Amerika's president spreekt vrijdag met Mitterrand Oostduitse luinisterie neemt maatregelen tegen „Der Spiegel Protest tegen behandeling mevrouw Carter „Vietnam vocht uit zelfverdediging" Koninklijk paar naar Suriname Referendum in Chili sukses voor Pinochet P.L.O.-vertegenwoordiger in Londen doodgeschoten Indira Gandhi uit de partij gezet Benzine in Drentse grond qntdekt Sleepboot verliest ponton op Noordzee 9e Ei hoort erbij De reis van Carter Op een dag twee keer brand in graansilo Weer rust in gevangenissen Brandweerauto reed water in 2 PARIJS, 5-1. President Carter en president Giscard d'Estaing van Frankrijk hebben elkaar woensdag in het Elysee onder vier ogen gesproken, nadat de Ameri kaanse president, die uit Egypte kwam, een krans bad gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe in Parijs. Na de kranslegging weken de twee presidenten van het program af en wandelden samen de Champs Elysee af. Daarna gingen zy naar het Elysee. Carter stelde Valery d'Estaing op de hoogte van de jongste ontwikkelingen in het Midden-Oosten en wisselde daarna met de Franse president van gedachten over de wereldeconomie, de verdediging van de westclyke we reld ondanks het streven naar ont wapening en de ontspanning tussen oost en west, de energiekwestie en de stryd voor de mensenrechten. NEW YORK, 5-1. De Amerikaanse „Nationale Vrouwenorganisatie" (NOW), een feministische belangen groep, is kwaad over de manier waarop mevrouw Rosalynn Carter in Saoedi-Arabië is behandeld. Zich baserend op Amerikaanse persbe richten over het presidentiële bezoek aan Riad, meent NOW dat mevrouw Carter vergeleken bij haar man als „tweede keus" is bejegend. Op de Saoedische luchthaven was er tijdens de verwelkoming voor mevrouw Carter geen plaats op het ereschavotje, zegt NOW, en verder heeft ze in het openbaar steeds zes stappen achter haar echtvriend Jim- my moeten lopen. Mevrouw Carter zou ook zijn ge weerd van het statiebanke't ter ere van de Amerikaanse president. Ro salynn zou in een apart vertrek van het koninklijk paleis hebben moeten eten, samen met de dames van het Saoedische hof. Op grond van dit al les tekent NOW protest aan tegen de „schandelijke behandeling van vrou wen in het Mid'den-Oosten". SAIGON, 4-1. Premier Pham van Dong van Vietnam heeft woensdag tegengesproken dat Vietnamese troepen Cambodja zijn binnengeval len. Hij riep op tot onmiddellijke onderhandelingen om het grensge schil te slechten. Volgens het Vietnamese persbu reau zei de Vietnamese premier nog dat de Vietnamese troepen uit zelf verdediging vochten. Volgens Dong zou een spoedige re geling in het belang zijn van de on afhankelijkheid en opbouw van Vietnam en Cambodja. ZIER1KZEE. Op de hoek Huijbert- straat/Plevierstraat reden dinsdag middag twee auto's op elkaar. Be stuurder J. C. G. v. D. uit Zierikzee verleende geen voorrang aan L. v. Z. uit Zierikzee. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Beide voertuigen werden zwaar bescha digd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vrijdag zal Carter een onderhoud hebben met Francois Mitterand, de leider van de Franse socialisten. Dit onderhoud kan van betekenis zijn voor de politieke verhoudingen in Frankrijk zelf. Hoogtepunt van Car ters verblijf in Frankrijk is zijn be zoek heden (donderdag) aan de Normandische kust waar de Ameri kaanse troepen in 1944 landden. Gesprek met Sadat Toen president Carter woensdag bij zijn bezoek aan president Sadat de noodzaak tot Israëlische terug trekking „uit bezette gebieden" aan roerde hield hij zich aan de Britse versie van resolutie 242 van de Vei ligheidsraad van 22 november 1967 betreffende de beginselen van een rechtvaardige en duurzame vrede. De Britse versie spreekt van te rugtrekking uit bezette gebieden in tegenstelling tot de Franse waarvan de tekst luidt terugtrekking uit „de" bezette gebieden. Wat de Palestijnse kwestie betreft uitte Carter zich in zorgvuldige be woordingen. Hij zei dat voordat een rechtvaardige en alomvattende vre de kan worden bereikt het Palestijn se vraagstuk moet worden opgelost „in al zijn aspekten". De oplossing „moet de wettige rechten van het Palestijnse volk erkennen en de Pa- le^tijnen in staat stellen deel te ne men aan het bepalen van hun eigen toekomst". DEN HAAG, 5-1. Koningin Julia na en prins Bcrnhard zullen van 9 tot 15 februari een staatsbezoek aan Su riname brengen, aldus is woensdag officieel in Den Haag meegedeeld. Zij beantwoorden hiermee het staatsbe zoek dat de president van Suriname en mevrouw Ferrier in september aan Nederland hebben gebracht. De uitspraak van 1 Carter van woensdag schijnt een reeks interpre taties mogelijk te maken, variërend van het houden van een volksstem ming tot deelneming van Paleste(jn- sc onderhandelaars aan vredesbe sprekingen - waarvoor zy in elk ge val uitgenodigd worden. President Sadat deelde later mee dat hij „volmaakte overeenstem ming" met Carter had bereikt. „Wij zullen bepaalde dingen bekendma ken". zei hij. „Ik ben niet bereid deze nu te Onthullen". Reaklit' president Begin De Israëlische premier Begin zei over het radiotelefontsch gesprek dal president Carter woensdagochtend - tijdens de vlucht van Aswan naar Parijs met hem gevoerd had dat pre sident Sadat aan Carter uiting had gegevens aan zijn gevoelens vaii vriendschap voor Begin. „Deze ge voelens zijn wederkerig. Wij hebben een gemeenschappelijke taal gevon den en 'dal is uitstekend voor hel voortzetten van onze vredesonder handelingen". Begin zei dat Carter hem beloofd had hem „alle bijzonderheden te zullen meedelen van zijn onderhoud met president Sadat". Voorts noemde hij het „uiterst po- sitief" dat „volgens de tot nu toe verschenen persberichten noch Sa dat noch Carter expliciet over een „Palestijnse staat"' sprak. SANTIAGO, 5-1. Het omstreden referendum in Chili lijkt op grond van de eerste resultaten, een groot sukses te worden voor president Au- gusto Pinochet, het hoofd van de mi litaire junta die aan de macht is sinds in september 1973 de strijd krachten met geweld een eind maak ten aan het bewind van de gekozen marxistische president Salvador Al- lende. Toen ongeveer 10 pet. van de stem men was geteld, was de verhouding tussen stemmen voor en tegen de huidige regering 81,1 pet. tegen 18,9 pet. In totaal zijn er ongeveerzes miljoen stemgerechtigden. HAMBURG, 4-1. Het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken hóeft tic hoofdredaktie van het West- duitsc nieuwsmagazine „Der Spiegel" in Hamburg, „bronnenvergiftiging lussen twee soevereine staten die onafhankelyk van elkaar zyn" ver weten, naar aanleiding van pnblika- tie in het blad van een „oppositie manifest van overheidsfunktionaris- scn in de D.D.R." Als gevolg hiervan zal de accredi tatie in Oosl-Berlijn van Spiegelcor- respondent Karl-Heinz Vater van 25 oktober 1977 tot 1 januari 1978 „tot nader bericht" niet worden verlengd. Een en ander is de Spiegelredaktic in Hamburg dinsdag per telex door het Oostduitse ministerie meegedeeld In het bericht wordt Der Spiegel ervan beschuldigd dat hij laatstelijk door vrijelijk ingewonnen informatie de DDR en haar bondgenoten „op boosaardige wijze lastert". Der Spie gel zou hierin samenwerken met de LONDEN, 5-1. Een leidinggevende gematgide vertegenwoordiger van het Palesteynse Bevrijdingsfront (PLO) in Londen, Said Hammani, is woens dag slachtoffer geworden van een aanslag. Een onbekende Arabier schoot hem in zijn kantoor in het ge bouw van de Londense vertegen woordiging van de Arabische Liga aan zijn bureau dood. De 40-jarige Hammani was hoofd woordvoerder van de P.L.O. voor West-Europa. Hij gold als een dei- weinige gematigden op een invloed- 2-ijke post in de P.L.O. en hij had zich bij herhaling uitgesproken te gen terreur. De laatste tijd was hij door kollega's in het Midden-Oosten berispt van wege zijn liberale hou ding. Scotland Yard sluit niet uit dat er verband bestaat tussen deze moord en die op twee Syriërs in Londen op zaterdagavond. Zij werden door een bom in hun geparkeerde auto opge- Bundesnachrichtendienst (BND) in Pullach bij Münehen. Informalisering betrekkingen Het gevolg hiervan is, volgens het Oostduitse ministerie, dat de verdere normalisering van de betrekkingen tussen beide Duitse staten gehinderd en het proces van ontspanning in de wielen gereden wordt. Der Spiegel heeft meegedeeld dat zijn nieuwe correspondent in Oost- Berlijn, Vater. zijn werk op 9 janua ri ween hervat. Bonn heeft op het bericht van de DDR aan Der Spiegel geteageerd met te zeggen dat de maatregel „on gerechtvaardigd en schadelijk" is. Dc vertegenwoordiger van het tweede duitse televisienet in Oost- Berlyn heeft woensdag van het mi nisterie van buitenlandse zaken van de D.D.R. een officiële waarschuwing gekregen wegens zijn berichtgeving over het zogenoemde „oppositie-ma nifest". NEW DELHI, 4-1. Het besluit van de leiding van India's oudste politieke party mevrouw Gandhi uit de pkrtij te zetten, werd als onvermijdelijk be schouwt sedert aanhangers van haar op een afzonderlijke konventie besloten dat zy de ware vertegenwoordigers van de party waren en mevrouw Gandhi als hun voorzitter kozen. De officiële leiding !iet toen weten dat de rebelle rende groep uitzetting Stond te wachten, maar nam nog niet direkt aktie. blazen.. De lijken van de Syrische ambassade-arts en de Syrische am bassadechauffeur werden dinsdag naar Damascus overgebracht. Hammani was getrouwd en had twee kinderen. Verontwaardiging Bij het Nederlands Palestinakomi- té heerst grote ontsteltenis na het bekend worden van de moord, die woensdag in Londen is gepleegd op de Westeuropese P.L.O.-vertegen woordiger. In een verklarihg zegt het komité dat de daders van deze en voorgaande moorden op P.L.O.- vertegenwoordigers zijn te zoeken onder de vijanden van het Palestijn se volk, die het zelfbeschikkings recht van de Palestijnen ten koste van alles willen verhindereh. Said Hammani was volgens het komité een „onvermoeibaar" pleitbezorger voordit recht. Acht van de 21 leden van het par tijbestuur, bij wie mevrouw Gandhi, traden vorige maand af en het be sluit lot uitzetting werd door negen van de 13 overgebleven leden geno men. Eén van 'de vier afwezigen was ziek en de overige drie waren buiten de stad. Het besluit luidde dat „die con gresleden die zich hebben aangeslo ten bij de nieuwe partij die door me vrouw Gandhi is gevormd, zijn uit het Indiase Nationale Congres (par tij) gezet". ASSEN, é->l. In september van het vorig jaar werd bij een oefening van- de brandweer een grote hoevelheid superbenzine ontdekt in de grond bij Zuidwolde (Dr.). Men schat de hoe veelheid minimaal op 5.000 tol 6.000 liter cf aanzienlijk meer. Het maximum zal echter de 20.000 liter niet overschrijden, meent ir. J. A. Los, hoofdingenieur van de pro vinciale waterstaat, die met de co ördinatie van het onderzoek is be last. Bij dat onderzoek zijn talrijke in stanties betrokken, zoals de water leidingmaatschappij Drenthe, de in- spektie voor de volksgezondheid, benzinetankhouders, justitie, enz. De oorsprong van de superbenzine is niet bekend. Alle voorraadtanks on der andere van benzinestations in de e omgeving zijn onderzocht. Dat lever de geen enkel spoor op. De benzine drijft op helt grondwater en wordt thans met grondwater opgepompt en daarvan gescheiden. DEN HAAG. De Panamese sleep-* boot Triton heeft dinsdag in het noodweer haar sleep verloren op de Noordzee. Terhoogte van Vlieland brak de tros van een 55 meter lang ponton dat nu stuurloos voor de küSt van Ameland drijft Omdat hel radiocontact met de sleper dinsdagmorgen uitviel, heb ben schepen in de omgeving uitgeke ken naar het scheepje dat drie man aan boord had. Een patrouillevlieg tuig van de vliegbasis Valkenburg, begon een zoekaktie. Eind van dc middag werd dc sleep boot gesignaleerd door de postboot Harlingen-Vlieland. AMSTERDAM. 5-1. Dc brandw.v, van Amsterdam is woensdagavond voor de tweede keer die da-.; uitge rukt om een brand tc bést rijden in Holland aan de Zond keel gracht m eén graansilo van de meelfabriek V» de hoofdstad, 's Ochtends was daar door onbekende oorzaak een kleine brand ontstóan. die spoedig onder controle was. In de loop van de avond is hel graan weer gaan smeu len en wakkerde aan tot een brand n waarvan de vlammen op een gegé- ven moment uit de bovenkant van dc silo sloegen. De opslagruimte be vatte 70 1on graan dat bestemd was voor veevoer. De eerste krachtmeting tussen de twee groeperingen komt eind van de maand als in de deelstaten Andhra Pradesj, Karnataka en Maharasjtra verkiezingen voor de parlementen worden gehouden. Advertentie ROTTERDAM, 5-1. De direkties van het huis van bewaring en van de vrouwengevangenis in Rotterdam houden het erop dat de oproer tijdens oudejaarsnacht in hun inrichtingen door een komplex van factoren is ontstaan. Direkleur J. H. Polman en direk- trice K. Ringlever, hebben dit laten weten aan het ministerie van justitie Op het departement acht men de zaak niet ernstig genoeg om een of ficieel onderzoek in te stellen. De toestand in de beide inrichtingen zou inmiddels weer volkomen nor maal zijn. AMSTERDAM, 5-1. Rond midder nacht (in de nacht van woensdag op donderdag) is bij het Centraal Sta tion in Amsterdam een brandweer wagen vermoedelijk door dé glad heid uit dc bocht gereden en in het water van de Westertoegang terecht gekomen. Eén van de acht brand weermannen is daarbij om het leven gekomen. De anderen zijn naar zie kenhuizen overgebracht. Zij hadden teveel water binnengekregen. AGENDA Zierikzee Iedere donderdag, van 11 -».s-12 uur. carillonconcert. Donderdag 5 januari Z-crik7.ee Hervormd Vérenigingsgcbouv 10.30 uur Chr Besturenbond CNV. Brulnissc Ned. IP.Tv. Verenigingsgebouw ruil- aVond Philatelies voor jeugdleden vanaf 19.00 uur voor seniorleden vanaf 20.00 uur. Vrijdag 6 januari Zicrik7.ee Klubgcbouw ..De Lelie". 19.30 uur, „The Musical Inn" repetitie Intro avond. Concertzaal 20.00 uur cabarctpro- gramma Ricnls Grotama ..Geen zoc te hoog". Bruinisse Kantine De Stoolpolder schaak- kompetitie 19.30 uur. Zaterdag 7 januari Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal", 20.00 uur, filmvoorstelling „The dragon dies hard". Sportzaal: 14.00-15.30 uur training volleybalploeg. Middelburg Statenzaal Nieuwjaarsreceptie pro vinciaal bestuur 16.00 lot 18.00 uur. Zondag 8 januari Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal", 20.00 uur, filmvoorstelling „The dragon dies hard". Maandag 9 januari Zierikzee Zeeuwse Herberghe, 14.30-16.30 uur, nieuwjaarsreceptie afdeling Schou wen Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering Ge meenschappelijke Schoolraad. Huis van Nassau, bijeenkomst ZLM jongeren en agrarische kommissie, 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis. 16.30 uur, vergadering kommissie van financiën. Dinsdag 10 januari Zierikzee R.K. centrum UW konlaklavond 19.30 uur. Hotel Van Oppen, 20.00 uur forum avond CNV. Woensdag 11 januari Zierikzee Raadszaal, 16.30 uur, vergadering ge meenteraad. Dreischor De Drie Schapen, 19.30 uur, land- bouwver. Dreischor. Donderdag 12 januari Zierikzee N. Boogerdstraat 56, 19.00-20.00 uur, buro rechtshulp. Vrijdag 13 januari Zierikzee De Lelie 19.30 uur „The Musical Inn", repetitie-intro-avond. Zonnemaire Café „Bommenede", 19.30 uur: open avond Bond voor alleenstaanden, af deling Schouwen-Duiveland. Middelburg Provinciehuis, vergadering Kommis sie voor Ruimtelijke Ordening, Volks huisvesting, Rekreatie en Natuurbe scherming. Zaterdag 14 januari Westenschouwen Café-rest. Zeelust, 13.00 uur, start 6 Delta Cross. Hoofdingang Boswachterij. Wedstrijd en trimlopen 6e Delta Cross. 13.00- 16.00 uur. Maandag 16 januari Haamstede Rekrealiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, schrijfavond Amnesty International. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-17.00 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Huis van Nassau, vogelruil cn ver koopbeurs, 13.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 24 januari Haamstede „De Gracf van Iiaemstede", 19.30 uur Ned. Ver. v. Huisvrouwen, lezing H. v. d. Salm. Middenschouwen Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Maandag 30 januari Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst ZLM jongeren en agrarische kommissie, 20.00 uur. Vrijdag 3 februari Scharendykc Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur bijzondere zangavond. Dinsdag 7 februari Haamstede „De Gracf van Iiaemstede". 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2