Heidemij viert haar verjaardag een nieuw Sait-overieg met leefbaarheidswedstrijd voor dorpen en stadsbuurten Pechiney mag nieuwe serie ovens gaan bouwen van G.S. Binnen afzienbare tijd Cambodja Vietnam aan bij V.N. klaagt Sadat spreekt met Sjah van Iran Middellandse Zee-conferentie Indira Gandhi voor kommissie van onderzoek Vietnam bezet stadje 2 „Een kern waar pit in zit" Zelfmoord bleek moord Vermoord meisje geïdentificeerd Hinderwetvergunning voor fabriek Steekpartij na aanrijding AGENDA GENEVE, 9-1. Amerikaanse Russische onderhandelaars by de be sprekingen over een nieuw Russisch- Ainerikaans akkoord ter beperking van de strategische wapens (Salt-Il) hebben verklaard binnen niet al te lange tjjd een overeenkomst te ver wachten over he't nieuwe akkoord. ARNHEM - Op 5 januari is de Vereniging Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij negentig jaar gewor den. Een periode waarin deze vereniging, kortweg KN HM, steeds heeft gewerkt aan de verbetering van de leefomgeving. Ter gelegenheid daarvan heeft de KNHM het Initiatiei' genomen om op nieuw de aandacht te richten op de leefbaarheid van de menselyke om geving. Dit initiatief heeft de vorm gekregen van een „landelyke lecf- baarheidswedstryd", met de naam „Een kern waar pit in zit". .Deelnemers zijn inwonersgroepen van dorpen en uit stadsbuurten en dergelijke, in het algemeen „kernen" te noemen. Zij hebben tot 30 juni 78 de tijd zich aan te melden. Verbetering Waar iemand ook woont, in de stad of in een dorp, iedereen heeft te maken met anderen om zich heen en met de plaatselijke leefsfeer. En elke plek heeft zo zijn eigen charme, maar ook tekortkomingen. En vaak kan daar heel wat aan verbeterd worden, als men dat wil. De kompe titie ..Een kern waar pit in zit", wil dat graag stimuleren door de mensen de kans te bieden om, gedurende de komende twee jaar, in een milde vorm van kompetitie, te gaan wer ken aan de verbetering van hun ei gen leefomgeving. Voorbeelden In het deelnemersboekje van „Een kern waar pit in zit" staan tientallen aanplanten van een groenstrook, het aanplanen van een groenstrook, hel plaatsen von een bankje, zorg voor bejaarden, het inrichten van heem- tuinen of een onkruidenakker, her stellen en schoonmaken van mooie hoekjes en dorpsgezichten. Maar ook zaken als het organiseren van een .muziek-, dans- of herdenkingsfeest. Verenigde Naties. 9-1. In een bitte re aanklacht bij de Verenigde Naties heeft Cambodja - nu democratisch Kampoechia genaamd - buurland Vietnam beschuldigd van het op gro te schaal binnendringen op Cambod- jaans grondgebied in een „barbaarse agressie". Cambodja beschuldigde Vietnam van het doden van mensen, het stelen van duizenden tonnen rijst en vernietigen van plantages en ver branden van wouden. De aanklacht werd gedaan in een officiële brief aan V.N.-sekretaris-generaal Kurt Waldheim, maar er was geen verzoek om een direkte aktie van de Vere nigde Naties. Irridhse vrouwen 't trillen sluier TEHERAN, 10-1. Een hon derdtal sluierdragende vrou wen heeft in het religieuze centrum Mnshad met Ieuzep en spandoeken gedemon streerd tegen de officiële af schaffing van de sluier voor vrouwen. Ook in andere sle den werden soortgelijke de monstraties gehouden, ter ge legenheid van hel feit dat de sluier 42 jaar geleden werd afgeschaft door sjah Reza, na der van de huidige sjah. De politie heeft enkele arresta ties verricht. De KNHM heel't als doelstelling bijdragen te leveren aan de kwaliteit van het fysieke milieu, aan de men selijke omgeving. De werkzaamhe den bestaan tot de laatste jaren (sinds de verzelfstandiging van de werkorganisatie tot NV Heidemaat schappij Beheer) vooral uit 't geven van voorlichting over landinrichting, de woonomgeving en 't milieubesef. Daarnaast wordt nu door de organi satie van deze leefbaarheidscompeti tie, - waar iedereen groepsgewijs aan kan deelnemen - getracht een daad werkelijke bijdrage te leveren aan de oplossing van een probleem dat alle Nederlanders aangaat. Folder Voor wie méér wil weten over deze wedstrijd en de te behalen prijzen (in totaal is er een prijzenpol van 100.000 gulden), is er een informatie folder. Aanvragen: Vereniging KNHM. sekretariaat „Een kern waar pit in zit". Lovinklaan 1. Arnhem. De)folder ligt ook bij alle vestigin gen van de Rabobank, die de aktie steunt van een financiële bijdrage. Verder zal de KNHM de komende maanden door het hele land voor lichtingsbijeenkomsten gaan houden. Deze bijeenkomsten worden aange kondigd door middel van adverten ties en berichten in de regionale- en huis aan huis bladen. Bovendien nog eens door aanplakbiljetten bij de Rabokantoren. Vredesinitiatief UTRECHT, 10-1. De op 7 december doodge vonden 52-jarige Utrechtse Cornelia van Ee blijkt te zijn ver moord. Aanvankelijk hield de Utrechtse politie het op zelfmoord. Maar bij het nader aan de tand voe ten van de zich haar pleegzoon noe mende 32-jarige kantoorbediende H. P. L. W. gaf deze zulke tegenstrij dige verklaringen dat de recherche hem cp verdenking van moord heeft aangehouden. HAARLEMMERMEER, 10-1. De gemeentepolitie van Haarlemmer meer heeft het maandag langs de rijksweg Haarlem-Amstelveen ver moord gevonden meisje geïdentifi ceerd. Het is de 20-jarige Theodora G. Hulsman,- een prostituee uit Am sterdam. Van de dader had de politie dinsdagmorgen nog geen spoor. ASWAN, 9-1. President Anwar Sadat heeft maandag zijn vredes- iniatief in het Midden-Oosten be sproken met de sjah van Iran, een van de weinige Arabische leiders die hem daarin geheel steunt. Toen hij voor dit eendaags overleg in het Egyptische As\van arriveerde ver klaarde de sjah dat hij voorstander is van een vredesverdrag met Israël op basis van de door Egypte ont wikkelde beginselen. Israël en Egypte hebben hun standpunten-in de strijdvraag om de Joodse nederzettingen in de Sinai opnieuw bekrachtigd. De Egyptische vice-president Husn-i Nuba rak Vei'- weet de rpemier van Israël, Mena- chem Begin, dat hij met zijn .uitla tingen oyer het voortzetten van de nederzettingspolitiek in de Sinai „niet de weg naar de vrede volgt". President Sadat zei zondag dat hij niet akkoord zou gaan met de aan wezigheid van ook maar een Israë lische militair of burger in voorma lig Egyptisch gebied. Premier Begin verklaarde later dat Israël aan de Joodse nederzettingen in-de Sinai of de westelijke oever van de Jordaan zou vasthouden en dat het zijn vre desvoorstellen wel eens zou kunnen intrekken als Sadat zich niet wat plooibaarder toonde en zijn taal niet matigde. Mening van de sjah Sjah Mohammed Reza van Iran heeft heden (dinsdag)morgen na zijn besprekingen in Assoean met presi dent Sadat van Egypte, verklaard dat ,de bal nu cp de andere (Israëli sche) helft ligt". De sjah, die met journalisten sprak alvorens aan boord te gaan van. het vliegtuig' dat hem zou brengen naar Saoedi-Ara'bië, zei: „Egypte iieeft op een zeer waardige wijze de hand uitgestoken". Over Jeruzalem zei de keizer: „Je ruzalem is sinds 1947-48 tot op he den door vers chill end e fasen, gegaan. Als -muzelman vind ik dat de Mo hammedaanse 'heilige plaatsen door muzelmannen 'bestuurd moeten wor den." SPRANG-CAPELLE. In Sprang- Capelle (N. Br.) zijn negentig inwo ners in beroep gegaan bij de Kroon tegen het besluit van b. en w. een hinderwetvergunning te verlenen aan de vestiging van het Britse che mische bedrijf DEB Chemical Neder land B.V. „Riskante zaak': NEW DELHI, 9-1. Ex-premier In dira Gandhi van India is maandag, na 2 weigeringen, verschenen voor de eenmans-commissie die „exces sen" tijdens haar bewind onderzoekt. Haar advokaat bestreed de recht matigheid van de dagvaarding. Hij meende dat mevrouw Gandhi nu niet als getuige gehoord kan worden om dat dat later bij een eventuele be rechting in haar nadeel kan werken. De advokaat beweerde dat het pu bliek in de zaal was samengesteld uit regeringsaanhangers, die met ge lach en boegeroep de getuigenver klaringen onderbreken. Hij sprak van een „politieke vendetta" tegen de ex-premier. MONTE CARLO, 9-1. Zwemmen in de smerige Middellandse Zee is een riskante zaak geworden, aldus dr. Mostafa Tolba, hoofd van het V.N- milieuprogramma, ter opening van een intergouvernementele conferen tie over de vervuiling van de Mid dellandse Zee in Monte Carlo. Vertegenwoordigers uit de 18 kust landen, behalve uit Albanië, waren maandag naar Monte Carlo gekomen om een internationaal verdrag op te stellen dat de ziekteverwekkende vervuiling van de Middellandse Zee moet tegengaan. Dr. Tolba zei dat tégen de vervui ling moet worden opgetreden „on danks politieke en ideologische ver schillen". De voornaamste schuldigen zitten Ln het noordwesten van de zee, zei hij, daarmee doelend op Frankrijk en Italië. De rivieren de Rhone en de Po voeren de grootste hoeveelheid vuil van het land aan en vooral de ge weldige industriële afval, riolen en landbouwöhemicaliën moet worden verminderd. Daar is al op twee voorgaande conferenties over gesproken en ver moedelijk is er nog een conferentie dit jaar nodig voordat een verdrag kan worden ondertekend. Hoge kosten Het voornaamste struikelblok vor men de hoge kosten van afvalzuive- ring voor de duizenden fabrieken in Frankrijk. Italië en elders. Die wor den voor de komende .tien: a twintig jaar op vijf miljard dollar geschat. Uit onderzoek door 80 laboratoria is gebleken dat jaarlijks 120.000 ton minerale olie, 1.120.000 ton stikstof- en fosforverbindingen en 60.000 ton waswater in de Middellandse Zee terecht komt. MIDDELBURG, 10-1. Geel. Staten van Zeeland hebben de aliiniiniunifabriek Pechiney Nederland N.V. in Vlissingen-oost een hinderwetvergunning verleend en een vergunning op grond van de wet inzake de lucht verontreiniging. Deze vergunning omvatten dc ge hele bestaande fabriek, en de geplan de uitbreiding met een derde serie ovens. De vergunningen komen in de plaats van de hinderwetvergunning van 30 maart 1971 Tegen het verlenen van dc ver gunning is bezwaar gemaakt door de Vereniging Milieuhygiëne Zee land. de Stichting Natuur en Milieu en bijna veertig partikulieren. Dc aanvraag om vergunning door Pe chiney dateert van 1974. Zij is tot stand gekomen, zoals trouwens ge bruikelijk. na vooroverleg met ver schillende technische overheidsin stanties. De vergunningen hebben in hoofdzaak betrekking op de bij zonder gekompliceerdc moderne in stallaties voor de zuivering van fluor uit de smeltovens. Voorwaarden G.s van Zeeland hebben aah de De Amerikaanse hoofdonderhande laar Paul Warnke ging in een ver klaring zelfs zo ver dat hij een ler- mijn^ noemde, namelijk maximaal vier maanden. De belangrijke Rus sische onderhandelaar Wladimir Se- menow, was wat voorzichtiger en zei dat „de vooruitzichten vrij goed zijn wat betreft het succesvol afronden van de onderhandelingen". Maandag hadden Semenovv en de Amerikaanse onderhandelaar Ralph Earle een ontmoeting onder vier ogen om afspraken te maken over een formele hervatting van de be sprekingen. Nieuw verdrag De twee landen hebben al een ontwerp opgesteld voor een nieuw verdrag dat ruim 50 pagina's telt. Krachtens dit ontwerp zouden de twee landen hun voorraden aan ma terieel dat kernkoppen kan trans porteren bc-perken tot maximaal 2.250. Tot dit materieel behoren ra ketten, bommenwerpers en onderzee boten. Het aantal raketten mag niel hoger zijn dan 1.320, voor zover zij zijn voorzien van meervoudige en af zonderlijk te richten kernkoppen. In tegenstelling tot het optimisme over het verloop van de onderhande lingen, waren funktionarissen in Ge neve pessimistisch over de mogelijk heden goedkeuring voor het ontwerp te verkrijgen van het Amerikaanse congres. Enkelen zeiden dat dit mis schien moeilijker wordt dan de on derhandelingen de afgelopen vijf jaar zijn geweest, ROTTERDAM, 10-1. Vermoedelijk als gevolg van een ruzie na een 'aan rijding is dé 37-jarige Rotterdammer R. P. van K. zeer ernstig ge wond geraakt bij een steekpartij. Het gebeurde maandagochtend omstreeks vijf uur op het kruispunt Heemraad singel-Niéuwe Binnenweg. Het slachtoffer werd in kritieke toestand naar het Dijzigtziekenhuis vervoerd. De politie heeft de dader nog niet kunnen achterhalen. LAATSTE NIEUWS BANGKOK, 10-1. De offciiële Cambodjaanse radio heeft heden (dinsdag) bekendgemaakt dat Viet nam het front in de strijd tegen Cam bodja heeft vergroot en dat Vietna mese troepen de proviciehoofdplaats Sen Monorom hebben veroverd. De stad ligt ongeveer 15 kilometer van de Cambodjaans-Vietnamese grens en 170 kilometer ten noordoos ten van de hoofdstad Pnom Penh. Als de verovering van Sen Mono rom inderdaad een feit is, houdt dit in dat Hanoi het front van de 235 kilometer van vorige week heeft ver lengd naar minstens 375 kilometer. De verovering is niet bevestigd door Vietnam, dat tot dusverre heeft ver klaard slechts zijn grens te verdedi gen. De Cambodjaanse radio benadruk te dinsdag het belang van een guer rilla tegen de Vietnamese invallers, wat 'de indruk gaf dat de Cambod jaanse troepen zware verliezen heb- geledeni n het grenskonflikt. MOSKOU. Gustav Husak, party - secretaris en president van Tsjecho- Slowakije, is ter gelegenheid van zyn 65ste verjaardag door Moskou onderscheiden met de Orde van de Oktoberrevolutie, zo meldt het Rus sische persbureau Tass. vergunning hinderwetvergunning 33 voorwaarden verbonden. Deze heb ben betrekking op de algemene vei ligheid, het gasdrukregel- en meet station, de bewaring en het gebruik van acetyleendissous-zuurstof en andere flessen, dc opslag van brand gevaarlijke vloeistoffen, dc onder houdswerkplaats, de brandblusmid- delcn en de stookinstallaties. Tenslotte is bepaald dal het ge luidsniveau op de grens van het in dustrieterrein niet hoger mag zijn dan veertig decibel. Op duizend meter buiten deze grens mag hij niet hoger zijn dan dertig decibel. Tussen 19.00 uur cn 07.00 uur en op zondagen en algemeen erkende feestdagen. Buiten het industrieter rein mogen in het geluid geen zui vere tonen hoorbaar zijn. AMSTELVEEN. Twee gewapende mannen hebben maandagavond bij een overval op een juwelier aan de Rembrandtweg in Amstelveen ruim één ton aan sieraden buitgemaakt. Beide van bivakmutsen voorziene overvallers zijn nog spoorloos. Tegen sluitingstijd kwamen zij de juwe lierszaak binnen en dwongen de winkelier en diens elfjarig dochter tje de zaak te sluiten. De overvallers bonden hen daarna vast aan stoelen. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Dinsdag 10 januari Zierikzee R.K. centrum UW kontaktavond 19.30 uur. Hotel Van Oppen, 20.00 uur forum avond CNV. Dorpshuis, 19.00 uur: Hoorzitting mi nisterie van c.r.m. „Kop van Schou wen". KerkwerVe 14.3Ó uur Bejaardensoos in Vereni gingsgebouw. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw 19.30 uur. Herv. Vrouwen verenging „Helpt Elkander". Woensdag 11 januari Zierikzee Raadszaal, 16.30 uur, vergadering ge meenteraad. Huis van Nassau voorlichtingsbij eenkomst rattenbestrijding 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Hervormd Verenigingsgebouw 19.30 uur kreatieve avond C.P.B. Dreischor De Drie Sdhapen, 19.30 uur, land- bouwver. Dreischor. Donderdag 12 januari Zierikzee N. Boogerdstraat 56, 19.00-20.00 uur, buro rechtshulp. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur. Herv. Vrouwengroep Wees een zegen Vrijdag 13 januari Zierikzee De Lelie 19.30 uur „The Musical Inn", repetitie-intro-avond. Zonnemaire Café „Bommenede", 19.30 uur: open avond Bond voor alleenstaanden, af deling Schouwen-Duiveland. Middelburg Provinciehuis, vergadering Kommis sie voor Ruimtelijke Ordening, Volks huisvesting, Rekreatie cn Natuurbe scherming. Zaterdag 14 januari Westcnschouwen Café-rest. Zeelust, 13.00 uur, start 6 Delta Cross. Hoofdingang Boswachterij. Wedstrijd en trimlopen 6e Delta Cross. 13.00- 16.00 uur. Dorpshuis, 19.30 uur: Jaarfeest C.J.V. „De Schakel". Maandag 16 januari Zierikzee Huis van Nassau. 20.00 uur. Inter nationale Vereniging Philatelica. Concertzaal 20.00 uur „In de kast. op de kast". Z.V.U. Haamstede Rekreatiezaal Gerei. Kerk, 20.00 uur, schrijfavond Amnesty International. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-J 7.00 uur. Vrijdag 20 januari Haamstede Gèref. kerk, 19.45 uur: Natuur- en Vogelwacht. Bur gh Rekreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur: Uilvoering zangvereniging „Nu met Hope". Zaferdag 21 januari Zierikzee Huis van Nassau, vogelruil en ver koopbeurs, 13.00 lot 17.00 uur. Maandag 23 januari Zierikzee 's Landskamer vergadering Water schap Schouwen-Duiveland 14.00 uur. Dinsdag 24 januari Haamstede „De Graef van Haemstede", 19.30 uur Ned. Ver. v. Huisvrouwen, lezing H. v. d. Salm. Middenschouwcn Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Kerkwerve 14.30 uur Bejaardensoos in Vereni gingsgebouw. Zaterdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau. 10.00-17.00 uur, ruilbeurs Philatelica. Maandag 30 januari Zierikzee Pluis van Nassau, bijeenkomst ZLM jongeren en agrarische kommissie, 20.00 uur. Donderdag 2 februari Middelburg Statenzaal Abdij, 15.00 uur. installa tie aktiekomité Rwanda. Vrijdag 3 februari Scharendijke Ned. Herv. Kerk. 20.00 uur bijzondere zangavond. (01110) 2255 ZiERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonrrrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01.119) 660 Bezorging (01119) 660 JACHT Een felicitatie aan de hazen en konijnen, die het nieuwe jaar heb ben gehaald, mag hier niet ontbre ken. Ze kunnen, op adem komen na alle gruwelijke spanningen van klopjachten en kogelregens en wel licht smaken de (schaarse) groene blaadjes nu dubbel lekker. Het was weer jachttijd en onlosmakelijk zit ten daar oude verhalen aan vast, want de jacht heeft al een lange en boeiende historie, vooral de jacht in de duinen. Het geaccidenteerde ter rein leidt daar toe, want soms ko men de drijvers opeens te voor schijn vanachter een duintop en dan wil er wel eens wat lood in hun richting vliegen. Zo ook die keer, toen er een drijver boven op een duintop verscheen op het moment dat een jager een schol loste. De drijver kreeg een gloeiend heet stukje lood in het hoofd en dat wil de wel bloeden. Het was nog in de na-tijd van de 19e eeuw en de jager haalde met breed gebaar een tientje uit zijn portefeuille en drukte dit op de wond. De drijver die in zak en as zat, zag men opfleuren, want - wie het zich even herinneren wil, her-' innere het zich - er is een tijd ge weest dat een tientje nog echt wat was. 's Avonds kwam de drijver thuis en ma begon onmiddellijk te iveeklagen toen ze haar man zag. Hij stak echter onmiddellijk zijn tientje omhoog en riep: ,,'t Is goed betaeld, nte schreeuweHiermede was het incident gesloten. Een ander verhaal - opgedist rond de volle weitas in de winter van 1963 - gaat over de barre misschie- ter, die zich vroeger op het slot ie Haamstede vertoonde om de jager te spelen. De man was imponerender door zijn uiterlijk dan door zijn schot, dal verre van feilloos placht te zijn. Op een keer echter, na een drift zat liet schot werkelijk goed en su perieur riep de man tol de hoofd drijver: „Toe Arjaonus. raep dien acne us even op onder dtc denne". Arjaonus liet zich ?iief manen cn kwam opdraven met een prachtige Red Islander haan. Een edel dier. maar toevallig... één der mooiste eigen hanen van hel slot. Dc schut ter was sprakeloos. Hij had gedacht een fazant „in de zit" geschoten ie hebben, toen de kollega-jagers even niet opletten. Dat was onsportief, maar als het resultaat nu eens een fraftic fazant was geiveest? Het was een Slotse haan en die dag is onze jager in het hotel zijn drankje niet komen halen. Zeer ongewoon was dat voor hem, want hij kon er an ders altijd met opvallende smaak ran genieten. F.1LANDMAN (herhaling)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2