Baden Powellweg favoriete plaats voor de basisschool John Lanting's „Theater van de lach" komt naar Zierikzee Zeeuwse werkgroep blijft steun aan Israël x l GOUDZWAARD MAAR EEN C.D.A.-STATENLID SCHOUWEN-DUIVELAND? STREEKNIEllWS „OP VRIJE VOETEN" Konklusie Zierikzeese schoolraad Het Dorp van Elija Statenverkiezingen GEMAKKELIJK SPAREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Extra voorstelling Z.V.U. ZIERDvZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 januari 1078 Nr. 22233 3 ZIERIKZEE, 9-1. De gemeenschappelijke schoolraad voor het openhaar onderwijs in Zierikzee heeft zich - zij het aanvankelijk aarzelend en na uitvoerig over leg - uitgespoken voor het terrein aan de Baden Po- wellweg als de ideaalste plaats voor de vestiging van de openbare lagere school in de binnenstad. Kaaskenswater, bleek toch de huidige plaats het meest ideaal. Nieuwbouw langs de Calandweg zou extra ver keersoverlast voor de school beteke nen. De mogelijkheid zit er wel in dat de Theo Thijssenschool op de huidige plaats twee verdiepingen zal moeten worden. Deze oplossing zal echter nog nader moeten worden on derzocht. De favoriete plaats van het kollege van b. en w. van Zierikzee, het ter rein van de oude school aan de Nieu we Boogerdstraat, werd naar het tweede plan verwezen. Op de derde plaats wil de schoolraad dan de - vanuit de raad van Zierikzee gesug gereerde - ruiling van scholen met het bijzonder onderwijs, in overwe ging nemen. Tot een definitieve beslissing kwam het maandagavond tijdens de vergadering in de raadszaal van het stadhuis niet. De schoolraad liet het bij een principebesluit om later aan de hand van tekeningen nog eens te bekijken hoe de situatie er in werke lijkheid uit gaat zien en wat de mo gelijkheden zijn. Wethouder W. den Boer van onderwijs, zegde dat toe, nadat drs. P. Vis, hoofd van de rijks scholengemeenschap daarom had ge vraagd. Samenstelling Aan het begin van de vergadering kon de voorzitter van de schoolraad de heer H. M. v. d. Post de nieuwe leden: mevrouw Beekman en de heer De Koning welkom heten. Ook de heer Kooman, het hoofd van de nieuwe school Binnen de Veste, was aanwezig. In verband met deze nieu we school zal de schoolraad tot twee entwintig leden worden uitgebreid. Een kommissie samenstelling School raad die bestond uit de heren Groen, Asma, Vaarzon Morel, v. d. Post en Vis en mevrouw Van Anraad, had zich uitgebreid beraden over de nieuwe samenstelling. Gestreefd wordt naar een zo evenredig moge lijke vertegenwoordiging van alle onderwijstakken. Verder hebben in de schoolraad naast onderwijzend personeel en ouders, vertegenwoor digers van de gemeente Zierikzee en de vereniging voor Openbaar On derwijs zitting. Bij de ingekomen stukken bevond zich ook een antwoord van het ge meentebestuur over de vraag om de verkeersproblematiek bij de Laan van St. Hilaaire en in Malta te be kijken. Ook ouders hebben daar op aangedrongen. B. en w. hebben er advies over gevraagd van de ver- keerskommissie. De zaak is nu in onderzoek en er wordt kontakt op genomen met rijks- en provinciale waterstaat. Dat laatste kon wethou der Den Boer meedelen. Er zijn na melijk wegen van beide instanties >n het geding. Theo Thijssenschool De schoolraad nam, onder dank, afscheid van sekretaresse mevrouw Van As. In haar plaats zal voortaan mevrouw Beekman het sekretariaat waar gaan nemen. De hoofdmoot van de vergadering vormde hierna het gesprek over de scholenbouw. Hoewel aanvankelijk de diskussie over de plaats voor de definitieve basisschool in de binnen stad ging, vormde later de Theo Thijssenschool een belangrijk onder werp van gesprek. De Theo Thijssen school huist al elf jaar in een nood gebouw en dat was voor het hoofd van deze school, de heer J. Goedhart, aanleiding om daar aandacht voor te vragen. Hij kwam met het voorstel op de huidige plaats van de school nieuwbouw te plegen. Een andere mogelijkheid is het overnemen van de Maltarakkers van het bijzonder onderwijs en bij deze kleuterschool een nieuwe lagere school te bouwen. Naast mogelijkheden als bouw bij het Opening Bij de rondvraag kwam nog het niet samenvallen van de krokusva kantie op de verschillende scholen aan de orde. Oorzaak daarvan is het vroegtijdige karnaval, waarmee en kele scholen rekening houden. Aan het slot van de vergadering kon wethouder W. den Boer meede len, dat op 24 januari de nieuwe school Binnen De Veste op sobere wijze zal worden geopend door de heer G. II. Breetveld, gepensioneerd hoofd van de openbare lagere school in de binnenstad van Zierikzee. MIDDELBURG, 10-1. De Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël", het be stuur van de afdeling Zeeland van het Israël Comité Nederland is vol ent housiasme begonnen met het aanbevelen van een nieuw object in Israël. September 1974 startte de werk groep haar werkzaamheden met on der andere een aktie voor Joodse kinderen die vanuit Rusland naar Israël emigcerden. Binnen drie jaar werd de aktie afgesloten toen het doei voor 15 kinderen de reiskosten van Rusland naar Israël en de eerste opvangkosten aldaar groot f 3.000,- per kind betalen - bereikt was en f 45.000,- daarvoor naar Israël waren overgemaakt. De werkgroep zet de lijn van het werken voor de kinderzorg in Israël nu voort en heeft een onderdeel van het Dorp Elija, dat gebouwd wordt voor geeestelijk en lichamelijk ge handicapte kinderen van Israël voor Advertentie Meu helst offeerder ij staat u óók in 1978 niet raad en daad ter zijde Zierikzee - Meclstraat 24 Telefoon 2491 GOES, 7-1. Als het C.D.A. hij de aanstaande Staten verkiezingen minder dan 16 zetels behaalt, zal de heer H. Schot uit Bruinis se, thans afgevaardigde voor Schouwen-Duivel and, waarschijnlijk niet in de Staten terugkeren. Dat zal tevens betekenen dat de regio Schouwen-Duiveland wat het C.D.A. betreft alleen nog zal worden vertegenwoordigd door het g.s.-lid A. L. van Gccsbergen (tweede op de C.D.A.-lijst, K.V.P.). Nummer één op de lijst wordt drs. H. Eversdijk uit Heinkenszand, uit de C.H.U., die op de vergadering van de C.H.U.-Statcnkring zaterdag 7 januari te Goes met algemene stemmen als nummer één werd ge kozen. Als derde kandidaat komt een vertegenwoordiger van de A.R.- partij op de C.D.A.-lijst. Deze volg orde wordt konsekwent volgehou den. De C.H.U. heeft thans 6 zetels in de Staten, de K.V.P. 5, de A.R. 4. Het samenwerkingsverband heeft tot gevolg, dat de zesde C.H.U. zetel ten goede komt aan de A.R.P. Im mers de gezamenlijke partijen van het C.D.A. hebben samen 15 zetels. Mochten dit er 16 worden, dan zul Schouwen-Duiveland weer door 2 zetels vertegenwoordigd worden, daar zaterdag is uitgemaakt dat de heer Schot de 16c plaats zal bezet ten. C.H.U.-ufgevaardigilcn Voor genoemde C.D.A.-lijst wer den namens de C.H.U. vervolgens afgevaardigd, P. G. van den Bosse uit Axel no. 4. E. Ph. Nieuwerkerk uit Poortvliet no. 7, J. B. Venlevogcl uit Vlissingen no. 10, en ing. A. M. Dek, gemeenteraadslid te KapeJIe (Z.B.) no. 13. De heer Schot die werd gekozen als zesde vertegenwoordiger van de C.H.U., wordt opgevolgd door de heer J. A. Boe uit Poortvliet. Me vrouw H. Remeijn-Badts, K.V.P.- kandidatc uit de kring Oostburg, krijgt de 14e plaats op de lijst. Z(j zal dc enige vrouw zjjn die waarschijnlijk namens het C.D.A. in de Staten wortd afgevaardigd. Me vrouw Punt komt op nummer 21. De lieer Dek wist met een miniem ver schil aan punten nog juist vóór dc heer Schot te komen. Dc Kieskring Middelburg, kon door het vertrek van gedeputeerde A. J. Kaland, haar kandidaat J. Chevaal uit Serooskerke (W.) niet op een verkiesbare plaats krijgen, hij werd zelfs voorbijgestreefd door de heer Z. V. \'an der Spil uit Hans- weert. De nummers 11, 12 en 13 op de C.H.U.-groslijst werden respek- tievelijk J. Scheele uit Groede, A. Lumpert uit Biggekerke en mcj. A. van der Leeden uit Goes. De heer Jac. van der Maas uit Oosterland werd 14c. nummer 13 werd S. J. Lous uit Oostkapelle en nummer 20 word l„ C. Hoogerhuis uit Ronosso. haar rekening genomen. In het hele zuiden tobt men daar reeds jaren met de sociale, medische en opvoed kundige begeleiding van deze kinde ren. Onder de omstandigheden zoals ze op het ogenblik zijn is het pro bleem voor de auders veel groter - nog los van het persoonlijk leed- dan bij ons in Nederland. Daarom zoch ten de ouders van deze misdeelde kinderen bij elkaar steun en waren daarbij verder geholpen, zodat zijn in 1969 een tehuis, „het Huis van Elija", zó konden inrichten, dat hun kinderen daar goed opgevangen en verzorgd worden. In deze inrichting worden op het ogenblik 18 kinderen variëerend in de leeftijd van 10 tot 18 jaar verzorgd. Beschermd dorp Helaas kan „Beth Elijahu" de kin deren slechts tot hun achttiende jaar een onderdak bieden en de grote vraag die bij de leiding en de ouders rees was. Wat nu? Zij meenden dat de enige zinvolle toekomst voor de kinderen si verder tel even in de sfeer die er in het huis heerst en daarom is beslóten dit werk voort te zetten in de vorm van een beschermd dorp waar de kinderen boven de achttien jaar, al naar hun capaciteit wat kunnen leren en een menswaar dig zinvol bestaan kunnen leiden. Daarom heeft men zich als doel ge steld een dorp te creëren, Kfar Elijah steld een dorp te creëren, Kfar Elijahu, het Dorp van Elija. Als eer ste resultaat in de verwezenlijking van dit plan heeft men ruim 10 ha grond gepacht, ongeveer 15 km ten westen van Beër Sheba, en is het ontwerpbestek nagenoeg helemaal gereed. In de eerste vijf jaar hoopt men tot de bouw van vijf huizen te komen, elkbewoond door 10 kinde ren met één. leiders echtpaar. Het is aan te nemen dat dit aantal na nog eens vijf jaar verdubbeld zal zijn. Het is te begrijpen dat ondanks de overheiddeelname de ouders deze projekten verder niet alleen kunnen bekostigen. De totale kosten van het dorp zullen ongeveer 10 miljoen Is raëlische Ponden bedragen. Het ko- mité van de Stichting is er in ge slaagd een bedrag van 6 miljoen Is raëlische Ponden bij elkaar te bren gen. Het is te begrijpen dat juist die laatste som van ongeveer 1 miljoen Nederlandse guldens veel moeite zal kosten. Garaniicf De Zeeuwse werkgroep Steun aan Israël heeft zich, gezien de geweldi ge medewerking aan vorige akties, garant gesteld voor de inrichting van een handenarbeid-werkplaats. Dit gaat natuurlijk veel geld kosten, maar de werkgroep spreekt de hoop uit dat velen voor dit goede doel een bedrag willen overmaken op het gi ronummer, 3205433 te Kloctinge, voor het Dorp van Slija. Jehova's Getuigen De halfjaarlijkse kringvergadering van de Jehova's Getuigen van de af deling Zeeland en Zuid-Hollandse ei landen, werd in het weekend van 7 en 8 januari te Ede gehouden. Zater dag 7 januari werd bijzondere aan dacht besteed aan het gebruik van de bijbel in gezinsverband. Tijdens het onderdeel „De bijbel kun het gezin verenigen", werd Efeziërs 5 21 tot 6:4 besproken. De hierin opgesteken- de beginselen vormen nog altijd de basis voor een gelukkig gezinsleven. Andere onderdelen van het congres benadrukten het predikswerk en de akliviteitcn van de kleinere bijbel studiegroepen binnen de Christelijke gemeente. Zondagmiddag werd de openbare toespraak uitgesproken door dc heer J. Casteljjns en was getiteld „Be houd tot het einde toe een krachtig vertrouwen", door alle aanwezigen wórd deze toespraak als zeer opbou wend ervaren. ZIERIKZEE Prijsuitreiking „Zang en Kleur" De vogelvereniging Zang en Kleur hield vrijdagavond in het Huis van Nassau dc prysuitreikingsavond van de onlangs gehouden vogeltentoon- steliing. Voorzitter J. Pipping open de de feestavond met een hartelijk welkom aan de vele (85) aanwezigen. In zijn welkomstwoord zei de voor zitter, dat de prijsuitreiking centraal stond op deze avond. Hij bedankte een ieder, die de tentoonstelling in november vorig jaar heeft helpen slagen. Na een spontaan applaus van de aanwezigen trad de disco sound section „Henk en Peter" op met mu ziek voor jong en oud. Tussendoor verzorgde de manager van deze sec tion, Ad de Graaf, de bingoronden. Tussen een dansje en bingo door reikte voorzitter Pipping de prijzen uit. Allereerst aan de jeugdleden, waarbij hij voor elk lid een apart speechje had. Na de jeugdleden kwamen de senioren vogelliefhebbers aan bod. Voor hen had de heer Pip ping toepasselijke gedichten in petto. Johnny Verkaart had op de vogel loopbaan van de voorziter nog een prachtig gedicht gemaakt, waarna het feest tot in de kleine uurtjes duurde. Met dit al sloot de vogelver eniging „Zang en Kleur" een sukses- vol tentoonstellingsseizoen af. Diefstallen opgehelderd In Den Bommel ds aangehouden de woonwagenbewoner F. V. die wordt verdacht van gepleegde diefstallen in de nacht van 1 op 2 januari 1978 in de omgeving van Schuddebeurs en Zonnemaire. Verscheidene gesto len goederen waren in zijn bezit. Hij is in het groepsbureau te Zierikzee in verzekerde bewaring gesteld en wordt donderdag te Middelburg voorgeleid. HAAMSTEDE Nieuwjaarsreceptie Huisvrouwen Op de goed bezochte nieuwjaars receptie van de afd Westerschou- wen van de Ned. Ver. van Huis vrouwen dn de Ned. Herv. kerk te Haamstede werden de leden een goed jaar toegewenst door de presi dente, mevr. Behrend-v. Sevenhuij- sen. Enkele agendapunten werden besproken, ondermeer de voorlich tingsavond over de verkiezing van het toekomstige Europees Parle ment, te verzorgen door mevr. De Kup uit Haamstede. Na het officiële gedeelte bradht mevr. Kort gezellige liedjes met gitaarbegeleiding. Oude liedjes van eeuwen her werden door haar op geestige wijze onder de noe mer „emancipatie" voorgedragen en zorgden voor een gezellige sfeer op deze middag. Advertentie ZATERDAG 14 JANUARI IN DE KOFFIEBAR Theatergroep „Youth for Christ" Aanvang 20.00 uur in „De Lichtboei", Poststraat 37 Lezing van de Natuur- en Vogelwacht Vrijdag 20 januari zal in de Gere formeerde kerk te Haamstede een le zing van de Natuur- en Vogelwacht gehouden worden. De vogelwachtle den J. P. Vaane en p. M. van Dal- sen zullen een praatje houden over Schotland en tevens zullen er dia's vertoond worden. Voor tijd: zie agenda. BURG II Uitvoering „Nu met Hope" De zangvereniging „Nu met Hope" geeft op vrijdag 20 januari, in de rekreatiezaal van camping Duinrand de jaarlijkse uitvoering. Op het pro gramma staat een 9-tal zangnum mers die gezongen worden o.l.v. de dirigent, dhr. M. Hogenstein met mevrouw E. Vos-Simons aan de pia no. Na de pauze een toneeloptreden van het gezelschap „Platogo" uit Goes (met Simon Berrevoets in de hoofdrol) met het blijspel „Toetsie Froetsie". Na afloop bal. RENESSE Voorlichtingsbijeenkomst In het Dorpshuis in Renesse wordt vanavond (dindag) een door erm ge organiseerde voorlichtingsavond ge houden voor al degenen, die betrok ken zijn bij het voornemen van de minister om de Kop van Schouwen aan te wijzen als beschermd natuur gebied. De bijeenkomst is niet open baar. BRUINISSE Visserijschip voor Schotse rekening te water gelaten Vorige week is, het door de firma Maaskant B.V. te bouwen purse sei ne visserij schip, op de scheepswerf De Dageraad te Wou brugge ais casco te water gelaten. Het schip wordt voor rekening van de firma Tait te Frasenburgh in Schotland gebouwd. Het vaartuig heeft een lengte van 42 meter, een breedte van 8,60 meter en een holte van 4,45 meter. De voortstuwingsinstallatie zal be staan uit een 1500 pk Wichmann motor, type 5 AX, ook zullen er twee Scania hulpmotoren van het type DS 11 met een vermogen van 200 pk aangebracht worden. Het schip zal uitgerust worden met twee boegschroeven, waardoor de wendbaarheid wordt vergroot. Eind januari zal het casco arrive ren te Stellendam, waarna de firma Maaskant direkt met de verdere af bouw zal beginnen. De firma Maaskant te Bruinisse moet nog twee mosselvissersschepen visklaar afleveren voor de mossel zaadvisserij begin mei aanvangt. De casco's voor deze schepen zijn nog in aanbouw. Advertentie Vandaag denken aan morgen. Recht up het doel af: studeren,trouwen,bouwen,reizen., n Goed spaarplan - elke maand een vast bedrag-maakt wensen snel bereikbaar. Dat kan automatisch van uw salaris of pensioen bij de ZIERIKZEE, 10-1. Maandag 16 januari zal onder aus piciën van de ZVTJ in de Concertzaal de Zeeuwse pre mière plaatsvinden van het blijspel „In de kast, op de kast" door liet „Theater van de lach" van John Lan- ting. Het betreft hier een extra voor stelling, die niet in de abonnemen tenserie is opgenomen. Alle toegangs bewijzen zyn derhalve voor verkoop beschikbaar. „In de kast, op de kast" is een ver taling van de Engelse klucht „Don 't just lie there, say somethingvan Michael Pertwee. Het stuk werd ge regisseerd door Alexander Doré. De medespelenden in deze klucht zijn: Johan Sirag, John Lanting, Annelies Balhan, Floris Spronsen, Maroesje Lacunes, Flip Heeneman, Joke Mit- telmeyer en Moniek Nusselein. Het stuk speelt zich af in Den Haag en wel in het huis van de mi nister van binnenlandse zaken, de heer Hendrik O. W. de Greep. Reeds lang is deze heer bezig een intensie ve kampagne te voeren tegen diverse vormen van zedeloosheid. Hij wordt hierin - met overtuiging - terzijde gestaan door zijn staatssecretaris Boudewijn Kink. Nu is Boudewijn, op de dag dat h\j zou gaan trouwen, door een stelletje jongelui ontvoerd naar een uiterst ruig feestje met als doel de politic hierin te kennen en hem zodoende aan de schandpaal te nagelen en daarmee die anti-scx kampagne tc ontkrachten. Boudewijn weet nog juist op tijd te ontkomen en neemt - op de hielen gezeten door de politie - zijn toe vlucht in het huis van zijn grote idool: de onkreukbare minister van binnenlandse zaken, die echter..?! Hier beginnen talloze verwikkelin gen. De handel en wandel van deze excellentie is namelijk niet brand schoon. Het verrukkelijke avondje dat Hendrik O. W. de Greep zichzelf had toegedacht, zal door de komst van Boudewijn, de politie, een gehaat oppositielid endoor de aanwe zigheid van iets te veel vrouwelijk schoon, totaal anders- zeg maar chaotisch - verlopen. Scène uit de klucht „In de kast, op de kast" van John Lanting's Thea ter van de lach.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3