Houtzagerij Beuzenberg werd vertrouwd beeld in Dreischor ONDERZOEK NAAR DE AKTIVITEITEN VAN EN VOOR ZEEUWSE VROUWEN Herdenking van watersnood ramp 1953 3 Van wagenbouw naar houtbewerking STREEKNIEUWS Zeeuwse Vrouwenraad Ook in de uitverkoop. tie Stad Parijs ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 19 januari 1978 Nr. 22238 DREISCHOR, 18-1. „Hout werkt"een kreet, die teil volle wordt bewaarheid bij het aanzien van hout zagerij Daan Beuzenberg aan de Beldert te Dreischor. Het bedrijf werd nu by na een jaar geleden aldaar gevestigd na een overeenkomst met het gemeentebe stuur van Brouwershaven, dat de houtzagerij liever uit de dorpskern zag verdwijnen na klachten over ge luidshinder en verkeersopstoppingen. Het bedrijf van Daan Beuzenberg werd uitgekocht en in ruil werd een perceelgrond aan de Beldert ter be schikking gesteld onder voorwaarde dat binnen een half jaar de zagerij naar die plek zou zijn overgebracht. De eigenaar voelde hier wel voor en liet aan de Beldert een bedrijfshal van vurenhout met een oppervlakte van 600 m- verrijzen en kwam zelf tot de konklusie dat het hier econo mischer werken was dan aan de Slotstraat in het dorp. Eigen raamzaagje Het zelf maken van een raamzaag je was destijds de eerste aanzet ge weest voor het houtzagerij bedrijf. Toen Daan Beuzenberg in 1968 dan ook het karrosserie- en wagenbouw bedrijf van zijn vader J. C. Beuzen berg, dat ruim dertig jaar in de Weststraat was gevestigd, overnam, werd met de nodige voortvarend heid ovei-geschakeld op de houtbe werking. Het pand aan de West straat wordt thans nog gebruikt als houtopslagplaats. De heer Beuzenberg zorgt zelf voor aanvoer van de grondstoffen. Bomen rooien in de Domeinen en de Wouw- se Plantage (bij Bergen op Zoom) be hoort tot zyn belangrijke werkzaam heden. Met vrachtwagens wordt voor eigen vervoer naar de houtzagerij ge zorgd. De bomen uit België en Duitsland worden bij de grens in ontvangst ge nomen. In het bedrijf worden vele houtsoorten verwerkt, waaronder ei ken, vuurhout en basralocus, een zeer harde houtsoort die voor be schoeiingen wordt gebruikt. In de zagerij worden de bomen verwerkt tot bestekhout. balken, tuinplanken en vloerdelen. Er wordt voornamelijk op bestelling gewerkt, terwijl ook vaak opdrachten van Rijkswaterstaat worden ontvangen. De voornaamste machines in hel be- De heer D. Beuzenberg druk bezig aan de Nienkemper drijf zijn de raamzaag, die voor de oudere, harde houtsoorten wordt ge bruikt en de imponerende „Nien kemper", voor welk apparaat de act van het „doorgezaagde weesmeisje" een peuleschil zou zijn. Deze Nien kemper is een uiterst moderne zaag machine, die in zeer snel tempo de bomen tot planken verwerkt. Granaa tsclierven Verder overweegt de heer Beuzen berg de aanschaf van een zogenaam de detector, een apparaat voor het opsporen van granaatscherven in de boomstammen. Een probleem dat zich vooral voordoet bij de bomen uit de Wouwse Plantage. Aan de bast van de stam is niet te zien of zich daaronder 'n granaatscherf bevindt, komt een dergelijk scherp voorwerp echter op de zaag terecht dan kan dat flinke beschadigingen tot gevolg hebben. „Het betekent elk jaar weer een aanzienlijke schadepost", aldus de heer Beuzenberg. Als medewerker en als zelfstan dige is in de houtzagerij ook werk zaam de heer J. de Zeeuw, die enige maanden geleden het monteurschap vaarwel zei en zich ging toeleggen op de vervaardiging van rondhout, tuinafrasteringen, hekken e.d. Voor de vervaardiging hiervan kan hij gebruik maken van de houtres tanten. Overigens is hij ook vaak be trekken bij het boomrooien. De heer De Zeeuw beperkt zich niet tot de. houtbewerking van de tuinhekken, maar besteedt ook aandacht aan de afwerking, terwijl hij de hekken op verzoek ook zelf wil komen plaatsen. Belangrijke kracht Een zeer belangrijke kracht in hel bedrijf is verder mevrouw J. Beu- zenberg-Potappel. Naast haar huis houdelijke taak helpt zij mee in de houtzagerij. Zij verwerkt het afval hout tot kachelhout en heeft verder haar handen vol aan het opruimings- werk van het stof dat de houtbewer king met zich meebrengt. Het echt paar Beuzenberg woont momenteel zelfs in het bedrijf. Aan het einde van de houtzagerij staat een caravan voor tijdelijke huisvesting totdat het woonhuis naast het bedrijf gereed zal zijn. Voor de zagerij aan de Beldert dringt reeds de pittige geur van hout door, veroorzaakt door de tal rijke boomstammen, die daar opge stapeld liggen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) De funderingen liggen er al, ver der wordt het huis geheel uit hout opgetrokken, „want", zegt mevrouw Beuzenberg en ze ber'estigt onze ge dachten: „Mijn man is gek op hout" ZIERIKZEE Willibrordusschool weer zesklassig Vanaf vandaag is de RK-Willibror- dusschool weer een zesmansschool. Naast de vijf extra schooltijden (vijf halve dagen) heeft de school er van het ministerie van onderwijs nog zes bijgekregen. Dat betekent dat een extra leerkracht volledig kan wor den ingezet en dat er geen klassen meer gekombineerd hoeven te wor den, nu er zes leerkrachten aan de school verbonden zijn. De maatregel is voorlopig voor dit jaar geldig. Ge probeerd wordt echter het komend schooljaar deze toestand te konti- nueren. Jaarvergadering De Vereniging voor Openbaar On derwijs houdt maandag 23 januari in het Huis van Nassau een jaarver gadering. Voor de bestuursverkie zing zijn aftredend en niet herkies baar mevr. M. Huneman en de heer H, H. v. d. Wolf. Aftredend en wel herkiesbaar is de heer G. C. de Jon ge. Als nieuwe kandidaten worden voorgesteld mevr. M. A. J. Hanse- Cashoek en de heer J. van As. Na de agendapunten worden twee Zeeuwse films vertoond. Oude journaalbeel den 1946-1960 en de film „Saeftinge". Rektifikatie In tegenstelling tot hetgeen uit de recensie in ons blad van dinsdag j.l. naar voren komt, blijkt de voorstel ling van de klucht „In de kast" geen financiële strop voor de Z.V.U. te be tekenen, maar voor het impressari- aat van Jo'hn Lanting's Theater van de Lach. De Z.V.U. liep voor deze voorstelling geen enkel risico. Ook het verstrekken van vrijkaartjes ge beurde op aandringen van het im- pressariaat van John Lanting. Ove rigens heeft de geringe 'kaartverkoop wel gevolgen voor 'het Z.V.U.-beleid ten aanzien van het aksepteren van extra-voorstellingen. Een aanbod van het Amsterdams Volkstoneel begin februari met het stuk „Als je lacht dan 'ben je rijk" in Zierikzee op te treden, zal dan ook waarschijnlijk niet worden aangenomen. Bioscoop Op zaterdag 21 en zondag 22 ja nuari is in bioscoop „De Concert zaal" de „Silver Streak Expresse" te zien. Hoofdrolspelers zijn onder an dere Gene Wilder en Jill Clayburg. George Caldwell, een jonge uitge ver, neemt de „Silver Streak Ex presse" naar Chicago, omdat trein reizen altijd zo rustig zijn. Zijn coupé grenst aan die van Hilly Burns, sekretaresse van de kunst- historikus prof. Schreiner, wiens laatste boek aantoont dat enige schilderijen van Rembrandt vajs zijn. De deur tussen George's en Hilly's coupé blijkt niet te sluiten en zij weten de uren dan ook op een pret tige manier door te brengen, totdat George ineens het lijk van de pro fessor ontdekt. Vernielingen Onbekend geblevenen hebben op verschillende plaatsen vernielingen aangericht. In de kleuterschool „De Woelwaters" werd een dakgoot ver nield, in de centrale werkplaats in de Zuidhoek zijn met een luchtbuks zeven tl-buizen kapotgeschoten. In de voetgangerstunnel in Malta is de halve verliohtingsapparatuur ver nield en ibij café „De Schouwsche Duyvetil" zijn vier ruiten ingegooid. Van de daders ontbreekt elk spoor. Bezichtiging nieuwe school Dinsdagmiddag 24 januari zal, na de officiële opening van de nieuwe openbare lagere school „Binnen de Veste", voor belangstellenden gele genheid bestaan deze school te be zichtigen. Voor tijd: zie agenda. Hervormde Vrouwengroep De Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen'' komt weer bijeen op donderdag 26 januari in het Her vormd Verenigingsgebouw. HAAMSTEDE Vergadering NCVB Dinsdagavond jl. werd een verga dering gehouden van de NCVB af deling Haamstede in de rekreatie- zaal van de Gereformeerde kerk. De presidente, mevrouw Silvis opende deze avond op gebruikelijke wijze. Hierna was het woord aan notaris mr. D. van Eek, die sprak over „Hu welijksrecht en Erfrecht". Na de pauze was er gelegenheid vragen te stellen over dit onderwerp. Hiervan werd enthousiast gebruik gemaakt. KERKWERVE Disco in café Afgelopen zaterdag werd voor het eerst in de geschiedenis een disco avond gehouden in café „Kerkwerve" aan de Kerkweg. Deze avond werd verzorgd door de drive-in discotheek „The Flying Dutchman". Velen brachten een bezoek aan het café dat wordt gedreven door Gerard en Ine van Oorschot. Zij hadden dan ook hun handen vol om de dorstige ke len (door praten en zingen) van drank te voorzieru Al met al was het een gezellige boel wa>t zeker voor herhaling vatbaar is. Baldadigheid Het valt de laatste tijd erg op dat in de nieuwe huizen, die gebouwd worden aan de Simonskerkestraat (in het nieuwe gedeelte van Kerk werve) baldadige jongens bezig zijn de boel te vernielen. Hopelijk zijn omwonenden bereid een oogje in het zeil te houden. Een geintje is altijd leuk maar geintjes die hoge kosten met zich meebrengen zijn zeker niet wenselijk. Toespraak voor SGP Op maandag 30 januari aanstaan de wordt in 'het zaaltje van de Chr. Gereformeerde Kerk een toespraak gehouden voor de S.G.P. door ds. Van der Meij uit Middelharnis. (Voor aanvang zie agenda). NIEUWERKERK Algemene Bond van Bejaarden De afdeling Nieuwerkerk van de Bejaarden'bond, die in 1978 een nieu we naam gaat voeren, zulks na de fusie met de Bond voor Staatspen- sionering, n.l. Algemene Bond van Ouderen, houdt op dinsdag 24 janu ari de jaarvergaderig in „Het Dorps huis". De agenda vermeldt naast de ge bruikelijke verslagen, en mededelin gen, ook een bespreking over het werk in 1978. De in het bestuur be staande va'kature moet eveneens worden voorzien. Men hoopt dat hiervoor een, dame kan worden be noemd. Bij de groei van de afdeling, die ook de speelmiddagen, in de win ter verzorgt, dienen in het bestuur toch wel minstens twee vrouwen zit ting te hebben. Gelet op het hoge ledental, terwijl aan de vergadering nog een 'gezellig karakter zal worden gegeven, verwacht het bestuur een goede opkomst voor deze belangrijke vergadering. NIEUWERKERK/BRUINISSE Muziekuitvoering Op vrijdag 3 februari zal de mu- ZIERIKZEE, 19-1. De Zeeuwse Vrouwenraad begint dit jaar niet een onderzoek naar de aanwezigheid van aktiviteiten van, voor en door vrouwen- in Zeeland. Mevrouw M. Soeria Santoso is hiervoor per één janu ari in dienst genomen, daartoe in staat gesteld door een subsidie van het ministerie van sociale zaken. De Zeeuwse Vrouwenraad wil door dit onderzoek te weten komen wel ke vrouwen wel en welke vrouwen niet door deze aktiviteiten bereikt worden. Het onderzoek richt zich op de aktiviteiten van georganiseerde en ongeorganiseerde vrouwen. Aan de edukatieve zijde wordt bijzondere aandacht geschonken. En kele vragen zoals: doen vrouwen met weinig opleiding of vrouwen uit bepaalde gebieden minder mee aan scholingsaktiviteiten, .waarom wor den bepaalde groepen vrouwen moeilijk of niet bereikt en komt het aanbod overeen met de vraag, ko men in het onderzoek aan de orde. Aktiviteiten Eveneens zal bekeken worden of er in Zeeland behoefte bestaat aan vrouwenaktiviteiten die elders in hel land wel voorkomen, maar in Zee land nauwelijks of niet. Zoals bij voorbeeld de levensschool voor vrou wen cn de brugklas moedermavo. Een van de moeilijke kanten aan het onderzoek is hoe onderzocht kan worden welke aktiviteiten door en voor ongeorganiseerde vrouwen ver richt worden en vooral ook welke behoeften bij deze vrouwen leven. Medewerking Het onderzoek heeft slechts kans van slagen als de vrouwenorganisa ties, individuele vrouwen en losse vrouwengroepen bereid zijn om mee te werken. De Zeeuwse Vrouwen raad hoopt dan ook dat vrouwen groepen en vooi-al de ongeorgani seerde vrouwengroepen in de ko mende maanden kontakt willen op nemen met Michèle Santoso. Tijdens het onderzoek zal ze te bei-eiken zijn bij de Stichting Zeeland, Dam 31, Middelburg. Tel. 01180-28024. DEN HAAG, 18-1. Zaterdag 4 fe bruari zal in de RK-kerk tc Oude Tongc een bijeenkomst worden ge houden ter herdenking van de slachtoffers van de watersnoodramp commissaris van de koningin in Zuid- in februari 1953. Mr. M. Vrolyk. Holland, zal daar het woord voeren. Ilct openingswoord van deze bijeen komst, 25 .jaar na de rampnacht van 31 januari op 1 februari, zal van burgemeester IV. M. van der Harst zijn. Het programma omvat koorzang, muziek cn solo-optrdcn. Uitgevoerd zal worden de „Delta-Symfonie" van Gerrit Zoon uit Middelharois. Hij componeerde deze symfonie vijf jaar geleden ter herdenking van de slachtoffers. De Provinciale Waterstaat heeft samen met de waterschappen een tentoonstelling samengesteld. Men zal foto's en films van de waters noodramp en een film over de Oos- terscheldedam kunnen zien. De première van de film van Rijkswaterstaat is donderdag 26 ja nuari in Studio 2000 in het Neder lands Congresgebouw in Den Hang. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister-president Van Agt heeft woensdagavond, bij de voortzetting van het kamerdebat over de regeringsverklaring, meege deeld dat de Nederlandse ontwikke lingshulp in het bijzonder zal wor den gekonsentreerd op Suriname en op Indonesië. MOERDIJK. De waterleiding die vanmorgen vroeg is lekgeraakt langs de Provincialeweg Zevenber gen-Moerdijk is inmiddels afgeslo ten en de reparatiewerkzaamheden hebben een aanvang genomen. Het water in het ondergelopen viadukt in de Provincialeweg is zover gezakt dat de politie de weg weer vrij heeft gegeven voor het verkeer. De ge meente Moerdijk krijgt op het ogen blik drinkwater via een andere lei ding. DEN HAAG. In de periode juli 1975-juni 1976 heeft het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening bijna 340 miljoen gulden uitgekeerd aan individuele huursub sidie. Dit bedrag kwam ten goede aan 348.320 huurders, die gemiddeld 974,05 gulden ontvingen, aldus een mededeling van dit ministerie. DEN HAAG. Bijna de helft van de scholieren in de vierde klas van het voortgezet onderwijs heeft een bijbaantje. Gemiddeld verdient deze werkende jongere per week f 30,63. De gemiddelde scholier besteedt ook elke week nog 14,4 uur aan het ma ken van huiswerk. Overvloed van huiswerk is voor bijna allen de reden van het gebrek aan vrije tijd, terwijl ruim de helft van de leerlingen vindt dat zij voldoende vrije tijd heeft. Advertentie midden in de poslslreal Miloee ziekvereniging „Oefening en Uit spanning" in Nieuwerkerk in samen werking met het muziekkorps „Nu met Hope" uit Bruinisse een uitvoe rig in de grote zaal van „Ons Dorps huis" geven. Beide korpsen staan onder 'leiding van de heer A. Rade- walt. Naast een gevarieerd muziek programma, zal een toneelprogram ma worden aangeboden. Opgevoerd wordt het toneelstuk „Toetsie Froel- sie" van James Breamly en F. Drost. De avond wordt afgesloten met bal na. BRUINISSE Zangavond In de Ned. Herv. Kerk wordt op woensdag 15 februari in samenwer king met de Bijbel Kiosk Vereniging een bijzondere zangavond gehouden. De zanger Janus Mondeel zingt op deze avond enkele oude en nieuwe liederen. Medewerking verlenen ver der: Ned. Herv. Kerkkoor onder lei ding van Jo van den Berge, Chr. Gem. Interkerkelijk Koor „Laus Deo" onder leiding van Kees de Bra- ber, organist Jo van den Berge, coi-- nettist Henk Laurens en predikanten ds. R. H. M. de Jonge en ds. P. J. Moet. Vergadering „Landbouwbelang" De landbouwvereniging „Land bouwbelang" houdt dinsdag 7 fe bruari een algemene vergadering in het „Durps'Uus". Als agendapunt staat onder andere bestuursverkie zing, periodiek aftredend is de heer J. Bal Kriger, die zich weer herkies baar stelt. De heer J. van Pulten uit Haamstede zal. tijdens deze vergade ring spreken over „Natuur en land schap van Schouwens Westhoek" met daarbij vertoning van dia's. De ver gadering begint om 20.00 uur. Auto aangereden Een bij de slagboom van de oprij laan Aquadelta te Bruinisse gepar keerd slaande Mercedes van de Ha genaar B. is in de loop van woensdag aangereden. De auto werd licht be schadigd. De politie zoekt naar de dader, die mogelijk een vrachtauto bestuurde. Opbrengst kollekte In de Nederlands Hervormde kerk heeft de verjaardagsbus over dc maand oktober f 397.en over november f 433,opgebracht. OUDE TONGE Herdenking In de RK-kerk wordt zaterdag 4 februari een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de slachtoffers van de watersnoodramp in februari 1953. Het programma omvat koor zang, muziek en solo-optreden, waar onder de „Delta-symfonie" van Ger rit Zoon. Deze symfonie is vijf jaar geleden gekomponeerd Ier herden king van de slachtoffers. MIDDELHARNIS Orgelconcert De Stichting Kerkconcerten Goe- ree-Overflakkee organiseert op za terdag 21 januari een orgelconcert in de Grote Kerk. René Rakicr is voor dit orgeluur uitgenodigd om het or gel van de Grote Kerk Je bespelen. Geopend wordt, met koi aalvariaties van Matthias Weckmann. Vervolgens zullen werken van Scheideman». Buxtehude, Böhm en Bach ten geho re gebracht worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3