wico NOODWEER RICHTTE GROTE RAVAGE Patates Tast Toe Margarine AAN IN REGIO Z.L.M. koos voor kontrakten- stelsel in süikersysteem rro a d Rookworst verdacht van spionage 1 Oostduitsers uit Sittard Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Storm liet zijn sporen na ca. 225 gram nu Tijdens vergadering in Goes Fles halfvolle melk hele liter nu a a Mensen die weifelen slagen j nooit in hun ondernemingen. a Zuinigheid is een groot inko- a Cicero Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. ifj dit nummer: Nieuiv jaarsreceptie Zierikzee 7IFRIK7.FF.SCHE i Donderdag 5 januari 1978 134ste jaargang Nr. 22230 NIEUWSBODE waarin opgenomen (1797-1889) SIRJANSLAND. In de stal van vee houder J. van Damme werd zwaar huisgehouden door de storm. Een zestigtal koeien moest bij andere boeren worden ondergebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie kilozak.voor- mtPQ gebakken, A A diepvries 119 kuipje *-'500 gram Verwachting tot vrijdagavond: Oplopende temperaturen Zwaar bewolkt met vannacht plaat selijk sneeuw overgaand in regen en hier en daar mist; overdag overwe gend droog; meest matige wind tus sen zuid en west; temperaturen op lopend tot circa 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 jan. Zon op 8.48, onder 16.44 Maan op 5.19, onder 14.32 Nieuwe maan: 9 jan. (5.00). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 jan. 12.31 5.58 18.24 Springtij: 11 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Hét komende etmaal moeten we op veel bewolking rekenen en de temperaturen zullen geleidelijk op lopen. Onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die in de nacht van woensdag op donderdag over ons land trok. was er weinig wind en be wolking. In vrijwel het gehele land daalde de temperatuur tot enkele graden onder het vriespunt. Op plaat sen waar sneeuw lag kon het zelfs matig vriezen. Zo daalde het kwik op de vliegbasis Twente tot 9 graden on der nul. Op het noordelijk deel van de At lantische Oceaan blijft de depressie- aktiviteit groot. Een depressie nabij IJsland trekt naar het oosten en een bijbehorend warmlefront bevond zich donderdagmorgen boven de Britse eilanden. In de loop van donderdag avond zal het front Nederland be reiken en met sneeuw of regen ons passeren. Met zuidwestelijke wind wordt dan zachtere lucht aangevoerd waarin veel bewolking voorkomt. i SCHOUWEN-DUIVELAND, 3-1. De zeldzame storm, gepaard gaande met onweer, hagel- en sneeuwbuien, die dinsdag omstreeks het middaguur boven ons land losbarstte, heeft ook in deze regio duidelijk zijn sporen nagelaten. De hevige rukwinden, dit een snelheid van meer dan 100 km per uur be reikten, hebben het ergst huisgehouden in de polders van Oosterland en Sir- jansland. Tijdens een soort windhoos over enkele honderden meters werden de agrarische bedrijven van de heer J. van Damme aan de Brcdeweg en van de heer D. Boonman aan de M. I. Jobseweg zwaar getroffen. Omstreeks half één kreeg de storm greep op de ligboxenstal en de on langs gebouwde landbouwschuur op het bedrijf van Van Damme. Verder trok de windstoot als het ware dwars door het woonhuis van deze familie. Hierbij werden talloze dakpannen afgerukt en werd zware schade aan gericht in de keuken van het huis. In de ligboxenstal bevonden zich ongeveer zestig koeien, die ijlings bij andere boeren in de omgeving wer den ondergebracht. Eén van de twee paarden raakte licht gewond. Een op het erf geparkeerd staande personen auto werd door rondvliegende brok stukken beschadigd. Een verbijsterende aanblik bood ook de landbouwschuur van de heer Boonman na het yoorbijtrekken van de storm. Deze géheel uit steen op getrokken veertig meter lange loods werd totaal vernield. Een groot deel van de bedrijfsinventaris ging verlo ren: drie tractoren, een transporteur, een wiedmachine, een hydraulische kieper, een boxenvuller en een zaag machine. Een in de schuur opgesla gen voorraad van 250 ton aardappe len en zes hectare stro kon eveneens worden afgeschreven. Verder liep het loonbedrijf Giljam flinke stormschade op, evenals een aantal loodsen van diverse paling vissers. Enkele bjj de firma Gomavi geparkeerd staande personenauto's werden door weggeslingerde brok stukken beschadigd. Glas- en dakschade werd aangericht aan de woningen aan de Dorpsweg tegenover het industrieterrein. Twee aanhangwagens van de firma Mol werden door de wind opgetild en een eind vex-der in het land gesmeten. In Haamstede werd de vuurtoren tweemaal door de bliksem getroffen, maar door het werk van de bliksem afleiders werd erger voorkomen. Omgewaaide auto Eveneens tijdens dit noodweer waaide op de Zeelandbrug, ter hoog te van het beweegbare gedeelte, een bedrijfsauto van het Leger des Heils uit Goes om. De wagen werd be stuurd door J. W. W. uit Goes. De be stuurder liep geen letsel op, maar de auto werd licht beschadigd. Het Welkom Z.L.M.-voorzitter, de heer A. J. G. Doeleman, sprak aan het begin van de vergadering zijn beste wensen uit voor het komende jaar. Een speciaal welkomstwoord had de heer Doele man voor de dames Kloet cn Don ken. die in hun hoedanigheid van adviseur van het Hoofdbestuur voor de eerste maal aanwezig waren: „Hef is in deze lijd, waarin hel ge zinsbedrijf centraal staat, bijzonder prettig nu ook een vertegenwoordi ging van de agrarische kommissie van de plattelandsvrouwen in ons midden te hebben om ons met raad cn daad bij te staan", aldus de Z.L.M.-voorzitter. Goed overleg De heer Doeleman wees erop dat veel zaken die ons in J977 hebben beziggehouden in 1978 hun vervolg zullen hebben. Dat geldt met name (Vervolg pag. 3) voertuig, dat het verkeer enige t: belemmerde, werd door takelbedr J. de Jonge weer op de wielen ge/ en weggevoerd. Een tweede-woningbezitter Haamstede, A. P. W. uit Braunsc weig (D.) reed tijdens de storm n- zijn auto over de Brouwersdam. G durende deze rit werd de wagen v( komen gezandstraald en verdween enkele ogenblikken tijd alle lak v; de auto,, terwijl drie ruiten sneuvi den. In Zierikzee bleef de schade b perkt tot afgerukte dakpannen 1 enige glasschade. Zware stormschade In de omgeving van Sirjansland en Oosterland werd verder ook vrij zware schade aangericht op de land bouwbedrijven van W. M. P. Bie- mond aan de Rijksweg en van O. D. Ruijsenaers aan de Kempensweg. Van een aan de Jobseweg staande karavan bleef niets anders over dan een rtieste verzameling brokstukken. Ook in Bruinisse ging het nood weer niet ongemerkt voorbij. Op het industrieterrein aan de Dorpsweg trok de windstoot over een lengte van 50 m langs de grond en vond op zijn weg de loods van het karrosse- riebedrijf Booy. Een groot gedeelte van het dak werd weggerukt, terwijl aan de andere zij'de van de loods een gat werd geslagen. SIRJANSLAND. Deze ravage bleef over van de landbouwschuur van de heer D. Boonman. Een groot deel van de bedrijfsinventaris ging ver loren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) GOES, 2-1. Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (Z.L.M.) heeft, na uitvoerig be raad, tijdens een maandag 2 januari in Goes gehouden vergadering, tenslotte gekozen voor het kontrakten- stelsel als wenselijk suikersysteem. Het hoofdbestuur nam daarmee het voorstel over van de Z.L.M.-ak- kerbouwccmmissie: behoudens in het geval dat geen enkele afstraffing vanuit de E.E.G. van het mengprijs- systeem ten opzichte van het kon- traktenstelsel zou plaatsvinden, kiest onvoorwaardelijk vóór het kontrak- tenstelsel en wel met ingang van oogst 1978. Met betrekking tot de voorwaar den, uitgangspunten en richtlijnen die voor de uitvoering van het kon- traktenstelsel moeten dienen, sprak het hoofdbestuur zich uit voor een historische referentie en een nader uit te werken rekening- courant sy steem, dat wil zeggen de mogelijk heid om „meer" en/of „minder" in een volgend jaar te kompenseren. Het Z.L.M.-standpunt kwam tot stand op grond van de bevindingen van de Z.L.M.-akkerbouwkommissie en enkele nota's van de landelijke organen en instellingen alsmede van door de heer H. C. v. d. Maas (voor zitter akkerbouwkommissie Z.L.M.) opgestelde berekeningen. Tenslotte was het Z.L.M.-Hoofdbestuur van mening dat er een soepele overgang naar het kontraktenstelsel mogelijk moet zijn: 1978 als overgangsjaar en eventuele bijstelling in 1980. Advertentie voor M ct. Geüg t/m zaterdag 7januari. DEN haag, 4-1. De hoogste aan klager in Karlsruhe heeft woensdag bekend gemaakt dat het Oostduitse paar uit Sittard, dat op 23 december in West-Duitsland is aangehouden, valse namen opgegeven heeft. k De echte- namen- -luiden Marie Luise (38) en Horst Schadock (44). Zij woonden in Nederland onder de val se namen Werner en Edith Hase- wald. Het tweetal, dat is gearresteerd op verdenking van spionage, heeft zich nog niet uitgelaten over hun even tuele opdrachtgever, noch over hun speciale opdracht. Volgens de hoogste aanklager in Karlsruhe heeft de zaak zeker „enig gewicht". Volgens de eerste aanwij zingen zouden de aktiviteiten van het echtpaar vooral op militaire in stallaties van de bondsrepubliek en haar NAVO-partners gericht zijn, zo •meldde het Westduitse persbureau DPA. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1