wtco ^1 Bruiuisse is eerste gemeente met eigen jeugdbrandweer Chocolade- Herleving van oud ambacht in nieuwbouwwijk te Ouwerkerk Vliegtuigkaping boven Ecuador Uitkeringen blijven gekoppeld aan het minimumloon DE ZIERIKZEESCHE COURANT Idee van raadslid ^Theezakjes Rietdekkers sinds 1892 Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen ióuC ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s^ZEEU Donderdag IvJaÏHiarï 19751 131ste jaargang Nr. 22238 WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: P.V.cl.A. OVGV ,,Ko]) Vdll SchoUWCH BRUINISSE, 19-1. De eerste gemeente op Schouwen- Duiveland die over een vrijwillige jeugdbrandweer beschikt is Bruiuisse. Dertien van de vijftien leden die zich hiervoor spontaan hadden aangemeld, werden woensdagavond in de brandweerkazerne verwelkomd door burgemeester T. C. Hekman. Verder door brandweerkomman- dant C. Deurloo en onderkomman- danten M. Jumelet en L. Kik. „De aanschaf van de nieuwe brandweer auto voorjaar 1977, is in feite de oor sprong van de oprichting van de jeugdbrandweer", zo zei burgemees ter Hekman. Men wist eigenlijk niet goed "wat men met de oude auto moest doen; verschillende suggesties werden ge daan zoals plaatsing in het brand- weermueum. Maar daarvoor was hij nog niet oud genoeg. Verkopen zou niets opleveren. Eén lid van de ge meenteraad is op het idee gekomen een onderzoek in te stellen naar de oprichting van een jeugdbrandweer. Advertentie magere, IlICUifles 1000 gram doosje Vijftien jongens in de leeftijd van veertien tot achttien jaar hebben zich hiervoor aangemeld. Ze moes ten een medische keuring onder gaan en werden allemaal goedge keurd. „Enkele enthousiastelingen moesten teruggestuurd worden we gens hun te jeugdige leeftijd," aldus de heer Hekman. Brauilweertje spelen De oude brandweerwagen wordt momenteel onder eigen beheer op geknapt en zal dan het oefenobjekt zijn voor de vrijwillige jeugdbrand weer. „Jullie mogen dan brandweer- tje gaan spelen," zo zei de burge meester tot de jongens. De burge meester wees hem er op. dat het deel gaan nemen aan de brandweer een publieke zaak is. „De brandweer is een hulpveiJenende organisatie, die niet alleen bij brand in het ge weer komt maar bij alle mogelijke ongevallen en rampen", aldus de heer Hekman. Hij haalde hierbij het recente ongeval aan dat in decem ber op Rijksweg 18 gebeurde en waarbij de brandweer te hulp moest komen om de inzittenden uit de wrakstukken te halen. De burge meester zei het jeugdige korps dat zij allemaal een zwarte overall en laarzen krijgen en wensten hun veel genoegen en een goede inzet. Iiisti'uktie Brandweerkommandant de heer C. Deurloo gaf de groep enige theo retische richtlijnen. Hij zei dat er ontzaglijk veel oefening nodig is voor men weet wat men moet doen, en dat men ook goed moet weten met wat voor materialen men werkt. Verder zei de heer Deurloo, dat kameraadschap en teamgeest zeer belangrijk zijn in een brand weerkorps. De bedoeling is éénmaal per veertien dagen instruktielessen te gaan geven, die onder leiding staan van de heer W. Jumelet, lid van de beroepsbrandweer te Rotter dam. De jongens mochten daarna dc nieuwe brandweerauto bekijken, waarna ze daarmee door het dorp worden gereden. De vrijwillige jeugdbrandweer is gewoon een vrije tijdsbesteding voor de jongens, maar tevens is het een vooropleiding tot de werkelijke brandweer. Want wanneer zij het goed doen komen zij in aanmerking om lid te worden van de werkelijke brandweer. De jeugdbrandweer komt dan ook niet in aktie als de sirene gaat, en ook niet tijdens wedstrijden. GUAYAQUIL, Ecuador, 19-1. Bo ven Ecuador is woensdagavond laat een Caravelle van de Ecuadoriaanse binnenlandse maatschappij Saeta gekaapt.. De kaping had kort plaats nadat het toestel was opgestegen in de hoofdstad Quito met bestemming Guayaquil. Het onbekende aantal kapers eiste dat in deze stad bijge tankt zou worden en dat vervolgens zou worden doorgevlogen naar Ha vanna op Cuba. In Guayaquil mochten kinderen, bejaarden en vrouwen het toestel verlaten. Oorspronkelijk hadden zich aan boord 60 passagiers en 5 -beman- ningsleden bevonden. Direkt na de landing van het toe stel in Guayaquil waren onderhan delingen geopend met autoriteiten. Als eersten stapten zij omstreeks kwart voor één uit het vliegtuig, waarna zij in politie-auto's werden weggevoerd. Daarna stapten ook de ongeveer 30 passagiers en bemanningsleden uit die koffie kregen aangeboden. Het is niet bekend wanneer het toe stel naar Ecuador zal terugkeren. DEN HAAG, 19-1. De nieuwe rege ring handhaaft de koppeling van de sociale minimum-uitkeringen aan het netto-minimum-loon. Zij volgt wat dit betreft het standpunt, dat het vorig kabinet ongeveer een jaar ge leden innam. Dit heeft premier Van Agt woens dagavond in de Tweede Kamer ge zegd bij zijn beantwoording van de opmerkingen, weikë dinsdag van de zijde van de kamer gemaakt waren ever de afgelegde regeringsverkla ring-. Het nieuwe kabinet houdt het stel sel van de sociale zekerheid overeind. De sociale minima worden niet aan getast, aldus premier v. Agt. Het is de bedoeling, de ontwikkeling van het minimum loon parallel te laten lopen met die van de regelingslonen. Daarbij wordt er van uitgegaan, dat - bijzondere verhoudingen- van het mi nimumloon achterwege blijven. Minister-president Van Agt heeft verder woensdagavond toegezegd, dat de bezuinigingsnota op een eer der tijdstip zal worden ingediend dan aanvankelijk in het voornemen lag. Deze nota zal nu nog voor de zomer verschijnen, op een zodanig tijdstip dat daarover met de kamer nog voor het zomerreces „een goed beraad" kan plaats hebben. OUWERKERK, 18-1. Een druk in bedrijf zijnde riet dekker is een opmerkelijk tafereel, dat dezer dagen aan de Geertruidalaan in Ouwerkerk is te aanschou wen bij een zeer fraai landhuis in aanbouw. Wim van Ooi Roosendaal. de vierde generatie i» het rietdekkersfamiliebedrijf uit (Foto; Zierikzeesehe Nieuwsbode) Op onze vraag of rietdekker J. van Ooi uit Roosendaal bereid is zijn hooggelegen werkzaamheden even te verlaten om iets over zyn interessan te beroep te vertellen, komt hij snel via dc Ijzeren ladder langs het in middels zwaar met riet beladen dak naar beneden. Rietdekkersbedrijf J. van Ooi en Zn. uit Roosendaal - sinds 1892 een familiebedrijf - voert de rietbedek king aan deze partikuliere woning uit in opdracht van bouwbedrijf Prince in Haamstede. Het werk aan dit omvangrijke huis dat in eerste instantie een kolossaal karwei lijkt, wordt door de heer Van Ooi slechts middelgroot genoemd. Wel zegt hij de moeilijkheidsfaktor wat groter te vinden, daar veel vertikaal gewerkt moet worden.' Het rietdekken. dat bijna was vervallen tot slechts een stand op een manifestatie van oude ambachten, beleeft sinds 1970 een grote opbloei in de partikuliere wo ningbouw. Volgens de heer Van Ooi waren de jaren '50-'55 het slechtst voor de rietdekkers. Na die tijd zette langzaam een lichte verbetering in. Alleen onderbond „Voor 1950 had je alleen te maken met onderhoud bij boerderijen en kwam rietbedekking bij woonhuizen vrijwel niet voor", aldus de heer Van Ooi. Thans komt het ook vaak voor dat bij restauratie van oude wonin gen de pannen op de daken door riet worden vervangen. Dit blijkt moge lijk door op het oude plankenwerk sparren te leggen en daarop het riet to bevestigen. Punt waar niet omheen gegaan kan worden is toch wel het brandgevaar. De heer Van Ooi zegt hierover: .Vak manschap is hierbij heel bclangryk. Ais het riet stevig vastligt is het brandgevaar veel minder. Overigens bestaat by een pannendak met daar onder een asbestlaag ook wel dcgc- lyk gevaar voor brand'. De rietbedekker, die duidelijk „een oude rot in het vak" genoemd mag worden, wijst verder op het grote voordeel van warmtewering in de zomer. Op de vraag of het dan ook kou-isolerend is, antwoordt hij: „Dat is het pas goed na een paar jaar. Hoe ouder het dak, hoe beter de isolatie. Dit in verband met de inwerking van het stof". De harde kwaliteiten riél zijn afkomstig uit Frankrijk. In Ne derland vindt men, volgens de heer Van Ooi, dc beste rietvelden in Vol- lonhove en Naardermeer. Het riet uit de Flevopolder blijkt van slappere kwaliteit te zijn. In het najaar wordt het riet machinaal gesneden en ver volgens opgeslagen bij de riethandel, die er hanteerbare bossen van maakt en deze tenslotte aflevert bij dc diverse bouwwerken. In lagen werken Hierna begint het werk van de rietdekker. Eerst worden de bossen gesorteerd in lang. middelsoort en kort. Daarna worden op het dak de voetlagen aangelegd. vervolgens wordt per laag verder gewerkt tot dc top, waarna het karwei met vorst pannen wordt afgerond. Na het riet- ieggen wordt geklopt met een zoge naamd drijfbord om het geheel te Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg BoumanstrTI Nieuwerkerk Tel 01114-1373 DREISCHOR. Aan de Beldert in Dreischor is al geruime tijd cle Houtzagerij Daan Beuzenberg ge vestigd. Voorheen lag het bedrijf binnen de dorpskern. Op aandringen van het gemeentebestuur kwam daar verandering in. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niets kalmeert zó als een ge nomen besluit. egaliseren. Met draad word het riet vastgehecht, waarna hel met de schouder wordt aangedrukt. Een zwaar werk? „Ach nee", antwoordt de heer Van Ooi; „Alleen het dak opdragen van het riet vraagt veel kracht". Terwijl hij dit zegt. zien we zijn zoon Wim met een respektabel aantal bossen riet de ladder opstij gen. Vader en zoon Van Ooi hebben de rietbedekking in Ouwerkerk al voor een groot deel geklaard. Hel be treffende dak vergt ongeveer 3000 rietbossen. Het riet wordt in een dik te van 28 cm op het dak gelegd. Waarschijnlijk blijft het niet by dit karwei in Ouwerkerk. Er bestaat grote kans - indien het gemeentebe stuur van Middenschouwcn hiertoe besluit - dat de lieren Van Ooi ook betrokken zullen zyn by de restau ratiewerkzaamheden aan molen „Dc Zwaan" te Kcrkwcrve. Advertentie Verwachting tot vrydagavond: Veel bewolking' Veel bewolking met plaatselijk re gen of sneeuw; matige tot krachtige zuidoostelijke wind; minimumtem peraturen om het vriespunt; maxi mumtemperaturen omstreeks 3 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperatuur: omstreeks 0 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 jan. Zon op 8.37, onder 17.06 Maan op 14.15, onder 5.15 Volle maan: 24 jan. (8.56) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 jan. 0.20 12.46 6.27 18.55 Springtij: 26 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-1. Het K.N.M.I deelt mee: Donderdagmorgen strekt zich een sneeuw- cn regenzone uit van Schotland tot aan de Pyreneeën. Langzaam schuift dit gebied iets in oostwaarlse richting. Tegelijkertijd neemt ook de activiteit af. Vrijdag komt dit gebied dichtbij het zuidwes ten van ons land te liggen, zodat daar mogelijk sneeuw of regen zal vallen Dit winterse weer in de genoemde gebieden is het gevolg van een klei ne depressie welke donderdagmor gen boven de Ierse zee lag en in de richting van Noord-Frankrijk trok

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1