„Het Zeepe", uniek natuurgebied Zinvolle bescherming blijft geboden VEERTIG JAAR GELEDEN VIERDE ZIERIKZEE INTENS HET KONINKLIJK BRUILOFTSFEEST 7ir.RlKZFrsr.nF. NIEUWSBODE vraa»* so decomi»'!' 1977 Nr. 22231 Kenner van het Zeepe bij uitstek, de heer J. P. C. Boot, neemt een kijkje in het unieke natuurgebied. Vroeger moet dit gebied erg moerassig geweest zyn. Ouderen in Burgh en Haamstede weten nog te vertellen dat zo rond de eeuwwisseling getracht werd door het graven van slootjes en greppels het vlakke middengedeelte tot bouwland te maken. In de twintiger jaren werd zelfs op bescheiden schaal een proef genomen met vruchtbomen. Deze ongetwijfeld dappere pogin gen moesten echter worden opgege ven omdat men de sterk variërende waterstand niet in de hand had; door de ingesloten ligging was afvoer van overtollig water niet mogelijk. Er ontstond toen een mat van allerlei duingrassen. De kwaliteit van deze grassen was niet te vergelijken met het Schouxvse weidegras. Maar in tij den van veevoederschaarste vormde het duingras toch nog een welkome aanvulling, zodat hier en daar ge deelten werden gehooid en de rest beweid. Deze interessante bijzonderheden vormen nog maar een fraktie van de hoeveelheid kennis die de aan de rand van „Het Zeepe" wonende heer J. P. C. Boot, oud-voorzitter van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland, in de loop der jaren over dit voof na tuurliefhebbers en -beschermers zo uiterst aantrekkelijke gebied heeft weten te vergaren. De heer Boot kan gerust een „Zee- pe-deskundige" worden genoemd: hij weet vrijwel „alles" van het gebied en ijvert altijd zeer voor een goede toepassing van „de spelregels" voor het 'behoud van de planten-, vogel en insektenwereld, die - zeer naar zijn zin uiteraard - tot de dag van vandaag gelukkig niet al te veel ge leden heeft van de „ontsluiting" van het gebied voor het publiek. Inventarisatie Begrijpelijk overigens dat de heer Boot in een gesprekje dat wij tegen het jaareinde met hem over „Het Zeepe" mochten hebben, aandringt op een nieuwe inventarisatie van de in het gebied broedende vogels. Als bestuurslid van de Vogelwacht ver richtte hij in de zestiger jaren, met andere aktieve leden, een onderzoek naar do vogelstand in „Het Zeepe". Vele malen wees hij in lezingen en puibliikaties in het Vcgelwaehtor- gaan op het belang van het voor de vogels zo paradijselijke landschap. De gegevens werden nauwgezet ge registreerd en de uitkomsten wezen aan dat niet minder dan 72 verschil lende soorten broedvogels werden waargenomen, die het (omstreeks 1960) brachten tot 777 broedgevallen. Van de meest algemene soorten wer den de schattingen aan de voorzich tige kant gehouden. De cyfers toonden opnieuw aan dat bescherming van „Het Zeepe" op zijn minst „zinvol" kan worden genoemd, maar daarbij komt nog dat veel vo gels - die niet in het gebied broeden - er een fou rageermogelijkheid vin den. Van deze laatste soorten - niet minder dan vijftig verschillende - kunnen bijvoorbeeld genoemd wor den de wintertaling, de waterral, gierzwaluw, zwarte mees, kramsvo gel, koperwiek en vele anderen Voorschriften Natuurvorser en -beschermer de heer Boot kan het wel waarderen dat veel natuurvrienden tegenwoordig kun nen genieten van het fraaie natuur gebied; iedereen die zich in het bezit stelt van een wandelkaart - verkrijg baar o.m. bij de Vogel- en Natuur- wacht - heeft immers vrij toegang tot „Het Zeepe". Maar, tekent de oud-VoIgelwacht- voorzitter hierby aan, de kontrole op de gedragingen van de mensen zou eigenlijk beter geregeld en meer ver scherpt moeten worden, vooral in het zuidelijk gedeelte. Er zou meer op toegezien moeten worden dat de natuur door onoplet tende bezoekers geen schade toege bracht wordt en wellicht ook zou BURGH - Globaal genomen omsloten door de Bos- wachterij West erscliou wen en de A. v. d. We ij de weg, het vliegveld Haamstede (aan de noordkant) en de bossen van slot Haamstede in oostelijke richting, be vindt zich het prachtige duingebied „Het Zeepe", on geveer 300 hectare binnen-duingehied, eigendom van B.V. Landgoed Slot Haamstede. moeten worden aangemaand het be zoek wat te matigen. De huidige voor schriften helpen te weinig en zijn ze ker in de broedtijd onvoldoende. „Ik zou ook graag zien dat de mensen wat beter voorbereid zouden worden op het waardevolle van de natuur in deze omgeving, voordat zij op het ge bied intrekken", aldus de heer Boot, die het vooral niet erg voorzien heeft op „piknikkers en zonnebaders". „Tal van vogels, zoals b.v. de wulp, zyn erg gevoelig voor rekreatiezoe- kende mensen. In 1965 werden in het gebied nog zeven wulpen geteld; de laatste jaren echter heeft geen enkele wulp zich meer laten zien". Deze achteruitgang is overigens mede een gevolg van de sterk toe nemende zeemeeuwenpopulatie en de wateronttrekking. Want tot zijn spijt konstateert de heer Boot dat er tij dens warme zomers „vrijwel geen groen sprietje meer in de duinen te vinden is". Er is meer dat aanleiding geeft tot enige zorg bij vogel- en natuurwach- ters: in „Het Zeepe" vormen twee oude oorlogsbunkers steeds weer een „uitdaging" voor jongelui. Het ver toeven in of om de bunkers kan nog altijd gevaar opleveren. Het is na melijk vrijwel zeker dat bij de bun kers nog tal van „blindgangers" in de grond en bedolven onder duin zand aanwezig zijn. Deze zomer nog werd een niet ontplofte granaat ge vonden. Mensen en vogels Voor een meer positief geluid in „Het Zeepe" zorgt het zwartkopje; dit vo geltje weet het aantrekkelijke gebied meer en meer te vinden. De kuif- eend, vroeger nooit te zien in deze omgeving, vertoont zich er nu regel matig, maar het aantal bergeenden neemt verder af. Uit het gebied zijn geheel verdwenen de bruine en grau we kiekendief. Het aantal zilver meeuwen neemt bijzonder toe, zo zeer zelfs dat het naar de mening van de heer Boot zeker raadzaam is verdere uitbreiding tegen te gaan. De oeverzwaluw vertoont zich nog slechts hoogst zelden. Onwetendheid kan heel wat schade aanrichten, dat hebben de oeverzwaluwen van „Het Zeepe" moeten ondervinden. Een groep schoolkinderen verjoeg een kleine kolonie (zes exemplaren) defi nitief uit het gebied, door het - zon der te weten - spelenderwijs intrap pen van de (in de grond aangebrach te) nesten. Onmerkelijk is ook dat juist in het méést door de mens belopen gedeelte, de zuidelijke buitenstrook, de vogels verdwijnen. De heer Boot herinnert zich nog goed dat hier vroeger ge broed werd door scholeksters, kievi ten en tureluurs, vogels die zich nu van het gebied hebben afgewend, naar het lijkt voor altijd Voorjaar Funest voor een ongestoorde voorbe reiding op het broedseizoen is „ge loop" van mensen in het voorjaar. De vogels zijn dan druk bezig hun territorium uit te zetten, maar om dat het dan nog te koud is voor het strand, wordt er juist in die tijd nog al gewandeld in het kwetsbare vo- gelgebied. In de zomer trekken de meeste mensen weer naar de zee, maar dan is het soms voor veel vo gels te laat, aldus de heer Boot, die in het verleden al talloze malen als vooi'zitter van de Vogelwacht - in 1962 volgde hij als zodanig de heer Van Zanten Kolf op - het belang van „Het Zeepe" als natuurgebied heeft verdedigd. Een grote variatie in de flora en fauna van het unieke gebied zorgt er voor dat „Het Zeepe" a!s een erg be langrijk natuurgebied kan worden aangemerkt; een hoog waarderings cijfer heeft het ook toegemeten ge kregen door entomologen van naam. De natuurlijke rijkdom wordt wel heel duidelijk geïllustreerd door de niet minder dan vijfhonderd vlinder soorten die er voorkomen, waaronder erg zeldzame. In „Het Zeepe" onder scheidt zich verder een bijzondere mierensoort: een vorm van de rode bosmier. Volken van de rode bos mier maken onderling kontakt, het geen bij andere soorten mieren on gekend is. „Centauer"- plukkers In vroeger jaren werd door oude mannen uit Burgh in het duingebied gezocht naar het „centauer"-plantje - Lat.: Centauriunv mi nu« - dat ge droogd werd en betekenis had als koortswerend middel. De Burghse „cenlauer'-plukkers brachten de ge droogde plantjes te voet naar Zie- rikzee en daar werd dit „duizend- gulden-kruid" dan in de plaatselijke Ongerepte natuur in hel Zeepe. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) apotheek geruild voor stukken zeep. En met die zeep gingen de mannen - in de tijd van de eerste wereld oorlog vooral - dan de boer op De heer Boot vertelt dit oude ver haal als een aardig voorbeeld van planten die werden weggehaald uit een nog ongerept gebied. Het Cen- tauriumplantje is er nog altijd, maar gaat ook door verdroging meer en meer zijn „biotoop" missen. „De flora van „Het Zeepe" is trouwens toch wat minder rijk bedeeld dan vroeger er verdwenen heel wat orchideeën- soorten". Mede dank zijn de niet aflatende inzet van mensen als de heer Boot en andere natuurbeschermers, is „Het Zeepe", ondanks de ontsluiting voor het publiek (enige jaren geleden), nog steeds een uniek gebied. Een „reser vaat" is het nooit geworden, maar vast staat wel dat er weinig werke lijk grote gevaren te duchten zijn. Het gebied staat daarvoor immers (te) zeer in de belangstelling van de natuurbeschermers. Zij zullen zeker niet nalaten alarm te slaan als er ge vaar van enige omvang zou dreigen. De heeer Boot zal in dat geval ze ker niet de laatste zyn, want hij is tenslotte een bekende natuurvriend van dé wat oudere en gedegen stem pel: opgegroeid met de natuur, met de grauwe klauwier nog nestelend vlakby zijn huis opgewekte tonen van dit korps werd vervolgens naar het raadhuis ge marcheerd, aldus meldt de Nieuws bode van die dagen. Duizenden bezochten in 1937 de grote padvinderejamboree te Voge- lensan-g waar ook de Zierikzeese padvinders hun tenten hadden op geslagen. Het gebouw van het Waterschap Schouwen-Duiveland aan de Oude Haven werd door de toenmalige Commissaris der Koningin plechtig in gebruik gestold. Zierikzee vierde het feest intens mee. „Nog nimmer was de oude stad aan de Schelde zo mooi versierd", aldus schryft dc Zierikzeesche Nieuwsbode in een jaaroverzicht veertig jaar geleden. De feestelijkheden te Zierikzee bestonden onder andere uit een wij- dingsdienst, een sprookjesoptocht en fakkelstoet, en een groots vuurwerk. Al op 9 januari werd in de Concert- zal de film van de koninklijke brui loft voor een groot publiek vertoond. Het feest werd ingeleid met een door de burgemeester gelost eerste schot uit het op het Kraanplein op gestelde „Bernhardkanon". Een aan tal leden van de buurtvereniging „De Venkel" voerde in oud-Sohouwse dracht in de muziektent een bóeren- carré uit. De bejaarden weiden niet vergeten: zij werden in autobussen en partikuliere auto's door de fees tende stad rond gereden. „Helpt El kander" zorgde voor vreugdevuren in oud-Hollandse trant aan de over zijde van de Nieuwe Haven, waar tientallen teertonnen „in evenzovele toortsen werden veranderd". Een hoogtepunt van het feest was de optocht „sprookjeswereld", gevolgd door een allegorische optocht. De eerste maanden van 1937 ken merkten zich door een betrekkelijke rust. Maar naarmate de verkiezingen zich aankondigden 'kwam er meer aktie. In Zierikzee kwamen sprekers te kust en te keur om de kiezers op te wekken; over ihet algemeen waren de vergaderingen rustig. De Nuts- spaarbank bereikte een mijlpaal, namelijk de opening van het nieuwe gebouw aan het Havenpark, op 9 april. De jaarlijkse „wapenschouw" van de ZLM vond in 1937 plaats op 7 en 8 juli. Op de eerste dag vonden de Vergaderingen en een rijtoer plaats, op de laatste dag de tentoonstelling op een terrein bij het Sas. Burge meester jhr. mr. J. J. Sohuurbeque Bocije ontving met het dagelijks be stuur van de gemeente de leden van het Z.L.M.-hoofdbestuur in het stadhuis. De algemene ledenverga dering vond plaats in de Concert zaal. Op 12 juli bedankte de heer P. M. Panny als wethouder van Zierikzee, om het ambt van gemeentebouw- meester te aanvaarden. Vliegfeest Voor de Zeeuwse Luchtlijn was dinsdag de 20ste juli een bijzondere dag: op het vliegveld te Haamstede landde de 25.000ste pasagier. Het was mevrouw Kersten-Bartelink uit Eindhoven die door burgemeester Röell en namens de KLM door de heer Van den Broek werd toege sproken. De 25.000ste arriveerde met de PH-AKR „De Rietvink", een Douglas DC II, bestuurd door gezag voerder Nomen. „Nachtlicht der Zee" In het jaaroverzicht van 1937 wordt verder herinnerd aan het feit dat het in dat jaar op 7 september honderd jaar geleden was dat dc eerste steen werd gelegd van het „nachtlicht der zee" in de duinen van Haamstede. Het vuurtorenlicht werd namelijk voor het eerst ont stoken op 25 maart 1840. Na langdurige dienstvervulling kreeg Kerkwerve's burgemeester C. J. Boogerd eervol ontslag; op 15 september werd hij opgevolgd dooi de heer W. Baas, die door de bcvol- Prinses Juliana en Prins Bomhard tra< Zoals overal in het land werd ook in gevierd. en op 7 januari 1937 in het huwelijk, deze regio het feest uitbundig mee- (Foto: Gemeentearchief Zierikzee) ZIERIKZEE, december. Veertig jaar geleden werd het nieuwe jaar 1937 ingezet met jubeltonen ter ere van Hollands bruidspaar, want op de zevende januari van dat jaar vond in Den Haag de huwelijksvoltrekking plaats van prinses Juliana en prins Bernhard. king met een echt feest werd inge haald. De nieuwe burgemeester werd bij de grens van de gemeente opge wacht door een ruiterstoet. Op een over de weg gespannen doek siond „Welkom in Kevkwerve". Bij het dorp stond hetmuziekgezelschap „Con Amore" opgesteld. Onder de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 25