Schouwen-Duiveland groeide harder dan werd verwacht Concerten, expositie en film in een nieuw programma van de kommissie Gravensteen Ford vloog tijdens proefrit in brand DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe uitwerking nota bewoningspatroon Wachten op toestemming raad /Heeft U nog een\ goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bepaal meteen uw nieuwe keus. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het wantrouwen is altijd het laatste wat grote zielen leren. Men kan ze lang bedriegen. Racine REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/ïn 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: 25 jaar brandweer sekretaris ZIERIKZEESCHE Vty ZEE DiïïsHtig XjimtTai'i 1978 J34ste jaargang Nr. 22229 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) De splinternieuwe Ford in lichter laaie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 2-1. De kommissie Gravensteen heeft voor de komende zomer een uitgebreid programma samengesteld, 0111 bet Gravensteen opnieuw centrum te maken van aantrekkelijke aktiviteiten. Dat programma werd gepresenteerd tpdens een perskonferentic maandag middag. Behalve aan exposities is er gedacht aan weer een aantal concerten en als nieuw element zyn nu ook een zestal films ingevoerd. De kómmissie Gravensteen, die intussen is uitgebreid met Bob van der Wel, voor de muziek- en John Matthews voor de filmadviezen, wacht nu op wat de raad van Zie- rikzee over de plannen zal gaan zeg gen. In eerste instantie is een garan- tiesiibsidic van elfduizend gulden ge vraagd. „Het is echter helemaal niet ze ker", aldus een van de initiatiefne mers, Willem van Paassen, „dat we die ook nodig hebben. We willen ook bij de provincie en bijvoorbeeld het Amjerfcnds een bijdrage wagen. Het is heel goed mogelijk dat we met 7.0'n drie-, vierduizend gulden van dc gemeente rondkomen. Steun nodig „Voor ons is het echter een prin cipiële kwestie dat de gemeenteraad van Zierikzee achter ons staat". Willem van Anraad, naast Gerrjt van de Ven cn Ria Meintema; ook lid van de kommissie, ziet eveneens in die steun van de raad het sein om al of niet door te gaan met de akti viteiten. „Wanneer de bevolking van Zierikzee dit niet wil, dan doen we het niet". „We hebben echter het idee dat we heel goede dingen met het Gra vensteen hebben gedaan en we wer ken er «u verder naar toe om dit gebouw meer en meer voor iedereen toegankelijk te maken." Tentoonstellingen Het programma voor dc zomcr- tentoonstclling bevat als hoofdmoot een expositie onder dc titel ,,'t Gra vensteen". Het zal een overzichts tentoonstelling moeten worden van hel gebouw, waarbij de nadruk ligt op de inskripties in de eikenhouten wanden op de bovenverdieping. Deze inskripties zijn een verhaal op zichzelf, waarvan vooral dc heer J. Schot veel kan vertellen. Hij heeft zich dan ook al bereid verklaard aan de organisatie mee te helpen. Het is de bedoeling dat het een fototen toonstelling wordt met een edukatief karakter. Verder zal aan de exposi tie een kollektie oorspronkelijke martelwerktuigen worden toege voegd. Deze tentoonstelling zal van 23 juni tot 28 juli gehouden worden. Omdat vooral dit onderdeel veel voorbereiding vergt wacht de kom missie nu met spanning op een snelle beslissing. Zondagse Zeeuwen Volgens het opgestelde program ma zal de reeks tentoonstellingen op 26 mei geopend moeten worden met „De familie", een kollektie schilde rijen, tekeningen en grafiek, samen gesteld door de Nederlandse Kunst stichting. Er zal' onder meer werk te zien zijn van Woody van Amen, Co West rik, Pat Andrea en Ans Wor tel. Van 4 tot 26 augustus is de expo sitie „Drie Finnen" aan de beurt met schilderijen, grafiek en mode van drie internationaal bekende Finse kunstenaars, die onder ander hebben deelgenomen aan de Biënnale van Venetië. Van 1 tot 16 september is ruimte gemaakt voor „Zondagse Zeeuwen" met werk van zondagsschilders, hobbyisten, knutselaars enz. uit de regio. Zes eonrerten De ruime belangstelling voor de concerten in het afgelopen seizoen, zo vindt de kommissie, wettigt de overtuiging dat ze van belang zijn. De werkgroep streeft daarom het komende seizoen naar zes concerten, waarvoor al een voorlopige opzet is gemaakt. (Vervolg pag. 3) SCHOUWEN-DEdVELAND, 3-1. Dejfroei van liet aan tal inwoners is op Schouwen-Duiveland aanmerkelijk «roler geweest dan in de regionale uitwerking van de Nota Bewoningspatroon was gepland. In plaats van 27.010 liad Schouwen-Duiveland op 1 januari 1978 27.330 inwoners. Dat is te lezen in de uitwerking van de nota bewoningspatroon die Gedeputeerde Staten aan de provin ciale statenleden hebben voorgelegd. De snellere groei is een reden voor GS om voor de jaren 1978 tot en met 1985 het groeitempo, zoals dat in de regionale uitwerkingen is ontwik keld, te gaan toepassen op de nieu we situatie die per 1 januari 1978 is ontstaan. Advertentie Ubent van harte welkom. \NIEUWERKERK.RUKSWEG26. TEL. 0tlW-J268 OUDDORP. MASSAMARKT. TEL. 01878-1280 Dat betekent, dat een. nieuw eind cijfer voor 31 december 1985 zal wor den opgesteld, dat rekening houdt met de te snelle groei in de over gangsperiode, de jaren 1976 en 1977. Mocht de groei in 1976 echter buiten gewoon groot zijn geweest, dan zal moeten worden bezien of het groei tempo in die kernen niet omlaag moet worden gebracht. Daarover zal indien nodig, worden overlegd met de gemeentebesturen. Voorzichtig beleid GS wijzen er op dat op Schouwen- Duiveland en Tholen, maar ook -el ders in Zeeland, er een druk is om te wonen, die niet op de ontwikke ling van de werkgelegenheid in de regio is gebaseerd. „Wij achten hier een voorzichtig beleid aangewezen, waarbij rekening wordt gehouden met het eigen karakter van deze ge bieden en hun plaats in het open te houden Midden-Deltagebied", aldus GS van Zeeland. „Migratie, uitsluitend om redenen van ergens prettig te kunnen wonen, achten wij ongewenst". Spreiding Om de ruimtelijke spreiding van de groei te sturen over de verschillende kernen, zijn meer mogelijkheden aanwezig, vindt het kollege. Die mo gelijkheden zijn onder meer een se- lektieve toewijzing van woningen en een selektief beleid bij de goedkeu ring van bestemmingsplannen. Meer dan voorheen willen GS bij het spreidingsbeleid rekening houden met de dorpen op het platteland. Mede op grond van onderzoek is het besef gegroeid, dat de kleine keimen Een opname van enkele van de inskripties op de eikenhouten muren van he Gravensteen. Inskripties, die een verhaal over de geschiedenis van dit ge- houw vertellen. De werkgroep Gravensteen wil in een tentoonstelling van de zomer, aandacht aar. de geschiedenis van het gebouw gaan besteden en verder door foto's deze inskripties behouden voor het nageslacht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Geleidelijk minder wind Wisselend bewolkt met regen-, ha gel- of sneeuwbuien; geleidelijk tot krachtig of matig afnemende noord westelijke wind; minimumtempera turen omstreeks 2 graden, maxima ongeveer 4 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturenomstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 jan. Zon op 8.48, onder 16.42 Maan op 2.50, onder 13.10 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.43 Maan op 4.05, onder 13.46 Nieuwe maan: 9 jan. (5.00). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 jan. 9.46 22.35 3.30 16.03 5 jan. 11.11 23.57 4.45 17.13 Doodtij: 4 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag zal het weer een een tijdelijke verbetering ondergaan. Een kleine depressie, die zich maan dag boven het noordelijk deel van de oceaan ontwikkelde, trok dinsdag in betekenis toenemend via Schotland cn de Noordzee snel naar het oosten. Dezo depressie veroorzaakte boven ons land tijdelijk storm uit zuidwest tot west. Achter de depressie wordt met winden uit west tot noordwest koude en onstabiele lucht aange voerd, waarin woensdag buien zul len voorkomen, die een winters ka rakter hebben. Ten westen van de Britse eilanden bouwt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk op, die eveneens naar het oosten trekt. Deze rug zal woensdag later op de dag de buiïgheid gaan onderdrukken en zal ook de wind in kracht doen afnemen. Inmiddels is op de oceaan een volgende storing aangekomen, die na woensdag het weer bij ons zal gaan beïnvloeden. op het platteland een woonmilieu vormen, dat waard is om in stand le worden gehouden. „Alhoewel bevol kingsgroei niet het wondermiddel is om alle kwalen van de kleine kernen op te lossen, achten wij het toe staan van enige groei hier toch in het algemeen gunstig", zo schrijven Gedeputeerde Staten. „Met het oog hierop hebben wij het begrip theo retische natuurlijke groei geïntrodu ceerd: de gemiddelde natuurlijke groei van de regio, die aan alle ker- nen-behalve de kernen met beperkte mogelijkheden wordt toegedacht". Weinig inwoners In hun reakties op de regionale uitwerkingen van de nota bewo ningspatroon hebben de meeste ge meentebesturen de klacht geuit, dat hun te weinig inwoners zijn toebe deeld. GS merken daarbij op, dat de Verstedelijkingsnota aanvankelijk aan Zeeland een groei toedacht van ongeveer een half procent per jaar. GS is geneigd om aan de gemeente lijke reakties de konklusie te ver binden, dat ook elke andere verde ling dezelfde bezwaren zou hebben opgeroepen. Het kollege wijst erop dat Zeeland te maken heeft met een zich in ruimer verband stabiliseren de bevolking, waarbij het nodig is de weinige groei nog zo verantwoord mogelijk te verdelen. Daarbij wordt ook meer en meer het belang gezien van aspekten als natuur en land schap, die zelf bij een stabiele bevol king onder een toenemende druk ko men te staan. Bestemmingsplannen Een aantal gemeentebesturen wijst er in hun reaktie op, dat zij verwachten dat door het te snel vol lopen van bestemmingsplannen reeds op korte termijn inwonertallen zul len worden bereikt, - of zelfs al be reikt zijn - die in de regionale uit werkingen op de middellange termijn zijn geprogrammeerd. GS willen daarom met deze ge meentebesturen naar een oplossing zoeken, die zo dient te zyn, dat niet de groei van de kernen in die ge meenten voor jaren stilgelegd zal ZIERIKZEE, 2-1. Maandagmid dag brandde bij restaurant „De Val" een splinternieuwe Ford-personen auto geheel uit. Het ongeluk gebeur de tijdens een proefrit vóór de afle vering aan de toekomstige eigenaar. De teler gaf nog maar 8 km aan. moeten worden. GS wil daarbij wel als voorwaarde stellen dat eventueel goed te keuren bestemmingsplannen niet opnieuw in een keer kunnen werden volgebouwd. Daax'bij willen GS de gemeenten stimuleren om de aanwezige woon- voorraad met zorg te behandelen. Zo wordt bij de toewijzing van wonin gen door de advieskommissie verde ling rijkssteun woningbouw aan de gemeenten rekening gehouden met de inspanningen, die de gemeentebe sturen zich getroosten om ongewens te ontwikkelingen in de volkshuis vestingssfeer tegen te gaan. De bestuurder van de auto, W. C. G., werkzaam bij garage Glerum, kwam met de schrik vrij. De oor zaak van de 'brand is nog niet geheel duidelijk, maar gedacht, wordt aan kortsluiting. Direfct nadat de auto in brand vloog, ontstond een grote file. Daar een groot explosiegevaar aanwezig was. wegens een volle benzinetank "en een LPG-installatie met gas, werd de brandweer van Zierikzee gealarmeerd. De 'brandweer was snel ter plaatse en 'bluste de laatste vlam men. De resten van de Ford werden met een takelwagen naar garage Glerum vervoerd. De totale schade bedraagt f 17.500, BONN. De Egyptische ambassade in Bad Godesberg bij Bonn is maan dag op het nippertje ontkomen aan twee tijdbommen, die waren ge plaatst bij de stookolietanks. Daar door zouden ze waarschijnlijk het hele gebouw hebben opgeblazen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1