver. v. Huisvrouwen, lezing H. v. d. Salm. Middcnschouwen Gemeentehuis. 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Scharcndijkc -Gemeentehuis 19.30 uur vergadering gemeenteraad. Kerk we Pvc 14.30 uur Bcjaardensoos in Vereni gingsgebouw. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, jaarverga dering Plattelandsvrouwen. Nieuwerkerk „Het Dorpshuis" 14.00 uur vergade ring Algemene Bond van Bejaarden. Woensdag 25 |anuari Zierikzee Herv. Ver. Gebouw. 14.30 uur bejaar- citnmiddag NCVB. Geref. Kerk. St. Domusstraat. 19.00- 19.30 uur, Vesperdienst. Gemeentehuis, 19.30 uur. Donderdag 26 januari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur Openbare bestuursvergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duive land. Hervormd verenigingsgebouw 20.00 uur. Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen". Vrijdag 27 januari Zierikzee Ned. Hervormd Verenigingsgebouw 18.00 uur Familieavond CPB/CBTB. Oosterland Dorpshuis, 20.00 uur, feestavond V.O.O. Zaterdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau, 10.00-17.00 uur. ruilbeurs Philatelica. Zaal Chr. Geref. Kerk, 19.30 uur zen dingsavond m.w.v. drs. M. v. d. Klis Brouwershaven „Tonnenmagazijn" Grote Avond P.J.Z. 1.9.30 uur. Zondag 29 januari Zierikzee Foyer Concertzaal 12.00 uur Koffie concert. Maandag 30 januari Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst ZLM jongeren en agrarische kommissie, 20.00 uur. Kerkwervc Zaal Chr. Geref. kerk 19.30 uur toespraak S.G.P. Bruinisse Geref. kerk, 18.30 uur, repetitie avond kinderkoor. Dinsdag 31 januari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn 20.00 uur Kring avond Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 2 februari Ouwerkerk 19.30 uur, Ned. bond voor Platte landsvrouwen afd. Duiveland. Middelburg Statenzaal Abdij, 15.00 uur, installa tie aktiekomité Rwanda. Vrijdag 3 februari Scharendijke Ned. Herv. Kerk. 20.00 uur bijzondere zangavond. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis" 19.30 uur muziek uitvoering „Oefening en Uilspan ning" en „Nu met Hope". Middelburg Statenzaalkomlex, 14.30 uur, verga dering kommissies voor de water staat en milieu beheer. Zaterdag 4 februari Zierikzee Concertzaal, carnavalsfeest voor de jeugd van 14.00 tot 16.30 uur. Maandag 6 februari Zierikzee Huis van Nassau 20.00 uur, Algemene vergadering Landbouwvereniging VZOS Dinsdag 7 februari Haamstede „De Graef van Haemstede", 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. „Durps'Uus" 20.00 uur vergadering „Landbouwbelang". Middelburg Provinciehuis, 10.00 uur. Provinciale raad voor het milieu. Woensdag 8 februari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Vrijdag 10 februari Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten 10.00 uur. Woensdag 15 februari Bruinisse Ned. Herv. Kerk. Zangavond 20.00 u. Vrijdag 17 februari Zierikzee Herv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 16.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2