Rijkswaterstaat kreeg ervaring "Desai koele hlief saan schri.iven" met plannen voor Oosterschelde President Carter: Koffie en thee nu goedkoper Cambodja wil niet praten met Vietnam Politieman mag njet doen en laten wat hij wil Sadat kandidaat voor Nobelprijs Zeventigduizend Nederlanders hebben geen W.A.-verzekering Kabinetsberaad in Jeruzalem Ethiopië gooit met napalm Samenspel milieu en techniek GOUDZWAARD Gasunie snel beslissen over aanvoer aardgas AGENDA OP HERHALING NUCHTER DEN HAAG, 2-1. In zijn nieuwjaarsrede voor de mede werkers van rijkswaterstaat Ueei't direkteur-generaul ir. J. W. Tops veel aandacht besteed aan het samenspel van milieu en techniek hij waterstaatswerken. Hij heeft daarbij vooral gebruik gemaakt van ervaringen opgedaan hij de plannen voor de stormvloedkering in de Oosterschelde. (figuurlijke) middenweg Ie vinden tussen twee euvels; enerzijds de doorsnijding van het landschap en anderzijds „filevorming en vertra ging". In dit verband wees de heer Tops erop dal die filevorming en ver traging in de komende jaren nog grotere vormen zullen gaan aanne men. Er zullen dan namelijk duide lijk minder werken gereedkomen door de terughoudendheid bij de we genaanleg in de afgelopen jaren. Advertentie Meuhelstpffeertlerij staat u óók in 1978 met raad en daad ter zijde Zierikzee - Meelstraat '24 Telefoon 2491 „Deborah, laat mij niet alleen JERUZALEM, 3-1. „Deborah, laat mij niet glteen Deze wanhopige kreet van liefde hangt sinds maan dagmorgen boven Jeruzalem, neer geschreven op een luchtschip 'van acht en een halve meter. Een fabri kant van vliegtuigmodellen, Mitchell Williams, probeert op deze manier zijn geliefde ervan te overtuigen dat er in het land dat zij verlaten wil, wel degelijk iemand is "die van haar houdt. De christelijke Deborah wil eind deze week haar geboorteland de rug toekeren en toetreden tot een pro testantse gemeenschap in Zwitser land, aldus Williams op een pers- kanferentie. AMSTERDAM, 3-1. Met ingang van 5 januari zullen de koffie- en theepryzen worden verlaagd, aldus de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers. Met ingang van die datum zullen de 'koffieprijzen worden verlaagd met gemiddeld 67 cent per pak van 250 gram. Poederkoffie wordt 23 cent per pot van 50 gram goedkoper. Hiermee volgen de koffiebranders de daling van de koffieprijzen cp de wereldmarkt, zoals die in de inkoop prijzen tot uitdrukking komt. Ook de t'heeprijzen, worden mei ingang 'van 5 januari verlaagd en wel met 5 cent per pakje van 100 gram resp. per doosje met 20 thee zakjes. SCHARENDIJKE. De werkzaamhe den voor de aanleg van de jachtha ven te Scharendijke zijn in volle gang. De realisering van dit projeki zal ruim drie miljoen gulden kosten. Na voltooiing wordt de jachthaven verhuurd aan de Watersportvereni ging „Scharendijke". Het liggeld van de boxen zal ongeveer f 30,per m- gaan bedragen. Nog vóór Pasen dit jaar hoopt men de jachthaven ge reed te hebben. De officiële opening zal op een ivat later tijdstip plaats hebben. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) - Nict-technisclie aspecten gaan by de beleidsvoórbereiding een steeds grotere rol spelen. Zowerd by de verschillende alternatieven voor de Oosterschelde ook gezichtspunten als vissery en milieu steeds in beschou wing genomen. De heer Tops pleitte ervoor dat de verschillende aspecten een evenre dige aandacht, zowel voor puurciviel- technische aspecten als voor het na tuurgebied in engere zin, zou even fout zijn als de vroegere manier van werken waarbij het milieu minder aandacht kreeg dan nu. Ir. Tops zag hier een duidelijke taak voor de mi lieudeskundigen binnen Rijkswater staat. Niet alleen bij de voorberei ding maar ook bij de uitvoering en het beheer van projekten doen zich immers allerlei milieukundige vra gen voor. Milieukundig onderzoek Volgens de direkteur-generaal zou het voor de hand liggen elk rijkswa terstaatswerk te doen begeleiden door een praktisch milieukundig on derzoek, gericht op vragen die zich voor' en tijdens de uitvoering voor doen. Hij achtte het noodzakelijk vragen met dezelfde strekking uit di verse projecten samen te bundelen en als centraal onderzoeksthema ter hand te nemen. Dit om milieukundi ge know-how in zijn totaliteit op een hoger peil te brengen en om verspil ling van krachten tegen te gaan. Ir. Tops wees er daarbij op dat niet al leen in het Deltagebied maar ook bij de aanleg van landwegen en vaar wegen veel werk wordt verzet op milieugebied. Wegenaanleg „Op milieugebied", zo zei ir. Tops, „ligt onze koers op een afweging van alle aspekten, op een presenteren van alternatieven, op het mogelijk maken van een harmonieuze oplossing". De ze harmonieuze oplossing bepleitte de directeur-generaal ook bij de we genaanleg. Daarbij gaat het erom de LONDEN, 3-1. Cambodja heeft dinsdag Vietnam laten weten, dat het niet over hun grensgeschil wil praten, zolang niet alle Vietnamezen zich van Cambodjaans gebied heb ben teruggetrokken. In een verklaring die via Radio- Phnom Penh werd omgeroepen, be schuldigde de Cambodjaanse rege ring Vietnam er opnieuw van dal het Cambodja wil annexeren door middel van een „barbaars offensief" De verklaring is de eerste reaktie van Cambodja cp de Vietnamese oproep van 31 december, om op korte termijn tot besprekingen te komen ter regeling van het' konflikt tussen de twee communistische buurlanden. NjpUW Dppilf, 3-1. Premier De sai vaii Intjia heeft'president Rafter niet ife'door hem verlangde waarbor gen wijlen geven voor het gebruik van Arperjkijans've'rrykt uranium in één van de kerncentrales die in de buurt van Bombay staat. De weigering van de 82-jarige De sai, die nu tien maanden in India aan de macht is, irriteerde Carter, die daarop tot zijn minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, zei: „De sai blijft nogal koppig op zijn stand punt staan wat de kwestie van de kernbrandstof betreft. Ik geloof dal wij hem, als we weer thuis zijn, een koele brief op poten moeten schrij ven". Deze vertrouwelijke woorden wer den door geluidstechnici van een Amerikaanse radio- en televisiesta tion opgevangen en uitgezonden. In Nieuw Delhi ontstond enige deining, maar de leden van de Amerikaanse afvaardiging deden alles om de ge moederen te kalmeren. Zo lieten Jo- dy Powell, de perschef van het Witte Huis, en de Indiasehe minister van buitenlandse zaken, Jagal Mehta, weten dat de verhouding tussen De sai en Carter uitstekend was en dat de gesprekken tussen beide mannen hartelijk zijn geweest. Het probleem inzake het gebruik van kernbrandstof blijft dus onopge lost tussen beide landen. India heeft tol dusver het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens niet wil len tekenen. Carter, die kennelijk de verhouding tussen beide landen niet wilde vertroebelen, beloofde Desai toch dat de V.S. India op korte ter mijn 7,6 ton verrijkt uranium zullen leveren, op grond van het akkoord tussen de twee landen, dat Washing ton wil herzien. CAIRO, 3-1. Het college van cura toren van de universiteit van Cairo heeft maandag besloten president Anwar Sadat van Egypte voor te dragen vcor de eerstvolgende Nobel prijs voor dc vrede, zo heeft het persbureau Mena bekendgemaakt. Het college van curatoren wil op deze manier relief geven aan het\ „zeldzame 'en moeide initiatièf van het staatshoofd voor het herstel van dc vrede in het Midden-Oosten". VLAARPINPEN. 3-1. „Het recht cp vrije meningsuiting wil'nipt zeg gen dat een politieman maar mag doen en laten wat hij wil. Zijn le venswijze moet in overeenstemming zyri met zijn ambtseed, waarby hy trciiw, loyaliteit en diskretic be looft". Dit heeft commissaris B. van To ledo van de gemeentepolitie in Vlaardingen maandag gezegd in zijn nieuwjaarstoespraak. Hoewel hij de naam van de Rotterdamse hoofdin- spekteur Kalma niet noemde, maak te de commissaris wel duidelijk dat iemand met een dergelijke mentali teit zijns inziens bij de oolitie weg meet gaan. Dc opmerkingen van commisaris Van Toledo waren mede gericht tot vijf,jonge agenten, die zojuist door hem beëdigd waren. In dat verband merkte Van Toledo ook op dat een politieman vandaag de dag noodge dwongen moet worden opgeleid tot een „semi-soldaat". Waar vroeger de opleiding als doel had de indivi dualiteit van een agent te ontwikke len en hem te leren zelfstandig te Europese Kommissie DEN HAAG, 2-1. De Europese Kommissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, vindt het niet nodig de nationale regeringen voor wettelijke aansprakelijkheid van au tomobilisten verder te harmonise ren. De bescherming van de slacht offers is naar de mening van rege ringsdeskundigen met wie de kom missie heeft overlegd voldoende ge waarborgd, ondanks verschillen tus sen de rechtstelsel van de diverse EEG-landcn. De kommissie zegt dit in antwoord op vragen van een Westduits lid van het Europese parlement, de socialist Horst Seefeld. Seefeld had verwezen naar een artikel in de „Wirtschaft- woche", dat zegt dat een zevende van alle Nederlandse autobestuur ders niet de moeite heeft genomen een WA-verzekering af té sluiten. Onderzoek De komimisise zegt te hebben ge- konstateerd dat hel aantal niet-ver- zekerde voertuigen in Nederland 70.000 bedraagt. ..Een regeringskom missie is in Nederland belast met het onderzoek van dit probleem". De EEG-ministerraad heelt al in 1972 een richtlijn aangenomen, waar in de lidstaten worden verplicht alle nodige maatregelen te nemen opdat de wettelijk© aansprakelijkheid be treffende het verkeer van voertui gen die gewoonlijk op hun grondge bied zijn gestald door verzekering wordt gedekt. JERUZALEM, 3-1. Premier Mena- chem Begin heeft zyn kabinet dins dag in speciale vergadering bijeen geroepen voor overleg over de ko mende politieke besprekingen met Egyptische funktionarissen en over de kontakten van de Amerikaanse president Carter met Arabische lei ders. Volgens Israëlische ambtenaren was de speciale vergadering nodig omdat Begin en drie van zijn minis ters hét wekelijkse kabinetsberaad op zondag wegens ziekte niet had den kunnen bijwonen. ROME, 3-1. Het Eritresc volksbe vrijdingsfront (EPLF) heeft maandag in Rome verklaard dat de Ethiopi sche luchtmacht de stad Keren en enkele omliggende dorpen hcef{ aan gevallen met napalm. Alle plaatsen zijn bezet door het' front. Volgens een woordvoerder van het EPLF was het de eerste maal sinds 1975 dat de Ethiopische strijd krachten napalm hadden gebruikt tegen de guerrillero's. GRONINGEN. 3-1. Gezien hel na tionale belang zal hel nieuwe kabi net zich met spoed moeten bezinnen over dc mogelijkheden, waarbinnen aanvoer van vloeibaar aardgas in Nederland een feit kan worden. Alleen dan zal ons land en in het bijzonder Rotterdam zijn geografi sche positie cok cp het gebied van vloeibaar aardgas ten volle tot zijn recht kunnen laten komen. Voor 1 Oktober moet aan Algerije worden gemeld waar het gas in 1984 aan land zal komen. Dit zei dr. ir. G. Kardaun, hoofddirekteur van de Gasunie tijdens zijn nieuwjaarsrede voor het personeel. OOSTDONGERADEEL. Tussen Anjum en Metslawier zijn in de nacht van zondag op maandag de 23-jarige J. B. cn de 18-jarige P. T. beiden uit Anjum, om het leven ge komen. Zij kwamen met hun auto met zeer hoge snelheid in de rech- terberm terecht, slipten daardoor en kwamen dwars over de weg op een betonnen logger terecht. Dc jongens waren op slag dood denken, kan hef volgens de commis saris nu niet anders meer, dam dat een agent geleerd wordt op te gaan in een groter verband en een gevoel van saamhorigheid aan te kweken. ALPHEN AAN DE RIJN. Alamdar- Vapotherm Co Ltd. in Saoedi-Arabië dochter van Vapotherm BV1 in Al phen aan de Rijn, verdubbelt volgen de maand haar capaciteit voor de vervaardiging van isolatieplaten op basis van polyurethaanhardschuim. In februari wordt ongeveer 35 km buiten Riaadh gelegen industrieter rein een nieuwe fabriek geopend,al dus Vapotherm. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Dinsdag 3 januari Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, Nieuwjaarsre ceptie gemeentebestuur. Bioscoop „De Concertzaal" dc film „Wie dan leeft, die dan zorgt" 20.00 uur. Grachtweg 20, 20.00 uur, vergaderihg Vereniging van Oudl§ei'lingen der tuinbouwwinterkui'sussen. Haamstede Ned. Herv. kerk, 14.30 uur, Nieuw jaarsreceptie Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Bruinisse Geref. Kerk repetitie Laus Deo, 19.30 uur. Woensdag 4 januari Zierikzee Poortambacht, bij het Grevelingen- pad, 19.00 uur, kerstboomverbran ding. Inleveren kerstbomen, vanaf 18.30 uur. Brouwershaven Schendersweg, 16.00 uur, kei'stbo- menverbranding. Donderdag S januari Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw ruil- avond Philatelica voor jeugdleden vanaf 19.00 uiir voor seniorleden vanaf 20.00 uiir. Vrijdag 6 januari Zierikzee Klubgebouw „De Lelie", 19.30 uui\ „The Musical Inn" repetitie Intro avond. Concei-tzaal 20.00 uur cabaretpi'o- gramma Rients Gratama „Geen zee te hoog". Zaterdag 7 januari Middelburg Statenzaal Nieuwjaarsrecepl ie pro vinciaal bestuur 16.00 tot 18,00 uur. Maandag 9 januari Zierikzee Zeeuwse Herbei-ghe, 14.30-16.30 uur, nieuwjaarsreceptie afdeling Schou wen Ned. Bond van Plattelands- vi'ouwen. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering Ge meenschappelijke Schoolraad. Middelburg Provinciehuis. 16.30 uur, vergadering kommissie van financiën. Dinsdag 10 januari Zierikzee R.K. centrum UW konluktavoud 19.30 uur. Hotel Van Oppen, 20.00 uur forum avond CNV. Woensdag 11 januari Raadszaal, 16.30 uur. vergadering ge meenteraad. Dc Drie Schapen. 19.30 uur, land- bouwver. Dreischor. Donderdag 12 januari Zierikzee N. Boogcrdslraal 56. 19.00-20 00 uur. buro rechtshulp. Vrijdag 13 januari Zonncmaire Café „Bommenede", 19.30 uur: open avond Bond voor alleenstaanden, af deling Schouwen-Dyiveland. Middelburg Provinciehuis, vei'gadering Kommis sie voor Ruimtelijke Ordening, Volks huisvesting, Rekreatie en Natuurbe scherming. Zaterdag 14 januari Westenschouvven Café-rest. Zeelust, 13.00 uur, start Delta Cross. Hoofdingang Boswachterij. Wedstrijd en trimlopen 6e Delta Cross. 13.00- 16.00 uur. Maandag 16 januari Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, schrijfavond Amnesty International. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord - gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-17.00 uur. Zaterdag 21 januari Huis van Nassau, vogelruil en ver koopbeurs, 13.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 24 januari Haamstede „De Graef van Haemslede", 19.30 uur Ned. Vei', v. Huisvrouwen, lezing H. v. d'. Salm. Middenschouwen Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeentei-aad. Dinsdag 7 februari Haamstede „De Graef van Haemstede'', 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Nu onze schiereilandman nog steeds door ziekte een gedwongen periode van cursieve passiviteit doormaakt, gaan we steeds meer zijn bydragen missen. Met toestemming zijnerzijds gaan we daarom maar tij delijk „op herhaling". Een momentopname, kort nog maar na het oude jaar. Na de de- cemberse hoogtepunten, komt er doorgaans begin januari een anti climax. Alles lijkt opeens zo nuch ter. De kerstboom ligt zielig na te wezen in het tuintje. De spullen zijn weer opgeborgen. Hel laatste flapje of bolletje is opgegeten en het. staartje wijn smaakt al niet meer zo goed als toen. In de grote wereld is de glans van vele toe spraken uit de hoogtijdagen ook al wat verdoft. De groten der wereld stapten driftig in vliegtuigen en stapten er driftig weer uit. Wel in telkens andere plaatsen natuurlijk; plaatsen trouwens, die duizenden mijlen van elkaar liggen. Ze gaan altijd pratendie hoge heren, maar soms twijfelt men wel eens een beetje of het allemaal wel genoeg helpen zal. Gelukkig zijn we als de eindeloos schijnende reeks van da gen met stromende regen, wordt on derbroken door een dagje met wat licht. Er gaat dan al wat vakantiege voel kriebelen. Maar voorlopig slapen we al beter als de antwoordkaart jes op de Nieuwjaar de deur uit zijn en een vriendelijke kaart uit hel Zwitserse hooggebergte (er zijn daar mensen die in sneeuw rondstappen of er overheen glijden), heeft geen jalouzie gewekt. Zn duidelijk in de ban van het decemberse hooggestemde, pogen we ook in die anti-climax-sfecr van het nuchtere januari-begin vriende lijk le zijn jegens allen. Hel is een hele opgave, want een mens loopt wel eens op zijn geestelijke lenen en eens moet men weer met een klein schokje op beide voelen terecht ko men. Nu; het roken en het wijn proe ven is ook duurder geworden. Er wordt dus - evenals in de krisistijd - aanpassinggevraagd, een heel be smet woord, maar los gezel van po litieke achtergronden, steekt er toch wel wat in. Het ziel er nog niet on middellijk vaar uit dat iedereen gaat overschakelen op shoglabak en prik- limona.de, maar hier en daar zal het toch wel te merken zijn. Toch wat filosoferend over ditjes en datjes, komt de gedachte op al even een klein stukje van dc vakantieboek van straks op te eten. Toegegeven, het is een gedachte van een bijna wulpse lichtzinnigheid, maar in die wal pre tentieloze sfeer van een vorstloze winter, komt men wellicht toe aan wat contemplatie en dat is altijd nuttig. Tot wederhorens dus maar en voor ieder: sterkte met dot nuchtere van begin januari. schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2