wico Koninklijke onderscheiding voor de jubilerende chauffeur Joh. van Aken Asfaltsehip „Jan Heijmans" vervaardigt zinkplaten Ertstankér vast op Westerschelde Protest van Landbouwschap tegen maatregelen voor deel Kop van Schouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn voor prima gebruikte meubelen Drie gewonden bij een steekpartij in Goes GELD NODIG Gevaarte in Oosterschelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 januari 1978 134ste jaargang Nr. 22232 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23.90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; ..Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Dertig jour Bruse Trekker HAAMSTEDE, 9-1. In de Oosterschelde, in de buurt van de Plompetoren bij Koudekerke, ligt thans de „Jan Heijmans", het asfaltsehip van de Maatschappij tot ontwikkeling en toepassing van bitumineuze kon- strukties onder water (Bitumarin B.V.). By hoog water torent een enorm gevaarte met daarop een ruim 50 m lang pijpvormig apparaat boven de zeedyk uit. De „Jan Heymans" be vindt zieh al enkele jaren in de wa teren van de Oosterschelde voor het aanleggen van een asfaltlaag onder water. Reeds in het begin van deze eeuw werd in de Landskamer van het Wa terschap Schouwen-Duiveland, in verband met minder gunstige pei lingen, besloten dat er „gezonken" moest worden. Een groot aantal in stellingen kwam in de weer. In de eerste plaats moest een -zinkstuk ge vlochten worden en daarvoor moest rijshout aangevoerd wor den uit de Biesbosch. Bij de oude haven van Bui-ghsluis werd met ve le mankrachten een zinkstuk in el kaar gezet en vervolgens door sleep bootjes naar de ongunstige plek ge trokken. Dekschuiten met basaltste nen meerden naast het zinkstuk af. Hierna begonnen de vele manschap pen van "net Waterschappen bijge staan door niet-deskundigen het zinkstuk te verzwaren met de ba saltblokken. Tenslotte werden alle touwen losgesmeten en ging het zinkstuk horizontaal naar de bodem. Het werd dan alsnog verzwaard met gx-ote vrachten basaltblokken. Ongunstige peilingen Onlangs zijn wederom ongunstige peilingen aan het licht gekomen. Advertentie Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 Burgemeester Everwijn speldt de heer Joh. van Aken de koninklijke onderscheiding op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ditmaal bij Koudekerke, waar kort na de ramp in 1953 een dijkval voordeed. In opdracht van het Bu reau Dijkversterking begon Bituma rin met een bodemonderzoek en werd met mijnsteen het te behan delen gedeelte gelijk gemaakt. Ver volgens kwam de 5500 ton metende „Jan Heijmans" ter plaatse. Het schip werd met zes ankers vastge legd, terwijl een zevende tros naar dc wal werd gebracht en aan een zich aan de binnenkant van de zee dijk bevindende zeer zware bull dozer werd bevestigd. Op deze manier kan de „Jan Heijmans" zich naar 'de dijk verplaatsen. De bull dozer kreeg de naam „dodebed". Een zwaar anker zou het dijklichaam vernielen. De „Jan Heijmans" is 98 meter lang en 27 meter breed en telt een be manning van 34 mensen. De zink- stukken die op dit schip vervaar digd worden bestaan uit matten van asfalt, polytropylecn, grint en steen slag. Deze kombinatie - fixtone ge naamd - is waterdoorlatend, blyvend \-isco-clastich en stroomresistent, be proefd tot stroomsnelheden van 6 m per seconde. De 17 m brede matten kunnen tot een lengte van 200 m vervaardigd worden en wegen 250 kg/-. Wegspoe len is niet mogelijk. Bij Koudekerke worden 51 matten van diverse leng- tès op de bodem van de Oosterschel de gelegd worden. Dit werk gaat on geveer 13 weken duren. In verband met de over de dijk liggende tros is de weg voor het ver keer versperd. Zodra het werk ge reed is, wordt de weg weer vrijge geven en verdwijnt ook de speciale moeras-bulldozer. De overgang van dijkvoet naar de matten wordt met mijnsteen wat bijgestort, doch het verzwaren met steen op de matten is niet nodig, vanwege hun eigen gewicht. Bitumarin boekte uitstekende re sultaten met deze zinkstukken, o.a. met diverse proefstukken in de Oos terschelde. De „Jan Hermans" vol tooide onlangs een groot werk aan de dijk by Noord-Beveland. De lange pijp op het schip maakt het mogelijk asfaltmastiek onder water aan te brengen tot een diepte van 50 meter. Met het werk, dat thans door de „Jan Heijmans'' wordt uitgevoerd, wordt weer een schakel in de totstandkoming van een opti male beveiliging van Schouwen- Duiveland voltooid. TERNEUZEN, 9-1. Op de Wester schelde, ter hoogte van Terneuzen, is rond twee uur in de nacht van zon dag op maandag de Belgische erts- tanker „Mineral Gent" aan de grond gelopen. Het 40.000 ton metende schip, dat geladen op weg was naar Antwerpen, ligt in de zogenaamde Pas van Antwerpen. De „Mineral Gent" is vastgelopen bij hoog water en ligt nog niet bin nen de boeien die de vaarroute mar keren. De sleepboten „Groenland" en „Zeeland" van het sleep vaai'tbedrijf Muller uit Terneuzen zijn uitgevaren Maar van de Belg is nog geen ver zoek om sleepboothulp gekomen. Niet ver van de „Mineral Gent", ter hoogte van boei vijftien, is op on geveer hetzelfde tijdstip de Belgi sche binnenvaarttanker „Benetank" aan de grond gelopen. Volgens een woordvoerder van Muller hebben beide strandingen niets met elkaar te maken. ZIERIKZEÊ, 9-1. De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap heeft bij de minister van c.r.m, bezwaren gemaakt tegen de Advertentie Veel koopjes. bij TEXTIELHUIS RIANNE Kerkring 31 - Nieuwerkerk Telefoon 1955 ZIERIKZEE, 7-1. Wegens zijn veertigjarig jubileum in dienst van Touringcarbedrijf Van Oeveren, ontving de beer Job. van Aken de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Deze koninklykc onderscheiding werd hem zaterdagmiddag overhan digd door burgemeester H. P. Ever- wyn in restaurant „Dc Poorter" te Zierikzee. De eer deze onderscheiding uit le reiken viel burgemeester Everwijn te beurt vanwege het feit dat de heer Van Aken inwoner van de gemeente Westerschouwen is. In overeenstem ming met burgemeester Th. H. de Meester was dan ook besloten deze plechtigheid door de eerste burger van Westerschouwen te laten ver richten. Namens het Zierikzeese ge meentebestuur waren op de receptie aanwezig de beide wethouders W. den Boer en C. Bij de Vaate. Wederzijds vertrouwen Burgemeester Evcrwijn wees op het feit dat het steeds zeldzamer wordt dat iemand veertig jaar bij de zelfde baas blijft. „Een veertig jarig dienstverband betekent heel veel", aldus de heer Everwijn. Het wil zeg gen dat werknemer en werkgever liet goed met elkaar kunnen vinden, dat meningsverschillen door praten en goed overleg uit de weg worden geruimd en dat een grote basis van wederzijds vertrouwen bestaat. „U hebt met vakkundige en prettige ma nier van werken in niet geringe ma te meegewerkt aan de opbouw van dit meer dan vijftig jaar bestaande bedrijf", aldus de spreker. Hij felici teerde de heer Van Aken dan ook met dit „goede rapport". Verder wees liy erop dat ook bui ten het bcdrjjf van Van Ocvcrcn gro te waardering bestaat vor de be kwame chauffeur Van Aken. die vele touringcarreizen tot een sukses had gemaakt. De heer Everwijn noemde het een groot voorrecht dc versicrsc- (Vervolg pag. 3) maatregelen die voortvloeien uit de ministeriële beschikking voor ^en deel van de Kop van Schouwen. Zoals bekend heeft de minister van c.r.m. in overweging genomen om een deel van de Kop van Schou wen aan te wijzen als beschermd natuurmonument. Dat betekent dat nu al eèn aantal beperkende bepa lingen in werking treden en daar is het Landbouwschap het niet mee eens. Schorsing De Gewestelijke Raad heeft in de bij de beschikking behorende toe lichting niet terug kunnen vinden, dat het nodig is dat die rechtsgevol gen al meteen in werking treden en maakt tegen dat deel dan ook be zwaren. Daarom heeft de Geweste lijke Raad, op grond van het be paalde in de wet op de Raad van State schorsing van het betreffende ondredeel van de beschikking ge vraagd aan de voorzitter van de af deling rechtsspraak van de Raad van State in Den Haag. GOES, 9-1. Drie mannen, één uit Goes en twee uit Heinkenszand, zijn dit weekend gewond geraakt bij een steekpartij die zich afspeelde in het toilet van een bar in de Goese bin nenstad. Tween van hen, de 18-ja rige C. T. en de 21-jarige J. I. W„ beide uit Heinkenszand, werden naar het ziekenhuis afgevoerd met steek wonden. De derde, de 27-jarige A. J. G. uit Goes, moest dc hulp van zijn huisarts inroepen. Bij het onderzoek door dc politie zijn geen steekwapens tevoorschijn gekomen. Ook is er over het motief nog geen volledige duidelijkheid. 's Morgens gebeld *s Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Fiuaucieriugskantoor M. Geeuse BRUIN1SSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 Aan boord van het asfaltsehip „Jan Heijmans" van Bitumarin b.v. wor den de enorme zinkstukken ver vaardigd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot dinsdagavond: Later opklaringen Vannacht enige tijd regen en mini mumtemperaturen ongeveer 3 gra den; overdag plaatselijk een bui, maar ook opklaringen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; ma xima omstreeks 6 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 10 jon. Zon op 8.45, onder 16.50 Maan op 9.10, onder 19.06 Nieuwe maan: 9 jan. (5.00). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 10 jan. 3.50 16.20 9.32 21.43 Springtij; 11 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-1. Het K.N.M.I. deelt mede: en overwegend westelijke luchtstroming, op de noordflank van een in betekenis afnemend hoge- drukgebïed boven zuidoost Europa blijft ook dinsdag het weer bij ons bepalen. Een front, behorend bij een lagedrukgebied dat maandagmorgen tussen IJsland en Noorwegen lag, zal in de nacht van maandag op dinsdag ons land passeren, met af en toe re gen, Daarna zal lucht over ons land gaan stromen, waarin naast een ^en kele bui ook opklaringen zuilen gaan voorkomen. In de temperaIuur zal weinig ver anderen. Door de invloed van de westelijke luchtstroming is ook hel weer in de Scandinavische landen vei-anderd. De temperaturen zijn daar aanzienlijk gestegen. Kwamen bijvoorbeeld in Finland en Zweden, afgelopen zaterdag nog temperatu ren voor van 30 graden onder nul. zondag waren deze op de meeste planlsen gestegen tot rond het vries punt gedurende het groolsle deel van de dag. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zonde is de brandstof voor het vuur der deugd. Inayat Khan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1