Minister Pais; onderwijs moet veelvormig zijn Amnestie in Bolivia SELEKTIE-TEAM EN ROTTERDAM-AHOY LEVERDEN EEN BOEIENDE STRIJD: 7-7 ERIC DE NOORMAN Het. land der witte mannen Eric Berrevoets derde bij Zebra-kampioenschappeo Groep A: 1. dames Kloet-Nolct, 132 punten; 2. heren Oostwoud Wi.j- denes-Ribbens, 130 punten; 3. me vrouw Matthijsse-heer Paulisse, 123 punten; 4. heren Goedhart-De Vlie ger, 119 punten; 5. heren Eekman- Rakhorst, 113 punten; 6. heren Schürmann-Wiebols, 105 punten; 7. heren Kloet-Nolet, 104 punten; 8. heren Van Geesbergen-Verschoore, 92 punten; 9. heren Becu-Van dei- Post, 82 punten; 10. heren Dreijer- De Leeuw, 92 punten. (108 Is 50 pro cent). Groep B: 1. duipes Born-Sluijtor, 129 punten; 2. dames Geluk-Van de Zande, 119 punten; 3. dames Hen- driksen-Heuser, 118 punten; 4. he ren Geluk- Van de Zande, 112 pun ten; 5. en 6. {gedeeld) echtpaar JVJeutst.ee eh heren Van Tiggelhoven -Viergever, 111 punten; 7. heren Timmer-Turel, 104 punten; 8. heren Hendrikse-Sweere, 103 punten; 9. dames Van der Valk-Van de Zande, 97 punten; 10. heren De Koning- Timmerman, 76 punten. (108 is 50 procent). Groep C: NZ-lijn: 1. echtpaar pompei', 163 punten; 2. heren Pos- Schot, 149 punten; 3. echtpaar Van der Woll', 143 punten; 4. dames Schiettekalte, i42 punten; 5. dames Hoets-Melieste, 113 punten; 6. da mes De Graag-Schot, 113 punten. 140 is 50 procent. OW-lijn: 1. dames Eekman-Post, 140 punten; 2. dames Van Geesber- gen-Van Oeveren, 139 punten; 3. da mes Becu-Van der Post, 126 punten; 4. dames Dreijer-Goedhart, 124 punten; 5. dames Kops-Tuinman, 113 punten; 6. dames Anker-Tille- ma, 103 punten; 1 heren Hommer - sen-Pankow, 95 punten. (120 is 50 procent). KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen le Well-Ammerzoden W. Koerselman, kand., Utrecht; te Putten en te Oude Tonge: M. Baan, Aalburg (gemeente Wijk); Krabben- dijke: F. Brouwer, Lunteren (deel gemeente); le IJsselmuiden: J. D. van Roest, Edervesn. Aangenomen de benoeming tot le raar godsdienst aan het Chr, College „Griftland" te Soest; H. K. de Wilde, Hoogeveen; naar Valkenburg- Meerssen: J. van Oyen, Haren (Gr.); de benoeming tot. docent aan de Protestantse Faculteit te Brussel: drs. N. T. Bakker, studentenpredi- kanl,.Eindhoven; naar Dordrecht: G. C. Kunz, Werkendam, die bedankte voor Veenendaal 7e predikantsplaats én voor Ridderkerk. Bedankt voor Enter (toez.)E. K. Teygeler, Katwijk aan de Rijn. Gereformeerde Kerken Beroepen te Monnickèndam: M. Erkeleris, kand., aldaar die dit be roep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: Door de klas- sis Zaandam is préparatoir geëxa mineerd en beroepbaar gesteld: M. Erkelens, N.Z. Burgwal 39, Monnic kèndam. Aangenomen de benoeming tot geestelijke verzorging van de „Sionsberg" te Dokkum: G. Bilker, Oude- en Nieuwebildtdijk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Zuidlaren: H. Hid- ding, Den Haag-Loosduinen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Mijdrecht: J. Karons, Opheusden; te Bodegraven: A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Zwolle: G. G. Schep- perle, Terschelling. SCHEEPVAART Acila, 18-1 van Callao naar Guayaquil Acmaea, 17-1 van Teesport naar Stanlow Diloma, 17-1 te Beaumont Diogenes, 17-1 te Buena Ventura Ganymedes, 17-1 van Bremen naar Amsterdam Mercurius, 18-1 van Grenada naar St. Vincent Ondina, 17-1 180 noord noord west Soerabaya naar Port Dickson Palamedes. 17-1 van Barbados naar Port of Spain Zafra, 17-1 te Auckfieldhaven DEN HAAG, 19-1. Minister dr. A. Pais van onderwijs cn wetenschap pen acht veelvormigheid in het on derwijs een van de beste vormen voer de ontplooiing van de jonge mens, De toekomstige onderwijs structuur zal aan dit kenmerk moe ten. voldoen. Uitgangspunt voor zijn onderwijsbeleid zal ook zijn de posi tieve waardering voor wat er aan ontwikkelingen cn vernieuwingen in het onderwijs plaats heeft. De minister heeft dit woensdag uiteengezet bij de presentatie van hel elfde advies van de innovatie kommissie middenschool. Hij duidde de kommissie aan als een denktank voor het onderwijs. Hij legde er de nadruk op dat de experimenten voor een midden school óp ongeveer vijftien scholen aan do gang zijn en dat men niet voorhij kan gaan aan vernieuwin gen die in duizenden andere scholen tot stand komen. „We moéten ook niet menen dat, ais één schooltype is verwezenlijkt, we er zijn. Het on derwijs wordt gekenmerkt door voortdurende verbeteringen'', aldus de bewindsman. Afgezien vah de vraag of er een middenschool komt en zo ja of ze er dan zal zijn voor alle kinderen die het basisonderwijs hebben gevolgd, achttp dr. Pais de experimenten waardevol en interessant, juist met het oog op de gewenste differ'enta- tie in het onderwijs. Hij kondigde aan, dat toenemende individualisering in het onderwijs Flitsen" uit het buitenland BRUSSEL. Landbouwminister mr. Fons van der Stee is van plan bij de Britse rechter zijn beklag te doen, als de Britten niet snel hun grenzen volledig openen voor Nederlandse aardappels. Dat heeft hij woensdag in Brussel meegedeeld. Nederland heeft al geklaagd zowel bij de Britse regering als bij de Europese Commis sie, het „dagelijks bestuur" van de EG over het feit dat de Britten Ne derlandse aardappelen weigeren bin nen te laten. SALISBURY. Woensdag werd van de in verder alle stilte gevoerde on derhandelingen van premier Ian Smith van Rhodesië met gematigde zwarte leiders binnen het land over een. interne regeling voor een vreed zame overdracht van de macht aan een zwart meerderheidsbewind, al leen bekend dat enige vooruitgang was geboekt. Smith sprak twee uur met stamhoofd Chirau, Sithole en bisschop Muzorewa. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben woensdag de Cam bodjaanse regering ervan beschul digd „honderdduizenden" mensen te hebben gedood in een van de „flag- rantste en omvangrijkste schendin gen van de mensenrechten" ter we reld. „Niemand buiten Cambodja kent de volledige omvang van de systematische terreur en onder drukking van het Cambodjaanse volk die plaatsvinden onder hen die daar de macht hebben gegrepen," aldus Warren Christopher, de Ame rikaanse onder-minister van bui tenlandse zaken. BRUSSEL. Een besluit over de re geling van de visserij tussen de ne gen EG-landen in de EG-wateren is opnieuw uitgebleven. Nadat de ne gen ministers van visserij er in de cember niet uit konden komen, is het deze week na drie dagen verga deren in Brussel opnieuw niet gelukt de Britten van hun ongelijk te over tuigen. Officieel zal men nu weer bij eenkomen op 30 en 31 januari om dan de laatste voornamelijk politieke knopen door te hakken". MADRID. In het raam van de de- mokratische hervormingen in Span je is het korps „Policia Armada" (gewapende politie) bij regerings decreet omgedoopt in „Policia Na- dional" (rijkspolitie). Aanvankelijk had men als nieuwe naam gekozen „Guardia Nacional" (nationale gar de), maar men vreesde verwarring met de „Guardia Civil". noodzakelijk is en doelstelling zal zijn. „In de rqqte waarin wordt bij gedragen aan de ontplooiing pn ont wikkeling vani kinderen zullen de mensen in het onderwijs steun van deze regering mogen verwachten", aldus de minister. „Mijn benadering van het onderwijsveld gaat verder uit van waardering voor wat gedaan wordt en niet in eerste instantie van kritische betweterij", merkte hij op. KGEWEIT. Koeweit heeft met in gang van 1 januari 1078 zijn prijs voor ruwe olie met tien cents ver laagd tot 12,27 dollar per vat van 159 liter. Het gaat hier cm zware olie. De olie meet binnen zestig da gen na belading van het schip wor den betaald. Dit heeft de Koeweitse onderminister van olie, Mahmcud al Adassani, dinsdag meegedeeld. LIMA: Peru heeft donderdag een officieel protest ingediend bij Ecua dor tegen aanvallen die dirjsdag en woensdag zijn uitgevoerd door Ecuadoriaanse strijdkrachten op een Peruaanse grenspost, zo is gezegd in een communique van het ministerie van buitenlande zaken in Lima. PEKING. Premier Raymond Bar re van Frankrijk is donderdag voor een officieel bezoek van vijf dagen in Peking aangekomen. Hij gaat naar Sjanghai en Liaoyang in het noordoosten van het land, waarna hij in Peking door partijleider Hua Kuo-Feng en Teng Hsiao-Ping zal worden ontvangen. SANTIAGO. German Cortez Ro driguez, die bechouwd wordt als de tweede man. van de links revolutio naire Chileense beweging MIR, is door de politie doodgeschoten, zo is officieel in Santiago meegedeeld. Volgens de mededeling trachtte hij twee politiemannen uit te schake len bij zijn apartement in Santiago. NEW DELHI. De voorzitter van de kommissie van onderzoek naar onregelmatigheden die door de re gering van mevrouw Indira Gandhi tijdens de noodtoestand zouden zijn gepleegd, rechter Shah, heeft don derdag besloten, tegen de oud-pre mier een vervolging' in te stellen wegens „het weigeren verklaringen onder ede af te leggen." DACCA. Minstens honderd win kels zijn woensdag in de as gelegd in Chittagong, de voornaamste ha ven van Bangladesj. Volgens de brandweer zijn er geen doden of gewonden'. MADRID. In Spanje is woensdag een nieuwe politieke partij in het leven geroepen door oud-minister van buitenlandse zaken Jose Maria de Areilza. De partij „Aktie van li berale burgers", is samengesteld uit vijf liberale splinterpartijen die niet hadden deelgenomen aan de demo cratische Centrum Unie van pre mier Adolfo Suarez. LA PAZ, 19-1. De Boliviaanse pre sident Hugo Banzer heeft woensdag een algemene amnestie afgekondigd. Banzer maakte zün besluit bekend in een rechtstreekse radio- en televisie uitzending. Ongeveer 1.300 mensen waren al 20 dagen in hongerstaking om kracht bij te zetten aan eisen voor een alge mene amnestie voor de politieke ge vangen in Bolivia. Banzer zei echter ook dat de „al gemene amnestie niet inhoudt dat de vijanden van Bolivia ongestraft zul len blijven". Wie deze vijanden zijn, zei hij niet. In politieke kringen in La Paz was men dan ook nogal te rughoudend met verklaringen over de werkelijke waarde van de am nestie. Eric Berreiwetn in aktie aan de rekstok. 50. „Maar gij vergist u, als ik het zo zeggen mag", glimlacht Eric, terwijl hij naar voren treedt. „Op mijn woord, wij weten niets van de jonge vrouw waarover gij spreekt. Mijn metgezel was bij de beklimming van de heuvel onverwachts in het gat gevallen cn het was alleen om tc pogen hem cr weer uit te halen dat wij ons daar ophielden". „Ja? Hum! Maar wat deed ge dan daar vóór uw vriend cr in viel?" zegt de oude loerend. Op dit moment mengt Cendrach zich in het gesprek. „Om dat uit tc lbggen. zou ik een heel lang verhaal kunnen vertellen", klinkt de stem van de oude scheepsbouwer zacht. „Zo ge lijd hebt Maar de oude opperdruïde wimpelt haastig met een benige hand af. „Mij wachten vele bezigheden.' Vele. ahom.' Bepalen wij ons tot het nodige". „Wij wachten inderdaad", zegt Cendrach, „ondanks alle tegenslagen, op zoek naar het Land van Belofte, waarvan de legenden van mijn volk. dat ook het uwe is, verhalen. Be grijpt gij niet onze ontroering bij het aan- schoUv.cn van een Keltisch grafmonument hier in dit vreemde land?" De oude Conall snuift on knikt meevoe lend. „Stel u dan onze teleurstelling en droefenis voor", herneemt Cendrach, zonder zijn stom te verheffen, „toen wij moesten ervaren dat de wrede mensenoffers, welke in het mooie Erirt reeds lang \raii de baan zijn, hier nog in zwang zijn. Komaan, komaan, hoor Conall, gij lijkt mij toch een oud en verstandig man. verstandig genoeg om te weten dat goden toch zeker niet in grafheuvels zitten, om jonge vrouwen als offer te ontvangen". „Sssst!" gebaart Conall, In elkaar duikend en verstolen rondloerende. „Natuurlijk geloof ik dat niet, maar wat geeft het? De wet is de wet, zo is het óltoos geweest, nietwaar en bovendienhet is de enige manier om dti roodhuidigc volk onder de duim te houden". Conall, de laatste uit dit geslacht, rijst eens klaps uit zijn zetel op. „Het onderhoud is ten einde", beslist hij krakend. „Er is nog veel te doen. zeer veel. In ieder geval begrijpen wij elkaar, nietwaar? Dat verheugt mij zeer. Gij zijt dus vrij, natuurlijk. Wij praten later verder". En met deze woorden wuift hij on geduldig de verbaasd toeluisterende Noren van zich af. ZIERIKZEE, 18-1. In een uitver kochte sporthal Onderdak te Zierik- zee hebben woensdagavond dc zaal voetbal-teams van Schouwen-Duive- land en Rotterdam-Ahoy de talrijke toeschouwers een aangename avond bezorgd. De beide teams, die na aan elkaar gewaagd waren, leverden een spannende en aantrekkelijke wed strijd waarbij de toeschouwers zich geen moment hebben behoeven te vervelen. Dat de toeschouwers in ruime ma te met het gebodene meeleefden was duidelijk aan de sfeer, die men he laas op onze voetbalvelden te veel mist, duidelijk te merken. Vooral het Schouwen-Duivelandse selektie- team kreeg een belangrijke rugge steun.van het publiek, hetgeen _hen duidelijk inspireerde. Voor het zaal voetbal op Schouwen-Duiveland was deze wedstrijd beslist een mooi stuk propaganda. Nadat beide teams aan het publiek waren voorgesteld ont wikkelde zich direkt een aantrekke lijke strijd waarin de spelers van de selektie zich allerminst onbetuigd lieten. Bij de aanvallen liet Wim Ge luk. duidelijk blijken óver een gave techniek te beschikken. Hij was het ook die na handig ^enige verdedigers te hebben gepasseerd, doelman Ed dy Pieters Graafland inclusief, de .openingstreffer wist te scoren 1-0. Snelle gelijkmaker Lang bleef deze stand niet ge handhaafd daar uit een goed opge zette kombinatie de oüd-Sparla spe ler Piet de Vries doelman Ronald Lievense kansloos liet 1-1. Uit een pass van Wim Geluk kwam René Verwijs in vrije positie voor Pieters Graafland die hij kansloos passeer de 2-1. Weer was het Piet de Vries die beide partijen weer naast elkaar wist te brengen (2-2), waarna René Verwijs aan de andere zijde een strafschop op de paal knalde. Het se- lektie-team liet zich door deze tegen valler allerminst ontmoedigen en met snelle akties slaagde het erin de Rotterdamse verdediging onder druk te.zetten. Uit een moeilüke positie zorgde René Verwijs weer voor voorsprong 3-2, welke Wim Geluk na een fraaie aktie zelfs tqt 4-2 wist op te voeren. Nog net voor het verstrijken van de le speelhelft slaagde Jan Bruis, die men verzuimde om aan te vallen, de achterstand voor de Rotterdammers tot 4-3 terug te brengen. Na de rust kreeg de doelman van de selektie Ronald Lievense ruim schoots de gelegenheid zijn talenten te tonen en herhaalde malen bracht hij de handen van de toeschouwers op elkaar. Nadat Arie Versluis de paal op zijn weg had gevonden bracht Renier Kreijermaat uit een pass van Piet de Vries de stand weer in evenwicht 4-4. Met een fraai schot van de zijlijn bracht Jaap Stoutjesdijk de stand op 5-4 waarna Arie Versluis een straf schop benutte (5-5). Even zag het er GYMNASTIEK Het selektie'-t'eain van Schoitwen- Duiveland dat rich kranig tegen Rotterdam-Ahoy weerde. (Foto: Zierikzeescjie Nieuwsbode) hierna naar uit dat het selektie-team door de knieën 2ou gaan. Strafschop benut Direkt na het benutten- van de strafschop bracht Arie Versluis de stand op 5-6 ge-voigd door een tref fer van Jan Bruis (5-7). Het selektie-team bewees to^n over voldoende inhoud te beschikken en met snelle akties drpngen zij de Rot terdammers op hup éigen, speelhélft terug. Kó Willemse kreeg een staan de ovatie van het 'publiek-toep. hij met èen kogel, clie Pieters Graafland pas zag toén hij achter hem in het net lag, de stand op 6-7 bracht. Luid aangemoedigd door het pu bliek begonnen de Schouwen-Duive- landers zo aan hun slotoffensief dat zij één minuut voor tijd beloond za gen toen de Rotterdamse verdediging geheel werd uitgespeeld en Rob Wijnsteker uit de pass van Wim Ge luk kon scoren (7-7). Voor deze wedstrijd werden nog een 2-tal wedstrijden voor dp kom petitie in de 2é klasse van 'het rayon Schcuwen-Duiveland gespeeld. De reserves van MEVO wisten na een spannende strij'd met 2-1 van Bro- gum te winnen, terwijl het Nieuswer- kerkse SKNWK oprukte naar de tweede plaats op de ranglijst door een 3-2 zege op de reserves van ZZ'72. FC Groen dal SKN'WK RAP'73 II Mevo II Die Gouwe Brogum ZZ'72 II SVOWK 10 8 0 2 33-16 16 11 6 3 2 38-21 15 10 6 2 2 32-15 14 11 6 2 3 25-17 14 10 5 2 3 18-17 12 11 5 2 4 34-22 12 11 4 2 5 27-30 10 11 4 2 5 29-30 10 In de fraai vernieuwde beneden zaal van het Huis van Nassau ging dinsdag de tweede onderlinge kompetitie van het seizoen 1977/ 1978 van de Zierikzeese Bridge Club van start. De uitslagen zijn: De tienjarige Eric Berrevoets werd zaterdag derde bij de Zeeuws-Bra bantse Zebrakampioenschappen tur nen in Goes. Het is voor deze talent volle jonge turner een mooi begin om reeds bij de eerste deelname aan dergelijke kampioenschappen met een medaille naar huis te komen. Eric behaalde in totaal op 5 onder delen 32.15 punten, terwijl hij op 2 onderdelen nl. sprong en langemat de beste was. Zaterdag aanstaande is het voor de jeugdturners en dames van Delta Sport een grote dag. Dan wordt in Etten-Leur gestreden om de hoogste eer. Wie deze zal behalen, is nog een open vraag, want in beide kategoriën kan een grote konkurrentie worden verwacht. VAB Stella Boys II DreisChor Ren esse 10 3 1 6 21-36 10 3 1 6 14-30 11 2 1 8 21-37 10 2 0 8 14-35 Zierikzeese Bridge Club

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5