wico Het aantal verkeersongelukken in Zeeland neemt nog steeds af Hervormde gemeente Renesse nam koor oude stijl in gebruik Waterschap Schouwen-Duiveland: „De vervuiler moet betalen" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Black-spots op Schouwen-Duiveland GELD NODIG Bijeenkomst in de kerk Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen WAr UQT Di bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 januari 1978 134ste jaargang Nr. 22236 waarin opgenomen (1797- 1P89) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. i ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. tn dit nummer: Brandweerkorps Weslerschoinven ZIERHCZEE, 16-1. In de jaren 1972 tot en met 1976 zijn in Zeeland 425 mensen gedood in het verkeer en 6230 mensen raakten in die periode gewond als gevolg van een verkeersongeval. Dat is te lezen in liet rapport verkeersonveiligheid in Zeeland dat werd uit gegeven door de onderafdeling verkeer van de provinciale waterstaat in Zee land. Dit cijfer betekent, dat omgerekend in de afgelopen jaren één verkeers slachtoffer per vijftig inwoners van Zeeland viel te betreuren. Voor heel Nederland was dat cijfer deert verder dat de autosnelwegen, een op veertig. Dat risico is zo groot, ook in Zeeland de veiligste wegen dat nagenoeg iedere Nederlander op zijn. Enkelbaans autowegen zijn weer z'n minst eenmaal in z'n zeer nabije veiliger dan enkelbaans wegen voor omgeving gekonfronteerd is of zal gemengd verkeer. Achttien procent worden met de gevolgen van een ern- van alle ongevallen buiten de be- stig verkeersongeval. Kentering Advertentie In het jaar 1972 bereikte het aantal verkeersdoden per jaar een somber hoogtepunt. Dat was zo in Zeeland en dat was zo voor heel Nederland. In Zeeland vielen in dat jaar 106 verkeersdoden. Na 1972 trad er een kentering op. Na een jarenlange toe name van verkeersslachtoffers zet een daling in. In 1976 is landelijk ge zien weer sprake van een toename, maar voor Zeeland zet de neergaan de trend ook in 1976 verder voort. Onveiligheid Wat het begin van de daling ver oorzaakt heeft, is niet duidelijk. Wel, zo meent provinciale waterstaat, zal zij in 1974 mede veroorzaakt kunnen zijn door de energiekrisis, de invoe ring van de alcoholwet, de relatief geringe autoverkoop in dat jaar, de verplichting tot het dragen van hel men door bromfietsers in 1975 en de verplichting tot het dragen van auto gordels in dat jaar. In 1976 had Zee land 68 verkeersdoden tegenover 106 in 1972. Het aantal gewonden be droeg 1111 tegenover 1409 in 1972. In Zeeland manifesteert zich de verkeersonveiligheid het meest op de wegen buiten de bebouwde kom. Dit in tegenstelling tot situatie in heel Nederland waar de meeste doden binnen de bebouwde kom vallen. Het rekreatieverkeer heeft natuur lijk invloed op de veiligheid. In de maand juli, neemt het aantal on gevallen sterk toe. 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon. (01113) 1619 bouwde kom gebeuren op zogenaam de „blackspots". Dit zijn punten waar in drie achtereenvolgende jaren elf of meer ongevallen zijn gebeurd. Per kilometer gebeuren op rijks wegen in Zeeland de meeste ongeval len en op de niet ulanwegen de min ste. Ongeveer 36 procent van alle on gevallen buiten de bebouwde kom gebeurt op kruispunten en splitsin gen en tijdens de duisternis gebeu ren in verhouding meer ongevallen dan overdag. De Rijksweg 18 van het gedeelte Grevelingendam naar Zierikzee is het gevaarlijkst met 74 ongevallen in 1975. Bij de secundaire wegen is het stuk van Goes naar Zierikzee het gevaarlijkst met 45 ongevallen. Bij de tertiaire wegen neemt het weg gedeelte Haamstede, Renesse, Se- rooskerke een tweede plaats in met 18 ongevallen in 1975. Schouwen-Duiveland Ook op Schouwen-Duiveland ko men een aantal zogenaamde „black spots" voor. Op de Kabbelaarsweg in Renesse vonden in de jaren 74, 75 en 76 vijftien ongelukken plaats, waar van negentig procent in de zomer maanden. Daaruit blijkt dat dit punt niet is berekend op de zware belasting 's zomers. Nagegaan zal worden hoe dit punt verbeterd kan worden. Op de Laan van St. Hilaire bij het kruispunt met de Rijksweg 18 von den in genoemde periode twaalf on gelukken pla.ts. Dit punt is in 1976 gerekonstrueerd Gelet op de moge verkeersintensiteit ten op dit punt in de zomermaanden* (Vervolg pag. 3) Beroepschrift van rekreanten ZIERIKZEE, 16-1.. De vervuiler betaalt en niet naarmate hij vervuilt. Dat is de mening van het waterschap Schouwen-Duiveland en alle andere water schappen in Zeeland. Dijkgraaf A. M. Geluk van het waterschap Schouwen-Duiveland verdedigde die mening vrijdagmor- Oorzaken In veruit de meeste gevallen is een beoordelingsfout de oorzaak van het ongeluk. Op de ttwee de plaats ko men de eenzijdige ongevallen door slippen. „Blackspots" De onderafdeling verkeer konklu- De feestelijke ingebruikneming van het herbouwde koor in Renesse, werd opgeluisterd met een optreden van het Hervormd kerkkoor „Re nesse" onder leiding van mevrouw J. Lemson-Daane. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 14-1. Tweelioiulerdvijftig genodigden heb ben zaterdagmiddag de bijeenkomst bijgewoond waar mee het in oude stijl herbouwde koor van de Neder lands Hervormde kerk in Renesse in gebruik werd genomen. Dat gebeurde door een officiële overdracht van het koor aan de vice- voorzitter van de kerkeraad, de heer J. C. Braber, door president-kerk voogd de heer L. C. Hoogerhuis. De heer Braber verving de voor zitter van de kerkeraad, ds. L. de Wit die wegens ziekte dit feestelijk ge beuren niet mee kon maken. De bij eenkomt werd ingeleid met een op treden van het Hervormd Kerkkoor Renesse onder leiding van mevrouw J. Lemsom-Daane, waarna president kerkvoogd Hoogerhuis alle aanwezi gen vanaf de kansel verwelkomde. Hierna schetste hij de totstandko ming van dit koor. Hij vertelde dat, toen in 1947 de kerk werd gerestau reerd de wens al leefde om dit koor te gaan herbouwen. Van de haan Ondanks het feit dat er bij de be voegde instanties begrip bestond voor deze wens, kon men zo kort na de oorlog, waarin vele scholen in Zeeland werden platgeschoten, geen urgentieverklaring geven voor de bouw van een nieuwe school. En de bestaande school stond immers aan de kerk vastgebouwd op de plaats waar het koor zou moeten komen. Hiermee was het plan voorlopig van de baan. Toen er uiteindelijk een nieuwe school werd gebouwd, werd ook de herbouw van het koor weer aktueel en in 1970 werd een kommis sie in het leven geroepen. Een moei lijkheid was om het koor zo authen tiek mogelijk te herbouwen. Speur werk van de heer en mevr. Post bracht aan het licht dat architect Hoogenboom, die in 1916 de school ontwierp, foto's had gemaakt van het vroegere koor. Dankzij deze foto's en dankzij het feit dat de fundering van het oude koor was blijven liggen kon men vrij nauwkeurig nagaan hoe de omtrek van het koor er vroeger had uitgezien. Naar oude staat Dit was van wezenlijk belang om aan Monumentenzorg te tonen dat het niet ging om een uitbreiding, maar om een terugkeer naar de oude staat. In 1970 werd een sub sidie in het vooruitzicht gesteld, die in 1972 weer werd ingetrokken. Het duurde tot mei 1976 voor in het ka der der werkeloosheidsbestrijding, geld ter beschikking kwam. Na de bouwvakvakantie '76 ging de bouw van start. Gaandeweg groeide er iets moois en de heer Hoogerhuis zei dan ook vol trots dat - wie je ook spreekt in Renesse, inwoners of gasten-ie- dereen is vol lof over het feit dat het nieuwe koor zo uitstekend harmo nieert met de kerk. Tenslotte dank te de heer Hoogerhuis iedereen die op welke manier dan ook bij de ver wezenlijking van de plannen betrok ken is geweest. Ook schonk hij aan dacht aan de verbeteringen aan de verwarming, verlichting en geluids installatie van de kerk en aan de in richting van het koor. Al deze din gen had men kunnen verwezenlijken mede dankzij de f 10.000,die de hervormde vrouwen groep heeft ge schonken en de ruim f 5.000,- die bij een werd gebracht met braderie, rommelmarkt en een giftenaktie. Een bijzonder woord van dank had de heer Hoogerhuis voor ds. L. dc Wit, die bij de bouw in de inrichting van het koor v*an begin tot einde vol ledig betrokken is geweest. Het speet de spreker dan ook bijzonder dat de (Vervolg pag. 3) Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg Boumanstr 11 Nieuwerkerk Tel 01114-1373 Een van de black-spots op Schou wen-Duiveland, het kruispunt bij de afslag Zierikzee naar de Laan van St. Hilaire. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Principes zijn dingen die men gebruikt om iets onaange naams na te laten. gen voor de Raad van State in Den Haag. Daar diende het beroep, dat mr. J. W. Scheffer te Rijswijk bij de Kroon had ingesteld tegen de heffing verontreiniging oppervlakte water. Hij heeft een zomerwoning in Ou- werkerk en moet daarvoor evenveel zuiveringsheffing betalen als iedere gewone inwoner van Schouwen-Dui veland. En daar was de heer Soheffer het niet mee eens. Hij vindt, dat hij in aanmerking komt voor een lager ta rief, omdat (hij maar een korte pe riode van het jaar in zijn woning is en dan de Duivelandse wateren ook maar weinig bevuilt. Vandaar dat hij het hogerop zocht, toen g.s. van Zee land zijn beroep ongegrond verklaar den. Topbelasting Het waterschap Schouwen-Dudve- land ds edhter een andere mening toegedaan. Bij de bouw van de zui veringsinstallatie is uitgegaan van het aantal woningen op Schouwen- Duiveland en verder moet die instal latie berekend zijn op een topbelas ting in de zomermaanden. Het is niet meer dan billijk dat ook de rekreant daaraan meebetaalt, zo vindt het waterschap.' De heer Scheffer werd dus aangeslagen volgens de gelden de regels van de wet op de water zuivering. De Raad van State heeft intussen nog geen uitspraak hierover gedaan. Mocht de heer Scheffer ge lijk krijgen, dan zal dat konsekwen- ties in gaan houden voor de tarieven. Principieel Overigens zien de meeste mensen de redelijkheid van de tarieven in. In het eerste jaar kwam het groot ste aantal bezwaarschriften binnen. Slechts twee mensen gingen echter in beroep bij de Kroon. In 1977 zijn nog maar twee beroepsschriften in gediend bij g.s. Griffier J. Rotte zal vandaag in Middelburg de behande ling van één daarvan bijwonen. „Be zwaren om principiële redenen ko men praktisch niet meer voor", aldus de heer Rotte. Advertentie Douwes Dekker Verwachting tot dinsdagavond: Weinig' verandering Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen; zwakke tot matige zuidoostelijke wind; mini mumtemperaturen om het vries punt, maxima rond 3 graden. Voor woensdag: Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 jan. Zon op 8.40, onder 17.01 Maan op 12.30, onder 2.18 Eerste kwartier: 16 jan. (4.03) HOOG- EN LAAGWATER 17 jan. 9.01 21.45 2.51 15.28 Doodtij: 18 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Ingeklemd tussen twee hoge- drukgebieden, waarvan het ene bo ven Rusland ligt en het andere een groot deel van dc Atlantische Oceaan bedekt, ligt boven West- Europa een gebied met lagere baro meterstanden. In grote delen van dat lagedrukgebied is bewolking aanwezig, maar op plaatsen waar de hemel niet wordt afgedekt kan door de sterke nachtelijke afkoeling de temperatuur tol beneden nul da len. Dit was bijvoorbeeld het geval in Midden-Frankrijk, waar het kwik in de nacht tot 4 graden onder nul daalde. In het huidige weerbeeld verandert maar weinig. In een zwakke zuidelijke stroming zullen wolkenvelden in een langzaam tem po over ons land trekken, maar naar wordt verwacht zal het op de meeste plaatsen droog blijven. Waar het vannacht boven Nederland plaatselijk opklaart, kan het ook bij ons licht gaan vriezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1