Raadselachtige archeologische vondst in uiterwaarden Maas Engels onderzoek naar Ku Klux Klan Dissidenten maken manifest tegen overheersing U.S.S.R. Weer kursussen politieke scholing Baskenland krijgt voorlopig zelfbestuur New Delhi stuurt regering weg Vietnam wil overleg met Cambodja blijft voorlopig nog overeind Egypte eist ontruiming van de bezette gebieden Sowjet-Unie komt met nieuwe raket Vietnam beschuldigt Cambodja van bezetting Nu meer grote bedrijven onder verontreinigingswet Dayan: geen consessies aan Joodse kolonisten Terugtrekking van Israël nodig voor vrede Gevechten in zuid-Libanon 4 Grote partij Aktiviteiten nieuwe kabinet in beslag'genomen Begroting 1978 VERZEKEREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Nieuwe leden van Monumentenraad Einde spaartruc met kinderbijslag Amsterdamse metro vervoert per dag vijftigduizend mensen In Goes en Axel Folkerts in beroep tegen vonnis Kapitein wilde niet van boord Tonnage in haven Rotterdam gedaald Balletleraar in Zaanstad vermoord DEN HAAG, De Rijksdienst voor hel oudheidkundig bodemonderzoek lieet l in de uiterwaarden van de Maas hij Kessel (N.B.) bouw fragmenten gevonden uit de Ro meinse tijd. Dit heeft het ministerie van c.r.m. gemeld. „De vondst stelt ons voor raadsels", zegs drs. W. J. II. Verwers, provin ciaal areheoloog van Noord-Brabant en belast met de leiding van de op graving. „De voor ons land unieke kalkstenen bouwfragmenten, dateren uit de overgang van de tweede naar de derde eeuw. zijn gevonden op een plaats waarvan uit de Romeinse t(jd niets bekend is. Zelfs in plaatsen, die in de Ro meinse tijd belangrijke centra vorm den - zoals Nijmegen en Maastricht - zijn nooit dergelijke stukken gevon den. Wel zijn overeenkomstige bouw fragmenten bekend uit Keulen, Trier, Frankrijk en Italië. De stenen moeten dus naar ons land geïmpor teerd zijn. De aanwezigheid van spe cie-resten tussen de versieringsmo tieven verraadt dat de kalkstenen nadat ze bewerkt waren, nogmaals zijn gebruikt. De datering van dit hergebruik is echter twijfelachtig. De vondst van ongeveer zestig munten en een voor ons land zeldzame scho tel-fibula, lijkt er op te wijzen dat dit tweede gebruik aan het eind van de vierde eeuw plaats vond", aldus drs. Verwers. Duister De rijksdienst tast in het duister wat betreft een eventuele platte grond van het Romeinse bouwwerk, omdat de Maas alle stenen en muren heeft losgespoeld. Van enig verband tussen muren, zuilen en tufstenen is niets zichtbaar. Wel wijzen vondsten van middeleeuwse potscherven er op dat de plek tot in de vijftiende eeuw bekend was. Na die tijd heeft de Maas een laag zand van drie meter over de stenen afgezet. Zandzuige- rijen hebben onlangs de Romeinse resten weer naar boven gebracht. LONDEN, 1-1. Een woordvoerder van het Britse ministerie van binnenland se zaken heeft zaterdag bekendge maakt dat een onderzoek is geopend naar pogingen van de Amerikaanse Ku Klux Klan - een racistisch gezel schap dat het heeft gemunt op onder anderen negers. Joden en rooms-ka- tholieken - die vaste voet aan de grond in Groot-Brittannië probeert te krijgen. Advertentie Den ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel. Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Kluit tijdig een (medeverzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de Voor verder onderzoek naar de bodemkundige toestand zal de Rijks- geologische Dienst worden ingescha keld. De vondst is gedaan door amateur- archeoloog P. de Poot uit Oss. Er kwamen delen van omgevallen mu ren, een groot aantal tufstenen, drie fragmenten van architraven en twee onderdelen van halfzuilen van kalk steen aan het licht. Drs. Verwers vraagt zich af of het gaat om een Romeinse militaire wachtpost, een tempel of een altaar. „Voorlopig zul len wij het antwoord op deze vragen schuldig blijven". BONN, 2-1. Een groep tegenstan ders van het communistische bewind in Oost-Duitsland heeft het West- duitse politieke weekblad „Der Spie gel" een „manifest" tegen de Russi sche overheersing en voor een „Duit se nationale weg naar het socialisme" doen toekomen. DEN HAAG, 1-1. Per 1 januari 1978 heeft de koningin de leden van de Monumentenraad voor een nieuwe zittingsperiode van vier jaren be noemd. In de Monumentenraad keren niet terug de heren mr. S. P. baron Bentinck, die tevens het voorzitter schap vervulde, ir. P, Kluyver, prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer, prof. dr. A. Klasens en jhr. mr. C. C. van Val kenburg. De heren Bentinck, Kluyver, Lun singh Scheurleer en Van Valkenburg hebben op grond van hun leeftijd verzocht niet meer te worden herbe noemd. Professor Klasens zag zich om gezondheidsredenen genoodzaakt als lid van de Monumentenraad af te treden. Tot vice-voorzitter van de Monu mentenraad is dr. H. N. Boon te 's- Gravenhage benoemd. Voor de eerste maal zijn tot lid van de Raad benoemd mevrouw drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph te Amster dam, ir. J. M. A. P. D. Imkamp te 's-Gravenhage, drs. E. R. M. Taverne te Groningen, drs S. van Tuinen te Kampen, H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken te Leiden en ir H. Volbeda te 's-Hertogenbosch. DEN IIAAG, 2-1. In de kinderbij slagwetten en een aantal belasting wetten is een wijziging aangebracht die tot doel heeft een einde te maken aan de zogenaamde „spaartruc". De wijziging houdt in dat vanaf 1 januari 1978 de eigen inkomsten van een kind, ook wanneer deze worden gespaard, geacht worden te zijn besteed aan het onderhoud van dat kind. AMSTERDAM, 1-1. De Amster damse metro, die half oktober in ge bruik werd genomen, vervoert elke werkdag vijftigduizend passagiers. Dit blijkt uit tellingen van het Ge meente Vervoerbedrijf tussen half oktober en eind november. De jong ste metro-begroting gaat uit van een dagelijks passagiersaanbod van zes tigduizend. „De verwachting is dat wij dit aantal begin april zullen ha len", aldus een woordvoerder van het G VB. ZIERIKZEE, 2-1. Met de verkiezin gen voor de provinciale staten en de gemeenteraadsverkiezingen in het vooruitzicht, organiseert een werk groep uit verschillende Zeeuwse vrouwenorganisaties voor het zesde achtereenvolgende seizoen de kursus politieke scholing. Een dergelijke kursus bestaat uit vier forumavonden, wahrbij de dis- kussie tussen inleiders en deelneem sters essentieel is. De diskussies worden voorafge gaan door vier korte inleidingen van vier politici, afkomstig uit verschil lende politieke partijen, die volgens een bepaald rouleringsschema wor den uitgenodigd. Hierbij kunnen wij weer rekenen op de welwillende me dewerking van de in Zeeland werk zame politieke partijen. In de volgende plaatsen wordt een Politieke Scholingskursus gehouden: in Goes „De Prins van Oranje" (Nieuwstraat) op donderdagavond 26 januari, 9 februari, 23 februari en *9 maart 1978. (Aanvang 20.00 uur) en in Axel - (Zaal wordt nader bekend gemaakt) op donderdagavond 2 fe bruari, 16 februari, 2 maart en 16 maart 1978. (Aanvang 20.00 uur.) De volgende onderwerpen zullen aan de hand van een aantal diskus- sievragen worden behandeld: le les: Gemeente; 2e les: Provincie; 3e les: Verkiezingen voor het Europees Parlement; 4e les: Arbeid en Inko men. Kursusgeld f 15.inklusief lesmateriaal. Opgave vóór 15 januari bij het sekretarlaat van de werk groep: mej. A. van der Leeden, Gro te Markt 28. Goes. Telefoon (01100) 21010. Het lidmaatschap van een vrouwenorganisatie is niet vereist! Volgens het blad is dit het eerste stuk van -deze aard in Oost-Duits land. Het zou afkomstig zijn van een „Unie van Duitse demokratische kommunisten", bestaande uit leden van het midden- en hogere kader van de kommunistische SED die met het bewind in Oost-Berlijn hebben gebroken. Weg naaf socialisme In het „Manifest" wordt geëist dal er een einde komt aan de Sowjet- overheersing in de Oosteuropese lan den. „Wij staan op het recht op onze eigen Duitse weg naar het socialisme, een recht dat Moskou ons paar zijn zeggen altijd toekent, maar dal ons politiek wordt onthouden". De op stellers van het stuk zeggen het eens te zijn met „de Chinese kameraden inzake de neo-fascistische tendensen van de Sowjet-leiders". AMSTERDAM, 1-1. Het Duitse RAF-lid Knut Detlev Folkerts (25) is bij het gerechtshof in Amsterdam in beroep gegaan tegen het vonnis van de Utrechtse rechtbank, die hem op 20 december veroordeelde tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Hij kreeg deze straf - die ook de officier tegen hem had geëist - we gens moord op brigadier A. Kranen burg (46) van de Utrechtse gemeente politie en poging daartoe op hoofd agent L. C. Pieterse (37) op 22 sep tember en voor verboden vuurwa penbezit. De bondsrepubliek heeft mediode- cember een verzoek tot uitlevering van Folkerts bij de Nederlandse jus titie ingediend. De rechtbank in Maastricht zal woensdag 11 januari in een openbare zitting het uitleve ringsverzoek behandelen. SCHIERMONNIKOOG. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op ongeveer twintig mijl ten noordoos ten van Schiermonnikoog een Noorse kustvaarder in zware storm vergaan. De bemanning van.vijf koppen is in twefe etappes door helicopters van de Duitse marine van boord gehaald. De kapitein liet eerst zijn vier beman ningsleden gaan. Zelf was hij daar pas twee uur later op het nippertje toe te bewegen, toen het schip bezig was te zinken. Door het optreden van de Duitse marine hoefde de red dingsboot van Schiermonnikoog niet uit te varen. ROTTERDAM, 1-1. Voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog is de totale tonnage van zeeschepen, die de Rotterdamse haven dit jaar hebben aangelopen, gedaald. Gemeten in net to registertonnen Hep de scheepsin- houd terug met ongeveer 2,5 miljoen ton, of 1,3 procent. De aan- cn afvoer van goederen liep terug van 283 miljoen ton tot 272 miljoen ton. Dit is 11 miljoen ton of 4 procent minder dan vorig jaar. Het totaal aantal schepen, dat de haven dit jaar binnen liep, bedroeg 30.800. Dat zijn 1.200 schepen minder dan in 1976. ZAANSTAD, 1-1. Vrijdagmiddag Is in Zaanstad de 58-jarige ballet-peda goog Marinus Engclbert van der Xicuwenltoff vermoord in zijn wo ning gevonden. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden met een zware vaas zijn schedel ingeslagen, waarna hij gewurgd is. In het huis trof de politie van Zaanstad een chaos aan. Laden en kasten waren overhoop gehaald. Het lijk is ontdekt door een buur vrouw van het slachtoffer. Zij ver baasde zich cr over dat niet open gedaan werd voor een leverancier. Zij vond aan de achterkant van het huis een open raam waardoor zij naar binnen kon. UTRECHT, 2-1. Bij een controle in twee Utrechtse winkels heeft de po litie vrijdag bijna 1700 kilo illegaal vuurwerk aangetroffen. De partij vuurwerk, die volgens de politie een van de grootste is die de laatste tijd werd gevonden, is in beslag genomen. Het spul wordt voorlopig opgesla gen bij de rijksdienst voor domeinen in Veghel. In een Chinese winkel aan de Utrechtse Ganzenmarkt werd bijna 1000 kilo vuurwerk gevonden, terwijl de winkelier een vergunning had voor de opslag van 25 kilo. Volgens de opgave van de winkelier zelf had de partij een winkelwaarde van 33.000 gulden. In een feestartikelen winkel aan de Amsterdamse straat weg werd meer dan 700 kilo gevon den, tot onder het bed van de winke lier toe. Deze partij had een verkoop waarde van 25.000 gulden. MADRID, 1-1. De Spaanse regering heeft zaterdagochtend vroeg na lang durig kabinetsberaad, voorlopige au tonomie verleend aan Baskenland, maar de provincie Navarra krijgt de mogelijkheid tot het houden van een referendum daarover. De weifelende houding van Navar ra om zich bij de drie andere Baski- sche pi-ovincies aan te sluiten had de goedkeuring van de regering van de overeenkomst van vorige maand tus sen de regering en Baskische verte genwoordigers opgehouden. Voor de provincies Guipuzcoa, Viz- caya en Alava zal nu een „Algemene raad van het Baskenland" komen. Navarra, dat half Baskisch is en historisch onafhankelijk, is zeer ver deeld over de kwestie van zelfbe stuur. NIEUW DELHI, 31-12. De regering in Niexiw Delhi heeft zaterdag de door de Congrespartij gevormde re gering van die staat Karnakata, in het zuiden van India, naar huis ge stuurd en de staat onder haar recht streeks bestuur geplaatst. De Congrespartij in Karnataka is al maanden diep verdeeld over de re solutie van ex-premier Indira Gan dhi in het partijbestuur. De centrale regering nam het bestuur over nadat 109 van de 206 leden van het parle ment van Karnataka hadden laten weten geen vertrouwen meer te heb ben in de regering van de staat. HONGKONG, 1-1. Vietnam wil op korte termijn met Cambodja aan ta fel gaan zitten om hun grensgeschil te regelen. Radio-Hanoi maakte dit bekend, nadat Cambodja had laten weten dat het de diplomatieke betrekkingen - zij het tijdelijk - met Vietnam heeft verbroken. Cambodja verwijt Viet nam dat het troepen naar zijn grond gebied stuurt om daar rijst te stelen en zijn economie te ontwrichten. Het beschuldigt Vietnam er ook van dat het „een grote mogendheid in Zuid- oost-Azië wil zijn". DEN HAAG, 30-12. De minister raad heeft in zijn vrijdag gehouden vergadering besloten de door het ka binet-Den Uyl opgestelde rijksbegro ting 1978 voorlopig te handhaven. „Die begroting wordt gerealiseerd overeenkomstig wat staat in de Mil joenennota 1978", aldus premier Van Agt op de na afloop van de minister raadsvergadering gehouden perscon ferentie. Als een minister wijzigingen in zijn departemenatale begroting wil aanbrengen, dan zal hij de bijstellin gen binnen die begroting moeten vinden. Het is de bedoeling dat het nieuwe kabinet in de voorjaarsnota (die eind mie, begin juni uitkomt) aangeeft of naar zijn mening de ge hele rijksbegx-oting moet worden bij gesteld. Volgens premier Van Agt beziet minister Kruisinga van defensie mo menteel, of er een vrouwelijke staatssecretaris op zijn departement kan woi-den aangetrokken. De ministerraad is akkoord gegaan met een nieuwe i-egeling voor de be zoldiging van leerling-verpleegkun digen. Molukkers De ministerra.d heeft verder vice- px'emier Wiegel, tevens minister van binnenladse zaken, aangewezen als de coox-dinerend minister voor de zaken, de Zuidmolukkers betreffende en is verder akkoord gegaan met een voorstel tot indiening van een ont werp van een nieuwe wet Toezicht schadeverzekeringsbedrijf. Dit wets ontwerp beoogt aanpassing van de Nederlandse wetgeving aan een richtlijn van de Raad van de Euro pese Gemeenschappen inzake het schadeverzekeringsbedrijf. Onderwijs Ook heeft de ministerraad zich vrijdag verenigd met een voorstel tot uitbreiding van de mogelijkheden om tot hoofd van een lagere school te worden benoemd. Een onderwijzer, die door applicatie op het niveau van volledig bevoegd onderwijzer is gekomen, zal thans, ook wat het hoofdschap betreft dezelfde moge lijkheden hebben. Als Brazilië begin volgend jaar instemt met de gemeenschappelijke opstelling van het Verenigd Konink rijk, de Bondsrepubliek West-Duits - land en Nederland voor wat betreft het tegengaan van de verspreiding van kernwapens, dan zal de ui tra- centrifiigefabriek te Almelo kunnen worden uitgebreid". Ook dat heeft premier Van Agt vrijdagmiddag meegedeeld op de gebruikelijke pers- konferentie. CAIRO, 2-1. De Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, Moham med Kamel, heeft zaterdag kort na een ontmoeting met de Amerikaanse ambassadeur, Hermann F. Eilts, een verklaring uitgegeven waarin Egypte totale terugtrekking van Israëlische troepen uit het gebied ten westen van de Jordaan en dè Gazastrook en zo spoedig mogeljjk ontmanteling van de Joodse nederzettingen in die ge bieden eist. Kamel zei dat het Palestijnse volk onvervi-eembaar recht heeft op zelf beschikking. Hij beschuldigde Israël ei-van „momenteel te trachten dit WARSCHAU, 2-1. De Sowjét-Unie heeft een nieuwe raket mei kernla ding in het veld gebracht, die meer reden tot bezorgdheid zou moeten geven dan de voorgenomen Ameri kaanse neutronenbom, die de Russen hebben veroordeeld als een onmense lijk wapen. Dit heeft de voornaamste adviseur op het gebied van de na tionale veiligheid van president Car ter, Zbignïew Brzezinski, verklaard. Hij deed dit tegenover journalisten die het Amerikaanse staatshoofd vei-gezelden op 2ijn reis naar War schau, de eei-ste halteplaats op een ï-ondreis langs zes landen. Brzezinski deelde op de SS-20, een raket met een normale reikwijdte van 5.000 km die van mobiele lanceerplaatsen kan worden afgeschoten. Volgens Ameri kaanse defensiespecialisten kan dit wapen een nadelige effect op het strategisch machtsevenwicht hebben, doordat de reikwijdte door toevoe ging van een derde trap kan worden vergroot tot 8.850 km. Dit kan zelfs de Vei-enigde Staten tot doelwit van de raket maken. IIONG KONG. 2-1. Vietnam heeft zondag het buurland Cambodja be schuldigd van het aanvallen cn bc- zethouden van verschillende Vietna mese gebieden. De beschuldiging komt ccn dag nadat Cambodja de di plomatieke betrekkingen met Viet nam had verbroken. Volgens diplomatieke bronnen in het gebied laaiden de gevechten aan de Vietnamees-Cambodjaanse grens vorige week op en honderden solda ten zouden daarbij om het leven zijn gekomen. Het officiële Vietnamese dagblad „Nhan Dan" schreef zondag dat Cambodja „een ontelbaar aantal mensen heeft gedood en veel bezit tingen heeft vernietigd". DEN IIAAG. 1-1. Minister Ginjaar van volksgezondheid cn milieuhygië ne heeft een wijziging op hel inrieh- tingcnbcsluil in de wet op d^ lucht verontreiniging bekrachtigd met zijn handtekening. De wijziging, die van kracht ging op 1 januari, houdt in dat meer grote bedrijven onder de wet komen te vallen. Bijvoorbeeld suikerfabrieken en opslagplaatsen van aardolieproduk- tcn. Een aantal kleinere bedrijven, bijvooi-beeld plastiek botenbouwers, die in beperkte mate de lucht kun nen verontreinigen, komen onder de ruimere hinderwet terecht. De om schrijving van enkele categorieën is nu scherper gemaakt. Het besluit is gepubliceerd in het Staatsblad van donderdag 30 december. recht te negeren, met gebruikmaking van lamme argumenten die niet ge baseerd zijn op objektieve diskussie. TEL AVIV, 1-1. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Mosje Dayan, heeft zondag verklaard dat de regering niet van plan is haar vredesvoorstellen te wyziigen, om te voldoen aan de wensen van de Jood se kolonisten in de Sinai of de an dere bezette gebieden. Op een bijeenkomst in de land bouwnederzetting Sadot in de Sinaï, zei de minister: „Het volk van Israël ondersteunt het regeringsplan, zoals blijkt uit de stemming in de Knes- seth". Hij drong er bij de kolonisten op aan dat zij in hun kibboets blij ven, hoewel het. de bedoeling is dat het betrokken gebied aan Egypte te ruggegeven wordt. WASHINGTON, 1-1. De Jordaanse koning Hoessein heeft in een inter view met het Amerikaanse televisie station C.B.S. verklaard dat een vre desregeling in het Midden-Oosten niet mogelijk is als Israël zich niet terugtrekt uit de sinds 1967 bezette Arabische gebieden, inclusief oost- Jeruzalem. Koning Hoessein zei bereid te zijn de vredesbesprekingen tussen Egypte en Israël bij te wonen, als „Jorda nië op een constructieve manier kan bijdragen tot een vredesregeling". Hij zei echter dat iedere regeling, waar bij Israël niet alle bezette Arabische gebieden afstaat, de rechten van de Paolestijnen niet erkent, onaan vaardbaar is voor Jordanië. BEIROET. Palestijnen en linkse Libanezen hebben vrijdagavond ge vecht geleverd met rechtse Christe nen en Israëlische strijdkrachten in het grensgebied in het zuiden van Libanon. Er zijn vier doden en zeven gewonden. In het Palestijnse bolwerk Khiam zijn veel huizen beschadigd door ar tillerie en zwaar machinegeweer vuur. Bijzonder bloed voor Japanse jongen KANAZAWA. De zevenjarige Ja panse jongen Hiroaki Yamazaki, die een bloedgroep van een speciaal type heeft dat voorzover bekend nog maar twaalf andere mensen in de wereld ook hebben heeft van acht van hen, in Australië, de Verenigde Staten en Japan, bloed gekregen om een ge slaagde hartoperatie te ondergaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4