Zierikzee en Duiveland gaan de ramp stijlvol herdenken MM Groen licht voor de bouw van zorgwoningen in Bruinisse Vance gaat naar Turkije Afscheid van Hubert Humphrey DE ZIERIKZEESCHE COURANT Met kransleggingen /Heeft U nog een goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii en bepaal meteen uw nieuwe keus. Christelijke woningbouwvereniging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 januari 1978 134ste jaargang Nr. 22237 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Regeringsverklaring Advertentie U bent van harte welkom. \NIEUWERKERK. RIJKSWEG 26. TEL 01114-1268 OUDOOW, MASSAMARKT TEL 0187B-1280 X DEN HAAG. De ministers Van Aardenne (economische zaken) en Van der Klaauw (buitenlandse za ken) hebben de Tweede Kamer mee gedeeld dat zij gaarnemet de Ka mer in diskussie willen treden over de uitbreiding van het ultra-centri fuge projekt en over de uitbreiding van de Urenco-installaties in Almelo. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f Offers doen alleen dan pijn, t wanneer onze liefde niet groot genoeg is. f Meyboom f Verwachting tot woensdagavond: Tijdelijk regen of sneeuw In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen of sneeuw; zwakke tot matige wind tussen zuid en west; minimumtemperaturen omstreeks één graad, maximumtemperaturen omstreeks 4 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 jan. Zon op 8.39, onder 17.03 Maan op 13.01, onder 3.20 19 jan. Zon op 8.38, onder 17.05 Maan op 13.36, onder 4.20 Volle maan: 24 jan. (8.56) HOOG. EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 jan. 10.14 23.06 4.05 16.41 19 jan. 11.34 5.19 17.52 Doodtij: 18 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 17-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing bevond zich dinsdagmorgen ongeveer boven Lon den. Hierdoor viel er vooral in zuid- oost-Engeland nogal wat sneeuw en regen. Deze storing trekt in noord oostelijke richting en zal zich woens dag dicht ten noorden van ons land bevinden. Dit zal tot tijdelijk regen of sneeuw aanleiding geven. Deze storing maakt deel uit van een komplex lagedruksysteem bo ven west-Europa en dat. daar voor een wisselvallig weertype zoi'gt, maar nergens komt vorst van enige bete kenis voor. Boven zuid-Rusland bevindt zich een hogedrukgebied. Alleen in dit deel van Europa en in Finland is op dit moment sprake van vorst. ZIERIKZEE DUIVELAND, 17-1. Nu het op 1 februari vijfentwintig jaar geleden is dat Schouwen-Duiveland door de watersnoodramp werd getroffen, worden in Zierikzee en Duiveland rampherdenkingen voorbe reid. Zowel in Zierikzee als in Duive land zullen op 1 februari kransen worden gelegd. In Zierikzee zyn alle nabestaanden van verdronken slacht offers uitgenodigd voor de herden kingsbijeenkomsten bij het monu ment op de begraafplaats en by de Zuidhavenpoort. In principe zöllen op die dag allen zich verzamelen om drie uur bij de aula .op de begraafplaats waarna, waai-schijnlijk door een lid van het kollege van b. en w., een krans wordt gelegd bij het monument. Daarna gaat het gezelschap naar de Zuidhavenpoort. Zoveel mogelijk is door de afdeling voorlichting nage gaan waar de familieleden van de omgekomenen zich bevinden. JERUZALEM, 17-1. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft dinsdag in Jeruzalem gezegd dat hij een uitno diging voor een bezoek aan Turkije op de terugreis naar Washington eind deze week heeft aangenomen. Volgens Vace heeft de nieuwe Turkse eerste-minister, Bulent Ece- vit, hem gevraagd voor een „alge meen gesprek" naar Ankara te ko men. Verwacht wordt dat op de agenda de kwestie Cyprus en de daarmee samenhangende kwestie van de Amerikaanse bases in Turkije zullen staan. De plotselinge mededeling heeft bijgedragen tot het optimisme in Washington, dat de nieuwe Turkse premier wil aansturen op vroeg, zin vol kontakf met Griekenland over Cyprus. Belangrijk hierbij is dat Ecevit de steun schijnt te hebben van oppositieleider Soeleiman Demirel. De voortdurende politieke onzeker heid in Ankara was er de laatste tijd verantwoordelijk voor dat er zo wei nig schot in de onderhandelingen over Cyprus zat. Tentoonstelling Rond vier uur komt het gezel schap bijeen in De Vierschaar van het stadhuis, waar een tentoonstel ling is ingericht over de ramp met archiefdokumentatie, foto's, publi- katies en onder meer een in 1953 ge bruikte amateurzender. Deze ten toonstelling, waarvoor vooral be langstelling van de zijde van de scholen wordt verwacht, werd sa mengesteld door de afdeling archief en voorlichting van de gemeente. Tijdens deze expositie, die, afhan kelijk van de belangstelling onge veer twee weken zal duren, worden films met oude journaalbeelden ver toond. Deze films werden geleend bij het provinciehuis. Ze zullen op verzoek gedraaid worden. In Zie rikzee denkt men erover om ook de kommissaris van de koningin voor deze rampherdenking uit te nodigen. Herdenkingsdienst 's Avonds zal in Ouwerkerk een herdenkingsdienst worden gehouden met medewerking van het zangkoor uit Oosterland. Bij deze dienst, zul len ook kommissaris dr. C. Boertien en het kollege van b. en w. van Dui veland aanwezig zijn. Ds. E. P. Kuin zal een rede houden, die wordt omlijst met zang van het kerkkoor. Verder zijn toespraken te verwachten van burgemeester J. D. de Kam en dr. Boertien, terwijl een dankwoord zal worden gesproken door pastoraal medewerker de heer M. J. Rouw. Overigens krijgt deze rampherden king in Ouwerkerk op 20 mei aan staande nog een vervolg. In samen werking met de Culturele Vereniging ter plaatse wil men in het kader van de herdenking vooral aandacht schenken aan de wederopbouw in de afgelopen vyf-en-twintig jaar. Op deze dag (20 mei) zal een bij eenkomst worden georganiseerd, waarvoor zoveel mogelijk „helpers MOSKOU. Volgens het Russisch persbureau Tass doet president Car ter van de V.S. „de feiten geweld aan" met zijn stelling dat de Sow- jet-Unie tot de oorlog tussen Somalië en Ethiopië heeft bijgedragen. URUINISSE. Plattegrond van de zorgwoningen. die naast het bejaarden tehuis „In 'l O/ipcr" zullen verrijzen. BRUINISSE, 16-1. Voor de bouw van 32 zorgwonin gen aan de Dr. De Kockstraat, naast het bejaarden tehuis „In 't Opper", is het liclit op groen gesprongen. De Clir. Woningbouwvereniging heeft van het mini sterie voor volkshuisvesting de beschikking ontvan gen, zodat de plannen nu verder uitgewerkt kunnen worden. De woningen zullen gebouwd wor den in twee bouwlagen van twee maal acht aan iedere zijde. Er ko men 16 huizen aan de oostzijde en evenveel aan de westzyde. De wo ningen worden niet in een rechte lijn gebouwd, maar per vier stuks ver springend tegenover elkaar geprojek- tcerd, waardoor een vriendelijker ge heel ontstaat. Door middel van een gang zullen de zorgwoningen in ver binding staan met het bejaardente huis. In de woningen zijn bijzondere voorzieningen getroffen, zoals een zusler-oproepinstallatie in slaapka mer en douche; dc vloeren zijn vlak zonder dorpels, zodat het bewegen door middel van een rolstoel geen problemen oplevert. De ruimte onder dc aanrecht is ook vrij gehouden in verband met het werken vanuit een rolstoel. Er zal geen gas in worden aangebracht maar uitsluitend elek tra, in verband met de veiligheid. Nabij de hoofdingang zal een roy ale fietsenberging worden gekreëerd en een z.espersoons lift met brede zei (sluitende deuren bevindt zich bij het trappenhuis. Exploitatie Dc exploitatie van dc zorgwoningen zal in samenwerking gaan met de Chr. Woningbouwvereniging die ze bouwt en verhuurt op advies van de Stichting Protestantse Bejaardenzorg Duiveland. Het bejaardentehuis „In "t Opper" neemt het verzorgingspak ket voor zijn rekening. Volgens de voorzitter van de Chr. Woningbouwvereniging, dc heer B. de Groot, wordt er naar gestreefd omstreeks 1 maart de eerste paal tc kunnen slaan. Maar voor het zo ver is zal eerst de Stichting Protestantse Bejaardenzorg Duiveland een be drag van f 170.000,op tafel moe ten leggen. Daar de stichting geen enkele winst maakt, aldus de voorzitter, de heer J. van den Berge, heeft men de steun gevraagd van de beide gemeenten (Bruinisse en Duiveland) en van de kerkelijke instantie. De gemeente Bruinisse heeft nogal positief gerea geerd en ook uit Duiveland komen positieve reakties, aldus de heer Van den Berge. Het gehele projekt, waarover men negen maanden denkt te bouwen, gaat f 2,7 miljoen kosten. Dc huur van de woningen, die ge schikt zijn voor twee personen, wordt momenteel begroot op f 291.85 per maand, exklusicf de verzorgingskos- ten. Voor uitsluitend AOW-trekkers is op deze huur een huursubsidie mo gelijk, waarna dan dc huur komt op f 180.Over de verzorgingskosten is volgens de heer Van den Berge nog niets definitiefs te zeggen. Dit zal waarschijnlijk een tarief zijn in mate van verzorging. Dc zorgwoningen is een geheel op zichzelf staand projekt, dat geen in vloed zal hebben op dc verzorgings kosten van het bejaardentehuis „In 't Opper". Deze tarieven zullen door dc bouw van deze zorgwoningen geen gevaar lopen verhoogd te worden. De grote promotor van het gehele plan is de heer Van den Berge, die, kort na de intrek van de eerste be woners in het bejaardentehuis „In 't Opper" in 1.971. in de gaten kreeg dat dc behoefte aan verzorging veel groter was dan het bejaardentehuis met zijn 83 bedden bieden kon. Uitbreiding onmogelijk Uitbreiding van het bejaardentehuis was niet mogelijk en daarom ging men aan andere mogelijkheden den ken. Een dienstverlening vanuit het bejaardentehuis is op gang gekomen, Tafeltje-dek-je, waarmee maximaal veertig gezinnen iedere dag van een warme maaltijd worden voorzien. Daar echter nog steeds veel zorg ge vraagd werd buiten de verzorgings tehuizen, is het idee gegroeid van de zorgwoningen. Het open-bejaardenwerk biedt maar een hulpverlening van acht uur per dag. Als om vijf uur de bc- jaardenhelpster vertrekt, blijft de bejaarde hulpbehoevend en eenzaam achter, wat er toe lijdt dat zij in de nacht alleen zijn en sommigen ook niet op tijd eten. De zorgwoning is ccn tussenoplos sing voor diegene die nog op zichzelf kan wonen, maar toch hulp nodig heeft. Voor toewyzing van een zorg- woning moet men 60 jaar of ouder zyn. De Stichting Protestantse Be jaardenzorg zal bü dc toewyzing de zelfde lyn volgen als ztf nu doen by dc toewyzing van ccn kamer in het bejaardentehuis. Vanuit het bestuur hebben zij een aanwijskommissie, die samen rhet een medisch adviseur de toewijzing bespreekt. De bewoners mogen van alle rekreatieve voorzieningen in het bejaardentehuis gebruik maken. Het projekt is ontworpen door Ar- chitektenbureau Wentink B.V. tc Baarn en zal door Aannemingsbe drijf firma Geleyns te Zevenbergen gebouwd worden. Deze aannemer heeft ook het bejaardentehuis ge bouwd. Eerslc gemeente Bruinisse is de eerste gemeente op Schouwen-Duiveland die zorgwonin gen - ook wel aanleunwoningen ge noemd - gaat bouwen. Het overkoe pelend orgaan Bejaardcnverk Sch.- Duiveland heeft over dc bouw van deze woningen positief gereageerd, evenals de Vrouwen Advieskommis sie, die lovenswaardig reageerde over de indeling. van het eerste uur" zullen worden uitgenodigd. De kransleggingen in de kernen Nieuwerkerk, Sirjansland, Ooster land en Ouwerkerk op woensdag 1 februari vinden plaats tussen tien en twaalf uur 's morgens. ST PAUL, Minnesota, 17-1. In de Presbyteraanse kerk „Huis van Hoop" in St. Paul in Minnesota is maandag met een -op zijn verzoek - feestelijke dienst, afscheid genomen van senator Hubert Horatio Hum phrey, oud-vice-president van de Verenigde Staten, vrijdagavond overleden aan kanker. De dienst van twee uur werd bij gewoond door president Carter en vice-president Walter Mondale. De president omschreef Humphrey als een man die een grote hang naar vrede had gehad en in wiens woor denboek „verbittering" niet was voorgekomen. Eveneens op verzoek van de over ledene zongen de aanwezigen het lied van de reformatie „A mighty fortress is our God" (een vaste burcht is onze God). Een van' cle foto's uit de tentoonstelling, schaar in Zierikzee zal worden gehouden. die vanaf 1 februari in De Vier-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1