Partij van de Arbeid Zierikzee eens met voornemen minister Zonne-energie oplossing voor opwekking van elektriciteit Dubbeldekker reed door de straten van Zierikzee Veiligheid Zeeland garanderen met dijkverhogingen President Sadat breekt overleg af Hoge geldboetes geëist tegen Zeeuwse vissers 'n Ei hoort erbij Israël wil verder praten met Egypte 4 Kop van Schouwen Schip verkocht in Vlissingen Kabinet blijft bij beslissing Oosterscheldedam Regeringsbeslissing oeververbinding voor paasvakantie Westduitse professor vond systeem ZIERIKZEE, 17-1. l)e afdeling Zierikzee van de Partij vsth de Arbeid gaat offieieel een standpunt bepalen over de overweging van de minister om een gedeelte van de Kop van Selioiitven aan te wijzen als beschermd natuurgebied. Hoewel tydens de vergadering al bleek, dat de afdeling Zierikzee ach ter dit voornemen staat, werd toch besloten een speciale werkgroep dit standpunt te laten formuleren. In deze werkgroep hebben de he ren A. Verschelling, drs. R. Sayers, L. Koper en G. H. Brand zitting. Do PvdA Zierikzee heeft er behoefte aan om de mening van de afdeling te laten horen, omdat, zo bleek tij dens de vergadering, er bezorgdheid bestaat over de overwegend negatie ve geluiden tot nu toe. „Het is een van de beste besluiten die dooi' hel kabinet Den Uyl in haar laatste da gen genomen is", zo meende de heer Verschelling. De afdeling Zierikzée wil daarmee van de gelegenheid, die iedereen heeft om op- en aanmerkin gen over deze overweging te geven, gebruik maken. dering wil nog geen beslissing hier over nemen omdat onder andere de kostenfaklor nog niet bekend is, om dat er arbeidsplaatsen verloren gaan, er een spanning op de Zeeuwse ar beidsmarkt zal ontstaan omdat dit werk gelijktijdig'met de Oosterschel- dewerken zal worden uitgevoerd ën omdat door het aantrekken van hel toerisme de streek verder zal wor den aangetast. Andere overwegingen zijn verder, dat voor deze verbinding traeê's zullen moeten worden aange legd voor aan- en afvoerwegen door fraaie gebieden. Ook voor Schouwen- Duiveland heeft de vaste oeverver binding gevolgen, wanneer het ver keer vanuit Rotterdam rechtstreeks door kan naar het zuiden. Dit zal een argument te meer zijn voor de aan leg van een vierbaansweg dooi Schouwen-Duiveland. Aan het slot van de vergadering dinsdag werd de diaserie „De ge schiedenis van de organisatie van links in Nederland" vertoond. S.O.S. aan Tweede Kamer Toejuichen Wanneer D'66 in Zierikzee een af deling zal stichten, die aan de ge meenteraadsverkiezingen mee zal gaan doen, is de afdeling Zierikzee bereid om daar een lijstverbinding mee aan te gaan. Dit onderwerp kwam tijdens de ledenvergadering dinsdagavond in hotel Van Oppen ter sprake, omdat vanuit D'66 om deze samenwerking is gevraagd. De loden vonden het echter wel een voorwaar de, dat een eventuele D'66-kandi- daat terug kan vallen op een plaat selijke afdeling. Wanneer die afde ling er komt, zal de PvdA dat toe juichen, zo liet afdelingsvoorzitter drs. R. Sayers weten. Huis-aan-huis Op dinsdag 7 en op donderdag 16 maart zullen vijf kandidaat provin ciale statenleden naar Zierikzee ko men om huis aan huis aan te bellen en folders af te geven. Zij zullen ook proberen om op zaterdag 11 en 25, maart met een stand op de markt in Zierikzee te staan. Van de leden van de afdeling wordt verwacht, dat zij de kandidaten zullen steunen en fol ders zullen verspreiden, zo deelde de! voorzitter mee aan het begin van def vergadering. De leden kozen dinsdagavond ver der de heer J. de Coninck in het be-( stuur van de streekfederatie van Schouwen-Duiveland. Zierikzee geeft voor de kandidaat de voorkeur aan een zetel in het dagelijks bestuur. Op vrijdag 10 februari zal in Den Haag het Europees Congres worden gehou den om een Europees socialistisch beginselprogramma voor te bereiden voor de Europese verkiezingen. De afdeling Zierikzee vaardigde daar voor de heer J. Groen af met als plaatsvervanger voorzitter Sahyers. Op zaterdag 11 februari wordt ook in Den Haag het landelijk raads- en statencongres gehouden. Daarvoor werd de heer Brand aangewezen met als plaatsvervanger de heer Verschelling. BEN HAAG, 13-1. Als men Zee land in 1985 deltaveiligheid wil ga randeren, moét men afzien van de bouw van de pijlerdam in de Oos- terschelde en overgaan tot dijkver hoging. Dit schrijft het Comité Sa menwerking Oosterschelde (S.O.S.) in een brief aan de Tweede Kamer. S.O.S. heeft zijn berekeningen en kele weken geleden al voorgelegd aan de ministers van het nieuwe ka binet, dat echter de genomen be- ris Melk is 2 cent duurder RIJSWIJK, 19-1. De advies- prijs voor konsumptiemelk is per 1 januari met twee cent cloor de fabrieken verhoogd. Dit bleek woensdag ih Rijs wijk tijdens de eerste open bare vergadering in 1978 van het bestuur van hel Produkt- schap voor Zuivel. Het bestuur besloot er van af te zien de prijs voor melk overeenkomstig te verhogen. Dit in afwachting van dis- kussies met het ministerie van ekonomische zaken die volgende week plaats vinden. Oeververbinding De afdeling Zierikzee formuleerde dinsdagavond geen vaststaand stand punt over de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Besloten werd wel om afgevaardigde Ver- schelling tijdens de gewestelijke ver gadering zijn beslissing afhankelijk te laten zijn van de mening van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen, de ver houding tussen kostenfactor en de voorziening; de plaats van de ver binding en de konsekwenties die de ze zal hebben voor het aantrekken van verkeer ook op Schouwen-Dui veland. Gevolgen De afdeling diskussieerde uitvoe ring over dit onderwerp. Hoewel de statenfraktie van de PvdA altijd ach ter een vaste oeververbinding heeft gestaan en die nog voorstaat, heeft de achterban een andere mening ge kregen. Dc gewestelijke ledenvcrga- Advertentie slissingen Inzake de Oosterschelde handhaaft. Dat Zeeland in 1985 achter veilige dijken kan liggen is op verzoek van S.O.S. al in 1976 berekend door het ingenieux-sbureau Dwars, Heedêrik en Verhey. Deze studie wordt thans bevestigd door de praktijk van de partiële dijkverh'ogingen, die geheel vclgens plan verlopen en in 1980 ge reed kernen. Het verhogen en ver sterken van de dijken tot deltani- veau is een vergelijkbaar proces, dat een vergelijkbare periode zal vergen, aldus S.O.S. De technieken die voor de pijler- dam ncdig zijn bevinden zich nog in de studiefase, wat de onzekerheden over tijdsduur en kosten nog ver groot. Zeker is dat dijkverhoging meer dan twee miljard gulden goed koper is- Wat de veiligheid betreft wijst S.O.S. er nog op dat grote delen van Zeeland al deltaveilig zullen zijn voor de laatste dijk op hoogte is ge bracht. Het gaat in Zeeland cm vijf eilanden en een nog niet voltooide dijk op een eiland heeft geen invloed op de veiligheid van de andere ei landen. ZIERIKZEE, 19-1. Het Zierikzee- se straatbeeld kreeg zaterdag j.l. een Engels aanzien door een fraaie rode dubbeldekkerbus. Deze bus is on langs aangekocht door Youth for Christ - Zeeland en zal dienst gaan doen als rijdende koffiebar. Ook zal de bus het plaatselijke koffiebarwerk op allerlei manieren gaan stimuleren. Ter dekking van de kosten, vyordt een zogenaamde kwartjesaktie' ge voerd. Zaterdag bracht de dubbel dekker een bezoek aan Zierikzee. Een groep medewerkers, die als passagiers in de bus zaten, deelden folders uit aan voorbijgangers, die hiermee uitgenodigd werden voor de koffiebar in de „Lichtboei". Verdere medewerking werd ver leend door de kleintheatergrocp „Op vrije voeten", die met enkele sket ches het publiek op, speelse wijze over een aantal dingen aan het den ken en het praten zette, zoals: „Leef De even ker. ton wegende dubbeldek- je alleen voor de lol, vecht je alleen voor eigen belangen of denk je, zo als Jezus van ons vraagt, nog wel eens aan een ander?" Het kan voor Youth for Christ een geslaagd experiment genoemd wor den. Een volle zaal en goede ge sprekken zorgden voor veel gezellig heid. MIDDELBURG, 19-1. Dinsdagmid dag is'.de. Liberiaanse tanker" Kenai Multina..(23:388. br.u.tQtph).,vppr.'zestig, miljoen gülden in het openbaar ver- kocht op de rechtbank in Middel burg. De zeer modern uitgeruste tan ker ligt al vanaf 10 november vorig jaar aan de ketting in de Vlissingse binnenhaven. Het twee jaar geleden in Frankrijk gebouwdeschip heeft destijds 120 miljoen gulden gekost. J DEN HAAG, 19-1. De regerings beslissing inzake de grootte van de dcorlaatopening van de Oosterschel dedam wordt niet gewijzigd. Dit heeft premier Van Agt woensdag avond in de Tweede Kamer gezegd tydens het voortgezette debat over de regeringsverklaring. Het vorige kabinet koes voor de middelste van drie mogelijke ope ningen en verkreeg daarvoor instem ming bij de kamer. Dinsdag, bij de beschouwingen van de zijde van de kamer over de regeringsverklaring, kwam de vraag op of het nieuwe kabinet zou willen besluiten toch maar de grootste door- laatopening te kiezen. „Wij geloven, dat 'het vorig kabinet tot een juiste afweging is gekomen", aldus premier Van Agt. DEN HAAG, 19-1. Voor het begin van de paasvakantie van de tweede kamer, halverwege de maand maart, wordt de rcgeringsbeslissing bekend gemaakt voor wat betreft de vaste oeververbinding Westerschelde (deels brug, deels tunnel). Dit heeft premier Van Agt woens dag in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens het voortgezette debat over de regeringsverklaring. De vaste oeververbinding kan eerst worden aangelegd, als het rijk toe stemming geeft een belangrijk deel van het benodigde kapitaal op de open kapitaalsmarkt te lenen. Tot dusverre bleef deze toestemming uit, omdat de minister van financiën een overspanning van de kapitaalsmarkt vreesde. Het kamerlid P. Cornelissen (CDA) verzocht de premier de regeringsbe slissing voor 27 februari bekend te maken. Op die datum houdt namelijk de vaste kamercommissie voor ver keer en waterstaat ccn openbare vergadering om met minister Van Tuijnman van verkeer en waterstaat van gedachten te wisselen over vcr- keersvraagstukkon en wegenaanleg. DEN HAAG, 19-1. De procureur- generaal bjj het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag in hoger be roep tegen negen Zeeuwse tong- en schèlvissers geldboetes gecist va riërend van 2000 tot 10.000 gulden, waarvan steeds de helft voorwaarde lijk. De vissers hadden in 1976 de vangstbeperkingen overtreden. De economische politierechter in Rotterdam veroordeelde hen ieder tot 251 gulden boete. De officier van justitie ging toen echter in hoger be roep. Daar eiste procureur-gene raal onvoorwaardelijke geldboetes variërend van 6.000 tot 21.000 gulden. De rechtbank verklaarde de zaak echter niet bindend. De procu reur-generaal bracht deze echter voor de hoge raad die de zaak wel degelijk bindend verklaarde. Volgens de raadsman die woens dag opnieuw met de vissers voor het gerechtshof verscheen, zit vrijwel de hele Nederlandse kottervloot te wachten op de afloop van de zaak van deze Zeeuwse vissers. Alleen al uit 1976 liggen circa 300 van deze ge vallen op afwikkeling te wachten. Daarbij zal de afloop van de zaak van de Zeeuwse vissers van grote in vloed zijn. CAIRO/JERUZALEM, 19-1. Presi dent Anwar Sadat van Egypte heeft het door hemzelf geëntameerde vre- desgesprek met Israël woensdag bij volslagen verrassing op losse schroe ven gezet door minister van buiten landse zaken Ibrahim Karnel uit Je ruzalem naar Cairo terug te roepen. Sadat, aldus het Egyptische pers bureau Mena, was geschokt door het onverzoenlijke standpunt dat Israël in de politieke kommissie heeft ingenomen ten aanzien van zijn minimumeisen - ontruiming van bezet Arabisch gebied en er kenning van een Palestijns i*echt op zelfbeschikking. Het was de bedoeling dat Kamel en zijn delegatie nog woensdag avond laat uit Jeruzalem zouden vertrekken. Ook de voor vandaag in Cairo op het program staande vergadering van de militaire kommissie is op last van Sadat afgelast. De Egypti sche president, die zich de afgelopen week, al steeds somberder had uit gelaten over de kansen op welsla gen, heeft het initiatief in het vre desoverleg weer geheel aan zich ge trokken. Het is voorhands niet dui delijk of hij een totale breuk na streeft dan wel een uiterste druk middel op Israël. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance houdt het voorlopig op het laatste. Motieven Sadat zal het Egyptische parle ment zaterdag tijdens een buitenge wone zitting vertellen welke motie ven hem ertoe hebben gebracht het overleg althans voorlopig af te breken. Het overleg in de politieke en mi litaire kommissie resulteerde uit de besprekingen die Sadat en Begin op Eerste Kerstdag in Ismailia voer den. De konferentie begon dinsdag, na enig uitstel dat veroorzaakt was door onenigheid over de formule ring van een agenda. JERUZALEM, 19-1. Israël heeft leedwezen uitgesproken over het „verbazingwekkend onverdraagza me" besluit van Egypte, zijn delega- DEN HAAG, 19-1. De Westduitse professor Eduard Justi heeft een systeem ontwikkeld dat de geïndustria liseerde landen in staat stelt op grote schaal gebruik te maken van zonne-energie voor de elektriciteitsop wekking. Het belangrijkste onderdeel van het systeem is een eigen vinding van Justi. die h\j de „koude verbranding" heeft genoemd. Deze koude verbranding komt er op neer dat met. behulp van een elektronisch proces waterstof en zuurstof samengevoegd worden. In tegenstelling tot de warmte die dan gewoonlijk ontstaat, levert het pro ces van Justi elektriciteit op. Tien maal De professor is al jaren een voor stander van het gebruik van zonne- energie. Meer dan 20 jaar geleden stelde hij al dat het technisch moge lijk was met behulp van de zon tien maal zoveel energie op te wekken als het verbruik op dc wereld was per jaar. Daartoe hoefde slechts een procent van het landoppervlak van de aarde voor energiewinning ge bruikt te worden. Dit zou kunnen gebeuren door grote zonnekracht- contrales te bouwen in de warmere streken van de wereld. Krachtcentrale Zijn nieuwste idee maakt dit voor stel ook praktisch haalbaar, doordat het rendabel is. Justi gnat uit van een grote zonnekrachtcentralc in bij voorbeeld Spanje. Deze scheidt water in waterstof en zuurstof. De water stof wordt vervolgens door een buis leiding naar bijvoorbeeld Nederland gepompt waar in een centrale met behulp van het proces van koude verbranding, elektriciteit wordt op gewekt. De methode heeft verschillende voordelen. Zo is bekend dat het goedkoper is om bij afstanden van meer dan 400 kilometei*, energie in gasvorm via buizen te transporteren en niet nis elektriciteit via hoog- spanningslcidingen. Ten tweede is de technische kennis om een dergelijke buisleiding aan te leggen, voorhan den in de Verenigde Stalen waar de ervaring is opgedaan met de aard gasleidingen vanuit Alaska naar het zuiden. Bilisleidiiig Daar komt bij dat de buisleiding gebruikt kan worden als opslagvat voor de waterstof waardoor geen grote voorraadtanks hoeven te wor den gebouwd. Een grote Westduitse onderneming heeft inmiddels in sa menwerking met de professor plan nen ontworpen die de volledige aan leg van het systeem mogelijk maken. De totale bouwtijd bedraagt onge veer twee jaar. Het wachten is rog slechts op een bouwopdracht. Het bezwaar dat vroeger kleefde aan liet gebruik van waterstof, na melijk het grote ontploffingsgevaar, bestaat trouwens al geruime tijd niet meer. In de ruimtevaart wor den tonnen wqjerstof gebruikt zon der dat zich noemenswaardige onge lukken voordoen. Hel is zelfs zo dat dc verzekeringspremies die in de VS berekend worden voor tankwagens die waterstof naar Cape Canaveral brengen, lager zijn dan die voor bij voorbeeld het transport van vlieg- tuigbenzine. Wil noilifi Op een recente bijeenkomst in Hamburg met als onderwerp zonne- energie, waren de deskundigen het erover eens dat een waterstofecono mie een van dc belangrijkste moge lijkheden is om de dreigende ener giecrisis te ondervangen. Het punt blijft natuurlijk of men bereid is er aan tc beginnen. Justi zegt hierover zelf: „Er bestaat geen manier om het energieprobleem beter tc omzeilen dan door eindelijk het inzicht en de wil te tonen zonne- energie te gaan gebruiken". tie naar het politieke overleg met Is raël en cle Verenigde Staten in Jeru zalem, terug te roepen, de onderhan delingen ontwrichtende en de Ame rikanen, de Israëliërs en zelfs de Egyptenaren een schok bezorgende. „Het overleg is niet opgezegd", verklaarde de Amerikaanse minister van-buitenlandse zaken Cyrus Vance na een ontmoeting van 25 minuten na het middernachtelijk uur met premier Menachem Begin van Israël en een telefoongesprek met president Anwar Sadat van Egypte. „De vraag wanneer het zal worden hervat wordt in de toekomst beant woord". zei hij. Israël verklaarde in een officieel communique, goedge keurd door het voltallige kabinet, dat het bereid is de onderhandelin gen te hervatten wanneer Egypte er toe besluit. De Egyptische delegatieleider, Mo hammed Kamel, had een onderhoud van tachtig minuten met Begin om Sadats besluit hem en zijn delegatie terug te roepen, toe te lichten. De Egyptenaren geven de schuld aan dc onverzettelijkheid van Begin cn de Israëlische minister van buitenland se zaken. Mosje Dayan. Dr. Henry Kissinger, de vroegere Amerikaanse minister van buiten landse zaken die in 1975 het tussen tijdse vredesverdrag tussen Egypte en Israël smeedde, heeft woensdag het terugroepen van de Egyptische delegatie van het politieke overleg in Jeruzalem, „ongelukkig" genoemd en aangedrongen op terugkeer naar privé-onderhandelingen. Dr. Kissinger zei dat hij dacht dat het belangrijk was als er met wat minder publiciteit over vrede werd onderhandeld cn alle partijen zou den terugkeren tol het gesprek ach ter gesloten deuren. Volgens de correspondent van de Israëlische radio-omroep in Was hington wil president Carter premier Menachem Begin van Israël en pre sident Sadat van Egypte uitnodigen naar Washington te komen, als dat zou bijdragen tot hervatting van het opgeschorte politieke overleg in Jeruzalem. Carter zou van mening zijn dat Begin cn Sadat op een punt zijn aanbeland waarop ze het niet meer zonder hulp van buiten kunnen stellen. LISSABON. De Portugese socia listische partij heeft ex-premier Ma rio Soa res het. groene licht gegeven om een nieuwe regering te vormen inklusief conservatieve ministers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4