Tweede Kamer-frakties beoordeelden de regeringsverklaring uitvoerig C.D.A. „Er is iets geknapt tussen en Partij van de Arbeid" AGENDA 2 k DEN HAAG, 17-1. Hel kabinet dal dinsdag zijn visite kaartje heeft afgegeven heeft duidelijk gemaakt dat liet onvoldoende antwoord geeft op de grote vragen van de komende jaren. FvdA-fraktieyoorzitter drs. Den Uyl zei dit dinsdagmiddag in de Tweede Kamer tijdens het debat over' de regeringsverklaring: van het kabinet-Van Agt. Dit kabinet kan dit antwoord ook niet geven omdat het een breed maatschappelijk draagvlak mist. vindt Den Uyl. Hoe behoedzaam hel kabinet zich ook heeft gepresenteerd, hoezeer het heeft getracht elke scherpte te vermijden, zijn enkele bestaan betekent een levensgroot probleem voor het l'unktioncren van onze demokratie. Demokratie, het zelfbestuur van een gemeenschap, kan op twee manieren worden on dermijnd. Doorinvloeden v'n buiten af en door onverschilligheid van binnenuit. Als de burgers, de rechten die zij vaak in moeilijke strijd heb ben verworven uit handen geven, omdat ze het geloof in de zin van het gebruik van die rechten verliezen. Den Uyl zei verder dat het kabinet er redelijk in is geslaagd de uitgangs punten zo algemeen, de beleidsvoor nemens zo vaag en de konklusies zo nevelig te houden dat het duister ontstaat waarin alle katten grauw zijn. De grote grauwsluier wordt uitge spreid. De ontpolitisering wordt be proefd. „Ik proef in de toonzetting van deze regeringsverklaring een poging' de te maken keuzen te ont wijken, reële tegenstellingen toe te dekken en daarmee een klimaat te scheppen dat ik gevaarlijk acht", zei de oud-minister-president, er aan toevoegend: „er dringen zich verge lijkingen op, met name met het kabi net-De Quay dat in 1959 optrad". „De regeringsverklaring is vooral opmerkelijk om wat er niet in staat.' In 'het 'kernstuk van het sociaal-eco nomisch beleid kiest het regeerak koord met cle VVD voor een koop kracht-garantie, die zo-veel mogelijk moet doorlopen tot twéémaal mo daal, een incidentele loonstijging van l a 1,5 procent, terwijl de gezamen lijke belasting- en premiedruk niet of nauwelijks mag stijgen. Daarbo venop worden de uitgaven voor de fensie en nog andere posten ver hoogd. Van alle kanten is voorgere kend dat een dergelijk beleid dwingt tot vele extra miljarden aan bezui niging. Het is een duidelijke keus voor partikuliere bestedingen boven koliektieve uitgaven. In de rege ringsverklaring ever dit gat geen woord, aldus de voormalige minister president. Den Uyl vraagt de regering vóór 1 maart in konkrete beleidsvoorne mens aan te geven hoe het kabinet de ombuigingsoperatie van vier mil jard wil invullen en in welke om vang het verdere ombuigingen nood zakelijk acht. Eventueel zal de PvdA-fraktie op dit punt met een motie komen. Beleidsnota Volgens CDA-fractievoorzitter Aantjes heeft de regeringsverklaring duidelijk gemaakt „Dat er meer sprake is van eontinuiteit dan van puinruimen. De CDA-fraktievoorzit- ter vroeg het nieuwe kabinet er zorg vuldig op toe te zien dat de kanalen naar de werknemers niet verstopt raken. In zijn uiteenzetting drong Aantjes ook aan op een snelle totstandkoming van de zogenoemde hervormings voorstellen. Het spoedig realiseren van de vermogensaanwasdeling (VAD), van de WIR, van de herzie- OUWERKERK. Aan de Geertruida- laan in de nieuwbouwwijk wordt een fraai landhuis overkoepeld met een rietendakbedekking. Het dak, dat met een 28 cm dikke laag wordt bedekt, vergt ongeveer 3000 riet bos sen. Zie ook de voorpagina. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ning van de wet op de onderne mingsraden en van een nieuwe rege ling van de' raad van commissarissen noemde hij wezenlijk voor het rege ringsbeleid. Naar het oordeel van Aantjes zal de ontwikkelingssamenwerking on derwerp van regeringszorg nummer één moeten zijn en blijven. Het tot nu toe gevoerde ontwikkelingsbeleid zal, naar zyn mening, moeten wor den voortgezet. Hij vroeg de regering- de verzekering dat de belangen van het bedrijfsleven géén mede-bepa lend criterium zullen zijn voor de vraag, op welke gebieden de ont wikkelingshulp zal worden gericht. De CDA-fractievoorzitter vroeg de regering ook een nadere uitwer king van het regeringsbeleid op het terrein van dc eerbiediging van de mensenrechten. Aantjes drong in dit verband aan op de publikatie van een beleidsnota, waarin ook kan worden ingegaan op de resultaten van de Belgrado-conferentie, op de voornemens van de regering om de mensenrechten te versterken en dit in het bijzonder in het kader van de Europese Gemeenschap cn de raad van Europa. In zijn beoordeling van de rege ringsverklaring zei Aantjes verder, dat de overheid zelf ..het voortouw" moet nemen op het. gebied van de overheidstarieven bij haar beleid te gen de geldontwaarding. Vertrouwen DE VVD-fraclie in de Tweede Ka mer heeft 'vertrouwen in het beleid van het kabinet-Van Agt. „Een aa'n- DEN HAAG, 17-1. „Er is iets ge knapt voor wat betreft de samenwer king tussen PvdA en CDA". Dit heeft PvdA-fraktievoorzitter Den Uyl dinsdagmiddag in de Tweede Kamer gezegd tijdens het debat over de re geringsverklaring bij zijn bespreking van de langdurige kabinetsformatie. De PvdA-fractie meent evenwel, dat het nog te vroeg is om nu al uit spraken te doen over de vraag, of door de handelwijze van het CDA tij dens de formatie de grondslag aan een traditionele voorkeur van de PvdA voor samenwerking met chris ten-democratische partijen is komen te ontvallen. De fractievoorzitter van de PvdA gelooft nog steeds dat het CDA op recht samenwerking met PvdA en D'66 nastreefd, „Maar toch is het CDA onvoldoende bereid geweest de consequenties van de kiezersuit- spraak te aanvaarden. Het samen gaan van Van Agt en Wiegel was niet zo zeer dwang, dan wel drang", zei drs. Den Uyl. Hij herinnei'de aan de juichtoon van Van Agt, als frac tievoorzitter van het CDA, nadat het programmaakkoord CDA-VVD tot. stand was gekomen. „Dat kan alleen als de maker zijn tenten politiek en geestelijk gesproken reeds langer el ders heeft opgeslagen. Het CDA heeft zich in een ander politiek en geeste lijk klimaat begeven". CDA-fractievoorzitter Ook CDA-fractievoorzitter mr. Aantjes ging uitvoerig in op de ka binetsformatie, die leidde tot de vor ming van het kabinet Van Agt. Dat een coalitie van PvdA, D'66 en CDA niet tot stand kon komen laat. tal van onze politieke wensen kreeg zowel in het regeerakkoord CDA- VVD cils in de maandag afgelegde re geringsverklaring reële kansen op verwezenlijking". Dit heeft VVD- fractievoorziller Rietkerk dinsdag gezegd tijdens het voortgezette Tweede-kamerdebat over de rege ringsverklaring. Het vertrouwen van de VVD-frak- lie strekt zich ook uit tot de perso nen die aan het uitgestippelde beleid gestalte gaan geven, zei mi-. Riet kerk. Fractievoorzitter Rietkerk sprak in zijn bydrage aan het kamerdebat uitvoerig over dc positie van de so ciaal-zwakkeren in dc maatschappij, inclusief de zelfstandigen. Hy zei. dat ieder zichzelf respecterende party de bescherming van die positie cn de verbetering ervan ziet als een van de belangrijkste taken van de overheid. De liberalen zien de opdracht voor de overheid, om het schild voor dc zwakken te zijn, gebaseerd op het li berale vrijheids- en verantwoorde lijkheidsbeginsel. „Daarom hebben de liberalen in de voorbije periode van economische groei van harte meegewerkt aan de uitbouw van een verantwoord stelsel van sociale voor zieningen, dat zijn weerga niet kent", zei Rietkerk. „Maar de liberalen blij ven stellen, dat ook nu van alle bur gers gevraagd mag worden dat z.ij in de eerste plaats zelf voor hun be staan verantwoordelijk zijn. Kan dat niet, dan komt de medeverantwoor delijkheid voor elkaar aan de orde". Mr. Rietkerk zei, dat de regerings verklaring .tot volle instemming van de VVD. garandeerde dat de sociale minima er niet op achteruit zullen gaan. Om de explosieve lastenstij ging van de sociale uitkeringen af te buigen, gaf mr. Rietkerk in overwe ging ingebouwde automatismen in de uitkeringen hierbij niet builen be schouwing te laten. Een dergelijke studie noemde de liberale fractie voorzitter noodzakelijk cm te voor- volgens liem, een gevoel van bitter heid achter. Als hoofdzaken daarvan noemde hij de meerderheidsstrateg'ie van de PvdA en het weren van minister Van Agt op het departement van jus titie. „De PvdA heeft teveel op haar vijanden gelet en te weinig op haar vrienden", aldus Aantjes. Hij conclu deerde dat het CDA niet een andere keus heeft gemaakt, maar dat de PvdA het CDA geen andere keus meer heeft gelaten. Fractievoorzitter van de VVD Mr. Rietkerk, fraktievoorzitter V.V.D., bestreed, bij zijn bespreking van de kabinetsformatie, dat de kie zers Den Uyl als minister-president terug gewild zouden hebben. Alleen de linkse kiezers kozen voor hem. .Binnen het linkse blok heeft P.v. d.A. spektakulair gewonnen, maar het verschil van drie kamerzetels meer" ten opzichte van de C.D.A./ V.V.D.-verkiezingswinst is in de Tweede Kamer geen aardverschui ving. Het kabinet-Van Agt is dan ook zeker niet strijdig met de ver kiezingsuitslag." „Er is een macht strjyd gevoerd die waarschijnlijk in formaties zyn weerga niet kent in de Nederlandse politieke geschiedenis". Zo vatte D'66-fraktieleider Ter louw in zijn bijdrage aan het debat over de regeringsverklaring de for matie van vorig jaar samen. Hij konstateerde tevens dat er een fun damentele zwakte van het Neder landse parlementaire stelsel is blootgelegd nu in strijd met de ver kiezingsuitslag dit kabinet er is ge komen. komen, dat er nog meer werklozen en zwakkeren komen. Oniiflmnki'lijk D'66 zal, aldus D'66 fraktievoorzit ter Terlouw, de oppositie legen dit kabinet onafhankelijk voeren, geba seerd op de visie van het verkie zingsprogramma. Hei regeerakkoord zoals dat er heeft gelegen tussen de PvdA, CDA en D'66 is vervallen. D'66 zal niet alle voorstellen van nel kabinet verbitterd afwijzen. De kabinetsdaden zullen bepalend zijn voor bijval dan wel kritiek. Maar wel zullen we, aldus Terlouw, voortdurend in ons achterhoofd hou den dat dit kabinet er niet behoort te zitten en,dat het niet het vertrou wen heelt van het Nederlandse volk. De regeringsverklaring zelf noem de Terlcuw een fantasieloos stuk. „De regering heeft geen enkele knoop doorgehakt. Wat zeg ik: nog geen strik les getrokken. Het stuk bestaat uit oude zinnenHij zei te vrezen dat het dit nieuwe kabinet aan de innerlijke kracht zal ontbre ken om dingen tot stand te brengen die tegenstand zullen oproepen. „Maar de ideeën-ar moede die wij van dit kabinet vrezen, zal geen stagnatie hoeven te betekenen. Onze fraktie is van plan op tal van ge bieden me,t ideeën te kernen", zo kondigde hij aan. Ronduit PPR-fraktievoorzitter mevrouw R a Beckers heeft de regering - ge vraagd „ronduit" te zeggen of zij de sociale minima zal handhaven op hel peil van het minimumloon. Ook wil mevrouw Beckers de garantie dat de wet op het minimumloon onverkort blijft gehandhaafd. De PPR-fraktie voorzitter bepleitte verder een onder zoek naar de mogelijkheden van een basisinkomen voor iedereen. Het kabinet Van Agt zal bij zijn grond- en inkomenspolitiek niet op voorhand kunnen rekenen op de steun van dc eenmans-fraktie van DS'70. Het tweede kamerlid voor de ze partij Nijhof heelt in 2ijn be schouwing ever de regeringsverkla ring gezegd bij die onderwerpen te zullen meegaan met de oppositie. De eenmansfractie van de PSP in de Tweede Kamer zal het kabinet- Van Agt veel minder steun kunnen geven, dan de tweemansfraktie van de PSP dat gaf aan het kabinet- Den Uyl. Want de PSP-fraktie zal alles steunen, dat leidt tot verbete ringen voor wie het moeilijk hebben en dat openingen geeft in de rich- vtimg van een fundamenteel andere, socialistische maatschappij, aldus de P.S.P. Koffers vol offers CPN -fraktievoorzitter Bakker heeft zich dinsdagavond fel afgezet tegen Ihet kabinet-Van Agt. De re geringsverklaring betitelde hij als - „een dikke Van Dale aan mededogen die ons liet zien dat woorden een goedkoop te-eiland kunnen vormen. Het etisch reveil in het zondagse pak. Koffers vol offers, voor iedereen, zegt de regering, maar zij belooft vervolgens een verlaging van. de ver mogensbelasting, miljarden voor de rijken. Offers dus voor niet-foezitters tot aan de sociale uitkeringen toe, aldus Bakker. „Gelukzalig is hij die de wet- God's bewaardt. Daaraan zullen wij het beleid van het kabinet Van Agt toet sen", zo zei- dinsdagavond in de Tweede Kamer dominee Abma (SGP) in zijn beschouwing over de rege ringsverklaring. Hij liet er geen twijfel over beslaan dat zijn drie- mans-fraktie het nieuwe kabinet zal steunen, maar waarschuwde voor een te tolerant etisch beleid omdat daarmee problemen alleen maar ver groot zouden worden. Zowel 'het GPV als de SGP zetten vraagtekens achter de passages over Zuid-Afrika in de regeringsverkla ring. „Is het kabinet in zyn buiten lands beleid niet bezig apartheids politiek ten opzichte van Zuid-Afri ka toe fe passen," stelde Abma. „Er zijn meer problemen in de wereld dan Zuid-Afrika alleen". Volgens Vcrbrugh meet de veroor deling van de apartheid genuanceerd worden. De maatregelen die de re gering wil treffen tegen de politiek van de Zuidafrikaanse regering brengen naar zijn idee het gevaar met zich mee dat Zuid-Afrika in een isolement terecht komt wat tot wan- hoops-daden aanleiding zou kunnen geven. Boerenleider Koekoek heeft foe- fcofd het kabinet-Van Agt niet te laten vallen als het bewijst beter te zijn dan een tweede kabinet-Den Uyl zou zijn. „Wc kijken echt niet op een paar maanden", aldus Koekoek, die toch wel enkele bezwaren tegen de nieuwe ploeg ontwikkelde. Doordal er een huisarts op defensie zit zou hot goed geweest zijn een militaire deskundige als de VVD'er Ploeg als staatssecretaris naast hem te zetten. Dat dit niet is gebeurd is bij c!e Boe renpartij slecht gevallen. Dat dr. Kruisinga bovendien liever een vrouw naast zich wilde is nog slech ter gevallen. ROTTERDAM. Rotterdam begint als vertrek- cn aankomslhaven voor buitenlandse toeristenschepen een beetje uit de gratie te raken. Was het aantal afvaarten vorig jaar van Rotterdam uit nog 51. voor dit jaar is dit aantal gedaald tot 34. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoonl a.s. zaterdag 21 en zondag 22 januari: SILVER STREAK EXPRESSE iTHE SILVER STREAK GENE WILDER JILLCLAYBURGH RICHARD PRYOR PATRICK McGOOHAN Uitgebracht door CFM-filmverhuur. LS^SJv Aanvang 20.00 uur Toegang 12 jaar Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Donderdag 19 januari Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw, 19.45 uur, bijeenkomst N.C.V.B. Vrijdag 20 januari Zierikzee Klubhuis De Lelie, 19.30 uur repeti tie Introavond „The Musical Inn". Haamstede Geref. kerk, 19.45 uur: Natuur- en Vogelwacht. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur: Uitvoering zangvereniging „Nu met Hope". Zaterdag 21 januari Zierikzee Huis van Nassau, vogelruil en ver koopbeurs, 13.00 tot 17.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal" Film Sil ver Streak Expresse, 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Middclharnis Grote Kerk, Orgelconcert, 20.00 uur. Zondag 22 januari Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal" Film Sil ver Streak Expresse, 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Maandag 23 januari Zierikzee 's Landskamer vergadering Water schap Schouwen-Duiveland 14.00 uur. Aula Chr. Mavo, 19.30 uur, afscheid inspekteur kleuteronderwijs. Huis van Nassau jaarvergadering vereniging voor openbaar onderwijs 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Dinsdag 24 januari Zierikzee Open huis nieuwe lagere school „Binnen de Veste" 16.00 - 18.00uur Haamstede „De Graef van Haemstcdc", 19.30 uur Ncd. Ver. v. Huisvrouwen, lezing H. v. d. Salm. Middengebouwen Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Scharcndjjke Gemeentehuis 19.30 uur vergadering gemeenteraad. Kcrkwerve 14.30 uur Bejaardcnsoos in Vereni gingsgebouw. Brouwershaven Jeugdgcbouw, 20.00 uur, jaarverga dering Plattelandsvrouwen Nieuwërkérk „Het Dorpshuis" 1-1.00 uur vergade ring Algemene Bond van Bejaarden. Woensdag 25 januari Zierikzee I-ïerv. Ver. Gebouw, 14.30 uur bejaar denmiddag NCVB. Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering 19.30 uur. Donderdag 26 januari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur Openbare bestuursvergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duive land. Hervormd verenigingsgebouw 20.00 uur. Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen". Vrijdag 27 januari Zierikzee Ned. Hervormd Verenigingsgebouw 18.00 uur Familieavond CPB/CBTB. Zaterdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau, 10.00-17.00 uur, ruilbeurs Philatelica. Zaal Chr. Geref. Kerk, 19.30 uur zeh- dingsavohd m.w.v. drs. M. v. d. Klis Brouwershaven „Tonnenmagazijn" Grote Avond P.J.Z. 19.30 uur. Zondag 29 januari Zierikzee Foyer Concertzaal 12.00 uur Koffie concert. Maandag 30 januari Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst ZLM jongeren en agrarische kommissie, 20.00 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Geref. kerk 19.30 Uiir toespraak S.G.P. Bruinisse Geref. kerk, 18.30 uur, repetitie avond kinderkoor. Dinsdag 31 januari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn 20.00 uur Kring avond Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 2 februari Ouwerkerk 19.30 uur, Ned. bond voor Platte landsvrouwen afd. Duiveland. Middelburg Statenzaal Abdij, 15.00 uur, installa tie aktiekomité Rwanda. Vrijdag 3 februari Scharendijke Ned. Herv. Kerk. 20.00 uur bijzondere zangavond. Nieuwerkcrk „Ons Dorpshuis" 19.30 uur muziek uitvoering „Oefening en Uitspan ning" en „Nu met Hope". Middelburg Statenzaalkomlex, 14.30 uur, verga dering kommissies voor de water staat en milieu beheer. Maandag 6 februari Zierikzee Huis van Nassau 20.00 uur, Algemene vergadering Landbouw vereniging VZOS Dinsdag 7 februari Haamstede „De Graef van Haemstede", 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Bruinisse „Durps'Uus" 20.00 uur vergadering „Landbouwbelang". Middelburg Provinciehuis, 10.00 uur. Provinciale raad voor het milieu. Woensdag 8 februari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Vrijdag 10 februari Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten 10.00 uur. Woensdag 15 februari Bruinisse Ncd. Herv. Kerk. Zangavond 20.00 u. Vrijdag 17 februari Zierikzee Ilerv. Ver. Gebouw. Bazar restaura tie Gasthuiskerk, 16.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na Half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Den Uyl:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2