Zeeland gaat Rwanda helpen met grote provinciale aktie 7 Installatie komité op 2 februari Belgische tanker losgetrokken Attican Unity naar Vlissingen Nederland schrijft steeds meer cheques ZÏFRIKZFESCHF NIEUWSBODE Dinsdag 10 januari 1978 Nr. 22283 MIDDELBURG, 9-1. In de Statenzaal van de Abdij te Middelburg zal op donderdag 2 februari bet provin ciaal komité „Zeeland helpt Rwanda" geïnstalleerd worden. Zondag 15 januari, 21.50 uurNederland I: Arbeider dat komt er van. Een show .net Neerlands Hoop in Bange Dagen oftewel Freek de Jonge en Bram Vermeulen. Het komité werkt samen met Uni cef en de bedoeling van deze aktie zal zyn om de watervoorziening op het platteland van Rwanda te ver beteren, Rwanda is een erg arm land. Het behoort volgens de Verenigde Naties tot de vijfentwintig minst ontwikkel de landen. Bovendien is het een van de landen, die het zwaarst zijn ge troffen dor de economische crisis in de wereld. Heeft geen natuurlijke rijkdommen, ligt niet aan de zee en is dichtbevolkt. De regering van Rwanda heeft be langrijke stappen ondernomen tot verbetering van het bestaan. On langs is een nieuw ontwikkelings plan voor de komende vijf jaren ge publiceerd en het hulpprogramma Unicef sluit bij dit regeringbeleid aan. Om de projekten die tot nu toe met goed sukses al begonnen zijn door te kunnen laten gaan, is op nieuw geld nodig. Met dat geld zal onder meer het programma voor het TERNEUZEN, 9-1. Zes sleepboten uit Terneuzen hebben maandagmid dag rond een uur de Belgische tan ker Mineral Gent (40.304 brt) losge- rtokken en naar Terneuzen versleept. De Mineral Gent liep twaalf uur eerder, even voor hoogwater, aan de grond op de Westerschelde even bo ven Terneuzen. Het schip, dat gela den is met erts, zal in Terneuzen ge lost worden. Daar zal ook bekeken worden of het schip schade heeft op gelopen bij de stranding. VLISSINGEN, 9-1. De Griekse vrachtvaarder Attican Unity, die op 25 augustus vorig jaar brandend op hét strand van Cadzand werd gezet, gaat dinsdag naar zijn voorlopig laatste ligplaats in de twee Vlissingse binnenhaven. De direkteur van de haven heeft het schip maandagmid dag toestemming verleend in de bin nenhaven af te meren. Het schip dat door de wekenlange brand aan boord meer schroot dan schip is, ligt nu in de Vlissingse bui tenhaven aan boeien waar het gelost wei'd. Dit was een nogal omslagtig karwei omdat de lading door de hitte was samengeklonterd tot een harde onhandelbai'e massa. Een deel van de ladig waaronder de drankvoorraad is al eerder open baar verkocht. Ook het schip zelf zal geveild worden. Het is nog niet bekend wanneer dit zal gebeuren. aanleggen van bronnen moeten wor den voltooid en nog eens vijfduzend andere bronnen moeten worden aan gelegd. Zeeuws komilé De provincie Zeeland wil daaraan gaan meehelpen en op uitnodiging van de commissaris der koningin dr. C. Boertien hebben een aantal ver enigingen en instanties vertegen woordigers aangewezen voor het provinciaal komité. Dat komité gaat er als volgt uitzien: De kommissaris der konigin, voor zitter. Voorzitters frakfcies provin ciale staten PvdA, VVD, CHU, KVP, SGP, ARP, PPR, GPV en onafhanke- lijken. Vertegenwoordigers regionale Unicef-komité's Walcheren, Beve- landen, Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland. Vertegen woordigers burgemeester- of b. en w. - kringen Schouwen-Duiveland, Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen en Bevelanden/Tholen. Vertegenwoor digers provincale raad van kerken, van niet bij die raad aangesloten kerken en humanistisch verbond. Vertegenwoordigster Zeeuwse Vrou wenraad. Vertegenwoordigers Ka mers van Koophandel voor Midden- en Noord Zeeland en voor Zeeuws- Vlaanderen. Vertegenwoordigers van Federatie Nederlandse Vakbeweging en Christelijk Nationaal Vakverbond. Vertegenwoordiger Zeeuwse Sport raad. Vertegenwoordigers van het lager en het voortgezet onderwijs. Vertegenwordiger Zeeuws publici teitsmedia. Vertegenwoordiger ge organiseerde landbouw in Zeeland. Het sekretariaat is in handen van Flitsen uit het buitenland BUDAPEST. Zonder veel ceremo nieel vertoon heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cy rus Vance de gouden kroon van St. Stefanus, het nationale symbool van Hongarije, vrijdag op een besloten bijeenkomst teruggegeven aan Hon garije.' DURBAN, Zuid-Afrika. Patholo gen in Durban proberen het mensen hoofd thuis te brengen dat in de maag van een haai gevonden is. De drie meter lange tijgerhaai was don derdag ter hoogte van de kust van Natal in netten gevangen. MOSKOU. In de Sowjetrussische republiek Georgië zijn vorige week door een krachtige aardbeving 400 huizen geheel vernield en duizenden andere gebouwen en percelen zwaar beschadigd, zo heeft het dagblad „Troed" zaterdag bekendgemaakt. ROME. Een bemanningslid van de Indiase vrachtvaarder Jagat Pand1- mini, is zondag omgekomen toen in de Middellandse Zee brand uitbrak op het schip. De brand kon later worden geblust dankzij de hulp van opvarenden van de Amerikaanse kruiser South Carolina. mr. J. J. P. M. Asselbergs, mr, J. A. R. M. Douwes en J. J. Tevel. Met de ze samenstelling van het aktiekomité is gestreefd om zoveel mogelijk de verschillende stromingen van de Zeeuwse samenleving daarin terug te vinden. Provinciale staten zullen de organisatiekosten voor deze groot scheepse aktie op zich nemen. MOSKOU. President Carters be zoek aan het Midden-Oosten is een bevesiging geweest van Washingtons politiek om te proberen een afzon derlijk Egyptisch-Israëlisch verdrag te arrangeren en de Sowjet-Unie ten aanzien van de vrede in het Midden- Oosten in de kou te laten staan. Dit schreef zaterdag het dagblad „Plat telandsleven", in een artikel dat door het persbureau Tass werd aan gehaald. PARIJS. Het bestuur van de „Ara bische Bond van Arbeiders in de olie en chemische industrie en het mijn wezen" heeft zaterdag besloten de Egyptische vliegtuigen op de Arabi sche vliegvelden en de Egyptische schepen in de Arabische havens niet meer van brandstof te voorzien. BOEKAREST. Bonn en Boekarest zullen in het nieuwe jaar de hereni ging van gezinnen in beider landen voortzetten op het niveau waarin dat in 1977 is gebeurd, toen het om 11.000 mensen ging. PRAAG. „Charta 77 zal voortgaan met de missie die zij op zich heeft genomen", zo hebben vrijdag de woordvoerders van de groep ver een manifest publiceerden waarin zij klaard, die precies een jaar geleden pleitte voor eerbiediging van de bur gerrechten in Tsjecho-Slowakije. EIBAR. Politieposten en kazernes in Spaans Baskenland vormden za terdag het doelwit van terreuraan slagen, die waarschijnlijk zijn ge pleegd door de afscheidingsbeweging ETA. Voor de Baskische provincies - de omsreden provincie Navarra uit gezonderd - is een stelsel van be perkt zelfbestuur uitgewerkt dat za terdag formeel van kracht werd1. De ETA neemt daarmee geen genoegen en blijft ageren voor een geheel zelf standige Baskische republiek van linkse signatuur. BANGKOK. Cambodja heeft be kendgemaakt dat Vietnamese troe pen langs vrijwel de gehele grens van 800 km op Cambodjaans gebied zijn doorgedrongen. NEW YORK. De „Radio City Mu sic Hall", het vermaakcentrum in New York City dat beroemd werd door zijn huisballet „The Rockettes" gaat met Pasen definitief dicht om dat het financieel niet meer bol te werken is. GENEVE. De ijzer- en staalindu strie in de wereld heeft een bar slecht jaar achter de rug en het ziet er naar uit dat dit jaar veel beter zal worden. Dit zegt de economische commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties in een zojuist verschenen rapport. BRUSSEL. Bij de kanselerij van de Israëlische ambassade in Brussel is zondag een helse machine ontdekt. Militaire deskundigen hebben de ex plosieve lading onschadelijk gemaakt KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Evenals alle ande- re omroepen heeft ook de KRO in het afgelopen jaar ledenwinst ge boekt. Op 31 december 1977 telde de KRO 598.770 leden, van wie slechts 898 zogenaamde tien-gulden-leden". Een jaar tevoren had de KRO 584.494 leden, een winst dus van 14.276 leden in 1977. TILBURG. De Stichting Brabantse Milieufederatie heeft beroep aange tekend bij de raad van state tegen een tijdelijke vergunning voor lozing van afvalwater van General Electric Plastics B.V. in Bergen op Zoom aan het hoogreemraadschap West-Bra bant in Breda. De minister van ver keer en waterstaat verleende 29 no vember die vergunning voorlopig tot 1 juli van dit jaar. ROTTERDAM. De 25-jarige D. Hoendersloot uit Schiedam is zon dagmiddag gestikt in een stuk worst. De man kocht na afloop van de voet balwedstrijd Sparta-Feyenoord een stuk worst dat hij op straat wilde opeten. Hij verslikte zich en kreeg het zo benauwd dat hij naar het Dijkzigt-ziekenhuis moest worden gebracht, waar hij na aankomst overleed. MA RUM. Een grote boerderij - schuur in Marum (Gr.) vlakbij de Friese grens is zondagavond geheel in vlammen opgegaan door tot nu toe onbekende oorzaak. Een traktor en enkele andere landbouwwerktui gen werden door het vuur verwoest. In de schuur stond geen vee. De schade wordt geschat op ruim een ton. Het vrijstaande woongedeelte van de boerderij werd niet door het vuur aangetast. TIEL. Bij een aanrijding in Ticl tussen een fietser en een motorrij der zijn vrijdagavond twee mensen om het leven gekomen. De 56-jarige mevrouw M. Molenaar uit Tiel stak op de fiets een kruising over toen zij werd aangereden door een van rechts komende motorrijder, de 19-jarige A. Schiltmans uit Tiel. Hierbij werd mevrouw Molenaar op slag gedood. De motorrijder overleed op weg naar het ziekenhuis. UTRECHT. In 1977 is 100 kilome ter spoorlijn beveiligd met het sy steem van Automatische Treinbeïn vloeding (A.T.U.). Het totaal is daardoor op 797 kilometer gekomen en volgens de plannen komt daar dit jaar 185 kilometer bij. BERGEN OP ZOOM. De gemeen tepolitie van Bergen op Zoom heeft dit weekeinde in samenwerking met de rijkspolitie van Hoogerheide een grote hasj vangst gedaan. In een schuur bij de woning van B. van G. (28) uit Bergen op Zoom trof de po litie bij huiszoeking een partij van vijftig kilo hasj aan. DEN HAAG. Een 19-jarige Haagse vrouwelijke agent is zaterdagavond neergeslagen en mishandeld. Zij moest zich in een ziekenhuis laten behandelen en zal enige tijd ziek thuis moeten blijven. ROTTERDAM, 9-1. In Nederland worden steeds meer cheques uitge schreven. De mensen maken veelal gebruik van de door de banken ver strekte betaalcheques en euro cheques om iets te betalen. In 1976 schreven de mensen 80 miljoen cheques uit. Hierop vulden de men sen een totaalbedrag in van f 5,25 miljard gulden. Dit was f 1,25 mil jard meer dan het jaar daarvoor. Ofschoon er over het afgelopen jaar nog geen cijfer bekend is, nemen de banken aan dat er in 1977 nog veel meer per cheque is overgemaakt. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 11 JANUARI NED. I: Allereerst Bolke de Beer gevolgd door het kindermagazine Zolder met de volgende onderdelen. Elfstedentocht, toverpotlood, Bolek en Lolek een natuurfilm, een teken film en een sprookje. Het kan niet op. Als laatste middagprogramma onderdeel de laatste aflevering van Zo vrij als een vogel, waarin de va kantie voorbij is en de terugtocht niet zonder problemen verloopt, 's Avonds Van gewest tol gewest en Politieke partijen gevolgd door Ga rantie de vijfde aflevering van de Duitse serie PK. In deze aflevering wordt aan de hand van de familie Schmitting de narigheid (praktisch en financieel) die samengaat met een flink autodefekt. Vooral als op het garantiebewijs niet wordt ge reageerd. De organist Daniël Chor- zempa speelt vervolgens Sonate nr. 3 van Felix Mendelssohn Bartholdy. Voorts de programma's Parioramiek en Studio Sport. NED. II: In de vooravond de vijf de aflevering van Kon Hesi Baka~ okm gauw terug waarin Georgien en Maryleen wraak neemt op de ge mene handelaar en Georgien zich voorbereidt op de grote reis naar Nederland. Na Kenmerk en Koffie- plantagge een filmpje van Socutera zet Veronica de uitzending voort met de Overzicht Keuze Top 5, ge- Advertentie •JJ» Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren DAM 9 LENGKCÉK LCDfRWAREN ZlERIKZEE door HENK VAN HEESWIJK Omdat het intussen buiten smoor- heet is geworden en de kamer rede lijk koel, blijven ze een paar uur in huis. In die tijd verzamelt Gijs een aantal dingen, die hij mee wil ne men naar Nederland. De rest kan dan verkocht worden. De advokaat weet wel iemand, die daarvoor in teresse heeft, al zal het niet veel op brengen, maar elke peseta is meege nomen. Tegen drieën rijden ze verder. Het is nog altijd zinderend heet. Via Ma- nacor en Petra bereiken ze Sanota Margarita, waar de inrichting is in welke Bea wordt verpleegd. Tegen vier uur zijn ze er; de siësta is zo ongeveer voorbij. Als ze binnen zijn, legitimeert Gijs zich en stelt tevens de vrouw voor als zuster van patiënt Van 't Hoogen. De bezoekers krijgen niet bepaald hoopvolle berichten te horen, want het gaat helemaal niet goed met se- nora Van 't Hoogen. Het blijkt, dat ze een tumor in het hoofd heeft. Naar alle waarschijnlijkheid loopt ze er al enige tijd mee en heeft het gebeurde in en rond haar huisje de kwaal in een sneller tempo verer gert. De senora ligt nu in de zieken zaal. U mag haar natuurlijk zien. maar we bereiden u er op voor, dat u er niet veel aan zult hebben. Hel enige, wat wij nog kunnen doen is de pijn verlichten met injekties Vijf minuten staat Gijs aan het bed van zijn vrouw. Maar ze her kent hem al niet meer en haar zus ter nog minder. Bea ligt in halfduis ter. want het licht doet haar pijn. Jannie moet haar zwager ondersteu nen, als ze het ziekenzaaltje verla ten. Hij is op dit moment een gebro ken man. Het was al niet zo goed meer in hun huwelijk voor die nood lottige avond, waarop ze Gerrit Bos- val doodreden, maar nu heeft hij volgd door een aflevering van Ro bin's nest. Robin maakt buiten een terras en ziet daar een handige en ogedkope expansie in. Maar zijn grotere buurman, het steakhouse, neemt dat niet zo maar. Nadat Lex Harding het laatste popnieuw heeft gepresenteerd, volgt Count Down '77, een selektie uit de nummer 1- hits van de Veronica top veertig. Onder meer zijn te zien, Queen, Fleetwood Mac, Boney N, Baccara. In de derde editie van Onze wereld op eigen kracht wordt in het alge meen aandacht besteed aan Kenia en in het bijzonder aan de Keniase tam de Maasai, een groep zwerven de herders. Dan Starsky en Hutc'a waarin een zangeres telkens weer door een chanteur wordt opgebeld. Ze reageert niet, totdat hij haar van een moord in het park vertelt. Zijn verhaal blijkt te kloppen. Tot be sluit het aktualiteitenmagazme Info en Agenda. WOENSDAG 11 JANUARI NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 15.30 Zolder; 17.00 Zo vrij als een vogel; 18.25 Sesamstraat; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.45 Toeristische tips; 19.50 Politieke partijen; 20.00 P. K.; 21.15 Sonate no. 3 van Felix Mendelssonn Bar tholdy; 21.35 Journaal21.50 Pano- ramiek; 22.20 Studio Sport; 22.45 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac 18.45 Staats loterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Kom gauw terug; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Top 5; 20.33 Robin's nest; 20.57 Pop jour naal; 21.05 Count down 77; 21.55 Kenia; 22.20 Starsky en Hutch; 23.05 Info; 23.30 Agenda; 23.35 Journaal. DONDERDAG 12 JANUARI NED. I: De uitzending begint met de derde ronde van het Superstars- toernooi en Nederland wordt verte genwoordigd door motorcoureur Will, Hartog. Daarna Avro's 3 x 20 met de volgende onderwerpen test van Alfa Giuliettaaandacht voor hete luchtverwarming èn voor de inhoud van de huisapotheek. In Mash dreigt Hawkeye te verdwijnen het er toch goed kwaad mee. Want om op deze manier je vrouw te moeten verliezen Er komt een zuster bij, die de man een paar zenuwtabletjes geeft te slikken. „We doen alles, wat mense lijkerwijs mogelijk is om het leed te verzachten, maar hier is geen kruid tegen gewassen Jannie heeft enkele minuten ge legenheid om met de direktrice, een religieuze, een paar woorden te wis selen. Hoe lang het nog kan duren met senora Van 't Hoogen? Kan nie mand zeggen: een week, een maand, een half jaar. Een operatie? Heeft geen enkele zin meer. Dat is echt serieus overwogen. Maar de patiënt is helemaal afwezig, voelt nauwe lijks nog pijn dat kan toch als troost dienen voor de senor, niet waar? De bezoekster haalt haar porte feuille uit de tas en legt een aantal briefjes van duizend peseta's voor de direktrice neer. „Kunt u recht streeks naar Nederland bellen? Ja? Hier is mijn telefoonnummer. Het landennummer zult u waarschijnlijk wel kunnen opzoeken, niet? Belt u onmiddellijk, als mijn zuster is overleden? Wij willen bij de begra fenis zijn. Met het vliegtuig is dat een kwestie van enkele uren Gijs is ten prooi aan zwaar zelf verwijt. 's Avonds, in de hotelka mer, heeft Jannie grote moeite hem van deze gedachte af te brengen. Ze praat met hem en doet ongemerkt een tabletje in zijn koffie, die ze bo ven heeft laten brengen. Dat zal hem in ieder geval enkele uren zijn verdriet doen vergeten, want slaap heeft hij hard nodig. Zelf ligt de vrouw een poos wak ker en als ze niet in slaap kan ko men. gaat ze uit bed en rookt een sigaret. En denkt na over haar zus- uit het kamp, daar generaal Kor- shak een privé-art zoekt en het lot op Hawkeye lijkt te vallen. Deze vindt dat echter helemaal geen leuk idee en Potter probeert het dan ook te voorkomen. Radar erft een vrien dinnetje. In de NOS-uitzending die daarop volgt, komt het programma Uitgelicht, waarin Jack van Belle praat met de schrijfter Helene Nol- thenius, onder andere over het thema: vernieuwen wij ons de af grond in? NED. II: Nadat Paddington als schoonmaker aan de slag is gegaan, volgt het lot van Mikula de kleine kapitein, Mikula onderhandelt net over de uitwisseling van zijn groot vader, als zijn hond ontsnapt en de schuilplaats van de soldaat Mathias verraadt. Daarna de vijftiende Dik Voormekaar Show, gevolgd door de achtste wedstrijd in het toernooi van de Minivoetbalshow, waarin gestreden wordt door het team van Noord-Nederland tegen het Militai re Mini-voetbalteam. Voorts de fa mily Bellamy, waarin een oude kennis van Richard Bellamy komt logeren. Het is de Franse hertogin Lili de Ternay en Richard is zozeer door haar schoonheid bekoord, dat hertrouwen waarschijnlijk wordt. Totdat het personeel minder fijne zaïken over Lili te weten komt. Na de aktualiteitenrubriek Hier en nu, volgt de eerste aflevering van een elfdelige serie over de eerste kerk van Europa, onder de titel De groe ten van Paulus. In deze eerste editie wordt gefilmd op de plaatsen ivaar Paulus en Johannes de eerste Chris tengemeenschappen stichtten. DONDERDAG 12 JANUARI NED. I: 18.15 Teleac; 18.45 De fa beltjeskrant; 18.55 Nieuw; 19.05 Su perstars; 20.05 3 x 20; 21.05 M.A.S.H.; 21.35 Journaal; 21.50 Uit gelicht; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Paddington; 19.10 Mi kula, de kleine kapitein; 19.35 De Dik Voormekaarshow; 20.00 Jour naal; 20.25 Minivoetbalshow; 21.30 De familie Bellamy; 22.20 Hier en nu; 23.00 Groeten van Paulus; 23.10 Journaal. 68 ter. Die er met al het geld, dat ze bij elkaar kon krijgen door verkoop van fabriek, huis en auto en het inkas- seren van het verzekeringsgeld, er vandoor ging en haar man berooid aan zijn lot in Brussel over liet. Zelfs niets meer aan hem gelegen liet liggen. Zo ingemeen. Na vier en twintig jaar getrouwd te zijn! Wat voor mentaliteit is dit? Waren ze al zover uit elkaar gegroeid? Natuur lijk werkte Bea in die dagen een vooropgezet plan uit om het geld enkel voor zich zelf te houden. Moet die man zichzelf dan nog iets ver wijten? Zijn vrouw heeft hem im mers willens en wetens bedrogen? En wat heeft ze ermee bereikt? Die anderhalf jaar op Mallorca? Weegt dit allemaal op tegen wat ze haar man heeft aan gedaan? Gijs moet flinker wezen, hij hoeft zich niets te verwijten, hij heeft er zelf al na righeid genoeg van ondervonden. Alle bewondering, dat hij het zich zo aantrekt van Bea, maar Bea gaat sterven en hij zelf is nog in de kracht van zijn leven. En dat leven gaat verder, onbarmhartig. Zo is het nu eenmaal en daar heb je rekening mee te houden. De volgende ochtend zorgen ze ervoor, dat alle eigendommen uit Bea's huis, die Gijs overgebracht wil hebben naar Nederland, in behoor lijke kisten worden gepakt en de trein zal die wel in een goederen wagen meenemen naar Palma. Van daar zorgt de spoorwegmaatschappij er tevens voor. dat een en ander op een schip kopit. Misschien duurt het een maand, voor het in Nederland is, maar ook dat betekent weinig. De rest, waarvoor Gijs geen belang stelling meer heeft, zal de volgende morgen uit de woning worden ge haald en verkocht. (wordt vervolgd) BURGHSLUIS. De heer II. P. v. 't Slot, kapitein van de „Andromeda" te Burghsluis ring zondagmiddag bij de Banjaardbanken een reuze kabcljautc. Het dier bleek 33 pond te wegen. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7