wico Experiment leefbaarheid in kernen Schouwen-Duiveland Proef met oesterbroedwinning op hoogstens honderd hectaren Deel III 1978 w Tweehonderd-dertien doden bij vliegramp boven de Arabische Zee Turkse regering is gevallen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorstel aan Provinciale Staten Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Op het Grevelingenmeer GELD NODIG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 januari 1978 134ste jaargang Nr. 22228 WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate'. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Verslag van het eerste uur. SCHOUWEN-DUIVELAND, 2-1. Waarschijnlijk zal in de periode tot en met 1980 Seliouwen-Duiveland liet middelpunt zijn van een experiment met betrekking tot de leefbaarheid. Voor dit experiment is een bedrag van ruim één miljoen gulden beschikbaar. Dat schrfjven g.s. van Zeeland aan de leden van provinciale staten. Het ministerie van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk heeft het kol lege in een brief op 23 september uitgenodigd een groep van kleine kernen voor te stellen voor een te voeren experimenteel beleid met betrekking tot de leefbaarheid van kleine kernen. Overeenkomstig het advies van de plankommissie Zeeland heeft het kollege de regio Schouwen-Duive land hiervoor voorgesteld. De kolle ges van burgemeester en wethouders van de gemeenten op Schouwen- Duiveland en de Stichting Samenle vingsopbouw Schouwen-Duiveland willen aan dit experimentele beleid deel gaan nemen. Opbouwwerker Uit een rapport van drs. E. W. R Broekhuis van het provinciaal op- bouworgaan van de stichting Zee land is gebleken dat vooral de re- Advertentie gio's Schouwen-Duiveland en Zuid- Beveland in aanmerking komen voor dit experimentele beleid. G.s. hebben een keuze daaruit ge maakt. Het verschil in maatschap pelijke achterstand tussen beide ge bieden is gering, maar het doorslag gevende punt was voor g.s. dat in Schouwen-Duiveland een instelling voor samenlevingsopbouw is opge richt, die binnenkort zal kunnen be schikken over een opbouwwerker. Een initiatief tot de oprichting van een instelling voor samenlevingsop bouw voor de Bevelanden strandde vorig jaar. De betrokken gemeenten werden niet bereid gevonden tot par ticipatie. Een dergelijke instelling is een voorwaarde die het ministerie van c.r.m. voor dit beleid gesteld heeft. Inspraak Wilt U goedkoper uit zijn!. Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 Het Lxperimentele beleid zal ge paard gaan met een inspraak van de bevolking. De keuze van het provin ciaal bestuur, moest volgens de richtlijnen van het ministerie, ge richt zijn op een groep kleine, kernen waarvan op korte termijn niet ver wacht kan worden dat ze zullen groeien en hun verzorgingssituatie zal zijn verbeterd onder meer door hun ligging. Zowel Schouwen-Duiveland als Zuid-Beveland hebben het grootste aantal stagnerende kleine kernen. Van de veertien kernen beneden 2000 inwoners nam bij zeven op Schou wen-Duiveland het bevolkingsaantal af in de periode tussen 1947 en 1976. Drie bleven gelijk en vier kernen groeiden. Op Schouwen-Duiveland hebben bovendien zeven van de veertien kleine kernen minder dan zevenhonderd inwoners. Leefbaarheid Het rapport van het provinciaal opbouworgaan heeft de basisgege vens over de leefbaarheid verzameld en daarbij de aandacht gericht op belangrijke voorzieningen in de ker nen zoals winkels, openbaar vervoer, kleuter- en lagere scholen, dorpshui zen, gymnastieklokalen enz. In het rapport wordt wel onder kend dat de toetsing van de leef baarheidsnorm een omvangrijk vraagstuk is. Wat door de een als probleem wordt ervaren, zal voor een ander minder zwaar wegen. Funktionaris Wanneer de goedkeuring van c.r.m. op dit voorstel er komt, zal het eerste werk het aanstellen van een welz\jns- funktionaris z(jn, aldus de heer C. de Vos, sekretaris van de plankommis sie. Deze funktionaris zal allereerst gaan onderzoeken waar de grootste noden liggen in de kleine kernen van Schouwen-Duiveland eh aan de hand van dat onderzoek zal dan een plan worden gemaakt. Het belangrijkste onderdeel van die eerste fase is het kontakt met de bevolking. Mocht dan blijken dat bij voorbeeld openbaar vervoer of mid denstandsvoorzieningen verbeterd kunnen worden, dan zal daar een deel van het beschikbare geld aan worden besteed. „Konkreet kunnen we echter nog niets zeggen. Dat we ten we zelf nog niet", aldus de heer De Vos. Vliegtuig stortte na start neer BOMBAY, 2-1. Alle 190 passagiers en 23 bemanningsleden van een Boeing 747 (Jumbo) van „Air India" zijn op nieuwjaarsdag om het leven gekomen, toen het vliegtuig kort na de start in Bombay boven de Arabi sche Zee explodeerde en neerstortte. ANKARA, 1-1. De rechtse coalitie regering van premier Soeieiman De- mirel is zaterdag gevallen door het aannemen van een motie van wan trouwen in het Turkse lagerhuis. De uitslag van de stemming van 228 voor en 218 tegen. Het huis telt 450 zetels. De republikeinse volkspartij van oud-premier Bulent Ecevit kan nu de macht overnemen. ZIERIKZEE, 2-1. De direktie van de visserijen van het ministerie van landbouw en visserij denkt aan een proef met oesterbroedwinning binnen enkele gebieden in het Grevelingenmeer, met een totale omvang van maximaal 100 hectaren. Dat schrijven Gedeputeerde Staten van Zeeland in antwoord op vragen van de statenleden H. Schot uit Bruinisse, C. Balkenende uit Bieze- Jinge en J. H. Roose uit Goes. Zy hadden met enige verwondering Advertentie Vanaf 1 februari: Op 1 februari moet het deel ÜI1978 achter de voorruit van uw auto zitten. Heeft u nog niet betaald met de u toegestuurde acceptgirokaart, doe dat dan dadelijk. Alleen dan hijgt u nog op tijd uw nieuwe deel HL Heeft u geen acceptgirokaart ontvangen, dan kunt u vanaf 2 t/m 31 januari op het postkantoor een deel ÜI in ontvangst nemen tegen betaling van f 18.50. Neem uw legitimatiebewijs en de delen I en H van uw kentekenbewijs en de kopie van deel UI mee. Ook na 31 Januari kan men op het postkantoor een deel Hl verkrijgen. U moet dan wel f 30,- betalen wegens de extra verwerkingskosten. Publikatie van het Ministerie van Verkeer on Waterstaat kennis genomen van het antwoord van het kollege op vragen by de be handeling van de begroting, waarby werd geciteerd uit het RIVO verslag aan de direktie vissery naar aanlei ding van het onderzoek naar de oes terbroedwinning in het Grevelingen meer. De drie statenleden vroegen zich af of het g.s. bekend is, dat bij een oesterbroedwinning op praktijk schaal gedacht wordt aan een be hoefte van vijfhonderd miljoen stuks per jaar waarvoor wellicht alle po tentiële visgrond met de hoogste or- nitologische waarde nodig zal zijn. Het in de vraag vermelde aantal van vijfhonderd miljoen stuks, zo antwoordt het kollege, is het theore tische aantal, dat nodig is voor een maximale produktie van vijfendertig miljoen konsumptie-oesters per jaar. Deze vijfhonderd miljoen broedjes zullen afkomstig zijn uit^fie Ooster- schelde, een gedeelte van de Greve- lingen en uit buitenlandse vis- en schelpdierenkwekerijen. Zout of zoet De vraagstellers willen verder van het kollege weten in hoeverre dat een uitbreiding van de proef tot prak tijkschaal gewenst acht te bevorde ren, nu de definitieve beslissing over het al dan niet zout blijven van het gehele of gedeeltelijke Grevelingen meer in 1985 zal worden genomen. G.s. wijzen er op dat het nu gaat om een proef tot het winnen van oesterbroed van de platte Zeeuwse oester op een oppervlakte van maxi maal honderd hectaren, met als doel stelling een bijdrage te leveren aan de herbevolking van de Oosterschel de met deze oestersoort. In 1985, aldus g.s., zal - wanneer een keuze is gemaakt voor een zout Grevelingenmeer - opnieuw worden bezien óf en op welke wijze een der gelijke broedwinning zou kunnen worden voortgezet. Dit wanneer de proef gunstige resultaten heeft opge leverd en de Oosterschelde zelf nog niet in de behoefte aan broed van de platte Zeeuwse oester zou kunnen voorzien. Winterharde oester Het kollege wijst er verder op dat het beleid ten aanzien van de oes terkuituur erop is gericht, de pro duktie van de oorspronkelijke win terharde, platte Zeeuwse oester op de percelen in de Oosterschelde zo veel mogelijk te stimuleren. Er wordt naar gestreefd, het oesterbe- drijf onafhankelijk te maken van buitenlandse zaai-oesters met de daaraan verbonden risiko's. De in- spektie der Domeinen overlegt met de Direktie van de Visserijen of en zo ja, wanneer, opnieuw tot verhu ring van de vrije oesterpercelen op de Yersekebank kan worden overge gaan en aan welke normen de nieu we huurders moeten voldoen. Nog geen uitspraak Het aantal plaatsen in de Ooster schelde, waar thans oesterbroed kan worden gewonnen is door de aan- zanding beperkt, aldus g.s. De Kamer voor de Binnenvisserij heeft nog geen uitspraak gedaan over de overeenkomst tussen de Staat der Nederlanden en de Vereniging van Oesterkwekers en Exporteurs. Dat betekent dat het kollege ook nog geen antwoord kan geven op de vraag hoe de verhuring van de percelen en de verlening van het sehelpdiervisrecht zal worden geregeld en of de huur overeenkomst tussen die dienst der domeinen en de vereniging van oes terexporteurs in strijd is met een doelmatige bevissing. Vier uur na het ongeluk werd of ficieel meegedeeld, dat ondanks uit gebreide zoekaktiès geen overleven den gevonden werden. Nog nooit heeft zich een zo ernstige luchtramp in India voorgedaan. Het vliegtuig met de naam „Em peror Ashoka" was om 20.12 uur plaatselijke tijd met een vertraging van bijna een uur opgestegen van de luchthaven Santa Cruz in Bombay voor een vlucht naar Dubai aan de Perzische Golf. Meteen na de start verloor de vluchtleiding in de ver keerstoren in Bombay het kontakt met het toestel. Explosie De eerste melding van de explosie, zes kilometer voor de kust, kwam van de kapitein van een Indiaas ma rineschip. Ooggetuigen, die vanaf de kust de explosie hadden gezien, A aarschuwden meteen de politie. Zes marineschepen en drie helicopters zochten urenlang naar de wrakstuk ken van het vliegtuig. De wrakken werden gevonden op een plaats, waar de zee slechts een tiental me ters diep is. Na de explosie is de Jumbo kennelijk over de kop gesla gen. Daardoor konden de reddings werkers nauwelijks nog hopen op overlevenden. Woordvoerders van „Air India" verklaarden zondagavond dat ze de nationaliteit van alle slachtoffers nog niet kenden, maar zij namen aan dat de meesten uit India afkomstig wa ren. de oorzaak is nog niet bekend. Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 NATANYA. Het democratisch front voor de bevrijding van Pales tina (DFLP) heeft naderhand ver klaard, verantwoordelijk te zijn voor de ontploffing in Natanya. waarbij meer dan tien Israëliërs werden ge dood of gewond. De aanslag is vol gens het DFLP een antwoord op pre mier Begins vredesplan voor het Midden-Oosten. SCHOUWEN-DUIVELAND. Als een symbool van het splinternieuwe jaar dat voor ons ligt wachten overal op Schouwen-Duiveland de omgeploeg de landerijen op het nieuwe leven dat zij over enkele maanden zullen gaan voortbrengen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Te grote zuinigheid maakt meer slachtoffers dan de ver kwisting. Vauvenargues VtAT ZEQT Dl 61 IT Verwachting tot dinsdagavond: Enige tijd regen Over het algemeen veel bewolking met hoofdzakelijk overdag enige tijd regen; tot matig of krachtig toene mende wind uit zuidwest tot west: minimumtemperaturen omstreeks 3 graden, maxima ongeveer 6 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon 0 tot 4. Min.-temperatuur: omstreeks 2 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen voor woensdag geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41 Maan op 1.36, onder 12.39 Laatste kwartier: 2 jan. (13.07) HOOG. EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 3 jan. 8.38 21.18 2.24 14.53 Doodtij: 4 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor dinsdag wordt nu en dan regen of een bui verwacht. Rond de jaarwisseling bepaalde een uitloper van een gebied met hoge barometer standen boven de Golf van Biscaje en het Alpengebied het weer in onze omgeving. Op de eerste dag van het nieuwe jaar trok een diepe oceaan depressie langs de zuidkust van IJs land naar het oosten en kwam maan dagmorgen boven Finland aan. Ach ter deze depressie slelde zich op onze breedte een krachtige westelijke stroming in, die vrij zachte en voch tige lucht aanvoert. Een zwak front, trok maandag in deze stroming via de Britse eilanden naar het oosten. Inmiddels heeft zich boven het wes telijk deel van de oceaan een vol gende storing ontwikkeld, die in be tekenis toenemend snel naar het oosten koerst en dinsdag nabij Zuid- Noorwegen zal aankomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1