Carter ontmoet woensdag Egyptische president Sadat W ereldverwachtingen voor het nieuwe jaar wil grotere rol voor Hoessein Maatschappij verantwoordelijk voor toeneming van geweld Arafat roept op tot guerillastrijd Haagse hoofdkommissaris: één Nederlands politiekorps Werkloosheid gedaald in december Nederlanders kochten ^oor zeven-en-twintig miljoen gulden aan vuurwerk Horecaprijzen mogen hoger Jaarwisseling erg rustig Sjah waarschuwt Ethiopië Carter biedt India samen werking aan Tournee van Amerikaanse president Brand in school in Rotterdam Dodelijk havenongeluk Man gewond door pistoolkogel AGENDA 2 TEHERAN, 31-12. President Carter heeft zaterdag avond in Teheran bekendgemaakt dat hij woensdag naar Egypte vliegt, 0111 daar met president Sadat van gedachten te wisselen over de toestand in het Midden oosten. Carter zei dat liü in Aswan met Sadat zal confereren. Hy is dan op weg van Saoedi-Arabië naar Frank- ryk en zijn vliegtuig zal in Aswap een tussenlanding maken. President Carter en de Sjah van Perzië hebben zaterdag in Teheran een principe-akkoord gesloten op grpnd waarvan Iran hoogstwaar schijnlijk in de Verenigde Staten zes acht kernreactors kan kopen. De Amerikaanse president heeft vrijdag een gespjrek van drie uur ge had met de Poolse partijleider Ed ward Gierek. De twee leiders heb ben hun gedachten laten gaan over een groot aantal onderwerpen, aldus Amerikaanse funktionarissen. Carter heeft ondermeer uitdrukking" gege ven aan'zijn bezorgdheid over de si- NEW YORK, 1-1. De sjah van Iran heeft zaterdag voorgesteld dat ko ning Hoessein van Jordanië een gro ter rol wordt toebedeeld in het hui dige vredesstreven in het Midden- Oosten. „Ik vind dat koning Hoessein een' veel belangrijker rol moét spelen dan voorheen", aldus de sjah in een televisie-interview voor Amerika. De sjah wees erop dat de westelij ke Jordaanoever aan Jordanië be hoorde. tuatie van de mensenrechten in Oost-Europa, zo werd gezegd. V ragen Hij heeft verder geantwoord op drie vragem die dissidente Poolse journalisten hem hebben voorgelegd. Op één va nde vragen reageerde de Amerikaanse president met de op merking dat hij niet veel zag in de vorming van een permanent interna tionaal orgaan dat toezicht zou moe ten houden op de naleving van de bepalingen, vastgelegd in de verkla- rjng van Helsinki over de veiligheid en samenwerking in Europa. Op een andere vraag die ook be trekking had op de mensenrechten, antwoordde Carter het voor één be paald land niet gepast te achten of ficieel de inlossing te eisen van de beloften, gedaan in het kader van de verklaring van Helsinki. Wel vond hij het juist de aandacht te vestigen op schendingen van de mensenrech ten. Op de vraag of de ontspanning beïnvloed kan worden als groeperin gen die los staan van de Poolse rege ring, op dit punt aktiviteit gaan ont plooien, antwoordde Carter dat het hem niet paste hierop commentaar te geven. V riendschap President Jimmy Carter heeft zon dag in Nieuw Delhi voor ongeveer vijfentwintigduizend mensen, die zich in het Ram'lila-park hadden verza meld om hem welkom te heten ge sproken van de hechte banden van vriendschap tussen zijn land en In dia. Onder grote bijval sprak de 'Amerikaanse president over de ge meenschappelijke doelen die de twee landen nastreven op het gebied van Paus Paulus VI: VATIKAANSTAD, 2-1. Paus Pau lus VI heeft op zyn nieuwjaarstoe spraak de moderne maatschappij ver antwoordelijk gesteld voor het over al aanwezige geweld. Zijn toespraak stond in het teken van wereldvre- desdag, die in de R.K. kerk op 1 ja nuari wordt gevierd. De maatschappij is volgens de paus „zielloos en "harteloos gewor den". Dit" leidt vooral bij de jonge ren tot frustraties en geweld, die zich richten tegen bepaalde strukturen der moderne samenleving. Het verzet der jongeren richt'zich tegen het feit, dat de. maatschappij van hen „pas sieve werktuigen" wil maken maar ook tegen hun levenin materiële overvloed, waarin geen plaats is voor hogere idealen. Degenen, die hun toevlucht nemen tot geweld, zijn - aldus de paus - dikwijls maatschappelijk achterge- stelden, mensen, die geen liefde heb ben ondervonden, slachtoffers van ongerechtigheid of van politieke on derdrukking. „Hoe kunnen deze jon geren zich anders voelen dan de af geschreven kinderen van deze ano nieme maatschappij, die hen heeft voortgebracht?". Paus Paulus riep alle christenen op tot gebed voor de vrede. de wereldvrede, de democratie en de menselijke rechten. De Sowjet-Unie heeft president Carter zaterdag verweten pogingen te doen het gevaar van de neutro nenbom te verbloemen. De beschuldiging was vervat in een verslag van Tass van de persconfe rentie die de Amerikaanse president vrijdagavond in Warschau heeft ge houden. Carter, aldus Tass, heeft' verklaard dat de V.S. en de Sowjet- Unie op verschillende terreinen van de ontwapennig vorderingen maken, maar hij heeft met geen woord ge rept over de stappen die Washing ton - juist op het terrein van de ont wapening - wil doen. Ontmoeting President Sadat zal er by zyn Ame rikaanse ambtgenoot Carter op aan dringen dat de Verenigde Staten een actievere rol gaan spelen om de be lemmering op de weg naar een duur zame vrede in het Midden-Oostën uit de weg te ruimen. Dit heeft maandag hét gezaghebbende Egyptische blad Al-Achram bekendgemaakt. Het overleg tussen de twee staats hoofden begint woensdagochtend om acht uur onze tijd op het vliegveld bij Assoean in Opper-Egypte. De moeilijkheden betreffen vooral de toekomst van de Palestijnen. BEIROET, 2-1. De Palestijnse lei- deri Jasser Arafat heeft zondag in Beiroet de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten veroordeeld en opgeroepen tot meer guerrilla-akties tegen Israël. Arafat werd toegejuicht door on geveer tienduizend Palestijnen op een bijeenkomst in de Libanese hoofdstad toen hij zijn afkeuring uit sprak over president Carter, die deze week besprekingen voert met Saoedi- Arabische leiders en president Sadat van Egypte. De Palestijnse bijeenkomst ging gepaard met militair machtsvertoon door guerrillastrijders met raketwer- ■pers en zware.machinegeweren. l.ONDEN, l-|. De Australiërs x\jn 1978 optimistisch binnengegaan maar veel Westduitsers en Japanners heb ben hun twyfels, zo blykt uit een in ternationale enquête waarvan het re sultaat zondag in Londen is gepubli ceerd. Gallup International Research In stitutes" vroeg aan mensen in acht tien niet-communistische landen naar hun persoonlijke verwachtingen voor '78 of het misschien beter of wellicht slechter dan '77 zou zijn. Ze venenvijftig procent der ondervraag de Australiërs verwacht dat het nieuwe jaar beter zal uitvallen dan het oude en maar vijftien procent is pessimistisch. In Mexico. Brazilië en Groot-Brit- tannië verwacht men van '78 in het algemeen ook meer dan van '77, maar in Frankrijk. Zweden, Finland. Japan en West-Duitsland blijken minder optimisten te wonen. De andex-e landen waar Gallup In ternational zijn licht opstak waren Uruguay, Chili, de Filippijnen, de Verenigde Staten, Spanje, India, Zwitserland, Italië en Canada. Meerderheden in al deze landen op één nu, verwachten van 1978 dat het een jaar zal zijn van stijgende prijzen. India vormt de uilzondei'ing met slechts 46 procent die deze me ning is toegedaan. Werkloosheid In elf landen verwacht men in '78 hogere belastingen. De Fransen gaan hier voorop, waar 83 pi*ocent dit standpunt koestert. Dc meeste ondervi-aagden vei-- wachlen neg groter werkloosheid en ook hier zijn dc Fransen het meest pessimistisch. In de meeste landen ziet een meerderheid een jaar van stakingen en ai'beidsconflicten tege moet. Alleen de Chilenen, Zwilsei's en Filippino's zijn optimistischer en zij voorzien in meei'derheid arbeids- l'USt. DEN IIAAG, 2-1. Hoofdcommissa ris dr. C. N. Peyster van de Haagse politic hoopt, dat de nieuwe regering spoedig een nieuwe politiewet by de Tweede Kamer indient, die de korp sen van rykspolitie en gemeentepol- tie verenigt tot één Nederlandse po litie. Deze Nedeiiandse politie moet dan bestaan uit pi'ovinciale eenheden en landelijke diensten. Enei-zijds het uitvoei'en van de politiedienst in kleinei-e ondei-delen om meer contact te hebben met de bui-gerij: ander zijds centrale behandeling van spe cialistische taken. Dr. Peyster zei dit maandagoch tend in zijn nieuwjaarsrede. Hij verwierp de opvatting over de organisatie van de politie die sarnen- vverkingsregelingen voorstaat met handhaving van de bestaande be heers- en gezagsverhoudingen. Tot dusver is de strijd over het politie- vraagstuk nog steeds een autoritei- tenstrijd over de verdeling van de gezags- en beheerspraktijken, aldus dr. Peyster. Het wordt hoog tijd dat DEN HAAG, 1-1. Met korrcktic voor de seizoensinvloeden is de werk- werkloosheid in de maand december gedaald met 7.500 mensen tot 19G.800, zo heeft het ministerie van sociale zaken vrijdag opgemaakt uit voorlo pige tellingen. Feitelijk zonder werk waren eind deze maand 216.000 mensen. Dat wa ren er 8.800 meer dan eind november. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel daalde, voor seizoens- invloeden gecorrigeerd met 1.800 tot 57.200 mensen, zonder deze korrektie daalde de vraag met 5.700 tot 50.600. Naar geslacht gezien waren werk loos, zonder korrektie voor seizoens invloeden 152.300 mannen (nov.: 141.700) en 63.700 vrouwen (65.500). ROTTERDAM, 2-1. Aan de Hcy- bergstraat in Rotterdam is zondag- m<&gen een deel van een houten scholencomplex door brand verwoest. In dat deel waren een kindercrèche een kleuterschool en een dependence van de GG en GD voor hartondér- zoek ondergebracht. Het is nog niet bekend hoe de brand is ontstaan. De brandweer had groot alarm gegeven en was met veel blusmaterieel uitgerukt. De schade heeft men nog niet kunnen vaststel len. JERUZALEM. De Israëlische pre sident. prof. Efrayim Kalzir, wiens mandaat over vijf maanden afloopt, heeft donderdag offciëel bekendge maakt dat hij zich niet herkiesbaar stelt. Deze foto toont dc. oostzijde vdn de kerk in Henc$.s*c waor binnenfcort het lüchwe.koor üan in gebruik wordt genomén. Op deze foto js het uit ktoostermoppen opgcbouuJdc oor spronkelijke koor wet de twee goli srhe. rawen te zien. Voor <le aanbouw links zijn andere, kleinere stenen ge bruikt. (Foto: Zicrikzecsche Nieuwsbode) DEN IIAAG, 2-1. Dc Nederlanders hebben dit jaar ongeveer 27 miljoen gulden uitgegeven aan vuurwerk. Dat is evenveel als vorig jaar, Dc viiur- werkhandel. thans verenigd in dc Federatie van Vuurwerkfabrikanten, Importeurs en Grossies. is tevreden en spreekt v;ln ren stabilisatie van dc markt. Dit jaar zijn de regels voor de verkoop van vuurwerk wat strenger geworden. Een aantal gemeenten heeft de modelverordening van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten toegepast. Een der bepalin gen luidt dat „gevaarlijk" vuur werk (knallers cn vuurpijlen) niet aan minderjarigen mag worden ver kocht. Landelijk geldende voor schriften ontbreken nog. maar vol gens de vuurwerkhandcl is binnen enkele jaren alles in goede banen geleid. de meningen en de belangen van de burgers worden ingebracht in dit vraagstuk. Het interesseert de burger méér hoe de politie functioneert dan hoe zij in het staatsapparaat is inge bouwd, zei hij. DEN HAAG, 2-1. De horeca mag zijn prijzen met 2,5 procent verhogen ten opzichte van de prijzen die op 12 december 1977 werden berekend. Dit geldt ook voor horeca-aktivi- teiten van paracommerciële instel lingen. Hiermee wordt de horecasec- tor niet opnieuw uitgezonderd van de werkingssfeer van de algemene prijskalkulatievoorschriften. Dit is het gevolg van onder meer het opge treden herstel van de omzet, in de horecasector. Dit heeft het ministe rie van economische zaken meege deeld. DEN HAAG, 1-1. De jaarwisseling in ons land is uitzonderlijk rustig verlopen. De politie moest slechts en kele malen uitrukken voor „het ge bruikelijke werk zoals kleine brand jes en baldadig gedrag by het afste ken van vuurwerk". Ook op de grote wegen is het rustig geweest. Volgens de verkeerscentrale van rykspolitie in Driebergen is er nauwelyks ver keer geweest, hooguit wat drukte in de grote steden. ROTTERDAM. Bij werkzaamheden op hel terrein van een containerover slagbedrijf aan de Prins Willem Alexanderhaven in Rotterdam is de 44-jarige P. Weijts uit Hoogvliet zon dagmiddag om het leven gekomen. De man werd aangereden door een container-truck en liep daarbij zwa re verwondingen op. Hij overleed daaraan op weg naar hel ziekenhuis. LELYSTAD. Michel van Huiten, staatssecretaris van verkeer en wa terstaat in het 'kabinet Den Uyl, ver trekt begin januari naar de noord west Afrikaanse staat Mali. Hij neemt zijn gezin mee. Van Huiten wil daar enkele jaren het ontwikke lingswerk gaan ^begeleiden. Voor deze taa'k geeft hij zijn kamerzetel, voor de P.P.R. op. AMSTERDAM. De 19-jarige Turk E. Akkus uit Amsterdam is zondag avond in de hoofdstad zwaar ge wond geraakt door een pistoolkogel, afgevuurd door de 27-jarige E. O. uit Maarssen. O. liep op het kleine Gartmanplantsoen, toen hij zich ge hinderd voelde door een auto be stuurd door Akkus. In een handge meen dat daarna ontstond, trok O. een pistool. Hij raakte de Turk in een long. Akkus werd naajr het Wilhel- mina Gasthuis overgebracht. 'O. kon ter plaatse worden aangehouden. LAATSTE NIEUWS TEHERAN, 2-1. De sjah van Iran heeft maandag Ethiopië gewaar- schuwt voor een aanval op Somalië. In een gesprek met journalisten zei de sjah dat „Iran niet onverschillig zou toekijken als Ethiopië dc interna tionaal erkende grenzen van Somalië zcu schenden". De sjah zei voorts dat Iran tot nog toe niets tegen Ethiopië had onderno men. NEW DELHI, 2-1. President Carter van dc Verenigde Staten heeft maan dag India samenwerking aangeboden op gebieden als de landbouw, bc- vloeiingsprojckten in Oost-India, kern- en zonne-cncrgic cn satelliet verbindingen aangeboden. In een toespraak tot hel parlement in New Delhi noemde de Amerikaan se president India voorts „verdediger van de democratie" cn - evenals Amerika - verdediger van de vrij heid van pers, godsdienst en me ningsuiting. Hij wenste India geluk met het herstel van dc democratie na dc val van mevrouw Gandhi en trok een vergelijking met het ontslag van Ri chard Nixon wegens het Watergate- schandaal, zonder deze beide echter rechtstreeks met name te noemen. Zicrikzce Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Maandag 2 januari Haamstede Gemeentehuis, 19.30-21.00 uur. re ceptie gemeentebestuur. Dinsdag 3 januari Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, Nieuwjaarsre ceptie gemeentebestuur. Bioscoop „De Concertzaal" de film „Wie dan leeft, die dan zorgt" 20.00 uur. Grachtweg 20, 20.00 uur, vergadering Vereniging van Oudleeidingen der tuinbouw winterkursussen. Haamstede Ned. Herv. kerk, 14.30 uur, Nieuw jaarsreceptie Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Bruinissc Gei*ef. Kerk repetitie La us Deo, 19.30 uur. Woensdag 4 januari Zierikzce Poortambacht, bij hel Grevelingen- pad, 19.00 uur, kerstboomverbran ding. Inlevei'en kerstbomen, vanaf 18.30 uur. Brouwershaven Schendersweg, 16.00 uur, kerstbo- menvei'branding. Donderdag S januari Bruinissc Ned. Herv. Verenigingsgebouw ruil- avond Philatelica voor jeugdleden vanaf 19.00 uur voor senioi'leden vanaf 20.00 uur. Vrijdag 6 januari Zierikzee Klubgebouw „De Lelie", 19.30 uur, „The Musical Inn" repetitie Intro avond. Concertzaal 20.00 uur cabaretpro gramma Rients Gratama „Geen zee te hoog". Zaterdag 7 januari Middelburg Statenzaal Nieuwjaarsi'eceptie pro vinciaal bestuur 16.00 tot 18.00 uur. Maandag 9 januari Zierikzee Zeeuwse Herberghe, 14.30-16.30 uur, nieuwjaarsreceptie afdeling Schou wen Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering Ge meenschappelijke Schoolraad. Middelburg Provinciehuis, 16.30 uur, vergadering kommissie van financiën. Dinsdag 10 januari Zierikzee R.K. centrum UW kontaktavond 19.30 uur. Hotel Van Oppen, 20.00 uur forum avond CNV. Woensdag 11 januari Zierikzee Raadszaal. 16.30 uur, vergadering ge meenteraad. De Drie, Schapen, 19.30 uur,.1and- bouwver. Di'eischor*'. Donderdag 12 januari Zierikzee N. Boogerdstraat 56, 19.00-20.00 uur, buro rechtshulp. Vrijdag 13 januari Middelburg Provinciehuis, vergadei'ing Kommis sie voor Ruimtelijke Ordening, Volks huisvesting, Rekreatie en Natuurbe scherming. Zaterdag 14 januari Westensehouwen Café-rest. Zeelust, 13.00 uur, start 6 Delta Cross. Hoofdingang Boswaehterij. Wedstrijd en Irimlopen 6e Delta Cross. 13.00- 16.00 uur. Maandag 16 januari Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, schrijfavond Amnesty International. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-17.00 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Huis van Nassau, vogelruil cn ver koopbeurs, 13.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 24 januari Haamstede ..De Graef van Haemstcdc", 1*9.30 uur Ned. Ver. v. Huisvrouwen, lezing H. v. d. Salm. Middenschouwen Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Dinsdag 7 februari Haamstede „Dc Graef van Haemslcdc", 14.00 uur, jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2