u WMMMX „Beter Wonen" bouwt nog dit jaar in drie kleine kernen G.S. van Zeeland betreuren ontbreken van vooroverleg Ook Benetank losgetrokken Blanken gedood in Rhodesië Dajan in Rome P.P.R. schrijft over Cambodja meldt overwinningen neutronenbom Berkhouwer pleit voor uniform Europees posttarief u DE ZIERIKZEESCHE COURANT Heeft U nog eens goed BANKSTEL moor- bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het don IN bij bepaal meteen uw nieuwe keus. Om leefbaarheid te bevorderen Kop van Schouwen O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 januari 1078 131ste jaargang Nr. 22233 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. jn' dit nummer: Basisschool in binnenstad Advertentie len U bent van harte welkom. \NIEUWERKERK.RUKSWEG76 TEE OttM-1768 OUDDORP. MASSAMARKT TEL 01878-1780 MIDDELBURG, 10-1. Geil. Staten van Zeeland heb ben de minister van c.r.in. per brief meegedeeld, bet ten zeerste te betreuren dat met ben geen vooroverleg beeft plaatsgehad over de in overweging zijnde aan wijzing van de Kop van Schouwen als beschermd na tuurmonument. Het kollege meent dat de onmid dellijke inwerkingtreding van de rechtsgevolgen, opgenomen in de ar tikelen 12, 13 en 14 van de natuur beschermingswet, vooral voor de ge meente Westcrschouwen gevolgen kan hebben, die op korte termijn niet geheel zijn te overzien. Een goed vooroverleg had volgens g.s. veel misverstanden cn irritatie kunnen voorkomen en kunnen bij dragen tct een goede overweging van de konsekvventies van de rechtsge volgen. Procedureschels Gedeputeerde stalen stellen zich de procedure tot aanwijzing van een beschermd natuurgebied als volgt voor: De minister van c.r.m. besluit, alvorens tot aanwijzing over te gaan. dat de aanwijzing in overweging is. hij kan dan ook bepalen, dat alle of een deel van de rechtsgevolgen in treden die de wet verbindt aan de definitieve aanwijzing tot natuur monument. Deze rechtsgevolgen zijn maximaal één jaar geldig. De minister stuurt ccn af schrift van zijn besluit aan de diver se belanghebbenden, onder wié b. en w. en g.s. Binnen acht dagen na ont vangst legt de gemeente de stukken gedurende dertig dagen ter inzage. Binnen veertien dagen na af loop van deze termijn kunnen alle belanghebbenden (dus ook de ge meenten zelf) ihun mening kenbaar maken bij g.s. G.s. zenden binnen vier maan den na ontvangst van de beschik king alle bij hen ingekomen stuk ken, vergezeld van hun eigen be schouwingen, aan de minister. Op verzcek kan deze termijn met twee maanden worden verlengd. De minister stuurt de stukken weer door aan de natuurbescher- mingsraad en de rijksplanologische kommissie, die binnen zes (of acht) maanden na ontvangst van de be schikking moeten adviseren. Binnen een jaar na zijn be schikking tot het in overweging ne men van de aanwijzing beslist de minister definitief of de aanwijzing doorgaat. Momenteel is de procedure gevor derd tot het ter inzage leggen van de beschikking door de gemeente (punt c). In de voortgaande proce dure zullen g.s de minister voor 8 april moeten adviseren (of uiterlijk voor 1 juni 1978). Voor 8 december 1978 zal de minister definitief moe ten beslissen. TEKNEUZEN. 10-1. De Belgische binncnvaarttankcr Bcnctank gela den met 2.903 ton gasolic, die maan dagmorgen vroeg in dc Weslcrschcl- dc op een zandplaat aan de grond liep is maandagmiddag rond een uur op eigen kracht vlot gekomen. Het schip had daan-oor een flink deel van zijn lading overgepompt in de lichter de Rietje 3, die vanuit Terneuzen te hulp was gekomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f f Aalmoezen geven betekent f zondigen, als gij het uitbazuint, f Talmud Verwachtng lot woensdagavond: Buien en veel wind Wisselend bewolkt met winterse buien; krachtige tot stormachtige wind uit zuidwest tot west; minima van ongeveer drie graden aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland; maxima omstreeks vier graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperatuur: omstreeks 2 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 jan. Zon op 8.44. onder 16.52 Maan op 9.46, onder 20.24 12 jan. .Zon op 8.44, onder 16.53 Maan op 10.18, onder 21.40 Eerste kwal-lier-16 jan. (4.03) HOOG- EN LAAGWATER 11 jan. 4.37 17.05 10.19 22.28 12 jan. 5.20 17.51 11.02 23-19 Springtij: 11 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Met een vrij sterke luchtstro ming vanaf het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan, wordt onsta biele lucht naar Europa aangevoerd. Woensdag zullen hierin buien met een winters karakter tot ontwikke ling komen, die ook in ons land zul len vallen. Plaatselijk kan in de nacht en ochtend lichte vorst voorkomen. De westelijke luchtstroming is tot diep in Europa doorgedrongen. De vorstgrens is geweken tot de Balkan en midden-Rusland. De westelijke luchtstroming wordt in stand gehouden door een uitge breid gebied van lage luchtdruk tus sen Groenland en Noorwegen en een gordel van hoge luchtdruk, welke zich van de Azoren tot in zuid-Rus land uitstrekt. SALISBURY, gecensureerd, 10-1. Dc militaire autoriteiten in Rhode sië hebben dinsdag verklaard, dal zwarte guerrilleros maandagavond vier blanken hebben gedood. Dc vier, een oudere vrouw, haar zoon, kleinzoon en een jongen in de tie nerjaren, werden om het leven ge bracht op een boederij bij Hartley, 90 kilometer ten zuid-westen van Salisbury. ZIERIKZEE, 10-1. De woningbouwvereniging „Beier 2S™ Wonen" zal <lit jaar bij gaan dragen aan de leefbaar- ™°">w tot stand gekomen, heid van de kernen Dreisclior, Serooskerke en Noord- welle, met (1e bouw van respektievelijk 15, 8 en 4 woningen in deze dorpen. Zoals bekend wordt de leefbaar heid van kleine kernen voor een deel in stand gehouden door een beperkte bevolkingsgroei en dus een geringe nieuwbouw. „Beter Wonen" heeft intussen de goedkeuring voor deze bouwplannen ontvangen van de minister van Volks huisvesting. Dreisclior Het bouwplan te Dreischor bestaat uit vijftien woningen aan de Welle- weg. Het ontwerp is van Architek- ten- en ingenieursbureau Pennink. Omdat deze woningen in het be schermd dorpsgezicht komen te lig gen, is de architektuur hieraan aan gepast. Ook Monumentenzorg heeft met het woningontwerp ingestemd. De minister heeft bij het bepalen van de jaarlijkse subsidie met de ex tra kosten van deze aangepaste bouw rekening gehouden. De huurprijs blijft desondanks hoog; de gunnings- huur bedraagt f 430,per maand. Hierbij moet wel rekening worden gehouden met het regeringsbeleid van de laatste jaren, om minder sub sidie voor de woning te verstrekken en daarentegen betere subsidies aan de huurder (individuele huursubsi die). Hierdoor komt de subsidie te recht bij degenen die daaraan ook werkelijk behoefte hebben en in een mate die afhankelijk is van hun in komen. Met de bouw van de woningen in Dreischor wordt binnenkort begon nen. Serooskerke- Noortlwelle ROME, 9-1. De Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, die maandag voor een offi cieel bezoek aan Italië en een ge sprek met de paus in Rome is aan gekomen, (heeft daar gezegd dat Is raël bereid is tot het doen van alle mogelijke moeite om alle moeilijk heden voor een duurzame vrede te boven te komen. „De rol van Europa zou naar onze mening nu het versterken van deze vastbeslotenheid bij beide partijen moeten zijn, en het zou niet moeten proberen zelf met oplossingen te ko men", zei hij. Terwijl het eigenlijk alleen maar zo a} en toe eens flink wil winteren, denkt de natuur alweer aan het naderend voorjaar. Hier weer zo'n prille lentebode: ren sneeuwklokje in tic luin van mevrouw J. Krakeel-Schiettekalte in dc Nieuwe lUntgenlstmat Zicrik.rc. (Foto: ZIerikzeesche Nieuwsbode) BANGKOK, 10-1. Cambodja heeft ook dinsdag weer melding gemaakt van suksessen van zijn troepen te gen de Vietnamese strijdkrachten in de grensgebieden. Radio Phnom Penh meldde dat Vietnamese troepen zondag in de provincie Rattanakiri, in het noord oosten van het land, langs verkeers weg 19 waren geïnfiltreerd, maar dat zij door de Cambodjanen waren te ruggedreven met achterlating van twaalf automatische geweren. „Wij blijven vijanden vernietigen en drijven ze uit dorpen en distrik- ten langs de grens", aldus de radio. De radio maakte dinsdag geen melding van gevechten zuidelijker in de zogenoemde „Papegaaien bek" waarvan verondersteld wordt dat daar de Vietnamezen de situatie be heersen. In Serooskerke en Noordwelle wordt een woningtype gebouwd dat naar aard en vorm is aangepast aan de karakteristiek van deze kernen. Het woningontwerp is van B.V. Archi- tektenbureau Leo de Jonge c.s. Ook do bouw van deze kleinschalige wo- mngbn is duurder dan normaal. De minister van volkshuisvesting heeft bij de bepaling van de subsidie en de gunningshuur daarmede echter geen rekening gehouden. Om desondanks tot een aanvaardbare huur te komen, vindt nog overleg plaats met het ge meentebestuur van Westerschouwen. Omdat de gemeenteraad van Wester schouwen reeds in een eerder sta dium heeft verklaard deze bouw plannen mogelijk te willen maken en ook verhuur aan de eigen bevolking voorstaat, verwacht „Beter Wonen" dat spoedig overeenstemming kan worden bereikt. Gestreefd wordt naar een gunninghuur van f 406,per maand. Noordgouwe „Beter Wonen" streeft ernaar om dit jaar een bouwplan voor te bereiden voor Noordgouwe. Lukt dit, dan is in DEN HAAG, 10-1. De partijvoor zitter en fraktieleider van de PPR, Herman Verbeek en Ria Beckers, hebben een „notitie" over de neutro nenbom aan de Amerikaanse ambas sadeur en de Westduitse zaakgelas tigde in Den Haag overhandigd, en deze toegestuurd aan de ambassa deurs van de andere NAVO-Ianden. Volgens deze notitie zal de Ame rikaanse regering - die no-g geen be sluit heeft genomen over het al dan niet in produktie nemen van de N-bom - de meeste waarde hechten aan het oordeel van de bondgenoot op wiens grondgebied het wapen zal worden, opgeslagen, in dit geval de bondsrepubliek. De radicalen menen dat de Westduitse regering „niet een erg kritische houding zal innemen" en dat Noorwegen, Denemarken, IJsland en Nederland in het overleg, dat nog steeds voortduurt, de N-bom hebben afgewezen. SEROOSKERKE. Al ligt het onlangs verkregen grote anker nog niet op de definitieve plaats bij de KP.rk, het vervult toch al een funktie bij de verfraai ing van de dorpskern. Dc kern Serooskerke zal binnenkort een nieuwe im puls krygen, wanneer .de inbouwplannen van „Beter Wonen" zijn uitge voerd. (Foto: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 10-1. Het Tweede Kamerlid Cees Berkhouwer (VVD) heeft, als lid van het Europees par lement, de ministerraad van de EEG gevraagd met kracht te blijven stre ven naar een uinform Europees post zegel- en posttarief. Dit „niettegen staande de anti-communautaire hou ding" en het verzet van „cén lid staat". Op 15 december kwamen, voor de eerste maal in de geschiedenis van de Europese Gemeenschappen, de miriister voor PTT-zaken bijeen. In de zes oorspronkelijke EEG-landen zijn de posttarieven voor brieven tot twintig gram en voor briefkaarten naar andere EEG-landen aangepast aan het binnenlandse tarief. Enge land en Denemarken voelen hier niets voor, de Engelse regering om dat zij zegt de inkomsten van het huidige - hogere - tarief niet te kun nen missen, en omdat het „Post Of fice" vergaande eigen bevoegheden heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1