Verlanglijstje van b. en w. Duiveland bij de begroting &olt& Aanbiedingsbrief l GOUDZWAARD STREEKNIEUWS Hervormde Gemeente Oosterland nam afscheid van ds. Van der Meer Cijfers en feiten over de mosselverzendingen Vergadering „Algemeen Vissersbelang" MOSSELFONDS STOPT HALF MAART OPNAME OVERTOLLIGE MOSSELEN z.v.u. In de kast, op de kast ZÏERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 17 januari 1978 Nr. 22287 3 INlEUWERKERk, 17-1. I)e gemeente Duiveland sluit de begroting voor 1078 met een post onvoorzien van f 164.783,72. Dat schrijven l>. ei> w. in hun aanhie- (lingshrief die zij aan de raadsleden hehhrn gezonden. Genoemd bedrag is 1 van de te besteden gelden. In het nieuwe jaar gaat de gemeen te Duiveland 23 procent van de mid delen besteden aan openbare werken en aan onderwijs 22 procent. Alge meen beheer vraagt 21 procent en kuituur en rekrcatie 8 procent, in- klusief de dorpshuizen en volksge zondheid en sociale zorg 12 procent. Openbare veiligheid vraagt 4 procent. P 38.500,is nodig voor de uitbrei ding van het personeel van gemeen tewerken en de aanschaf van onder- houdsmachines, zodat er dan nog f 126.283,72 overblijft op de post on voorzien. Aan kapitaalsinvesteringen was in de jaren 1975 tot en met 1977 een bedrag van ruim vier miljoen gulden gemoeid, waarin dan nog niet eens de kapitaalswerken voor be stemmingsplannen woningbouw en industrie zijn opgenomen. Deze -in vesteringen kunnen gedekt worden uit de gi-ondverkopen, Onderwijs De huisvestingsproblemen voor het onderwijs zijn opgelost in Oosterland Ook heeft de externe integratie van openbaar en bijzonder kleuteronder wijs met het basisonderwijs plaats gevonden. Het huisvestingsprobleem van de openbare lagere school in Nieuwerkerk heeft nog de volle aan dacht van het kollege. Voorlopig is een oplossing gevonden door het plaatsen van een noodlokaal. Verder wordt ook gewerkt aan de renovatie plannen voor het schoolbestuur. Kapitaalswerken B. en w. van Duiveland geven ver der in hun aanbiedingsbrief een overzicht van de nog uit te voeren kapitaalswerken die al waren vast gesteld voor 1977, die nog niet gere aliseerd konden worden. Op deze lijst komen voor: Aan- Advertentie Meubelstoffeerderij J staat u óók in 1978 met raad en daad ter zijde Zierikzee - Meelstraat 24 Telefoon 2491 koop grond begraafplaats te Nieu werkerk, raming f 120.000,Inrich ting van deze begral' plaats 280.000,Bouw kleedlokaal sport veld le Nieuwerkerk: 1' 180.000, Idem sportveld te Oosterland: f 180.000,Verbetering Sportlaan te Sirjansland: f 46.00,Verbetering Zandweg te Sirjansland: f 75.000, Omlegging Brede weg: f 3000.000,— Aanleg speelplaats te Sirjansland: f 5.U00,Verbetering van het strand te Ouwerkerk: 1' 75.000,Verbete ring Sportveld t te Ouwerkerk: f 85.000,Aanleg riolering Zandweg te Sirjansland: f 33.500,Aanpas singen rioleringen te Nieuwerkerk: f 151.000,Verbetering en uitbrei ding van de brandweergarage te Oosterland: f 80.000,Beplanting van de Kerkring te Nieuwerkerk: f 5.Q00,Verbreding Bredeweg 2e ge deelte: f 105.000,Nieuwe deklaag Bredeweg 2e fase: f 90.000; Verbete ring van de Oud Heilige weg: f 100.000,Aankoop motormaaier: f 16.000,Aankoop tractor en verti- kuteermachine: f 58.500,Aankoop houtversnipperaar: f 37.760. K.R.O.-kontaktavond Donderdag 19 januari wordt in „De Prins van Oranje" een KRO-kon- taktavond gehouden. Voorzitter, de heer J. P. M. Hendriks zal tijdens deze bijeenkomst de kandidaten uit het bisdom Breda voor de KRO-ver- kiezingen, die gehouden worden van 10 tot 20 maart, voorstellen aan de KRO-leden en alle belangstellenden. De presentatie wordt verzorgd door Edward Niessing, terwijl Anita Meijer voor de muzikale omlijsting zal zorgdragen. - ZIERIKZEE Expositie Joke Noest Van 2*1 januari tot en met 9 fe bruari exposeett de Zierikzeese Joke Noest tekeningen in het Zeeuws Kunstenaarscentrum in de Lange Noordstraat 59 in Middel burg. De tentoonstelling wordt op zaterdag 21 januari geopend 'door leden van de Kortdagband in Zie rikzee. Kursus Stad en Lande In de kursus Streekgeschiedenis van de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland wordt begin dit jaar weer een aantal lezingen gehou den. OOSTERLAND, 15-1. Zondagmiddag nam ds. M. C. van der Meer afscheid als predikant van de Ned. Hervormde Gemeente Oosterland, wegens vertrek naar Sassenheim. Deze afscheidsdienst werd bijgewoond door een aantal pre dikanten üit de regio. Solistische medewerking werd verleend door de alt zangeres mevrouw M. Baks. Als thema voor de prediking kaas ds. Van der Meer de woorden 1 Cor 2 2. „Want ik had niet besloten iets le weten onder u dan Jezus Christus en Dien gekruisigd". Ds. Van der Meer wees in de eerste plaats op de ver warring en onzekerheid in de tegen woordige tijd, ook op kerkelijk ter rein. Alom heerst verdeeldheid en ook de apostel Paulus ervoer dit toen hij zeide dat de één zei dat hij van Paulus was en de andere van Apol- los. Maar er is maar één zekerheid Jezus Christus en Dien gekruisigd. De Joden wel een ergernis en de Grieken een dwaasheid maar hen die geloven bieden Joden en Grieken de kracht Gods en de Wijsheid Gods. „We zullen allen kruisdragers moe ten zijn", aldus de scheidende predi kant die verder meedeelde met vreugde in Oosterland te hebben mo gen werken. In de afgelopen vier jaar had dominee 281 maal het Woord bediend, 6 huwelijken beves- tigd 39 rouwdiensten geleid, 26 nieu we lidmaten bevestigd en 35 kinde ren gedoopt". En nu is daar het af scheid, uw herder gaat heen maar de Opperherder blijft. Het hangt niet af van een sterfelijk mensenkind" aldus de predikant, die vervolgens de ge meente opwekte trouw te blijven ook tijdens de vakature.^ en geregeld naar Gods Huis te komen. Hierna nam de consulent; ds. W. J. Kolkert van Nieuwerkerk het woord die hel maar verdrietig vond dat dr. v. d. Meer Oosterland gaat verlaten. Hij bracht hem dank voor zijn gedegen prediking en vooral ook voor alles wat hij tijdens de predikantsvakature voor de gemeente van Nieuwerkerk heeft gedaan. Namens de classis Mede namens de classis sprak ds. Kolkert een afscheidswoord en ver klaarde in ds. Van der Meer altijd een fijne kollega te hebben gehad. Verder worden nog enige kapi taalswerken vernoemd, waarvan mo menteel het ramingsbedrag nog niet vastgesteld kan worden en wel: Re novatie van de O. L. school te Nieu werkerk; Inrichting oud sportveld te Nieuwerkerk; Aanleg centrale par keerplaatsen voor vrachtwagens, verbetering van de dorpshuizen te Nieuwerkerk en Ouwerkerk en kos ten grootschalige basiskaart voor het kadaster. Een lijst van 25 kapitaals werken, die het kollege graag in de eerstkomende jaren werkelijkheid zag worden. Totaal een bedrag van f 2.022.760,—. De eerste is op dinsdag 31 januari. Dan spreekt mevrouw M. E. Jansen- Glas over „De geschiedenis van Brouwershaven" aan de hand van een diaserie. Op woensdag 8 februari spreekt mr. W. P. Martens, eveneens met dia's over „Achtergronden van de slag bij Brouwershaven in 1426". Op woensdag 15 februari komt de heer A. op 't Hof uit Wageningen praten over „Bedijking, verkaveling en naamgeving". Hij verlevendigt zijn inleiding met dia's van oude kaarten van Schouwen-Duiveland. Drs. P. C. J. van Dael uit Amster dam spreekt op vrijdag 3 maart over „De historische achtergrond en de symboliek van de grafmonumenten in de kerk te Dreischor". Ook deze inleiding wordt toegelicht met dia's. Alle inleidingen worden gehouden in hotel Van Oppen in Zierikzee. Op zaterdag 15 april zal de ver eniging, in aansluiting op de lezing van de heer Op 't Hof onder leiding van de heer I. Ovaa te Goes, een exkursie houden naar oude land schappen op Zuid-Beveland. Er wordt een bezoek gebracht aan de schorren ten noorden van de Kreek- krakdam (Verdronken land van Zuid-Beveland) en aan het oude land bij Kapelle of Wemeldinge. RENESSE Snackwedstrijden Op de snackwedstrijden, georgani seerd door de stichting vakonderwijs horecabedrijven, die woensdag 11 ZIERIKZEE. Vrijdagmiddag was in de haven een uitzonderlijk lage wa terstand te zien. Enkele schippers vertelden dat zoiets sinds jaren niet is voorgekomen. (Foto: J. Krakeel) januari in de RAI te Amsterdam ge houden werden, sleepte de heer Sjaak Hulsker uit Rénesse drie prij zen in de wacht. De vaktechnische en konsumentenjury bedacht aan_ zijn „Kiwi snack" èèn tweédë prijs toe. De „Kiwi snack" bestaat.uit een kip filet, gekruid met sesamzaad, met daarop een kiwivrucht. Een derde prijs behaalde de héér Hulsker. met de „Zeehaantje' Rösti snack". Even eens een derde prijs behaalde1 hij met een' Zeeuws' hapje,' het „Warm Zeeuws Broodje". Rektifikatie In ons verslag over.de ingebruik neming van het koor bij de kerk in Renesse is een fout geslopen. De braderie, rommelmarkt en giftenak- tie brachten geen f 5.000,op. maar f 51.000,—. BRUINISSE, 16-1. Na enkele weken van rust maakten vele kwekers vorige week weer een reis naar de Waddenzee, echter zonder een rooskleurig resul taat. Een veel te overvloedige aanvoer leidde ertoe, dat op sommige dagen de aanvoer voor vijftig procent in het Mosselfonds terecht kwam. Namens de Ring voerde ds. Schaap uit Zierikzee het woord. „We zien u node vertrekken" aldus deze predi kant. „U bezat een blijmoedige wijs heid, en wist vaak op een fijne ma nier alles op te lossen en ook in de studiekring laat u een lege plaats achter. Gods zegen in uw nieuwe standplaats" wenste ds. Schaap zijn scheidende kollega toe. Namens hel Interkerkelijk Pastoraal Convent (het I.P.C.) sprak pastoor H. de Graaf uit Zierikzee afscheidswoor den en hoopte dat de lege plaats in Oosterlands gemeente weer spoedig vêrvuld zal zijn. De heer M. J. Rouw, het woord voerende namens de Herv. Gemeente van Ouwerkerk, dankte ds. Van der Meer voor de totstand koming van de kombinalie tussen de gemeente Oosterland en Ouwerkerk, waarvan de scheidende predikant wel de grootste drijfveer was. Goede verstandhouding Wethouder S. Overbeeke dankte voor de goede verstandhouding met het gemeentebestuur en Vooral voor de godsdienstlessen, die ds. Van der Meer aan de leerlingen van de open bare lagere school gaf. De heer H. J. Stoutjesdijk sprak namens de Inter kerkelijke Maatschappij Dienstverle ning. Ouderling Griep uit Sassen heim zei tc hopen dat de lege plaats te Oosterland spoedig vervuld zal zijn. Namens de kerkeraad sprak ten slotte ouderling br. Jac van dei Maas Pz. dankwoorden tot de predi kant voor alles wat hij in hel belang van Oosterlands Hervormde Ge meente heeft verricht. Van de gele genheid om van ds. Van der Meer en zijn echtgenote met een handdruk af scheid te nemen in de „Voorkerk" en in het dorpshuis werd door velen ge bruikt gemaakt. Tots7 januari was de aanvoer over het gehele seizoen zodanig, dat er wel mosselen in het fonds terecht kwamen, maar gemiddeld slechts dertien procent, met een totaal van 272 partijen of 133.096 tonnen. Bij een aanvoer van 988.117 tonnen totaal was de Waddenzee dit seizoen onbe twist favoriet met een verhouding van 4:1. Zeeland levei'de 197.721 ton nen, de Waddenzee 790.396. Dit is een ander beeld dan in voorgaande jaren. In het seizoen 1976-1977 bedroeg de verhouding 4:2V2 en in 1975-1976 was dit 2%:1. Totale aanvoer De gehele aanvoer overtrof die van het seizoen 1976-1977 met bijna 350.000 tonnen en die van 1975-1976 met bijna 200.000 tonnen. De meer dere aanvoer kwam hoofdzakelijk in het mosselfonds terecht: 133.000 ton nen tegen 112.000 tonnen het jaar daaryoor. De verzending naar Frank rijk nam wel met ongeveer 25.000 tonnen toe, maar bereikte toch nog niet het cijfer van het seizoen 1975- 1976 (165.231 tonnen). Voor België was een verbetering van ruim 35.000 tonnen te noteren. De inleggerijen namen een ongeveer gelijke hoe veelheid als het mosselfonds af. Tot 7 januari was de verwerking in de konservenindustrie 131.225 tonnen. Reklamekosten Er bestaat hoop dat door de te voe ren televisiereklame zowel de verse handel als de konservenindustrie zal toenemen. Deze rek lame gaat een be drag van f 392.500 vergen. Voor dit hedrag zal vijfmaal via de STER worden geadverteerd (5x f 9.000, In Frankrijk kost een uitzending van 30 sekonden f 40.000,Hier wil men zevenmaal uitzenden. Betrekkelijk goedkoop is de televisiereklame in België (25.000,per 30 seconden). Men zal in dit land 25 uitzendingen laten verzorgen. De gemiddelde prys van f 23,58 per 31 december trok de eerste week van januari weer wat aan en kwam op f 25,09. De stand van het mosselfonds was f 3 miljoen. De teruggave aan de kwekers van 1' 1,per geleverde ton, zal een aderlating van ruim f 1 miljoen be tekenen, terwijl de grote hoeveel heid mosselen, die na 7 januari in het fonds terecht komen, eveneens het nodige zal kosten. BROUWERSHAVEN Kringavond Plattelandsvrouwenbond Dinsdag 31 januari wordt in het „Tonnenmagazijn"een kringav'oncl georganiseërd voor de vijf' regionale afdelingen van de Plattelandsvrou wenbond. Op deze ayond zal me vrouw Jansen-Hehuwad' een lezing en een demonstratie geven over de Japanse bloemsierkunst, getiteld „Ikabana". Verder zal; er een optre den, zijn van de. koren van de afde ling Schouwen en Noordgouwe e.o. BRUINISSE Bezemwagen De straten van Bruinis.se worden woensdag 18 januari weer gereinigd door de bezemwagen. De eigenaars 'van geparkeerd staande auto's wor den. verzocht deze tijdelijk op een andere plaats te zetten zodat de be zemwagen vrije doorgang heeft. Bijeenkomst N.C.V.B. De Nederlandse ChristenVrou wenbond afdeling Bruinisse komt donderdag 19 januari weer bijeen in het Nederlands Hervormd Verehi- gings'gebouw aan.de Dëe'straat. Deze avond komt mevrouw Groot Nibbe- link-Goudswaard uit Koudëkerke spreken over „Spanhing-■'ovetöpari- ning - ontspanning". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Russische kunst kenner Natalia Lev heeft een mono grafie geschreven over de zeven- tiende-eeuwse Nederlandse schilder Emmanuel de Witte (1617-1692), zo meldt het informatieblad van de Russische ambassade in Den Haag'. DEN HAAG. Een ibrand in een bioscoopcomplex tussen de Boek horststraat en de Looijerstraat in Den Haag heeft zaterdagmorgen voor een half miljoen schade aange richt. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Advertentie Dames- en heren paraplu's in alle bekende merken CAOlAJï DAM 9 LENGKEEK LEOERWAREN ZIERIKZEE BRUINISSE, 13-1. Tijdens de vergadering van de Mos- selkwekersvereniging „Algemeen Vissersbelang", jl. vrijdagavond, werd medegedeeld dat liet Mosselfonds |»er 16 maart 1978 geen overtollige mosselen meer zal opnemen. De in het Fonds aanwezige mosse len zullen op 31 maart worden ge veild in de bekende kavels. Tegen die tyd zal dit fonds waarschijnlijk ruim 200.000 tonnen mosselen bevatten. Van 3 april af, mag op gekochte fondsmossels worden gevist. Een an dere mededeling over het fonds was de vermindering van de heffing met f 1.per ton. alsmede teruggave van f 1.over de in de periode juni tot en met januari aangevoerde mosse len. De heffing wordt nu terugge bracht tot f 4.per ton. Sehelpdicrcnkommissic Ter begeleiding van de teelt van alle mogelijke schaal- en schelpdie ren in de Zeeuwse stromen zal een ..Schelpdierenkommissie" worden in gesteld. Als lid van deze kommissie werd benoemd de heer A. P. Ramme- loo, voorzitter Mosselseklor van Ze- vibel. De subsidie, die van regeringswe ge zal worden gegeven bij vernieu wing of verbouwing van vaartuigen is voor de mosselvisserij van weinig betekenis, daar deze maatregel alleen geldt voor schepen die nici ouder zijn dan vijf jaar. terwijl do meeste mos selkot ters ouder zijn. In de zogenaamde „l'ercelcnkom- mlssie" is men optimistisch over de mogelijkheden alsnog een vergoeding te verkrijgen voor mosselpercelen, die zijn ingenomen by dc aanleg van de Grevelingcndam en de werkhavcn van Bruinisse. Deze kwestie sleept reeds twintig jaar, maar dankzij het l'eit dat men van de zijde der vereniging is blij ven aandringen, is het mogelijk dat men nu toch nog een rechtvaardige vergoeding zal ontvangen. Uitgebrei de aandacht werd tijdens deze ver gadering besteed aan de oesterpak huizen en andere gebouwen aan of op de dijk, die zullen moeten ver dwijnen wegens het dijkherstel. Men had waardering voor het gemeente bestuur. dat naar mogelijkheden zoekt deze pakhuisruimte elders te kreëeren. De huidige pakhuizen moe ten op 1 april aanstaande ontruimd zijn. Het zal dan echter niet mogelijk zijn reeds op dal tijdstip over ver vangende pakhuisruimte te beschik ken. KERKNIEUWS Geref. Gemeente Nieuwerkerk Ds. R. Boogaard uit Leiden heeft bedankt voor het op hem uitgebrach te beroep door de Gereformeerde Gemeente Nieuwerkerk. De nu reeds zeven jaar durende vakature, welke ontstond door vertrek van ds. J. Ka rens naar Opheusden'blijft derhalve bestaan. „In de kast, op de kast" heeft de Z.V.U danig op de kast gejaagcf Om de Concertzaal - het balkon bleef ge sloten - toch nog vol te krijgen, moes ten namelijk wel wat noodsprongen gemaakt worden. Wordt het betere soort dijenkletser niet meer gewaardeerd of blijkt de maandagavond- bij voorbaat onge schikt als uitgaansavond? Jammer voor de mensen die er zo over dach ten. In elk geval zal deze extra-voor stelling de Z.V.U. - financieel gezien - nog lang heugen. Best begrijpelijk overigens dat niet iedereen warm zal lopen voor John Lanting's „Theater van de lach", maar dat met toegangskaarten ge leurd moet worden, is toch wel al te treurig. Dit soort dijenkletsers, waarin de dijen ook schroomloos werden ge toond, krijgt meestal bij voorbaat het etiket „pretentieloos" opgeplakt. Nou vooruiteen klucht als „In de kast, op de kast" kan als pretentie loos omschreven worden, maar.... s what? Moet het altijd negatief be oordeeld worden als er eens geen boodschap, geen moraal wordt gege ven en er eens geen spiegel wordt voorgehouden? Uitbundig lachen om pure kolder is niks om je voor te schamen en poetst zo'n sombere maandag voor een keer best lekker op. Het verhaal in de klucht heeft niet veel om het lijf, maar bij het meestal ijzersterke spel en spitse tek sten kan nauwelijks iemand zich ver velen. Na het bekende euvel van door de rijstebrijberg van uitleg heenbijten, komt men loch in het luilekkerland van de lol. De hersens hoeven niet zo intensief te werken en men kan genieten van spel en tekst en - voor al de heren - van enkele pittige, pi kante scènes. John Lanting heeft al sinds jaren naam gemaakt met zijn kluchten. Dat is niet verbazend, want hij blijkt bij uitstek geschikt voor dit soort toneel. Zijn spel en vooral mimiek zijn voor treffelijk en juist door dat persoon lijke sausje, waarmee hij zijn rol be vloeit, stijgt hij boven de rest van de cast uit. Johan Sirag gaf een overtuigende vertolking van de dubieuze minister van binnenlandse zaken Hendrik O. W. de Greep en verder zette Flip He neman een typetje bij uitstek neer in zijn rol van Theo de Kadt. Annclies Balhan bleek geknipt voor do vertol king van Jeanette Bos, waarbij ze de aksenten precies wist tc leggen waar dat nodig was. Minder opvallend was Maroesja Lacunes (van Ti-Ta-Tove- naar) in haar vertolking van Toos Hazewinkel. 'n Duidelijke aangeefrol, die zeer noodzakelijk is, maar waar meestal weinig eer mee te behalen valt. Ondersteunende rollen verder van Joke Mittelmeycr (Poppic) en Moniek Nusselein (Tara), die voor echt akteertalent niet overdadig veel ruimte bieden. Floris van Spronsen tenslotte zette op puntgave wijze in- spektcur Spijker op de planken en wist, naarmate het stuk vorderde, tot een zeker niveau te groeien. Naast de tableau de la troupe mag het ver dienstelijke werk van dekorontwer- per Chlie de Me.v niet onvermeld blij ven. Op simpele wijze wist hij tc kre- eren dat als hel ware mei twee tafe relen gespeeld kon worden. Hoogtepunt van ..In de kast, op de kast" lag in het midden van het stuk cn werd helaas aan het eind van de klucht wat teniet gedaan, doordat men verviel in een „lach of ik schiet humor". De laatste scène werd ge kenmerkt door woest go-ren, afval lende snorren, persoonsverwisselin gen en verwarringen. Tol slot mocht John Lanting's „Theater van de lach" in elk geval een langdurig applaus van het pu bliek in ontvangst nemen, A. P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3