GROOTHANDEL, DIENSTVERLENING EN AGRARISCHE SEKTOR BLEVEN ACHTER BIJ DE LANDELIJKE ONTWIKKELING Amerikanen lanceren Intelsat-kunstmaan Korte staking bij Portugese luchtvaart maatschappij Pinochet schrijft aan Waldheim Tegenkandidaat voor Suharto De V.S. noch de Sovjet-Unie Leger Cambodja verslagen? „DOOR BLIJVEN GAAN MET GEZOND MAKEN FRUITTEELT" zullen kernoorlog winnen Egypte dient agenda voor politieke kommissie in In Midden- en Noord-Zeeland Arabische chemie bedreigend voor West-Europa Kalma vraagt ontslag Stagnatie in vreemdelingen verkeer Graven ontdekt uit Franse tijd AGENDA M. J. Goud tijdens Z.L.M.-vergadering MIDDELBURG, 5-1. De agrarische sektor, de sektor groothandel en de dienstverlenende sektor, waarbij gezamenlijk zoTi drieduizend ondernemingen in Mid den- en Noord-Zeeland betrokken zijn, zijn in hun ont wikkeling achter gebleven. Dat konkludeerde de heer J. J. Claas, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken iii Midden en Noord-Zeeland donderdag in zijn nieuwjaarstoespraak die hij hield tijdens de vergadering van de Ka mer in Middelburg. Enguête De Kamer van Koophandel heeft vorig jaar voor de derde maal een onderzoek ingesteld naar de bedrijfs ontwikkeling in haar gebied verge leken met het landelijk patroon. In de maanden september en oktober werden 1691 bedrijven geënquêteerd waarvan 73 procent de vragenlijsten terugzonden. De enquêteresultaten wijzen er op dat 1977 geen goed jaar is geweest voor het Midden- en Noord-Zeeuwse bedrijfsleven. Stak de bedrijfsont wikkeling in 1976 nog gunstig af ten opzichte van de landelijke ontwikke- lnig, in 1977 is er sprake van een achterblijven van het Midden- en Noord-Zeeuwse bedrijfsleven bij de gang van zaken in het Nederlandse bedrijfsleven, aldus de heer Claas. Daling werkloosheid De ontwikkeling van de arbeids markt in de regio werd zorgvuldig gevolgd door de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. Aan deze raad heeft de Kamer van Koophandel in de loop van 1977 een funktionaris ter beschikking gesteld, die beleidsvoor- bereidend en beleidsadviserend werk LISSABON. 7-1. Vrijdag zorgde een korte staking van liet kabine- personeel van de Portugese lucht vaartmaatschappij voor een tijdelijke onderbreking van de vluchten bin nen Portugal en op Azoren en Ma deira. Alleen de vrachtvliegtuigen van TAP vlogen nog. Na drie uur hervatte het personeel het werk nadat de maatschappij als nog besloot beloften voor salarisver hogingen gedaan na de vliegerssta king tijdens de afgelopen feestdagen volledig na te komen. De staking was begonnen nadat de maatschappij had laten weten dat zij haar beloften niet volledig kon na komen omdat de totale kosten hoger uitkwamen dan was gedacht. SANTIAGO, 7-1. De Chileense re gering zal voortaan verlangen dat de Commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties, zich «trikt aan het recht houdt en Chili respekteert als een vry en souvereih land, dat heeft de Chileense presi dent Pinochet laten weten in een brief aan sekretaris-generaal Kurt Waldheim van de V.N. Uit het referendum is volgens Pi nochet gebleken dat het Chileense volk de methoden van de Verenigde Naties, en de „onrechtvaardige en discriminerende veroordeling van Chili" categorisch afwijst. Pinochet meent dat de Chilenen de legitimiteit van de regering hebben bevestigd, en hebben erkend dat dc regering volle dig bevoegd is de binnenlandse za ken te regelen en de internationale betrekkingen te behartigen. JAKARTA, 9-1. Een voormalig lid vall liet Indonesische parlement. Da- rins Marpating, heeft zich kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezin gen van maart a.s. Hij is do enige tegenkandidaat van president Suharto, die vrijwel zeker door het volkscongres (het parle ment) zal worden herkozen voor een nieuwe ambtstermijn van vijf jaar. Marpnung, die ook voorzitter van de Indonesische vakcentrale is ge weest. zei dot hij terwille van de democratie aan de verkiezing mee wil doen. Een presidentsverkiezing met slechts één kandidaat is niet de mocratisch en „voedt het volk niet op tot verantwoordelijkheid", aidus Mnrpaung. is gaan verrichten. Terwijl in Mid den-Zeeland de werkloosheid van mannen toeneemt manifesteert zich in Noord-Zeeland een daling. In het algemeen is de situatie in het Ka- mergebied gunstiger dan het lande lijk beeld, zo kon de heer Claas mee delen. Ongunstig Het jaargemiddelde van de gere gistreerde vraag naar mannelijk per soneel,-zowel in Midden-Zeeland als in de provincie, nam belangrijk toe. Noord-Zeeland gaf slechts een lichte stijging te zien. De arbeidsmarkt voor vrouwen blijft zich ongunstig ontwikkelen. De aanbodcijfers nemen steeds toe, tér- wijl de vraag een daling te zien geeft. Het dikwijls regenachtige weer ge- WASHINGTON. 7-1. Volgens een studie, die kennelijk president Car ter's militaire strategie heeft beïn vloed, kunnen noch de Verenigde Staten noch de Sowjet-Unie een kernoorlog winnen. De V.S. zouden moeite hebben een konventionele oor log in Europa of in het Verre Oosten te winnen, In Amerikaanse regeringskringen is vrijdag verklaard, dat de studie, die 117 bladzijden beslaat en in juni werd voltooid, de grondslag vormt van een beleidsonderzoek, waarmee Carter rekening gehouden heeft om meer nadruk te leggen op conventio nele strijdkrachten in Europa en het vermogen om crises in het Midden- Oosten aan te pakken. In genoemde kringen is verder verklaard, dat de konklusie van het rapport volgens welke de V.S. min stens 140 miljoen mensen zullen ver liezen bij een grote kernoorlog en de Flitsen uit het buitenland MUNCHEN. Ecologen en jachtop zieners in de Duitse wintersportge bieden hebben alarm geslagen: toe risme en wintersport verdrijven in toenemende mate het wild uit zijn woongebieden en veroorzaken onder bepaalde omstandigheden zelfs zijn dood. PARIJS. In Parijs is een bomaan slag gepleegd op het hoofdkwartier van de Franse socialistische partij. Er werd niet veel schade aange richt. Ook in de andere takken vart dc tuinbouw zijn dc uitkomsten zeer wisselend geweest. Bij dc kasgroen- ten gaven de hoofdproduktcn een slecht financieel resultaat (9 pet.). De kleinere teelten gaven gemiddeld een betere uitkomst. Bü de volle- grondsgroenteteelt zijn dc prijzen vooral in de tweede helft van het jaar teleurstellend geweest. De tota le omzet van de landelijke fruitvei lingen is slechts 1% hoger dan het voorgaande jaar. Op de Zeeuwse veilingen wordt melding gemaakt van een omzetver- hoging van 10 tot 40 procent. De va riatie per gebied Is hierbij zeer sterk. „Het is begrijpelijk." aldus dc heef Goud. „dat men in de fruitteelt nu dankbaar gestemd is na zoveel mierabele jaren, waarbij steeds on der de kostprijs moest worden ge werkt. „Maar", waarschuwde hij. „strukturoel is er niets veranderd, niet landelijk en ook niet op Euro pees gebied. Hierbij is vooral het afstemmen van het aanbod op de vraag van groot belang. Primair moeten we er vanuit kunnen gaan dat Brussel een strak en doelmatig derde landen be leid zal voeren. Dat is vobr de ge durende de zomermaanden had een ongunstige invloed op de resultaten van verschillende bedrijven, die met de, rekreatie verbonden zijn. Het ne gatieve effekt, die dit had op de werkgelegenheid was echter slechts van beperkte omvang. Ongunstig was de situatie voor de part-time-arbeid. Het aanbod was ook in 1977 een veelvoud van de vi'aag naar dit personeel. Oostersehelde De heer Claas zei te verwachten, dat in de sektor van de grond-, weg en waterbouw de werkgelegenheid in 1978 geleidelijk zal gaan toenemen door het in uitvoering komen van de werken in en om de Oosterschelde. Vanaf 1979 zal van deze werken een sterke invloed op de werkgelegen heid uitgaan. Niet alleen voor ar beidskrachten uit Midden- en Noord- Zeeland, maar ook voor velen van buiten dit gebied, zal hier voor jaren een aanzienlijke bron van werkgele genheid bestaan. Op verschillende niveaus wordt al geruime tijd over leg gepleegd om voor de problemen, die zich op deze arbeidsdeelmarkt waarschijnlijk zullen voordoen, ge- eigende oplossingen te vinden en passende maatregelen te nemen. Sovjet-Unie 113 miljoen en dat di'ie kwart van de economie van beide landen zal worden vernietigd', gelijk is aan die van vorige beleidsx-appor- ten. ROTTERDAM, 7-1. De chemische industrie, die de Arabische olieland en willen opbouwen, zö'u een be dreiging kunnen gaan vormen voor de verdere ontwikkeling van deze be drijfstak in West-Europa. Dit heeft drs. E. Meinsma, direk- teur van Shell Nederland Chemie (S NC) gezegd op een bijeenkomst van de ondernemingsraad van zijn be drijf. Meinsma wees ex-op dat een land als Saoedi-Ax-abië geen binnenlandse max-kt heeft voor chemische produk- ten en dus wel gedwongen zal zijn deze uit te voex-en, naar de V.S. en West-Eux-opa. Meinsma verwacht dat omstreeks 1985 in Saoedi-Arabië de produktie van chemicaliën op gang zal komen. Shell Nederland Chemie, gevestigd in Pex-nis en Moei-dijk, zal dit jaar verlies opleveren, aldus Meinsma. De belangx-ijkste oorzaak is dat de ver koopprijzen (te) laag zijn. Volgens de dix-ekteur hebben de prijzen momen teel een dieptepunt bereik. Veel ver- betering van de toestand verwacht hij niet, omdat de grondstof prijzen onvei-andex-d zeer hoog blijven. hele Nederlandse tuinbouw van zeer groot belang." Optimistisch Niet alleen de fruittelers zijn opti mistisch. ook op de Zeeuwse veilin gen is daar een weex-spiegeling van te vinden. Dc heer Goud zei dat hij de indruk krijgt dat men daar denkt „we rooien het wel onder deze om standigheden". maar het gevaar is aanwezig dal de thans bestaande si tuatie wordt nanvaax-d als een soort status quo. „Maar", zo ging de heer Goud verder, „hel zou raadzaam zijn om zich opnieuw ernstig af te vra gen of het individueel opereren als afzetorganisatie wel de juiste per- spektievcn biedt." Naar aanleidirtg van de medede ling van de heer Goud dat de om zetcijfers van de Zeeuwse Veilingen 10-40 procent waren gestegen was het hoofdbestuur van mening, dat het jammer zou zijn als daaruit nu verkeerde konkliisies zouden wor den getrokken, die later weer be treurd moeten worden. Strukturcol is er nog niets veranderd. Akkerbouw Ook do heer H. C. v. d. Maas kon- CAPE CANAVERAL, 7-1. Met be hulp van een Atlas-Centaur-raket is vrijdagavond vanaf de Amerikaanse basis Cape Canaveral een commu- nikatiesatelliet van het type Intelsat met sukses In een baan om de aarde gebracht. De kunstmaan - de Intelsat IV-A - is bestemd om boven de Indische Oceaan te komen „hangen". In totaal zullen 43 landen in dit gebied ge bruik kunnen maken van de satelliet CAIRO, 9-1. Egypte heeft heden (maandag) een agendavoorstcl voor de besprekingen in de Egyptische- Israëlische commissie overgebracht aan de Verenigde Staten, die ook aan het commissiewerk deelnemen. Vol gens het dagblad Al Achram wil Egypte de volgende punten op de agenda: Volledige terugtrekking van Israëlische troepen, wat Egypte be- treft tot de internationale grenzen, en wat de andere Arabische landen betreft - Syrië en Jordanië - tot de grenzen Van 1967. Regeling van alle aspekten van de Palestijnse kwestie (het recht op zelfbeschikking en vestiging van een staat). Voox-bereiding van de vrede, volgend op de Israëlische terugtrek king. Israëlische voorstel Israël heeft een agendavoorstcl ingediend dat er volgens Al Ach - ram als volgt uitziet: Vestiging van Israëlische ne derzettingen in bezet gebied. Afsluiten van een vredesver drag met de Arabische landen. Het probleem van de Pales tijnse Ax-abiex-en en de vluchtelin gen. De kwestie,van de Joodse neder zettingen in bezet Arabisch gebied staat ook bovenaan de agenda van de Israëlisch-Egyptische militaire commissie, die haar werkzaamheden woensdag in Caïro begint. Het Israëlische kabinet heeft zon dag besloten geen nieuwe joodse ne derzettingen te stichten in de Sinai, maar de bestaande vestigingen uit te brpiden. Deze uitbreiding kan zon der onteigening van gronden tot stand komen. ROTTERDAM, 6-1. Hoofdinspek- teur B. D. Kalma heeft ontslag ge vraagd bij de Rotterdamse politie. Hij heeft burgemeester Van der Louw laten weten, na de beslissing van de procureur-generaal hem uit zijn funktie van chef zeden- en kin derpolitie te ontheffen, geen basis van vertrouwen meer aanwezig te achten om nog langer bij de Rotter damse politie te werken. Inmiddels heeft minister Wiegel (binnenlandse zaken) ingestemd met het ontslag van Kalma. De hoofd- inspekteur gaat in afwachting van een ontslagregeling met buitenge woon verlof. stateerde dat er uit Brussel niets te vex*wöchten is. Hij pleitte daarom voor een aantal nationale maatrege len: verhoging van het b.t.w. for fait, een belastingvrije voet van 750 gulden per hectare en konkurrentie- kracht-versterkende maatregelen, waaronder grondverbetering (stal mest), exportbevordering en kwali teitsverbetering. Verder pleitte de heer Van der Maas opnieuw voor opneming van de graszaad op- brengStcijfers in de beschrijvende rassenlijst. Dc heer Van der Maas en de heer Hoiting gaven voorts een na- dei'e toelichting op door de akker- bouwkommissie in opdracht van het hoofdbestuur uitgevoerde bereke ningen over de te verwachten inko menssituatie in de Zuidwestelijke akkerbouw. Gekonstaleerd werd dat de uitkomsten nu - anders dan in het verleden - globaal vergelijkbaar zijn met door het L.E.I.-opgestelde be-i*ekeningen. Zowel de Z.L.M.- als. de L.E.I .-prognose geven aan dat dc akkerbouwer beduidend in zal teren op het eigen vermogen. In die zin zal het Z.L.M.-rapport (intern) ge- bruikt worden ter ondersteuning van het beleid. Akkerbou w-kont rak tlerlt Het hoofdbestuur nam kennis van de zeer teleurstellende gang van za ken bij de onderhandelingen over de nieuwe kontrokten in dc peul- vruchtensektor. Besloten werd daar over in overleg met dc N.C.B. en C.B.T.B. ccn persbericht uit te ge ven waarin volledige steun wordt gegeven aan het door de 3 C.L.O.- kofnmissie kontrakttcelt ingenomen standpunt. die een capaciteit hoeft van 6.000 to- lefoonvei'bindinucn en twee televi siekanalen. De nu gelanceerde Intelsat komt in de plaats van de Intelsat IV waarvan de capaciteit van 4000 telefoonver- bingen niet meer toereikend is. In april zal een dergelijke kuns'tmaan als de vrijdag gelanceex-de worden afgeschoten ter vei*vanging van een andere communicatiesatelliet die een te gering vermogen heeft. Dit beleid past in het Israëlische vredesplan, dat er vanuit gaat dat de Israëlische nederzettingen bij Rafia, (bij dc strook van Gaza) en Sjarm El Sjeik (aan de zuidpunt) ook na een vredesregeling behouden moeten blijven, aldus een regerings- woordvoerder in Tel Aviv. WASHINGTON Een onderzoek dat door de Kettering Foundation tussen januari 1976 eri december 1977 is uitgevoerd onder 3.800 vol wassen Amerikanen, heeft aange toond dat men weliswaar begaan is met de onderdrukking van de men senrechten in de Sowjet-Unie, maar meer waarde hecht aan de totstand koming van nucleaire afspraken met dit land om een kernoorlog te voor komen. BANGKOK (Thailand), 9-1. Het oostelijk legerkorps van Cambodja, ter sterkte van zeker een derde deel van zijn 80.000 man tellende strijd macht, is bij de Vietnamese invasie verslagen, aldus berichten van de Thailandse inlichtingendienst. In deze berichten wordt verder ge zegd dat ongekende aantallen Cam bodjaanse soldaten zich aan de Viet namese sti'ijdkrachten hebben over gegeven. Cambodja stuui'de nieuwe ti-oepen haar het gi'ensgebied. Vietnams plaatsvervangend minis ter van buitenlandse zaken Vo Dong Giang heeft de Cambodjaanse strijd krachten maandag beschuldigd van barbaax'se misdaden bij dé gevechten aan de grens. Hij sprak zich uit voor oplossing van het conflict door on derhandelen. DEN HAAG, 6-1. In de situatie van het binnenkomende vreemdelin genverkeer is de afgelopen jaren een stagnatie opgetreden. Het buiten landse bezoek neemt slechts licht toe, maar de ontvangsten blijven op een niveau van circa f 3 miljard. Gekorrigeerd voor de inflatie be tekent dit een reële daling van de buitenlandse toeristische bestedingen in ons land. Dit heeft de direkteur-generaal voor handel, ambacht en diensten dr. W. A. van de Garde vx-ijdag gezegd bij de opening van het nieuwe kan toor van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging in Den Haag. OUDESCIIILD, 7-1. In de Kerke- steeg tc Oudeschild op Texel zyn drie graven ontdekt met nog vry gave Skeletten. Het betreft hier vermoede lijk graven van Franse militairen die tydens de Franse tijd omgekomen zijn. In de buurt werden namelijk al eens eerder de restanten gevonden van een Frans soldaat. De graven zijn blootgekomcn tijdens sloopwerk zaamheden van twee kleine wonin gen. Belangstellenden in de Texelse historie betreuren het dat de slopers de werkzaamheden na deze toch wel bijzondere vondst hebben voortgezet en de vindplaats mol bouwgrond hebben volgestort. Zierikzec Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur. carillonconcert. Maandag 9 januari Zierikzec Zeeuwse Herberghe, 14.30-16.30 uur, nieuwjaarsreceptie afdeling Schou wen Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Stadhuis. 20.00 uur. vergadering Ge meenschappelijke Schoolraad. Huis van Nassau, bijeenkomst ZLM jongeren en agrarische kommissie, 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis. 16.30 uur. vergadering kommissie van financiën. Dinsdag 10 januari Zierikzee R.K. centrum UW kontaktavond 19.30 uur. Hotel Van Oppen, 20.00 uur forum avond CNV. Kerkwerve 14.30 uur Bejaax'densoos in Vereni gingsgebouw. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw 19.30 uur. Herv. Vrouwenverenging „Helpt Elkander". Woensdag 11 januari Zierikzee Raadszaal, 16.30 uur, vergadering ge meenteraad. Huis van Nassau voorlichtingsbij eenkomst rattenbestrijding 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B, Hervormd Verenigingsgebouw 19.30 uur kreatieve avond C.P.B. Drcischor De Drie Schapen, 19.30 Uur, land- bouwver. Dreischor. Donderdag 12 januari Zierikzee N. Boogerdstraat 56, 19.00-20.00 uur, buro rechtshulp. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep Wees een zegen Vrijdag 13 januari Zierikzee De Lelie 19.30 uur „The Musical Inn", repetitie-intro-avond, Zonnemaire Café „Bommenede", 19.30 uur: open avond Bond voor alleenstaanden, af deling Schouwen-Duiveiand. Middelburg Provinciehuis, vergadering Kommis sie voor Ruimtelijke Ordening, Volks huisvesting, Rekreatie en Natuurbe scherming. Zaterdag 14 januari Westenschouwen Café-rest. Zeelust, '13.00 uur, start 6 Delta Cross. Hoofdingang Boswachterij. Wedstrijd en trimlopen 6e Delta Cross. 13.00- 16.00 uur. Renesse Dorpshuis, 19.30 uur: Jaarfeest C.J.V. „De Schakel". Maandag 16 januari Zierikzec Huis van Nassau, 20.00 uur. Inter nationale Vereniging Philatelica. Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, schrijfavond Amnesty International. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-17.00 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Huis van Nassau, vogelruil en ver- koopbeurs, 12.00 tot 17.00 uur. Maandag 23 januari Zierikzee 's Landskamer vergadering Water schap Schouwen-Duiveiand 14.00 uur. Dinsdag 24 januari Haamstede „De Graef van Haemstede", 19.30 uur Ned. Ver. v. Huisvrouwen, lezing H. v. d. Salm. Middenschouwen Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Kerkwerve 14.30 uur Bejaardensoos in Vereni gingsgebouw. Zaterdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau. 10.00-17.00 uui*, ruilbeurs Philatelica. Maandag 30 januari Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst ZLM jongeren en agrarische kommissie. 20.00 uur. Vrijdag 3 februari Scharendyke Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur bijzondere zangavond. Dinsdag 7 februari Haamstede „De Graef van Haemstede", 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvi'ouwen. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall tet Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 GOES, 2-1. Dc bedrijfsresultaten van de fruitteeltbe- drijven liepen dit jaar nog sterker uiteen dan het voor gaande jaar. Dat zei de beer M. J. Goud in bet tuin bon wovezieht, dat bij gaf tijdens de ZLM-vergadering maandag ill Goes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2