Kabinet Van Agt gaat offers vragen; sociale minima veilig Installatie van nieuwe Kamer-leden Konkurrentiekracht verhogen van agrarische bedrijven Somalië wil hulp (R.o.M., is Italiaanse Sint Philipsland krijgt eerste vrouwelijke gemeentesekretaris President Sadat gaat zich in afzondering beraden regering afgetreden Ecuador krijgt nieuwe grondwet Kosmonauten terug op aarde 2 Regeringsverklaring Schadevergoeding- na onterecht voorarrest Wijziging subsidie voor huurwoningen Landbouwschap tegen besluit scharreleieren AGENDA DEN HAAG, 16-1. Het kabinet-Van Agt zal in de na bije toekomst offers moeten vragen, zowel van wer kenden als van niet-werkenden. Die offers zullen meer vaii de hogere inkomensgroepen worden gevraagd dan van de lagere, waarbij de laagste inkomens znllen wor den ontzien. Met name de soeiale minima znllen niet worden aangetast. Minister-president mr. Van Agt gat' dit sombere vooruitzicht maan dagmiddag in de Tweede Kamer tij dens het uitspreken van de rege ringsverklaring. Al in 1975 moest Lot een ingrijpen de beleidsombuiging worden beslo ten. -Het verslechterde economische perspectief noopt tot een versterking van de/.e ombuiging. Gegeven de pri maire doelstellingen van het beleid, te weten meer werk en minder in flatie, zal matiging in dé inkomens ontwikkeling hand in hand moeten gaan met beperking van de groei dei- collectieve lasten. Zonder inkomens matiging zal de ombuigproblem&fiek vrijwel onoplosbaar worden. Zonder beheersing van de groei van de col lectieve lasten zal inkomensmatiging te zeer leiden tot vermindering van koopkracht. Evenals in het door hét voorgaan de kabinet gepresenteerde ombui gingspakket, anderhalf jaar geleden, zal de nadruk moeten vallen op be perking van de groei der over drachtsuitgaven. De uitwerking op de werkgelegenheid is op langere termijn aanzienlijk gunstiger dan een beperking van de materiële over heidsbestedingen of overheidsinves teringen. Daarom kunnen ombuigin gen in de sociale zekerheidssector, volgens Van Agt, niet worden gemist. De maatregelen tot beperking van de groei van de kosten van sociale zekerheid moeten in de eerste plaats zijn gericht op een vermindering van het beroep dat mensen moeten doen op de sociale verzekeringen en -voor zieningen. Coördinatie van het socia le zekerheidsbeleid met het beleid op het gebied van arbeidsvoorzieningen, arbeidsomstandigheden en bedrijfs gezondheidszorg is noodzakelijk, ook in de overheidssfeer. „Wij hebben gekozen voor een in tegrale aanpak van de beleidsombui gingen, in samenhang met gewenste uitgaven voor nieuw beleid. Dat maakt een goede prioriteitenafwe ging mogelijk. Een en ander zal zorgvuldig worden voorbereid. In de miljoenennota 1979 zal de regering een concreet beeld geven van de ge hele ombuigingsoperatie, zoals hel. kabinet zich die denkt", zo vervolgde de minister-president. Het kabinet beseft dat deze opera tie alleen kan slagen als erop lean worden gerekend dat een ieder naar draagkracht zal bijdragen. Over een extra bijdrage van de hogere inko- DEN HAAG, 17-1. Aan het begin van de maandag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer zijn zes tien nieuwe kamerleden geïnstal leerd. Het zijn: Voor de P.v.d.A. de oud-minis ters drs. J. M. den Uyl, mr. M. van der Stoel, dr. W. F. Duisenberg, drs. J. P. Pronk, mr. A. Stemerdink en drs. J. A. van Kemenade; Voor het C.D.A. oud-minister drs. J. Boersma, drs. G. Gerritse (so- ciaal-ekonomisch medewerker staf bureau departement van landbouw en visserij en sekretaris C.H.U.), H. J. L. G. Seijben (textieldetaillist en wethouder te Belfeld), drs. M. Bei- nema (oud-lid Tweede Kamer), drs. W. J. Deetman (direkteur bij bestu- renraad protestants-christelijk on derwijs en raadslid te Gouda) en B. Bakker, marketing-manager bij de V.N.U. en wethouder te Linschoten); Voor de V.V.D. J. D- Blaauw (docent onderzeebootbestrijding Ko ninklijk Instituut voor de Marine), B. van Erp (éigenaar bakkerij, raadslid te Best en lid provinciale staten van Noord-Brabant) en mr. F. Bolkestein (wérkzaam geweest bij de Shell); Voor dc P.S.P. A. G. van dei- Lek (oud-lid Tweede Kamer). mens zal overleg met het bedrijfsle ven plaatsvinden. De doelstelling om in de jaren '00 welvaart, welzijn en werkgelegen heid te verzekeren zal een immense inspanning vergen. Voor nu houdt deze inspanning in: versterking van het ekonomisch draagvlak en bevor dering van ekonomische groei. Hel kabinet wil hierbij onmiddellijk aan tekenen dat deze groei zich meer langs selektieve lijnen moet voltrek ken. Het selektieve groeibeleid zal moeten zijn gebaseerd op normen en regels die een zo groot mogelijke ze kerheid verschaffen voor een besten dige gedragslijn. Het kabinet heeft besloten naast het wetsontwerp van beheersing van niet-CAO-inkomens ook het wets ontwerp openbaarheid van inkomens over te nemen. Een voorontwerp voor een raamwet op de inkomensvorming zal worden gepubliceerd. Ook is het kabinet van plan uiter lijk 1 april van dit jaar een voorstel inzake de vermogensaanwasdeling (VAD) in te dienen. Het kabinet be schouwt deze wetsontwerpen als ba kens op de weg naar i*echt vaardiger i n kom ens verhoud i ngen Ook op het terrein van de belas tingheffing zal naar rechtvaardiger verhoudingen worden gestreefd door in ruimere, mate rekening te houden met de gevolgen van de inflatie. De studie van prof. Hofstra over de mo gelijkheden bepaalde invloeden van inflatie op de belastingheffing te neutraliseren is inmiddels voltooid. Binnenkort zal de Tweede Kamer hierover mededelingen ontvangen. Aan de hand van de uitkomsten van de door het vorige kabinet geënta meerde ambtelijke studies over ee'n herziening van de belastingen in de vermogenssfeer zullen wetsvoorstel len worden voorbereid. In de vermogensbelastingen zuilen de vrijstellingen worden bezien tegen de achtergrond van de funktie die het vermogen voor de bezitter heeft en zal worden voorgesteld de belas tingvrije sommen, rekening houdend met de inflatie, te verhogen. Gezien ook de onderlinge samenhang tussen de verschillende belastingen in de vermogenssfeer zal het kabinet zich mede beraden op een vermogens winstbelasting op onroerend goed en effecten. In de fiscale sfeer zal het beleid voor de zelfstandige ondernemers worden afgestemd op de drie funk- ties die het ondernemersinkomen kent: Consumptie, reservering en in vestering. Dat zal consequenties mee brengen voor de hantering van het fiscale winstbegrip. Met kracht zal het kabinet hel on der zoek naar de mogelijkheden tol bestrijding van belastingontduiking voortzetten. Verscherpte aandacht zal ook worden gegeven aan juridi sche constructies die in het leven worden géroepen met het oogmerk om, zonder in strijd te komen met de wet, de nakoming van fiscale ver plichtingen te ontgaan, soms met. ge bruikmaking van de internationaal bestaande mogelijkheden. Op het wetsontwerp inzake de vorming van de postbank zal het kabinet zich na der beraden. Het wacht het voorlopig verslag hierop af. Uiterlijk eind februari zal de rege ring, mede in verband met het over leg met de sociale partners, haar de finitieve standpunt bepalen omtrent de nadere invulling en afronding van het vorig najaar aangekondigde aan vullende stimuleringsbeleid voor '78, zodat de kamer de gelegenheid zal hebben nog voor pasen over het op korte termijn te voeren financiële en sociaal-economische beleid met de regering nader van gedachten te wis selen. Het kabinet zet het reeds aange kondigde beleid gericht op verlich ting van lasten voor het bedrijfsleven voort. Ook zal 't grote aandacht ge ven aan de exportpositie van ons land. Het Nederlandse bedrijfsleven dient vanuit een gelijkwaardige con currentiepositie te kunnen opereren. Hiertoe zijn gerichte exportbevorde rende maatregelen nodig, in het bij zonder ook ten behoeve van kleine en middelgrote ondernemingen. Regeringsverklaring DEN HAAG, 17-1. Door middel van modernisering van de bedrijfs- uitrusting en verbetering van de pro- duktie-omstandigheden, zal worden gestreefd naar vergroting van de konkurrentiekracht van met name de middelgrote agrarische bedrijven. Dit kondigde premier Van Agt maan dagmiddag aan in de regeringsver klaring. De spoedige totstandkoming van een landinrichtingswet, mede gericht op een evenwichtige relatie tussen de produtiefunktie en de beheers functie van de landelijke gebieden zal worden bevorderd. Een wet tot regeling van de landbouwkundige toetsing bij overdracht van land bouwgronden wordt in overweging genomen. Overwogen wordt, voor daartoe NAIROBI, 17-1. President Siad Barre van Somalië heeft aan de V.S. en anderewestelijke landen ge vraagd troepen en wapens naar So malië te sturen om zijn land te hel pen bij het keren van een invasie door troepen van het Sowjetblok. In een verklaring die maandag door dc Somalische ambassade in Londen was uitgegeven staat dat Barre dat aan de ambassadeurs van de V.S., Engeland, Frankrijk, Wesl- Duitsland en Italië gevraagd heeft. Barre beloofde dat de gevraagde hulp alleen voor verdediging van Somalië zal worden gebruikt en niet naar de opstandige groepen zal gaan die in de Ogaden in het zuid oosten van Ethiopië vechten. speciaal aangewezen gebieden, een voorkeursrecht voor de Stichting Be heer Landbouwgronden in te stellen, aldus Van Agt. Flitsen uit het buitenland LONDEN. Eventuele branden in Groot-Brittannië worden vanaf maandag weer geblust door de be roepsbrandweer van 36.000 man, na een staking van negen weken om een onmiddellijke loonsverhoging 'van zegge en sdhrijve 10 procent. ROME. De 19-jarige Stefano Rec- chioni, die onlangs na de moord op twee van zijn 'kameraden om het le ven kwam tijdens botsingen tussen jonge neo-fascisten en de politie, is niet getroffen door een politie-kogel. JAKARTA. Indonesische anli-cor- ruptie-eenbeden hebben in de laatste drie maanden van vorig jaar bijna 1400 mensen 'betrapt op zwendel en het aannemen of geven van steek penningen. De corruptie vond plaats in kringen rond de regering en in het bedrijfsleven. DEN HAAG. Dc Raudj'anJ3vgr- log in de Metaalindustrie (R.O.M.) is dinsdagmorgen in Den Haag begon non aan zijn derde onderhandellings- dag over vernieuwing van dc collec tieve arbeidsovereenkomst voor de metaalindustrie (groot-metaal). Om streeks- half tien maandagavond werd de tweede onderhandelingsdag beëin digd, waarna partijen om tien uur op een gezamenlijke perskonferentie mededelingen hebben gedaan over de h.i. relevante punten die in do onderhandelingen van die bijna acht urige vergadering aan de orde waren geweest. BREDA, 16-1. De rechtbank in Breda heeft maandag bepaald dat de Staat der Nederlanden enerzijds een bedrag van 10.000 gulden als scha devergoeding en anderzijds een be drag van 10.500 gulden als vergoe ding voor de kosten van rechtsbij stand moet betalen aan de Tilburger H. van Ree. Hij heeft van 5 juli tol 28 juli 1977 op last van de officier van justitie en de rechter-kommis- saris in Breda in voorarrest gezeten, op verdenking van het doden van zijn verloofde, mej. Marloes Sante- goets te Tilburg, terwijl hij daaraan onschuldig was. DEN HAAG, 17-1. Wegens de stij ging van de stichtingskosten zijn - aldus het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening - de tabellen voor het berekenen van de jaarhuur van gesubsidieerde huur woningen en van wooneenheden voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens met ingang van 1 januari i978 aangepast. Ook de tabel voor het berekenen van de jaarhuur voorverzorgingstehuizen voor be jaarden is verhoogd. DEN HAAG, 17-1. Het Landbouw schap heeft bezwaar tegen een land- bouwkwaliteitsbesluit scharreleieren. Met een dergelijk besluit wordt de indruk gewekt dat scharreleieren van betere kwaliteit zijn dan andere consumptie-eieren. Ten onrechte wordt volgens het Landbouwschap met het genoemde landbouwkwaliteitsbesluit de indruk gewekt dat scharreleiren van betere kwaliteit zijn. Bovendien spreekt het concept-besluit een zekere voorkeur voor het houden van kippen in strooiselschuren. Het staat op dit ogenblik nog niet vast welke metho de de meest passende en beste is. Het Landbouwschap meent dat met dit ontwerpbesluit vooruitgelopen wordt op welzijnsmaatregelen die op grond van .de nieuwe gezondheids wet voor dieren kunnen worden ge nomen. Gestolen goed gedijt niet SCHIPHOL17-1. Dut. ge stolen goed niet gedijt, zal zondagmiddag een dief op Schiphol hebben ondervon den. Deze dief, door een ge tuige van de diefstal omschre ven als een zuidelijk type, greep een roodbruin koffertje dat in de aankomsthal op de luchthaven stond. Het koffer tje behoorde aan de in Ne derland geboren heer R. van der P., woonachtig op de He- briden. De heer Van der P. deed bij de Rijkspolitie dienst luchtvaart aangifte van de diefstal van zijn koffer. De inhoud van de koffer: een ge ring bedrag aan geld, hartta- bletten die bij hel tegelijk in nemen van tien stuks dodelijk zijn, valiumtabletten en een levende twee meter lange python. :1 van Over- CAIRO/JERUZALEM, 17-1. Presi dent Anwar Sadat van Egypte heeft alle afspraken voor de komende tien dagen afgezegd, om zich in afzonde ring te gaan voorbereiden over „be paalde aspektcn" van de problema tiek in het Midden-Oosten, zo meldt het Egyptische persbureau „Mcna". Uit het bericht blijkt niet of de voorgenomen ontmoeting met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, komende donderdag, nog wel doorgaat. Diplo maten achten het zeer waarschijn lijk dat deze bijeenkomst toch door gaat, omdat Sadat rekent op een be middelende rol van de Verenigde Staten tussen Egypte en Israël. Volgens diplomatieke kringen is Sadat akkoord gegaan met een Ame rikaans kompromis-voorstel inzake de agenda voor dc besprekingen in Jeruzalem, opdat niet Egypte maar Israël de blaam zal treffen als de be sprekingen mislukken. ST. PHILIPSLAND, 16-1. Mejuf frouw J. P. A. Kok te St. Philipsland kan zich de eerste vrouwelijke ge meentesekretaris van Nederland noe men. In deze funktie volgt zy op de heer A. VV. Vcrbrce, van wie zater dag afscheid genomen werd, wegens zjjn vertrek naar Benthuizen. Op deze afscheidsreceptie was een talrijke delegatie van Schouwen- Duivéland vertegenwoordigd, waar mee werd onderstreept dat St. Phi lipsland zich niet alleen op Tholen maar ook op deze regio oriënteert. Burgemeester H. P. Everwijn van Westcrschouwen sprak namens de vereniging vah burgemeesters, wet houders en sekretarissen op Schou- wen-Duiveland. Hij herinnerde aan cIc grote inbreng van de heer Ver- bree op de vergaderingen van b.w. en s sprak de hoop uit dal mejuffrouw De Kok in de toekomst ook een ak- tieve deelneemster aan dc diskussies zal zijn. Hij feliciteerde de heer Ver- bree met zijn benoeming als burge meester van de gemeente Benthui zen. Namens het gemeentelijk perso neel kreeg de scheidende sekretaris een schrijfmachine aangeboden. Vele sprekers Vervolgens werd de heer Verbrec toegesproken door de heer P. A. Boot, direkteur van de dienst Bouw en Woningtoezicht en gemeentewer ken Tholen, de heer Th. Benouw, sekretaris van de gemeente Tholen, de heer A. W. Bcurkens. direkteur van dc Rabobank en door de burge meester van Wouw. Deze laatste sprak namens de sekretorissenkring van het Markiezaat. Het kollege van b. en w. bood als aandenken een prekenbundel van de bekende Fliplandse predikant ds. L. Boone aan. De heer Verbree ant woordde alle sprekers, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. ROME, 17-1. Dc Italiaanse rege ring is maandag afgetreden. Na een icabinefszitting van een half uur kwam de christen-democratische minderheidsregering tot de konklusie dat zij te weinig steun had in het parlement. Een aanbod van de communisten, socialisten en republikeinen om een ncod'kabinet te vormen, werd door premier Andreotti afgewezen. Daar na begaf hij zich naar het paleis van president Giovanni Leone om zijn aftreden formeel bekend te ma ken. De minderheidsregering moe^t af treden1 nadat afgelopen week de communisten, socialisten en republi keinen hun steun aan het kabinet voor gezien hic-lden. Zij eisten meer invloed in 'het kabinet en wilden daar ook deel van uitmaken. De christen-democraten w'ezèrf dit éch ter af. QUITO, 17-1. Het ontwerp voor een nieuwe grondwet in Ecuador heeft zondag in een referendum 41,94 procent van de stemmen be haald. In de tekst van de nieuwe grond wet staat dat ook de analfabeten in Ecuador kiesrecht krijgen. Volgens de nieuwe grondwet is het in de toe komst niet meer mogelijk dat een staatshoofd na een ambtstermijn van vijf jaar opnieuw in die funktie wordt aangesteld. Zo zou dan een einde kómen aan de lange traditie van het „caudillisme" (a la Franco), waardoor de politiek in Ecuador ja renlang bepaald werd. Velasco Ibar ra, leider van de volksbeweging de „Velazquistes", heeft het zo vijf keer gebracht tot staatsleider. De tekst van de nieuwe grondwet voorziet tevens in de mogelijkheid dat deze gewijzigd kan worden door „volksinitiatieven". MOSKOU, 17-1. Na vijf dagen aan boord van het ruimteschip „Saljoetr 6" te hebben gezeten zijn de twee Russische kosmonauten Oleg Maka- row en Wladimir Dschanibekow maandag op de aarde teruggekeerd. Juri Romanenko en Georgy Gret- schko, die sinds 11 december in het ruimtelaboratorium werken, blijven nog in de ruimte. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-17.00 uur. hotel Van Oppen, PvdA-ledenverga- dering, 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur, bijeenkomst NCVB. Woensdag 18 januari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw. 20.00 uur. NCVB. Verenigingsgebouw, 19.45 uur. verga dering NCVB. Oosterland Dorpshuis, 19.30 uur, Vergadering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Duiveland. Donderdag 19 januari Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw, 19.43 uur, bijeenkomst N.C.V.B. Vrijdag 20 januari Zierikzee Klubhuis De Lelie. 19.30 uur repeti tie Introavond ,.Tho Musical Inn". Geref. kerk, 19.45 uur: Natuur- en Vogelwacht. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur: Uitvoering zangvereniging „Nu met Hope". Zaterdag 21 januari Zierikzee Huis van Nassau, vogclruil en ver koopbeurs, 13.00 tot 17.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. finale 2e klasse biljarten. Zondag 22 januari Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Maandag 23 januari Zierikzee 's Landskamer vergadering Water schap Schouwen-Duiveland 14.00 uur. Aula Chr. Mavo, 19.30 uur, afscheid inspekteur kleuteronderwijs. Noordgouwe Hotel v. cl. Weijde, finale 2e klasse biljarten. Dinsdag 21 januari Haamstede „De Graef van Haemslede", 19.30 uur Ned. Ver. v. Huisvrouwen, lezing H. v. d. Saim. Middenschouwen Gemeentehuis, 19.30 uur. vergadering gemeenteraad. Scharendijke Gemeentehuis 19.30 uur vergadering gemeenteraad. Kerkwerve 14.30 uur Bejaardonsoos in Vereni gingsgebouw. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, jaarverga dering Plattelandsvrouwen. Woensdag 15 januari Zierikzee Herv. Ver. Gebouw, 14.30 uur bejaar denmiddag NCVB. Donderdag 26 januari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur Openbare bestuursvergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duive land. Vrijdag 27 januari Zierikzee Ned. Hervoi*md Verenigingsgebouw 18.00 uur Familieavond CPB/CBTB. Zaterdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau, 10.00-17.00 uur, ruilbeurs Philatelica. Zaal Chr. Geref. Kerk, 19.30 uur zen dingsavond m.w.v. dre. M. v. d. Klis Brouwershaven „Tonnenmagazijn" Grote Avond P.J.Z. 19.30 uur. Zondag 29 januari Zierikzee Foyer Concertzaal 12.00 uur Koffie concert. Maandag 30 januari Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst ZLM jongeren en agrarische kommissie, 20.00 uur. Bruinisse Geref. kerk, 18.30 uur, repetitie avond kinderkoor. Dinsdag 31 januari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn 20.00 uur Kring avond Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 2 februari Ouwerkerk 19.30 uur, Ned. bond voor Platte landsvrouwen afd. Duiveland. Middelburg Statenzaal Abdij, 15.00 uur, installa tie aktiekomité Rwanda. Vrijdag 3 februari Scharendüke Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur bijzondere zangavond. Middelburg Statenzaalkomlex, 14.30 uur, verga dering kommissies voor de water staat en milieu beheer. Maandag 6 februari Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, algemene vergadering Z.L.M. Dinsdag 7 februari Haamstede „De Graef van Haemstede", 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Middelburg Provinciehuis, 10.00 uur. Provinciale raad voor het milieu. Woensdag 8 februari Zierikzee Hotel Van Oppen lezing Stad en Lande 20.00 uur. Vrijdag 10 februari Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten 10.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2